NETTE MEISJES „Reken maar niet op atoomtijdperk met een lui leventje voor de mens" SLEUTEL WEG? Amsterdamse Beurs 300 BONTMANTELS STOFZUIGERS J. VAN DEN BERG STADS EXPEDITIE MULLER env. d. LANDE Handelshuis De Doelen Woningruil Net meisje gevr. Kleermakers vrouwelijke medewerker A. MEIJER'S Electro monteur bekwaam SMELTER advertentie acquisiteur \foensitag 9 NdvenïBer 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Tijdens zijn reis door de Verenigde Staten en Canada bracht de eerste minister van India, Pandit Neliroe, ook een bezoek aan de beroemde geleerde professor dr. Albert Einstein. Van links naar rechts mevrouw Indira Gandhi, de dochter van Pandit Jiéhroe, professor Einstein, Pandit Néhroe en mevrouw Vijaya Pandit, ambassadeur van India in de Verenigde Staten. Pr. Frederick Sody: Een auto met atoomkracht aandrijven is even dwaas als een noot onder een stoomhamer kraken Het atoom-tijdperk waarin de atoom energie gebruikt zal worden om alle voor komende karweitjes op te knappen en het mensdom een gemakkelijk leventje te ver schaffen, zal waarschijnlijk nooit komen en de man die dat zegt, clr. Frederick Sody, beschouwt zichzelf als de enige atoom-ge leerde ter wereld die niet onder regerings- contróle staat. Dr. Frederick Sody, die in 1921 de Nobel-prijs won, is een 71-jarige Britse geleerde die tot de eerste onderzoe kers van de atoom-kracht behoort en reeds in 1906 voorspelde dat zij gebruikt zou worden als oorlogswapen. Hij heeft thans in een interview met United Press ver klaard dat hij bezwaar maakte tegen de „degradatie" van de atoomkracht, die men wil „temmen" voor commerciële doel einden, instede haar te gebruiken in ge vallen waar haar ontzaglijke potentiëel zijns gelijke niet kent. „Men gebruikt ook geen dynamiet voor Butomobiel-motoren", bitste hij van achter zijn bureau, dat schuil ging onder stapels papier met berekeningen en reeksen for mules. „Maar wanneer je een berg wilt op blazen of de zee wilt binnenlaten in de woestijn, of een land de civiliserende in vloed van een uitgang naar zee wilt geven, gebruik dan de kracht van het atoom. Ver spil zijn energie niet om het te laten doen, wat andere brandstoffen beter en goedkoper kunnen. Een auto met atoomkracht aandrij- Groentjes in Haarlems Dagblad zijn een instelling, die tienduizenden jaarlijks hulp en voordeel bezorgt Rallye de Monte Carlo De KNAC heeft van de International Spor ting Club bericht gekregen dat de inschrij ving voor de Rallye de Monte Carlo binnen een week na de openstelling is gesloten, omdat het voorgeschreven aantal van 230 is bereikt. Hiervan zijn 45 inschrijvingen uit Nederland afkomstig, hetgeen een respec tabel contingent mag heien. De équipes uit Haarlem en omstreken wier inschrijvingen aanvaard zijn. zijn M. Gatsonides en K. Barendrecht met Humber Snipe, A. J. van Splunter en H. Luyting (Velsen) met Riley, J. M. Rupert en J. Verbeek (Bloemendaal) met Studebaker Champion en mevr. E. F. van Strienvan Hasselt en v. d. Heyden (Haarlem) met Ford-Vedette. De équipe GatsonidesBarendrecht, die vorig jaar aanvankelijk als winnaar van de kleine klasse werd uitgeroepen, start uit Monte Carlo evenals de équipe Van Splunter —Luyting. Rupert en Verbeek starten uit Praag en mevr. van Strien start uit Florence. Het is te hopen dat de maatregel om niet meer dan 230 équipes toe te laten, zal voor komen dat het dit jaar een even grote jan boel wordt als vorige keer, toen een protest bij de organisatoren, die op het laatst van toeten noch blazen meer wisten, veelal vol doende was om enige plaatsen in het klasse ment te stijgen. Het heeft er echter alle schijn van, dat men dit jaar vastbesloten is om de zaak in de goede banen te leiden, die deze unieke rallye tenslotte verdient. Wielrennen Brusselse zesdaagse begonnen Dinsdagavond is de Brusselse zesdaagse be gonnen. Na de sprints van hedenmorgen luidde de stand: 1. KublerBruyland (ZwitserlandBelgië) 87 pnt.; 2. Thyssen—Olivier (België) 69 pnt.; 3. Bruneel—Lapebie* (België) 32 pnt.; 4. RamonVail der Meerschaut (België) 13 pnt. Op een ronde: 5. KintVan Steenbergen (België) 35 pnt.; 6. AcouAdriaenssens (België) 33 pnt.: 7. NaeyeDepauw (België) 8 pnt.: 8. Ockers—Gillen (BelgiëLuxem burg) 5 pnt.: 9. Schulte—Peters (Nederland) 4 pnt.; 10. Sterckx—Hendrikx (België) 4 pnt. Alle overige koppels hadden twee of meer ronden achterstand. Voetbal Politie Velsen won tournooi Dinsdag is in Velsen een tournooi tussen politiecorpsen gehouden om een wisselbeker, welke de Hoogovens beschikbaar heeft ge steld. Haarlem, dat vorig jaar de beker heeft gewonnen, moest de prijs afstaan aan Velsen. In de eerste ronde eindigden de ontmoe tingen gelijk. Haarlem en Velsen speelden 0—0 en de Rijkspolitie Alkmaar en Zaandam 2—2. Bij het nemen van strafschoppen waren Velsen en Zaandam het beste op dreef en bereikten de eindstrijd. Velsen versloeg Zaandam met 60 en kwam in het bezit van de eerste prijs. In de strijd om de derde en vierde plaats speelde Haarlem 11 tegen Alkmaar. De Alkmaarders namen beter de strafschoppen dan de Haarlemmers en wer den derde. Voor de competitie tweede klas is gespeeld ZandvoortHeemstede. Met 51 won de thuisclub. De politie Bloemendaal speelde vriend schappelijk tegen het Centraal Instituut Op- Sportleiders te Overveen. Het resul* Wa5 3—1 voor de adspixant-spprtlfiiderS. ven is hetzelfde als een noot onder een stoomhamer kraken". Dr. Sody die zojuist een boek heeft ge publiceerd over de geschiedenis van de atoom-energie, gaf toe dat de Amerikanen er waarschijnlijk wel in zullen slagen, een atoom-motor te construeren, doch hij meende dat deze slechts beperkte toepas sing zal vinden, in oorlogsschepen bijvoor beeld. Uit een rommelwinkel De oude, maar uiterst kwieke geleerde die zijn atoom-experimenten begon toen hij in 1902 in een Londense rommelwinkel voor medische studenten twintig milligram ra dio-actief erts kocht voor 160 gulden, werd in 1921 door Rusland uitgenodigd om een uraniumvondst op het Pamir plateau bij het Himalaya-gebergte te onderzoeken. Hij weigerde omdat hij bang was dat hij nooit terug zou komen, maar kreeg later erts monsters toegezonden, die door hem van buitengewoon slechte kwaliteit werden be vonden. Het is hem echter bekend dat Rusland momenteel over een voortreffe lijke vindplaats beschikt in Tsjechoslowa- kije, die even goed is als welke andere mijn dan ook. Dr. Sody waarschuwde voor de gevolgen van atoom-explosies op de weersgesteld heid van de wereld, die daardoor wel eens ingrijpend zou kunnen worden gewijzigd. Naar zijn mening maakt de Russische atoom-explosie de indruk van een „onge luk". De Russische geleerden werken onder grote politieke druk en het moet worden betwijfeld of zij zoals de Amerikanen erin geslaagd zijn, al het materiaal in de fractie van een seconde tot explosie te brengen. Hij vermeldde tenslotte nog dat vele ge leerden zich op het ogenblik bezig houden met het nog krachtiger maken van een atoom-explosie door zuurstof in helium'*om te zetten of door lithium te „breken". Hij betwijfelde echter of deze methode ooit ge perfectioneerd zal worden. Moeilijkheden bij Britse filmindustrie nemen toe Amerikanen financieren nieuwe combinatie Het ziet er naar uit, dat de dollarcrisis in Engeland zeer ernstige gevolgen zal heb ben voor het grootste Engelse filmconcern, de organisatie van J. Arthur Rank. De grootste Britse filmmagnaat heeft namelijk meegedeeld, dat hij het plan heeft de productie tot Juni 1950 op beperkte schaal voort te zetten. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat men daarna geheel zal moeten stil liggen. Dit is afhankelijk van een eventuele vermindering van de ver makelijkheidsbelasting. De moeilijkheden zijn ongeveer een jaar geleden begonnen, toen Engeland tijdelijk door de Amerikaanse filmindustrie werd geboycot. Rank dacht dat hij met zijn indu strie wel in het tekort zou kunnen voor zien en begon met aan de lopende band „publiekfilms" te vervaardigen. Die plan nen waren te groot opgezet en toen de Engelse regering met de Amerikaanse tot een vergelijk kwam, gooiden de Amerika nen alles wat ze in de boycot-periode had den gemaakt ineens op de markt, hetgeen uiteraard ten koste van Ranks bedrijf ging. Nauwelijks werd dit nieuws bekend of Reuter deelt mede, dat de Amerikaanse „United artists corporation of America" met een nieuw Brits filmconcern, de „World screenplays limited", is overeengekomen een onafhankelijke filmproductie in Groot- Brittannië tot stand te brengen. De „United artists corporation of America" heeft een bedrag van 2.800.000 dollar beschikbaar gesteld voor de nieuwe Brits-Amerikaanse filmonderneming. De films, welke door de nieuwe combinatie worden vervaardigd, zullen via de over de gehele wereld ver breide distributie-organisatie van de Ame rikaanse filmmaatschappij voor vertoning beschikbaar komen. Door een functionaris van de Brits-Ame rikaanse combinatie is medegedeeld dat het ter beschikking gestelde bedrag afkomstig is van internationale geldschieters, hoofd zakelijk van Amerikaanse origine. De bekendmaking omtrent de nieuwe Brits-Amerikaanse filmmaatschappij volgde enige uren na het bericht, dat men een bespoediging van het onderzoek van de Britse regering naar het filmwezen in En geland verwachtte, naar aanleiding van de door J. Arthur Rank afgelegde verklaring, volgens welke zijn maatschappij een bedrag van drie millioen pond sterling had ver loren. Rank heeft tegenover een medewerker van Reuter verklaard dat zijn maatschappij niets met de nieuwe filmmaatschappij heeft te maken. Hij voegde hieraan toe dat het tot stand komen daarvan geen verandering zou brengen in zijn eigen plannen tot be perking van de productie. TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" Washington is in 1950 150 jaar federale hoofdstad (Van onze correspondent in de Ver. Staten) Van 15 April tot en met 22 November 1950 zal het 150-jarig bestaan worden ge vierd van Washington als permanente hoofdstad der Verenigde Staten. Er zullen tentoonstellingen, parades, optochten en kunstexposities georganiseerd worden. Tru man wil voor de zomers van 1950 en 1951 een „Vrijheidstentoonstelling" van de pro ducten van de Amerikaanse industrie hou den. Het Congres heeft reeds drie millioen dollar voor dit doel gevoteerd. De 44 sta ten zullen eveneens financiële bijdragen geven. De deelnemende industrieën zullen voor 20 millioen dollar aan gebouwen zetten. In een nieuw te bouwen openluchtthe ater zal een historisch drama opgevoerd worden. De viering wordt geopend met een grote optocht waarin president Truman de stoet zal openen, zij aan zij met een toneel speler, die president Adams moet voorstel len. Het was president Adams, die in 1800 het zesde Amerikaanse congres voor het eerst in het nieuwe capitooL verwelkomde. Een van de attracties zal verder worden gevormd door de kroning van „miss hon derdvijf tig-j arig-bestaan" Gedurende de zomers van 1950 en 1951 worden 15 millioen bezoekers in Washing ton verwacht. Buitengewoon Brits gezant te Moskou benoemd John W. Nicholls, het veertigjarige voor malige hoofd van de afdeling voor econo mische en handelsbetrekkingen met Duits land van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken, is, blijkens een te Londen ge dane officiële bekendmaking, tot buitenge woon Brits gezant te Moskou benoemd. Nicholls bevindt zich reeds in Moskou. Ofschoon er een Britse ambassadeur te Moskou is, is de post van buitengewoon ge zant van het Verenigd Koninkrijk bij de Sovjet-Russische regering altijd ais een be langrijke beschouwd. In October nam de werkloosheid toe Aantal geregistreerden steeg met achtduizend In October nam het aantal bij de arbeids- bureaux geregistreerde mannelijke werklozen toe van 41.236 tot 49.246. Dit aantal van 49.246 werklozen kan worden gesplitst in 35.866 ge heel werklozen (vor. maand 32.229)12.092 te- werkgestelden bij een object van de Dienst Uitvoering Werken (8831) en 478 wacht gelders (176). De vraag naar mannelijk personeel daalde van 25.109 tot 21.688. Een en ander is het gevolg van het seizoen en van de toenemen de concurrentie, welke oorzaak is van een scherpere selectie bij het aannemen van per soneel en vaak ook van reorganisatie van de bestaande personeelsformatie. Door het aflopen der oogstwerkzaamheden. waarbij vele personen ook uit andere bedrijfsklassen dan de landbouw werk vonden, nam in de volgende takken van bedrijf de werkloosheid toe: aardewerk- en steenindustrie (van 134 tot 853), bouwbedrijven (van 4511 tot 5657), veenderijen (van 260 tot 1290), de landbouw (van 1927 tot 3532) en in de groep losse onge schoolde arbeiders (van 6329 tot 7702). In de metaalindustrie nam het aantal werklozen af van 3517 tot 3285 wegens het overgaan tot uitvoering van de lopende orders na cal culatie van de nieuwe prijzen wegens de devaluatie. De vraag naar arbeidskrachten, welke in het algemeen afnam, nam toe in de voe- dings- en genotmiddelenindustrie (van 1135 tot 1260) mede wegens werkzaamheden voor de komende feestdagen en de campagne in de suikerindustrie en de aardappelmeel fabrieken. Wordt het verloop der werkloosheid in de provinices nagegaan, dan blijkt de werk gelegenheid vrijwel overal gedaald te zijn en wel het sterkst in de agrarische gebieden. In Limburg, waar enkele nieuwe bedrijven werden geopend, valt een lichte daling van de werkloosheid waar te nemen. Het hoogste aantal werklozen per 1000 mannelijke inwoners vertoont de provincie Drente namelijk 18, gevolgd door Noord- Brabant met 14. Zeeland vertoont met 4 per duizend het laagste werkloosheidscijfer. Het gemiddelde voor Nederland bedraagt 10 per duizend. Het aantal werkloze vrouwen daalde van 6228 tot 5759. De vraag naar vrouwelijk personeel nam toe van 17341 tot 17420. Garagehouder kocht „gestolen" auto's De rijkspolitie te Amsterdam heeft in samenwerking met de rijksrecherche en kele geraffineerde autodiefstallen tot klaar heid gebracht. Enige Belgen huurden auto's zonder chauffeur in België, reden met deze wagens naar Frankrijk of naar Nederland en deden daar aangifte bij de politie, dat de wagen gestolen was. In ons land brachten zij de auto's bij een garage houder, die in het complot zat. Dit spelletje was al menigmaal goed ge gaan. Tijdens een actie tegen smokkelaars viel echter een van de op deze wijze gestolen auto's in handen van de politie. Bij het onderzoek kwam weldra aan het licht hoe de vork aan de steel zat. De Nederlandse garagehouder-opkoper en zijn „leveranciers" zijn gearresteerd. De gedupeerde eigenaars kregen de auto's terug. Het onderzoek geschiedde in nauwe sa menwerking met de Belgische en Franse politie. Slockoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 313 311 239% 240 237% 183 y2 Fokker 130 Nederlandse Ford 301 Nederlandse Kabel 294 v. Berkei's Patent 120 Scheepvaart-Unie. 156 156 Holl,Amerika Lijn 164 Deli Maatschappij 139% H. V. A 154% 1521/2 A'dam Rubber 140% 139% Ned. Handel Mij. 162% N.-I. Handelsbank 103 Biiliton My. H 291 Belang van handenarbeid op scholen Een demonstratiemiddag in Overveen Men kan bij de handenarbeid twee stro mingen onderscheiden: 1. zijn er voorstan ders van dit vak als opvoedingsmiddel, dus als leervorm; 2. zijn er personen, die de noodzaak zien van handenarbeid als leer vak, dus als voorbereiding tot een bepaald doel. Deze twee stromingen zullen in de kortst mogelijke tijd naar elkaar moeten groeien. Uit de aard der zaak zal ook veel af hangen van de medewerking en de steun van overheidswege. De Vereniging voor Handenai-beid heeft reeds veel baanbrekend werk verricht om allerwege de belangstelling voor dit vak te stimuleren. Zij heeft vele afdelingen in Nederland en ook een in Haarlem. Deze afd. Haarlem zal nu op Zaterdag 12 No vember een demonstratiemiddag geven, waarop doel en streven wordt uiteengezet en waarop men kan zien wat door leer lingen van verschillende leeftijden (van kleuterschool tot en met middelbare school) wordt gepresteerd. Deze middag wordt ge houden in het AVIO-gebouw van het Ken- nemer Lyceum (ingang Prins Mauritslaan) te Overveen. De bijeenkomst zal worden geopend door de heer J. R. van der Meulen, directeur der Rijkskweekschool te Haar lem. Verschillende leerkrachten, allen lid der Vereniging, zullen met leerlingen van kleu terschool, lagere school, middelbare school, kweekschool en huishoudschool werkme thoden en technieken demonstreren, welke een basis kunnen vormen waarop het on derwijs in handenarbeid dient te worden opgebouwd. Er is gezorgd voor personen om de bezoekers in te lichten; er wordt een tentoonstelling gehouden van het werk der leerlingen; bovendien zullen enige firma's materiaal en boeken uitleggen om ook hiervan een overzicht te geven. De Vereniging hoopt op deze wijze zo wel bij de overheidsinstanties, die voor deze middag zijn uitgenodigd, als bij de overige bezoekers die belangstelling te wekken die nodig is voor financiële steun en voor de stimulering van opleiding, voor lichting en propaganda. Iedereen is welkom. Secretaresse der afd. Haarlem is mej. M. L. van Eyndhóven, Eindenhoutstraat 25 te Haarlem. DE ZAAK-MENTEN Bijzondere Raad van Cassatie vond een jaar te veel De Bijzondere Raad van Cassatie heeft vanmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de koopman en industrieel P. N. Menten uit Aerdenhout, tegen wie, zoals men zich zal herinneren, nu al ongeveer een jaar processen worden gevoerd, die alle zijn gedragingen gedurende de oorlog in Polen tot onderwerp hadden, Menten was in verzet gekomen tegen het vonnis van het Bijzondere Gerechtshof in Amsterdam, waarbij hij tot een jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld wegens hulpverlening aan de vijand. Door deze uitspraak bleef hij in het bezit van zijn Nederlanderschap en daarmee van zijn vermogen. Menten eiste evenwel algehele rehabili tatie en zijn raadslieden voerden vier we ken geleden voor de Bijzondere Raad van Cassatie vijf argumenten aan, waaruit zou moeten blijken dat Menten tot deze hulp verlening was geprest en dat de door het Bijzondere Hof aanvaarde bewijsmiddelen niet wettig en overtuigend waren geweest. De advocaat-fiscaal bij het Hof ging op zijn beurt ook in cassatie, omdat hij de opgelegde straf te gering achtte en bleef vasthouden aan zijn visie, dat Menten in vreemde krijgsdienst was getreden. Uit de uitspraak van de Bijzondere Raad van Cassatie bleek, dat dit rechtscollege de cassatiemiddelen van beide partijen heeft verworpen. Het was echter van oordeel, dat de door het Hof opgelegde straf te zwaar was voor de kleine diensten waaruit de hulpverlening van Menten aan de vijand had bestaan. De Bijzondere Raad heeft Menten tot acht maanden veroordeeld, met aftrek van het voorarrest, dat ongeveer even lang heeft geduurd. Ook door dit vonnis behoudt hij het Nedei-landerschap en zijn vermogen. Aufobuslijn Haarlem-Heemstede Eenmanswagens reden ter aanvulling In de laatste dagen bemerkten wij dat op de spitsuren enige eenmanswagen op de lijn Haarlem-Heemstede reden. Dat wekte verwondering bij de passagiers, omdat enige tijd geleden dit type op deze lijn is afge schaft. Wij vernamen van de directie der N.Z.H. V.M. dat het geenszins de bedoeling is op die lijn als regel weer met eenmansbussen te gaan rijden. Bij regenweer had men evenwel enige van die bussen ter beschik king, die toen op die lijn zijn ingezet als aanvulling, dus om de passagiers ter wille te zijn. NIET GENOEG WAGONS VOOR FRUITVERVOER NAAR DUITSLAND. Op de terreinen van de Tielse veilingen staan grote hoeveelheden fruit voor export naar Duitsland gereed, die wegens gebrek aan wagons niet verladen kunnen worden. Dinsdagmiddag bedroeg deze hoeveelheid ongeveer 350 ton. Daar hiervoor onvol doende opslagruimte is, moet men honder den kisten fruit buiten zetten. Dit doet aan de kwaliteit zeer veel afbreuk. Enige ex porteurs, die niet langer op wagons durf den wachten, vervoerden fruit per vracht auto naar de Nederlands-Duitse grens, van waar het per trein verder gaat. Deze expe ditie is echter te kostbaar om op grote schaal te worden toegepast. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 8 November 1949 ONDERTROUWD: 8 Nov., IJ. Bijster en C. J. J. Cashoek. GEHUWD: 8 Nov.. P. T. van Eek en M. D. Jacometti; W. Telkamp en J. Brouwer. BEVALLEN van een dochter: 3 Nov., C. W. van ZeistSchreurs; 7 Nov. E. M. van der VeenHarder; 8 Nov., J. W. M. Boeser Koers: M C. Saris—de Lange. BEVALLEN van een dochter: 5 Nov., M. C. Rietveldvan Paridon; 6 Nov., J. Johannisse -Hogenkamp, OVERLEDEN: 5 Nov., J. de Jong. 41 j„ Theemsplein; 6 Nov., F. van DijkOlijve, 78 j., Bakenessergracht; I. A. van Beuningen van Helsdïngen, 81 j„ Schotersingel; F. J. IJland, 60 j., Parklaan; J. A. J. Keijer, 68 j„ Gen. Cronjéstraat; J. Lampe, 5 mnd., Tulpen straat; 7 Nov., F. Caris, 71 j., Lejdsestraat; B. H. van Zuilichero, 20 j., Hazepaterslaan. I De Marva's Het opleidingscentrum blijft in Vogelenzang Enige tijd geleden is op last van de Ma rine-autoriteiten een onderzoek ingesteld naar de vraag of het gewenst is de Marva's te behouden of dat het goedkoper is de vrouwen door mannen te vervangen. Het resultaat is geweest dat de Marva's blijven. Ook is beslist dat het opleidingscentrum der Marva's in Vogelenzang gevestigd zal blijven, ook al is uitgemaakt dat de Ma rinebasis weer in Den Helder gevestigd zal worden. Verbetering der Zomervaar» en van de weg er langs In de eerste suppletoire begroting van de kapitaalsinkomsten en -uitgaven van de ge meente Haarlem zijn bedragen geraamd voor de verbetering van het weggedeelte van de Zomervaart tussen de Nagtzaambrug en de Bernard Zweersstraat (f 160.500), het bagge ren (verleggen en verbredeni van een ge deelte van de Zomervaart (f 11.800) en het maken van een duiker in de Gouwwetering (f15.000). B. en W. delen de gemeenteraad mee, dat zij deze werken thans tot uitvoering willen brengen. Zij merken op, dat de duiker nog niet direct nodig is. Ter voorkoming van schade aan het nieuwe gedeelte in de naaste toekomst achten zij het gewenst dit werk gelijktijdig ter hand te nemen met de uit voering van de grond- en rioleringswerken. Het college vraagt de raad machtiging te ver lenen tot uitvoering van deze werken. Vredescomité Haarlem Door het vredescomité Haarlem is als op volger van de heer Joustra tot voorzitter benoemd de heer J. Horsmeier Jr. Op 10 en 11 December zal in de Diamant beurs te Amsterdam een nationaal vredes congres worden gehouden. Binnenkort zullen in Haarlem enkele bijeenkomsten worden georganiseerd ter voorbereiding van dat congres. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: de firma de Nagtegaal en Zoon. gevestigd te Heemstede, Vondelkade 2, alsmede haar enige firmant: W. J. de Nagtegaal, wonende te Heem stede, Vondelkade 2. Rechter-Commissaris: Mr. J. P. Petersen. Curator: rm\ E. M. J. Minderop, advocaat te Aerdenhout. Surséance van betaling Bij beschikking van de arrondissements rechtbank te Haarlem is voorlopig surséance van betaling verleend aan: Johannes Josephus Kapiteyn, wonende te Heemstede. Burgem. van Lennepweg 18. al leengerechtigd bedrijfhoudende onder de firma Juffermans en Kapiteyn te Lisse, met benoeming van mr. O. H. van Wijk. advocaat en procureur te Heemstede, tot bewind voerder, terwijl het verhoor der schuld eisers is bepaald op 6 Februari 1950 des na middags te 2 uur. SCHEEPVAART Aldabi, Rotterdam Buenos Aires 8 Nov. van Santos naar Montevideo. Alchiba, Rotterdam Buenos Aires, 8 Nov. pass. Kaapverdische eilanden. Alcyone, 8 Nov. v. Dubai n. Muscat. Algorab, Rotterdam porto Alegre 9 Nov. te Recife. Bantam. R'dam Batavia 8 Nov 10.30 v. Aden Blitar. Java Rotterdam pass. 8 Nov. 22 u. Point de Galle. Bonaire. 8 Nov. v. Paramaribo n. Demarara. I Drente, 9 Nov. te New-Orleans v. Galveston Empire Brent 10.2 uur v. Java te A'dam I Garoet, N.-York Java pass. 8 Nov. 8.20 Slicz Gooiland. Buenos Aires A'dam 8 Nov. v Bahia Java, Macassar Amsterdam 8 Nov. v. Batavia naar Belawan Kota Inten, R'dam Batavia 9 Nov. 16 u. van Suez. Lemsterkerk Rotterdam Bombay 8 Nov. 130 mijl van kaap Guardafui. Lucita 9 Nov. te Hysham v. Avomouth Maasland, 8 Nov. pass. Ouessant Amsterdam Buenos Aires. Marken. Rotterdam Melilla 8 Nov. 2 u. Dungeness Modjokerto, Java R'dam 8 Nov. 19 u. v. Suez Molenkerk. Japan Rotterdam, 9 Nov. te Hongkong verwacht. Mijdrecht, t.. Buenos Aires Lends End 8 Nov. pass. Canarische Eilanden. Nijkerk. Dar es Salaam Amsterdam 8 Nov. v. Walvisbaai naar Dakar Rotti. 8 Nov. v. Soerabaja naar Pladjoe. Rijn. 3 Nov. te Morovia v. Lanaana Salawati. New-York Savona, 8 Nov. pass. Gibraltar. Samarinda 8 Nov. v. Cebu Soerabaja Stanvac Talangakar t 9 te Soengeigerong v. Sinagpore. Stentor 8 Nov. n. Tunis Tjidadane 9 Nov. te Mosselbaai v Kaapstad Zeeland. Bombay Antwerpen pass^ 8 Nov. 19 uur Gibraltar. Bennebroek CONCERT OP DE STICHTING „VOGELENZANG" Dinsdagavond gaf het Chr. Gemengd Koor „Soli Deo Gloria" met medewerking van het Kinder- en Jeugdkoor ..Irene" beide onder leiding van de heer S. P. Visser een concert in het kerkgebouw van de Stichting ..Voge lenzang". Het kinderkoor oogstte bij het publiek dat uitsluitend uit patiënten en ver plegend personeel bestond een zeer groot succes met een aantal alleraardigste liedjes, waarvan ..Bruidsvaart in de sneeuw" waanri achtervolgens het bruidspaar, de wederzijdse ouders en de gasten, allen in keurig costuum werden gehaald, wel het meest insloeg. Het jeugdkoor dat uit grotere kinderen bestaat, deed het evttieens heel goed en tenslotte voerde het grote koor ..Soli Deo Gloria" met medewerking van de dames Tita Jansen, sopraan. Jetty Visser, sopraan en H. A. Seist, alt, „Athalia" van Mendelssohn uit. waarbij vooral de samenzang van de solisten heel goed was. Ds. S. J. Dokter, gestichispredikan:, sloot met een woord van öar.k aan koren en dirigent en liet daarna Avondgezang zingen. Op 15 November a.s. zal dit concert, maar dan voor publiek in hetzelfde gebouw nog eens worden herhaald. Wegens enorm succes; slechts 3 dagen Donderdag 11—5 en 7—9 uur. Vrijdag 11—5 en 7—9 uur. Zaterdag 11—5 uur. j LAPIN CHEVRETTE f 1G0.- BIBEKETTE, MOL, YEMEN, KALF Onze collectie is te bezichtigen in Gebouw „Cultura", Tansstraat 83 GAAT HET OM BONT, GA NAAR BONTVEILING „REINARD' en Boenmachines in ruime sortering van le klas merken Wij regelen eventueel de be taling met u ZIJLSTRAAT 87 Tel. 11110. VERHUIZINGEN VERPAKKINGEN Bergplaatsen voor Inboedels en Koopmansgoederen. NW RAAMSTRAAT 4—12 Tel. 11423. Heeft voor de St. Nicolaas aangekocht een partij aan geklede poppen voor f 2 p. st„ Teddy Beren van f 15.75 voor f 3.60, muilezels f 2.50, gr. gummie poppen f 2, ram melaars 25 et, leren jongens riemen vanaf 30 ct.. padvin- dersriemen 70 ct„ heren rie men 75 ct., prentenboeken 15, 24. 35 ct. Wigwamspel 25 ct., werppoppen 45 ct., alle klem-en. Rüche, de fijnste kwal. 70, 130, 175 p. M. Ver der nog keus uit 1001 stuks. Doelstr. 28 b. d. Gr. Houtstr. Deze zaak heeft geen filialen. Aangeb. vrij huis in H.-Z. m. C. V. en garage, huur f 800 p j. Gevr. vrij huis, huur tot f 500 per jaar. Tel. 14134. Br. no. 4323 WONINGRUIL Aangeboden te Zaandam, Vlielandstraat. Vrü Huis m. o.a. suite, 3 slk„ badk., en zolder; schuurtje en kl. tuin. Huurprijs: f 40. Gevraagd: vrij huis te Haarlem, Bloe mendaal of Heemst. Huur prijs tot f 60 p. m. Brieven no. 4329. Mevrouw Bierens de Haan, „Oud Zomerzorg", J. Israels- weg 2, Bloemendaal, zoekt voor zo spoedig mogelijk een flinke zelfstandige hulp in de huishouding Niet beneden 25 jaar. Hoog loon en meerdere hulp aan wezig. van 8.30 tot 16 uur. van Ake Gea. Ctonjéstraat 46, Gevraagd: aankomende en leerling auto-spuiters voor direct. Autospuitinrich- ting P. J. van Leeuwen, Lo- rentzkade 58. Tel. 27644. Gevr.: KANTOORBEDIENDE (mul. of vr.) voor lichte adm. werkzaamheden (tijde lijk) Schriftel. soil. fil. van Delft's fabr. N.V., Burgwal hk. Raamsteeg. Gevr een nette SLAGERS- BEDIENDE, zelfst. kunn. werken en met de worstma kerij op de hoogte. B. v. d. Peet. Tetterodestr. 10. gevraagd Aanmelden E, E, K. Grote Houtstraat 156, Haarlem. Voor inpakwerk, afd koek, vragen wij Leeftijd 1518 jaar. Aanmelden Mr. Corneiisstraat 7. Import- en Groothandel, zoekt die in staat is zelfstandig te corresponderen en klanten te woord te staan. Alleen zij die bereid zijn hun volle energie aan de znan» te wijden gelieven te solliciteren onder no. 4327. Wij vragen voor onze filialen te Haarlem en Heemstede 1e Nette winkeljuffrouwen voor de afdeling fijne vleeswaren. 2e Nette slagersbediende Zij die netjes kunnen slachten en uitbenen en in het bezit zijn van vakdiploma genieten de voorkeur. 3e Slagersleerling Zich te melden s avonds voor 6 uur aan één onzer filialen Ged. Oude Gracht 80 of Binnenweg 117, Heemstede. Amsterdamse Vleeshouwerijen gevraagd, prima vakman. Electro Techn. Bureau J. G. KAASENBROOD, Grote Hout straat 131. NED. METAALGIETERIJEN te Heemstede zoeken een Aanmelding aan de fabriek. NED. METAALGIETERIJEN te Heemstede zoeken een accuraat werkende en administratief onderlegde MAGAZIJNMEESTER Brieven met foto aan bovenstaand adres. Grote Uitgeverij vraagt voor Kennemerland, voor prima objeèt, actieve Voor goede kracht blijvende werkkring Br. met opgave van reL enz. no. 4325,

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3