Bedrijfsleven moet kale kamer van de PBO gaan meubileren RADIO PHILIPS H00GTEZ0N Neem een v.d, VLERK'S FOTO ZAKMESSEN WË1ER Ingezonden stukken C Kort en Bondig^ De man Dinsdag 8 November 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant Rede van jhr. dr. J. C. Molleras voor de Zcndvoortse handelsvereniging Voor de leden van de Zandvoortse han delsvereniging hield jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Haarlemse Kamer van Koophandel in hotel Keur Maandagavond ccn belangwekkende rede over publiek- rechtelijke bedrijfsorganisatie en devalua tie. Na door de voorzitter, de heer M. Weber, te zijn ingeleid, ving jhr. Mollerus zijn voordracht aan met de ontwikkelingsgang te schetsen die er toe heeft geleid dat het wetsontwerp voor publiekrechtelijke be drijfsorganisatie bij de Kamer is ingediend en ten slotte aangenomen. Spreker achtte de instelling hiervan als oyerkoepelingslichaam wel goed, doch had hier tegen wel enkele bezwaren die spe ciaal de middenstand diende te overden ken. Er zullen in dit overkoepelings lichaam slechts 15 werknemers en 15 werkgevers zitting hebben. De vraag rijst nu: hoeveel middenstanders zitten hierin? Hoeveel ambachtslieden? Hoe kan één man uit de vele groepen al deze belangen behartigen? Dit geldt niet alleen voor de middenstand, dit geldt voor de industrie, voor het bankbedrijf, voor het vervoers wezen. voor- het hötelbedrijf, enz. enz. Waar haalt men de „super-mens" van daan, die in staat zal blijken, de belangen van elke groep te behartigen en te over zien? Dit onderdeel van deze materie dient elke groep wel zeer nauwkeurig on der de loupe te nemen. Spreker stond stil bij de drie onderver delingen waaruit de sociaal-economische raad zal zijn samengesteld, de hoofdbe drijfschappen, de bedrijfschappen en de productschappen. De bedrijfschappen worden horizontaal opgebouwd. De vakgenoten vormen een bedrijfschap. Het bestuur zal bestaan uit zes personen, evenveel werknemers als werkgevers, en door dit bestuur wordt een voorzitter benoemd. Een groot be zwaar is, dat een programma van actie ontbreekt. Wat het productschap betreft, hier ge schiedt de opbouw verticaal. In het pro ductschap zit naast de slager de vlees- warenfabrikant, de groothandelaar, de importeur en de exporteur. Ook hier zullen zes bestuursleden voor elk productschap optreden, doch de voorzitter ervan wordt door de Minister benoemd. Spreker be grijpt deze opvatting niet. Deze is in fla grante tegenspraak met de democratische gedachte. Het zal immers in de practijk toch zó zijn, dat de door de minister be noemde voorzitter in hoogste instantie het laatste woord heeft, waaraan het bestuur niets zal kunnen veranderen. Spreker vergeleek de gehele organisatie met kale kamers, die gemeubileerd moe ten worden door het vrije bedrijfsleven. Als alles op rolletjes loopt, zal de om schakeling van vakgroepen naar bedrijf- en productschappen in drie jaren vol tooid zijn volgens de minister. Het ontwerp werd tenslotte door de Kamer aangenomen met een betrekkelijk geringe meerderheid, dat is jammer en tegelijk veelzeggend voor een maatregel van zulk een ingrijpende aard. Speciaal de middenstand zal daarom moeten inzien dat het zijn plicht is, de vrije organisaties uit en op te bouwen omdat men via deze organisaties straks de kamers van de P.B.O. zal moeten meubelen en bewoonbaar maken. Na een korte pauze vervolgde de inlei der zijn rede over het onderwerp „Deva luatie". Hij zei, dat niemand weet, wat de ge volgen hiervan zullen zijn. Het is een on gelofelijk moeilijk onderwerp, waarover hij slechts enkele persoonlijke opmer kingen wilde maken. Zijns inziens werd de regering in ons land volkomen overrompeld door deze stap van Londen. Wij werden door Engeland voor een fait accompli gesteld. Men had daarbij ook het hoge percentage niet ver wacht. Ons land koopt nu 43 procent duurder in in de dollar-landen en 25 pro cent duurder in de Beneluxlanden. Een oplossing geeft de devaluatie in geen enkel opzicht. Ook iets voor Uü bij LOOSJES Ruime keus in boeken, voor elke beurs KALEKDERS Wij verzenden voor U, ook naar 't buitenland. Gaarne zichtzending op aanvraag. GR. HOUTSTRAAT 100 - TEL. 13060 ERRES cn PHILIPS BETALING IN OVERLEG HAGEMAN GED. OUDE GRACHT 52 tegenover de kerk TEL. 12762 i Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 7 November 1949 ONDERTROUWD: 7 Nov., W. F. Hooning en A. Bakker. BEVALLEN van een zoon: 30 Oct.. Q. L. JonesKol!; 5 Nov., C. R. de Vries—Weimer; E F. DrosReinders: 6 Nov., W. L. Somers Heuschkiel; T. WiersmaLangland; T. L. S. LuxwoldaPels: J. BelleOlfers; H. H. BroekmanBuchmeier; 7 Nov.. A. Kroons- bergPelkman: R. EsserVaradi. BEVALLEN van een dochter: 4 Nov., M. van HeijningenDoorn; 5 Nov., W. G. van ZomerenEerhart; W. A. van der Grient Mol: J M. PortegiesBroekman; E. F. Dros Reinders; 6 Nov., E. van Domselaar Doornbos; S. C. van der PligtGijs; G. C. WitPenning. OVERLEDEN: 4 Nov., L. I. Olthof, 4 j., Goetzeestraat; J. D. Stöver, 69 j., Oranje straat: 5 Nov.. J. Mastenbroek, 3 j., Gasthuis- vest; W. H Morren. 80 j.. Jelgersmastraat; 6 Nov.. A. M. Temminkde Haas, 70 j., Kam perlaan. D. J. van Ellinckhuijzen veertig jaar in zaken Op 13 November zal het veertig jaar ge leden zijn dat de heer D. J. van Ellinck huijzen de goud- en zilverwinkel van zijn vader overnam. De zaak bestond toen al 28 jaar Sinds de oprichting in 1881 in een klein pand in de Koningstraat, had zij door het onvermoeide werken van Van Ellinck huijzen Sr. in Haarlem en omgeving een beste naam gekregen. Later werd de zaak in de Anegang 36 gevestigd, doch ook dat pand bleek weldra ie klein. De thans jubi lerende heer Van Ellinckhuijzen herinnert zich nog hoe in die jaren de mensen op drukke Zaterdagavonden op de stoep moes ten wachten tot er binnen plaats werd ge maakt. Dat was nog in de jaren, dat de winke lier van 's ochtends acht tot 's avonds tien uur in zijn zaak was te vinden en met een onbewogen gezicht de klant te woord stond die hem tot half elf de ene cassette na de andere liet tonen. Het was ook in die jaren, dat de reizigers in jaquet de hoge hoed op, hun offertes kwamen maken. Dat is alle maal veranderd, alleen de toewijding van de heer Van Ellinckhuijzen voor zijn be drijf bleef dezelfde. Hij zag zijn energie in 1930 ruimschoots beloond met de opening van de ruime, moderne winkel op de hoek van de Anegang en Schagchelstraat. Vele Haarlemmers zullen de jubilaris in een andere kwaliteit kennen: sinds jaar en dag maakt hij deel uit van het Centrum- comitc „Koninginnedag", dat op de hoog tijdagen in ons nationale leven zorgt dat er in de Spaarnestad voor arm en rijk wat te doen valt. In het bijzonder blinkt hfj uit in het or ganiseren van optochten, zoals we bij het regeringsjubileum van Koningin Wilhel- mina nog hebben ervaren. En hij zorgt met anderen, dat op zulke dagen van vroeg tot laat de Haarlemmers de vrolijke klanken van de stedelijke muziekverenigingen in de oren worden geblazen. Op Maandag 14 November is er muziek voor hem, want dan is het zijn feestdag. Zilveren jubilarissen bij het Triniteitslyceum Bij de aanvang van het cursusjaar waren de heren F. A. Gieling (scheikunde), G. J. Paulides (geschiedenis) en R. Verberne (handelswetenschappen) vijf en twintig jaar verbonden als leraar aan het Triniteits lyceum. Vanmiddag worden de jubilarissen gehuldigd in de Stadsschouwburg, waar een bijeenkomst van leraren en leerlingen ge houden wordt. Het toneelgezelschap „Leto" voert „Gezworen kameraden" op. Tot intentie van de jubilarissen is vanmorgen in de kerk aan de Jansstraat een solemnele hoogmis opgedragen. Verkoop en verhuur THEO v. AMERONGEN De Radio Specialist van Heemstede RAADHUISSTRAAT 35 - TELEFOON 29449 (Adv.) „Zwarte crêpe de Chine" Een prachtige moederrol van Loudi Nïjhoff Er was eens een tijd het klinkt als een sprookje, maar het is zo langzamerhand ook al heel lang geleden dat de schrijvers van toneelstukken bijvoorbeeld uitgingen van mensen in hun onderlinge verhouding en dusdoende waarheden omtrent het ge voelsleven ontdekten, waarvoor de mannen der wetenschap pas in latere jaren de na men en de definities opstelden. Tegenwoor dig gaat men meestal juist andersom te werk: men zoekt in de leerboeken der ziel kunde naar een interessant geval, bedenkt daar een aantal personen en situaties bij om het zover te laten komen en stelt in het aldus geconstrueerde drama een psychiater aan bij wijze van detective, die de zoge naamd onderbewuste beweegredenen bloot moet leggen. Dus geen ontmaskering meer, maar kille ontraadseling. Het gevolg van deze methode is bloedeloosheid. Het nieuwe stuk van Lesley Storm, die zich kort voor de oorlog met zijn „Toontje heeft een paard getekend" een grote popu lariteit verwierf, vormt daarop geen uit zondering. In „Zwarte crêpe de chine" maakt de toeschouwer kennis met een uiterlijk respectabel gezin, waar de felle jalouzie van de vader een sterke binding tussen moeder en zoon veroorzaakt. Vlak voor de trouwdag van laatstgenoemde steelt de vrouw, die op een onberispelijke staat van huiselijke dienst kan bogen, in een plot selinge vlaag van onverantwoordelijkheid uit een winkel een zwarte nachtjapon. Zij wordt betrapt en zal zich voor een recht bank moeten verantwoorden. De onmisbare psychiater, die de verdediging aan argu menten moet helpen, maakt haar in enkele boeiend geschreven gesprekken de inner lijke drijfveren van haar zonderlinge daad bewust. In het laatste bedrijf echter ver klaart zij geen gebruik van deze wetenschap te willen maken, met het gevolg dat zij ver oordeeld wordt tot drie maanden gevange nisstraf. Waarom de schrijver dit slot lan ceerde, mag een raadsel heten. Misschien vond hij zelf deze larmoyante zelfopoffe ring wel erg mooi. Het kan ook zijn dat hij aan deze halfslachtigheid de voorkeur gaf boven het wekken van ergernis bij het. En gelse publiek door verder te speculeren op wat men wellicht geneigd zou zijn als on fatsoenlijk te beschouwen. Onder de weloverwogen, de conflicten scherp stellende regie van Louis Saalborn verzorgde het Amsterdams Toneelgezel schap gisteravond in de Haarlemse schouw burg (voor de houders van een abonnement voor personeel van grote bedrijven) een zeer sterke voorstelling van dit aanvanke lijk te geforceerde en later te slappe stuk. Loudi Nijhoff verleende veel meer relief aan de tekst dan men voor mogelijk zou houden. Zij gaf met evenveel gevoel als accuratesse een ontroerend beeld van de wanhopige vermoeidheid, die de telkens weer oplaaiende spanning tussen vader (Johan Schmitz) en zoon (Herman Stern- heim) in haar teweeg bracht. Geen nuance van haar stemmingen ging verloren: steeds bleef onder haar verstrooidheid de liefde voor haar omgeving doorgloeien en nauwe lijks minder overtuigend (voor zover de situatie dat toeliet) was de zege van haar wilskracht over haar nervositeit. Voor der gelijke rollen bezitten wij in ons land geen betere actrice. Het is te hopen dat de ar tistieke leiding van het A.T.G. haar terug trekt uit het klassieke répertoire (de „Gijs- Kerkinterieurs van Horsman in „Het Huis van Looy" Het Huis van Looy herbergt van 3 tot 16 November een serie tekeningen van het interieur der Grote of St. Bavokerk door Willem Horsman. De tekeningen zijn met veel toewijding en liefde voor het onder werp gemaakt, ze geven goed de blankheid van het interieur weer en hebben belang rijke documentaire waarde. Jammer dat vele van deze tekeningen perspectivische zwakheden vertonen. Meestal zijn de hoofd richtingen wel juist, maar bij de détails (zoals bij de veelhoekige gothische kapi telen) is de perspectief vaak over het hoofd gezien. Bij de tekening van de collectanten kamer wijkt de muurprofilering onvol doende, bij die van het graf van Bilderdijk ligt de vloer niet vlak en zo zijn er meer bezwaren te opperen. Waar deze zaken wql in orde zijn, bereikt Horsman vaak heel goede resultaten. Zo is bijv. de grote teke ning „Rust rond de doden" een mooi ding geworden, de vloer „schuift" goed, het ver schil in materiaal tussen de hardstenen grafplaten en de zandstenen basementen is goed uitgedrukt. Verder zijn die basemen ten constructief degelijk verantwoord, pro filering en gewelven zijn goed begrepen. In de even grote tekening (no. 7) met de preekstoel treffen fijne détails, zoals het koperen traphekje. Bij de prent „Hoog schouwspel" (13) is de houten overkapping mooi getekend. Ondanks genoemde be zwaren kunnen de tekeningen van Hors man er zeker toe meewerken de publieke belangstelling voor het fraaie interieur van de oude St. Bavo op te wekken. L. H. H. SCHUTTE Klaverjasnieuws De stand in de competitie van de Haar- lemse Klaverjasbond voor bedrijfsverenigin gen luidt thans: Afdeling A. gesp. gëw. verl. pnt. sp.pnt. Johez 1 4 4 0 8 169696 Droste 1 4 4 0 8 165970 Boru 1 4 3 1 6 171944 Nederland 1 4 2 2 4 166124 Beijnes 1 4 2 2 4 163580 Spoorboys 1 4 2 2 4 162788 D. S. H. 1 4 1 3 2 157852 D. S. H. 2 4 1 3 2 157486 G. E. B. 1 4 1 3 2 156830 Stork 1 4 0 4 0 162494 Afdeling B. G. E. B. 2 5 4 1 8 207358 D. S. H. 3 5 3 2 6 206298 Beijnes 3 5 3 2 6 203164 Beijnes 2 4 3 1 6 160094 Spoorboys 2 3 3 0 6 130153 Droste 2 5 2 3 4 204314 H. S. M. 4 2 2 4 169802 Nederland 2 4' 2 2 4 160792 Boru 2 5 1 4 2 205466 Boru 3 3 1 2 2 120274 •Tohez 2 5 0 5 0 200332 breght" bijvoorbeeld) en haar optreden be perkt tot het burgerlijke genre, waarin zij géén rivalen heeft. Tot op zekere hoogte kon men spreken van een solo-vertoning. De medespelers waren slechts figuranten, die bij de demon stratie van een geval behulpzaam waren Liane Saalborn vertolkte op geloofwaardig* wijze de oudste dochter en leverde tevens de vertaling. Lo van Hensbergen was een dokter waar rust en' autoriteit van uitging. DAVID KONING. De leerlingen van het Noorder Kleuterhuis, gevestigd aan de Velserstraat, zullen naar vèrwaclit wordt, deze winter niet meer erg verkouden zijn. Aan het plafond van het speellokaal zijn vier zonnenaangebracht en dat danken de leerlingen aan de ouders, belangstellenden en oud-leerlingen, die ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van de school een solarium hebben aangeboden. Het Noorder- kleuterhuis is de eerste school in ons land, die in het bezit is van „zonnen", zodat gesproken kan worden van een origineel en practisch geschenk. Naar hartelust kunnen de leerlingen spelen. Ter bescherming van de ogen voor de stralen van de lichtbron dragen de kleuters een donkere bril. Rechts op de foto het hoofd der school mejuffrouw C. Wens. Voor St. Nicolaas? KLEINE HOUTSTRAAT 112 SCHEEPVAART Abbedijk, 8 Nov. van Buenos Aires te Santos. Akkrumdijk, RotterdamNew Orleans 7 Nov. pass. Miami. Alcinous, JavaAmsterdam 7 Nov. pass. Guardafui. Aletta (t), 8 Nov. van Singapore n. Bangkok. Amsteldijk, 7 Nov. te Liverpool v. Houston. Amstelveen, CalcuttaRotterdam 8 Nov. te Colombo. Armilla (t). 7 Nov. te Pladjoe v. Soerabaja. Bantam. Rotterdam—Java pass. 7 Nov. (13 uur) Perim. Blijdendijk, 7 Nov. van Walvisbaai naar Kaapstad. Boschfontein, 7 Nov. te Dar es Salaam van Tanga. Empire Brent, JavaAmsterdam pass. 7 Nov. 11.30 uur Finisterre. Farmsum, RotterdamItalië pass. 7 Nov. Gibraltar. Gadila (t), te Kuweit van Fahaheel. Garoet, New YorkBatavia 7 Nov. (10.30) van Port Said. Hoogkerk, 8 Nov., anker Dar es Salaam van Mozambique. Indrapoera, BataviaRotterdam 7 Nov. (23.30) van Port Said. Japara (Lloyd), 6 Nov. van Batavia naar New York. Kota Baroe, 7 Nov. te Bima van Ampanan. Laurenskerk, 8 Nov. te Bahrein v. Muscat. Meerkerk, Rotterdam—Japan, 8 Nov. van Singapore naar Manilla. Mirza (t), 7 Nov. van Pladjoe n. Balikpapan. Murena (t). FahaheelRotterdam pass. 7 Nov. Wight. Ovula (t). 8 Nov. te Pladjoe van Miri. Papendrecht (t). SuezAbadan 7 Nov. pass. Aden. Polyphemus, MakassarAmsterdam 8 Nov. te Belawan van Singapore. Rondo, 7 Nov. te Coosbay van Portland.' Salatiga, 7 Nov. van Rangoon naar Bombay. Sarangan, SoerabajaRotterdam 7 Nov, van Semarang Batavia. Sigli, RotterdamBatavia pass. 7 Nov. Maladiven. Streefkerk, AmsterdamDar es Salaam 7 Nov, pass. Cape de Gata. Talisse, AmsterdamMakassar 7 Nov. van Djeddah. Tawali, 7 Nov. te Makassar van Soerabaja. Tibia (t). 7 Nov. van Abadan. Tosari, pass. 8 Nov. 3 uur Malta 17 Nov. 12 uur te* Rotterdam verwacht. Volendam, BataviaRotterdam 7 Nov. op 80 mijl O.Z.O. van Minicqy. Weltevreden. JavaNew York pass 7 Nov. (1 uur) Perim. Westerdam. 7 Nov. te New York v. R'dam. Fabr. HERDER GROTE HOUTSTRAAT 166 btf de Houtbrug (Adv.) KENNEMER GOLFCLUB. Mevrouw A. BumaVan Tienhoven (handicap 4) heeft Zaterdag bij de dames de maandelijkse wed strijd van de Kennemer Golfclub gewonnen. Tweede werd mevrouw B. Nielsen (14) met 1 down en derde mevrouw N. van Riemsdijk (9) met 4 down. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie Slechte steenkool „Het bier is weer best, maar de steen kool slecht", schrijft ons een Heemsteedse abonné, die zijn klacht détailleert door op te merken, dat op ieder mud van f 5£G ten minste voor twee kwartjes stenen wor den geleverd. Voorts is zijn anthraciet aan de zachte kant en zij veroorzaakt bij ver branding een lucht, die herinneringen op roept aan stoomboten of -locomotieven. Waarom zorgt de organisatie der kolen handelaren niet voor goede brandstof en waarom is er op dat product niet net zo'n controle als op voedingsmiddelen? vraagt hij tenslotte. „Omdat we dat niet kunnen", antwoord de de secretaris van de vakgroep ons prompt toen we zijn mening vroegen. En hij voegde er aan toe: „Als 't publiek maar de helft moest slikken van wat wij door de mijnen krijgen voorgeschreven, zou er een opstand onder de huisbrandstokers uitbreken! Het is nu een keer zo, dat de ene mijn wel eens beter aflevert dan de andere en men kan het slecht treffen. Soms stuit een mijn die jarenlang goed was op een slechte laag en dan is zo'n maatschappij gedwongen gedurende enige tijd een product te leveren, waarin meer stenen voorkomen en dat zachter is dan men gewend was. Daar is weinig aan te doen. Gezien de kolenschaarste is iedere schep welkom". Overigens leek onze zegs man het door de briefschrijver genoemde percentage wel aan de hoge kant. Er wor den geregeld door de mijnen steekproeven genomen, zodat men de kwaliteit van de brandstof kan beoordelen, maar daarbij wordt altijd de beperking gemaakt: „kwa liteit volgens de laatste controle". BINNENLAND Niet de fa. G. Hulsebosch te Bloemen- daal. maar de fa. .Samson te Leiden heeft het laagst ingeschreven op de aanbesteding van het ophogen van de spoorbaan te Leiden. De fa. Samson heeft echter aan haar inschrij ving (f853.000) voorwaarden verbonden. Zouden deze niet aanvaard worden dan is de fa. Hulsebosch met f913.000 de laagste in- schrjjfster. Vanmorgen om kwart voor zes reed van de Gasthuisvest naar' de Raamvest een vrachtauto met aanhangwagen en op dat ogenblik naderde uit de Grote Houtstraat eveneens een vrachtauto. Een aanrijding ont stond, doordat de bestuurder van eerst genoemde vrachtauto geen voorrang ver leende. De aanhangwagen sloeg om. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Op uitnodiging van de afdeling voor tcehnische bijstand van de E. C. A. zal bin nenkort een commissie van experts op het gebied van hötelbouw en hötelorganïsatie een studiereis naar Amerika maken. De bevin dingen der commisie zullen van groot nut kunnen zijn voor de herbouw van verwoeste hotels en de modernisering van het bestaande apparaat. Tijdens de zcndingsweck zal Donder dagavond 10 November in het Jeugdhuis te Bloemendaal mevr. Oberman van Rotterdam spreken over haar verblijf gedurende een half jaar bij dr. Albert Schweitzer in Iiambarene. Mej. N. Hogenbirk zal enige liederen zingen. Er zijn betalingsmoeilijkheden met be trekking tot de uitvoer naar IJsland gerezen. Hierdoor is het noodzakelijk geworden dat het verschepen van goederen naar dat land niet eerder geschiedt dan nadat de desbetref fende IJslandse importeurs hier te lande een credietrekening hebben geopend. Zaterdagmiddag is het Gereformeerde Jeugdcentrum „De Witte Hei" te Huis ter Heide onder grote belangstelling van velen, die bij het kerkelijk jeugdwerk betrokken zijn. door de heer A. van Rhijn Tzn, voor zitter van de vereniging „Het Gereformeerd Jeugdcentrum", heropend. Wegens de noodzaak van bezuiniging op het electricteitsverbruik is het nodig ge bleken de werktijden in vele bedrijven te wijzigen. Tal van werknemers begeven zich per rijwiel naar het werk. Het ministerie van Economische Zaken heeft een dringend beroep gedaan op alle houders van rijwiel stallingen om de tijden van openstelling der rijwielbewaarplaatsen zoveel mogelijk aan te passen aan de gewijzigde werktijden. Twee mannen kwamen na sluitingstijd de winkel van een kruidenier in de Per soonstraat te Rotterdam binnen. Een hunner zei: „handen omhoog of ik schiet", maai- de kruidenier, die niet bang was. riep om hulp, ofschoon hij wist, dat er niemand thuis was. De mannen namen haastig de benen, maar konden achterhaald worden. Het waren de 26-jarige A. J. B. uit Bussum en de 20-jarige G. B. uit Amsterdam, die in een logement met elkaar kennis hadden gemaakt en daarna besloten een overval te plegen. De Hagenaar W. van D„ die gedurende de oorlog als commandant van het „Wehr- machtsgefolg" talrijke auto's had gevorderd, was deswege door het Haagse bijzondere gerechtshof veroordeeld tot acht jaar gevan genisstraf en f50.000 boete. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft hem thans veroor deeld tot zeven jaar gevangenisstraf zonder oplegging van boete. Twaalf Nederlandse arbeidersleiders, vier van de K.A.B.. vier van het C.N.V. en vier van het N.V.V. zullen op 14 November per vliegtuig naar Amerika vertrekken om een studie te maken van de Amerikaanse productiemethoden. Het initiatief voor deze reis is uitgegaan van de E.C.A.-missie Toen de bevrijding van West-Brabant naderbij kwam gaven de Duitsers de sluis- mcester van het heemraadschap „Roosen- daalse- en Steenbergse Vliet", de heer A, Voormeulen, bevel de sluisdeuren open te zetten en de West-Brabantse polders onder water te laten lopen. De sluismeester negeer de dit bevel. Thans is hem de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau verleend. HAARLEM EN OMGEVING Voor de afd. Haarlem van de Ned. Ver eniging van Huisvrouwen houdt de heer H. P. Baard, directeur Frans Hals Museum, op Donderdag 10 dezer in de aula van Teylers Stichting een lezing over „Hoe moeten wij kunst zien". Voor de A. R. Kiesvereniging te Heem stede spreekt a.s. Woensdagavond, in het gebouw Herenweg 141. het Eerste Kamerlid H. Algra uit Leeuwarden over het Indonesi sche vraagstuk. Er wordt door de Alg. Ned. Bouw- arbeidersbond een jubileum-cabaretavond gegeven, ter h rdenking dat 30 jaar geleden de fusie plaats vond tussen de Timmerlieden- bond en de Centrale Bond van Bouwvak arbeiders. De bijeenkomst vindt plaats op Zaterdag 12 November in het Krelagehuis. De heer A. Polderman, van Raephorst- straat 37 te Haarlem, opzichter bij de Rijks telefoondienst, hoopt Vrijdag 11 November zijn 40-jarig ambtsjubileum te vieren. Wegens drukke werkzaamheden heeft de heer-J. J. Tulen bedankt als secretaris van de toneelvereniging „Vriendschap Zij Ons Doel". In zijn plaats is gekozen de heer J. Scheurman. De andere bestuursleden zijn herkozen. Op de in Overschie gehouden nationale zangwedstrjiden behaalde het mannenkwartet „Kunstmin", directeur Nico de Zwager, in de tweede afdeling solokwartetten een eerste prijs met 343 punten. Het programma van het Iedenconcert (serie A) dat de H.O.V. op Dinsdag 8 Novem ber verzorgt, vermeldt de ouverture „De Toverfluit" van Mozart, de zevende sympho nic van Beethoven en het vioolconcert in D grote terts van Mozart. Soliste is de Roe meense Lola Bobesco. FEUILLETON die zijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 10) We moeten ons beiden bezuinigen en ervoor zorgen, dat het geld terugbetaald wordt. En Katherine moet haar uitkering weer normaal uitbetaald krijgen. Het was absolute waanzin, daarmee op te houden. Maar we hebben tijd nodig zie je dat niet in tijd. Ze sloeg hem met grote aandacht gade. Hij herhaalde: Zie je dat niet in? In derdaad ze zag het heel goed in. Méér dan hij kon weten of vermoeden en méér dan hij ooit de moed zou hebben om onder ogen te zien. Ze woog in gedachten de kansen en mogelijkheden af, deze aan creditzijde, gene aan debeizijde plaatsend. Haar stilzwijgen werkte op zijn zenu wen. Hij begon opnieuw op zenuwachtige toon te spreken. Brett moet met haar trouwen. Dat is dè oplossing natuurlijk. Ik snap niet, waarom hij dat niet voor elkaar heeft gebracht, vóór het zover moest komen. Een man moet op een gegeven moment toch trouwen, en ik kan me niet voorstellen, wat hij meer zou verlangen. Bij heeft altijd een grote bewondering voor haar gehad, en wiè niet? Ze is een charmant meisje. Als hij niet oppast, neemt ze iemand anders, voordat hij haar gevraagd heeft. En als bij een huwelijk met iemand anders de financiën geregeld zouden moeten worden en een notaris en dergelijke mensen eraan te pas zouden komen, wel, ik heb 't hem al vaker gezegd dan zou dat voor ons het einde van alles betekenen. Hoe heeft hij daarop gereageerd? Hij deelde me mede, dat hij haar gevraagd had, maar dat ze hem had afgewezen. Juffrouw Jones dacht hier ernstig over na. Ze was het niet met zichzelf eens, of ze er vóór was, dat Brett Eversley met Katherine trouwde. Ze had een grote af keer van Katherine misschien zou het haar verdiende loon zijn, als ze iemand als Brett kreeg! Aan de andere kant kon je nooit weten, hoe de dingen liepen, als je eenmaal iets op touw had gezet. Mis schien was het beter voorlopig eerst tijd te winnen. Cyril zat hierop ook nog steeds te hameren: We hebben tijd nodig, dat is alles, tijd! Als we Holden tevreden kunnen stellen en de tijd krijgen om het geld terug te betalen, dan is alles voor elkaar. Kun je niet iets bedenken, dat we zouden kun nen doen? Jawel, zei ze kalm. Mavis! Wat is het je waard? Deze woorden kwamen eruit als een pistoolschot. Hij sprak opnieuw haar naam uit, thans op een ontstelde toon, en ze glimlachte. Luister eens, Cyril, als ik doe, wat je me vraagt, neem ik een groot risico. Dat weet jij maar al te goed, Ik ben niet van plan dat voor niets te doen, dat kan ik je heel eerlijk zeggen! Haar lichtbruine ogen hadden de door borende, dominerende uitdrukking, die op William Smith zo'n indruk had ge maakt. Wat wil je? vroeg Cyril, maar mét dat hij het zei, wist hij het al. Je bent nu vijf jaar weduwnaar. Sylvia is getrouwd en iedereen verwacht, dat je vroeger of later weer zult trouwen. Er zou gekletst worden, stribbelde hij vaag tegen. M'n beste Cyril, het komt dagelijks voor, dat mannen met hun secretaressen trouwen. Wie trekt zich nu iets van rod delpraatjes aan! Hij keek neer op zijn nerveus bewegen de handen, die speelden met een rood potlood. Het bewoog op en neer tussen zijn smalle, lange vingers. Wat zou ik hiér moeten beginnen zonder jou? Dat behoeft geen beletsel te zijn. Ik zal het prettig vinden hier een oogje in het zeil te blijven houden. En ik zou hier in ieder geval blijven werken, tot deze hele zaak in kannen en kruiken is. Er was heel wat meer in orde te bren gen, dan hij wist of ooit zou vermoeden. Ze zou het voor elkaar krijgen, als ze haar zin kreeg. De Admiraal kwam haar buitengewoon goed van pas. Het had niet voordeliger voor haar kunnen zijn. Luister eens. Cyril, het lijkt me werkelijk een gunstige overeenkomst voor jou. Krijg je nooit genoeg van jezelf, daar alleen op Evendon? Ik zou me voor kunnen stel len, dat je je doodverveelde, nu Sylvia niet meer in en uit loopt met haar stel mensen. Hij keek haar met een flauwe glimlach aan. Er was wel eens wat al te veel geroezemoes, merkte hij op. Dat kan wel zijn, maar het heeft geen zin nu opeens als een kluizenaar te gaan leven. En iémand moet toch de lei ding van je huishouding hebben. Ik durf er wat onder te verwedden, dat je aan alle kanten bestolen wordt. Hij kromp weer in elkaar. Mavis was zo bruut in alles. Ze trok hem aan door haar vitaliteit, zoals haar dominerend type in 't algemeen het slappe mannentype aan kan trekken. Zo nu en dan was deze aan trekkingskracht zó sterk, dat hij blind was voor al haar minder prettige eigenschap pen. Maar op andere momenten voelde hij deze des te sterker. Geen enkele man wordt graag een huwelijk opgedrongen, maar in dit geval kwam er de sleur van jaren bij en haar alles dominerende wil. Half lachend zei ze: Jij hebt heus een vrouw méér nodig dan ik een echt genoot. Eigenlijk ben ik een dwaas, als ik met je trouw. Ik zou er dan ook niet aan beginnen, als ik niet zo dol op je was, maar dat is nu eenmaal zo. Ja, ik weet het, zei hij. Maar waar- om kunnen we niet gewoon doorgaan, zoals het was. Zoals je zegt, heb ik je momenteel niet veel te bieden. Ze lachte nu luid. Misschien is dat inderdaad niet veel, maar het weinige, dat je me bieden kunt, wil ik toevallig hebben. Het is een zakelijke overeenkomst, en jij krijgt er het beste uit, zoals ik je al zei. Maar ik zou die overeenkomst niet aan gaan, als ik er niet ook iets uit kreeg. Jij krijgt een goeduitziende, representatieve vrouw en hoofd van je huis, terwijl ik op kantoor zal blijven, totdat we alles uitge dokterd hebben en ik iemand anders vol ledig ingewerkt ljeb. Rust, zakelijk even wicht en veiligheid, dat krijg jij uit onze overeenkomst. Ik geef mijn onafhankelijk heid op en krijg dubbel werk, een massa moeilijkheden, engeborgenheid. Als dat mij voldoende is, dan kun jij daar blij om zijn. Ik zeg je precies hoe de zaak zit. ik leg al mijn kaarten open op tafel. Even moest ze er aan denken, hoe ver baasd hij zijn zou, als ze inderdaad al haar kaarten op tafel voor hem zou leggen, ver baasd en ontsteld. Dat was zo amusant bij Cyril, dat hij tegenover de naakte feiten de kluts kwijt raakte. Hij staarde voor zich uit naar het rode potlood in zijn handen. Zijn vingers om klemden dit thans. Hij zei niets. Ze voelde hoe hij weerstand bood, niet metterdaad, doch ergens diep in zijn binnente. Het leek alsof hij verweg was, in een ander vertrek, waarvan hij de deur had afgesloten Als ze ergens anders waren geweest,' zou ze een scène gemaakt hebben. Niets maakte haar zo woedend als een dergelijke houding van hem, en dat wist hij! Maar hij wist ook, dat ze op kantoor geen scène zou maken. Hij was bang voor haar uitbarstingen, maar hier moest ze zich beheersen. Mis schien was het wel de wetenschap, dat ze, als ze eenmaal getrouwd waren, hem over al, op elk moment met een scène kon be dreigen, dat hij nu nog vage tegenstand bood. Mavis Jones stak een welverzorgde, maar lelijk gevormde hand uit en nam admiraal Holden's brief op. Woensdag of Donder dag a.s., zei ze kortaf. Dat geeft ons niet veel tijd. Deze steek kwam precies aan, waar ze hem bedoelde. Hij schrok op uit zijn over peinzingen en liet het potlood uit zijn han den vallen. Wat kun je doen? Dit was zijn overgave, en ze wisten het beiden. Een warme blos kwam op haar gezicht en terwijl ze over de tafel leunde, legde ze haar hand over de zijne. Heb geen zorgen, ik maak alles wel in orde. Hoe minder je weet, hoe beter het voor je is. Ik zal de boeken nagaan en er wel iets van maken. Ze lachte vol opgewektheid. Er is practisch niets, wat je niet met cijfers kunt doen, vooral als je zelf er goed in zit en de tegenpartij niet. Dit had ze beter niet kunnen zeggen, aangezien ook Cyril niet al te knap met cijfers was. Hij zou zich eens dingen in 't hoofd kunnen gaan halen Ze liep om de schrijftafel heen en sloeg een arm om zijn hals. Omhels je me niet? Hij keek haar met een zorgelijk gezicht aan. Mavis! M'n arme man, je hoeft heus niet zo bezorgd te zijn. Alles komt schitterend in orde. Werkelijk? Hij leunde tegen haar aan en draaide zijn hoofd om, dat hij als 't ware voor be schutting in haar hals verborg. Ze hield hem even zo en zei: Ik weet het heel zeker, waarop ze onmiddellijk vervolgde: Het lijkt me goed, dat we vandaag nog aantekenen. Dan kunnen we Zaterdag a.s. trouwen en het weekend er tussenuit trek ken. We geven er geen ruchtbaarheid aan die hele affaire kan beter eerst achter de rug zijn. Je hoeft dus helemaal niet het gevoel te hebben, dat je overhaast wordt. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6