Koningin en Prinses Wiihelmina temidden van mensenredders Woensdag 16 November 1949 3 Zeehelden en reddingmaatschappijen onderscheiden voor hun menslievend werk De herdenking van het 125-jarig bestaan van de beide Nederlandse reddingmaat schappijen is voor onze redders ter zee eer bijzondere dag geworden. De receptie, die in de Ridderzaal in Den Haag werd gehouden, werd bijgewoond door Prinses Wiihelmina, die na een rede van de minister-president, dr. W. Drees, een aantai onderscheidingen uitreikte. Het was een grote verrassing toen na het officiële gedeelte Koningin Juliana de Rid derzaal betrad. Er volgde een hartelijke begroeting tussen Prinses Wiihelmina en haar dochter. Daarna onderhielden zij zich geruime tijd met vele leden van de redding bootbemanningen. Voordat de receptie begon waren de red dingbootbemanningen en andere genodig den door minister Spitzen in de Trèveszaal begroet. In de Ridderzaal hield de minister-presi dent, dr. W. Drees, een rede. Hij deelde mede, dat een gelukstelegram van Prins Bernhard was ontvangen, die door ziekte verhinderd was, de receptie bij te wonen. De Prins bood nu telegrafisch zijn geluk wensen aan. Dr. Drees schetste vervolgens het opoffe rende werk van naastenliefde van de maat schappijen en hun mannen, dat geheel op initiatief berust. Ook economisch is het van het grootste belang en het heeft de faam van Nederland onder alle volken verbreid. Onder applaus deelde de premier mee, dat het de Koningin had behaagd aan de beide maatschappijen het praedicaat „Konink lijke" te verlenen. Aan de bestuurders bood hij nieuwe vlaggen aan, gesierd mei de koninklijke kroon. Voorts deed de minister president mededeling van een groot aantal persoonlijke onderscheidingen. Prinses Wiihelmina reikte daarna de onderscheidingen uit. Woorden van dank werden hierna ge sproken door de voorzitter van de N.Z.H. R.M., de heer P. E. Tegelberg, en door de voorzitter van de Zuidhollandse Maat schappij, de heer Murk Leis. De heer Tegelberg deelde mee, dat hij thans 30 jaar voorzitter van de N.Z.H.R.M. is en dat hij op 1 Januari 1950 het voorzitter schap zal overgeven aan zijn opvolger. De heer Murk Leis herinnerde aan de stranding van de „Berlin" bij Hoek van Holland in 1907, waarbij Prins Hendrik had deelgenomen aan het redden der opvaren den, Onderscheidingen Ter gelegenheid van het 125-jarïg bestaan der beide reddingmaatschappijen heeft de Koningin de volgende onderscheidingen verleend: H» Th. de Booy, directeur van de N.Z.H. R.M. werd benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau; Mees Toxopeus, schip per van de reddingboot Insulinde, ridder in de Orde van Oranje-Nassau; D. Tot, schip per van de reddingboot.„Brandaris" en W. de Jager, schipper van de reddingboot „Ko- nigin Wiihelmina": broeder in de Orde van de Nederlandse Leeuw; J. Bakker, schipper van de reddingboot „Joan Hodschon": de eremedaille in goud, verbonden aan de Or de van Oranje-Nassau. Voorts werden toegekend de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, aan J. Dijkhuizen, opstap per van de reddingboot te Sdheveningen en in brons aan B. van der Wiel, vuurpijlrich ter te Noordwijk aan Zee. De medaille voor menslievend hulpbetoon in zilver werd verleend aan: W. Bruin, schipper van de reddingboot „Arthur"; C. Jonker, schipper van de reddingboot te Katwijk aan Zee: J. van der Meulen, schip per van de reddingboot Neeltje Jacoba; Botte Ney, schipper van de reddingboot te Hollum; S. Wielinga, schipper van de red dingboot te Harlingen; Klaas Toxopeus, stuurman van de reddingboot „Insulinde"; G. Stam, stuurman van de reddingboot „Neeltje Jacoba"; J. van Putten, motor drijver van de reddingboot te Lemmer; A. Steegstra, Klaas Steegstra, H. Sprong, op stappers van de reddingboot „Insulinde"; H. Bernard, le machinist van de redding boot „President Jan Leis; A. van der Ster, le machinist van de reddingboot „President J. V. Wierdsma; G. Bijl, stuurman van de reddingboot „President Jan Leis. In brons aan: J. van der Mey, roeier van de reddingboot te Wijk aan Zee; A. Gul en P. Zwart, leden der bemanning van de reddingboot te Egmond aan Zee; K. van der Vlies, roeier van de reddingboot te Petten; A. Troost, matroos van de reddingboot Ko- Oudjes deden het nog best. De Engelse Autoclub hield een wedstrijd voor oude auto's over een parcours van Londen naar BrightonEr werd slechts op feilloos rijden gelet; de snelheid was van ondergeschikt belang. Honderddertig gemotoriseerde museumstukken dongen mede. Een Pan- hard-Levassor uit 1901, die door zijn antiek model veel lachlust opwekterijdt langs Big Ben. H. O. V.-OPERACON'CERT Op Vrijdag 18 November geeft de H. O. V. in serie C een operaconcert onder leiding van Marinus Adam. Soliste is de bekende zange res Greet Koeman. Het programma vermeldt orkestwerken van Rossini, Bizet. C. M. von Weber, Boro- dine en Joh. Wagenaar. Greet Koeman zal aria's zingen uit de opera's „Faust" van Gounod. „Der Freischütz" van Carl Maria von Weber en „Lohengrin'' van Richard Wagner. ningin Wiihelmina; J. Voois, matroos van de reddingboot „President Jan Leis". Geschenk van het personeel In een met oranje-blauwe maatschappij- vlaggen versierde zaal van Krasnapolsky te Amsterdam kwamen Dinsdagmorgen een groot aantal schippers en leden van be manningen van de 26 reddingstations met hun vrouwen en vele leden van de plaat selijke commissies bijeen, voor men zich naar. Den Haag begaf. De heer W. Klijn, inspecteur van het materiaal der N.Z.H.R.M., richtte het woord tot de directeur, de heer H. Th. de Booy. „Reeds bijna een halve eeuw is de naam De Booy aan de N.Z.H.R.M. verbonden. U bent getreden in de voetsporen van uw vader, en het is voor ons een bijzondere eer, dat uw vader ook hier aanwezig is. In de donkere jaren van de bezetting heeft u voor ons gezorgd als een vader. Dit bezorgde u een ereplaats in ons aller hart." Na deze woor den bood de heer Klijn de heer De Booy een zilveren schrijfblokhouder aan. Mees Toxopeus en Douwe Tot, de schippers van de „Insulinde" en van de „Brandaris" trok ken vervolgens de maatschappij-vlag weg, die een door Jan Everts vervaardigd glas- in-lood-raam bedekte, een geschenk van het personeel, dat geplaatst zal worden in het hoofdkantoor. De heer De Booy dankte voor de geschen ken. „U bent ons allen buitengewoon dier baar. Gij helpt Neerlands naam op zee hoog houden en de woorden van hulde, die tot het hoofdbestuur en mij zijn gesproken geef ik terug aan u." Hiermede was de korte samenkomst ten einde. Koningin Juliana tijdens de receptie in de Ridderzaal in gesprek met Koen Bot schipper van de Dorus Rijkers". In het midden minister-president dr. W. Drees. Van Dalsum geridderd In het verloop van de huldiging van de acteur en regisseur Albert van Dalsum, die Dinsdagavond na afloop der voorstelling van ,.De Moord in de Kathedraal" in de Koninklijke Schouwburg te 's-Gravenhage plaats had, deelde de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten. mede dat de Koningin de Jubilaris heeft benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Van Dal sum is de derde acteur in ons land (na Louis Bouwmeester en dr. Willem Roy- aards) aan wie deze onderscheiding ten deel is gevallen. Minister Rutten noemde in zijn toespraak Albert van Dalsum een regisseur van grote allure die een toverformule schijnt te ge bruiken om het publiek in zijn ban te slaan. Dr. J. Hulsker, bestuurslid van de Haagse Kunststichting, overhandigde aan de jubi laris een enveloppe, waarvan de inhoud door bewonderaars uit de burgerij bijeen was gebracht. Verder werd nog het woord gevoerd door de schrijver A. den Hertog, de collega's Paul Huf en Cees Laseur en door de actrice Fie Carelsen, die herinnerde aan hun beider begintijd, toen zij samen op de planken hebben „gestunteld, geworsteld en soms overwonnen". Van Dalsum verklaarde in zijn dank woord dat met de aan hem verleende onder scheiding het gehele toneel in ons land werd gehuldigd. Daarbij merkte hij op, dat de Koningin reeds voor zij aan de regering kwam blijk had gegeven van haar gelukkig nog steeds gekoesterde liefde voor de dra matische kunst waarvan zij de ontwikkeling met belangstelling volgt, aldus de waarde van het toneel voor de cultuur van het land ten volle erkenning verlenend. Surséance van betaling Bij beschikking van de Rechtbank is voor lopig surséance van betaling verleend aan Jacob Nicolaas Gorter, expediteur, koopman en fabrikant van houtwaren, wonende te Aalsmeer, aan de Schoolstraat 12. met be noeming van mr. J. E. Goudsmit, advocaat en procureur te Badhoevedorp, gemeente Haar lemmermeer, tot bewindvoerder, terwijl het verhoor der schuldeisers is bepaald op Maan dag 6 Februari 1950 n.m. 2.30 uur. Brand in potlodenfabriek te Zaandam laaide weer op Hoewel het scheen dat de brand bij de N.V. Nederlandse Potloodindustrie Bruyn- zeel te Zaandam, die Dinsdag vroeg was uitgebroken, omstreeks twaalf uur be dwongen was, is het vuur in de loop van de middag en ook 's avonds enige malen opnieuw opgelaaid. Om half acht 's avonds moest de brandweer nogmaals in actie ko men. Tegen negen uur had men het vuur zover in bedwang, dat een deel van het materieel kon inrukken. De nablussing zal vermoedelijk nog geruime tijd in besla; nemen. Als oorzaak van de brand wordt ge noemd het wegspringen van een vonk uit een lasapparaat, waarmede men Dinsdag ochtend gewerkt heeft. Bakkersbond keert zich tegen contributieheffing door vakgroep De secretaris van de Nederlandse Bak kersbond heeft aan het ANP medegedeeld, dat ongeveer 1200 bakkers gedurende de laatste weken een dagvaarding hebben ont vangen omdat zij de contributie voor de vakgroep niet hebben voldaan. Het gaat hier niet in de eerste plaats om het feit, dat de vastgestelde contributies in het algemeen te hoog worden geacht, doch eerder om de verplichting tot een betaling, die volgens de secretaris „wordt afge dwongen en die voortkomt uit het systeem van dwang, dat ons land door de Duitsers werd opgelegd". De Nederlandse Bakkersbond heeft zijn leden thans geadviseerd de contributie voor de vakgroep niet te betalen. De bond meende dit advies te kunnen verstrekken omdat, zoals de secretaris het uitdrukt .,'net hier gaat om een beginselkwestie''. De Nederlandse Bakkersbond opponeert niet tegen de juridische beslissing van de Hoge Raad, doch wil gebruik maken van verweermiddelen, die in bepaalde gevallen de verplichting tot contributiebetaling kun nen opheffen, zonder dat het besluit van ons hoogste rechtscollege in het geding komt. Het gaat volgens de secretaris om een actie tegen een bedrijfsgroep, die met betrekking tot de vaststelling van het con tributiebedrag niet heeft gehandeld volgens de geldende voorschriften, waardoor de vraag rijst, of dan de verplichting tot beta ling niet vervalt. IJselmeervissers vissen niet op snoekbaars Zij wensen eerst opheffing van de minimum-exportprijs De IJselmeervissers hebben het vissen op snoekbaars gedurende deze week ge staakt, omdat de door de exporteurs be taalde prijzen huns inzien niet voldoende zijn. Zaterdag is de minimumprijs waarvoor snoekbaars naar Duitsland mag worden ge ëxporteerd, verlaagd van 60 tot 50 cent. De vissers wensen echter opheffing van de minimum-exportprijs. Men hoopt dat dit de export zal vergemakkelijken. Naar het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening meedeelt, is de markt voor zoetwatervis in West-Duitsland echter op het ogenblik zeer slecht. Het Bedrijf schap voor Visserijproducten vreest boven dien dat loslating van de minimumprijzen voor West-Duitsland de onderhandelingen met andere landen zal schaden. Een juichende menigte verwelkomde Zondag in de Noorse hoofdstad het in Nederland gebouwde passagiersschip ..Oslofjord", toen het statige zeekasteel voor de eerste maal zijn thuis- en peethavenbinnen uocr. „Groote Beer" met klein aantal militairen naar Indonesië Het troepenschip „Groote Beer" zal Woensdag van Amsterdam naar Indonesië vertrekken, teneinde aldaar repatriërende Nederlandse troepen aan boord te nemen. Het schip is op deze uitgaande reis zeer ten dele bezet. Met het schip zullen slechts enkele kleine groepen militair personeel naar Indonesië meereizen, onder meer per soneel van het KNIL, dat met verlof hier te lande heeft vertoefd, voorts een gering aantal personeelsleden van de Koninklijke Marine voor normale aflossingsdocleinden Faillissementen W. F. Griek. wed. van G. Philips, wonen de te Heemstede aan de Alb. Thijmlaan no. 59, zaakdrijvende onder de naam Agentuur en Commissiehandel Philesto aan de Oude Zïjds Voorburgwal no. 93 te Amsterdam. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. B. J. de Boer, advocaat en pro cureur te Zand voort. P. J. Burggraaff, bouw-onaernemer. wonen de te Halfweg, gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. in een woonschip aan de Lieweg. Rechter-commissaris: mr. .T. P. Pe tersen. Curator: mr. J. Roggeveen, advocaat c» procureur tc Haarlem. P. Schuyt. carrosserie- en wagenbouwer, wonende te Haarlem, aan de Bisschop Otto- en specialisten van de Koninklijke Land- straat no. 17. Rechter-commissaris: mr. J. P. macht. Petersen. Curator: mr. L. J. Venhuizen, advocaat en procureur te Haarlem. EERVOL ONTSLAG UIT MILITAIRE DIENST. Met ingang van 1 November is op ver zoek eervol ontslag verleend uit de mili taire dienst aan: de generaal-majoor ir. J. Govers van de Generale Staf: de luite nant-kolonels M. W. van Stein Callenfels. J. Baarschers en de majoors W. Bouhuijs en A. J. A. Oudenampsen, allen van het wa pen der infanterie: de kolonel G. P. de Kruijff van het wapen der cavalerie en de luitenant-kolonel G. Bijlenga van de mili taire administratie. Voorts is eervol ont slag verleend uil de militaire dienst aan de luitenant-kolonels jhr. J. van Suchtelen, A. W. de Ru ijler van Steveninck, G. N. Maré- chal en L. W. Russer, allen van het wapen der infanterie, en aan de luitenant-kolonels J. F. Grosjean en W. W. B. Halbertsma, beiden van het wapen der artillerie. Nadat reeds voor enkele agrarische voortbrengselen de na de devaluatie ingestel de prijsstopbepalingen waren opgeheven, is thans voor andere voedselvoorzieningspro ducten de toegang van vrije prijsvorming welke op 17 September 1949 gold, hersteld met ingang van 15 November 1949. Uitgezon derd van deze vrije prijsvorming blijven die voedselvoorzieningsproducten, waarvoor maximumprijsrcgelingen gelden (brood, melk, margarine, varkensvlees, rijst, koffie). Baste Kees Eindelijk en ten leste is het ons dan gelukt, na jaren van smartelijk verbei den van dit ogenblik. Wij hebben hem gezien in levende lijve, de drager van de stem die onze luim op Zondagmiddag elke week opnieuw uit de put omhoog sleurt omdat wij beseffen dat hij met zijn „gehachte luistertiaars" ons alleen bedoelt, hoe nederig wij ons ook bewe gen op 's levens vinkentouw. Wij bedoe len niemand anders, wij zouden zelfs niemand anders kunnen bedoelen dan de zeergeleerde P. H. Ritter, die als een held probeert de voortgang der jaren te keren met het kleine achtervoegsel junior. Hij mikte met welgekozen bewoordin gen op de jubilerende Kees van Brug gen, daarbij voortdurend met duim en wijsvinger de brave kin bestrijkend, alsof hij wilde zeggen: de aangesprokene heeft een baard, maar ik ben goed ge schoren. Die baard van de 75-jarige Kees van Bruggen, grijswit van kleur, vormt een merkwaardig contrast met zijn ontembare haardos, die hem als manen om de schedel valt en ons altijd aan gepolitoerd palissanderhouC doet denken. Toen wij de schrijver Kees van Brug gen voor het eerst ontmoetten in het hartje van de oorlog, zat hij letterlijk en figuurlijk bij een schommelende olie pit ondergedoken in een woonschuit in het riet van Kortenhoef, verwensingen spuwende naar al zijn medemensen, die hij zonder aanzien des persoons aan sprakelijk stelde voor zijn gemis van sigaren en brandewijn. Soms leek hij op een sombere profeet, die de ondergang der wereld voorspelde. Maar nu vierde hij feest temidden van zijn vrienden dichters, toneelspelers en collega's van zijn krant in zijn statig huis. dat hij deelt met de vlieger Viruly en de acteur Kees Brusse, om van zijn overige mede bewoners dan maar te zwijgen. Hij liet zich fotograferen met Jan Musch. met Mien van Kerckhoven-Kling, met Ro land Holst, Kelk en Vic van Vriesland tegen een achtergrond van geschenken en tegen de wand geprikte telegrammen, waarvan de mooiste luidde: „Ga zo ver der stop." Omstreeks zes uur in de middag be antwoordde hij de tot hem gerichte ge lukwensen met de historische woorden: „Ik heb mij tot dusver altijd aan hul digingen onttrokken, omdat je dan toch alleen maar te doen krijgt met lieden met glundere kinnebakken en een citroen in de bek. Hier echter kan ik niet anders zeggen dan: dank, dank, dank!" Hogeschool van Nelis In het hartje van de Jordaan en wel in de Eerste Leliedwarsstraat, die zijn naam in geen enkel opzicht eer wenst aan te doen, bevindt zich de kleinste hogeschool van Nederland. Het is een onopvallend perceel waarin een winkel van hengelsport-artikelen is gevestigd. De rector die uiterst magnificus is, luis tert naar de naam van Nelis Vogel en al is dat een naam die men bij een hooggeleerde heer slechts zelden zal aan treffen, de nobele tak van natuurweten schap die hij onderwijst, is er niet min der gecompliceerd om. Gij moet name lijk weten, dat de interesse die de Jor- daner koestert voor de biologie, zich beperkt tot de wetenschap omtrent de wijze waarop men zo doeltreffend mo gelijk een snoek of een „korreper" op de wallekant kan halen. Uit dien hoofde wordt de professor door zijn buurtge noten met diep ontzag bejegend. Zo zelfs, dat wanneer men aan de peripherie van deze buurt naar „de winkel van Nelis" vraagt, iedere bengel u zonder mankeren naar de Leliedwarsstraat brengt. Winkel is overigens een onvoldoende benaming voor dit heiligdom der sport vissers. Het is veeleer een sociëteit voor alle Jordaanse sportvissers en dus eigenlijk voor alle Jordaners. Temidden der glim mende hengels, dobbers, lijnen, reels en andere stimulerende zaken, komen zij daar in het oude winkeltje tezamen om de sterkste verhalen uit te wisselen, die gij ooit hoorde. Zij moeten soms midden in de zaak gaan staan om voldoende reikwijdte voor hun handen te verkrij gen, die aangeven hoe groot de loeris van een snoek was, die de lijn doormidden trok. „Staon ik daor ruslug te fisse, kraag ik me een hobbel om fan te rille. Die loeris neemt me fissie halfweg naar Alkmaor mee. Affijn, ik geif'em een swiepert en jawel haur, hij hangt. Drie kwartier fechte azzen tonijn. Komp'ie me naar de kant en ik me netje deron der. 'k hatter net so goed een fingerhoed onder kenne houwe. Een taager fan een fis. 'k Schattem een pond of faafender- tig. Affijn ik wou'em graape, maar lauw loene hoor. Hij geeft een klap met se staort en mept so me laan daurmidde". Dit verhaal vertelt Jantje van Kris zon der blikken of blozen. En hij noemt dat gewicht niet zonder reden, want in de étalage staat de opgezette record-snoek van Nederland, die drie en dertig pond woog, onbewogen de Leliedwarsstraat in te kijken. Het is namelijk traditie dat iedere Jordaner die een werkelijk grote vis vangt, deze naar Nelis Vogel brengt, niet zozeer om de professor bij te voe den overigens, dan wel ter bevrediging van zijn vissers-ij delheid. die op niet geringe wijze gestreeld wordt, wanneer het „meneertje" in de étalage ligt te pronken, met het naamkaartje van de gelukkige visser. Bij al die sterke verhalen staat hoog leraar Nelis onberoerd achter zijn toon bank-katheder en incasseert ze met een ondoorgrondelijk: „Nou, nou" en een lichte tongslag. Spraakzaamheid is na melijk niet des hoge-school-vissers. Hoe wel nooit te beroerd om een goed vis- plaatsje te noemen, reserveert Nelis zijn verhalen voor de vergaderingen van het curatorium. Dat zijn de hele grote jon gens als Kik, Lucas Klein en de bakker uit de Tuindwarsstraat. Hun informele bijeenkomsten zijn zwaar geladen van de wijsheid der stille waters die diepe gronden hebben. In de onmetelijke ruimten van de wetenschap der lichte visserij tussen de magistrale toppen van de jacht op snoekbaars met paternoster en schuifdobber en het tedere begrip voor de subtiliteiten der baarsvisserij zweven hun grote geesten met veder- zachte vleugelslag over de px-oblemen waar de kleine Jordaner mee worstelt aan de waterkant. Meerminnen Voor Bertus Aafjes zijn gevleugelde sandalen aanbond om zijn voetreis naar het Zuiden te beginnen, bezocht hij nog eenmaal de stad van zijn dromen schoner, vriendelijker en grijzer dan welke stad ter wereld ook om lang te vertoeven aan een van die grachten waar men zo uit zijn ruit vandaan (als stond het huis met zijn voorsteven in 't water) uit varen kan gaan. Hij berijmde zijn in drukken zeer voortreffelijk op de vol gende manier: „het is er zo groen en zo donker alsof men onder water woont en door geheimzinnig geflonker altijd die per wordt meegetroond naar het rijk van de zeemeerminnen met haar zilve ren schubben aan." Als u vandaag of morgen dubbel van het vallen der herfstbladeren wilt genie ten, zowel in natura als spiegelbeeldig, dan moet u zich, komende van het Cen traal Station via Zeedijk en de enge Spooksteeg naar de Vredenburgerbrug begeven, waar links en rechts de woor den van de dichter bewaarheid worden. Hoedt u echter voor misverstand en laat u niet meetronen. Want de lichte vrou wen, die daar achter een blinkend raam kozijn op de stille uren met een preuts tijdschrift op schoot zitten, mag men zeker niet verwarren met zeemeermin nen, hoewel ze doorgaans meer zeeman nen minnen dan er door de mazen van het burgerlijk wetboek kunnen glippen. Men moet bij een rondgang door deze buurt, waar de Bloedsteeg evenwijdig loopt met de Zwarte Lakensteeg als ver binding tussen de beide Achterburgwal len, de sociale verbeteraar, die een deel van ieder zedelijk wezen vormt, maar liever thuis laten. Als u tenminste wilt ademhalen in een sfeer van schilder achtige en ouderwetse schoonheid. Zo moeilijk zal dat trouwens wel niet zijn. Want hoevelen onzer kropen niet na de roes der eerste bevrijdingsdagen hier of daar door de nauwe trapsgaten naar boven teneinde ongezien aan de zwarte handel deel te nemen? Op de bruggen is het stil geworden nu er geen clandestiene venters meer zijn. „Het fijne leven is er uit!" oordeelde in een van de havenkroegen een Carmen, wier hoge krullen zo wonderbaarlijk zijn gebleekt, dat zij meer dan een nieuwe opera waard is geworden. Het is opmer kelijk hoeveel etablissementen hier zijn met geen andere vergunning dan voor zwak-alcoholische dranken. De bazen wisselen er met de seizoenen. De mees ten hebben vlug wat geld verdiend zon der te leren hoe ze er mee om moeten gaan. Maar de bediening blijft dezelfde. Ja, de mannen zijn weer aan het werk geslagen. Als men vaag dromend in het schemerlicht tussen de prachtige bouw vallen der tegen beter weten in be woonde huizen loopt over de harde Deze week staat het toneel weer\ eens op de voorgrond. In de Doelen zaal aan de Kloveniersburgwal geeft het Théatre Héberlot uit Parijs op Vrijdagavond 18 November een voor stelling van Caliguladoor Albert Camus, die vooral met zijn roman „De Pest" de aandacht op zich ves tigde. In het kleine schouwburgje in de Marnixstraat speelt Fien de la Mar elke dag met een naamloos ensemble het blijspel ,,'t Is toch zeker zo" van Bruno Frank en in het Centraal Theater gaat weer een korte serie voorstellingen van „Tram lijn Begeerte" met Ank van der Moer. Lotis Hensen, Han Bentz van den Berg en Henk Rigters. Morgenavond voert de Nederlandse Opera in de Stadsschouwburg de bewerking door Gounod van Goethes treurspel „Faust" op met Marjo Ingen Soet als Margaretha, Met een In de hoofdstad uit extra-voorstelling in Carré neemt het Metropolitan Ballet op 17 No vember afscheid van ons land. Tibor de Machula is de solist in het celloconcert van Haydn, dal met werken van Brahms en Rimski Kor- sakof het programma vult van het abonnementsconcert dat vandaag plaats heeft.Twee dirigenten, Eduard van Beinum en Anthon van der Horst, leiden Vrijdagavond het Con certgebouw-orkest ter viering van het jubileum van de N.C.R.V. In de Bachzaal speelt Donderdag de pia nist Alexander Borowski en in de kleine zaal een dag later onze land genoot Johan Verster. Het Bureau voor Aesthetische Ad viezen (Rokin 56) houdt een expo sitie onder de titel „Het goede cadeau" en in kunsthandel Santee Landweer (aan de Keizersgracht) wordt gedurende de rest van deze maand werk van Michel Ciry ten toon gesteld. Wie nieuwsgierig is naar de prestaties van de schilders groep ..De Spontanisten" kan zich in het Gildehuis (Voethoogstraai 13) i daar een oordeel over vormen. keien, zich verwonderend over de onge wone hoeveelheid briesende paarden- tractie, kan het gebeuren dat men plot seling ergens een fraaie tenor verneemt. Meent echter niet dat dan het lied van de arbeid uw oren streelt. Want in negen van de tien gevallen is het de radio welke op dezelfde hoogte staat afgestemd die hier de toon van het gesprek be paalt. Op de hoek van de Sint Olofsteeg heeft zowaar Nicolaas Kroese kans ge zien een nieuwe tent op te slaan in een perceel, dat uit het jaar van de slag bij Nieuwpoort dateert. Maar mooier dan al zijn aardewerk, zijn glimmende koper en zijn witte potten en pannen is het afscheid dat de laatste zonnestraal van de kronkelende waslijn boven het Kolkje neemt nauwelijks honderd meter verder. BOEDA. P. A. van der Beek, handelende onder de be naming P A. v. d. Beek en Co. Bouw- en Aannemersbedrijf, wonende te Haarlem, aan de Dr. Schaepmanstraat no. 41. Rechter-com missaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. J. D. A. Viskil, advocaat en procureur te Haarlem J. L. Captijn, wagenmaker, wonende te Nieuw-Vcnnep. gemeente Haarlemmermeer, aan de Sloterweg 1153. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator, mr. K. Heimig. advocaat en procureur te Haarlem. Vernietigd werd na gedaan verzet het fail lissement van: D. Vcrgunst Jr., schilder en behanger, wonende te Beverwijk, aan de Peperstraat no. 35. Beëindigd werd wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijs: het fail lissement van G. Tas. bloemenhandelaar. wonende te Aalsmeer, aan de Begoniastraat no. 3. NACHTWAKERS PLEEGDEN DIEFSTALLEN De directeur van een metaalfabriek te Loosduinen bemerkte in de loop van dit jaar dat grote hoeveelheden metaal op onverklaarbare wijze uit zijn fabriek ver dwenen. Des nachts was een waker in de fabriek aanwezig. Een waker van de nachtveiligheidsdienst controleerde de fa briek aan de buitenzijde. Thans heeft de politie ontdekt dal de twee wakers zelf metaal uit de fabriek stalen. De buit ver kochten zij aan enkele opkopers in Den Haag. De recherche ontdekte dat ook enige arbeiders van de fabriek zich aan diefstal hadden schuldig gemaakt, enkele in sa menwerking met de beide „wakers". Ze ven arbeiders kregen een procesverbaal. Weense kunstrijders demonstreren op de schaats De Weense ijsrevue, waarvan de Hagenaars enige tijd hebben kunnen genieten, is van Dinsdagavond af in de Apollohal te Amster dam te zien. Daar demonstreren Eva Pawlik en andere beroemde „kunslijs-sterren" hun kunnen. Vooral Eva Pawlik heeft een hoog peil be reikt en dat kwam tijdens de eerste voor stelling in de hoofdstad verscheidene malen tot uiting. Het begon reeds in het rozenballet. waarin zij optrad met de leden van het Weense ijsballet. Haar prachtige rijden viel in het bijzonder op toen zij een sportieve demonstratie gaf en daarmee het publiek in bewondering bracht. Hel programma werd geopend met een variété, dat een openingsmars. acrobatiek en balletten bevatte. Het gehele gezelschap werkte daaraan mee. Bertl Capek en Ronny van Compel waren twee humoristen, die niet alleen hun vaardigheid op de schaatsen lie ten zien. doch tevens het publiek lieten lachen door de wijze, waarop zij hun kunnen vertoonden. In het bijzonder dient het num mer, waarbij over stoelen gesprongen werd, genoemd te worden. Het tweede deel was gewijd aan de indivi duele verrichtingen der dames en heren. Be halve Eva Pawlik verschenen op de ijsbaan Helmut May. die enige malen aan de Olym pische Spelen heeft deelgenomen, Mela Krajc, Alexander Balisch en Emmy Puzinger. Be houdens enkele kleine tekortkomingen, welke niet storend werkten, waren de nummers goed verzorgd en de medewerkenden oogstten veel succes. De wals ..An der schonen blauen Donau" bood een goede gelegenheid de toeschouwers te laten genieten van zang. dans en prachtige costuums Het ballet met Eva Pawlik en anderen als solisten zorgde voor en mooi besluit van het eerste deel van het pro gramma. Na de pauze werden symbolische bezoeken gebracht aan vele landen van de wereld, waarbij het publiek indrukken opdeed van China. Amerika. Frankrijk. Spanje en de noordelijke landen. Nederland kreeg ook een beurt en op de muziek van een klompendans draaiden de dames in klederdracht, welke op oud-Hollandse moest gelijken, in het rond. Heel grappig was ook het nummer, waarin enige sneeuwmannetjes op het ijs verschenen. „Ijskristallen" was het slotnummer van het uitgebreide programma, dat de bezoekers van begin tot het einde geboeid had en dat door het prachtige werk op de schaats door de dames en heren en de uitstekende verzorging goede indrukken heeft achtergelaten. Agenda voor Haarlem Gebouw Rosehaghe: Vredesbijeenkomst, spreker de heer Horsmeier. 8 uur. Gebouw Herenweg 141. Heemstede: „De nood van de Protestanten in Spanje", 8 uur. City: „Down Argentine way", 14 j., 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Alarm in Hollywood". 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: ,.De wet van hel woud", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Stad onder dreiging", 18 j., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Palace: „De zwarte zwaan", 13 j., 2. 4.15. 7 en 915 uur. Luxor; „Straat der verleiding", j.. 2. 4.15. 7 erf9.15 uur. DONDERDAG 17 NOVEMBER Stadsschouwburg: Stichting Haarlemse operette „De kuise Suzanna". 3 uur Gemeen telijk Concertgebouw: Christelijke Oratorium vereniging, concert. 3 uur. Gebouw Stad Haarlem, vredesbijeenkomst. 8 uur. Biosco pen: Middag- en avondvoorstellingen.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5