Rijkswerkplaats voor vakopleiding AAI 27 BAROMETERS Jati van der Pigge Het scheen of de wetering explodeerde toen hij (naast) onze spinner sloeg Vrijdag 18 November 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant Hce te Haarlem aan ongeschoolden een vak geleerd wordt Ei' is ons land een tekort aan vakarbei ders. Daarentegen is de groep ongeschool den veel te groot. De lijsten van de werk zoekenden van de arbeidsbeurzen bewijzen dit. Het is dus èn voor de samenleving èn voor de ongeschoolden een belang dat daarin verandering komt. Vandaar dat van overheidswege veel gedaan wordt voor vakopleiding, scholing en herscholing. Het is onverklaarbaar dat er onder de arbeiders die geen vak kennen, geen gro tere neiging beslaat om elke kans aan te grijpen om er alsnog een te leren. De voordelen zijn: le een hoger loon, 2e een aangenamer werkkring, 3e minder kans op werkloosheid. Het rijk heeft 34 rijkswerkplaatsen voor vakopleiding die ressorteren onder de Gewestelijke Arbeids'oureaux. In Haarlem is er een in een oud schoolgebouw in de Spaarnwouderslraat. Daar wordt opgeleid voor: timmerman, betontimmerman, met selaar, machinebankwerker, metaaldraaier, construcliebankwerker, lasser en electri- cien. De oprichting dateert al van 1943, maar na de bevrijding is ze pas tot volle ontwikkeling gekomen. Wie het schildervak wil leren moet naar de werkplaats in Amsterdam of Leiden, wie stucadoor wenst te worden kan naar Den Haag gaan. Er was in het gebouw aan de Spaarn wouderslraat geen ruimte om ook de af deling metselaars op te nemen, daarom is die ondergebracht in de tuin van het Ge westelijk Arbeidsbureau aan de Kleine Houtweg. Daar vinden ook de timmerlie den gelegenheid zich te bekwamen in het „stellen". Op dit ogenblik zijn er in Haarlem 125 cursisten. Daaronder zijn 64 gedemobili seerde!!. Dc capaciteit is evenwel 180, zo dat er vele plaatsen onbezet zijn. Nu de demobilisatie van ons leger in Indonesië evenwel in versneld tempo gaat, wordt een sterke stijging van het aantal cursisten verwacht. Vandaar dan ook dat al plannen gereed liggen om de werkplaats te vergro ten, zodat er voor 250 jonge mannen plaats komt. Er is een groot verschil met de am bachtsscholen. Daar komen als regel de jongens die pas van de lagere school ko men. Om op een rijkswerkplaats te komen moet een jonge man minstens 18 jaar zijn. Op de ambachtsscholen heeft men twee jaar nodig om de jongens de grondbegin selen van een vak te leren, op de rijks werkplaatsen is de termijn veel korter ge steld. Dit is mogelijk omdat ouderen veelal intenser leren en bovendien is dit onderwijs sterk op de praktijk ingesteld. De cursus die het langst duurt is die voor timmerman, maar die beperkt zich toch nog tot 7 a 8 maanden. Er wordt hard aangepakt, maar het is begrijpen dat iemand in zo'n korte tijd geen volslagen vakman wordt. Daarvoor is nodig dat hij ook nog enige jaren in de praktijk ervaring opdoet en zich in het bijzonder het tempo eigen maakt. Om het volgen van een cursus voor de ouderen mogelijk te maken, zelfs voor gehuwden, krijgen de cursisten een ver goeding. Voor een gehuwde Haarlemmer is die 30, plus „de gulden van minister Joekes" en eventueel een prestatietoeslag van 2,50 en een kindertoeslag. Voor gedemobiliseerden is de loonder vingsvergoeding iets hoger. Ieder zal inzien dat deze tegemoetkomin gen niet aan de hoge kant zijn, maar men gaat van de veronderstelling uit, dat de be trokkenen er zelf ook iets voor moeten over hebben. Toch is het in deze tijd van duurte voor menige huismoeder onder de cursisten zijn 38 gehuwden ondoen lijk de eindjes aan elkaar te knopen.. De vergoedingen werden bovendien enige jaren geleden vastgesteld, zodat zij niet voldoende aangepast zijn aan de stijging van de kosten van het levensonderhoud. Dit geeft in sommige gevallen aanleiding tot moeilijkheden in de gezinnen. Het zou daarom aanbeveling verdienen indien de minister althans de prestatie-toeslag" ver hoogde. Het is te begrijpen dat deze werkplaat sen van het rijk grote financiële offers vragen. Andere inrichtingen voor oplei ding krijgen schoolgeld, maar hier is het juist andersom, hier moet nog aan de cur sisten geld betaald worden om ze in staat te stellen de school te bezoeken. Ais opvolger van Louis Denfeld is benoemd tot chef van de Marine-staf der Verenigde State n admiraal Forrest Sherman. De nieuwe functionaris aan zijn bureau. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 18 NOVEMBER Gemeentelijk Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Stadsschouwburg: Groningse vereni ging „Gruno". „Berenöje Niksnut", 8 uur. Frans Hals: „De prins der bandieten14 j., 2.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Revolverjacht", 14 j.. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het spel gaat beginnen", alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Ergens in Europa". 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De slaap des doods". 13 j., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. City: Johnny Belinda, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 19 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Assepoes en de beto verde katuil" (Amsterdams jeugdtoneel), 2 uur: „De zilveren fluit" (net Vrije toneel)o uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstel lingen. VOOR DE NIEUWSTE (Adv.) Een kijkje in de timmer af deling in het oude schoolgebouw aan de Spaarnwouderstraat De Haarlemse werkplaats kost het rijk ongeveer 200.000 per jaar. Voor 34 zulke werkplaatsen de een is gro ter, de ander kleiner wordt het dus een zaak van vele millioenen. Daarom moet gezorgd worden dat geen enkele plaats onbezet is! Voor de cursisten to'ègelaten worden, is het nodig dat zij op het Gewestelijk Ar beidsbureau getest worden. De ervaring is dat ruim 70 procent voldoende ontwikke ling en aanleg heeft om met kans op succes deze vakopleiding te volgen. Wij hebben met belangstelling een rond gang door de werkplaats gemaakt. Overal was men met ijver en opgewektheid aan het werk. Wij stonden verbaasd welke gunstige resultaten in zo'n korte tijd van opleiding" worden bereikt. Deze vakopleiding is bij het personeel een hoofd met 6 leraren en werkmeestex-s in goede handen! De ervaring is dat ongeveer 95 procent van de cursisten er in slaagt zich blijvend een positie te verwerven als vakarbeider. Daarmee bewijzen deze rijkswerkplaat sen dat zij alleszins reden van bestaan hebben. Er komt hierbij ook om de hoek kijken de wenselijkheid van de waardering van de vakarbeider. Daarover nog iets meer in een volgend artikel. Minimumprijzen voor jenever per glas De vakorganisatie gedistilleerde dranken heeft minimumprijzen vastgesteld voor ver koop van jenever per glas, voor gebruik ter plaatse. De met ingang van 17 November geldende mmlmum-prijzen zijn afgekondigd in het Voedselvoorzieningsblad. Zij verschik .en naar gelang de prijsklasse waarin he,, bedrijf is ingedeeld. Onderscheid wordt ge maakt tussen oude en jonge jenever. Ook zijn voorwaarden gesteld ten aanzien van cn hoeveelheid per glas. In ieder bedrijf cuenen gedrukte prijslijsten te worden opgehangen of neergelegd, waarop de prijsklasse, de toegestane verkoophoeveelheid per glas, als mede de prijs per glas (welke uiteraard niet de minimumprijs behoeft te zijn) moeten worden vermeld, De maatregel is genomen om misstanden ten gevolge van onderlinge concurrentie van wederverkopers te voox'komen. „Oorlogsslachtoffer" voor de rechtbank Overal in Amerika had het geval de be langstelling van het publiek opgewekt: de Amerikaanse troepen op mars door Duits land hadden ergens in een greppel een jon gen van een jaar of vijftien gevonden, die zich niets meer van zijn verleden zei te kunnen herinneren. Amerikaanse families schreven brieven naar Duitsland, dat ze hem wel wilden adopteren. Maar daar is niets van gekomen. De jeugdige Albert bleef in Duitsland en verviel steeds meer in cle vervuilde sfeer van het na-oorlogse Duitsland. Hij begon alcohol te drinken en ontwikkelde zich tot de leider van een van die boefjes-benden, die zoveel en overal tussen de Duitse ruïnes opereerden. Steeds meer was hij op een verkeerd pad terecht gekomen. Maar aan deze vreemde tijd kwam een einde en Albert keerde terug naar Holland, grondig bedorven in zijn jarenlange erva ring met de geallieerde bezettingstroepen. Hij is nu nog niet zo lang terug in Neder land. Maar toch lang genoeg om een mis drijf te plegen, waar hij gisterochtend voor de Haai'lemse Rechtbank voor terecht moest staan. Ergens in de Zaanstreek had hij inmiddels 21 jaar geworden een doos zeep gestolen. Gezien zijn verleden in Duitsland en het feit, dat hij al zijn von nissen van de Kinderrechter op zijn naam had staan, eiste de Officier van Justitie, mr. S. van den Burg, een gevangenisstraf van anderhalf jaar, door te brengen in een jeugdgevangenis. De verdediger, mr. A. D. P. V. van Lö- ben Seis vroeg voor dit „oorlogsslachtoffer" een straf in cle gewone, gevangenis, daar het; beter voor hem zou zijn, als hij niet het gevoel kreeg een zeer speciale behandeling te ontvangen. DISTRIBUTIE VAN ZILVER OPGEHEVEN. Met ingang van heden is de distributie van zilver opgeheven, zodat voor het ver handelen, bewei'ken en verwerken, ver bruiken en vervoeren van zilver geen ver gunning meer vereist is. DEVIES DER SCHILDERS: 's Zomers buiten, 's Winters binnen De Vakgroep Schildersbedrijven heeft onlangs in overleg nxet de Bond van Ne derlandse Schilderspatroons, de Neder landse R.K. Bond van Schilderspatroons „St. Lucas" en de Nederlandse Bond van Christelijke Schilderspatroons een comnüs- sie in het leven geroepen voor werksprei- ding in het schildersbedrijf. Door een betere spreiding van schilderswerkzaam heden over het gehele jaar zal een gehele of gedeeltelijke werkloosheid van gezellen gedurende de wintermaanden kunnen wor den tegengegaan. Namens niet minder dan 40.000 in het schildersbedrijf werkzame vaklieden doet deze commissie thans een dringend beroep op particulieren en over heidsinstellingen, om de schilders geduren de de winter binnenwerk te laten ver richten en ander schilderwerk zodanig te verdelen dat aan de schilders ook des win ters werk kan worden opgedragen. Men hoopt door deze actie het aantal werklozen onder de schilders dat in de drie grote steden Amsterdam, Den Haag en Rot terdam de vorige winter respectievelijk 300, 500 en 300 bedroeg, te verminderen. Niet alleen omdat deze seizoenarbeid ern stige sociale consequenties voor de betrok kenen zelf en hun werkgevers medebrengt, doch opdat ook de financiële zorgen van de overheid, die het overbruggingsgeld uit betaalt, zullen worden verminderd. Nederlandse boeren uit Amerika terug Dertig jonge Nederlandse boeren zullen Zaterdag na een verblijf van zes maanden in de Verenigde Staten naar Nederland terugkeren. Gedurende huii verblijf in de Verenigde Staten bestudeerden zij de veefokkerij, de mechanisatie van het boerenbedrijf, de bestrijding van vee- en plantenzieken en het tegengaan van epidemieën en onkruid. Zij bezochten fabrieken van landbouw machines en vleesverwerkende bedrijven. Sommigen van hen volgden cursussen aan universiteiten. De bezoekers kregen een opleiding in Amerikaanse arbeïdsmethoden in de land bouwbedrijven, in de hoop dat deze bij zal dragen tot een verhoogde landbouwpro ductie in hun moederland. Nadat zij naar huis teruggekeerd zijn zullen zij hun be vindingen en aanbevelingen in een rap port aan de regering sturen ten behoeve van een verbetering van de Nederlandse landbouwmethoden. „Batjan" en „Ceram" morgen in Den Helder Hr. Ms. „Batjan" en „Ceram", die 29 September uit Indonesië vertrokken, wor den morgen in Den Helder verwacht. De beide korvetten zullen omstreeks 7 uur des morgens op de rede ankeren. Om halftwaalf lopen beide bodems de haven van Nieuwediep binnen. Nog dit jaar zal de hete- lucht motor proefdraaien Onlangs teruggekeerd van een inspectie- en oriëntatiereis naar Indonesië, heeft ir. M. H. Danxme sr., president-directeur van „Werkspoor" te Amsterdam, verklaard dat, ondanks de veranderde omstandigheden, de toekomst voor Nederland in Indonesië er niet ongunstig uitziet. Overal in de tropen trof hem het stugge volhouden van de daar werkende Nederlanders. ..Dank zij onze jarenlange ervaring en dank zij het feit. dat Indonesië groten deels speciale machines nodig heeft, neemt Nederland inzake machineleveranties aan Indonesië een zeer bevoorrechte positie te genover de buitenlandse concurrentie in". De heer Damme was daarom niet bevreesd voor dc mededinging van Amerikaanse machinefabrikanten. temeer niet, daar zijns inziens de Amerikaanse industrie vooral belang heeft bij massa-leveranties. De benoeming van een „industriële ambas sadeur", die als vertegenwoordiger van de gehele Nederlandse industrie een belang rijke taak in Indonesië kan gaan vervui ler., achtte ir. Danxme zeker juist. Omtrent cle ontwikkeling van de gas turbine deelde ir. Damme mede, dat. de eerste van deze turbines door de Bataafse Petroleum Maatschappij is besteld. „Werk spoor" werkt op dit gebied samen met vier andere maatschappijen: „De Schelde" Stork, Wilton Feyenoord en de Rotterdam se Droogdok Maatschappij. De experimen ten zijn zeer kostbaar (vandaar de samen werking), doch hebben succes opgeleverd. De hete-lucht-motor zou ir. Damme lie ver willen noemen „heet-gasmotor". In zake de ontwikkeling van dit product ont hulde hij, dat de eerste motor, die een ca paciteit zal krijgen van 325 pk, nog dit jaar zal proefdraaien. Deze motor heeft „Werkspoor" ontwikkeld in samenwerking met PhiliDs. Tenslotte sprekend over het pi'obleein industrialisering en werkloosheid, meende de president-directeur van „Werkspoor", dat de toestand geleidelijk moeilijker wordt: Zijns inziens kunnen de vele werk zoekenden (gevolg van de snelle bevol kingsaanwas. de repatriëring enz.) alleen in de industrie een plaats vinden. ü5c ^nicUaar BABY-SPECIAALZAAK „Geschenken voor henx en voor haar" Radio-luisterwedstrijd Evenals voorgaande jaren maakt ook ditmaal een radio-luistenvedsti'ijd deel uit van de actie voor de vei'koop van prent- biiefkaarten en postzegels, waarvan de opbrengst bestemd is voor de inrichtingen ter verpleging van kinderen, die in eniger lei vorm bijzondere zorg vereisen. Men kan deze wedstrijd beluisteren over de beide Hilversumse zenders op Zaterdag avond van 8.05 tot 8.20 uur. De wedstrijd is samengesteld door Aad van Leeuwen en Jan cle Troye. Medewer king verlenen Fanny Blankers-Koen, dr. Max Euwe, Piet Kraak en Geertje Wiele- ma. Op Sinterklaasavond wordt de uitslag van de wedstrijd bekend gemaakt. De aloude Tabak- en Sigarenhandel is gespecialiseerd in het artikel SIGAREN. Voor St. Nicolaas offreren wij een fraaie collectie van superieure kwaliteit. De voorraden zijn, zoals bekendop vóór oorlogs peil. Als van oudsbezorging franco huis. Gr. Houtstraat 81 (Adv.) EEN SNOEK VAN TWINTIG POND nnppr pii laat. in Hp namïddae" lanes nlantenhol alsof de sninner het eniee Wanneer gij laat in de namiddag langs een wetering zoudtrijden waar ge drie maal achtereen de plons van een jagende snoek hoorde, wanneer een bedekte lucht over de polder hing" en een Zuid-Westen windje een fikse kabbel over het water joeg, wanneer ge al vier broeders in Petrus had ontwaard met een paar fikse snoeken aan het stuur van hun fiets vrienden wij weten dat wij vele voorwaarden stellen maar wanneer gij dan nog uw split-cane werpstok in het voituur had liggen, dan zoudt gij dat ene uurtje voor donker toch ook met profijt willen plukken. Zelfs al hadt ge zoals wij uw allex'beste pakje aan. omdat ge van een receptie kwaamt. Want zulke uurtjes in de drukke en aanzienlijk minder opwindende jacht naar het dagelijks brood zijn bitter dun gezaaid. Zo geschiedde het dan dat wij in koorts achtige naast de werpspullen aan het split- cane monteerden en behoedzaam op onze stadse stappertjes naar de wallekant af daalden. En nog geen drie minuten latei- zong het nylon van de reel en dook de klei ne „terrible"-spinnèr met gevederde dreg het water in. Nu zijn wij sedert de vorige verhalen noga- aardig gevorderd met onze spinning-techniek. Wij hebben ons name lijk door een'van de hele grote broeders la ten vertellen, dat onze methode van „houd hem boven alles van de grond en uit de wa terplanten" ons net zoveel kans gaf op een snoek als een lot in de Staatsloterij op de honderdduizend. Een bijzonder kleine kans is dat. Nu geeft onze nieuwe methode naast de kans op snoek de zekerheid dat men bij negen van de tien worpen in het vuil blijft zitten, maar per slot is onze mentor finan cieel geïnteresseerd bij de spinner-fabri- cage dus mag men hem dat niet kwalijk nemen. De bedoeling is namelijk om het hele zaakje op de grond te laten zinken en het dan zo langzaam mogelijk draaiend met kleine schokjes weer binnen te halen. Koude pret Nu is dat allemaal erg leuk, maar om streeks November begint het water al fris te worden en wanneer men vierentwintig maal half-vergane waterplanten van de dreg hebt geplukt, beginnen de vingers een gxraad van verstijving te vertonen, die al leen maar te vergelijken is met die van bevroren vlees. Zo koud waren onze vingers toch niet, dat wij de felle klap van een fikse snoek op onze „terrible" niet voelden. Hij schoot aan de overkant van de wetering uit zijn water - plantenhol alsof de spinner het enige was dat nog aan zijn geluk ontbrak. Hij vergiste zich overigens in cle mening dat hij een visje op apegapen te pakken had, maar liet niet na hardnekkige pogingen in het werk te stellen om die vergissing goed te maken. Hij nam drie grote ramen kris-kras over de wetering en toey dat niet hielp, trok hij zich in de waterplanten terug om zijri trek ken, die hij zo lelijk thuis had gekregen, te overdenken. Nu nxoel een snoek nogal slim zijn om de gecombineerde veei'kracht split- cane, nylon en frictie de baas te worden en deze Esox Lucius was net niet listig ge noeg onx het dunne lijntje in de waterplan ten te verwari'en en ïxet daar stuk te trek ken. Hij kwam dus voor de tweede ronde in de ring en klapte nxet zijn grote staart het water tot schuim. Dat is altoos een enerverend gezicht en ge moet daarbij de lijn geducht op spanning houden, want an ders is hij los eer gc hoera zoudt kunnen roepen. De laatste klap Nadat hij in de gaten kreeg, dat lx* t hem weinig baatte onx meters lijn door de spoel le ritsen, veranderde hij van tactiek en kwam met een vaart ais een lorpedo-jager naar ons tce gezwommen om „slack" in de lijn te krijgen. Deze toeleg lukte bijna, want hij kon een ruk geven die. de stok in een dreigende halve cirkel zette. Toen was het met hem gedaan. Wel registreerde het nerveuze split-cane topje non de plaats waar Lucius de capitulatie tekende, maar daarna konden wij henx op de wallekant halen en hem op een pondje of vier schatten. Nu is het met ons zo, dat wij met de vangst van één snoek in zo'n verloren uurtje al heel tevreden zijn. Voor de makkers die op een fabuleuze dag twintig snoeken vangen en ze dan mee naar huis nemen, hebben wij namelijk weinig bewondering, want zo is zelfs het beste water gauw dood. Bovendien lukt het ons nooit om twintig snoeken op één dag te vangen en dat heeft met die afkeer ook wel wat te maken. Maar na zo'n eerste snoek steken wij een pijp op en voelen ons aanzienlijk verzoend met deze wereld in het algemeen en onze pol der, waar wij onze longen eens door kun nen blazen met een frisse herfstwind, in het bijzonder. Nu zijn wij ook weer ïxiet zo, dat wij er na de eerste snoek mee uitscheiden. En daarom stiefelden wij naar het bruggetje over de wetering waar een vergrijsde visser al een uur lang op een legendarische snoek had staan loereix. Wij willen niet verhelen dat bij ons het duivelse plan voorzat om deze ervaren snoeker met levend aas, die met de min achting der conservatieve jaren op onze werphengel had neergekeken, eens even te demonstreren, hoe men de kadakker van een snoek die daar bij de brug al in zo menig gevecht overwinnaar was gebleven, wèl aan het lijf moest komen. Niet zonder sarcasme sloeg de oude rot die zijn spulletjes al had opgeborgen ons gade, toen wij de spinner tussen de water planten door manoeuvreerden. En met bij tende vriendelijkheid informeerde hij, toen de verwachte klap uitbleef: „Nou, waar blijft'ie nou". Niet zonder verlegenheid, maakten wij ons gereed om de spinner die wij al vlak voor ons door het water zagen wervelen, uit het water te halen. „Daar is'tie" Toen zagen wij op nog geen ixxeter voor onze voeten een snoek aanzetten voor de sprong. Een muil als een ravijn kwam bo ven water. Een zwartgroene rug van twee handbreedten kromde zich voor de slag op het aas. En in het water zagen wij zijn machtige goud-groene flanken en zijn brede witte buik. Een hoge staart sloeg een kolk die het water deed opspatten. „Daar is'tie" schreeuwde de oude. Op dat moment sloeg de dreg in een wa terplant en de oude snoek, die het draai ende ding ineens niet meer zag, dook er over heen en verdween in de groene diepte. Wij zijn vrienden nog nooit zo dicht bij tranen geweest. Dat had de snoek van ons leven moeten zijn. De „loeris" van de gesprekken om de kachel op de lange winteravonden, die men slechts één keer in de vissersloopbaan „aan" krijgt. Een snoek die men op de rug moet dragen onx hem de vrienden te tonen. "Wij hebben het alsnog geprobeerd. Wij hebben hem in het vallende donker al onze spinners en al onze plugs en al onze wob- bei's gepresenteerd. Maar de oude Lucius was weg en bleef weg en men hoorde henx denken: „Je kan'et me doen". Op weg naar huis hebben wij ons ge troost met de gedachte, dat wij hem tóch niet gekregen hadden, omdat de oude slim merik onze lijn op de brugkant zou hebben stukgeschuurd, of het vuil inge schoten zou zijn. Wij hadden het gevecht nochtans gaarne met hem aangedurfd en het gaarne met ere van hem verloren. Maar dit duizend maal vervloekte waterplantje. Terwijl wij met ons ineens belachelijk lichte vierpondertje naar huis togen, bleef ons het fascinerende visioen van de twin tig-ponder in de sprong voor ogen. Maar wij weten waar hij woont en zullen daar nog eens aanbellen. SPINNER Ook Sinterklaas gaat met zijn tijd mee. In Amsterdam tufte de oude kindervriend deze week op een motor-scooter rond en natuurlijk was er toen wel ergens een agent, die de zaak niet vertrouwde en met alle geweld des Sinten rijbewijs wilde zien. Gelukkig waren al zijn papieren in ordezodat dc bisschop zijn inkopen voor hex heerlijk avondje direct weer kon voortzetten. Sergeant-majoor J. Verkes met militaire eer begraven Een dof geroffel was Donderdag door de straten van Haarlem te horen. De ser geant-majoor J. Verkes. die dezer dagen bij een motorongeval in Heemstede onx het leven is gekomen, werd met militaire eer naar zijn laatste rustplaats gebracht. Om halfelf was de stoet, waarin meeliepen detachementen van het eerste instructie- bataljon te Bussum, waar de overledene hoofdinstructeur voor de sport was, van de Officieren Kaderschool te Breda, waar de heer Verkes studeerde en Haarlemse mili tairen, van het woonhuis in Haarlem-West vertrokken en om over halftwee kwam zij op de Noorderbegraafplaats aan. Daar waren aanwezig vele militairen, onder wie majoor A. S. Westra van het vliegveld Twente en majoor J. A. Vergouwe, namens commandant en officieren van de kader- school te Breda en sportvrienden. Toen de kist in de aula was geplaatst en een erewacht onx de baar was opgesteld, sprak luitenant-kolonel Van Rooy. namens het directoraat van de Luchtmacht, een af scheidswoord. Spieker zeide de overledene van het begin van zijn militaire loopbaan na de oorlog gekend te hebben. Hij was bataljonscommandant op het vliegveld lepenburg. In enige jaren is Verkes opge klommen tot sergeant-majoor en gaf zich geheel voor de taak. welke hem was opge legd. Verkes was geboren voor.de sport en een geboren sportman, die zijn beste krach ten heeft gegeven voor de lichamelijke op voeding iix dienst en de sportbeoefening in de vrije tijd. In het bijzonder herinnerde spreker aan de taak van de overledene als hoofdinstructeur in Bussum. Zich tot de nabestaanden richtend zeide luitenant kolonel Van Rooy, dat de arbeid van sergeant-majoor Verkes vruchten zal af werpen. Luitenant-kolonel Stoffels herinnerde aan de samenwerking met de luchtstrijd krachten in Nijmegen. Een ieder gaf hij een goed voorbeeld en werkte ïxxee aan de op voeding van velen. Als voorzitter van de Hilversumse Gym nastiekvereniging en namens het Koninklijk Nederlandse Gymnastiekverbond zeide de heer W. Ham, dat de heer Verkes zijn krachten heeft gegeven aaix hel turnen. Hij zorgde er voor, dat het turnen op een hoger peil kwam. De heer S. van Duin. voorzitter van de Haarlemse Atletiekvereniging „Haar lem" zeide dat hij als athleet en als leider veel met Joop Verkes te maken heeft ge had. Deze was niet alleen sportman, maar ook een propagandist. Hij bracht de jeugd tot de sport. Door het verscheiden verliest de HAV een zeer gezien clublid en de athletieksport een grote steunpilaar, die iix binnen- en buitenland vele successen heeft geboekt als polsstokhoogspringer. Ook in de militaire dienst deed hij goed werk, het geen spreker heeft gezien bij de voorberei ding van een jubileumwedstrijd van de L.S.K, in Nijmegen. Nadat de heer J. Rijlaarsdam namens de athletiekclub „Zeeburg" uit Amsterdam woorden van dank had gesproken voor het werk, dat de heer Verkes gedurende tien jaar als leider heeft verricht, voerde de ixeer J. J. P. Hut namens de Koninklijke Nederlandse Athletiek Unie het woord. Bij de sport wordt vaak gedacht aan de pres taties en voor Verkes zijn er vele op te sommen. Welke waarde heeft echter een dergelijke lijst als de gedachten uitgaan naar het verscheiden van dit jonge leven. Hij was een eenvoudige sportbeoefenaar en nam bij het turnen en de athletiek een belangrijke plaats in. Bovendieix bracht hij zijn kennis over op de jeugd. Daarvoor bracht spreker een saluut. De nabestaan den gaf de heer Hut de verzekering, dat de nagedachtenis van Joop Verkes bij de sportsmen, die met hem zijn uitgekomen, in herinnering zal blijven. Onder orgelspel werd de baar grafwaarts gedragen. Twaalf Haarlemse militairen los ten boven de geopende groeve een salvo. De vader van de overledene sprak woorden van dank. Propaganda-avond van „Haarlems Vredescomifé" Het Vredescomité voor Haarlem heeft voor deze en de volgende week een drietal buurtbijeenkomsten belegd. De eerste daar van, die Dinsdag iix gebouw Rosenhaghe gehouden zou worden, is wegens gebrek aan belangstelling afgelast; de tweede, gisteravond in de „Stad Haarlem", was tamelijk druk bezocht. Op deze vergadering werd het woord gevoerd door de voorzitter van het comité, de heer J. Horsmeyer Jr. uit Bloemendaal, die allereerst betoogde dat de vredesconxïtés geen „mantelorganisaties" zijn van een bepaalde politieke partij, zoals hun vaak aangewreven wordt, maar alle vrienden van de vrede, ongeacht hun ge loof, overtuiging en positie in hun rijen verenigen willen om tezamen „desnoods te vechten" voor het behoud van de wereld vrede. De plaatselijke comités vormen tezamen de nationale vredesorganisaties die op hun beurt weer zijn aangeslotexx bij het Wereld- Vredescomité, dat nog wel zeer jong is, maar toch reeds opmerkelijke resultaten boekte. Spreker herinnerde in dit verband aan het wereldvredescongres dat in lie'c be gin van dit jaar in Parijs gehouden is en dat een machtige bezieling werd voor allen die het bijwoonden. Ook in Haarlem is de eerste georganiseerde manifestatie van de vredeswil der massa, op 2 October j.l. in de Concertzaal, een succes geworden. Nu het wereldcomité in Rome de grote lijnen voor deze „vredesstrijd" uitgewerkt heeft (men wil zich wenden tot de onder scheiden regeringen en de UNO om stop zetting van de bewapening, staking van de oorlog in China, Griekenland etc. en ver nietiging en buiten de wet stellen van de atoombom eisen), gaat men ook in ons land zich beraden op een werkprogram, waartoe op 10 en 11 Augustus in Amsterdam een nationaal vredescongres gehouden zal wor den. Spreker wekte allen op, dit congres bij te wonen en deze strijd om de vrede met alle energie daadwerkelijk te steunen. Ieder weldenkend mens wenst vrede, maar woorden alleen houden de oorlog niet tegen. In wereldoorlog no. 1 vielen 9,7 millioen doden, in de jongste wereldbrand waren het er nog veel meer. Hitiers krijgsroes heeft alleen zijn land meer dan 400 milliard gekost, dat was genoeg geweest om ieder Duits gezin een compleet gemeubileerd huis met tuin en een auto te geven. Thans be steden de Westelijke democratieën („als zij die naam nog verdienen") weer 21 milliard 's jaars aan hun defensie; maar voor huizen is geen geld. Spreker was ervan overtuigd dat onder deze condities een derde wereld oorlog onvermijdelijk zal zijn, tenzij allen over de ganse wereld, rijken zowel als ar men, Russen zo goed als Amerikanen of Nederlanders, katholieken, protestanten, socialisten en communisten, de handen in een zouden slaan om dat hechte vredesfront te vormen tegen de oorlogsdrijvers, met de vorming waarvan in Parijs zulle een tref fend begin gemaakt was.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5