Haarlemse raad besloot tot aankoop van het buiten „Oosterhout' HE lUJ)& Waardige herdenking van jubileum van het Haarlems Diaconessenhuis Deman Donderdag 17 November 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant 4 Bijna twee ton voor verbetering van weg langs de Zomervaart De agenda die de Haarlemse gemeente raad gistermiddag behandelde, gaf geen aanleiding tot grote discussies, wel tot een reeks opmerkingen en vragen. Zo hielden de mededelingen en ingeko men stukken de vroeden geruime tijd bezig. Er was een circulaire van Gedeputeerde Staten by, die de gemeenten die hun bouw volume voor 1949 nog niet geheel hadden besteed, tot spoed maande, doch wethouder Angenent kon de heren DeLandme- ter (C.H.U.) en Goedee (Arb.) in ant woord op hun vragen meedelen, dat het toegestane volume van 90.024 kubieke meter zelfs nog door het vervullen van herbouwplichten en dergelijke met 1800 kubieke meter werd overtroffen. Er wer den 308 woningen gebouwd, ongerekend de vijfduizend kubieke meter die voor het Tehuis voor Bejaarden zijn gereserveerd en de 150 extra toegewezen montagewonin gen. De bestemming van het bouwvolume voor 1950 zal tijdig aan de raad worden meegedeeld. Wethouder H a p p gaf naar aanleiding van opmerkingen van de heer Proper (C. P.N.) een toelichting op het verslag van het Huisvestingsbureau, dat voor de naaste toekomst eerder een versombering dan een verheldering belooft. De wethouder wil door een intensief gebruik van de statisti sche gegevens een overzicht krijgen van de nood. Deze statistiek wordt per 1 December ingevoerd. De stad wordt nog steeds uitge kamd ter opsporing van woonruimte; daar bij is niet gebleken, dat speciaal in de wij ken voor beter gesitueerden nog veel vrij is. Mocht dit bij nader onderzoek wel het geval zijn, dan zal bekeken worden in hoe verre dat veroorzaakt wordt door de hoge huren en zal het College zich beraden of wellicht door middel van toelagen hieraan iets te doen valt. Intussen waarschuwde de heer Happé tegen het forceren van grote milieu-verschillen tussen hoofdbewoners en onderhuurders. Er wordt de laatste tijd meer gevorderd dan voorheen en het tempo van de procedure wordt opgevoerd. De woningnood was ook de oorzaak van een voorstel om de verordeningen voor de levering van electriciteit, gas en water aan te vullen met een bepaling, waardoor aan clandestiene bewoners de levering van deze eerste levensbehoeften kan worden geweigerd. De heer Schreurs (K.V.P.) kon geen woorden genoeg vinden om zijn afschuw van dit voorstel uit te drukken, hij vond het onnodig, overbodig, schadelijk en on sympathiek, een bewijs van het perfectio nisme dat de overheid tegenwoordig zou aankleven, een aantasting van de persoon lijke vrijheid en een détournement de pou- voir (het hanteren van een verordening voor een ander doel dan waarvoor zij werd gemaakt). Met de Woonruimtewet in de hand had de overheid volgens hem gelegen heid genoeg om tegen onwilligen op te tre den. Mej. Van Beek (Arb.) stelde daar tegenover dat de persoonlijke vrijheid een groot recht is, dat echter het meest bereikt wordt in de vrijwillige beperking. Clan destiene bewoners benadelen de gemeen schap en de praktijk leert dat de sancties van de Woonruimtewet niet voldoende zijn. Ook de heer Spek (A.R.) schaarde zich achter het voorstel. ,,Dit zijn bepalingen voor een noodtoestand, de gèmeenschaps- zin legt ze ons op," zei hij. En toen de heer Schreurs zich niet had laten overtuigen door het argument van wethouder Happé, dat het toch te gek is, dat dezelfde overheid die aan be woners een vestigingsvergunning weigert, toch op hetzelfde adres gas, licht en water levert, vond de heer Spek nog de ver- ADVERTENTIE Fenomenale uitwerking van nieuwe vinding Stille triomftocht Wij kennen allen de zegetochten, waarbij de politie de straat afzet en het publiek juicht en met vlaggen wappert. Maar er zijn ook stille zegetochten en die zijn soms minstens zo belangrijk. Wij denken aan het electrisch licht, de wasmachine, de stofzuiger, de naai machineen aan de laatste vinding op wasmiddelengebied: het Actief Wit, dat ver werkt. is in Castella Zelfwerkend Wasmiddel. In één slag is de methode gevonden (geba seerd op het z.g. „optisch bleken"), waarbij iedere was vele malen helderder wordt, waarbij kleuren als nieuw worden en textiel- weefsels soepeler. De triomftocht van het nieuwe wasmiddel neemt steeds groter vor men aan, hetgeen niemand verbaast, die de fenomenale uitwerking van Castella Zelfwer kend Wasmiddel heeft gadegeslagen. gelijking van de dag: het zou hetzelfde zijn als een dief, die de heer Schreurs een jas had ontstolen, waaraan geen knopen zaten, dan nog zei: „Geef me er nu ook de knopen nog bij!" De heer Proper noemde de argumen tatie van de heer Schreurs sterk formalis tisch en de heer Van der Veldt (K.V. P.) merkte op, dat de gewraakte bepalin gen de clandestiene bewoners tegen zich zelf zouden beschermen. Hoe vaak komt het niet voor. dat de mensen nadat ze wederrechtelijk ergens zijn gaan wonen slechter af zijn, dan wanneer zij zich direct aan de aanwijzingen van het Huisvestings bureau hadden gehouden. Bij de stemming bleek, dat de heer Schreurs slechts vier leden van zijn fractie aan zijn zijde vond. „Oosterhout" De voorgestelde aankoop van het buiten „Oosterhout" voor 84.800.lokte enige critische opmerkingen van de heren Schippers (K.V.P.) en Stoffels (V. V.D.) uit. De laatste gaf toe, dat de prijs niet hoog was en het landgoed een aantrekkelijk bezit vormde, doch beide heren vroegen zich af: wat straks, als het Coornhertlyceum een eigen gebouw heeft. Wethouder Geluk zette uiteen, dat men niet behoefde te vrezen, dat men dan niet zou weten wat met het gebouw te beginnen. In de eerste plaats zou de School voor moeilijk opvoedbare kinderen er gevestigd kunnen worden en indien dat plan al geen doorgang zou kunnen vinden, dan zijn er in de toekomst nog wel zoveel schoolge bouwen nodig, dat men de eerste veertig jaar niet met het complex in de maag be hoeft te zitten. Na welke uiteenzetting de heer Stoffels zich meer bevredigd voelde dan zijn over buurman, doch de aankoop ging er toch zonder hoofdelijke stemming door. Daar het lot der winkelsluiting van de schoenwinkeliers op de vorige vergadering zo sterk aan dat van de kantoorboekhande laren was gekoppeld, dat er aan deze cate gorie weinig aandacht was besteed, kwam dit punt nogmaals op de agenda. De schoe nenbranche wil liever op Dinsdagmiddag geopend zijn, daar hun verkoop sterk sa menhangt met die in de confectie- en tex tielzaken. De heer Janssen (Arb.) vond dit op zich zelf wel redelijk, doch daar hiermee een groot personeelsbelang ver bonden is, zou hij het gewenst achten dat B. en W. eerst nog met de betrokken win keliers overlegden om dan tot een sluiting op Maandagmorgen te komen. De heer Spek sloot zich daarbij van harte aan. Nadat de heer P ro p e r nog in het midden had gebracht, dat hij geen reden zag een ander standpunt in te nemen dan de vorige keer en de heer B e tt i n k (VVD) meende, dat de raad verplicht was met de wens van de meerderheid der winkeliers rekening te houden, voldeed wethouder Happé aan het verzoek van de heren Janssen en Spek. Hij zal zich nog eens met de adressanten verstaan. Hamerstukken Zonder discussie werd besloten tot ver betering van 'de weg langs de Zomervaart met bijkomende werken, hetgeen de ge meente op ruim 187.000.komt te staan. Er zal een lening van 500.000.met een looptijd van acht jaar worden afgesloten tegen een rente van 2 waarvan de opbrengst zal dienen tot consolidatie van een gedeelte van de vlottende schuld. Aan de „Haarlemse Montessorischool" zal medewerking tot de voorgenomen uit breiding worden gegeven. Voor de aankoop van een Rotaprintkan- toordrukmachine werd achtduizend gulden beschikbaar gesteld. Het uitbreidingsplan „Noord" werd zo danig gewijzigd, dat op het gedeelte tussen Korteweg, Planetenlaan, de Noordersport- parkstraat en Rijksstraatweg een specialis tenkliniek kan worden gebouwd. De vragen van de heer VanderGies- s e n (Arb.) over de wateronttrekking aan de duinen door de Haarlemse waterleiding zullen, wegens de ingewikkelde materie, door B. en W. zo mogelijk voor de verga dering van December schriftelijk worden i beantwoord. Personalia De benoemingen gaven dit keer ook nogal wat reden tot discussie. Wethouder Geluk kreeg ook deze middag „zijn" schoolpsy choloog niet gemakkelijk binnen, want de heer B e 11 i n k en mejuffrouw B o 1 s i u s (KVP) hadden bezwaar nu reeds vast te leggen, dat deze functionaris over drie jaar vrij zou zijn, naast zijn werk voor de ge meente een particuliere praktijk te begin nen. Het argument van de heer A1 - b r e c h t (Arb.), dat de instructie voldoen de waarborgen voor een behoorlijke ver vulling van zijn taak biedt, en van de wet- maakt het zwartste zwart zwarter dan zwart! PRODUCT VAN 0E CHEM. FABR. „EUREKA" TE LEIMUIDEN houder, dat men de schoolpsycholoog een ruim arbeidsveld moet bieden om de pro blemen waarvoor hij zich gesteld ziet, te kunnen beoordelen, maakte klaarblijkelijk geen indruk, zodat de opponenten hun wens de beslissing daarover te zijner tijd aan de raad te houden, in !n amendement neerleg den, dat vervolgens met 15 tegen 17 stem men werd verworpen. Tot schoolpsycholoog werd vervolgens de heer H. G. Bos be noemd. Zes stemmen werden op de tweede candidaat, de heer B. C. B. Steenhoven uit gebracht. Wederom kwam de benoeming van een lid van het strandschap Zandvoori aan de orde, want de heer Th. A. Wesstra had in de op de vorige vergadering door de heer H o o y (KVP) gemaakte opmerkingen aan leiding gevonden zijn plaats ter beschikking te stellen. De heer Hooy was er gisteren zelf niet, doch namens hem maakte de heer Schippers duidelijk, dat met de toen naar voren gebrachte overwegingen in geen en kel opzicht de persoon van de gemeente secretaris of zijn werk in het strandschap betroffen. De heren A1 b r e c h t, Stof fels, Spek en Van Hou welingen R ij k h o e k verklaarden vervolgens, na mens hun fracties, dat uit him stilzwijgen destijds geen instemming met de heer Hooy moest worden afgeleid en gaven de verze kering van hun hoogachting en waardering jegens de heer Wesstra. Nadat de burgemeester had verklaard, dat hij sterk de indruk had, dat de secreta ris zijn benoeming thans zou aanvaarden, bevestigde de raad zijn zienswijze van de vorige keer. Tot tijdelijk leraar aan het Gymnasium werd mr. W. F. Gonggrijp benoemd, tot tijdelijke leerkachten bij de Handelsavond school de heren H. Bovenkerk, J. Merks en J. Wagenaar, de heer H. G. van der Sleen wordt hoofd van de school voor moeilijk opvoedbare kinderen en de heren S. T. van Dijk en D. G. Hoekstra komen aan de top van de Spaarne-, resp. Linschotenschool te staan. In de vacature J. M. Thierry aan de Th. M. Ketelaarschool werd de heer W. H. Dedert en in die van J. W. Fossen de heer J. van Pelt benoemd. Aan de heer L. van Prooyen werd op zijn verzoek eervol ont slag verleend als onderwijzer aan de Lin schotenschool. Verkeersdiploma ook voor anderen dan chauffeurs en scholieren? Het Verbond voor Veilig Verkeer, heeft in Utrecht een algemeene vergadering ge houden. Uit het jaarverslag bleek dat het aantal aangesloten verenigingen steeg van 17 tot 35. Ongeveer 30.000 scholieren hebben aan de verkeersexamen van het verbond deel genomen. Een voorstel om eisen vast te stellen voor de uitreiking van verkeers- diploma's aan de leerlingen van kweek scholen, werd in principe aanvaard. Een voorstel om ook voor andere weggebrui kers dan beroepschauffeurs en schoolkin deren een verbondsdiploma inzake ver keersveiligheid in te stellen zal in studie worden genomen. Duits meisje In de textielfabrieken te Aalten werken verscheidene Duitse meisjes. Dezer dagen was een van deze meisjes jarig en, zoals gebruikelijk, werd de machine waar de jarige aan werkte, versierd, onder andere met de Nederlandse vlag. De Duitse bekeek de versiering en te kende toen op de Nederlandse vlag een hakenkruis. De andere meisjes waren woedend en waarschuwden de directie, die de Duitse op staande voet ontsloeg. Ook de Oberammergauer hoofdrolspeler was nazi Anton Preisinger, die gekozen is om de Christusrol te vertolken bij de Oberammer gauer passiespelen in 1950, heeft nu be kend, lid te zijn geweest van de nazipartij. Preisinger, een 37-jarige hoteleigenaar, bekende voorts, dat hij in 1933 met een stormtroep een aanval had gedaan op een klooster. Preisinger kwam met Artur Haser, een 36-jarige houthakker, voor de vertolking van de Christusrol in aanmerking, maar de burgemeester, wiens stem doorslaggevend was, zeide, dat Preisinger een beter acteur was en dat dit het enige belangrijke was. Men verwacht niet dat Preisinger van de medespelenden zal worden uitgesloten. Dankdienst in Crote Kerk, gevolgd door druk-bezochte receptie Vele Haarlemmers waren gisteravond in dat het huis midden in de gemeente thuis de Grote Kerk bijeengekomen om de dank dienst bij te wonen die daar ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan van het Dia conessenhuis werd gehouden. Onder hen bevonden zich de Commissaris van de Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk met zijn echtgenote en de wethouder van Financiën en Volksgezondheid, de heer W. C. Bakker. Naast de staf van het ziekenhuis en de zus ters waren ook vele oud-patiënten aan wezig om het feest van hun huis mee te vieren. De huispredikant, ds. S. H. J. Voors, die de dienst leidde, zeide dat het Diaconessen- huis zijn jubileum wenste te vieren in de meest centrale kerk van de gemeente, Op de receptie ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Diaconessenhuis hebben de Diaconessen en het huispersoneel een orgel voor de kerkzaal aangeboden. Op deze joto ziet men zuster Annette het orgel aan de voorzitter van het bestuur, mr. F. J. D. Theyse, overdragen. Boot op Haarlemse werf te water gelaten Woensdag is een vijftien ton metende boot, bestemd voor de firma W Bernet en Co., ijzer en staalhandel te Amsterdam, op de werf van de heer N. Zuidam aan de Scheepmakersdijk, gereed gekomen en te water gelaten. Bram Dudok van Heel, zoon van de directeur, had te voren de boot. welke genaamd is „Bernetta 2", gedoopt. Tij dens een korte tocht op het Noorder Buiten- spaavne ontwikkelde het vaartuig een snel heid van 18 k.m. Vele belangstellende wa ren daarbij tegenwoordig. In de loop van de middag is de „Berne.tta 2" naar Amsterdam gevaren en zal daar dienst doen voor h et maken van tochten door leden van de directie en voor het over zetten van het uit vijftig leden bestaand kantoorpersoneel. Ook kan het gebruikt worden voor sleepdiensten. - Vrijdag 18 November is het vijf en veer tig jaar geleden dat de heer W. C. Serné, Hasselaarsplein 24 werd benoemd tot lid van het college van collectanten der Nederlands Hervormde Gemeente te Haarlem. De heer Serné is de oudste dienstdoende collectant an alle Nederlands Hervormde gemeenten in ons land. NEEM GEEN RISICO Bestel Uw TROUWAUTO'S, uitsluitend le klas 6 pers. BOUCKAERT ZN„ ROZENSTRAAT 7-9 Gevestigd sinds 1910. (Adv.) Hun dagen zijn geteld. In ganzenpas paraderen op een boerderij in Winford enkele Britse kerstdiners-in-wording langs hun verzorgster, verwaand waggelend met de weldoorvoede bouten, die straks hun noodlot zullen worden. Gans is, na kalkoen het meest geliefde gerecht voor de Engelse Kerst-dis. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 16 November 1949 ONDERTROUWD: 16 Nov., F. M. Spee M. B. C. Mentink: A. J. Krul en G. M. Koop man; A. J. van Oudenniel en P. L. L. C. Mooren; A. P. M. Zuïdmeer en M. J. Kooman; A. A. Verduijn en A. J. Bijl; K. de Pagter en J. C. Groenendaal; J. F. Bekker en J. Rave- stein; W. Glastra en C. H. Mulder: J. Spaar garen en A. M. Termets; J. S. Stottelaar en L. H. Hensen; E. Winkel en B. M. Kobes; J. L. Zieren en G. van Hamburg; W. G. Wiede- man Kenbeek en P. Boelee; H. M. Beere en G. van Dijk; P. F. Amelung en A. F. Nord- meijer. GEHUWD: 16 Nov., P. W. van der Velden en H. J. M. Pijnenborg; A. J. Vink en C. P. M. van Schie; J. M. T. Arends en J. F. Nieu- wenhuisen; H. B. W. Beune en P. Hendriks; P. W. Butter en C. de Rooij; H. van den Eijn- de en P. J. Monné; J. Lourens en A. van den Dool; N. Doets en B. P. M. van Brero; J. Dolrop en P. Heijne: M. J. M. Biemans en M. W. Moonen; D. J. Halderman en A. Mouthaan: J. J. van Noppen en C. Romeijn; H. T. van Velzen en P. A. Paap; C. J. Nan en J. W. M. de Heij; R. Pan en A. M. van Hoorn; J. van der Kolk en M. M. Kalf: C. J. Wil- lemse en C. C. Slebe; J. W. P. Carton en J. C. B. Ikelaar; W. Oerlemans en J. A. M. Keij. BEVALLEN van een zoon: 13 Nov., A. Huismanvan der Linden; 15 Nov., C. M. KloosSlobbe; M. T. NijmeijerKoppies; G. W. WijkhuizenSmit. BEVALLEN van een dochter: 15 "Nov., A. M. KopsKlitsie; 16 Nov., R. van Straaten Hooglust; M. R. van de PolHenzen; M. J. AntonisseStiegelis. OVERLEDEN: 14 Nov., H. van Opzeeland, 87 j.. Schotersingel: A. H. Blom, 71 j-, Scho tersingel; M. T. C. NobelsVisker, 85 j., Westerhoutpark; J. E. VisHamerslag, 83 j., Amsterdamsevaart; 15 Nov., M. NoletSmit. 79 j., Soutmanstraat; A. van der HospHout tuin, 70 j., Teslastraat; W. R. Herwig Arends, 55 j., Orionweg. Burgerlijke stand van Bloemendaal GEHUWD: C. E. Thunissen en M. A. L. Herbermann; W. de Jong en C. C. Dekker. GEBOORTEN: H. Cohen—Chichou, z.; A. WarningDoornik, z.; E. PauliDyserinck, I. BoeijingaGootjes, z. OVERLEDEN: Mw. W. H. M. Kooiman—v. Duivenboden, 63 j.; Mw. P. DavidsHubers, 56 j. ONDERTROUWD: J. H. Out en G. W. H. d. Worp: W. Th. Strikker en A. G. J. Da- men; A. Ros en D. L. Kalkman; A. Dedding J. W. Roessen; T. J. G. Mudde en H. J. J. Willemsen. hoort. Weliswaar vormt het een eigen g meenschap, maar het is de Christelijke ge meente van Haarlem, temidden waarvan zij werkt en woont. Ds. Voors zette de die pere betekenis van de Diakonie uiteen, die hij in oorsprong zag als een dienst van God aan de mensen. Onze philantvopie en onze Diakonie is slechts illustratie en realisatie van het behoud zoeken van God in Chris tus. Hij waarschuwde voor de tekortkomin gen waarin ook zij die de Diakonie dienen, zo licht kunnen vervallen. Niet alleen de gebouwen hebben ver nieuwing nodig, maar evenzeer de harten en zinnen van hen die er werken. Ons le vensgedrag moet een uitvloeisel zijn van Gods gedrag jegens ons. Een Christen werkt in de Diakonie omdat hij in de zaligheid gelooft. Herdenkingsrede De herdenkingsrede tijdens de dienst werd uitgesproken door de voorzitter van het bestuur, mr. F. J. D. Theyse. Hij ge waagde met grote dankbaarheid van het werk van de stichtster, jonkvrouwe A. J. M. Teding van Berkhout. Reeds in haar jeugd ging haar hart uit naar het troosten van zwakken en zieken en toen zij zelf herstelde van een ernstige ziekte, groeide -haar wil des te sterker om haar leven in dienst van de lijdenden te stellen. Zij ijver de voor betere behandeling der zieken die zich in die tijd vaak beperkte tot bewaken. Ook de nazorg had haar aandacht en zij stelde haar eigen huis voor herstellende jonge vrouwen open. In 1874 kocht zij het huis aan de Nieuwe Gracht en begon daar het werk van de Christelijke ziekenverple ging, Dertien jaar later liet zij aan de Ha- zepaterslaan het nieuwe huis bouwen. De heer Theyse belichtte achtereenvol gens het sociale, het medische en het Chris telijke aspect van het Diaconessenhuis. Hij wees er op dat het huis nog steeds zonder officiële subsidie werkt en hij vestigde de aandacht op de enorme vooruitgang van de medische wetenschap die bijgehouden moest worden. Wat het typisch Diaconale karakter van het huis betreft, wees hij met nadruk op de vergissing als zouden de zusters een soort Protestante klooster-orde vormen. Zij vormen een groot gezin waarin getracht wordt ook de jongere zusters besef en liefde voor haar gevarieerde arbeid bij te brengen, een gezin dgt zij echter altijd kunnen ver laten, wanneer zij een andere roeping wil len volgen. Hij bedankte tenslotte allen die in deze 75 jaar hun beste krachten aan het huis hebben gegevën en zeide dat men in oot moedig besef van eigen tekortkomingen het werk voort zou zetten. Hij vroeg ideële, morele en materiële steun en deed een be roep op de jonge meisjes, die hier een taak kunnen vinden. Receptie Na de dienst, die werd opgeluisterd door zang van het zusterkoor en orgelspel door Egbert Vos, werd in het ziekenhuis een re ceptie gehouden. Een onafgebroken stroom bezoekers waarbij wij ook de geneesheren- directeur van de Maria Stichting en het Joannes de Deo-ziekenhuis zagen, trok langs het bestuur om het te complimenteren met zijn werk. Zuster Annette bood namens de zusters en het huispersoneel een orgel aan voor de kerkzaal en zuster Van Vessem liet de aan wezigen meteen daarna de mooie toon van het instrument horen. Namens de Neder landse bond van Diaconessenhuizen en de internationale federatie van diaconessen- huizen sprak dr. C. Riemers. Dr. C. L. W. Ruys bood namens de medische staf en de specialisten een Perzisch tapijt aan voor de zusterkamer, omdat de artsen de zusters dankbaar zijn voor de behulpzaamheid en de bereidwilligheid die zij aan de dag leg gen. De felicitaties van het gemeentebestuur werden overgebracht door wethouder Bak ker. Deze verklaarde dat hij dit ziekenhuis beschouwt als een prachtig voorbeeld van particulier initiatief en volkskracht en hij zeide te hopen dat er een regeling getroffen zal kunnen worden om aan de moeilijk heden van tegenwoordig het hoofd te kun nen bieden. Het mannelijk personeel van het huis boód tenslotte een mooi aquarium aan. Gedenkboek Ter gelegenheid van het jubileum is een gedenkboek verschenen, waarin naast de toespraken van de dankdienst een aantal bijdragen is opgenomen over de geschiede nis van het huis, de zusterkring, de wijlc- arbeid van de diaconessen en hun werk in een kinder-kolonie en de financiële positie van het huis, die gelukkig niet meer zo zorgwekkend is als zij zich wel liet aan zien. Het sobere boekje geeft een duidelijk beeld van het zegenrijke werk dat deze in stelling voor onze gemeente heeft gedaan. FEUILLETON die zijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels ]8) Dat is bij Carol nooit precies te zeg gen. Misschien wilde ze daarom de flat ook wel niet echt verhuren. Ze is op reis om materiaal te verzamelen voor een boek, dat ze aan 't schrijven is, „Een Zwer ver in Rome" of zo'n soort titel, geloof ik. Ze doet dat uitstekend en maakt er prach tige pentekeningetjes bij. Soms bereikt ze wat ze zoekt binnen een week of zes en een andere keer blijft ze tijden lang weg om alles goed op zich in te laten werken. William noteerde twee pond per week voor de huur van de flat. Hij merkte op, dat het wel zeer onaangenaam zou zijn, als ze er opeens op kox-te termijn uit zouden moeten trekken. Dan zouden we misschien wel weer in mijn eigen flat terug kunnen gaan, zei Katherine. Mèt dat ze deze woorden zei, voelde ze, dat ze beter niets had kunnen zeggen. William wilde dadelijk weten, waar haar flat zich bevond, hoeveel kamers er waren, en welke huur ervoor betaald moest wor den. Toen ze al deze vragen beantwoord had, merkte hij zeer gedecideerd op, dat die flat veel en veel te duur voor hen zou zijn, maar dat ze intussen naar iets anders zouden kunnen gaan uitkijken. Hij zette een streep onder zijn berekening, keek haar ernstig aan en zei: We kunnen het best betalen. Wanneer zullen we trou wen? Wanneer je wilt, William. Als je dat werkelijk meent, dan zou den we 't Zaterdag a.s. kunnen doen. Dan hebben we het hele weekend voor oi\s. Hij legde potlood en papier opzij en nam haar handen in de zijne. Overhaast ik je niet? Is het niet allemaal veel te gauw? Er kwam een diepe blos op haar gezicht je en haar ogen straalden. Nee, het is goed zo. Hij sloeg zijn armen om haar heen. O, Katherine, lieveling! zuchtte hij, en kuste haar. En een hele tijd daarna be sloot hij: Ik ga het morgen meneer Tattlecombe vertellen. HOOFDTUK XII. Het onderhoud met meneer Tattlecombe verliep zeer plezierig. Abel voelde zich gevleid, dat zijn raad zo spoedig was op gevolgd. Misschien iets al tè spoedig, maar in ieder geval was zijn raad goed geweest en had bij William gehoor gevonden. Een ongetrouwde jongeman komt gemakkelijk in verleiding. God had het huwelijk inge steld voor de mensen. William Smith zou een goede echtgenoot zijn. Als het meisje fatsoenlijk en bescheiden was, zou het een gezegend huwelijk kunnen worden. Me neer Tattlecombe zou zélfs zichzelf nooit toegeven, dat hij soms een heimelijke vrees koesterde, dat William genoeg zou krijgen van het speelgoedmagazijn in El- lerv Street en naar ruimer mogelijkheden uit zou zien. In verband met deze vrees leek het hem een goed ding, dat William trouwde, dat legde een man min of meer vast. I Hij was allervriendelijkst en opgewekt tegen William en verzocht hem juffrouw Eversley voor te komen stellen. Hij ont hield zich van de opmerkingen, die hij anders zeker gemaakt zou hebben, toen hij ontdekte, hoe weinig William van haar familie en afkomst wist. Ze is tijdens de oorlog in dienst ge weest. Ik geloof niet dat ze veel familie heeft. De firmanten Eversley zijn familie van haar, maar ik geloof, dat het nogal ver af is. U herinnert zich wel, dat ik bij hen ben geweest met die houten beestén van me, maar dat ze geen belangstelling hadden. Abel knikte. Zo ging het vaak in een familie dacht hij. Sommigen bereikten wat in de wereld, anderen gingen omlaag en over hén werd meestal niet meer ge sproken. Natuurlijk hadden die Eversley's weinig interesse in zo'n ver familielid. Je had er niet veel aan, of je dezelfde naam droeg, en of je kon zeggen, dat je zulke rijke familie had. Maar 't-kwam er in dit geval eigenlijk alleen maar op aan, dat het jonge meisje fatsoenlijk was en van het soort, dat een man een gelukkig ge zinsleven kan geven. Hij zei William pre cies, wat hij dacht. Toen William vertrok, wisselde hij nog 'even een enkel woord met Abby Salt, en sprak met haar af, dat hij Katherine de volgende dag direct na het werk mee zou brengen om aan Abel voor te stellen. Hoewel Abby kalm en onbewogen met hem sprak, was het toch duidelijk, dat ze er graag een heleboel meer van wilde weten. Emily Salt vertoonde zich dit keer hele maal niet. Voor het eerst sinds hij daar aan huis kwam, vertrok William zonder ook maar een glimp van haar opgevangen te hebben. Hij had geen sluipende voet stappen in de gang gehoord, noch het sluiten van een deur op het moment, dat hij zich op het portaal vertoonde, en even min had hij haar grote, misvormde ge stalte ergens haastig in een kamer zien verdwijnen, of haar weinig aantrekkelijke, benige gezicht over de trapleuning zien gluren. Het leek erop, alsof hij in een spookhuis was geweest, waaruit het spook verdwenen was. Hij dacht er niet ernstig over na, maar even had hij een dergelijk gevoel. Hij wandelde de straat uit, langs de plaats, waar hij om meneer Tattlecom- be's terminologie te gebruiken „werd neergeslagen" en sloeg de hoek om naar Morden Road, welke straat beter verlicht was en drukker, daar deze de verbinding met High Street vormde. Aan het eind van de straat waren winkels en was het werkelijk druk Hij was» van plan High Street over te steken en dan de bus te nemen. Diverse andere mensen schenen hetzelfde van plan te zijn. De verkeers lichten veranderden van kleur juist op het moment, dat hij op de vluchtheuvel midden in de straat kwam. Met een groep je mensen, dicht op elkaar geperst, stond hij te wachten. Op het moment, dat één grote bus aan kwam rijden, voelde hij opeens een hevige steek onder zijn linker schouderblad. Het was alsof hem een stoot met grote kracht werd toegebracht. Hij stond op de rand van de vluchtheuvel en door de plotselinge stoot in zijn rug, ver loor hij zijn evenwicht. Hij zou voorover op de straat terecht zijn gekomen, als de man, die naast hem stond, hem niet bij zijn arm had gepakt en overeind had ge houden. De bus reed in volle vaart langs, dwars over de plaats, waar hij bijna te recht was gekomen. De man, die zijn arm gegrepen had en deze nog steeds vasthield, bromde: Maar meneer, wat was u van plan? William keek hem aan: Iemand gaf me een stoot in m'n rug, antwoordde hij. Hierna verschoten de stoplichten op nieuw van kleur en haastte het groepje mensen zich naar de overkant. William bekeek hen: twee kleine jongens, een vrouw met een boodschappenmand, een werkman met een tas gereedschappen, die na overwerk naar huis terugkeerde, een stel jonge, hevig opgeschilderde winkel meisjes; een oude vrouw in afgedragen kleren en een wonderlijk hoedje op; een man, die eruit zag als een welgestelde winkelier, en één, die er uitzag als een minder welgestelde arbeider. Verder een dikke vrouw met een klein jongetje en een jong vrouwtje met een baby. Er was niemand bij, aan wie hij die stoot in zijn rug kon toeschrijven. En toch had iemand hem die toegebracht, dat stond als een paal boven water. Als die vreemde meneer hem niet beet had gepakt, dan had hij op dit moment waarschijnlijk op straat gelegen, met een grote mensenmenigte eromheen en een politieagent, die alle détails van het ongeval opnam. Hij her haalde: Iemand gaf me een stoot in de rug, en hij voegde eraan toe: met een of ander hard voorwerp, een stevige wan delstok of zoiets. De man, die hem nog steeds vasthield, liet nu zijn arm los. William was noch dronken, noch krankzinnig. De man be keek hem van top tot teen en zijn boos heid verdween. Er gebeurden inderdaad wonderlijke dingen op deze aarde. Hij was in alle grote wereldsteden geweest, maar Londen spande de kroon wat geheimzin nige voorvallen betreft. Als hij geen haast had gehad, zou hij graag met William over dit onderwerp gediscussieerd hebben, j Maar hij moest voortmaken, hij had een afspraak gemaakt voor een onderhoud en I kon niet op zich laten wachten. Hij sloeg William dus op zijn schouder en zei: Je boft, jongeman, dat je er niet geweest bent! Je mag je in 't vervolg wel voor je vijanden in acht nemen! En weg was hij in het gewoel van de massa. William nam z'n bus. Hij vertelde Ka therine alles van het onderhoud, dat hij met meneer Tattlecombe had gehad, maar niets over de stoot in zijn rug. Het leek hem overbodig en bovendien bestond er de kans, dat het voorval haar angstig zou maken. Terwijl hij in de bus zat kreeg hij opeens een idee voor een nieuwe houten creatie: een gevlekt dier met ho rens en rollende ogen, een soort koe. Hij verlangde ernaar dit idee op papier uit te werken en was er zó mee bezig, dat hij het hele voorval min of meer vergat. En hij dacht er niet eerder weer aan dan op 't eind van de avond, nadat hij bij Katherine had gegeten, schetsen van zijn nieuwe idee had gemaakt, en samen met haar hun toekomstplannen had be sproken, waarbij hij zich gelukkiger1, dan hij ooit voor mogelijk had gehouden, voel de. Toen hij haar goedennacht had gekust en de straat inliep, moest hij er echter opeens weer aan denken. Zijn rug had nog een pijnlijke plek en hij hoorde de stem van de vreemde man opnieuw in zijn oren: „Je mag je in 't vervolg wel voor je vijanden in acht nemen!" Het was een voudig tè dwaas! Hij had geen enkele vijand! Of wél? Iemand had hem onlangs zó neergeslagen, dat hij er zijn bewustzijn even van verloren had. En nu had iemand hem een stoot in de rug gegeven, waar door hij, als niet de stevige arm van een vreemde man hem beet had gepakt, vlak voor een geweldige bus op straat gevallen zou zijn en overreden. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6