Ingezonden stukken 0 heeft toch Treurig, maar waar De man Woensdag 9 November 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant Lola Bobesco speelde jeugdwerk van Mozart Het optreden van de Roemeense violiste Lola Bobesco gaf aan het tweede H.O.V.- concert van Serie A een behaaglijke in tieme sfeeer. Dit was vooral het gevolg van haar programmakeuze. Zij speelde namelijk Mozart's concert in D (K.V. 218a), een pril jeugdwerk van de meester, dat wel is waar nu en dan virtuoze allures aanneemt, doch over 't geheel een delicaat solo-stuk is, waarin de speelse geest van de galante eeuw en de zin voor pastorale motieven zich met jeugdige frisheid uit leven. Dat Mozart het schreef kort na zijn terugkeer in Salzburg van zijn verblijf in Parijs, verklaart heel wat; het geeft de luchthartigheid weêr van zijn jaren en ook de spiritualiteit en het sentiment van het Franse milieu waarin hij had verkeerd. Hij heeft sterker concerten geschreven dan dit, werken waarin hij het orkest een ge lijkwaardige rol laat spelen met de soliste. In dit concert kreeg het een bescheiden taak als begeleider, maar het element der bekoorlijkheid van klank en expressie, hoofdzakelijk toebedeeld aan de solo partij, doet wonderen. Vooral bij een zo gracieuse vertolking als Lola Bobesco er van ten beste gaf. De cadenzen nam zij te baat om haar virtuose neigingen bot te vie ren, zij bleven intussen edel van toon, maar Mozart zelf werd met passende re serve stijlvol behandeld, waartoe Verhey met het orkest, door een puntige en door zichtige begeleiding, alle gelegenheid schiep. Verhey had de avond ingeluid met de heerlijke ouverture van Mozart's „Tover fluit', waarin een strenge contrapuntiek dienstbaar gemaakt is aan de dramatische uitdrukking. Dat de componist daarbij, be wust of onbewust, een thema van Clementi gebruikte, maakt het geval nog interessan ter. Men hoeft slechts de schoolse bewer king van Clementi te vergelijken met het resultaat dat Mozart met het gegeven be reikte, om te weten wie het niet en wie het wel met meesterhand aanwendde. Verschafte de uitvoering van de fijnzin nige ouverture een aangenaam luisterge not, die van de Zevende van Van Beet hoven met haar obstinate rhythmen, die de primaire muzikale instincten van het publiek aanspreken, werd om haar voor treffelijke afwerking een triomf voor diri gent en orkest. Het gaat goed bij de H.O.V. JOS. DE KLERK Civiele zaken bij de Haarlemse Rechtbank Hoeveel er in 1947 waren In een vorig nummer gaven wij cijfers over het aantal strafzaken dat in 1947 dooi de Haarlemse Rechtbank behandeld is. In dat jaar werden 1781 civiele zaken aangebracht. Op 1 Januari waren nog 943 oude zaken aanhangig, totaal dus 2724. Daarentegen werden 1354 zaken afgehan deld door het vellen van een vonnis. In 18 hoger beroepszaken werd uitspraak ge daan. 166 zaken werden afgedaan door afstand of door het vervallen der instan tie cn in 6 gevallen werd met een minne lijke schikking genoegen genomen. Op 31 December waren 1180 zaken nog niet afge daan. In 680 zaken werd kosteloos geproce deerd of tegen verminderd tarief. Vertoning der instructieve film „Koning Voetbal" Aan de activiteit van de personeelsvereni ging der Haarlemse politie, „Contact", en de Politie Sportvereniging „Haarlem" is het te danken, dat Dinsdagavond in het gebouw „Stad Haarlem" de film „Koning Voetbal" kon worden vertoond. Zoals in de inleiding wordt meegedeeld, is deze van instructieve aard en de toeschouwer, he: ij dat hij een actief speler ïs, hetzij dat hij een trouwe be zoeker van voetbalwedstrijden is kan er veel van leren. De aandacht wordt immers geves tigd op een aantal belangrijke onderdelen van het spel en de wijze, waarop bekende spelers, als Smit. Schijvenaar. Biesbrouck, Groer.eveld, Kraak, Bergman, Van Raaite en Lenstra, om maar enigen van de vele mede werkers te noemen, demonstreren, is prach tig. Dat is voor een belangrijk deel te danken aan Karei Kaufman, onder wiens leiding de oefeningen werden gemaakt. De Cameraman heeft verscheidene terreinen bezocht. Ook bij „Haarlem" en EDO nam hij opnamen en interessant zijn de beelden over het opzetten van een aanval door drie voetballers op het EDO-terrein: Het eerste deel van de film is gewijd aan een onderdeel van het voetballen, waarmee een jongen op straat zijn voetbal loopbaan begint, namelijk het plaatsen van de bal naar zijn medespeler. Kick Smit laat zien op welke manier de bal geplaatst moet worden en Louk Biesbrouck demonstreert hoe de bal gestopt moet worden. Er zijn na tuurlijk veie variaties en op goede wyze wordt dat op het doek gebracht. Karei Kaufman weet vele manieren om de voetballers te leren ingooien, een aanval op te zetten, te switchen n te dribbelen. De toeschouwer van een voetbalwed strijd zal vaak bemerken, dat er fouten ge maakt worden. De film toont aan, dat die voorkomen worden door veel en intensief trainen. Met beelden van de training van de Nederlandse elftalclub en van enkele voet balwedstrijden wordt de film aangevuld. Aad van Leeuwen geeft een goede toe lichting op hetgeen op het doek te zien is. Het wordt echter wel vermoeiend zijn stem gedurende de gehele vertoning te horen. Bazar van de stichting „Kinderbewaarplaatsen' In de bovenzalen van het rnode-magazün Gerzon, heeft gisteravond mevr. C. G. E. M. Cremersde Bruyn de bazar geopend, die daar wordt gehouden ten bate van de Stichting „Kinderbewaarplaatsen Haar lem". De echtgenote van Haarlems burge meester weer erop van welk groot sociaal belang het werk van de Stichting is, die echter zoals zovele nuttige instellingen, meer geld nodig heeft om de taak die zij op haar schouders heeft genomen naar be horen te verrichten. Hoezeer mevrouw Cremers zich voor dit werk interesseert, bleek toen zij een nauwkeurige opsomming gaf van de dingen die de verschillende kin derbewaarplaatsen in Haarlem nodig hebben. Na de rede van mevrouw Cremers die door de vele bezoekers, waaronder zich ook de burgemeester, mï. F. O. F. M. Cre mers, bevond, met grote belangstelling werd aangehoord, begon iedereen zich te beijveren om het doel van de bazar in de kortst mogelijke tijd te verwezenlijken. Aan de verschillende stalletjes die allerlei bijzondere begerenswaardige zaken hadden uitgestald, verdrongen zich de kopers, er werd met groot geduld gevist en het zwarte rad avontuurde er vrolijk op los. De lis- tigste stunt was overigens hel opstellen van twee buitengemeen charmante jongedames achter de balk, waar men met drie klappen een spijker in moest hameren. Geen enkele zichzelf respecterende man. hield hiermee op aleer hem dit gelukt was en het geld werd gewoon over de balk gesmeten. Hier mee waren de attracties nog niet uitgeput, want er kwam nog een kleine mode-show, die trouwens ook op Woensdag- en Don derdag herhaald zal worden. Een bar en een tea-room verstrekten de dorstige lafe nis en wanneer deze bazar vandaag en morgen net zo goed bezocht wordt als op de openingsavond, zal zij zeker aan haar doel beantwoorden. Twee Haarlemmers gewond bij autobotsing Hun wagen reed tegen stil staande vrachtauto op Op de rijksweg Ede-Arnhem is Dins dagavond omstreeks kwart over tien een personenauto tegen een vrachtauto met aanhangwagen gebotst, die met een motor defect rechts van de weg geparkeerd stond. De voor- en achterveriichting waren in orde. De voorkant van de personenauto werd vernield. Van de vier inzittenden, allen vertegenwoordigers van een trans- formatorenfabriek te Nijmegen, werden de heren H. T. uit Amsterdam en H. van H. uit Alkmaar zeer ernstig gewond. De be stuurder, de heer H. van K. uit Haarlem liep een beenbreuk en inwendige knëu- zingen op. De naast de bestuurder gezeten heer Th. S., eveneens uit Haarlem, kreeg hoofdwonden. De gewonden zijn naar een ziekenhuis in Ede overgebracht. Rustige stad Drie diefstalletjes, een verduistering en vier verkeersongevallen, dat is alles wat de Haarlemse gemeenschap aan onregelmatigs gisteren heeft opgeleverd. Deze aangiften zijn in de daartoe bestemde registers op getekend en ter overdenking aan de be trokken inspecteurs, rechercheurs, briga diers en agenten gegeven. Verder vermeldde het politie-rapport de aanhouding van een mannelijk persoon, zijn verblijf in de cel gedurende enige uren en zijn vertrek daaruit, omdat hem niets crimineels kon worden aangewreven. Voorts was er een juffrouw onwel ge worden wegens een lek in haar gasslang. Zij staat nu weer gezond in haar keuken. De hoogmogende die de pers iedere mor gen allerbeminnelijkst de roemrijke daden van het Haarlemse politiecorps serveert, sloeg het rapportenboek met een zucht dicht. „Zo gaat het", zei hij, „wanneer wij de misdaad onder de knie hebben Stichting ener specialisten kliniek in Haarlem-Noord Er bestaan van particuliere zijde serieuze plannen om in de omgeving van de Rijks straatweg en de Planetenlaan een specia- listenkhniek te doen verrijzen. B. en W. van Haarlem achten deze plannen voor de bewoners van percelen in het noordelijk deel der gemeente van belang. Het is dan noodzakelijk het uitbreidingsplan „Noord", omvattende de grond, begrensd door de Korteweg, de Planetenlaan, de Noorder- sportparkstraat, de achterzijde van de be bouwing aan de Rijksstraatweg en de be bouwing aan de Korteweg, bestemd voor een gesloten bebouwing met eengezinswo ningen, te wijzigen. B. en W. stellen de ge meenteraad voor daartoe over te gaan. Het te stichten gebouw zal geheel vrij komen te staan. De grond ten zuiden van de Kor teweg en langs de Planetenlaan is in het ter plaatse geldende uitbreidingsplan be stemd voor de bouw van een school. Langs de oostzijde van de Planetenlaan zal dus een representatieve losse bebouwing ko men, hetgeen uit stedebouwkundig oog punt bezien, gewenst is door de bestaande openheid (sportvelden) aan de westzijde van de Planetenlaan. Taxi Bel 13 0 0 0 DAG EN NACHT (Buiten verantwoordelijkheid der redactieJ Middenstandsexamen AlgemeneHandelskennis 1950 Personen, die aan dit examen wensen deel te nemen, doen verstandig zich nog heden in verbinding te stellen met de bekende schriftelijke cursus Resa-Htl- versum, tot het volgen van een cursus waarbij een efficiënte opleiding wordt gegarandeerd. Door rustig thuis te blij ven, kunt U via onze schriftelijke lessen dit diploma meestal met schitterertde cijfers in één jaar behalen. Honderden personen vóór U deden dit reeds en spaarden daarmede: Tijd en geld.en energie, want thuis studeren is voor veel lieden veel beter dan door weer en wind te moeten gaan voor 'n uur les, waarbij men niet zelden met 20 tot 30 personen tegelijk in één lokaal zit. Wacht niet langer, maar pak nog heden aan en doe het volgend jaar examen! (Adv.) Gemeentelijke vuilnisemmers Een abonné uit het Kleverpark klaagt erover, dat momenteel een groot aantal ingezetenen wordt gedwongen een model vuilnisemmer tegen betaling van vijf gul den aan te schaffen. Zij verkeert in de veronderstelling dat deze verplichting alleen bestaat voor inwonenden en dat zij die als hoofdbewoner zijn te beschouwen een emmer gratis krijgen. Is deze uitgave te bezwaarlijk dan kan men zich tot Sociale Zaken wenden om een bedrage in de kostenmaar zo schrijft deze dame, dat is een weg die velen slechts schoorvoetend betreden. En zij vraagt zich af of het niet onbillijk is, dat in deze tijd, nu vele huizen dubbel worden bewoond, slechts een emmer per perceel beschikbaar wordt gesteld. Tenslotte vinat zij deze vuilnisvaten voor vele bejaarden op bovenhuizen van een te zware constructie, zodat vaak iemand aangenomen moet worden om de emmer naar beneden te bx-engen. Van de zijde der Gemeentereiniging wordt het volgende opgemerkt. Het is on juist, dat nieuwe hoofdbewoners een vuil nisemmer zonder betaling kunnen krijgen. In 1947 is de gratis verstrekking op ver zoek van Gedeputeerde Staten geëindigd. Het is mogelijk dat een enkel nieuw blok nog emmers uit de oude voorraad zonder betaling heeft gekregen. Voordien kreeg iedereen, dus ook inwonenden, voor de eerste keer een emmer gratis. Wilde men een bak erbij hebben of moest men een exemplaar vervangen, dan moest men deze betalen. Wat nu het voldoen van de kostende prijs betreft: er is een mogelijkheid ge schapen in termijnen te betalen, zodat men niet beslist naar Sociale Zaken behoeft te gaan, indien men daar bezwax-en tegen heeft. Over de zwaarte der emmers worden over het algemeen weinig klachten ge hoord. Jubilerende leraren van Triniteitslyceum gehuldigd Collega's speelden toneel Een feestelijke stemming heerste er Dinsdagmiddag in de Stadsschouwburg, waar genodigden, leraren en leerlingen van het Triniteitslyceum bijeen waren, om de huldiging bij te wonen van drie lera ren, die hun zilveren jubileum vierden en om te genieten van een blijspel, dat daarna ten tonele werd gebracht. In het begin van September wai-en de heren F. A. Gieling, G. J. Paulides en R. Verberne vijf entwintig jaar als leraar aan het lyceum verbonden, doch de viering van het jubileum is enkele weken uitgesteld. De jubilarissen namen op het toneel plaats, waarna pater Provinciaal Seb. van Nuenen het woord voerde en de jubilaris sen hulde bracht voor hun werk. Spreker is ook enige jaren aan de school verbon den geweest en heeft hen in hun arbeid gade geslagen. De rector van het Triniteitslyceum pater dr. M. G. van Straaten herinnerde er aan, dat de jubilerende leraren veel hebben gedaan aan de uitbouw van de school. Dag in dag uit vervulden zij hun taak met grote liefde. De heer Paulides heeft zich twee jaar geleden verdienste lijk gemaakt door de geschiedenis van het lyceum te boek te stellen, de heer Gieling bracht de leerlingen het luisteren naar goede muziek bij en de heer Verberne heeft spreker steun verleend, toen hij be noemd werd tot rector en nog niet op de hoogte was van de vele schoolzaken. Na mens de schoolgemeenschap bracht hij de jubilarissen dank en sprak de wens uit, dat zij nog vele jaren aan de gemeenschap verbonden zullen blijven. De heer M. P. J. van der Weiden sprak namens de collegas en zei, dat de jubila rissen hun taak met ijver, en toewijding hebben vervuld. Van een leraar wordt veel gevraagd en het ambt is een der beroe pen, dat veel verantwoordelijkheid vraagt. Met prijzenswaardige ijver hebben de ju bilarissen gedoceerd en de jeugd opgevoed. Daarvoor bracht hij hun hulde en over handigde ieder een geschenk. Namens de leerlingen, zowel uit het gebouw aan de Zijlweg als uit dat aan de Schoterstraat richtte Hans Happel zich tot de jubilai-issen en hij dankte hen voor hetgeen zij voor allen geweest zijn. De leraren ontvingen geschenken. Het programma vermeldde, dat de Re derij kersmaker „Leto" uit Eindhoven het Amerikaanse blijspel in de vertaling van Ed. J. M. Terlingen „Swom friends" zou opvoeren. Spoedig bemerkten de leerlin gen de „fout" van het programma, want in Danny Rowland, een toffe zwerver, ontdekten zij een leraar en toen de andere medewerkenden op kwamen was de eer ste gedachte, welke leraar de rol van rechter, tante Carolina, oom Alex1 enzo voort vervulden. Deze verrassing stelden de leerlingen op hoge prijs. Zij hebben tevens ervaren, dat de leraren goed toneel kunnen spelen. Dezen kenden hun rollen uitstekend en zorgden voor een bijzonder vlotte verto ning. Het gezelschap „Leto" (Leto is een Griekse godin, moeder van Apollo en Leto kan ook betekenen „leraren-toneel") heeft de bezoekers een prettige middag bezorgd en de jubilerende leraren zullen hun col legas dankbaar zijn voor de wijze, waarop dezen de voorstelling hebben verzorgd. Na afloop sprak de heer Gieling, mede namens zijn collegas, woorden van dank. ook graag Uw salaris op tijd! Geeft dan eveneens Uw kolenhandelaar direct het geld als de brandstoffen komen. Vakgroep Detailhandel in Brand stoffen Haarlem en Omstreken (Adv.) In de uiterwaarden van de Gelderse Usel bij Steenderen wordt op het ogenblik hard gewerkt aan de dichting van de beruchte Baakse Overlaat. Voor de winter moeten negen kilometer dijk gereed zijn. Daarmee zal het overstromingsgevaar voor Zutphen en omgeving dan nog niet geheel bezworen zijn, maar toch reeds iets ver minderd. Het gehele werk der dichting zal vier tot vijf jaar in beslag nemen. Intussen heeft de IJsel zich onzichtbaar gemaakt in het laagste geultje van de zomerbedding, zodat geen behoorlijk schip er meer varen kan. Propaganda-avond VPRO De Vrijzinnig Protestantse Radio Omroep is een intensieve ledenwervings-actie be gonnen en als een middel om deze actie te stimuleren worden overal in den lande pro- paganda-avonden georganiseerd. Voor Haarlem werd gisteren in het kerkgebouw der Remonstrants-Gereformeerde Gemeen te een dergelijke avond gehouden, waarop, behalve voor de V.P.R.O., ook de aandacht der aanwezigen werd gevraagd voor de uit voering van voortreffelijke muziek. Dr. W. M. Noordhoff kon door ziekte aan zijn voornemen de avond in te leiden geen gevolg geven. Zijn plaats werd ingenomen door rnej. dr. J. W. Herfst, Remonstrants predikante, die enkele woorden van ver welkoming sprak en verklaarde, dat de Re monstrants-Gereformeerde Gemeenten de V.P.R.O., die strijdt voor de vrijheid in de aether, volkomen zouden blijven steunen. Het Remonstrants Kerkkoor leverde ver volgens een mooie uitvoering van Psalmen van Cl. Goudimel, L. Bourgeois, J. P. Swee- linck en van een Smyphonia sacra over Psalm 23 van H. Schütz. Het koor telt slechts weinig leden, maar voor de muziek van de eerstgenoemde drie componisten bleek dit volstrekt geen be zwaar. Integendeel, want nu kon de diri gent Jan Boeke beschikken over een en semble, dat met een uitnemende rhythmi- sche souplesse, klare stemklank en een daarmede gepaard gaande transparante melodische tekening van de wondermooie contrapunctische meesterwerkjes, een ver rassend resultaat verkreeg. Voor deze com posities kon het koor zich in vrijheid rich ten naar de natuurlijke intonaties die een ongerepte zuiverheid waarborgen. De uitvoering van de Symphonia van Schütz echter geschiedde met de begeleiding van twee violen, bespeeld door Rie Mantje- Coppée en de heer C. van Huizen, en van het orgel, dat wegens zijn stemming volgens de z.g. gelijkzwevende temperatuur niet de genoemde absolute intonatie-vrijheid toe stond. Niettemin kon de uitvoering ervan veel voldoening geven, ook door de objec tiviteit van de tekstzegging. Want een der gelijke voordracht maakt meer indruk dan een met opgelegde romantische gevoels expressie. Het tweede koor, 'dat deze avond optrad, was het Luthers Dameskoor, dat onder leiding van Bets Nederkoorn een cantate zong van de zeventiende eeuwse cantor G. Vierdanck en verder twee koorwerken van Jan Mul en Hex-man Strategiex', een lofwaardige keuze, die sprak van artistieke ondernemingsdurf. De eenvoud' van uit drukking bij de uitvoering van deze wer ken was weldadig, maar voor Vierdanck's cantate, die wat wankel werd begonnen, zou meer rhythmische kernachtigheid en profilering der melodie niet hebben ge schaad. Ook voor deze cantate werkten beide violisten nauwgezet mede. Voorts had de zangeres Nely de Bock-Verdel een aandeel in het muzikale programma-ge deelte met voordrachten van liederen van J. S. Bach en Henry Purcell. Zij schonk hiermede veel schoonheid, ook in vocaal opzicht met haar sopraan-stem, die door goede scholing een mooie donkere glans heeft verkregen. Na de vertolking van een lied uit de N. P. B.-bundel zong Nely de Bock nog in samenwerking met het Lutherse Dameskoor het lied De Wachters, in V.P.R.O.-kringen zeer bekend en geliefd. Door ds. A. Noorman werd in een toe spraak de plaats van de V.P.R.O. in het Nederlandse volksleven duidelijk belicht. Talloze Nederlandex-s van zeer verschillen de geestelijke richtingen luisteren naar de V.P.R.O., die in zijn uitzendingen het mid del ziet om het Evangelie in ruime kring te brengen, ook daar waar de kerk niet toe gelaten wordt. De V.P.R.O. spreekt over de vragen van het geloof op een wijze, die de buitenstaander niet afschrikt. Met een aan sporing om mede te werken het aantal leden te vergroten besloot ds. Noorman zijn toespraak. De vertoning van lichtbeelden gaf een overzicht van de werkzaamheden cn het streven van de V.P.R.O. Ds. S. M. A. Daal der sloot de bijeenkomst met een woord van dank aan de medewerkenden op deze avond en deelde daarbij mede dat sinds 1 September tienduizend nieuwe leden wa ren geboekt en dat op deze avond door de Haarlemse actie aan dit aantal 415 namen konden worden toegevoegd. P. ZWAANSWIJK. Er zij-n nog veel gebruikers die hun ledige Lincol wasdoos en Lincol poetsbus weg gooien. 4 ct. ontvangt U er voor terug! Vraagt Uw leverancier. (Adv.) BINNENLAND Bij baggerwerkzaaniheden in het ver versingskanaal bij de Houtriisthallen in Den Haag zijn elf Duitse machinegeweren cn enkele geweren opgehaald. Tot 12 November wordt in het Museum .voor Onderwijs en Opvoeding te Amsterdam een tentoonstelling gehouden van kinderteke- nnigen uit alle delen der wereld, die door middel van Esperanto zijn verzameld. De tentoonstelling is georganiseerd door het bureau „Esperanto bij het onderwijs" en dooi de Nederlandse groep van Onderwijzers- Esperantisten. Zij zal ook in andere steden van ons land te zien zijn. Dc arrondissementsrechtbank te Am sterdam heeft de voorlopige surséance van betaling, die aan de Efa-Produkafabi'ieken tc Amsterdam was verleend, ingetrokken. Dc rechtbank heeft het faillissement van de Efa- Produka-bedrijven uitgesproken met benoe ming van de bewindvoerders tot curatoren. Het bedrijf wordt voorlopig door de curatoren voortgezet. Het politieonderzoek inzake de ontplof fing te Apeldoorn, waarbij een 14-jarige jongen werd gedood, heeft aan het licht gebracht, dat een gi-anaat de explosie heeft veroorzaakt. De jongen was met een vriendje in de schuur bezig geweest met enkele pro jectielen. Even nadat het vriendje was weggegaan, geschiedde de ontploffing", waar bij de jongen om het leven kwam. Op een onbewaakte overweg by Goes is de auto van een vrachtrijder aangereden door een Diesel-electrische trein. De auto werd opzij geschoven; de vrachtrijder kwam er zonder letsel af. Het bleek zelfs mogelijk met de beschadigde auto verder te rijden. Te Hilversum is dezer dagen in de ouderdom van 82 jaar overleden mr. H A. van den Wall Bake, die van 1920 tot 1930 stadsadvocaat van Amsterdam is geweest. I Ook op sportgebied was hij een bekende figuur. Vele jaren was hij bestuurslid van de Hilversumse Lawntennisclub en de Hil- versumse Golfclub. Vrijdagmiddag zal de eerste spade in de grond worden gestoken voor de weder opbouw van Ter I-Ieyde aan Zee, dat tijdens de bezetting met de grond gelijk is gemaakt. Dc Belgische minister van Staat Spaalc, voorzitter van de consultatieve vergadering van dc Raad van Europa, zal op 17 Novem ber te Eindhoven een rede houden ter her denking van het feit. dat vier jaar geleden het „United Nations Charter" in werking trad. HAARLEM EN OMGEVING De wethouder van Openbare Werken der gemeente Haarlem, de heer A. J. M. Angenent, zal morgen Donderdag, geen spreekuur houden. De contactraad van de Gemeentelijke bemoeiingen voor Lichamelijke Opvoeding en Sport komt in een regionale vergadering (Noordholland, Zuidholland en Utrecht) op Donderdag 24 November in restaurant Brink- mann bijeen, De heer W. van Zijll, directeur van het Nederlands Olympisch Comité houdt een inleiding over „Hedendaagse aspecten van de lichamelijke opvoeding en de sport" en ir. J. J. Fuijkschot spreekt over de tot standkoming van een nieuw aangelegd sport terrein in Haarlem, waaraan dc deelnemers der vergadering een bezoek zullen brengen. In de zaal van het Nutsgebouw, Lange Veerstraat 16. spreekt drs. H. Bovenkerk Vrijdagavond 11 November voor de afdeling Haarlem van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling over „Grenzen van dc demo cratie". Op Zondag 13 November wordt voor dit Instituut in het Frans Halstheater de be kende Deense film „Ditte, een mensenkind" vertoond. Bij Koninklijk Besluit Is toegekend de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau aan de heren T. Lief hebber te Heemstede voorman-bedrijfsleider en G. de Mon te Haarlem, chef-voorman van de zaadafdeling van de naamloze vennoot schap C. G. van Tubergen'ssbloembollen- en zaadhandel te Haarlem. Ds. J. Breeuwsma te Nieuw-Vennep- Abbenes heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Zevenbergen aangenomen. Csndidaat W. Roggeveen tc Haarlem is toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Hervormde Kerk. Dr. P. Korringa zal morgen. Donderdag avond, een voordracht houden over Oesterteelt in het gebouw der Vrijzinn. Her vormden, Jacobstraat, voor de Vereniging Weten en Werken. Donderdagavond spreekt mevrouw Ober manOberman in het Jeugdhuis. Donkere Laan, Bloemendaal over „Een half jaar bij Albert Schweitzer in Lambarene". De zan geres Nel Hogenbirk verleent aan deze ge meenteavond der Ned. Hervormde Kerlc haar medewerking. De besturen van de Nederlandse Bond en van dc Bond van R.K. Sigarenwinkeliers hebben voor mox-gen, Donderdagavond 10 November, een •'ergadering uitgeschreven, die in „De Leeuwerik" zal worden gehouden. Aan de orde komt het ver-et tegen de ver koop van tabaksai li kelen in horeca-bedrij- ven, kruidenierswinkels, kapperszaken en dergelijke. De hoofdbesturen der beide orga nisaties zullen op deze bijeenkomsten ver tegenwoordigd zijn. De heer P. de Wolf te Dordrecht is be noemd als onderwijzer der Chr. U.L.O. te Beverwijk. De heer C. J. Weenk, commies-titulair van 's rijks belastingen te Beverwijk wordt per 16 Nov. verplaatst naar Amsterdam. Benoemd tot inspecteur van 's rijks be lastingen ter belastinginspectie Beverwijk de surnumerair N. Mulder. Dc heer J. J. v. d. Borg employé 2e klasse bij de P.T.T. te Haarlem viert 1 December zijn 40-jarig ambtsjubileum. Dc heer H. van Vliet machinist bij de N. S. ter standplaats Haarlem, herdenkt op 24 November de dag waarop hij voor 25 jaar in dienst trad. FEUILLETON die zijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels li) Moeten we absoluut.... Ze boog zich over hem heen en kuste hem. Lieveling, ik kan 't eenvoudig niet doen, tenzij ik je vrouw ben. En de vol gende week komt de admiraal al, daarom moeten we nu eenmaal haast maken. Het is een geweldige risico, dat ik neem, en ik doe dat voor mijn man.... O Cyril, je moet toch kunnen begrijpen, dat ik zo iets voor niemand anders zou kunnen doen. Cyril Eversley zag het index-daad in. HOOFDSTUK VI. Op diezelfde Donderdagmorgen werden de houten eenden, nadat de eerste laag verf was opgedroogd, verder afgewerkt met groene en bronskleurige verf, terwijl hier en daar vrolijke plekjes rood en blauw werden aangebracht en de snavels hei-geel werden gekleurd. Ergens achter in het atelier was de oude Bindle aan Robert, het jongste knechtje, een uiteenzetting aan 't geven, van wat jongens in zijn tijd moesten i doen en laten. Uit gewoonte, reageerde Ro- bert, die iedereen behalve meneer Bindle Bob noemde, met zo nu en dan op het juiste ogenblik „ja" en „nee" te zeggen, terwijl hij intussen doorging met denken aan zijn model-vliegtuig, dat hij thuis in zijn vrije tijd aan het bouwen was. Hij was een lange, magere jongen, met sproeten op zijn ge- zich en handige vingers, die dag en nacht droomde van vliegmachines. Noch hij, noch meneer Bindle namen enige notitie van meneer Smith en juffrouw Eversley, die aan de andere kant van het atelier eenden zaten te beschilderen. William had erg veel plezier in de eend, waarmee hij bezig was. Het dier had een crème-kleurige borst, met groene en bruine veren, enorm gele poten en rollende ogen. Hij waggelde en kon zijn snavel heel ver opensperren. Hij had er veel plezier in, maar eigenlijk waren zijn gedachten met iets heel anders bezig. Op Donderdag werden in dit deel van Londen de zaken vroeg gesloten. Hij wilde er achter zien te komen, wat Katherine ging doen, als ze om één uur haar hoedje op had gezet en de zaak verlietGesteld, dat ze om een uur of elf 's avonds naar bed ging, dan zou dat een tijd van ongeveer tien uur geven, waarin van allerlei onderno men kon worden. Hij vroeg zich af, wat voor plannen zij voor haar vrije middag zou hebben. Iets dergelijks speelde zich sinds haar komst elke Donderdagmorgen af, evenals op Zaterdagavonden, als de lange vrije Zondag voor de deur stond. De Zaterdagen waren erger dan de Don derdag, omdat hij dan een hele lange Zondag zonder Katherien voor zich had, terwijl hij er bovendien zeker van kon zijn dat ze zich met andere mensen ge durende zo'n Zondag op uitstekende wijze vermaakte. Iedere volgende Donderdag en Zaterdag werd hij onrustiger en vond hij het moeilijker zijn gevoelens te ver bergen. Op deze Donderdag leek het hem niet langer mogelijk zich te beheersen. Hij had nooit gehoord van de dichter, die zegt, dat hij, die niet het x-isico van alles te winnen of alles te verliezen durft te nemen, óf te bang is om zijn lot onder ogen te zien, óf maar op weinig verdien sten kan bogen. Anders was hij 't daar mee zeker eens geweest. De moeilijkheid was, dat hij noch zijn lot met betrekking tot dit geval onder ogen durfde te zien, noch meende bijzondere verdiensten te hebben. Toch had hetgeen hij van plan was te vragen niets te maken met open lijke hofmakerij, doch beoogde niet meer dan een wandelingetje en een praatje op een vrije Donderdag- of Zondagmiddag. Tegen kwart voor een, terwijl hij bezig was met zijn vierde eend, kwam de vraag eruit. Wat doet u altijd met uw vrije middag? Katherine was bezig een helderblauw vlekje te schilderen op de kop van haar eend, dat ze vervolgens afwerkte met groenachtige verf. Ze antwoordde vaag: O, ik doe van allerlei. Nu hij eenmaal begonnen was, ging William door en vroeg recht op de man af: Wat gaat u vaixmiddag doen? Ik weet het nog niet precies. Zou u.ik bedoel, kunt u niet. voelt u ervoor Katherine keek hem aan en zou willen lachen en huilen tegelijkertijd. Dan sloeg ze haar ogen weer neer en om haar lippen trilde iets van een glimlach. Misschien wel, antwoordde ze zachtjes. O, meent u dat echt? Ik heb het u al zólang willen vragen, maar ik wist nietik bedoel, ik dachtik bedoel u moet massa's vrienden hebben Ze keek hem weer aan. Op zijn linker wang zat een veeg verf. U vraagt me toch, of ik vanmiddag met u uit wil gaan? Inderdaadmaar natuurlijk eh U kunt claar nu niet meer op terug komen, dat zou héél onbeleefd zijn! Waar zullen we heengaan? Waar wilt u heen? Ik zou het prettig vinden ergens in uw autotje heen te rijden en daarna terug te gaan als het donker wordt vind ik niet veel aan autorijden om dan in mijn flat thee te drinken. Meent u dat echt? Die auto van mij is een vreselijk vehikel, eigenlijk niet veel meer dan oud-roest. Iedereen lacht me erom uit, maar het ding rijdt. Het is alleen niet het soort wagen U schijnt me niet te willen geloven. Ik heb u verteld, wat ik graag zou willen doen. Kijk uit, was het heus uw bedoeling die eend helemaal zwart te verven? Daar bent u namelijk mee bezig! William bekeek met schrik de eend, die hij onder handen had. Deze was inderdaad volkomen zwart geworden, behalve de wijd opengespalkte snavel en twee oog bollen. Dan verhelderde zijn blik. Het was niét m'n bedoeling, maar als ik hem afwerk met wat helder groen, zal hij het heus heel goed doen. Een soort boze vogel. Ik ga hem een oranje snavel en poten geven. Hij zal echter eerst moe ten drogen. Het is niet meer de moeite nog met ander werk te beginnen, het is bijna één uur. Weet u 't heel zeker, dat u. Héél zeker, antwoordde Katherine, zonder op te kijken. Dan ga ik er nu vandoor om de auto te halen. Juffrouw Cole kan de zaak wel sluiten. Ik zal op u wachten op de hoek van Canning Row. Hij grinnikte even. Juffrouw Cole gaat net de andere kant op. Samen reden ze over Hampstead Heath. De wagen was geheel in overeenstemming met William's beschrijving, maar het was overduidelijk, dat hij er enorm trots op was. Persoonlijk had hij hem bij de sloper weggehaald, eigenhandig had hij alles eraan opgeknapt en tenslotte opgeverfd. Katherine, die in andere wagens had ge reden, voelde een wonderlijke vertedex-ing voor dit blikken bakje. Ze hielden ergens stil om te lunchen en reden daarna verder. Het was een zachte wintermiddag met een bleke zon in een bleekblauwe hemel en opkomende mist. Katherine behoefde niet veel te zeg gen. Ze reageerde zo nu en dan met een enkele opmerking op William's -uitgebreid relaas, hoe hij het wagentje in elkaar had gezet. Hij ging geheel op in z'n verhaal en voelde zich stralend gelukkig. Wat er ook om hem heen mocht veranderen, hij zou altijd in staat zijn volkomen op te gaan in wat hem op een bepaald moment bezig hield, dacht ze. Als hij zijn aandacht op haar geconcentreerd had, was hij in staat een eend zwart te verven zonder het te merken, maar als hij zich vólkomen op zijn houten scheppingen concenti-eerde, zou hij er zich niet van bewust zijn, of zij al of niet aanwezig was. Tenminste... dat zou mogelijk zijn. Ze was zó in haar eigen gedachten verdiept, dat ze William's verhaal, hoe hij een mistlamp op de kop tikte, niet volgde, hetgeen jammer was, aangezien het een duidelijk beeld gaf van zijn energie, volharding cn initiatief. Ze kwamen tenslotte bij Katherine's flatje aan, dat haar geleend was door een vrien din, die buitenlands vertoefde. Ik moest mijn eigen flat verhuren die was me te duur geworden en ik zou niet geweten hebben, wat te begin nen, als Carol me niet te hulp was ge komen. De flat bestond uit enige kamers boven een gai-age-conxplex in oude stallen. Wil liam reed een klein hobbelig straatje bin nen met landelijk aandoende huisjes aan weerskanten. In de vage schemering van de vallende avond was het straatbeeld zeer schilderachtig. Kinderen speelden met hoepels en reden op rotschaaten. Er hing overal wasgoed aan lijnen. De garage deuren waren in diverse kleuren geschil derd en niet meer in de beste staat. Ste nen trappen met een ijzeren leuxxing leid den naar de flats boven de garages. De leuning van Kathexune's trap was rood geschilderd evenals haar voordeur. Boven aan de trap staande, wees ze hem, terwijl ze haar sleutel zocht, op het uitzicht. Hoog boven de aan de overkant staande huisjes rezen enige kale bomen op, die zich donker aftekenden tegen de grijsblauwe avondhemel. Ergens in de buurt was iemand bezig op metaal te hameren en verderop hielden twee radio- loestellen een spannende wedstrijd, waar bij een jazz-melodie het won van de lezing van een geleerde professor. (WordÉ vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6