WBIRT Crifiek op het onderwijsbeleid Postkantoren in Haarlem Radicale partij dreigt de coalitie te zullen verstoren Sint Nicolaas deed zijn intrede in Haarlem Tien dagen geëist tegen buschauffeur ponderctag 17 November 19^9 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant 5 In het Voorlopig Verslag der Tweede Samer over de Onderwijsbegroting voor fojO verklaren vele leden dat naar hun ènuig diverse toestanden op onderwij s- rsbied dringend verbeterd dienen te wor- ftn De „onderwijsvernieuwing" voltrekt - ,-V in een veel te langzaam tempo. Vele den verklaren, dat welomlijnde plannen ■Mbreken. Naar hun mening viert het in tellectualisme nog steeds hoogtij, hetgeen lot uiting komt in een overlading van vele .Jrjima's met een breed uitdijende ge- cugenstof, die voor de leerlingen een la°elijkse nutteloze kwelling vormt. j^a het verlaten der onderwijsinrichting Mijkt de leerstof voor een groot deel in het maatschappelijke leven een overbodige ballast te zijn. Het levend contact met de behoeften der maatschappij is grotendeels verloren gegaan, doordat een zekere exa- n'cncultus de onderwijsprogramma's is mïi beheersen. Het gevolg hiervan is enerzijds, dat aanleg in een bepaalde rich- llng veelal niet tot zijn recht komt. Ander- jijds wordt bij het huidige onderwijssys- ,m de markt overvoerd met hele of half- jellectuele candidaten voor een pauper- Jm, dat slachtoffer wordt van de heer- lende diploma-aanbidding. Het onderwijssysteem zou zodanig ge organiseerd dienen te worden, dat er tus sen de verschillende typen van scholen onderling en tussen deze en de maat schappij. waarvoor zij willen opleiden, een organisch verband komt te bestaan. Thans -dat in het geheel niet het geval. Zorgelijk achten vele leden ook de toe- rmst van ons lager onderwijs. Nu reeds cr een tekort aan onderwijzers en een Angstwekkend gebrek aan schoolruimte. Straks zullen een paar honderdduizend kinderen buiten de normale toevoer toe- rang tot de lagere school vragen, als ge- "rolg van de hoge geboortecijfers ïn de aren na de bevrijding. Volgens de thans bekende cijfers zullen er in 1956 25 pro cent meer klassen, scholen en personeel moeten zijn om de uitbreiding van het aantal leerlingen op te vangen. Er zouden dan 40.000 onderwijzers moe ten zijn, 8000 meer dan thans; over zes iaar verdeeld, bétekent dit, dat er per jaar ongeveer 1300 onderwijzers meer beschik baar moeten komen dan thans het geval k Reeds thans dienen maatregelen te worden getroffen om straks aan. de moei lijkheden het hoofd te kunnen bieden. Zeer vele leden drongen aan op regeling van het overleg met de onderwijzers-orga nisaties. Voorts wensten vele leden inge licht te worden over het tekort aan be voegde leraren bij het middelbaar onder wijs. Zij vestigden er de aandacht op dat op vele middelbare scholen een aantal vak- „Overlading met leerstof leidt tot overbodige ballast in het maatschappelijk leven" ■A&é -destif Wybert! Nu weer voldoend® verkrijgbaar!' Onveranderd) van kwaliteit. Herinnert U zich de. dagen dat Wyberfc schaars was Gelukkig is die. tijd voorbij en kunt U Uw keel de juiste bescherming, geven, zo veel U wilt. Alléén in originele dozen Ook wederom verkrijgbaar: Wybert mei menthol leorgette Hagedoorn zong voor de Volksuniversiteit Het wegens haar tamelijk langdurige riekte met ongeveer zeven weken uitge belde optreden van Georgette Hagedoorn Ier viering van het dertigjarig bestaan der Volksuniversiteit voor Haarlem en omstre- fcn had gisteravond plaats in de met kaar- verlichte Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum, voorafgegaan door een even kort als blijmoedig openingswoord van voorzitter P. V. de Wit. die melding maakte tan de nog steeds voortdurende stijging van iet ledental en dan ook met gepaste vreug- iekon verklaren: „Wij bestaan niet alleen, wij leven en bloeien!" Hoewel Georgette Hagedoorn zich nog niet geheel gedisponeerd gevoelde en enige hinder ondervond van een drooglopende keel, ontlokte zij een buitengewoon geest driftige bijval. Er bestond een zeer prettige verstandhouding tussen deze veelzijdig be gaafde artiste en haar publiek, waarvan kouwens gezegd moet worden dat er geen enkele grap of pikanterie aan verspeeld was, Haar programma bestond uit een bloemlezing van succesnummers uit de laatste jaren: een paar balladen, een tiental guitige volksliedjes en herinneringen uit de bloeitijd van het cabaret. Al is er dus geen aanleiding om aan deze avond een uitvoe rige bespreking te wijden, toch mogen de hoogtepunten niet onvermeld blijven. Zon iet' twijfel behoorden daartoe de chansons uit het zogenaamde fin-de siècle van Paul ie Koele en Xanrof (de oprichter van „Le chat noir" die later minister werd), deca dent maar geestig, waarin haar gehele we zen, met inbegrip van een stuk of wat een voudige attributen, een stralende comedie speelde. Wat de volksliedjes betreft, zij hier ge wezen op haar wonderbaarlijk transforma- iie-vermogen, dat haar zonder uiterlijke hulpmiddelen in staat stelt vliegensvlug een gehele serie kostelijk gechargeerde voorstellingen te geven van allerlei bizarre typen. Ook de ernstige noot ontbrak niet. Prachtig waren haar vertolkingen van „De ballade van Florentin Prunier" van Duha- mel en van „Carillon" door Ida Gerhardt, waarin lyrische stuwkracht en dramatische bewogenheid een eenheid van uitdrukking vonden. De composities en begeleidingen van 'ierre Verdonck hebben recht op een niet Sering deel van deze lof pi-ij zing. DAVID KONING Tribunaal-restant opgeheven Met ingang van 1 December zal het Bureau =n de Kantonrechter-plaatsvervanger belast jet de afwikkeling van de zaken van het Haarlemse Tribunaal worden opgeheven, De werkzaamheden zullen van die datum af worden gecentraliseerd op de afdeling Bijzondere Rechtspleging van het Ministerie van Justitie. ken niet, of door onbevoegden wordt ge doceerd. Vele leden vroegen verbetering van de salariëring van hoogleraren. Zij beschouw den het als een misstand dat door de vele nevenfuncties van hoogleraren het waarde volle contact met de studenten vaak ge schaad wordt. Wegens de voorgenomen industrialisatie wensten vele leden aan uitbreiding van het nijverheidsonderwijs voorrang te verlenen. Weer Marshall-machtigingen voor Indonesië WASHINGTON, 16 November (Reuter). De Economie Cooperation Administration heeft vandaag, voor het eerst sedert de Marshall-hulp aan Indonesië wegens de Nederlandse politiële actie op Java werd opgeschort, weer aankoopmachtigingen ten behoeve van dit land verstrekt. De machtigingen belopen in totaal 37.500.000 dollar en zijn bestemd voor de aankoop van Japanse textielproducten ter waarde van 16.500.000 dollar, Ameri kaanse textielproducten ter waarde van 11.000.000 dollar en Amerikaanse rijst ter waarde van 10.000.000 dollar. Amerika vraagt Franse inspan ning ten bate van de luchtmacht De Verenigde Staten hebben Frankrijk gevraagd tien vliegtuigformaties te vor men en extra luchtbases te installeren, als voorwaarde voor militaire hulp, aldus heeft André Maroselli, de nieuwe Franse minister van Luchtvaart in een heden in de „Figaro" gepubliceerd interview ver klaard. „De Amerikanen zijn realisten", zo ver klaarde Maroselli, „zij weigeren kostbaar materiaal uit handen te geven zonder be paalde garanties". Een persfunctionaris van het ministerie van Luchtvaart deelde mee, dat een Fran se vliegtuigformatie gemiddeld 50 vlieg tuigen omvat, waarvan ongeveer 30 in actieve dienst en 20 in reserve. Mandoline-vereniging „De Troubadours" De uitvoering die de R.K. Mandoline vereniging „De Troubadours" Woensdag avond gaf in de tuinzaal van het Haarlemse Concertgebouw toonde aan, dat deze club sinds haar vorige concert in muzikaal- technisch opzicht niet achteruit gegaan is. Wij constateerden in ieder geval een beter beheerste rhythmielc en een steviger en meer gelijkmatig samenspel bij het optre den in combinatie van de beide groepen (A en B) van het ensemble. Ook viel ons op dat de donkergekleurde middenpartij, die der mandola's, in beter evenwicht met het gezelschap is gekomen. Het basregister klonk, evenals de vorige maal, uitstekend. A en B speelden tezamen vijf composities van Joh. B. Kok, dingen die altijd goed klinken, de nodige rhythmisdhe afwisseling' bieden, correct geharmoniseerd zijn en ge legenheid geven tot effectvolle dynamiek. De directeur G. Blok heeft inzake dit laatste punt zeker al heel veel bereikt, maar er zijn nog meer geraffineerde mogelijkheden. De uitvoering van het vrij uitgebreide stuk „Mascotte" gaf vooral een goede indruk; de mandola's konden er zich met succes in doen gelden. Toen later op de avond het A-orkest al leen optrad, kreeg men verrassende staal tjes van mooi klinkend samenspel te horen. De beide mandoline-partijen gaven elkaar in correct technisch spel niets toe en ook de andere groepen stonden voor hun taak. Aan de stevige en toch soepele directie van de heer Blok was het te danken dat het geheel een prettige indruk maakte van orde en gebondenheid. Een sterke tegenstelling met het zuivere plectrum-spel der „Troubadours" bood de vocale medewerking aan het programma van een groep Amsterdamse dilettanten, die ensemble-nummers uit opera's kwamen zingen, onder leiding van de oud-operazan ger Jules Moes. Want wat zij ten gehore brachten was meestal zeer onzuiver. Het ensemble noemt zich „Echos d'Italie", wel licht naar de Durand-bundel waaruit zij in hoofdzaak hun répertoire vormen. Het zou ten minste al te pretentieus zijn te bedoelen dat hun prestaties enige reflex van de Ita liaanse zangkunst zouden geven! Alleen de alt en de bas van het zevental toonden over behoorlijk materiaal en over een paar mu zikale oren te beschikken. Als dirigent be wees de heer Moes een opmerkelijke slag vaardigheid; doch daarmee alleen kon hij zijn ensemble niet zuiver doen zingen. JOS. DE KLERK. Tekort op betalingsbalans 1948: f 951 .millioen In een nota over de Nederlandse devie- zenpositie deelt de regering mede. dat het tekort op de lopende rekening van de voor lopige betalingsblalans van 1948 951 mil lioen bedraagt. Overschotten (in millioenen guldens) le verde' de handel op met: Frankrijk (27); Indonesië, Suriname en Curasao (61); Noorwegen (18)Polen (1); Sterlinggebieden inclusief transacties in ponden sterling met andere landen (321); Tsjechoslowakije (6) en Zweden (27). Tekorten ontstonden bij de handel met: Argentinië (26); België (237); Canada (50); Denemarken (14); Duitsland (15); Finland (15); Italië (5); Dollargebieden, inclusief transacties in dollars met andere gebieden 1007; Zwitserland (32) en diverse andere landen (11). Ten aanzien van het deviezenaspect van de Nederlandse landbouwpolitiek wordt verklaard, dat door de hogere productie in de landbouw, in de voedingsmiddelensec- tof een besparing wordt verkregen van 270 millioen en een importbespax'ing op de veevoedersector wordt verkregen van 100 millioen. De rechtbank te Roermond heeft de 20- jarige Odette B.. die valse dollarbiljetten uit België en Frankrijk naar ons land smokkelde, conform de eis tot acht maanden gevangenis straf veroordeeld. Vier inwoners van Venlo, die de valse dollarbiljetten aan de man hadden gebracht kregen ieder een jaar. De dienst groeit ook weer uit het gebouw aan de Gedempte Oude Gracht Enige weken geleden gaven wij naar aanleiding van enkele belangrijke data uit de geschiedenis van de Post in Nederland dit jaar is het 150 jaar geleden dat de postdienst in ons land genationaliseerd is en bovendien 100 jaar geleden dat de dienst zó. sterk gereorganiseerd werd, dat daarmee 'het tijdperk werd ingeluid dat leidde tot een enorme uitbreiding bij zonderheden over de ontwikkeling van deze dienst. Ter aanvulling geven wij nu wat gege vens over Haarlem. Reeds voor 1747 heeft te Haarlem een postkantoor bestaan. Dat was dus in de tijd dat de postdienst nog in handen van particulieren was. Waar het gevestigd was is uit de archieven niet meer op te diepen. In 1847. waren er in Haarlem zelfs op verschillende plaatsen postkantoren te vinden, onder andere aan de Oude Groen markt en aan de Bakenessergracht. In 1870 was het postkantoor ondergebracht in het „Hof van Holland" in de Smedestraat, dat daarvoor door het rijk was gehuurd voor 400 per jaar. Later verhuisde het naar een ander pand in de Smedestraat, op de plek waar nu het Politiebureau staat. De postdienst heeft zich tot 1894 met die behuizing in de Smedestraat beholpen, maar reeds in 1889 stond vast, dat die Op 30 September 1931 reed de laatste postwagen met een paard bespannen door Haarlems straten. Sinds 1 October van dat jaar rijden er alleen postauto's Kabinet-Bidault staat voor moeilijkheden Duits herstel wekt vrees (Van onze correspondent te Parijs) Na een aantal weken als centrum der in ternationale diplomatie gefungeerd te heb ben, eist Parijs momenteel weer aller aan dacht op voor de binnenlandse politiek. Een tijdperk van beproevingen voor het jongste kabinet-Bidault is ingeluid: Beproevingen van velerlei aard. In de eerste plaats ver toont de financiële begroting voor het vol gend jaar nog een verschil van een slordige 200 milliard francs en tot dusver heeft geen enkele minister die op de eigen posten willen of kunnen uitsparen. Ten aanzien van de buitenlandse politiek staan vervolgens minister Schuman de Kamer-debatten over Duitsland te wach ten, die wanneer de gebeurtenissen in Bonn zich volgens het schema voltrekken op 22 November moeten beginnen. Deze minister zal zeker moeilijkheden ont moeten, wanneer hij hel parlement van de noodzaak moet overtuigen Duitsland de weg te openen naar de conferentietafel van de Europese Raad. Want voor velen is de Europese Raad in dit geval het voorpor taal van het Atlantisch pact en opneming in dit pact impliceert de herbewapening van Duitsland. Schuman en Acheson heb ben bij' herhaling verklaard, dat deze even- Sint Nicolaas is weer in Haarlem. Woens dag is hij hartelijk begroet door vele jonge Haarlemmers, die zich met hun moeder of vader naar de Turfmarkt of het cen trum der stad hadden begeven, om Sint Nicolaas met zijn knechten te zien. Tegen tweeën heerste er een grote druk te aan de Turfmarkt, waar de boot uit Spanje aankwam en een commissie van ontvangst aanwezig was, om de gasten, die enkele weken in Haarlem zullen ver blijven, welkom te heten. De Haarlemse Postfanfaf» zette voordat de boot gemeerd De boot met Sint Nicolaas aan boord nadert de Turfmarkt; aan de kade zong de jeugd de bezoeker toe. werd „Zie ginds komt de stoomboot" in en de jeugd zong dapper mee.- OnöjJfc de vrolijke tonen van de fanfare werd daarna een korte rit door de stad gemaakt. Langs de kant der straten had den velen zich geschaard om Sint Nico laas, die met zijn knechten in een rijtuig had plaats genomen, te begroeten. De in tocht van de gasten heeft een gezellige drukte in de stad gebracht, tualiteit tijdens hun jongste besprekingen niet is overwogen, en de Franse minister heeft tijdens zijn laatste persconferentie er bovendien aan herinnerd, dat geen enkel nieuw land zich bij het pact kan voegen zonder de unanieme toestemming van alle twaalf tegenwoordige ondertekenaars. Als garantie tegen de her-militarisatie van Duitsland achtte de Franse minister deze bepaling voldoende. Formeel moge hij ge lijk hebben. Dat neemt echter niet weg. dat er reeds in Frankrijk een duidelijke angst valt waar te nemen voor een overhaaste rehabilitatie van Duitsland, die dit land vroeg of laat ook als militaire machtsfactor zal herstellen. Een voorproefje van de tegenstand, die Schuman te overwinnen zal krijgen, gaf de Gaulle op zijn laatste pers conferentie ten beste, toen hij de Fi-anse regering met meer hoon overlaadde dan hij zich in tijden veroorloofd had. Voor de generaal hadden alle huidige bewindvoer ders hun incompetentie nu wel voldoende duidelijk bewezen en de enige oplossing was, volgens hem, het volk zijn recht van spreken terug te geven. Nieuwe verkiezin gen zullen volgens hem duidelijk moeten maken, welke partijen de meeste mensen achter zich hebben en als er dan klaarheid in de werkelijke machtsverhou dingen is geschapen, dan zal er eindelijk een constructieve politiek gevoerd kunnen worden, ten bate vooral van de gehele Europese samenwerking. Als laatste hinderpaal is er het congres der radicale partij, waarin zich steeds ster ker stromingen af beginnen te tekenen geleid door oud-premier Daladier en de felle burgemeester van Bordeaux Chaban- Delmas die aandringen op terugtrekking der radicale ministers uit het kabinet- Bidault. Zonder op de uitslag van dit congres vooruit te lopen, kan men nu al voorspellen dat de radicale ministers Queuille, Delbos en René Mayer al hun overredingskracht aan zullen moeten wenden om dreigende moties onder de tafel te werken en zo de regering, waarin zij zitting hebben, van de ondergang te redden. Zoals men weet, volgt dit congres op overeenkomstige partij bijeenkomsten van de zijde der katholieken en socialisten, die er uiteindelijk in toege stemd hebben de mandaten hunner minis ters te verlengen. Zo ver is thans dus de parlementaire democratie in Frankrijk reeds, dat het voortbestaan van een rege ring rechtstreeks afhankelijk is geworden van een congres ener partij, clie zich tevoren op het parlementaire plan voor deelneming had uitgesproken en bovendien slechts uit naam van een minimaal percen tage van het kiezersvolk kan spreken. veel te bekrompen was. Daarom werden verschillende plannen gemaakt voor een beter onderdak. Daarvoor had men het oog geslagen op het oude Gerechtsgebouw in de Zijlstraat. Eerst is er enige tijd gestre den om de koopprijs en toen eenmaal tot aankoop besloten was en plannen voor een verbouwing gemaakt waren, bleek dat de ruimte toch onvoldoende zou zijn. Daarom werd besloten om enige belendende huizen aan te kopen en op de plek een heel nieuw gebouw te zetten. Toen werd het postkantoor gezet dat wij nu nog ken nen als zetel der Distributie. 1 Augustus 1894 werd het postkantoor in de Zijlstraat in gebruik genomen. Er werd toen ook de telegraafdienst in onder gebracht. Voorlopig had men in dit gebouw ruimte voldoende. Maarhet duurde niet lang. De postdienst groeide nog steeds en reeds in 1909 stond vast, dat er een nieuw en groter, gebouw moest komen. Het was niet gemakkelijk om daarvoor een geschikt terrein te vinden. Na lang durig zoeken werd tenslotte overgegaan tot aankoop van de panden van de Maat schappij Tot Nut van 't Algemeen aan de Zijlstraat, Ged. Oude Gracht en Raaks. Daarmee was een bedrag van 80.000 ge moeid. Nu moesten nog verschillende aan grenzende huizen worden gekocht, waar mee enkele jaren gemoeid waren. Er was toen tenslotte een flink terrein verkregen, waarop een gebouw gezet kon worden dat niet alleen een waardige huisvesting zou bieden aan de postdienst, maar ook aan de telegraaf en de telefoon. Hoeveel het nieuwe gebouw gekost heeft valt uit de beschikbare bescheiden moeilijk op te maken. Wel weten wij dat 33.228 be taald is voor de sloping der oude gebou wen, 105.300 voor het maken van de be- ton-onderbouw en 690.100 voor de bo venbouw. Maar dat is niet alles. Het rijk had bijvoorbeeld zelf 260.000 gele stenen gekocht voor de binnenmuren en 338.000 klinkers voor de gevels. Op 10 April 1922 is het nieuwe gebouw in gebruik genomen. De huisvesting der telefoon was toen nog niet gereed. Haar lem kreeg de eerste automatische telefoon en de bouw van de daarvoor nodige appa raten eiste veel tijd. Pas 8 Januari 1925 is de automatische telefoon-centrale van het rijk in gebruik genomen. Dit is dus over enkele maanden juist 25 jaar geleden. Het is een belangrijk moment in de geschiedenis der telefoon, zodat het voornemen bestaat dit jubilé le vieren. Nog vrij algemeen wordt het kantoor aan de Oude Gracht aanduid als het „nieuwe" postkantoor. Het is nu ruim 27 jaar in gebruik. Niettegenstaande enige tijd geleden het bijkantoor in de Baljuws laan (bij het Station) in gebruik genomen is waar de grote sorteermachine is op gesteld kojnt er opnieuw ruimtege- gebrelc, De directeur de heer C. Bakker, vertelde ons, dat hij in het postkantoor een tekort aan localiteiten krijgt. Reeds wordt, om dit te ondervangen, een deel van de grote ruimte die achter de loketten ge vonden wordt opgeofferd. Maar de tele foon worstelt nog veel erger met een tekort aan ruimte. De telefoon-administra tie moest reeds elders worden onderge bracht. De heer Bakker gaf als zijn per soonlijke mening te kennen, dat de enige afdoende oplossing zou zijn om in de toe komst een nieuw postkantoor te bouwen en dan het bestaande gebouw aan de Oude Gracht geheel vrij te maken voor de telefoon. Dit nieuwe postkantoor zou in de onmiddellijke omgeving van het Sta tion gezet moeten worden, want de prak tijk heeft uitgewezen, dat dit de aangewe zen plaats is. Tram ramde bus In de tweede helft van Juli van dit jaar reed bij de tramovergang bij de Bentvelds- weg een autobus tegen de tram. die op weg was naar Zandvoort. De gevolgen waren zeer ernstig; een dei' inzittenden, mevrouw van Suters uit Rotterdam werd zo ernstig gewond, dat zij kort daarop overleed, twee andere inzittenden werden vrij zwaar ge wond. Vanochtend stond de chauffeur van die autobus terecht voor de Haarlemse recht bank. Duidelijk bleek ter zitting weer, hoe onbevredigend de veiligheidsmaatregelen bij deze overweg zijn. De chauffeur, een 25-jarige Rotterdammer had tijdens het nemen van de bocht, kort voor de overweg het half verwoeste waarschuwingsbord niet gezien en het slingersignaal, dat hem onbe kend was, maar half begrepen. Tien meter voor hij bij de overweg kwam, zag hij plot seling de naderende tram. Hij meende niet meer op tijd te kunnen remmen en gaf gas, in de hoop nog vóór de tram de rails te kunnen oversteken. Dat was hem niet ge lukt. Hoewel de wagenvoerder van de tram, die vanochtend als- getuige verscheen, zeer krachtig had geremd, was een botsing op deze korte afstand niet meer te vermijden. De achterkant van de bus werd geraakt en vrijwel geheel ingedrukt. „Dood door schuld" was de chauffeur D. J. thans ten laste gelegd, en terzake daarvan en ook omdat de trambestuurder zeker geheel onschuldig was, eiste de offi cier van Justitie mr. B. van den Burg tien dagen hechtenis. Mr. van den Burg voegde er aan toe, dat de buschauffeur zich vol ledig bewust dient te zijn van zijn ver antwoordelijkheid voor de passagiers. En ondanks het feit, dat de getuige-trambe- stuurder de buschauffeur prees voor zijn beslissing om gas te geven - wat volgens hem de enige kans kon zijn geweest - achtte de officier D. schuldig. SCHEEPVAART Nov. Aalsum, R'damGibraltar pass. Finisterre. Annenkerk, BrisbaneR'dam 16 Nov. van Fremantle naar Aden. Barenörecht, 13 Nov. (v.m.) v. Newcastle te Amsterdam. Gooiland, Buenos AiresA'dam 17 Nov. Las Paimas. Johan van Oldenbarnevelt, BataviaA dam 16 Nov. 150 mijl van Batavia. Lemsterkerk, R'damCalcutta 16 Nov. van Bombay. Mapia. Colombo—A'dam pass. 16 Nov. GuardafuU Nieuw Holland. 17 Nov. van Brisbane te Singapore. Indrapoera, wordt 17 Nov. 22 uur aan de Hoek van Holland verwacht. Ko:a Baroe. 16 Nov. v. Batavia n. Soerabaja. Kota Inten. 25 Nov. van Rotterdam te Batavia verwacht. P.loöjokerto, Java—R'dam pass. 16 Nov. Rcmpang. A'damJava 17 Nov. te Djeddah. Riouw, A'damJava pass. 16 Nov. Oporto. Sarangan, BataviaR'dam 16 Nov. van Port Swettenham naar Penang. Weltevreden, JavaGalveston pass. 16 Nov. Gibraltar. Finisterre. Westeraam, New York—i^'dam 16 Nov. 780 mijl Oost van Cape Race. QKort en Bondig BINNENLAND De Hoornsc gemeenteraad heeft besloten tot aankoop van het woonhuis Korenmarkt 12 voor de prijs van f15.000. Dit huis zal worden bestemd tot ambtswoning voor de nieuwe burgemeester, mr. dr. B. C. Canne- man. die Zaterdag geïnstalleerd zal worden. De burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d' A illy, is uitgenodigd het congres van Amerikaanse gemeenten bij te wonen, dat van 30 November tot 2 December in Cleve land tOhio) wordt gehouden. Mr. d'Ailly zal op het coügrefi spreken over de uitbrei ding en ontwikkeling van Amsterdam. De kantonrechter te Eindhoven heeft vijf ..getuigen van Jehova", die bij de door de politie aldaar op 27 Augustus gehouden razzia waren garresteerd, vrijgesproken, om dat geen der agenten van politie, die ter te rechtzitting werden gehoord, kon verklaren, dat deze vijf verdachten een overtreding hadden gepleegd. Aan de Venlose veiling is de record omzet van 20 millioen gulden bereikt, waar mee alle voorgaande jaartotalen zijn overtroffen. Dit hoge cijfer is vooral te danken aan de grote augurkenomzet van de afgelopen zomer. Van de 20 millioen worden ongeveer 12 millioen door de groente-sector geleverd en circa 8 millioen door de eieren- afzet. In het gemeentehuis van Oosterbeek is de nieuw benoemde burgemeester van Ren- kum, mr. D. Matzer van Bloois, geïnstalleerd. De tram zal binnenkort uit het stads beeld van Groningen verdwijnen. Er komen trolleybussen en nieuwe autobussen voor in de plaats. Het gemeentebestuur heeft_ thans de raad voorgesteld negentien overbodig ge worden tramrijtuigen als woning te laten dienen. Voor de verbouwing der rijtuigen is f 30.500 nodig, bij welk bedrag is inbegrepen de aanleg van electriciteit en riolering. De eerste Drentse Stoomvaartmij (E. 'D. S.) gevestigd te Hoogeveen zal met ingang van 1 Januari het door haar gedurende 50 jaar uitgevoerde goederenvervoer stopzetten en dit overdragen aan de A.T.O. Men voert thans onderhandelingen omtrent overneming van een groot aantal chauffeurs, dat bij deze dienst werkzaam is. In de ouderdom van 73 jaar is te Grave overleden de heer A. J. van der Laar. die van 8 September 1914 tot 1 December 1941 burge meester van Lichtenvoorde is geweest. De directeur van de Noord-Ooster- polderwerken heeft te Zwolle aanbesteed het bouwen van 24 landbouwschuren in de Noord-Oostpolder. De hoogste inschrijver was H. B. van Essen te Apeldoorn, met f 1.994.000; de laagste inschrijver aannemers bedrijf H. Fokkens, Naaiden, met f 1.135.000. Het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem veroordeelde onlangs de gewezen „opper- stormleider" van de Landwacht K. A. H. tot levenslange gevangenisstraf. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft het door K. tegen deze sententie ingestelde beroep verworpen. In de ouderdom van 80 jaar is te Vught overleden de heer E. van de Mortel, oud directeur der 's Hertogenbossche Brandwaar borg Maatschappij. Van deze maatschappij is hij 40 jaren directeur geweest. Hij was lid van het hoofdbestuur der Nederlandse Pad vindersvereniging. Volgens een door het Centraal Bureau voor de Statistiek bij 255 confectie- industrieën verricht onderzoek bedroeg de totale waarde van het verbruik aan mate rialen, inclusief het bedrag betaald voor hulpdiensten in 1948 f227.467.000 tegen f 180.256.000 in 1947 (233 ondernemingen") en f55.159.000 in 1938 (210 ondernemingen). De totale waarde der vervaardigde producten inclusief het bedrag ontvangen voor hulp diensten was respectievelijk f353.772.000, f279.442.000 en f85.590.000. De betrokken ondernemingen hadden eind September 30.707 personen in dienst. HAARLEM EN OMGEVING De heer .1. M. \V. Schalkwük, theol. cand. te Heemstede is beroepen voor de zen ding onder de Hindoestanies, welk beroep hij heeft aangenomen. Ds. Bot, secretaris van de C. J. M. V.. zal Dinsdagavond in Wijljgebouw Leidsestraat 20 spreken over „Het Wonder Gods in Indo nesië". De heer J. L. M. A. Schlatmann te Haar lem is aan de gemeente-universiteit van Am sterdam geslaagd voor het candïdaatsexamen wis- en natuurkunde. Zaterdag en. Zondag brengt het hoofd kwartier-team van het Leger des Heils een bezoek aan Haarlem. Ter gelegenheid daar van wordt Zaterdagavond in het gebouw Schagchelstraat het bijbels spel „Het donkere dal" opgevoerd. Zondag worden samenkoms ten gehouden. Voor het houwen van een nieuwe kerk der Nederlands Hervormde gemeente van Spaarndam is alsnog een gift van f1000 ingekomen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Geallieerde overeenkomst over Duitse scheepsbouw Ook grote, snelle schepen toegestaan Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen, dat de Amerikaans-Engels- Franse commissie van deskundigen voor de Duitse scheepsbouw, die deze week te Lon den vergadert, heeft besloten, dat West- Duitsland onmiddellijk zal kunnen begin nen met het bouwen van koopvaardijsche pen voor de grote vaart. Een woordvoerder van het Engelse mini sterie van Buitenlandse Zaken deelde mede, dat de commissie volledige overeenstem ming heeft bereikt. Deaanbevelingen der commissie zullen voor de geallieerde Hoge Commissarissen dienen als richtlijn bij hun besprekingen over deze kwestie met de West-Duitse regering. Zoals bekend is, waren' de ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Enge land en Frankrijk in April j.l. te Washing ton overeen gekomen, dat West-Duitsland niet eerder met het bouwen van vracht schepen voor de grote vaart zal kunnen be ginnen dan wanneer het een voldoende aan tal kustvaartuigen zal bezitten. Uit dezelfde bron wordt nog vernomen, dat de Amerikaanse vertegenwoordigers in de commissie van deskundigen hun eis heb ben laten varen, dat aan West-Duitsland moet worden toegestaan vijftig snelle vrachtschepen en schepen van buitenge woon type, die niet vallen binnen de door drie bezettende mogendheden vastgestelde beperkingen te bouwen. Volgens deze be perkingen mag de snelheid der door West- Duitsland te bouwen schepen niet meer dan twaalf knopen per uur bedragen en mogen zij niet meer dan 7200 ton meten. Men meent te weten, dat er in totaal on geveer twaalf schepen van buitengewoon type door West-Duitsland zullen mogen worden gebouwd. De commissie heeft ech ter geen definitief aantal vastgesteld, doch wel een maximum voor de totale tonnen- maat der te bouwen schepen, die niet bin.-* nen de vastgestelde beperkingen vallen.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7