Amsterdamse Beurs De Politie MARGRIET Voor POES werkplaats Groentjes ^'"oensdag 16 November 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant Hef bouwvolume in Haarlem voor 1950 „Niet gunstiger dan in 1949" Er is bepaald dat zo voor 1 December a.s. het aan een gemeente toegewezen bouw volume niet ten volle gebruikt is (dat wil zeggen dat, voor de bouw der woningen nog geen goedkeuring van het rijk verkregen is) Gedeputeerde Staten de bevoegdheid hebben om het restant aan andere ge meenten toe te wijzen die tot onmiddellijke uilvoering van de plannen voor woning bouw in staat zijn. Wij vernemen van de heer A. J. M. An- genent, wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting te Haarlem dat Haar lem over zijn bouwvolume over 1949 ten volle beschikt heeft. Men weet dat Haarlem een extra toewij' zing gekregen heeft voor de bouw van 150 montagewoningen, evenwel onder het be ding dat de bouw daarvan voor 1 Januari 1950 zal zijn aangevangen. Die voorwaarde wordt, zo verzekerde de wethouder, ten volle nagekomen. De bouw dezer huizen is reeds gegund en de ver wachting is dat zeer binnenkort, in elk ge val nog lang voor 1 Januari, met de bouw begonnen zal worden. Gedeputeerde Staten moeten binnenkort het bouwvolume voor 1950 onder de meenten verdelen. Het bouwvolume dat voor Noordholland (buiten Amsterdam) voor dat jaar is toegewezen, is 2646, waar van 1250 montagewoningen. Dit aantal is lager dan voor 1949, toen het 3160 bedroeg. Wij vroeeen de heer Angenent of hij al aanwijzingen had hoe groot het bouwvolu me voor Haarlem over 1950 zal worden. Hij antwoordde daarop „Ik heb reden te veronderstellen dat het niet gunstiger zal worden dan het voor 1949 was." Wij vroegen: Dus ook niet ongunstiger? Daarop antwoordde de wethouder: Zoekt u het maar tussen beide omschrijvingen in. Wij kunnen daaraan nog toevoegen dat de officiële toewijzing van Ged. Staten aan het eind dezer maand te verwachten is. Ket bouwvolume, dat Haarlem over 1949 toegewezen kreeg, was 316 woningen. Daar bij komt dan nog de extra toewijzing van de hierboven bedoelde 150 montage woningen. Amateurtoneel „3e kunt het toch niet meenemen" van George Kaufman en Moss Hart De rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" gaf gisteren, voor het eerst onder regie van Guus Boersma. een opvoering van de luchthartige comedie „Je kunt het toch niet meenemen" door George Kaufman en Moss Hart in een speciale bewerking voor het amateurtoneel van Piet Mossin- koff, waarvan hedenavond nog een her haling volgt. Dit stuk een ode aan de onbezorgde levensvreugde is in deze couront reeds enkele keren uitvoerig be sproken, zodat volstaan kan worden met een beoordeling van het geleverde spel. Om maar direct met de deur in huis te vallen: di voorstelling bereikte lang niet altijd, zelfs geen vijf minuten ononderbro ken, de door de auteurs gewenste sfeer, bij de gratie waarvan zelfs de merkwaardig ste gedragingen de natuurlijkste zaak van de wereld zouden zijn. Hoewel enkele zeer goede persoonlijke prestaties de aandacht trokken, slaagden de meeste spelers er niet in zich zo met de vrijgevochten leden en bezoekers van dit Amerikaanse huishou den van Jan Steen te vereenzelvigen, dat de vertoonde eigenaardigheden en liefheb berijen een deel van hun wezen vormden. Mede doordat het publiek wat traag rea geerde viel de humoristische toon, waar naar toch al gezucht moest worden omdat er van ingeving geen sprake was, nu eens te vlak en dan weer te nadrukkelijk uit. De komische situaties kwamen veel beter tot hun recht en cok de mise-en-scène, door de bijna onophoudelijke en dikwijls bizarre bewegelijkheid een heel moeilijk onderdeel mag zonder reserve geprezen worden. De enige van de zeventien medewerkers, die de geest van het stuk volkomen te pakken had en ook tot uitdrukking wist te brengen, was Joop Ivruyver in de rol van Ed Carmichael, inderdaad levend in een conventieloze wereld apart. Niet on aardig hoewel zich te veel uitslovend om het vooral mooi te doen, vertolkte Jan Icas van Dijk de vriendelijke mensenkenner opa Vanderhof, de ziel en de bescherme? van deze optimistische gemeenschap. Goed ge typeerd was de dronken buurman van Jan Leeflang, evenals trouwens de negerbe diende Donald van Johan van Zwieten. De figuur van Paul Sycamore miste zoals hij door Wim Teeuwissen werd voor gesteld zowel het enthousiasme als de la conieke levenswijsheid, waarmee de schrij vers hem hebben bedeeld en zijn coiiega- vuurwerkmaker, meneer de Pinna, vei- scheen in de gedaante van Cleem Steggmk ten onrechte als een soort revue-komiek. Beter was Miep Beijk als de toneelstuk ken schrijvende mevrouw Sycamore al kon men zich haar wat waziger en haar be drijvigheid wat verstrooider denken. Me vrouw Jeanne KruyverRubeling had leuke momenten als de danslustige Essie en Gudi Nielen maakte van haar zuster een lief en gevoelig wezentje. Henk Boeree bleef te week en miste houding als de minnaar Tony Kirby wiens naam om on begrijpelijke redenen door iedereen tot Tunnie werd verdraaid. Mevrouw Nielen- Ylekke en Jacob Henneman voldeden als het echtpaar Kirby en Guus Boersma moet nog eens afzonderlijk worden geprezen orn de wijze waarop hij te elfder ure de las tige rol van de Russische balletmeester Kolenkhof overnam. DAVID KONING Technische herziening der politie-salarissen Dezer dagen kan de publicatie tegemoet worden gezien van een Koninklijk Besluit, waarbij de salarissen van ambtenaren van de rijkspolitie en van de gemeentepolitie nader worden geregeld. Het betreft hier de z.g technische herziening,zoals deze voor de burgerlijke rijksambtenaren is geschied. Ook de salarisherziening voor politie-ambte- naren zal met ingang van 1 Januari 1948 in gaan. Van belang is. dat bij deze herziening de politiesalarissen zijn vergeleken met die der burgerlijke rijksambtenaren. De basis die tot nu toe gold voor de landelijke poli tieambtenaren, was de vergelijking met de lonen van de rijkswerklieden. De salarissen boven de f 3600 zijn op de gebruikelijke wijze „ontknilct". Voor de wachtmeesters en agenten worden boven de thans geldende salarisschaal twee periodieke verhogingen ingevoerd. Herdenking van Heijermans De arbeiderstoneelvereniging „Herman Heijermans" zal op 23 November de sterf dag, een kwart eeuw geleden, van de schrijver en dramaturg naar wie zij is genoemd, met een bijzonder programma in de Haarlemse Schouwburg, herdenken. Ter opening van de avond zingt de af deling Haarlem van „De Stem des Volks" enige socialistische liederen. Vervolgens houdt dr. P. H. Schroder een korte inlei ding over de persoon en de betekenis van het werk van Herman Heijermans. Aan het gemeentebestuur zal daarna een getekend portret van de schrijver worden aangebo den ter plaatsing in de schouwburg, dat door wethouder D. J. A. Geluk in ont vangst wordt genomen. Voor de pauze speelt de arbeiderstoneelvereniging „Kunst en Strijd" uit Krommenie dan nog de een- acter „De brief in de schemer" en het tweede gedeelte van de avond wordt ge vuld met de vertoning van de tragi-come- die „De Meid" door het gezelschap, dat deze herdenkingsbijeenkomst organiseert, onder regie van de heer H. H. Kraneveld. De leden van de gemeenteraads-fractie van de Partij van de Arbeid en de be sturen van de bij de Haarlemse Bestuur- dersbond aangesloten vakverenigingen zijn uitgenodigd om deze avond bij te wonen. De vertoning der beide stukken wordt een dag later herhaald. Nederlandse tanker had aanvaring op de Theems Dinsdagavond laat is het Britse schip „Sedulity" op de Theems nabij Holehaven in aanvaring geweest met een kleine Neder landse tanker, de „Mercurius", 400 ton metend. Enige leden van de bemanning van de tanker konden aan boord van de „Sedulity" worden genomen. De reddingsboot van Southend heeft daarna de „Mercurius" weten te bereiken. Alle leden van het aangevaren schip zijn aan boord gebracht. Er wordt niemand ver mist. De reddingboot van Southend heeft gerapporteerd, dat de Mercurius ter hoogte van Holehaven met lichte slagzij voor anker is gegaan. Aan de Technische Hogeschool is ge slaagd de heer J. Wagenaar Jr. te Haarlem voor het propaedeutisch examen civiel ingenieur. Poolse communistische partij moet worden gereorganiseerd WARSCHAU, 15 November (Reuter). Waarnemers te Warschau geloven, dat een Zondag gehouden redevoering van de Pool se president Bdleslaw Bierut de voorberei- dirtg heeft ingeluid van verraad-processen, die waarschijnlijk aan het eind van dit jaar zullen worden gehouden. In een rede van drie uur voor het centraal comité van de verenigde arbeiderspartij sprak de presi dent over „misleiden en verraders", die hij beschuldigde van het veroorzaken van broedermoord en strijd in de Poolse (com munistische) arbeiderspartij. De president zeide, dat voormalige leiders van de partij hun „poltieke verblindheid" en wan trouwen jegens de Sovjet-Unie, saboteurs en spionnen de kans gegeven hadden in hoge staatsposities door te dringen. In de categorie der „misleiden" plaatste hij drie leiders, wier verlaging van positie Maan dagavond werd bekend gemaakt; Marian Spychalski, invloedrijk lid van het polit bureau en minister van Wederopbouw, Wladyslaw Gomulka, voormalige vice-pre mier en Zenon Kliszko, voormalig vice- minister van Justitie. Onder de „verraders" rangschikte de president de voormalige minister van voedselvoorziening Wlodzi- mierz Luchowicz en zijn medewerker Jaroszewicz, de voormalige onderminister Jozef Dubiel, die reeds is gearresteerd en vele ongenoemde anderen, onder wie hoge functionarissen van het ministerie van De fensie. Bierut drong aan op een grondige reorganisatie der partij. Zijn rede bevat een aanwijzing, dat Luchowicz, Jaroszewicz en Dubiel mogelijk de slachtoffers zullen zijn van een eventueel proces als dat tegen Rajk in Hongarije. Lothar Wallerstein overleden Tengevolge van een hartaanval is de beroemde opera-regisseur dr. Lothar Wal lerstein op 67-jarige leeftijd te New Or leans overleden. Wallerstein werd geboren te Praag, stu deerde medicijnen en filosofie, doch begon in 1910 zijn muzikale loopbaan als repe titor aan het Hoftheater te Dresden, waar hij Richard Strauss assisteerde bij de wereldpremière van diens „Rosenkava- lier". Tezamen met deze componist ver zorgde hij een nieuwe uitgave van Mozarts .Idomeneo" en met Franz Werfel van Verdi's „Don Carlos". Hij werkte als regis seur in bijna alle belangrijke centra van Europa en Amerika Voor de tweede wereldoorlog werd dr. Wallerstein verbonden aan het Koninklijk Conservatorium te 's Gravenhage als lei der van de operaklasse. Gedurende de oor log werkte hij als regisseur van de Me tropolitan Opera te New York, maar na de bevrijding keerde hij naar ons land terug. Verleden jaar ensceneerde hij de opvoe ring van Ariadne auf Naxos" door Richard Strauss voor de Nederlandse Opera te Amsterdam. Met de werkgroep van het conservatorium vertoonde hij „1 'Impre sario en Angustie" van Cimarosa. Dr. Wallerstein verleende talrijke malen zijn medewerking aan het jaarlijks festival te Salzbuvg. Slockoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 308 309% Unilever 2401/2 243 237 239 A. K. U 1S5J4 185% 138 Nederlandse Ford 299 Nederlandse Kabel 292 v. Berkel's Patent 118 Scheepvaart-Unie. 147% 148% Hol 1.Amerika Lijn 162*2 Deli Maatschappij 132 132% H. V. A 147% 148*4 A'dam Rubber 134% 135% Ned. Handel My. 161 y4 N.-I. Handelsbank 102 Billiton Mij. II 260 Wenst gij advies voor uw advertenties in Haarlems Dagblad? Bel 10724 of 14825 op en een onzer vertegenwoordigers komt u bezoeken HAARLEM 50 JAAR GELEDEN Vijftig jaar geleden was Haarlem een stad van 63.000 inwoners. Alles was na tuurlijk op bescheidener schaal ingericht dan thans, nu wij de 160.000 al voorbij zijn. In bijzonder blijkt dit als wij vergelij kingen maken tussen het politie-apparaat van 1899 en 1949. In 1899 bestond het corps uit: 1 com missaris, 5 inspecteurs, 4 adjunct-inspec teurs, 12 agenten le klasse, 16 2e klasse, 40 3e klasse en 7 4e klasse en 1 klerk. Totaal dus 86 man. Maar wij moeten er feitelijk 7 aftellen, want de agenten 4e klasse deden alleen hulpdiensten. Dat wil zeggen zij werden opgeroepen als er veel zieken onder het personeel waren, of als er veel straatdienst moest worden ver richt zoals bijvoorbeeld in de kermisweek. Nu bestaat het corps volgens de begro ting uit: 1 Hoofdcommissaris; 1 commis saris; 3 hoofdinspecteurs en 16 inspec teurs; 49 brigadiers, 75 hoofdagenten en 191 agenten; 26 administratieve ambtena ren, 3 portiers en 2 boden. Totaal dus 367 man. Voorts zijn de laatste tijd ook hulp agenten aangesteld die alleen in buiten gewone omstandigheden worden opge roepen. De 79 man van 1899 staan dus tegen over de 367 van 1949 (dit wil zeggen van 1000 inwoners in 1899 1.26 agent en in 1949 2.28). Maar het zou natuurlijk on juist zijn alleen het aantal inwoners als basis van vergelijking te nemen. De be moeiingen der politie zijn in de halve eeuw zeer sterk uitgebreid. Nemen wij alleen maar het verkeer in aanmerking. In de oude tijd had de politie daarmee weinig te doen, maar nu eist dat een groot aantal mannen op. Vroeger was er 1 administratieve kracht, nu 26. De poli tie moet thans veel administratief werk verrichten in opdracht van Den Haag. Het toezicht op de Drankwet, de Veilig heidswet, de Arbeidswet eisen geregeld mensen op, evenzo de Prijs- en Distribu tievoorschriften. Er zijn nu een Vreemde lingendienst en een Kinderpolitie. Boven dien deden de agenten in 1899 vaak 12 uur dienst per etmaal, terwijl er nu een 8-urige werkdag is. Ook is het aantal rust- vacantiedagen verhoogd. In 1899 maakte de politie 829 processen- verbaal op voor de Justitie (strafzaken) en 1384 voor overtredingen van verorde ningen. Over 1948 waren de cijfers daarentegen 2125 wegens misdrijven, (plus nog 435 wegens Prijs- en Distributievoorschriften) en 13.492 wegens overtreding van veror deningen. Er waren aleen reeds 11.293 verbalen wegens overtreding van de mo tor- en rijwielwet en andere verkeers- voorschriften. Een halve eeuw geleden had de politie het wel veel drukker met het naar het bureau voeren van dronkaards. Er werden er toen in een jaar niet minder dan 440 opgebracht. Juist in 1900 is er herhaaldelijk in de raad gewezen op de lange arbeidsdagen bij het politiecorps, Ook werd geklaagd over de lage salariëring, vele agenten gin gen toen met 12 gulden per week naar huis. Nu verdient een gewone agent bijna evenveel als in 1899 de Commissaris, maar daarbij moet bedacht worden dat het geld toen veel meer waard was. Er. was juist in die tijd een belangrijke verbetering in de huisvesting der politie gekomen. Het nieuwe bureau in de Sme- destraat werd geopend. Dit bood nog zo veel ruimte dat de verdieping verhuurd kon worden aan de Ned. Bell Telefoon Maatschappij. In de loop der jaren is die verdieping voor de politiedienst vrijgeko men, het politiebureau is meermalen ver bouwd en uitgebreid en nu is het toch veel te klein geworden. Een deel van de politie is gehuisvest in drie grote heren huizen en enige kleinere percelen in de Wijngaardstraat. Reeds lang wordt de behoefte gevoeld aan de bouw van een nieuw bureau, maar al heeft Openbare Werken de opdracht daarvoor een schets ontwerp te maken, het zal toch vermoe delijk nog jaren duren voor daarvan iets kan komen. Vraagt Uw leverancier eens een doos LINCOL LINOLEUM- OF WIEUBELWAS Met zuivere terpentijn en volgens voor oorlogs procédé gemaakt. (Adv.) Mr. J. H. H. Hiilsmann, rechter in de arrondissementsrechtbank te Haarlem komt als nummer één voor op een alfabetische lijst van aanbeveling voor de vervulling van een vacature van raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam. Santpoort „De Luchtpost" maakt de balans op Nu het postduivenseizoen weer ten einde is, heeft de Santpoortse postduivenvereni ging „De Luchtpost" de balans opgemaakt. Met de oude duiven werden in totaal twaalf en met de jonge duiven zeven vluchten ondernomen. Met de zogenaamde Vitessevluchten, over een afstand van 80 tot 300 km, behaalden de heren J. Bier man 193. J. Struys 182 en D. Drijver 162 punten. De Fond-vluchten, over een af stand van 300 tot 1000 km, leverden J. Struys 266, P. Rozenmeyer 247 en C. Kort- houwer 176 punten op. Met de vluchten voor de oude duiven boekte de heer J. Struys een succes van 448 punten; de heer J. Bierman wist 336 en de heer P. Rozenmeyer 333 punten te bemachtigen. De heer P. Koning kreeg voor de prestaties van zijn jonge duiven 262 punten, de heer P. Rozenmeyer 260 en de heer P. Bersee 220 punten. Tot slot van het seizoen werden vier na- vluchten gehouden, welke de heren J. Bierman en C. Karthouwer 145 en de heer P. Koning 116 punten opbrachten. De heer P. Rozenmeyer staat met 662 punten op de eerste plaats, gevolgd dooi de heren J. Bierman met 657, P. Koning met 573, E. Korthouwer met 514 en P. Bierdrager met 478 punten. OP DE FIETS GESTORVEN Op de Rijksweg te Santpoort tornde een wielrijdster tegen de storm op. Een achter haar rijdende man zag dat zij plotseling op de berm inreed en van haar fiets viel. Toen hij bij haar kwam, gaf zij geen teken van leven meer. Een ontboden geneesheer kon slechts de dood constateren. Men vermoedt dat het meisje door te grote inspanning een hart verlamming heeft gekregen. Het stoffelijk overschot werd naar het Anton ius Ziekenhuis te IJmuiden overge bracht, Vijf en vijftig jaar man en vrouw In hun woning aan de Wüstelaan te Santpoort herdenken de heer M. E. Kas pers en mevrouw A. KaspersMenkema morgen de dag, waarop zij voor 55 jaar in het huwelijksbootje stapten. De thans tachtigjarige heer Kaspers is in deze con treien geen onbekende. Hoewel hij offi ciéél reeds lang „rustend burger" is, heb ben nog vele zaken zijn actieve steun. Zo is hij hoofdbestuurslid van de Algemene Nederlandse geheelonthouders Vereniging en een ijverig propagandist voor de vege tarische leefwijze, de crematiegedachte en tal van andere zaken, activiteiten waarin ook zijn vier jaar jongere ega nog steeds haar aandeel heeft. Het zal hun morgen dan ook stellig niet aan belangstelling ontbreken. Velsens raad schonk Santpoort een nieuwe school De gemeenteraad van Velsen heeft gister avond Santpoort goed bedacht: het voorstel van B. en W. in Santpoort-Station een Fin se school van zeven klassen te bouwen, werd laat op de avond zonder slag of stoot aangenomen, hetgeen de gemeente 120.000 gaat kosten. Intussen was de vroedschap even gul jegens de bewoners van IJmuiden- Oost, waar een nieuwe zesklassige Theo Tijssenschool zal worden gebouwd. Wethouder Visser deed de verheugende mededeling, dat in het Stokmanplantsoen de duizendste woning gereed was gekomen en dat de bouw van 450 montagewoningen voor het einde van dit jaar gegund zal zijn, waarmee het bouwvolume voor 1949 opge soupeerd is. Van deze montagewoningen komen er 86 in Santpoort te staan. De raad heeft lang en breed gepraat over de door de gemeente voorgestelde huurver hoging voor de verenigingen die van het sportpark Schoonenberg gebruik maken. Wethouder De Boer wist alle leden op zes na ervan te overtuigen, dat het hier om een zeer redelijke verhoging ging. De groot ste oppositie ertegen was van de zijde van V.S.V. gekomen, overigens de vereniging die nog het best bij kas is van alle Velsense clubs. De wethouder was onaangenaam ge troffen door de aankoop van een aantal sportvelden door V.S.V. in Santpoort, juist op de plaats waar terreinen voor kleine verenigingen met een minder dikke porte- monnaie geprojecteerd waren. Maar, zo zei de heer De Boer, voor dat het zover is, zal de K.N.V.B. nog wel een woordje meege sproken hebben in deze zaak. In antwoord op een vraag van de heer Kolkman (C.H.U.) deelde de wethouder mede, dat de vorming van een stichting, waarin gemeente en clubs deelgenoten zijn, ter exploitatie van de gemeentelijke sport terreinen, wordt overwogen en dat het Col lege te zijner tijd met voorstellen dienaan gaande zal komen. De heer Van Leusen (Arb.) zag ondanks sluimerende V.S.V. - sympathieën de aanvaardbaarheid van het voorstel in, want de gemeente bleef ten slotte het risico dragen. Dat risico resul teerde in hot uitermate gunstige af gelopen seizoen, nog in een vei'lies van vier duizend gulden, voor het lopende seizoen wordt met een tekort van twintig of vijf en twintig mille gerekend en als ook de sport velden in Noord en in Santpoort klaar zijn, zal de gemeente jaarlijks een bijdrage van 30 tot 35 mille voor de sportbeoefening hebben te voteren. Da communisten waren, geheid in de op positie gisteravond: tegen het voorstel tot verhoging der reserveringen voor het gas- en waterbedrijf, tot verhoging van het gas- tarief voor industrie en verwarmingsdoel einden, tegen het instellen van een bedrijfs economisch onderzoek bij het gas- en wa terbedrijf en tegen een wijziging in de presentiegelden. Daarbij had hun woordvoerder, de heer Van Eijker., het nadeel dat er nog een oud wethouder in de zaal zat, de heer Van Leu sen, die uit de school klapte, dat de heer Van Eijken toen deze zelf nog lid van het College was, zich een warm voorstander van het bedrijfeconomisch onderzoek had geloond, evenals zijn ambt- en partijgenoot Kruisman. Hetgeen op de banken van de uiterst linkse fractie heftig werd ontkend. „Jawel", knikte mr. Kwint terug. Sprekers van alle andere fracties loofden echter de onderhavige voordrachten om het hardst. De verhoging van de gasprijs voor deze twee categorieën werd zeer logisch genoemd, nu ook de kolenprijs verhoogd was en men dus niet de verbruikers van gas in het voordeel moest laten tegenover de stokers van anthraciet, temeer daar de gemeente dan op zijn eigen product moet gaan toeleggen. En het personeel van gas en water werd genoeg inzicht toegeschre ven om te beseffen, dat zij van het bedrijfs economisch onderzoek niets te vrezen heb ben, ondanks een pamflet van een E.V.C.- organisatie dat sprak van „een onverbloem de aanval van B. en W. op de arbeiders". Wethouder De Boer liet trouwens de raad niet in het ongewisse, dat hij geen enkele onruststokerij onder het personeel zou tole reren. De vergadering eindigde met een inter pellatie van de heer Kolkman over de toe komst van IJmuiden als badplaats. Dit om dat de V.V.V. „Zuïd-Kennemerland" deze plaats in een badplaatsenfolder doodleuk niet had genoemd. De raad ging in ieder geval met het idee naar huis, dat B. en W. ook hierin actief zijn. De plannen voor een fraaie weg en een nieuw kampeerterrein zijn er, doch moeizame onderhandelingen met een particulier over aankoop van grond vertragen de verwezenlijking. Bloemendaal Bouw van tien duplexwoningen Het bestuur van de woningbouwvereni ging „Bloemendaal-Noord", dat plannen heeft om tien duplexwoningen te bouwen, heeft zich gewend tot de gemeenteraad met verzoek om het te bebouwen terrein aan de Brederodelaan van de gemeente in erfpacht te mogen ontvangen, de beoogde bouw mo gelijk te maken door het verstrekken uit de gemeentekas van voorschotten en aan het rijk te vragen om toekenning van jaarlijkse bijdrage in het te verwachten tekort op de exploitatie der woningen B. en W. stellen de gemeenteraad voor inbeginsel aan het plan goedkeuring te verlenen, om te bevor deren, dat aan de bouw zo spoedig mogelijk kan worden begonnen en een deel van het bouwvolume van 1949 kan worden gebruikt. De aanbesteding is vastgesteld op 23 No vember. Architect J. A. van Asdonk heeft de plannen gemaakt. De heer en mevr. A. DE VLETTER-KINGSLEY geven kennis van de geboor te van hun zoon ANTONY WILLIAM 15 Nov. 1949. Adr. Dutch Section B. B. C., Bush House, room 311, Ald- wych, WC 2 London De Heere verblijdde ons met de geboorte van een welge schapen dochter JOHANNA HERMINA Wij noemen haar HERMA. Th. v. d. Lei J. H. v. d. Lei-v d. Poppe Haarlem, 16 November, Leidsestraat 28. Tijdelijk: Flora kliniek. Met grote vreugde geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje SOPHIA JULIANA L. B. Konijn Diny Konijn-Tuijten. 15 November Pakan Baroe, Sumatra Tijdelijk: Boromeus zieken huis Bandoeng. Heden overleed onver wacht na een kortstondig lijden tot onze diepe droefheid onze lieve vrouw, schoondochter, zuster, behuwdzuster en tante WICHERTJE RIEKA HERWIG-ARENDS in de leeftijd van 55 jaar. J. J. Herwig H Herwig E. Herwig- Uijttenbogaard Hengelo: H. C. Arends T. Arends-Veltman Neven en nichten Haarlem, 15 Nov. 1949. Orionweg 66. De teraardebestelling zal plaats hebben op Vrijdag 18 November a.s. te 2 uur op de Noorderbegraaf plaats. [^ozekrulseraGenootschapl „Ltcttrium Rakrutianutn" Inlichtingen en literatuur bij het Publlcatlebureau BAKEXESSERGRACHT 11. HAARLEM Loten o.a. W'ilhelminastr. Dr. R. Vedder tot 24 November GEEN PRAKTIJK Turfmolm 40 ct. p gr. pak. Gebr. Veeninga, Jacobijnestr. Tel. 13265 Met spoed te huur of te koop gevraagd: pi.m. 200 M2. Indien mogelijk met woning Haarlem of om streken. Tel. 11359 of Brie ven no. 4362. ADVERTENTIE OFFICIëLE PUBLICATIE De Staatscommissie voor de Pensioenwet geving (secretariaat Binnenhof 4 te 's Graven hage) maakt bekend, dat zij het op prijs stelt, schriftelijke uiteenzettingen nopens wensen en inzichten op het stuk van de pensioenwetgeving te ontvangen. Personen of organisaties, die hun standpunt monde ling wensen toe te lichten, worden uitgeno digd, zulks bij de inzending van hun schriftelijke uiteenzetting kenbaar -te maken. Lessen Dame. geruime tijd in En geland gew. hebb. heeft nog enige uren beschikb. v. h. ge ven v. ENGELSE LES. Spec, aandacht wordt best. a. juiste uitspraak. Snelle, prett. meth. Tel. 27250 of Br. G 7449. BIJLES GEVR. v. natuur- en wiskunde v leerl.e 4e kl. H. B. S. Omg. H'stede. Br. m. cond. G 7509 MOEILIJKHEDEN OP SCHOOL? Hulp door acade micus. Brieven G 7501. ONDERWIJSMOEILUK- HEDEN'? Mulo O helpt v. I. o. Ulo, H. B. S. (spec. Duits), (Ook aan huis). Br. G 7422. Huish. Pers. gevraagd HUISNAAISTER gevr. 1 x in de 14 dagen Ook voor veranderen en'verstelwerk. Brieven G 7482. Flink zelfst. MEISJE van 8—5 uur. Zaterdagmiddag en Zondag vrij. Mevr. de Jong, Friese Vark.markt 12. Hrl. Gevr. nette WERKSTER Vrijdags 9—5 u. Jelgersma- straat 22 (Kip.) MEISJE van 8.30—12.30 meerdere hulp aanw., en werkster (Vrljd.) Mevr. Quarles v. Ufford, Duin doornlaan 1, Bentveld. WERKSTER gevr. 3 och tenden p. w. Mevr. Smit. Kleveroarkweg 79. NET MEISJE v. g. g. v. in een gezin m. k. Glipperweg 28, Heemstede. FL HULP i. d. HUISH. liefst boven 25 j. hulp van werkster. Mevr. Mol, Oran- jekade 7, Hrl. Nette ongehuwde WERK STER voor 2 dagen van 912 uur. v. g. g. v. Mevr. Kaijser, Fred. v. Eedenplein 24, Hst. bij d. Zandvoortselaan. NET DAGMEISJE. Aanm. tussen 7-8 's avonds W. Da- nïëlslaan 35. Santpoort. FLINK MEISJE gevr. v. direct. Café Kennemerland, Rijksstraatweg 433. Per 1 Dec. of later NET MEISJE v. d. en n. zelfst. k. werken, v g. g. v. goed loon en fl. werkster, 3 ocht. Aanm. Wilhelminalaan 12, in den Hout. Bedrijfspers. gevr. NETTE JONGEN gevr. v. loop- en bakkerijwerk. Bel, Voorhelmstraat 33. NOODHULP-WINKEL JUFFROUW, Banketbakkerij Weiman, Pieter Kiesstr, 12. KAPSTER gevr. Santpoor terplein 1 KAPSTER gevr.. noodhulp of vast. Brieven G 7488. Kruidenhuis (natuurge- neesmiddelen) vraagt voor het aanstellen en bezoeken van agenten een actief VER TEGENWOORDIGER voor de prov. N. Holland, Uitslui tend op provisiebasis. Brie ven G 7432. Huish. Pers. aangeb. FLINKE VROUW. 39 j. z. k., z. z. g. g. als huishoudster om na wederzijds goedvinden een huwelijk aan te gaan. Brieven G 7483. JONGE WERKSTER 3 of 4 dagen p. w. Brieven G 7455 Gerepatrieerde dame m. 1. b. z. a. teg. vergoeding van kost en inwoning als GE ZELSCHAPSDAME. Gene gen 1. huish. bezigh. te verr. en te koken. Brieven G 7456 Besch ontw. dame. oud verpleegster. erv. huish zkt. BEZIGHEDEN voor enk. da gen p. w of enige uren per dag. Brieven G 7502. JUFFROUW, 44 j. m. ja renlange huish. erv. zkt. pl. v. d. huish in kl. besch. vr. gezin, liefst' c. v. Br, G 7318. Alleenst. juffr. z. z. g als HUISHOUDSTER. Brie ven G 7454. HUISHOUDSTER, dame m. 1. m. inkomen bij dame of heer of bej echtp., ook bui ten. Berging inboedel. Brie ven G 7295. Bedrijfspers. aangeb. 2 PERSERS (bout) vra gen werk voor de avonduren Brieven G 7512. Kamers gevraagd Jongedame b, b. h. h. zkt ZIT-SLAAPKAMER m of z. pension. Brieven G 7503. Gevr. SLAAPK. z. pens. voor j.man, omtr. Soendapl. Brieven Lorentzkade 124. Ind. gerep. met vr. en kd. zoekt KAMERS met gebr. v. keuken, event, gen. enig meubilair over te nemen. Br. G 7434. RUSTHUIS met verple ging gezocht voor oude dame Liefst Haarlem. Br. met prijs opgaaf G 7433 Kamers aangeboden SLAAPKAMER aangeb. met volledig pension. Brou- werskade 23 rd. GESTOFF. KAMER, serre voor oude dame of echtpaar, pension of warme maaltijd, omtr. den Hout. Br. G 7494. Net KOSTHUIS m. huis. verk. Pieter Kiesstraat 25 KOSTHUIS aangeb. met huiselijk verkeer, centrum st. Brieven G 7435. Gestoff. ZIT- en SLAAP KAMER met gebr. van keu ken. Brieven G 7436. DEG. KOSTHUIS aangeb. voor nette jongeman b. b. h. h. Langendijkstraat 32. PRIMA PENSION in be schaafd milieu voor 2 a 3 stud, j ongel. Brieven G 7413 Gem. ZIT- en SLP.KA- MER m, p. prima st uitz. park. Gebr. badk. Eigen toi let, aan echtp. z. k. Brieven G 7414. NET KOSTHUIS vrije z.- slp.kamer, str, w. omtr. Soen- daplein. Brieven G 7412. Net degelijk kosthuis met VRIJE KAMER, vlak bij de M. T. S. Brieven G 7327. Een mooie VOOR-ZIT- SLAAPK. gemeub. m. voll. pension aan heer Geen be roepspens. Te Aerdenhout. Tel. 27763. Woningruil Spoed. HUIS te Utrecht met 4 kamers, keuken, dou checel. grote bergruimte, souterrain voor een beneden huis te Haarlem (nette st.) Brieven G 7459. Aangeb. VRIJ HUIS. k. st., 5 k. keuk., badk. balcon, v. en a. tuin. huur f 6.60 p. w. Gevr. vrij huis m. gr. k. en zolder, huur pl.m. f 40 p m. Brieven G 7458. Aangeb. gezellig BENE DENHUIS a. d. Schotenveg in ruil voor vrij of bovenhuis Brieven G 7513. ARNHEM—BL'DAAL of omg. zo spoedig mogel. wo ningruil gezocht voor mod. halve villa m tuin en gar. te Arnhem teg. zelfde soort huis of landh. in Bl'daal of omg. Br. Boekhandel Krooneman. Arnhem, letter Z. Diversen SCHILDER-, BEHANG- en WITWERK gevr. zeer bil lijk. Brieven G 7438. AAN KOMEN LOPEN: kl Cypers poesje met witte bef. Af te halen Adr. de Jongestr, no. 14 SERVIESGOED, vorken, lepels, enz. te huur voor feestgelegenheden e d. Op- zeeland. Zijlstraat 24—30. I OP ELKE VAAS 'N KAP Lasschuit, Kl. Houtstr 46. Tel. 10651. Wilt u SINT EN PIET aan huis ontbieden? Reek, 22, Bennebroek. Nette juffr. vraagt THUIS WERK, onverschillig wat. Br. G 7495. WEGGELOPEN: Cocker SPANIEL, bruin, naam Ossie Grote beloning. Schouwtjes laan 32. MODES. Dames stro- en vilthoeden vervormen, ver maken en verven Overton- straat 35, Haarlem-Noord. Te koop gevraagd ZOLDFROPRUIMINGEN en weckflessen gevraagd. Jansstraat 39. Tel. 15639. Een Mechels of Oud-Hol!. DRESSOIR. Brieven m. pr. opg. G 7480. In g st. zijnde VLIEGEN DE HOLLANDER (Naether) Brieven G 7481. NAAIMACHINE. Br. met uiterste pr. G 7463. Door particulier groot en klein PERZISCH VLOER KLEED of Smyrna. Brieven G 7464. VLIEGENDE HOLLAN DER of driewielerfiets (voor kind). Anslijnstraat 22, tel. no. 147S7 TRAPAUTO, defect geen bezwaar. Brieven G 7335 of Tel. 11147. Een paar MF.ISJES- SCHOENEN, m. 39-40. Brie ven G 7515. GOUDEN DAMESARM BAND en H. horlogeketting. Br. met prijs G 7496 KINDERLEDIKANTJE. Br. met prijs en maat G 7493 GOUDEN ARMBAND. Br. G 7490. PERZISCH KLEEDJE 1.60 bij 2 M. en slaapk. am. Brieven G 7440. BABYCOMMODE. ledi kant je, stoel en box. Brieven m prijs G 7441. INBOEDEL ook afz., vL- kleed. Brieven G 7415. Mah. of old fin. HCISKA- MER. 4 clubs. Br. G 7416. Gevr. 2 JONGENSJAS SEN, leeftijd 12 en 14 jaar. Brieven G 7417 Fe koop aangeboden GITAAR, pracht klank f 30. Tel. 11647. 2 p LEDIKANT m. spi raal. waskast m. marmeren blad. Ten Katestr. 45. H.-O. SAS BADGEYSER. kin dertafel en st.. 2 pits gasstel Veenbergplein 40. GOTHISCHE PIANO m. Haake, Hannover, in koper gebouwd, Fa. P, Wals en Zn., Ted. v Berkhoutstr. 70, Hrl. Tel. 11256. In pr. st. verk. E. M. Jaar- sma HAARD No. 3. cap, 400 M3. f 130 Te zien Anslynstr. 22. Tel. 14787. STECK PIANO ACCOR DEON. 120 bassen. Melos, meisjesfiets. 6-10 j. Hoofman- straat 13. tel. 13729. SPINNEWIEL f 35. Kleine Houtstraat 46. Tel. 10651 Weg. vertr GEBR KLEED 3.25 x 2.25 f 15. buffet en theek., ouderw., compl.2 en 1 pers. ledikant, pracht radio van f 410 voor f 295 (a. n kwit. aanw.) Kloppersingel 149, 2 x b ellen. PHILIPS RADIOTOE STEL B X 180 U. weinig gebr.. kostprijs f 105 voor f 75 Te zien en te horen na 6 u. A. L. Dyserineksctr. 1, H O. Zuinige 4 pers. AUTO. Pentislaan 4, Aerdenhout. Tel. 27007. ELECTR. WASMACH-. prijs bill. Na 19 u. Vissers- einde 67. Spaarndam. 2 GASHAARDJES. Na 7 u Schotersingel 119. Te koop: BABYUITZET m. luiers. Schotenveg 156. Mooie zwarte DAMES WINTERMANTEL m bont kraag m 44. L. Herenvest 62, 56 uur. TE KOOP: 1 groot cylin der bureau. 1 h. w. jas, kl. m. f 25, 1 dames gabardine re- genm. f 20 m. 40 Amaryllis laan 9. bij de Zandv.laan, Heemstede. HERENRIJWIEL, z g. a. n. Laan v. Rozenburg 24. Mod. KINDERWAGEN, z. g. a. n. f 55. C. Huygensstr no. 56. Old fin. SALONSTEL, best. uit 4 clubs, ronde tafel, dressoir en 6 arms kroon- lamp f 360 Hoofdweg 1364 Nieuw Vennep. Fraaie handgesm. BRON ZEN KROON, 5 lichten, zeer apart. Koninginneweg 12 rd. electr. bel. W. JAS m. 46. w. mantel m. 46, insl haard, muziek standaard, hele gr. om, pan. Adres bur. van dit blad. A. n. JONG.-, MEISJES- en D. RIJW. Reitzstraat 29. Zwarte BONTMANTEL wegens te klein. m. 42-44. Na 7 uur. Tetterodestraat 22 z. Nieuwe D. MANTEL m. 42. bruidsjapon m. 42. aqua rium. Spaamhovenstr 6. WANDELWAGENTJE z. g. a. n. f 45. Oranjeboomstr. no. 44. ENGELS SPORTFIETSJE f 17,50. Tel. 18024. GR. RADIO. 3 golfl, f 140. Pr. Hendrikl. 106. Overveen. TER OVERNAME: 1 ameu blement best. uit tafel. 4 stoe len. 2 clubs en dressoir, bad, geyser en bidet. Ripperda- park 15. SPEELGOED aangeboden Brieven no. 7448. Blauwe DAMESMANTEL bruin, zwart en blauw deux pièces m. 42. Tel. 19386. Pr. onderh. GASFORNUIS K. v. Manderstr. 95, Haarl. Prima droge HAARD- BLOKKEN. op alle maten gezaagd a f 40 p. ton, thuis bezorgd Bestelt bij P. v. Lammeren, Kruidbergerweg 80, Santpoort. CONS. KIOSK m. inven taris, broodwinning. Brieven G 7445, KACHEL ..Etna" met vl.- plaat en pijpen. Vooruitgang straat 138. Hrl. Donkerblauwe WINTER JAS met bisam gevoerd en bruin costuum. lange slanke maat, nieuw driedelig kapok bedstel, 2 Egyptische damc-s- regenjassen. Hugo de Groot laan 2a. Heemstede. Prima SMOKING, compl. slank fig lang pl.m. 1.75 M. Tel. 29299 (geen handelaars) Puike KLEIAARDAPPE- LEN. f 5 per 70 kilo, franco thuis bij A. Wennekes. Ben- nebroekerdiik H'mecr RADIO PICK IP COMB, m. 15 pl. f 450. Busken Huet- ctrsst JJ PITRIETEN WIEG met bedje en eiken voet. War moesstraat 30. HOBBELPAARD, nieuw, Stuyvesantplein 5.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3