Hef Missiehuis in Driehuis opende 25 jaar geleden zijn poorten Grote en kleine misdaden Vrijwilligerslegioen van 150.000 kinderen gaat voor misdeelde jeugd op pad Amsterdamse Beurs Dinsdag 8 November 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant EEN GEDENKWAARDIG JUBILEUM Mgr. Huibers opende de feestelijkheden met een pontificaal lof De Apostolische school van de Mis sionarissen van het Heilig Hart in Driehuis is in feestgewaad gestoken. Aan beide zijden van de met groen en bloemen versierde hoofdingang prijken de wapens van de landen waarin leden van deze congregatie werkzaam zijn en de Velsense kleuren, waarmee de gevel getooid is, geven het huis een feestelijk aanzien. En 's avonds als de schijnwerpers hun gouden lichtstralen op de school werpen, biedt het geheel een feeëriek schouwspel. De bewoners van het Missiehuis hebben alle reden om de vlag uit te steken. Zij herdenken namelijk het feit dat 25 jaar geleden de toenmalige bisschop van Haar lem, Mgr. Callier, het huis inzegende en de nieuwe Apostolische school in Kenne- merland een begin kon maken met de vorming en de opleiding van jonge pries terstudenten uit de Noordelijke provincies van Nederland. In de stille beslotenheid van de kapel hebben paters en studenten Maandagmiddag, tijdens een pontificaal Lof dat door de bisschop van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers werd gecelebreerd, hun dankbaarheid jegens God over dit ge denkwaardige jubileum uitgezongen. Met deze plechtigheid, waarbij de paters dr. W. Muysers, hoofd van de stichting Una Sancta te Eindhoven en W. Woudenberg, oud-overste van het Misssiehuis, assisten tie verleenden en deken B. J. Hosman van Beverwijk en de emeritus-pastoor van Driehuis, J. van der Meer, als troondia- kens fungeerden, werd een serie feestelijk heden ingezet die dit jubileum zullen om lijsten. De burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint en de wethouders H. de Boer en F. Strijbosch en de chef van het kabi net van de burgemeester, de heer W. Chr. Suwerink, alsmede tal van vertegenwoor digers der geestelijkheid uit de omgeving waren in de kapel aanwezig. Feestelijke receptie In de smaakvol versierde aula van het Missiehuis werd na afloop van deze in- dmkwekkende plechtigheid een feestelijke bijeenkomst gehouden. De overste, dr. A. Vugts, zei zeer erkentelijk te zijn voor het feit dat Mgr. Huibers het feest had geopend en voegde hier met dankbaarheid aan toe dat het Bisdom Haarlem zich steeds in gastvrijheid jegens de paters van het Heilig Hart heeft uitgeput. „Wij hebben in de tijd dat wij in Driehuis wonen reeds veel meegemaakt, maar ook veel tot stand gebracht'» Hoog productie-indexcijfer in September Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat het productie-indexcijfer voor de Nederlandse industrie in Septem ber 130 was (1938 100). Het tot dusverre hoogste cijfer was 123 in Juli 1949. De in dexcijfers voor verschillende industrieën waren in September: metaalproducten 159: openbare nutsbedrijven 153; textiel 128; bouwmaterialen 114; chemische producten. 103; steenkolen 89. Mgr. J. P. Huibersde Bisschop van Haar lem, feliciteert overste Ant. Vugts met het jubileum van het Missiehuis. Mgr. Huibers noemde het een blijde plicht om op het feest tegenwoordig te zijn en een grote vreugde het geopend te heb ben. De congregatie van de missionarissen van het Heilig Hart heeft een grote ver dienste en is een waarlijke steun voor ons Bloemendaal Ds. N. Padt over Albert Schweitzer „Albert Schweitzer is onze Protestantse heilige", aldus ds. N. Padt in zijn lezing gis teravond in het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond te Bloemendaal. Albert Schweitzer ziet, naast al het raad selachtige in de wereld, ook de universele wil tot leven. Hij heeft een optimistische levensbeschouwing die hem een ontzaglijk geloof in het leven schenkt. Het is de taak van ieder, om deze man naar voren te brengen, vooral voor de jeugd. d:e zulke mensen hard nodig heeft. Hij is overtuigd van de wederopbouw van de cul tuur, want alle cultuur kenmerkt zich door net steeds willen veroveren van de ver schrikking De nieuwe cultuur moet de rechtvaardig heid van mens tot mens zijn. De eerste helft van de avond was gevuld geweest met het vertonen van lantaarn plaatjes, die het werk van Schweitzer in Centraal-Afrika lieten zien. „Waarom doet deze man dat alles?", vroeg Is. Padt zich af. Het antwoord heeft Schweit zer zelf gegeven. Hij is zendeling uit boete doening en uit dankbaarheid, Uit boetedoening, omdat de blanke wereld niet anders dan misbruik heeft gemaakt van de primitieve volkeren en uit dankbaarheid, omdat God hem de middelen verschaft, deze inensen, die ook kinderen van God zijn, te helpen. Zelfs nu. op zijn 73ste jaar, gaat hij op nieuw naar Afrika want door de oorlog zijn de hospitalen verwaarloosd of ten gronde gegaan. Na de loodgieter de brandweer Hedenmorgen brak in het perceel Wes terlaan 24 in Aerdenhout een brand'je in een luchtkoker uit. De brandweer die op het alarm „uitslaande brand" met al het beschikbare materiaal was uitgerukt, kon met één slang de vlammen blussen. De brand ontstond nadat een loodgieter een afvoerpijp aan het solderen was geweest. Het Missiehuis te Driehuis bestaat 25 jaar. ter gelegenheid waarvan het gebouw in feesttooi gestoken is. allen, zo zei hij. „Wij kunnen het nooit genoeg waarderen dat in Velsen een school is waar missionarissen gevormd worden". In het bijzonder herdacht mgr. Huibers het bekeringswerk dat door de paters in de stichting Una Sancta in verscheidene steden van Nederland, werd verricht. Burgemeester Kwint noemde het een bijzonder voorrecht om als vertegenwoor diger van het wereldlijk gezag het woord te mogen voeren. Waar overal dreigingen van ongeloof zijn waar te nemen zo zei hij, moet men nooit vergeten dat Velsen een Christelijke gemeente is waar Willi- brordus en Engelmundus hebben gewerkt. „Het is mijn wens dat men van deze gemeente uit het evangelie mag uitdragen van de Agnus Dei". Als laatste spreker nam de heer J. H. A. M. Outen het woord. Hij deelde mee dat door de leden van het ere-comité een bedrag van 520 gulden was bijeengebracht en onder hartelijk applaus van de aan wezigen overhandigde hij deze gift aan dr. Vugts. Van de gelegenheid om dr. Vugts met het jubileum geluk te wensen, werd hier na druk gebruik gemaakt. Santpoort Koffie met koek Het welkomstwoord van de heer P. Waardenburg, voorzitter van het Velsense comité voor ontspanning van ouden van dagen was gisteravond in het Santpoortse Jeugdhuis vermengd met een lichte som berheid. Hij sprak daar namelijk ter in leiding van een filmavond, aangeboden door Santpoorts Bloei en deelde mede, dat er voor het eerst eigenlijk geen koffie „af kon" een opmerking die overigens niet zoveel om het lijf zou hebben, wanneer daarachter niet de penibele financiële toe stand van het comité schuil was gegaan. De boottocht voor de ouden van dagen, die elk jaar honderden gasten een kostelijke dag bezorgt, hangt af van de bijdragen uit de gemeente Velsen voor het streven van het comité en die bijdragen lopen terug. Dat er Maandagavond toch nog koffie (en zelfs met koek) werd geserveerd, was te danken aan een anonieme milde schen ker, zoals het comité er eigenlijk veel meer zou moeten bezitten. Want voor de Velsen se ouden van dagen langs de straat collec teren, dat gaat toch te ver. „Jan van Dommelen" De toneelvereniging „Jan van Domme len" voerde Zaterdagavond in „De Wey- man" een nieuw blijspel van A. N. M. Lam- boo onder de titel „Aldus sprak tante Aga tha" ten tonele. Tante Agatha (mevrouw T. Kruisman) is een vrouw met een montere natuur. Haar gaat de zorg ter harte voor haar nichtje Rosalïnde, wier liefdesperikelen nodig aan krachtdadig toezicht onderworpen moeten worden. Tenminste naar de mening van tante, die in het eerste bedrijf de diverse aanbidders keurt en dit op zeer geanimeer de wijze doet. Het originele vrouwmens vond in mevr. Kruisman een kordate vertolkster, die door haar doordravende manier van zeggen, hoe wel vaak te monotoon en door haar fors gebarenspel de lachers op haar hand kreeg. De verstrooide letterkundige, middelpunt van de strijd over de moderne litteratuur, werd als een grappig mannetje voorgesteld door de heer J. Tabernal. Genoegelijk gety peerd door J. Heeres als een medestrijder voor de vernieuwing was de door jicht ge plaagde mr. Van den Berg. Niet minder wonderlijk was de moderne dichter van F. Dortmundt, welke deze lastige rol tot een zeer goed einde wist te brengen. Mevrouw G. Tabernal als Rosalinde had slechts een bescheiden rol. Maar ze speelde deze vlot, zoals we van haar gewend zijn. Het openhartige dienstmeisje van Ada Kellenbach had een goede avond. De werkende kring geeft vier voorstel lingen van het blijspel, wel een bewijs dat de vereniging een groot aantal donateurs heeft, dat mede door F. Hunsche's gezellig geregisseerde toneelavonden steeds groter wordt. A. J. VAN DER WEYDEN. Benelux en P. v. d. A. Woensdag 9 November belegt de afdeling Santpoort van de Partij van de Arbeid een huishoudelijke vergadering in „de Toorts". De heer W. A. Wamsteker, van het Weten schappelijk bureau van het N.V.V. zal een inleiding houden over „Benelux". HEEMRAAD POLDER ASSENDELFT. Bij Koninklijk Besluit is benoemd met ingang van 1 Januari 1950 tot Heemraad van de polder Assendelft H. A. Troost te Assendelft, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij zeventig jaar zal zijn geworden. Gunstiger handelsbalans in derde kwartaal 1949 Uitvoer dekte 74,4 procent van de invoer In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de rijksbegroting voor 1950 komt de regering op tegen het ver wijt dat zij zich te gemakkelijk neerlegt bij de feitelijke toestand. Ook haar be zwaart het in hoge mate. dat een zeer groot gedeelte van het nationale inkomen nodig is voor de dekking van de publieke uitgaven. Naar haar indruk realiseren evenwel de leden, die haar dit verwijt maken, zich onvoldoende in welk een uit zonderlijke positie ons land zich bevindt en voor welk een cumulatie van buiten gewone taken de regering zich noodge dwongen gesteld ziet. Wat de betalingsbalans betreft merkt de regering op, dat een onderdeel, er van, de handelsbalans, in het derde kwartaal van dit jaar een gunstig beeld heeft te zien gegeven. Van de invoer in die periode werd 74,4 procent door de uitvoer gedekt tegen 51,6 procent in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Op gemerkt wordt, dat de netto-uitga ven van het rijk, afgezien van de kapitaals uitgaven, volgens berekeningen van het Centraal Planbureau, in de jaren 1938, 1949 en 1950 respectievelijk 16, 24 en 22 procent van het nationale inkomen (tegen marktprijzen) hebben bedragen, respectie velijk naar raming zullen bedragen. Daar van heeft achtereenvolgens 5, 11 en 9 procent betrekking op overgedragen in komens en vermogens, zodat het beslag, dat het rijk op de aan de gemeenschap ter beschikking staande middelen legt, despectievelijk 11, 13 en 13 procent be draagt. Uit deze cijfers blijkt, dat de re latieve toeneming der uitgaven van het rijk in vergelijking met de vóóroorlogse verhouding voor het overgrote deel is toe te schrijven aan factoren als vergoeding van oorlogsschade en rente over in de oorlog opgelopen schuld en slechts zeer ten dele aan een groter beslag op de reële middelen. De investeringen zullen naar ra ming voor 1950 ongeveer 15 procent van het nationale inkomen bedragen. Nederlandse export naar Amerika stijgt Naar de heer Smit, directeur van het bureau voor exportbevordering van het Ne derlandse ministerie van Economische Zaken, tijdens een door de „New York Times" ge geven lunch verklaarde, vertoont de invoer van Nederlandse goederen door de Verenig de Staten op het ogenblik een stijging met 15 a 20 5'". in vergelijking met 1948: een nog grotere stijging kan worden verwacht in 1950. Volgens de heer Smit exporteert Nederland meer dan 50 producten, waaronder bloem bollen de grootste post uitmaken. Men is be gonnen met een grote exportcampagne voor Nederlandse kaassoorten, waarbij de Neder landse producenten zich aanpassen aan de smaak van de Amerikaanse markt. Voorts heeft men een campagne ontworpen voor de export van Nederlandse sigaren en voor Nederlandse chocolade en andere versna peringen. Naar schatting komen 7 5 000 militairen uit Indonesië terug Voor 1 Februari zullen er 20.000 scheep gaan Na afloop van de Ronde Tafel-conferen tie is bekend' gemaakt, dat de militaire troepen binnen zes maanden uit Indonesië in Nederland teruggekeerd moeten zijn. In Indonesië zijn thans naar schatting 75.000 leden van de Koninklijke landmacht, die allen in versneld tempo zullen terug keren. Hiervan zullen er vóór 1 Februari 1950 ongeveer 20.000 man scheep gaan. zijnde het restant van de 7 December-divi- sie en een gedeelte van de tweede divisie. Van de 23.000 militairen, die tot Septem ber 1948, het ogenblik waarop de repatrië ring werd onderbroken, naar Nederland terugkeerden, kon door bemoeiing van overheid en andere instanties 97 procent geplaatst worden. Hiervan heeft ruim 70 procent een betrekking naar wens gekre gen. De inkrimping van overheidsdiensten, als gevolg van de bezuinigingspolitiek, maakt dat de regering niet zoveel terug gekeerde militairen kan plaatsen, als zij zou willen. Velen van de teruggekeerden willen bij douane, politie of maréchaussée in dienst treden. Er konden enige honder den geplaatst worden. In vele gevallen zal scholing voor een ander vak noodzakelijk zijn. In het demobilisatie-centrum Huis ter Heide passeerden tot voor kort maandelijks vierduizend militairen uit Indonesië. Men verwacht bij het snellere tempo, dat nu geboden zal zijn, maandelijks ongeveer zevenduizend. Gevreesd wordt dat zes maanden niet voldoende zullen zijn de 75.000 militairen naar Nederland terug te krijgen. Voor de repatriëring zijn thans acht Nederlandse schepen en vier Britse beschikbaar, waarmede men er 7000 per maand hoopt terug te brengen. Provinciale Staten Voor de tweede gewone zitting van 1949 kwamen de Provinciale Staten van Noord holland vanmorgen onder leiding van de commissaris der Koningin, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk bijeen. De geloofs brieven van het nieuwe lid mevrouw Lips- Odinot (CPN) werden onderzocht en in orde bevonden. De vergadering besloot tot toelating, waarna mevrouw Lips werd ge ïnstalleerd. Ingekomen was een brief van de Neder landse federatie van beroepskunstenaars, gevestigd te Amsterdam, waarin in over weging werd gegeven het voorstel van Ge deputeerde Staten, om geen subsidie te verlenen aan de Nederlandse Opera niet te aanvaarden. Deze brief zal bij de be groting worden behandeld. De heer H. Nolet te Warmenhuizen werd opnieuw gekozen tot lid van het bestuur der Provinciale Ziekenhuizen. Op 8 Maart aanvaardden de Provinci ale Staten in principe een voorstel van Gedeputeerde Staten inzake reorganisatie en vergroting van hel proefbedrijf in het Geestmerambacht en de oprichting van twee voorbeeldbedrijven onderscheiden lijk in het Geestmerambacht en in de Zuid- scharwouderpolder. Aan Gedeputeerde Staten was verzocht na te gaan, of het Rijk en enkele veilingbesturen bereid waren vijftig procent van de kosten te betalen. Het Rijk en de veilingbesturen hebben meegedeeld medewerking te willen ver lenen. Gedeputeerde Staten stelden voor het punt onmiddellijk aan de orde te stellen. Mr. Van Yugt (AR) merkte op, dat het Rijk voor de toekomst geen definitieve toezegging heeft gedaan. Indien geen bij drage wordt verleend, moet de Provincie het grootste deel der kosten betalen. Mr. De Roos (Arbeid) en de heer Groen (KVP) gaven in overweging het voorstel eerst in de afdeling te behandelen. Het lid van Gedeputeerde Staten de heer Harmsen (Comm.) zei dat uitstel van een besluit betekent vertraging van uit voering der plannen. Spreker verwachtte, dat het Rijk in de toekomst wel bijdragen zal verlenen. Het wilde zich niet binden voor de toekomst. Na enige discussie besloot de vergade- dering Gedeputeerde Staten te machtigen de plannen voor te bereiden. Een defini tieve beslissing zal in een volgende ver gadering worden genomen. De overige punten van de agenda zullen eerst in de afdelingen behandeld worden. De vergadering werd verdaagd tot Dinsdag 20 December. Wedstrijd voor politiehonden Op het terrein „De Kamphoeve" te Bussum zijn de afdelingswedstrijden gehouden van de Koninklijke Nederlandse Politiehond vereniging volgens het algemeen keurings reglement. 1. K. van Houten, Haarlem, 261 pnt.; 2. R. Wagner. Santpoort, 258,5 pnt.; 3. S. Koe- lemever, Haarlem. 256,5 pnt.; 4. P. van Huisstede, Weesp, 249 pnt.; 5. A. Smeenk, Heemstede, 248,5 pnt. De Koperberg-wisselbeker werd gewon nen door de vereniging „Spaarndam" te Haarlem met de heren Van Houten, Koele- meyer en Smeenk. Het rijksmuseum KröllerMuller te Otterlo (nationale park „De Hoge Veluwe") werd in het derde kwartaal van dit jaar door 44171 personen bezocht, waaronder vele buitenlanders. Het museum blijft ook in de wintermaanden geopend. Gegevens uit de Justitiële statistiek over de Haarlemse rechtbank De kinderpostzegels zullen dit jaar van 14 November tot en met 31 December wor den verkocht. Maar voor het zover is gaat er iets anders gebeuren. Iets anders dan vorige jaren. Duizenden leerkrachten en leerlingen gaven gehoor aan een oproep van het Ne derlands Comité voor Kinderpostzegels. Van Delfzijl tot Sas van Gent, van Den Helder tot Vaals, uit alle hoeken van het land kwamen aanmeldingen binnen voor het „vrijwilligerslegioen Kinderzegelactie". Ruim 150.000 kinderen gaan de komende week aan de slag en komen bij U aan de deur om uw bestelling te noleren; straks zorgen zij ervoor dat u postzegels en prent briefkaarten netjes krijgt thuisbezorgd. Ze weten waar het om gaat: 50.000 kinderen in Nederland hebben het in het leven zoveel slechter getroffen dan zijzelf. Voor die kinderen willen zij iets doen. Niet door thuis te zeuren om een dubbeltje of een kwartje, neen, de schooljeugd trekt er in de misschien koude, kille dagen van deze week op uit om ons allen voor de vraag te stellen: „Helpt u ook mee?" Kijkt u niet alleen naar de plaatjes die de schooljeugd u zal laten zien al zeg gen we het zelf: de lcinderzegels en prent briefkaarten zijn mooi maar probeert u eens door dat grauwe stukje papier op die bestel-enveloppe héén te zien. Door die kinderzegels en prentbriefkaarten is het mogelijk duizenden Nederlandse kin deren de helpende hand te reiken! Vijftig kindersanatoria en gezondheids kolonies; vijf-en-twintig inrichtingen voor geestelijk abnormale kinderen; tweehon derd zes-en-veer tig tehuizen en vereni gingen voor verwaarloosde kinderen; vijf tien inrichtingen voor lichamelijk gebrek kige kinderen, delen in de opbrengst. Achter deze droge opsomming gaat een wereld van kinderleed schuil. Het bezit van lichamelijk en geestelijk gezonde kin deren, die in de veilige beslotenheid van het gezin opgroeien stemt tot dankbaar heid. Geef uiting aan uw dankbaarheid en medeleven: doen een flinke bestelling bij de schooljeugd. Mocht u niet thuis zijn of zou zich geen jeugdige vrijwilliger bij u melden, dan liebt u tot 31 December nog volop de tijd op een andere manier kinderzegels te kopen. Maar nu: 150.000 kinderen gaan op pad, stel ze niet teleur! Het Centraal Bureau voor de Statistiek publiceert de Justiële statistiek over 1947. Daarin vinden wij de volgende gegevens over de Haarlemse Rechtbank: Bij de Haarlemse Rechtbank (meervou dige strafkamer) waren op 1 Januari 1947 onafgedaan 23 zaken. In de loop van dat jaar werden aanhangig gemaakt 353 zaken. Eindvonnis werd geveld in 358 zaken, ter wijl in 22 zaken een andere uitspraak volg de (incidentele, praeparatoire, enz), ter wijl op 31 December nog 18 zaken niet af gedaan waren. De zaken hadden betrekking op 455 per sonen, waarvan er 278 in voorlopige hech tenis waren. Zes verdachten verschenen niet op de zitting, zodat zij verstek lieten gaan. 411 Personen werden veroordeeld, 18 werden vrijgesproken, 1 van rechtsvervol ging ontslagen. Het aantal personen in wier zaak op 31 December nog geen eindvonnis was geveld was 25. Wat de voorwaardelijke veroordelingen betreft, blijkt dat in 12 gevallen last werd gegeven het vonnis ten uitvoer te leggen, in 3 gevallen werd de proeftijd verlengd, terwijl in 1 geval de voorwaarden werden gewijzigd. De Politierechter had op 1 Januari 1947 nog in behandeling 24 zaken. In de loop van 1947 kwamen er 985 zaken bij. Eind vonnis werd gegeven in 974 zaken. De zaken betroffen 1011 personen, 61 waren in voorlopige hechtenis; 235 kwamen niet ter zitting, zodat zij verstek lieten gaan. Het aantal veroordeelden beliep 927, het aantal vrijgesprokenen 33. In 20 gevallen van een voorwaardelijke veroordeling werd het vonnis alsnog ten uitvoer gelegd. De Bijzondere Politierechter (Economi sche Zaken) had op 1 Januari 1947 nog 83 onafgeliandelde zaken. Er kwamen in de loop van het jaar 1006 nieuwe gevallen bij. In dat jaar werd in 1061 zaken eindvonnis gegeven. 1551 Personen waren daarbij be trokken. Onvoorwaardelijk werden er 825 veroor deeld, voorwaardelijk 128 en gedeeltelijk voorwaardelijk en onvoorwaardelijk 516. 44 Personen werden onder toezicht gesteld, 33 vrijgesproken en 4 van rechtsvervolging ontslagen. Bij de Kinderrechter te Haarlem waren op 1 Januari 1947 nog aanhangig 16 zaken. In de loop van het jaar werden 143 nieuwe zaken aangebracht. Aan het eind van het jaar waren 15 zaken nog niet af gedaan. Het aantal veroordeelden was 102. 19 werden wel schuldig bevonden, maar zon der straf aan de ouders teruggegeven. 39 schuldigen werden onder toezicht ge steld: 21 werden onvoorwaardelijk ver oordeeld en 22 voorwaardelijk, 2 werden vrijgesproken, 1 van rechtsvervolging ont slagen. In 2 gevallen werd het vonnis van een voorwaardelijk veroordeelde toch uit gevoerd. Het hoger beroep De Haarlemse Rechtbank behandelde in 1947 59 zaken in hoger beroep, voor zover het betrof veroordelingen van de Kanton rechter. Daarbij waren 59 personen be trokken. Een vrijgesprokene werd alsno: veroordeeld, 7 veroordeelden werden vrij gesproken. 6 kregen verzwaring van straf en 6 verlichting van straf. Voorts werden in hoger beroep behan deld 68 zaken van de bijzondere Politie rechter (Economische Zaken). Daarbij waren betrokken 78 personen, 2 werden vrijgesproken, 6 kregen verzwaring van straf en 48 verlichting. Tumult in Stedelijk Museum te Amsterdam; In het Stedelijk Museum te Amsterdam, waar thans een tentoonstelling wordt ge houden van het werk der „Internationale groep, van experimentele kunstenaars" zou Zaterdagavond de Nederlandse literaire sectie van deze groep een voordrachtavond houden. Vier buitenlanders zouden gedich ten voordragen en verder vermeldde het programma experimentele muziek en films. Na een inleiding door de heer Lucebert begon de Belgische letterkundige Dotre- mont in het Frans een inleiding voor te lezen inplaats van gedichten voor te dra gen, zoals was aangekondigd. Na enige tijd gaven enkele toehoorders uiting aan hun ongenoegen over de politieke strekking van het betoog van de heer Dotremont. waar door enige opschudding ontstond. Suppor ters van de dichter probeerden een bezoe ker de zaal'uit te zetten hetgeen aanleiding was tot nieuw tumult. Namens de directie van het museum werd daarop aan de heer Lucebert verzocht, de bijeenkomst te sluiten. De heer Lucebert verzocht hierop hulp van iemand die wel Frans sprak, om de heer Dotremont, die onverstoorbaar met zijn inleiding was doorgegaan, tot ophouden te bewegen. Nadat enkele Belgische en Franse „ex perimentelen" dit optreden als „fascistisch" hadden gekenschetst, liep de zaal leeg. Bui ten zijn de discussies nog geruime tijd voortgezet. Naar het Algemeen Handelsblad mede deelt zijn de letterkundigen Lucebert, Jan C. Elbm-g, Gerrit Kouwenaar. Bart Schier- beek en de schilders Eugene Brands, Anton Rooskens en Theo Wolvekamp uit de ex perimentele groep Nederland getreden. Romeins graf gevonden bij Maastricht In het Heugemerveld bij Maastricht is op één meter diepte een Romeins graf ge vonden, waarin zich een urn en delen van een verbrande lijkkist en ijzerbeslag be vonden. Voorts lagen in de onmiddellijke nabijheid verschillende grotere en klei nere potten van rode, ongeglazuurde aarde en delen van twee grote, platte schotels met eenvoudige versieringen. Voorts werden gevonden een speerpunt en een bronzen lepeltje. Het graf dateert waarschijnlijk uit het laatst van de tweede eeuw na Christus. ONTSLAG VAN RECHTSVERVOLGING GEVRAAGD VOOR EX-FELDWEBEL Mr. baron Van Tuyl van Serooskerken. procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie, concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging in de zaak tegen de Duitse Feldwebel F. Holbeek. H. verldaarde ten aanzien van de hem ten laste gelegde execu ties. dat hij nooit had geweten, dat hij mensen had doodgeschoten, die nog niet hadden terecht gestaan. Deze verklaring kwam de procureur-fiscaal niet ongeloofwaardig voor. Het Bijzondere Hof te Arnhem had H. tot 18 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Bij het Gerechtshof te Amsterdam waren op 1 Januari 1947 aanhangig 177 zaken in hoger beroep van personen die veroor deeld waren door de Haarlemse Recht bank. De economische delicten waren hier niet onder. In de loop van 1947 kwamen daarbij 206 zaken, waaronder 109 betref fende veroordelingen van de politierechter en 4 van de kinderrechter. Eindarrest werd in 1947 gegeven in 197 Haarlemse zaken. In 184 gevallen ge schiedde dit zonder getuigenverhoor. To taal waren hierbij 406 personen betrokken, waarvan er 40 in voorlopige hechtenis ver bleven. Vijftien vrijgesprokenen werden alsnog veroordeeld, 4 veroordeelden werden vrij gesproken of ontslagen van rechtsvervol ging, 2 verooi<deelden kregen een zwaar dere straf en 65 een lichtere straf. In 287 zaken werd nog geen vonnis ge veld. In 1947 werden 12 zaken waarin de Haarlemse rechtbank vonnis had gewezen voor de Hoge Raad behandeld. In 5 ge vallen volgde een verwijzing en in 7 ge vallen een verwerping. Voor het Amsterdamse Hof werden voorts zaken behandeld van 140 personen die door de Haarlemse rechtbank waren ge- vonnisd voor economische strafzaken; 15 die waren vrijgesproken of ontslagen van rechtsvervolging werden alsnog veroor deeld; 3 veroordeelden werden vrijgespro ken of ontslagen van rechtsvervolging. 8 kregen een zwaardere straf en 45 een lich tere straf. Ex-Kriminolkommissar Albers krijgt 12 jaar De 44-jar:ge ex-Kriminalkommissar Al bers, derde man na Lages en Blumenthal bij de Sicherheitspolizei te Amsterdam, tegen wie veertien dagen geleden levens lange gevangenisstraf was geëist, is door het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof tot een gevangenisstraf voor de tijd van 12 jaar met aftrek der voorinternering ver oordeeld. Pensioenverzekering voor zelfstandige tuinders Het Centraal Bureau voor de Tuinbouw veilingen heeft in overleg met de stands organisaties in de tuinbouw een plan ont worpen om tot pensioenverzekering voor zelfstandige tuinders te geraken. Het ligt in de bedoeling een zodanige premieheffing in te voeren, dat deze varieert met de vei- lingomzet van de aangesloten tuinders. Deze premie zou 2 procent van de omzet bedragen met een minimum van f 60,en 'n maximum van ƒ400,per jaar tussen het 25ste en het 65ste levensjaar. Ook voor weduwen en wezen is een regeling ontwor pen. Indien in tuinderskringen voldoende belangstelling voor dit nieuwe fonds be staat, is men voornemens dit per 1 Januari 1950 in werking te laten treden. De aan dacht is er op gevestigd, dat deze regeling uitsluitend zou kunnen gelde voor de le den van veilingen, aangesloten bij het cen traal bureau. Het fonds zou onder de naam „Onderlinge Pensioenverzekeringmaat- schappij voor zelfstandige tuinders" in het leven worden geroepen. Engels pinda-paradijs is failliet Teleurstellende onderneming in Oost-Afrika (Van onze Londense correspondent). Het pinda-paradijs, dat Engeland in Oost-Afrika voor ogen staat, is failliet. In de aanplant van apennoten zag men te- i-echt een uitkomst voor de toekomstige vetvoorzienmg, maar de uitvoering van het grandioze plan viel hard tegen. Tot eind Maart gaf de regering er 23 millioen pond aan uit. doch de opbrengst leverde niet meer dan 85.000 pond op. Men had met allerlei tegenslag te kampen, zo als het uïtwieden van oude wortels, dat viermaal zoveel tijd kostte als berekend, opzichters, die de taal der arbeiders niet kenden, arbeiders, die op hun beurt de machine niet konden repareren, en.... giraffes, die de telefoonlijnen doorknabbel den. Daarbij kwamen nog twee periodes van enorme droogte. Er is hier zeker sprake van een begin van een epos, dat eens misschien glorierijk zal eindigen. Dor pen, scholen, ziekenhuizen en havens moesten worden aangelegd. Dat kan na tuurlijk niet allemaal in een handomdraai. De regering heeft deze zaak zelf pas ruim een jaar in handen. Zij wil zich door dit échec niet uit het veld laten slaan en door zetten, hoewel de apennootjes nu meren deels door zonnenbloempitten zullen wor den vervangen. Dit voorlopige falen is uiteraard koren op de molen van de oppo sitie. Een der conservatieve bladen noemt de jeugdige minister van Voedselvoorzie ning John Strachey thans „King Kongwa", naar het terrein, dat voor dit experiment is uitgekozen. De regering heeft waarschijnlijk te veel hooi op haar vork genomen en heeft te veel overgelaten aan improvisatie. Over het al gemeen is dit juist het sterke punt van de Engelsen, die in wezen slechte plannen makers zijn. Inderdaad wilde de regering zo snel mogelijk succes boeken, niet alleen uit economische overwegingen, doch te vens om een nieuw perspectief te openen door de in vroeger tijden te veel verwaar loosde enorme hulpbronnen van het don kere werelddeel in te schakelen als het begin van een Labour-Empire-politiek, welke tevens het dollar-probleem zou kun nen oplossen. Dat de weg nog lang is, daar behoeft thans niet meer aan getwijfeld te worden. Slockoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 311 311% Unilever 239% 239% Philips 237% 185 183% 131 Nederlandse Ford 304 Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent 120 Scheepvaart-Unie. 157% 156 Holl.Amerika Lijn 164% Deli Maatschappij 139 139% H. V. A 153% 153 A'dam Rubber 139% 137% Ned. Handel Mij. 163 N.-I. Handelsbank 103 Billiton Mij. II 296

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3