Jan van der Pigge WËBER Kort en Bondig j De man Vrijdag 11 November 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant 4 „Elias" van Mendelssohn Uitvoering door C.O.V. „Door Zang Vriendschap" De Christelijke Oratorium vereniging „Door Zang Vriendschap" kon zich, na het succes^ van verleden jaar (toen ging Haydn's „Die Janreszeiten") met vertrou wen wagen aan de „Elias" van Mendels sohn. De nieuwe dirigent, Simon C. Jansen, had als leider van een groot ensemble een debuut gemaakt dat er wezen mocht en het koor had getoond klanlcschoon en paraat een zware taak te kunnen vervullen, De „Elias" blijft nog altijd een dank baar werkstuk. Er mag wel het een en an der in verbleekt zijn en muzikaal al te braafjes uitvallen, het geheel is toch een goed model van een oratorio, dat de rijke stof van het Bijbel-verhaal uitmuntend dramatiseert en doorvlecht met fraaie be spiegelende passages. De melodische kracht van het werk is niet gering en er zijn koorgedeelten in die men bewonderen kan om hun knappe structuur en om hun dra matische of lyrische werking. De behande ling van de stemmen als ook die van de orkestratie verraadt de hand van een meester in het vak, die weet hoe alles op zijn best klinken kan. Maar de uitvoerders mogen er wel op bedacht zijn deze kwaliteiten geen geweld aan te doen. Men kan de muziek van Men delssohn gladweg bederven door haar de rust te ontnemen die zij nodig heeft om mooi te klinken. Simon C. Jansen heeft zich op dit punt wel enigszins vergaloppeerd met tempi te nemen die het karakter dezer muziek ge weld aandeden. Hij heeft wellicht gemeend Mendelssohn te kunnen moderniseren met op zijn werk het motorische tempo van onze tijd toe te passen. Maar Mendelssohn laat zich niet moderniseren; men moet hem nemen zoals hij is, met zijn romantische gevoeligheid, met zijn afgewogen klank kleuren, waarop zijn tempi berekend zijn. Er zit te gelegener tijd stuwing genoeg in de „Elias" om contrastwerking te krijgen met de velé passages die vol zijn van in nerlijke emotie en die pas tot uiting kan komen in een sfeer van rustige bezinning. In 't eerste deel van de avond was die sfeer schaars: zelfs de fermator van de koralen moesten het ontgelden. En hoewel het koor zuiver en accuraat zong, het or kest zeer slagvaardig was en het solisten kwartet tot goede dingen in staat bleek, kwam het zelden tot een volmaakt bevre digend resultaat. Alleen het koor „Das Feuer fiel herab" lukte prachtig, behou dens dan het eigenwijze weglaten van de fermata in het koraal-achtïge slot. Het tweede deel van het werk was over 'fc geheel veel beter. Het was alsof Corry Bijster met haar grote aria „Höre Israël" de juiste verhouding aangaf. De tenor Lex Karsemeyer kon nu eens muzikaal uitzin gen, hoewel er in zijn stem nog enkele open klanken zitten die correctie behoe ven; Annie Woud kon de bekoorlijke een voud van het. „Sei stille der Herr" rustig en bezield laten klinken en Herman Huls- ma nn kon zijn troef thuis halen met de aria „Es ist genug". Een in het programma niet genoemde mezzo-sopraan vertolkte zeer beschaafd en zuiver haar partij in het terzet „Hebe öeine Augen auf", en het koor had een paar zeer goede beurten: het prachtige „Wer bis an das Ende beharrt" en „Der Herr ging vorüber". Zodat de geest van Mendelssohn dan toch nog zij het niet voortdurend over de uitvoer ders kwam. JOS. DE KLERK. Clandestiene Haarlemmers Geen electriciteit, gas en water Het komt enkele malen voor, dat iemand een woning in gebruik neemt, zonder de daarvoor ingevolge artikel 1 der Woon- ruimtewet 1947 vereiste vergunning van B. en W. te hebben verkregen. Vraagt hij daarna aansluiting aan het electrisch net of aan de gas- of waterleiding, dan kan for meel deze aansluiting niet worden gewei gerd. De gemeente, die het zonder vergun ning in gebruik nemen van de woning niet mag dulden, behoort echter niet mede te werken aan de levering van gas, water en stroom in die woning. In verband hiermede achten B. en W. het gewenst de verordenin gen op de levering van electrische stroom, gas en water aan te vullen met een bepaling dat bij de aanvrage om stroom, gas en wa ter de vergunning ingevolge artikel 1 der Woonruimtewet 1947 moet worden overge legd en dat bij gebreke daarvan de aan sluiting wordt geweigerd. Met het oog echter op bijzondere omstan digheden achten B. en W. het gewenst, dat zij de bevoegdheid bezitten de directeur van het desbetreffende bedrijf tot aansluiting te machtigen. Dit is tot uitdrukking gebracht in de voorgestelde wijziging van de ver ordeningen op de levering van electrische stroom en van gas. In de verordening op de levering van water kon een dergelijke toevoeging achterwege blijven, omdat in die verordening wordt gesproken van de be voegdheid van de directie om de water levering te weigeren. HET OOG WIL OOK WAT EEN BRIf VAN Vier ambtenaren der gemeente Haarlem met pensioen Aan het einde van het jaar verlaten een aantal ambtenaren en werklieden de dienst der gemeente Haarlem wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Daaronder zijn de heren J. A. Pijzelman, administrateur, hoofd van de afdeling on derwijs op de secretarie; J. H. Beverdam, hoofdinspecteur bij het Energiebedrijf; H. J. Rijnhard en W. C. van Vliet,-inspecteurs van Bouw- en Woningtoezicht. Veiling van huizen De uitslag van de veiling, Donderdag in het Notarishuis te Haarlem gehouden, is: Kogelstraat 6 zwart en rood, Haarlem, f 5250,F. H. v. Emmerik qq. Van Merlenstraai, Haarlem, 1150, W. J. Heeremans qq. Slaperdijk 106, Haarlem, 1800,J. W. G. Anschütz qq. Slaperdijk 116, Haarlem, 1550,J. W. G. Anschütz qq. Heemsteedse Dreef 240, Heemstede, 36.200,—, J. H. Stoel qq. Leidsestraat 159, Haarlem, 2700,Th. Coene. Leidsestraat 163, Haarlem, 3175,J. W. Heuperman qq. Molenaarstraat 3, Haarlem, 6000,N. v. d. Knaap qq. Burgwal 60. Haarlem (opgehouden), f 5000.—. Orchideeënlaan 7, Heemstede, 5070, mevr. A. Brokken-Melgers. Acaciastraat 23. Haarlem, 4085,N.N. L. Wijngaardstraat 13, Haarlem, 1825,-, mr. B. E. van Tijn qq. Schotersingel 53, Haarlem, 6050—, mr. B. E. van Tijn qq. Schotersingel 121, Haarlem, 9800,H. Th. Fibbe qq. Grebberstraat 3, Haarlem, 3790,—, Th. Schaap. Brouwerstraat 65, Haarlem, 2355,J. Lucas qq. Acaciastraat 19, Haarlem, ƒ4095,W. J. Heeremans. Roosveldstraai 22, Haarlem, 3465,H. Akersloot. Rozenpriëelstraat 50, Haarlem (opgehou den), ƒ2000, Bos en Vaartstraat 31, Haarlem, 6150,-, C. J. J. Jacques qq. Tulpenstraat 47 zwart en rood, Haarlem, 2100,G. Postma qq. Wilhelminastraat 7, Haarlem, 13.000, J. P. v. d. Aardweg qq. Kleverparkweg 19, Haarlem (niet ge veild). Mentawistraat 11, Haarlem (opgehou den), 5800, Haarlem en het Strandschap De gemeentesecretaris mr. Th. A. Wesstra heeft B. en W. verzocht te bevorderen, dat de raad zijn besluit d.d. 19 October jJ., waarbij werd voorzien in de benoem ipg van een lid en een plaatsvervangend lid in het bestuur van het Strandschap Zanavoort, althans voor zover hem betreft, intrekt en een andere keuze doet. B. en W. hebben geen bezwaar tegen inwilliging van dit verzoek. Ten aanzien van de benoeming van het plaatsvervangend lid merken B. en W. op, dat de heer H. Meeusen te kennen heeft gegeven, dat indien de raad aan een andere vertegenwoordiging in genoemd bestuur alsnog voorkeur geeft, hij bereid is zijn plaats af te staan. Mitsdien stellen B. en W. de raad voor het besluit in te trekken en opnieuw een besluit te nemen tot benoeming van een lid en een plaatsvervangend lid in het bestuur van het Strandschap Zandvoort. PREDIKBEURTEN. Kerkgenootschap der Zevende-Dags Ad ventisten. in de Remonstr. Kerk, Wilhelmi nastraat. Zaterdag 10—11 uur: Bijbelstudie. 1112 uur: Dhr. D. Vink, hulpprediker. De toestand in Oost-Indonesië Voor de vereniging Nederland-Inöonesië heeft gisteren de heer W. G. F. van Oosten, bestuurs-ambtenaar van de staat Oost- Indonesië en toegevoegd lid van het secre tariaat-generaal der R.T.C., in Brinkmann een lezing gehouden over de situatie in Oost-Indonesië. Hij wees op het heterogene karakter van de staat die in haar gebied van 350.000 vierkante kilometer talloze vol keren omvat. In deze staat onderscheidt men dertien taai-groepen en het beeld van de „lappendeken", zoals men deze staat wel eens noemt, gaat dan ook zeker op. In eén kort overzicht van de historie van deze staat wees de spreker er op dat de vestiging van het Nederlandse gezag hier zeer langzaam in zijn werk is gegaan. Eerst omstreeks 1906 werden deze grote gebieden definitief onder Nederlands bestuur gesteld. Aangezien dit samenviel met het begin van de „ethische koers", werd onmiddellijk be gonnen met het aanleggen van wegen en het organiseren van volksonderwijs en me dische zorg. In tegenstelling tot de andere gebieden was er hier echter zo goed als geen sprake van Westerse kapitaals-inves tering. Na de Japanse onderdrukking, die zeer zwaar op dit gebied gewogen heeft, ging de Nederlandse gezags-overname vrij vlot in zijn werk. De politieke activiteit bleef ge scheiden van het bende-wezen, dat ook hier zijn kop opstak. De strijd op Java werd door de intellectuele bovenlaag met gema tigde sympathie gadegeslagen en er was voldoende reden voor net gouvernement om de Malino-conferentie bijeen te roepen, teneinde de wensen van de bevolking en haar leiders te vernemen. Daar werd de eerste stap gezet tot de democratische op bouw, die sindsdien langzaam maar zeker gevorderd is. Nog steeds zijn er vooral op de hogere posten vele Nederlandse ambte naren aan het werk, maar een marionetten- staat is Oost-Indonesië allerminst. Dat bleek wel uit de weigering van Anak Agoeng om zonder de republiek tot de vorming van een interim-regering over te gaan. De heer Van Oosten betoogde nog, dat het dualisme in de politieke ontwikkeling, dat geschapen wordt door de adat-gemeen schappen aan de ene kant en degenen die zich daarvan los hebben gemaakt aan de andere, wel eens moeilijkheden oplevert. Hij verwacht dan ook van de progressieve fractie een streven naar grotere centrale macht van de V.I.S., terwijl aan de andere kant de vertegenwoordigers van de adat- groepen naar het behoud van zo groot mo gelijk plaatselijk gezag zullen streven. Faillissementen Bij beschikking van de rechtbank te Haarlem is de op 11 Mei 1948 aan Hermina Johanna Nachbar, wonende te Zaandam, aldaar handelende aan de Zuiddijk 158 on der de naam Boekhandel Nachbar, ver leende surséance van betaling ingetrokken, terwijl voornoemde Hermina Johanna Nachbar gelijktijdig in staat van faillisse ment is verklaard, met benoeming van mr. J. P. Petersen, tot rechter-commissaris en van mr. D. Aten, advocaat en procureur te Zaandam, tot curator. Een SINT NICOLAAS cadeau voor Uw leven 2ijn een paar glas in lood suitedeuren van ATELIER C. SCHMIT GASTHUIS VEST 13 - TELEFOON 16914 Doet tijdig Uw bestelling (Adv.) De aloude Tabak- en Sigareiihandel bericht de ontvangst van een fraaie collectie Assortimentskisten sigaren van superieure kwaliteit. Voor bijzondere opdrachten voor de a.s. St. Nicolaas houden wij ons gaarne aanbevolen. Als van ouds.bezorging franco huis. Gr. Houtstraat 81 (Adv.) Amateurtoneel De blauwe gans' Een Engelse criticus van buitengewone reputatie, de helaas overleden James Agate, heeft eens met betrekking tot het liefheb berij-toneel een merkwaardige mening verkondigd. Dit zou zich eigenlijk alleen moeten bezighouden met de vertolking van meesterwerken, aldus schreef hij in een van zijn kronieken, omdat de toe schouwer dan in ieder geval waardering voor het streven behoudt. Om stukken van minder gehalte te redden achtte hij de kwaliteiten van beroepsacteurs onmisbaar. In bet bijzonder keerde hij zich scherp te gen het vertonen van pretentieloze come dies, die hij vergeleek met parketvloeren, waar amateurs op uitglijden doch die door geroutineerde spelers juist tot de gewenste glans opgepoetst kunnen worden. Men behoeft dit wat eenzijdige stand punt volstrekt niet te delen om in te zien dat de H.T.C. het zich dit keer verre van gemakkelijk heeft gemaakt door ter ope ning van het seizoen het niets om het lijf hebbende blijspel „De blauwe gans" van Peter Blackmore te kiefcen. Immers daarin wordt in hoofdzaak de spot gedreven met de dames en heren, die zich als dilettanten bezondigen aan de kunst van de opera. Het pleit niet weinig voor de capaciteiten van regisseur Wim Paauw dat de hieruit voortvloeiende burleske elementen niet verloren gingen. Maar ook overigens moest bijna alles van de spelers komen. Peter Blackmore, die zich hier te lande reeds met de zon derlinge comedie „Miranda" enige be kendheid verwierf, heeft zich bij de be reiding van deze klucht tevreden gesteld met weinig meer dan wat loze stof om een avond te vullen. Er is nauwelijks sprake van een intrige. Bovendien ging hij uit van de veronderstelling dat het sterk vergroot weergeven van één persoon lijke eigenaardigheid toereikend zou zijn om als karaktertekening te dienen. Tenge volge van een en ander geniet het publiek een oppervlakkig kijkje in de woonkaVner van een gezin, waarvan alle leden zich te buiten gaan aan extravagante genoegens en elkaar voortdurend voor de voeten lopen, om dan maar te zwijgen van de al even bizarre bezoekers, die alleen schij nen te gehoorzamen aan een nieuwe mode onder de toneelschrijvers. Het enige ver schil met dergelijke producten van Neder landse bodem is dat de humor zich vrij wel nooit tot het platvloerse verlaagt en dat er ten minste af en toe een vleugje fantasie om de hoek komt waaien. Doordat de H.T.C. principieel het systeem van roulatie toepast teneinde" gedurende ieder seizoer. alle werkende leden (en dat zijn er flink wat) een kans voor het voet licht te geven, komt men niet altijd met MANICURE-ETUI'S inh. goede staalwaren vanaf 4.75 GROTE HOUTSTRAAT 166 1 j de Houtbrug (Adv.) Ook dit jaar is in Overveen een Sint Maartensoptocht gehouden. De Heilige trok gisteravond in blinkend harnas op een edel ros omgeven door een opgetogen kinder stoet met kleurige lampions en voorafgegaan door fakkeldragers door het dorp. Sint Maartensdag werd een dag vroeger gehouden wegens de dodenherdenking die vandaag plaats vindt. de sterkst mogelijke bezetting op de plan ken. Hiermede rekening houdend kan men van een geslaagde voorstelling spreken. Vooral de vertoning van het laatste be drijf stond op een tamelijk hoog peil. Mevrouw A. M. Westpalm van Hoorn- Bierens de Haan gaf een vlotte vertolking van het meisje dat de vrijheid verkiest en vond in mr. N. Drost een betrouwbare tegenspeler. Mr. H. F. L. Wensink voldeed als de verdraagzame vader, die er de vreemde gewoonte op nahoudt om edel- weis in de ijskast te kweken en Leo Straus maakte een verrassend komisch portret van de onbeholpen burgemeester, die zijn verleden als jockey niet van zich af kon schudden. Maar per slot van rekening werd de gehele opvoering gedragen door mevrouw M. L. H. Wiemeyer als de moeder, die tot geen enkele practische daad komt omdat zij aan alles tegelijk denkt, die het gehele huishouden in rep en roer brengt met haar kwasi-artistieke bevliegingen en nooit tot de werkelijkheid doordringt. Niettemin was het een aardig gebaar van de woordvoerder van een Utrechtse rede rijkerskamer om zijn bloemenhulde na afloop aan te bieden aan mevrouw R. C. Ekering-Eeftink Schattenkerk, die zich op verdienstelijke wijze had gekweten van een bijzonder ondankbare taak, namelijk de uitbeelding van een even tyrannieke als conventionele dochter. DAVID KONING. „De heilige vlam" W. Somerset Maughams toneelspel „De heilige vlam" blijkt een bizonder grote be koring voor amateur-gezelschappen te hebben. Gisteren beleefde het in onze contreien zijn derde dilettanten-uitvoering in nauwelijks veertien dagen en ditmaal was het ;t Amsterdamse ensemble D.C.O.V. dat er in Dreefzicht, op een feestavond van de vereniging „Bosch en Vaart", er zijn krachten op probeerde. Het werd, zoals te verwachten was bij een stuk dat zulke hoge eisen aan de vertolkers stelt, geen onverdeeld succes. De nadruk kwam nu geheel te liggen op de vrij hevige be wogenheid van de handeling: de moeder die haar invalide zoon vergiftigt omdat hij het geluk van zijn jonge echtgenote en zijn broer in de weg staat, een daad die alleen aanvaardbaar wordt, indien de spelers alle subtiele nuances van stem buiging en intonatie kunnen geven die hun uitermate zware tekst eist. In dit opzicht schoten ook de vertolkers van gisteravond te kort; alleen in het tweede bedrijf, wan neer de verpleegster de anderen haar felle beschuldiging in het gezicht geslingerd heeft, dat de zoon vermoord is, kregen spel en dictie even reliëf en bezieling en kon er iets van de werkelijke dramatische spanningen, waaraan dit stuk zo rijk is, over het voetlicht komen, maar voor het overige bleef alles op het peil van een middelmatig detectivestuk. met veel toe wijding ten tonele gebracht door een groepje amateurs, die, als zij wat minder hoog grijpen, stellig nog veel succes kun nen oogsten. Het dichtst benaderden regisseur Harry Savelsberg als de invalide piloot en Titia Honing als zuster Mayland de bedoelingen van de auteur, Jesse Menks en Liese Brouwer als majoor Liconda en mevrouw Tabret deden ook verdienstelijke dingen, maar de huisdokter van Pim Brouwer was minder gelukkig en hij hinderde voorts het tempo door zich veelvuldig in zijn tekst te vergissen. Ook de anderen ver gisten zich nogal eens, in het bizonder in eikaars namen, hetgeen waarschijnlijk ook al een gevolg was van de zeer veel con centratie eisende tekst. De bijval was nochtans groot, maar stellig had men toch van dit ensemble liever een „gezellig", pretentieloos stuk gezien. Zeeuw verhandelde in België een in Haarlem gehuurde auto De politie van Brugge heeft de vier-en- dertigjarige Zeeuw R. R. aangehouden, die aldaar trachtte een auto te verkopen. Bij onderzoek is gebleken, dat het voertuig uit Haarlem afkomstig was. De man deelde mee, dat hij de auto gehuurd had van een garagehouder in Haarlem. Hij gebruikte daarbij papieren, welke hij, naar de aan gehoudene verklaarde, in een trein gevon den zou hebben. In België zal R. zich te verantwoorden hebben wegens verduiste ring en later zal hij naar Haarlem worden overgebracht. BINNENLAND In Maastricht heeft een 5-jarig jongetje, op een ogenblik dat zijn moeder even afwe zig was, een stuk speelgoed van celluloid in de wieg van zijn 7 maanden oud broertje in brand gestoken. De baby kreeg ernstige brandwonden en is later overleden. Prins Bernhard zal Dinsdag 15 Novem ber de receptie in de Ridderzaal te 's Graven- hage ter gelegenheid van 'het 125-jarig bestaan der Noord-Zuidhollandse Redding maatschappij bijwonen. Daarna vertrekt Prins Bernhard naar België voor een jacht partij met prins-regent Karei van België. HAARLEM EN OMGEVING De plaatselijke raad Haarlem belegt een bijeenkomst op Dinsdagavond 15 November a.s. in Gebouw Cultura, Jansstraat, waar mr. dr. P. M. Frankenvan Driel uit Amsterdam zal spreken over vrijheid van arbeid voor de gehuwde vrouw. De R.K. mandoline-vereniging „De Trou badours" onder leiding van G. Biok geeft op 16 November een concert in de tuinzaal van het Concertgebouw, waaraan medewerking wordt verleend door het operakoor „Echo's cl' Italië" uit Amsterdam en de sopraan Maria Louise Moes. Aan de piano zit Bob van Dansik. Een vierjarige jongen stak Donderdag middag tegen zes uur de Vergierdeweg over en werd door een militaire vrachtauto aan gereden. Zijn rechterbovenarm brak en ook liep hij schaafwonden aan het gezicht op. Mr. W. F. Gongrijp te Bloemendaal wordt door B. en W. bij de raad aanbevolen voor tijdelijk leraar aan het Gymnasium. 13 November zal het 45 jaar geleden zijn dat de heer A. J. Benink. O. Indiëstraat 67, in dienst trad b.j hoefsmederij Hogenbirk. Dc Open Relïgïeuse Gemeenschap, cen trum Haarlem, houdt a.s. Zaterdag en Zondag een week-end. waarop als onderwerp zal behandeld worden: „Mensen zien elkander aan". Als inleiders van de besprekingen zul len optreden mr. Max Stibbe iut Den Haag over: „Physiognomie, lichaamsvormen als uitdrukking' van de ziel"; ds. C. Aalders uit Den Haag: „Over het wezen der ontmoe ting" en de heer A. G. Degenaar, arts te Hilversum over: „Verschil in wezen tussen men.i en dier". Zondag om tien uur zal een wijdingsdienst gehouden worden onder lei ding van ds. A. R. de Jong. Voor een Kerstfeestviering in de ge vangenis wordt ook dit jaar een inzameling gehouden door de gevangenispredikant ds. A. J. van Rhijn. De bazar ten behoeve van wyk I der Ned. Herv. Gemeente van Haarlem heeft 1240 opgebracht. Bewoners van de Sterreboslaan te Bloe mendaal hebben tot het gemeentebestuur het verzoek gericht het eindpunt van de buslijn 3. nu einde Sterreboslaan. weer terug te brengen naar het Bos- en Duinplein. Aan de Economische Hogeschool te Rotterdam is geslaagd voor het candidaats- examen in de economische wetenschappen de heer W. E. van Royen te Haarlem. Mej. H. M. Hazevoet te Santpoort is aan de rijksuniversiteit te Leiden geslaagd voor het candidaatsexamen geneeskunde. Donderdagmorgen om kwart voor twaalf stak een zes en zestigjarige Haarlemmer op de Rijksstraatweg, ter hoogte van perceel 374, de weg over zonder op het verkeer te letten. Hij werd aangereden door een auto, komen de uit de richting Santpoort en liep een been breuk én vermoedelijk een schedelbasis- fractuur op. De aangeredene is naar het Sint Elisabeths" Gasthuis overgebracht. aMtbaat WAGENWEG 9 (HOUTPLEIN) Speciaalzaak Baby- en kinderkleding Wiegen, Commodes en Ledikantjes (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 10 November 1949 GEHUWD: 10 Nov., F. F. M. Teunissen en G. Veldman; A. J. M. Oderkerk en A. M. de Nijs; J. H. van den Berg en G. Sweers; J. L. Nijhove en M. Verheijdt; J. D. van Zomeren en M. J. Teeuwen; G. W. Willemsen en A. P.- A. Koster: H.'J. Hogervorst en R. Barf; B. J. Sudmeier en E. Wijkhuizen: G. G. van Dijk en B. de Moor; A. J. Sjouke en H. T. Kleijn. BEVALLEN van eén zoon: 9 Nov., W. T. J. Kerkvlietvan den Bronk; A. M. Floberg— Pauls; A. M. de HeerLouwerens; 10 Nov., T. de Pagter-Devies; J. W. van BakelWar merdam; C. C. KromhoutVlaarkamp. BEVALLEN van een dochter: 9 Nov., C. M. BurghoutSchouten. OVERLEDEN: 7 Nov., E. G. Cornelissen, 79 j., Westerhoutpark; 8 Nov.. S. P. van Stokrom, 71 j., Raamsingel; 9 Nov., G. ten Brinkede Wilde, 86 j„ G. v. Aemstelstr.; W. Johannisse, 2 d„ Hazepaterslaan: D. Crum. 78 j., Tempeliersstraat; A. E. F; Bron- ders, 69 j.. Ged. Raamgracht. Nooitgedagt Speelgoed is onverwoestbaar en tevens, leer zaam, bijzonder geschikt als St. Nico- laascadeau wZliJeeVb VOOR DE BABy (Adv.) FEUILLETON die zijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENT WORTH Vertaald uit het Engels 13) HOOFDSTUK VII. Met de eerste post ontving K&therine de volgende morgen een brief van Cyril Evers- I ley. De inhoud luidde: „Lieve Katherine, ik heb helaas niet je tegenwoordig adres, maar ik hoop, dat deze brief opgestuurd zal worden. Brett vertelde me, dat je je flat verhuurd hebt en het een of ander baantje i hebt aangenomen. Ik weet dus helemaal niet, of je nog in de stad vex-blijf houdt en of je in staat zult zijn Woensdag a.s. op de j club met mij te lunchen. Admiraal Holden komt met Brett en mij ^ouw zaken bepra ten en nu had ik gedacht, dat het gezellig zou zijn, als we elkaar daarna voor de lunch ergens ontmoetten. Ik weet, dat hij dat zeer op prijs zou stellen. Ik kan je tot mijn genoegen meedelen, dat de ge bruikelijke halfjaarlijkse uitkering op ;e bankrekening is gestort. Ik hoop. dat ie geen moeilijkheden ondervonden hebt van de geringe vertraging. We hopen allemaal je Woensdag om 1.15 ur op de club te zien. Hartelijke groeten, je Cyril Eversley". Ze legde de brief opzij om deze 's avonds te beantwoorden. Admiraal Holden was dus op het oorlogspad en haar halfjaarlijkse utkering was gestort. Ze vroeg zch af, of Cyril werkelijk meende, dat zij deze twee zaken niét met elkaar in verband zou brengen. De brief was eigenhandig door hem geschreven. Ze had er een vermoeden van, dat de inhoud enigszins anders zou zijn gesteld, dan hij deze gedicteerd had aan juffrouw Jones. Juffrouw Jones was pienter en bijdehand. Maar aan de andere kant zou dat Cyril waarschijnlijk ontgaan. Met enige bitterheid dacht ze aan de twee firmanten van de Firma Eversley en aan hun beheer van deze zaak: Cyril, die zich maar zo'n beetje met de stroom mee liet voeren, en Brett, die de zaak als een bank beschouwde, waar hij geld kon opnemen. In plaats van vooruit te gaan na de oorlog, gingen ze steeds meer achteruit. Ze vroeg zich even met verwondering af, wat er ge beuren zou, als ze Admiraal Holden pre cies zou vertellen wat ze werkelijk dacht. Niet dat ze dat doen zou, maar ze moest er toch even aan denken. Ze dacht hier nog steeds over na, toen ze op weg ging om haar bus te halen. William ontving geen brieven, maar schreef er daarentegen diverse. Hij bracht een groot deel van de nacht hiermee door. De een begon zo, en de volgende begon anders, maar ze waren allemaal aan één persoon gericht, n.l. Katherine. Aangezien hij niets met haar zou kunnen beginnen op de zaak, noch bij haar thuis in de flat, en aangezien hij voelde, dat de straat, een bus of de ondergrondse ook niet de juiste plaatsen waren om haar alles, wat hij haar te zegen had, te vertellen, was het idee bij hem opgekomen, dat een brief de enige oplossing was. Een moeilijkheid bleek ech ter, dat een en ander niet gemakkelijk op papier uit te drukken was. Ten eerste was er de aanhef: die leek onmogelijk. De ver scheurde vellen papier bedekten niet al leen zijn tafel, maar lagen ook op de grond verspreid. Hij begon met „Lieveling", maar bloosde om zijn eigen vermetelheid. Hij schreef „Juffrouw Eversley", maar vond het akelig koud en stijf, het leek niets met Katherine te maken te hebben. Nadat hij nog enige mogelijkheden geprobeerd had, verscheurde hij alles en begon op een nieuw vel papier, zónder enige aanhef: ,Ik schrijf je, omdat ik je wil laten we ten, dat ik van je houd. Ik hoop niet, dat je je hierdoor bij ons minder op je gemak zult voelen, want dat zou ik vreselijk vin den, maar het lijkt me beter, dat je weet, hoe het 'met me staat. Ik vind hét idee. dat je moet werken, niet aangenaam, maar als je toch èrgens moet werken, zou ik het ontzettend prettig vinden, als je hier op de zaak bleef. Ik hoop, dat dit je niet be moeilijkt wordt door deze brief van mij, waarin ik je wil vertellen hoeveel ik van je houd. Voorzover ik kan nagaan, ben ik onge veer 30 jaar oud misschien is het een jaar of twee meer, of een jaar of twee minder, maar dat maakt niet veel uit. Ik kreeg in de oorlog een,hoofdwond, welke de oorzaak is van het'verlies van mijn geheugen, maar afgezien van deze handi cap, heb ik er geen last van. Ik ben sterk en gezond en ik ben nooit ernstig ziek ge weest gelukkig. Ik kan je niets over mijn familie vertellen, omdat mijn geheugen slechts tot 1942 teruggaat, maar ik schijn een zeer behoorlijke opvoeding genoten te hebben. Ik weet niet in 't minst, wat ik voor de oorlog uitvoerde, maar één var. de redenen, dat ik er zeker van ben, dat ik niét Wiliam Smith kan zijn, is dat deze in een looierij werkte, zonder er misselijk van te worden. Ik weet zeker, dat ik daar niet zou kunnen werken, zonder doodziek te worden. Ik ben zelfs gaan kijken naar zijn werkplaats en was op de plaats mis- dan moest ik daar toch overheen gekomen zijn, geloof je niet? Dit is slechts één van de redenen, waarom ik niet geloof, dat ik werkelijk William Smith ben. Ik ben daar van overtuigd. Het is natuurlijk zeer be zwaarlijk, dat ik me niets kan herinneren van de tijd, voordat ik uit het ziekenhuis ik bedoel het Duitse ziekenhuis in 1942 kwam. Toen ik onlangs meneer Tattlecom- be opzocht, vroeg hij mij, of ik er nog nooit over gedacht had om te trouwen. Ik deel de hem mee, dat ik dat moeilijk kon doen, omdat ik niet wist, of ik vroeger al met iemand verloofd, of misschien zelfs ge trouwd was geweest, voordat ik m'n geheu gen had verloren. Ik heb het gevoel, dat ik dit punt aan jou moet voorleggen, zoals ik het ook hem voorlegde, maar bij nader inzien geloof ik toch niet, dat dit het geval is geweest, want ik zou alleen maar ver loofd of getrouwd zijn geweest met iemand, van wie ik veel hield, en ik kan me niet voorstellen, dat ik iemand zou kunnen ver geten, van wie ik op die manier had ge houden. Ik weet zeker, dat ik jou b.v. nooit zou kunnen vergeten. Ik heb hierover veel nagedacht en ik ben tot de overtuiging ge komen, d.at ik nog nooit van iemand anders dan van jou heb gehouden. Ik hoop, dat ik je dit enigszins duidelijk heb uiteengezet. Wat de financiële kant betreft, is mijn positie niet geweldig, maar ik geloof, dat mijn toekomstmogelijkheden niet slecht zijn. Ik ben ervan ovex-tuigd, dat de hou ten beesten een behoorlijk inkomen zullen verschaffen, zodra we ze onder ons pateixt machinaal kunnen fabriceren en op grote schaal op de markt brengen. Binnen de tijd van een jaar zou ik er dan veel beter aan toe zijn. Door de welwillendheid van meneer Tattlecombe om bij hem in te wo nen. leef ik erg goedkoop en is het mij gelukt 250 Pond over te sparen. Ik wil voor je zorgen en voor je werken en ik zal altijd van je blijven houden. Ik weet niet, of je er enig idee van gehad hebt, dat ik op deze manier aan je dacht. Het was liefde op 't eerste gezicht. Zodra ik je zag, wist ik, dat jij het was, en dat er nooit iemand anders zou zijn. Je betekent èlles voor mij, ik houd héél, héél veel van je. William Smith". Deze brief duwde hij Katherine in han den, toen ze aan he.t eind van de middag wegging. Ze las hem niet, voordat ze thuis kwam, maar op weg naar huis, voelde ze zo nu en dan in haar handtas, of de brief er nog in zat. Het was een dikke brief en er was slechts één uitleg mogelijk voor een dergelijke brief, die haar zonder een woord overhandigd was, toen ze op het punt stond na de volbrachte dagtaak naar huis te gaan. Zo'n brief is niet geschikt om op straat of in de bus gelezen te wor den. Ze kwam thuis in de donkere flat, draaide het licht aan en hield een lucifer bij de gashaard. Daarna deed ze haar jas uit en zette haar hoed af. Ze installeerde zich op de vacht voor de haard en begon William's brief te lezen. Deze brief zou het hart van ieder vrouw geroerd hebben. Maar Katherine voelde naast ontroering iets van hevige pijn. Alles wat ze van William kende, zijn eenvoud, zijn eerlijk heid en openhartigheid, en de manier, waarop hij van haar hield, kwam in deze brief tot uitdrukking. Ze las de brief vele malen over en huilde zachtjes voor zich heen tranen, die haar ogen deden schit teren, terwijl haar wangen gloeiden. Ze scheen een eindeloze tijd daar zo te zit ten. Dan begon opeens de telfoon te rin kelen. Katherine sprong met een bonzend hart op en haar adem kwam onregelmatig. Zou het William kunnen zijnNee, das was niet mogelijk! Ze zei: Hallo? en dan hoorde ze hem inderdaad zeggen: Ben je daar? Ja. Heb je mijn brief gelezen? Ja, William. Ik vraag je niet, er dadelijk op te antwoorden. Misschien wil je er eerst eens goed over nadenken, ik wil je helemaal niet ovei-haasten. Ik bel je alleen maar op om je te zeggen, dat je niet moet denken, dat ik het je moeilijk zal maken, als je nee zou zeggen; ik bedoel, je zou niet de minste last van me hebben Dank je, William. Ze fluisterde bijna en kon niet verder. Ze hoorde hem zeggen: Wel, dat is 't wat ik je zeggen wilde. Ik bel uit een telefooncel op. En opeens wist ze ze heel zeker, dat ze hem zo niet kon laten gaan. Ze schreeuw de het bijna uit: Wacht even. William wachtte. Hij hoorde hoe ze hijgde. William.... Katherine William, zou je ervoor voelen langs te komen en bij mij te eten? (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6