^ABDIJSIROOP- Nederlandse verliezen in Indonesië Kosten van levensonderhoud na de devaluatie gestegen Nieuwe Uitgaven Bronchitis Wereldnieuws Herziening wet Autovervoer Personen binnenkort in laatste stadium TTïiruronrai Radio geeft Donderdag Smokkelhandel in het klein jaagt Belgische winkeliers in het harnas r u. PANDA EN DE MEESTER-GIDS J Woensdag 9 November 1949 2 f 11m n I >en nijpend als vrijwel overal ter wereld, Jen der nieuwe arbeiderswoningen op het 'ladjoe (Zuid-Oost-Sumatra) De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indo nesië zijn gerapporteerd: Koninklijk Ned. Ind. leger: Gesneuveld 10 October 1949: Amb. sold. 2e kl. infie L. Adriaansz; Men. sergt. cav. A. C. Borang; Sang. sold. Ie kl. infie: B. Mamuasa; Sang, sold. 2e kl. infie: Z. Mangosa; Soend. sold. 2e kl. infie: Soedjono; Soend. korpl. artie: Wardi, allen afkomstig uit Indonesië. - Koninklijke Landmacht: Geen verliezen. MIS VAN REQUIEM IN HEEMSTEDE VOOR DE GEVALLENEN IN INDONESIë Op initiatief van Katholiek Thuisfront in de parochie „Berkenrode" zal Zaterdagmor gen a.s. te 7 uur een plechtige H. Mis van Requiem worden opgedragen in de Kerk van de H. Bavo aan de Herenweg, voor de ziele- rust van de gevallen militairen in Indonesië. Dit zal met militaire eer geschieden en hoe wel deze parochie nog geen gevallenen heeft te betreuren, spreekt het bestuur toch de verwachting uit, dat vele parochianen aan wezig zullen zijn. HET PUBLIEK ZEGT: Geregeld vraagt het Nederlands Insti tuut voor de Publieke Opinie aan vele mannen en vrouwen uit alle lagen van de bevolking: „Welk inkomen, dus hoeveel loon of sa laris heeft volgens u een gezin van man, vrouw en twee opgroeiende kinderen no dig om precies rond te komen?" Een gezin van vader, moeder en twee op groeiende kinderen, dat is het typische ge middelde gezin in Nederland. Sinds de devaluatie is daar meer geld voor nodig, zoals blijkt uit de antwoorden van nu en die van vlak vóór de devaluatie. Nodig per week: Nu September 1949 Tot f 20.— Tot f 40.— 2% 3 Tot f 50.— 19% 26% Tot f 60.— 57% 63% Tot f 70.— 83% 86% f 70 en hoger (en geen antwoord) 17% 14% Middelste antwoord f 58.f 56. Acht en vijftig gulden heeft de gemiddelde huisvrouw op het ogenblik nodig om net aan rond te komen. Dat is f 2.meer per week dan twee maanden geleden.' Vóór de devaluatie waren de kosten van levens onderhoud een jaar lang vrijwel hetzelfde Een nieuwe heiicoptère voor akkerbestuiving Einnenkort zal in Nederland een onder- gebleven. Hier zijn de resultaten van de vorige enquêtes: Gemiddeld nodig p. Maart 1946 f 42.— Maart 1947 f 50.— April 1948 f 51.— October 1948 f 55.— September 1949 f 56. NU f 58.— Sinds Maart 1946 zijn de kosten van levensonderhoud flink gestegen. De gemid delde huisvrouw heeft nu ongeveer 1,4 maal zoveel nodig als in begin 1946. De koopkracht van de gulden in het eigen land was in de ogen van het publiek onge veer evenveel gedevalueerd als in het bui tenland! (Nadruk verboden K. R. van Staal, Van muzikant tot reclameman BoomRuygrok Haarlem. De heer van Staal heeft, zegt hij, zijn boek in de eerste plaats voor de jeugd geschreven om te laten zien dat ook in dit land carrière maken mogelijk is voor een jongen die zon der enig voordeel begint. Van muzikant via kruidenier, door de reclame en de politiek tot het verzamelen van op een gegeven ogenblik 21 functies tegelijk, en tot het uit geverschap. Misschien zullen enkele jonge ren, tevoren van mening dat alle heil achter de einder ligt, er door worden bekeerd; maar het lijkt er op of de meesten door overwe gingen worden geleid, die het bewijs van de heer van Staal niet ontkracht. De sociale nuttigheid is onzeker: maar die is ook niet nodig, alleen al dit te boek stellen van herinneringen is een goed werk. Jan Greshoff betreurde een week of wat geleden in Vrij Nederland, naar aanleiding van het verschijnen in Zuïd-Afrika van Jan van Rie- beeck's dagboek de schaarste van zulke argeloze geschiedschrijving over het alle daagse in Nederland. Mee-betreurend, moet men een boek als dit hartelijk verwelkomen, want al is het bij benadering niet zo argeloos als een eenzaam dagboek, het stemt er in zoverre mee overeen dat het vertelt van ge beurtenissen die de schrijver in zijn dagelijks leven bezig houden. Ze zijn hem nog te actueel om mémoires te worden, en ze zijn niet bewust genoeg op hem zelf betrokken om een autobiografie te vormen. Dat de ervaringen van de heer van Staal voorname lijk op openbaar terrein zijn opgedaan, ver andert ook aan het karakter niet; alles begint als dagelijks leven, pas de behandeling verknoeit of verheft het, of laat het wat het is. Boeken als deze zullen nu met een belang stelling worden gelezen die variëert met de interesse van de lezer voor de schermen, waarachter zij laten kijken. Pas later zullen historici er de ware dank voor weten, ook voor de opdracht aan de jeugd. Voorlopig komt de grootste dank van het KankerfondJ van Prinses Wilhelmina en van de Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen, die ieder de helft van de opbrengst krijgen. S. M. Voor een nieuwe stofzuiger of reparatie gaat U naar een zaak met oude reputatiel Stofzuigerhuis „RITSA" Gr. Houtstraat 132 - Tel. 16693 - tlo Luxor Voor alle merken onderdelen voorradig. (Adv.) Los het vastzittende slijm op, verzacht de snijdende, scheurende pijn van hef veelvul dig hoesten, zuiver Uw luchtwegen met de snel en krachtig ingrijpende, onschadelijke (Adv.) 26. William T. Bobberbroek zat nog on rustig en boos met de krant te fromme len. „Wat toch een onzin," zei hij. „Ce- stolenmijn Horus-pop! Ik heb dat ding toch zeker eerlijk betaald?" „Ja ehdat wel," zei Panda voorzichtig, „u hebt hem wel betaaldmaar Joris Goedbloed, de meester-gids, zoals u hem noemtdie was er misschien niet eerlijk aangekomen„Aha! Oho!" knikte Bobberbroek. „Nee maar nou ga ik het begrijpen! Een handige jongen, hè, die vriend van jou! Neemt het niet Handelsovereenkomst tussen Nederland en Joegoslavië Te Belgrado is tussen Nederland en Joe goslavië een handelsovereenkomst gete kend, welke loopt tot 1 November 1950 en voorziet in een goederenuitwisseling ter waarde van circa 106 millioen gulden. Nederland zal voornamelijk tin, cokes en chemische producten leveren en hout, ta bak, hennep en non-ferrometalen ont vangen. Treinbotsing. Te Las Rosas, op vijftien kilo meter afstand van Madrid, heeft een botsing plaats gehad tussen twee elec- trische treinen, als gevolg waarvan vijf tien personen om het leven zijn geko men; vijftig anderen werden gewond. Er is een hulptrein naar de plaats van het ongeluk gezonden. Mislukt. Twee politieke vluchtelingen uit Tsjechoslowakije, die met hun sport- vliegtuïg een noodlanding moesten ma ken in de Russische zóne van Oostenrijk, zijn door gewapende Russische soldaten gearresteerd. Onmiddellijk nadat het vliegtuig bij Ganserndorf op 10 km van de Tsjechi sche grens de grond raakte, stormde een Russische patrouille er met een jeep op af. Uitlevering. Het Hof van Beroep te Parijs, heeft besloten gunstig te adviseren in zake de uitlevering van de Hongaarse graaf Barna Almasy, zoon van een oud minister onder de monarchie, waarom door de Hongaarse regering was ver zocht. Het Hof heeft rekening gehou den met een groot aantal ongunstige ge tuigenissen over Almasy en is van oor deel dat de hem ten laste gelegde feiten, oorlogsmisdaden zijn zonder politiek karakter. De Hongaarse regering be schuldigt graaf Almasy van moord en plundering in 1942 en 1943 toen hij offi cier was in het Hongaarse leger. Arrestatie. In Slowakije zijn 32 personen onder verdenking van spionnage gear resteerd. De gearresteerden, van wie de meesten uit Oost-Slowakije afkomstig zijn,zouden hebben gewerkt onder leiding van het vroegere democratische Slo waakse parlementslid Folta, die volgens de officiële bekendmaking als agent voor een vroeger lid van de Britse inlich tingendienst zou hebben gewerkt. Folta is zelf ook gearresteerd. Wapens. De leiding van de Christen-demo cratische partij, heeft de regering te Bonn verzocht de geallieerde hoge com missie te vragen om Duitsers voor de jacht het gebruik van wapens toe te staan. De geallieerde autoriteiten had den dit tot nu toe, op grond van de be palingen van de demilitarisatiewetten, verboden. Barbarossa. Te Geiselbach, in de buurt van Hanau, hebben arbeiders die bronnen wilden bloot leggen, de overblijfselen aangetroffen van een nachtverblijf van de bekende Duitse keizer uit de twaalfde eeuw, Friedrich Barbarossa. In de kel ders van het destijds als nachtverblijf gebruikte kasteel werden Middeleeuwse gebruiksvoorwerpen aangetroffen. Eerste sneeuw. In Zwitserland is in bijna het gehele land sneeuw gevallen. Op sommige plaatsen was de sneeuwlaag vijftien cm dik. Ook in het gebied rond om Chamonix, in Frankrijk, heeft voor de eerste maal een hevige sneeuwval plaats gevonden. Minister geeft indruk van de richtlijnen voor autobus-concessies De Commissie Vergunningen Personen vervoer kreeg in 1942 de uitsluitende be voegdheid concessies te verlenen aan auto busondernemers voor vaste diensten op een bepaald traject.. Zij ging daarbij te werk volgens het reeds voor de oorlog door de regering aanvaarde beginsel, dat het vervoer verzorgd moest worden door zogenaamde streekondecne- mingen, opdat een zo groot mogelijke samenhang met de geografische, sociale en economische omstandigheden van het be trokken gebied werd verkregen. Ten gevolge van dit standpunt, maar ook door de vele door materiaalschaarste ver oorzaakte obstakels, sneuvelden in de oor logsjaren heel wat kleine bedrijven. De vergunningen werden verleend aan grote particuliere bedrijven of aan dochteronder nemingen van de Nederlandse Spoorwegen. Tot de eerste groep behoren bijvoorbeeld Maarse en Kroon, het te Aalsmeer geves tigde streekvervoerbedrijf voor de Haar lemmermeer met randgebieden, de „Twee Provinciën", dat de plaatsen tussen de ste den Rotterdam en Dordrecht enerzijds en Utrecht anderzijds bedient en de Gelderse Tramwegen, die het vervoer verzorgen in de Achterhoek en het Zuidelijk deel van Twcnthe met een door de Nederlandse Spoorwegen zeer bestreden uitloper naar Nijmegen en een lijn Arnhem-Ede-Veenen- daal die tot twistappel is geworden tussen Gelderse Tramwegen, Veluwse Autodien sten (een dochteronderneming van N. S.) en een van de weinige overgebleven kleine particuliere ondernemers, de firma A. W. de Haas uit Veenendaal. De dochteronder nemingen zijn vaak voormalige tramweg maatschappijen, zoals de met de Gooise tram gefuseerde Nederlandse Buurtspoor wegmaatschappij, die tegenwoordig vrijwel het gehele locale vervoer tussen Amster dam en Arnhem in handen heeft, de Neder landse Autocai'-onderneming (NACO) die het gebied boven het Noordzeekanaal be strijkt en de reeds genoemde Veluwse Auto diensten. Na de oorlog hebben de ontevredenen over deze regeling en dat waren dus in hoofdzaak zij die zich in 1942 een vergun ning ontnomen zagen zich niet zonder meer bij de voldongen feiten neergelged. Zij verenigden zich voor een deel in de Landelijke Bond van Autobusondernemei's, die een soort coöperatieve vervoersvorm voorstaat en wisten in ieder geval voldoen de Kamerleden voor hun belangen te inte resseren om te bereiken, dat de definitieve vergunningen pas uitgereikt zouden worden nadat de nieuwe Wet Autovervoer Personen zal zijn aangenomen en de mogelijkheid van beroep op de uitspraak van de Commissie Vergunningen Personenvervoer is geopend. Bovendien werd op 16 December 1946 een amendement-Serrarens aangenomen, dat ertoe strekte eventuele vergunningen in een bepaald gebied aan meer dan één on dernemer te verlenen op voorwaarde, dat de betrokken bedrijven samenwerking zou den nastreven. Bij de behandeling van de Wet Autover voer Personen heeft de Tweede Kamer de wens uitgesproken, dat de minister het par lement zou inlichten over de richtlijnen die hij aan de Commissie-Van Breen, zoals de C.V.P. naar haar voorzitter ook wel wordt genoemd, zal verstrekken ten aanzien van de gedragslijn die zij bij het verlenen van de vergunningen zal volgen. Richtlijnen In de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der Eerste Kamer betref fende de herziening van de Wet Autover voer Personen, heeft de minister thans ge poogd een indruk te geven van deze richt lijnen. Vooropgesteld wordt, dat in de richtlijnen het. beginsel van de eenheid van het ver voerwezen zal moeten worden neergelegd. De oorlog is bijna vergeten Men kan nu van alles weer eten; Maar het grootste gemis Vond ik toen, dat 's gewis, Dagelijks mijn „TIP VAN BOOTZ", moet U weten! Inz. Hr. C. v. E. te Oudewater ontv. 1 fl. TIP (Adv.) HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Och tendblad. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Ochtendblad. 8.40 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Con cert. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Orgel. 11.30 Platen. 11.45 Voor de vrouw. 12.00 Mu ziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't spionne tje. 12.38 Surinaamse muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Musette-orkest. 13.45 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Viool en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Gevarieerd programma. 17.00 Kaleidoscoop. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport- praatje. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Volksmuziekschool. 19.35 Platen. 19.45 Regeringsvoorlichings- dienst. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Kamerorkest en solisten, 21.00 „De idee die hen groot maakte". 21.35 Zang en piano. 22.05 „Wat leeft er in ons volk?". 22.30 Strijkorkest. 22.55 Repotrage. 23.00 Nieuws. 23.15 Repor tage. 23.20 Dansmuziek. inLVERSUM II. 414.5 M. 7 00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Waterstanden. 9.35 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Orgel. 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Lunch concert. 12.3012.33 Weerbericht. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws, 13.20 Platen. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Promenade-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.00 Bij bellezing. 16.45 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Vocaal kwartet. 17.50 Rijk over zee. 18.00 Platen. 18.15 Land- en tuinbouwcause- rie. 18.30 Koperkwartet.. 18.50 Causerie over de zending. 19,00 Nieuws. 19.15 Muzikale causerie. 19.40 Rncliokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.0021,35 Familie competitie. 22.05 Platen. 2.15 Buitenlands overzicht 22.35 Platen. 22.45 Overdenking. 23 00 Nieuws. 23.15 Platen. BRUSSEL. 322 M. 12 00 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.33 Voor de landbouw. 12.40 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15. 14 00—15.00 en 17.00 Platen. 17.05 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Syndicale kro- niok. 18.25 Platen. 18 30 Voor de soldaten. 19,00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Radio- feiullcton. 20.00 Verzoekprogramma. 21.00 Gevarieerd programma. 21.30 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 en 22.40 Platen. 22.50 Nieuws. 22.55—23.00 Platen. Deze eenhgid sluit concurrentie, mits blij vende binnen de grenzen, welke het alge meen belang stelt, tussen vervoermiddelen of -takken niet uit. Daarnaast moet aan dacht worden geschonken aan het voor komen van een te overvloedige vervoer- gelegenheid. Ten aanzien van aanspraken op een ver gunning zullen particuliere ondernemingen, overheidsondernemingen en dochteronder nemingen der Spoorwegen gelijk behandeld worden. De richtlijnen zullen ook van kracht mqe- ten zijn bij verlenging van vergunningen. Bij het verlenen van de vergunningen zal als uitgangspunt moeten worden genomen de toestand van 16 December 1946. de dag van de aanneming van de motie-Serrarens. De streekvervoeronderneming als orga nisatiebeginsel zal een belangrijke plaats in deze richtlijnen blijven innemen, doch ook de trajectvervoeronderneming (kleine be drijven, die slechts een enkele lijn al dan niet met vertakkingen exploiteren) zal een plaats behouden, namelijk voor diensten op opzichzelfstaande trajecten, of waar invoe ging van zo'n lijn in een streekbedrijf geen economisch voordeel zou opleveren. De richtlijnen behelzen ook enige passa ges die gewijd zijn aan het zogenaamde groepsvervoer van arbeiders. Hoewel naar het oordeel van de minister in het algemeen de voorkeur gegeven moet worden aan verzorging van dit vervoer door de be staande ondernemingen, wordt ook de mo gelijkheid onder ogen gezien van een orga nisatie van vervoersondernemingen en in dustriëlen gezamenlijk. Wat de toerwagenritten en het ongei'egeld vervoer betreft, wordt opgemerkt, dat zo wel ondernemers van autobusdiensten als andere ondernemers van personenvervoer hiervoor in aanmerking komen, mits geen ernstige reden bestaat om aan de vakbe kwaamheid of de credietwaardigheid van de laatste te twijfelen. Autobussen te veel In zijn Memorie van Antwoord gaat de minister ook in op het feit, dat tegenwoor dig op verscheidene plaatsen autobussen, met name Crossley-trekkers met opleggers en Crossley-bussen, buiten gebruik staan. De minister herinnert eraan, dat onmid dellijk na de bevrijding een contract met de Crossley-fabrieken werd afgesloten tot levering vaq een aantal bussen, teneinde het personenvervoer in Nederland ondanks het vrijwel vernietigde spoorwegnet te kun nen verzekeren. Het voorlopig herstel van het spoorwegnet voltrok zich in een zo hoog tempo, dat, geheel tegen de oorspronkelijke verwachting, een overschot aan uitstekend autobusmateriaal is ontstaan. Besprekingen zyn gaande om voor dit autobusmateriaal een bestemming te vinden, waarbij ook de vraag of en in hoeverre dit materiaal voor het arbeidersvervoer kan worden gebruikt, wordt overwogen. Spoor en bus De minister acht het weg- en railvervoer gelijkelijk belangrijk voor de nationale Mijnhardtjes: de cachet, die pijn verdrijft en kou afzet. 40 en 75 ct. KX3QGC£23 economie, doch hij acht het niet juist, dat beide vervoermiddelen vrij zouden worden gelaten in hun onderlinge concurrentie. Elke concurrentie welke afbreuk doet aan de eenheid van het vervoerwezen en aan het evenwichtig dienen van de belan gen der volkshuishouding door de verschil lende vervoertakken moet worden verme den, ook al zou die concurrentie uit tech nisch oogpunt mogelijk zijn. Concurrentie zal uiteindelijk de algemene economische belangen der samenleving moeten dienen en daarin haar grenzen moeten vinden. De opvatting, dat het eindpuntenvervoer tussen twee spoorwegknooppunten in het algemeen over de spoorweg dient te ge schieden, wordt door de minister gedeeld, waarbij hij aan het woord spoorwegknoop punt een ruime betekenis toekent. Indien naast de spoorwegverbinding om een of andere reden een parallelverbindïng over de weg nodig is, dient naar het oordeel van de minister die parallelverbinding te zijn ingesteld op de speciale reden, die haar nodig maakt en mag niet het onttrekken van vervoer aan de spoorweg tot gevolg hebben. Een verbod van sneldiensten zou in verschillende gevallen dienstig kunnen zijn. Evenwel zal hier elk geval op zichzelf moeten worden bezien. (Deze passage heeft in het bijzonder op de met de N.S. concur rerende sneldiensten van de Gelderse Tramwegen in de Achterhoek betrekking. Red.) Het opleggen van vervoerverboden voor bepaalde trajectgedeelten dient in het al gemeen te worden vermeden. Niet alleen leveren zij bezwaren op voor het reizend publiek, maar bovendien zijn zij blijkens de opgedane ervaring moeilijk te hand haven. Nederlandse boter is in België vijf en twintig francs duurder De smokkelhandel-in-het-klein tiert welig aan de Belgisch-Nederlandse grens, meldt de ANP correspondent uit Brussel. Dagelijks passeren duizenden Belgen de douane-posten om in het zoveel goed kopere Nederland hun inkopen te doen. Vooral de Belgische huismoeders uit de steden en dorpen langs de grens trekken er dagelijks op uit om zich in de winkels even over de grens te bevoorraden met boter, margarine, tafelolie, groene zeep, waspoe- der, enzovoort, artikelen waarvoor zij min stens 40 procent minder betalen dan in hun eigen land. Vooral de Nederlandse boter is in trek: deze kost in België om en nabij de 90 Francs per kg. tegen bijna vijf gulden of 65 francs in Nederland. Niet alleen de grensbewoners trachten te profiteren van de geldelijke voordelen, die het kopen van huishoudelijke artikelen en levensmiddelen oplevert. Zelfs uit Hasselt en Tongeren worden de huismoeders en -vaders in autobussen aangevoerd om vooral op marktdagen, te Maastricht en om geving te fourageren. Verleden Zaterdag werden alleen aan de grenspost Eisden in twee uur tijd niet minder dan 1200 Belgi sche auto's uit de provincie Luik geteld, die enkele uren later weer uit Nederland te rugkeerden, vol met boodschappen en een volle benzinetank. De ongelijke devaluatie van gulden en Belgische frank heeft deze kleine smok kel belangrijk in de hand gewerkt. De toe stand is thans zo, dat men in vrijwel ieder café of in iedere winkel langs de grens op Belgisch grondgebied Nederlandse guldens kan kopen, waarbij de (zwarte) koers dik wijls openlijk op een briefje voor het raam bekend gemaakt wordt. Wanneer men de verhalen geloven mag trekt een Belgische winkelierster er zelfs met een kinderwagen vol guldens op uit om haar klanten langs de weg te bedienen. Al deze guldens zouden worden geleverd door „commissionnairs", die dikwijls een omzet van 25.000 tot 50.000 per week be- Monument voor de op Texel gevallen Russen Op 6 April 1950 zal op Texel een monu ment worden onthuld ter nagedachtenis aan de 235 Russen, die in April 1945 bij hun verzet tegen de Duitsers om hel leven zijn gekomen. Er bevonden zich ongeveer 800 Russi sche krijgsgevangenen op het eiland, die op 6 April 1945 in opstand kwamen toen zij vernamen dat zij bij de Duitse troepen werden ingelijfd en tegen de geallieerden zouden moeten vechten. Deze opstand werd door de Duitsers na een bloedige strijd onderdrukt. Het monument is ontworpen door de architect D. Hueting te Bussum. Voor de onthulling zal men een aantal Russen die de strijd op het eiland hebben meege maakt, uitnodigen. reiken. Zij rijden iedere dag naar Brussel, waar zij zich bevoorraden bij „speciale" agenten. DeBelgische winkeliersstand ziet deze gang van zaken natuurlijk met lede ogen aan en heeft via de vereniging voor de middenstand een krachtig protest laten horen bij de regering. Het .gevolg hiervan is geweest dat de laatste dagen nieuwe maatregelen worden toegepast bij het grensverkeer. Voortaan wordt in het grensverkeer van iedere Belg die zich naar Nederland be geeft en iets mee wil terugbrengen, een invoervergunning vereist, waarvoor hij 10 francs moet betalen en welke slechts één dag geldig is. Al wil men slechts een si gaar invoeren, men heeft niettemin een dergelijke invoervergunning nodig. De devaluatie van de munt blijkt intus sen ook haar uitwerking niet gemist te hebben op de smokkelhandel-in-het-groot, aangezien ook de veesmokkelarij de laat ste tijd weer op onrustbarende wijze toe neemt.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2