steekspel is begonnen r LEREN KLEDING Oud-minister ïr. H. Vos over wetsontwerp PBO WEK DE GAL IN UW LEVER OP \Toensdag 9 November 1949 3 TWEEDE KAMER Mr. Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) en professor Romme (K.V.P.) in het strijdperk (Van onze parlementaire redacteur) Het algemeen politiek debat is begonnen. En v/el met enig getwist tussen de woord voerders van de grootste twee regerings partijen, prof. Romme (K.V.P.) en mr. Van der Goes vanNaters (Arbeid). Op grond van zijn jarenlange ervaring, die hem geleerd had, dat het maar beter is zich niet te mengen in twist tussen geliefden, gaf de heer Wel ter (Kath. Nat. Partij) er in de door ds. Zandt voorgezeten avond vergadering (toen moest deze afgevaardig de als oudst aanwezig lid als invaller-voor zitter optreden, doordat zowel president Kortenhorst als de eerste en tweede onder voorzitter ontbraken) er de voorkeur aan, zich met die onderlinge ruzie niet te be moeien. Overigens stelde hij meteen vast dat tengevolge van de samenwerking tus sen de Katholieke Volkspartij en de Partij van de Arbeid ons koninkrijk ten gronde gaat. Wat nu de ruzie tussen het tweetal be treft, moet gezegd worden, dat geen van de twee eigenlijk echt zin in ruzie scheen te hebben. „Let liever op hetgeen bindt dan op hetgeen verdeelt", voegde prof. Romme verwijtend toe aan de P.v.d.A. naar aan leiding van boze beweringen van die kant in het Voorlopig Verslag. Roddelpraatjes of proefballonnetjes noemde hij de bewerin gen dat het de Katholieke Volkspartij er om te doen zou zijn het pad te gaan effenen voor een regering zonder P.v.d.A. en zulks om dan de progressiviteit te laten varen. Juist omdat hij oog had voor het belang van samenwerking in de Kamer, keurde hij bedoeld optreden van de Partij van de Ar beid af. Overigens gaf hij te kennen, dat als zijn partij ooit de P.v.d.A. buiten het kabi net zou willen gaan houden, zij dat openlijk zou zeggen en dat het dan heus niet zou zijn om te breken met de progressiviteit, wat de K.V.P. ook geenszins gedaan had of van plan was te doen. Over dit laatste dacht mr. Van der Goes van Naters anders. Hij keerde zich tegen het door hem be speurde verlangen om op sociaal gebied de weg terug te gaan. hetgeen hij een gevaar noemde voor wat in dit opzicht bereikt is. De industrialisatienota van minister Van den Brink kreeg van deze spreker een slecht cijfer, omdat zij zijns inziens te veel ge tuigde van een gunstig klimaat voor de ondernemers. De welvaartverschillen moch ten, zo zei hij, niet worden vergroot, doch moesten daarentegen genivelleerd worden. Daarmee was de hoofdzaak dier nota in strijd, ook al omdat het winstmotief geen grondslag voor deugdelijke industrialisatie kan zijn. Deze afgevaardigde voelt nog steeds veel voor het punt van het kabinets- programma-Beel, dat zich uitsprak voor leiding der overheid volgens een weten schappelijk welvaartsplan. Maar hoe stond thans de K.V.P. hiertegenover? Dat wilde hij wel eens gaarne horen. Geen consumptiebeperking alleen of voor namelijk voor de arbeiders, betoogde mr. Van der Goes van Naters. naar aanleiding van het onlangs door dr. Holtrop, president van de Nederlandse Bank gehouden betoog, maar over de gehele linie. Evenmin wenste hij eenzijdigheid door de belasting op de hoge inkomens te verlagen. Professor Romme had, zo zeide mr. Van der Goes, ten onrechte gemeend, dat de P.v.d.A. door haar critiek (ook de achter stelling bij burgemeestersbenoemingen was als grief genoemd) ruzie maakte of wilde maken. Het ging er alleen om de zaken scherp te stellen. Hoe het tenslotte met de verstandhouding tussen de grootste twee regeringspartijen gesteld is, zou men pas na afloop van dit debat kunnen nagaan. Aan professor Romme liet spreker gaarne over de rekening op te maken. Intussen bepleit te hij ook de wenselijkheid van meer een heid. Daarom was „sectarisch gedoe" als het ijveren van de heer De Kort voor ge scheiden kweekscholen in Suriname uit den boze. Ons volk mist, zo klaagde mr. Van der Goes, voldoende voorstellingsvermogen. Anders zou het bij de bedreiging van onze beschaving door hen die het op de vrijheid gemunt hebben, wel meer begrip tonen voor de noodzaak om te breken met de nog steeds bestaande versplintering. Dit was het punt, waar dit kamerlid en prof. Romme elkaar ontmoetten. Laatstgenoemde was begonnen met enige middelen aan de hand te doen voor een betere, levendiger behandeling van de be groting en had voorts onder meer gepleit voor nauwere en tijdiger samenwerking tussen regering en Kamer met betrekking tot internationale vraagstukken. Uit het betoog van mr. Van der Goes van Naters zij nog aangestipt diens constatering van meer gevoel voor internationalisering, uit gaande van jonge nationale staten (Nehru's bezoek aan Amerika) en de door hem ge uite vreugde over de omgang tussen Indo nesiërs en Nederlanders tijdens de Ronde Tafel-conferentie, die daardoor een van de gelukkigste perioden uit zijn leven vormde. De heer Schouten (A.R.) verweet de regering herhaaldelijk een beleid te hebben gevoerd dat neerkwam op vervlakking van de beginselen, hetgeen tot geestelijke lauw heid van ons volk leidt. Over de aan minis ters en secretarissen-generaal toe te ken nen representatietoelagen was hij slecht te spreken, evenals de heer T i 1 a n u s (C.H.), die vrijwel uitsluitend kleine puntjes aan roerde. Dat deed mr. Oud (V.V.D.) niet. Hij trok fel van leer tegen de P.v.d.A. omdat zij het volgens hem doet voorkomen alsof- zij de progressiviteit in pacht heeft. Hij schepte er merkbaar behagen in vast te stellen, dat minister Lieftinck feitelijk „Colijnse poli tiek" van 1925 voert.Tevens kreeg de Britse Labour-regering een veeg uit de pan, toen mr. Oud zich keerde tegen de staat als economische machthebber, hetgeen hij ge vaarlijk voor de vrijheid en voor een goed internationaal verkeer achtte. Van het vele dat gisteren werd gezegd, vermeld ik ten slotte alleen nog dat de heer W e 11 e r bleek te voelen voor de instelling van een bezuinigingscommissïe. Hef Kantongerecht te Haarlem Hoeveel zaken er in een jaar behandeld worden Bij het Kantongerecht te Haarlem wer den in 1947 (pas nu verscheen de Justitiële Statistiek) 12975 strafzaken aangebracht. Er werden 12873 mondelinge vonnissen ge veld, daarentegen slechts 9 schriftelijk. Op 1 Januari waren nog 434 burgerlijke (civiele) zaken in behandeling. Er werden 1288 nieuwe zaken aangebracht; 1153 wer den er afgedaan. 396 werden bij verstek behandeld omdat de gedagvaarde partij niet was opgekomen. Thans zijn 40063 woningen in aanbouw In 9 maanden werden er 29143 voltooid In de maanden JanuariSeptember van 1949 zijn in ons land 29.143 woningen vol tooid. Daarvan staan er 3081 in Noordhol land. In datzelfde tijdvak werd de bouw van 28.428 woningen begonnen (4044 in Noord holland). In uitvoering zijn in ons land thans 40.063 woningen (6144 in Noordholland, waarvan 2270 in Amsterdam). Juana, de vermaarde danseres, maakt een tournée door Europa, waar zij Arabische EgyptischeIndonesische. Chinese, Russi sche en Spaanse dansen ten tonele zal brengen, begeleid, door originele muziek. Haar eerste optreden in Nederland vindt op 13 November te Amsterdam plaats. (Juana's ware naam is Jurgens, zij is van Hollandse afkomst, doch bezit de Engelse nationaliteit) Agenda voor Haarlem WOENSDAG 9 NOVEMBER Luxor: ..Kennismaking gezocht". 18 j.. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. City: „De rode schoentjes", alle leeft.. 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Noodlottige reis". 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Pauline in gevaar", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Fietsendieven", 2, 4.15 7 en 9.15 uur. Palace: „Berlin express", 18 j„ 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 10 NOVEMBER Ged. Oude Gracht 104: Nederlandse Ver eniging voor Natuurgeneeswijze, 8 uur. Bloe- mendaal, Jeugdhuis. Donkerelaan: mevrouw Oberman spreekt over Albert Schweitzer, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstel lingen. Caroline van Dommelen vandaag 75 jaar Vandaag is de actrice Caroli» van Dom- melen 75 jaar geworden. Zij werd geboren in 1874 te Rotterdam, maar bracht haar jeugd door in Amsterdam, waar zij de Franse school aan de Kloveniersburgwal bezocht. Deze opleiding kwam haar later menigmaal goed van pas: bij haar onder handelingen met Sarah Bernhardt, die met haar wilde samenwerken, in 1922 toen zij in verschillende steden voor Franse mili tairen speelde en bij een serie lezingen in Canada. De jeugdige Caroline van Dommelen had graag medicijnen willen studeren, maar zij kwam (haar vader was acteur) op de toneelschóol terecht, die zij echter, omdat haar opvattingen sterk verschilden van de daar beoefende methode, nog voor het eindexamen verliet. Zij maakte op twintig jarige leeftijd baar debuut in „Kermis gasten" bij het Koninklijk Toneel, waarin zij een travestie-rol (con jongen van een jaar of veertien) vervulde. Later kreeg zij het emplooi van „jeune anvoureuse". In 1922 schreef dr. Jan Walch over haar, die aan de voornaamste gezelschappen des lands verbonden was geweest: „Caro van Dommelen is één van die niet meer heel jonge toneelspeelsters van wier bijzondere capaciteiten iedereen vooral onder de vakgenoten overtuigd is, maar die men toch niet vaak ziet optreden. De oorzaak hiervan is voor een deel te zoeken in een zekere wispelturigheid. En dan.... me vrouw Van Dommelen heeft geen sterke gezondheid!" Wat haar wispelturigheid betreft, die overigens uit een veelzijdige belang stelling en fikse energie voortkomt: Caro line van Dommelen speelde niet alleen in de schouwburgen (waar zij vooral haar grote begaafdheid deed blijken als Claire Forster in „De vrouw in het spel") maar ook voor film en radio, in de dagen dat deze nog in de kinderschoenen stonden, zij schreef romans en toneelstukken, zij maak te reizen naar Oost en West, zij bewoog zich zelfs op het terrein van de politiek. En wat haar gezondheid aangaat: na do oorlog trad zij, hoewel de zeventig reeds gepasseerd, nog dikwijls voor het voetlicht, onder meer bij het intussen alweer opge heven gezelschap „De Spieghel" in het Theater de la Mar in de hoofdstad. Thans maakt zij een tournée door de.wederop- bouw-kampen met het blijspel „Betje regeert" van Henk Bakker. D. K Momenteel een pracht sortering in: Jekkers v,af 118. lassen v.af 161.25 Ook in grote maten motorschip ..Oslofjord", dat in opdracht van de Norske Amerika Linje op de werf van de Nederlandse Dok- en Sche Maatschappij te Amsterdam is gebouwd, was Maandag ter gelegenheid van zijn voltooiing feestelijk verlicht. Scheepsbouw Elise Cservalvi speelde voor „Caecilia" in Amsterdam De jaarlijkse Donateurs-repetitie van de Maatschappij „Caecilia" bracht Dinsdag middag weer van heinde en ver de begun stigers der oude vereniging in het Concert gebouw te Amsterdam bij elkaar. Het Con certgebouw-Orkest speelde onder leiding van Eduard van Beinum en soliste was de jeugdige Hongaarse violiste Elise Cservalvi, wier faam stevig gevestigd is sinds haar succes op het Internationale Concours ie Scheveningen van verleden jaar: zij be haalde daar de tweede prijs. Wij hebben haar kort daarop bij de H.O.V. gehoord met het Concert van Brahms, een prestatie om nooit te vergeten. Voor „Caecilia" trad zij nu op met het Concert in a van Glazounow, een opgave die haar gelegenheid schonk zowel haar degelijke artisticiteit als haar virtuoos meesterschap te tonen. Wat zij te horen gaf droeg het kenmerk van een ras-muzikali- teit die onder alle opzichten sterk beheerst is. Geen wonder dat haar succes een ovatio neel karakter droeg. Het programma van het orkest bestond uit de Zevende van Van Beethoven en uit een nieuwe compositie van Willem van Olterloo „Introductie en Allegro voor or kest", opgedragen aan Eduard van Beinum. Een belangrijk stuk, waarvan de uitvoering frisser en spannender was dan die van de symphonie. Van Otterloo, doorkneed als hij is in de behandeling van het orkest, schreef een klare, doorzichtige partituur. Zijn mu ziek schuwt evenmin een expressieve lyriek en een dramatische bewogenheid als de speelse en opwindende la-acht van de rhyth- mische stuwing. Hij durft melodieus te zijn en de instrumenten zonder excessen te ge bruiken. Het resultaat is dat zijn muziek gezond klinkt. Het is te hopen dat de donateurs en do natrices van de Maatschappij „Caecilia" een dergelijk goed Nederlands werk op het pro gramma naar waarde hebben weten te schatten. JOS. DE KLERK. Automobilisme Nationale uur-records op Zandvoorts circuit Aanstaande Vrijdagaochtend zal op het circuit van Zandvoort een viertal sportwa gens nationale uur-records vestigen. Dit is mogelijk geworden omdat het circuit thans van de KNAC een baanlicentie heeft ge kregen. als bewijs dat het voldoet aan de voorwaarden om er sport-evenementen vol gens het reglement van de F.I.A. te houden en er nationale records te vestigen. De eerste wagen, een nieuwe Minor 750 cc. gereden door de heer G. Hoogeveen uit Haarlem, zal om half negen starten. Vervol gens kamt de 1500 cc. Gatso bestuurd door de heer M. Gatsonides op de baan. Een 4,5 liter Gatso zal met K. Barendrecht aan het volant een uur-record voor de grote klasse vestigen en mogelijk komt er ook nog een Citroen op dc baan. Inmiddels heeft de heer Roosdorp uit Ant werpen de Stichting Touring Zandvoort reeds meegedeeld, dat hij van plan is met zijn twee liter Veritas enkele weken later een aanval te doen op hel in zijn klasse gevestigde record. Roosdorp nam met deze wagen deel aan de sportwagenraces op 26 Juni, waar hij zijn klasse won met een gemiddelde van 105.32 km. Ook de beide Gatso's namen trouwens aan die races deel. De anderhalve liter was toen nog niet geheel gereed en kwam aan accele ratie tekort, zodat Gatsonides derde werd. Deze wagen is inmiddels stukken sneller geworden. De grote Gatso liep een vrij zekere overwinning mis, door het lostrillen van een benzine-glaasie in de eerste ronde, maar maakte wel de snelste ronde in zijn klasse. Haarlemse Vredesraad In samenwerking met de V.I.R.O. en Kerk en Vrede belegt de Haarlemse Vredesraad morgen 10 November een samenkomst in de muziekzaal van Brinkmaan. Grote Markt. Dr. C. v. d. Berg, uit Den Haag. oud-direc teur-generaal van de Volksgezondheid, ver tegenwoordiger van Nederland in de Wereld gezondheidsraad. zal spreken overt het werk van de Wereldgezondheidsorganisatie, waarna de film „Eternal Strife", zal worden vertoond. Lorren Wanneer gij ook van mening zijt, dat het onnuttige in deze wereld zijn waar de heeft, zouden wij u aan willen raden, u naar de lompenmarkt op het Waterloo- plein te begeven, waar gij zonder twijfel met grote vreugde door de kooplieden zult worden begroet. Het bestaan van deze heren hangt namelijk af van de mate waarin gij bereid zijt de opgemelde these te onderschrijven. Wij moeten toe geven, dat het bestaan van lorren ons niet geheel vreemd is, maar zoveel lor ren hebben wij zelfs in ons stam-café nooit bijeengezien. Op de naar schatting 10250 vierkante meter die de erkende opkopers, behorende tot de ondervak- groep lompen en oud-metaal, voor hun negotie ten dienste staan, ligt de meest uitgebreide collectie dingen, waar nie mand ter wereld ooit meer iets aan kan hebben, de zegswijze „Je kan wachten tot je een ons weegt" in haar vormen te vervoegen. En zelfs als zij eenmaal een ons zouden wegen, maken wij ons sterk, dat er nog niemand ze zou kopen. Eén van de handicaps waaronder de affaire gebukt gaat is zonder twijfel de in guldens uitgedrukte affectie die de kooplui voor hun waren blijken te heb ben. Toen een dame bijvoorbeeld infor meerde naar de prijs van een tafel kleedje dat er uitzag alsof het het onder werp van een intensieve beschieting met zware mortieren was geweest, zei de koopman opgewekt: „Honderdzeventig guldentjes". Nu mag als bekend worden verondersteld dat het tot de Waterloo- pleinse usance behoort om bij het noe men van de prijs centen door guldens te vervangen, teneinde de handel een wat imposanter aanschijn te verschaf fen, maar of het nu werkelijk redelijk genoemd mag worden om de somma van f 1.70 te eisen voor het voorrecht de blik op de eettafel belemmerd te zien door =nige losjes aan elkaar hangende draad jes wol van ongemeen fletse kleur, is iets dat wij wel zouden willen betwijfe len. Het meest opvallende van deze ken nelijk tot mislukken gedoemde commer ciële conferentie was wel, dat de koop man aanzienlijk opgelucht scheen, toen de dame niet tot een transactie bereid bleek. Glimlachend betastte hij de reste rende textiel-vezels en zijn hele houding tegenover het overwerkte gebruiksvoor werp scheen te zeggen: „Dat hebben we toch maar lekker voorkomen. Blijf jij nog maar een beetje bij me hoor". Sterker nog, toen wij zo in de druile rige motregen tussen de hopen oud roest scharrelden, tussen de verveloze en af brokkelende fagades van het Waterloo- plein. dat er onder de sombere herfst- wolken troostelozer uitzag dan ooit. be kroop ons het niet af te schudden ge voel, dat deze hele lompen-markt uit sluitend een pittoresk doel nastreeft. Dat de kooplieden alleen dingen tentoon spreiden die zo volstrekt waardeloos zijn dat niemand ze ooit zal kopen en dat zo een lid van het stuurs-vondschuifelende bezoekers-gilde aanstalten maakt een stuk uit de verzameling te kopen, het noemen van een exorbitante prijs de expositie wel voor afbrokkelen zal be hoeden. Het wil er bij ons tenminste niet in dat een koopman verroeste sleutels zou uitstallen met het oprechte doel ze te verkopen. Want wat zo vragen wij ons af heeft een sleutel voor nut, wanneer men niet weet welk slot men er mee kan openen. Zijn ornamentele waarde is per saldo niet van zo ver bijsterende omvang, dat men er de som ma van vijftien cents voor neer zal tel len. En welk doel heeft een kaasmes, waarvan het enige nuttige onderdeel, het lemmet, zoek is, tenzij men niet van kaas houdt? De zeven kapotte radio lampen die wij zagen kan men tenslotte nog in gruzelementen gooien, waarbij zij „paf" zeggen, maar het nut van een badkuip waarin men heel prettig zou kunnen baden, wanneer er niet een gat in zat dat groot genoeg was om dit ge noegen illusoir te maken, is ons ten enenmale duister. Nochtans omvingen de opkopers hun handel met liefdevolle zorgen. Een han delaar in schroeven met niet bijpassende moeren sprak althans tot een bengel naast ons, die zijn hand er naar uit strekte: „Faursichtig-an. Mojje de boel stuk make?" Het enige wat ons ten zeerste be vreemdde, was de redelijke welstand dei- exposanten. want wij begrijpen niet hoe zij er in slagen uit de handel in deze rommel een boterham te halen, tenzij iemand er toevallig één in een koelc- blikje zou hebben laten zitten. Wij zijn nochtans blij dat deze markt er is, want zij behoort tot de onverklaarbare ver schijnselen zonder welke Amsterdam een vervelende stad zou wezen. Zij is één van de dingen die er altijd geweest zijn. Een Appeltje te schillen Daar is dezer dagen in het Stedelijk museum een grote stampei geweest. Dat komt zo. Er wordt daar op het ogenblik een internationale tentoonstelling ge houden van Experimentele kunst. En omdat jhr. Sandberg, die er directeur is, van een experimentje meer of minder niet wars genoemd mag worden, was er Zaterdagavond een voordracht van ex perimentele litteratuur. Tal van jonge lieden hadden zich daartoe in de precies gelijke, originele klederdracht gestoken die moet proclameren dat zij zo heel anders dan iemand anders zijn en som migen hadden zelfs hun baarden laten staan. Nadat zij tehuis vol zorg hadden gecontroleerd of zij er onverzorgd ge noeg uitzagen, togen zij naar de plaats van het experiment. Zij kregen gelukkig al bij de tweede spreker reden tot ruzie maken. Dat was de Belgische heer Dotremont die twee experimentele ge dichten zou voordragen, maar die bij zichzelf had besloten dat een propagan- da-lezing in het Frans over de zege ningen van het communisme toch wel aardiger zou wezen. Eerst riep iemand uit de vergadering dat hij het op prijs zou stellen, wanneer de geachte spreker zijn „moerstaal" zou willen bezigen en dat gaf meteen aanleiding tot geestdrif tige declamatie van experimenteel pro za. De heer Sandberg qualificeerde het geheel later als een typische uiting van Sturm und Drang en daar had hij wel gelijk in, want nadat het podium was „be-sturmd", werd de heer Dotremont van zijn stoel „ge-drangt". Er begonnen toen mensen experimentele verzets poëzie voor te dragen, want de woorden „Fascisme" en „Dictator" waren niet van de lucht. Om te tonen dat zij het ernstig met de kunst meenden, sloegen sommigen elkaar kletsend om de oren. Het experiment werd daarna gesloten door een deportatie op order van de di rectie. Wat echter niet gesloten werd, was de tentoonstelling van de experimentele kunst. Dat dil een buitengemeen belang wekkende expositie moet wezen, wordt wel aangetoond door een verklaring van een der exposanten, die Karei Appel heet. Deze Karei meldt, dat hij invloe den van Picasso heeft „opgevreten" en vervolgens „verteerd". Van spijsverte ringsstoornissen bij hém schijnt nog geen sprake te wezen, want hij houdt zich momenteel bezig met zware arbeid. Het schilderen met penseel en verf acht hij te orthodox en daarom heeft hij een deurpaneel op zijn ezel gezet. Hij heeft daar planken opgespijkerd die hij er met een bijl weer afhakt en wij menen dat het een reuze ezel moet zijn die dat kan verdi-agen. Vele critici en anderen die het goed met de beeldende kunst menen, zijn er over ontstemd, dat de deuren van het museum open zijn gezet voor wat zij barbaarse onkunde noemen, terwijl deze voor werkelijke schilders en beeldhou wers gesloten blijven. De directeur is door helemaal niet opgewonden mensen „een wegbereider tot het nihilisme" ge noemd. En zij hebben daarover een Ap peltje met hem te schillen. Wij vrezen niet zonder reden, dat de (Sand)berg een muis gebaard heeft. Een muis met een hele lange staart. Acrobatische charme Als u twintig gepluimde jongedames uit de stad van wijlen Johann Strauss een wonderlijke schaats wilt zien rijden, dan kunt u van 15 tot 27 November te recht in de Apoïlohal, waar de Weense IJsrevue een programma van acrobati sche charme zal vertonen. In tegenstel ling tot alle andere takken van kunst staat hier de sport op de voorgrond. Dit werd ons medegedeeld door de alleen met zijn onderlip glimlachende impre sario Meyer Hamel tijdens een lunch met de pers, waarbij „door toevallige amstandigheden" ook enkele vrouwelijke sterren van het ensemble schitterden met hun aanwezigheid. Zo zat aan onze rechterhand de kleine viervoudige kam pioene Emmy Puzinger, de Rie Masten broek van het bevroren water. U ziet dat wij het ver hebben gebracht in de vergelijkende wetenschap. De di- In deze maand wordt de sterfdag van Herman Heijermans alom in eten lande herdacht. Als bewijs van zijn onver minderd voortdurende populariteit moge gelden dat het Nederlands Volkstoneel nog geen weck na dc vijftigste voor stelling van „Eva Bonheur' op Donder dag 10 November voor dc honderdste keer diens burgerlijk drama „Schakels" met Johan Elscnsohn in dc hoofdrol voor het voetlicht brengt. Dat zal ge schieden in dc Doelenzaal van de Kloveniersburgwal. Diezelfde avond draagt Max Croisct in de kleine zaal van liet Concertgebouw In de hoofdstad uit het „Spel in de ochtendschemer" van Arthur Schnitzler voor. Vrijdag zingt Suzanne Sten daar de „Lieder eines fahrenden Geselies" van Mahler met begeleiding aan de vleugel door Felix de Nobel. De vorige keer ontbrak het ons aan ruimte om de aandacht te vestigen op twee nieuwe films, die in de circulatie kwamen. Het zijn Wozzecknaar het onvoltooide toneelstuk van Biiclmer in Theater dc Uitkijk cn Ropevan Hitchcock in de studentenbioscoop Kriterion. Op 18 November (wij waarschuwen maar vast) begint in het Stedelijk Mu seum een tentoonstelling van zestig schilderijen van landschappen uit de lucht bezien, die tot stand kwam met medewerking van de K.L.M. op initia tief van cle federatie van beroeps verenigingen van kunstenaars. recteur van het gezelschap had ons dan ook een indrukwekkend voorbeeld ge geven: „Tot voor kort wilde iedere jon gen in Italië een Coppi of een Bartali worden, maar sinds wij daar onze voor stellingen gaven, droomt men van niets anders dan ijshockey of de cadetten- sprong!" Alle solisten hebben vroeger deelge nomen aan de Olympische winterspelen en zijn dan ook van internationaal for maat, althans wat hun prestaties betreft. Hun lichaamsomvang is namelijk be perkt tot het noodzakelijke minimum om niet door gebruik en mode voorgeschre ven kledingstukken behangen te kunnen worden hun ontwikkeling steekt voornamelijk in de kuiten, die de weelde van hun sportieve excellentie moeten dragen. Overigens is er één dokter in de handelswetenschappen bij, die als geen ander de buitengewoon moeilijke ,.dop- pelter Rittberger" tot in de perfectie beheerst. Hij kan deze echter in Amster dam niet uitvoeren, want dan zou hij zijn aanloop in de foyer moeten nemen. De begeleiding geschiedt met behulp van gramofoonplaten. Maar in de pauze werkt een gedeelte van het Amsterdams Philharmonisch orkest aan het program ma mede, niet zozeer uit artistieke dan wel uit maatschappélijke overwegingen. Deze musici zullen echter niet optreden als baanvegers, zij bestrijken slechts hun snaarinstrumente BOEDA Lezing te Bloemendaal „De oppositie van de anti-revolutionairen en liberalen tegen de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie over de zuiver staatsrech telijke vraag of de bedrijfschappen bij al gemene maatregel van bestuur dan wel bij wet moeten worden ingesteld, heeft voor de socialisten tenminste dit voordeel opge leverd. dat de in een dwangpositie gebrach te K.V.P. heeft toegegeven aan een reeks socialistische verlangens en amendemen ten". zo zei ir. H. Vos Dinsdagavond in het begin van zijn lezing over de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie voor de afdeling Bloemendaal van (Je Partij van de Arbeid. „Deze wet brengt voorshands slechts mo gelijkheden; geen werkelijkheden. Zij vormt, alleen het raam waarbinnen de ordening op publiekrechtelijke grondslag zich kan vol trekken," lichtte de oud-minister toe. De bedrijfschappen kunnen verordeningen ma ken voor de bedrijfsgenoten: het typisch individualistische van het Nederlandse be drijfsleven heeft afgedaan. Deze tijd eist rechtsvorming in de economische sector en ir. Vos zeide vast te geloven, dat Nederland zijn plaats in de internationale handel slechts zou kunnen behouden wanneer het als een georganiseerde cn gedisciplineerde eenheid kan optreden. Bij versnippering zullen de kostprijzen niet voldoende dalen, waardoor concurrentie onmogelijk wordt. Zo is de efficiency in de bedrijven onmid dellijk gekoppeld aan het levenspeil der arbeiders. Reeds het programma van de regering- Schermerhorn-Drees vermeldde in 1945 de noodzakelijkheid van dit gezamenlijk op treden en een reeks van maatregelen was daartoe uitgestippeld: oprichting van een Centraal Planbureau, ontwikkeling der industrialisatie en instelling van handels politieke organen in het buitenland. De kern van dit alles moet de Bedrijfs organisatie worden ter voorkoming van een herhaling van de wilde overinvesteringen uit de jaren 1930 tot 1940. De Hoofdbedrijf schappen zouden het zo broodnodige tech nische en economische speurwerk en de al even noodzakelijke markt-analy.se kunnen organiseren, want deze dingen zijn zo kost baar, dat ze alleen door grote eenheden gefinancierd kunnen worden. Overwegen in de Hoofdbedrijfschappen de principiële beleidsorganen, in de „horinzontale" be drijfschappen, waarin de vakgenoten van één productiegroep zijn verenigd, komen meer de sociale problemen, de verdeling van de onderlinge afzet en ae prijsregelin gen aan de orde. Ir. Vos onderschatte hier het gevaar van een verstarring niet: de praktijk van de organisatie-Woltersoiï had reeds geleerd, dat de overheid vaak dooi' middel van haar Rjjksbuveaux fris bloed moest pompen in een bedrijfschap, waar van de deelgenoten voornamelijk op zelf bescherming uit waren. In dat opzicht zou het ook uit den boze zijn, indien alleen werkgevers en arbeiders samen het bedrijf schap zouden besturen: prijs- en loonver- hogingen zou dan hand in hand gaan, met als gevolg uitbuiting van de consument en verzwakking van de Nederlandse positie op de buitenlandse markt. Daarom is ook deel neming van de overheid aan de bedrijfs organisatie gewenst en op dit punt achtte ir. Vos net wetsontwerp niet geheel be vredigend. ook al moet de benoeming van de voorzitter door de Kroon worden be krachtigd en is de regering verplicht waar nemers aan te wijzen om de bestuursver gaderingen der bedrijfschappen bij te wonen. „Wanneer men beweert dat de overheid er toch geen verstand van heeft", dan dient men te bedenken, dat zij dat alleen kan krij gen door er met de neus bovenop te zitten en dat zij daartoe ook het recht heeft, om dat de gevolgen van het beleid van het be drijfsleven, als het misloopt, in de vorm van werklozensteun voor haar rekening ko men. Daarom ligt hier voor werkgevers, arbeiders en overheid de taak de industrie dienstbaar te maken aan het land. Ook de arbeiders zullen hun sociale positie moeten leren zien in verband met de economische situatie van het land. De wet op de pubhek rechterlijke bedrijfsorganisatie kan een nieuwe morele gebondenheid tot ontwik keling brengen, doch daarbij zal veel af hangen van de politieke constellatie, aldus srpeker. Na nog de betekenis van de econo mische en sociale raad te hebben toegelicht, waarschuwde ir. Vos zijn gehoor, dat de strijd om de verwerkelijking van dc wet nog moet beginnen. Veel zal ervan afhan gen in welk tempo overheid en werkgevers bedrijfschappen zullen instellen. De vak beweging kan hierop veel aandrang uit oefenen en daardoor van de wet een levend element maken. De bijeenkomst werd opgeluisterd door zang van „De Stem des Volks" uit Sant poort. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPJLLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig sacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. (Adv.)

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5