Haarlems Dagblad Spitfire op gebouw van vliegveld Twente gestort: vier doden Duitse industrie in slechte positie „Unie vertraagd door te grote nauw gezetheid en gebrek aan intuïtie" Verliezen in Indonesië 64e Jaargang No. 19403 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Zaterdag 19 November 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en ©preebte "tjaaricttiBrtje Courant (Tnno t6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Vrijdagmiddag om kwart over twaalf is een Spitfire op hel vliegveld Twente na een mislukte landing tegen een stenen ge bouw, waarin de K.L.M. en de Rijkslucht vaartdienst zijn gevestigd, gevlogen. De piloot, de eerste luitenant-vlieger J. van Huisstee, de enige inzittende, kwam daarbij om het leven. Het toestel drong zich als gevolg van de enorme snelheid in het gebouw, waar door een van de leden van het personeel van de Rijksluchtvaartdienst, de heer Schurer, op slag werd gedood. Twee per sonen, de heren Engbers en Scheygrond, werden zwaai- gewond. In het gebouw brak brand uit. welke echter spoedig met schuimblusapparaten kon worden bedwongen. De verongelukte Spitfire van de jacht- vliegschool van de Luchtmacht Nederland, gestationneerd op de vliegbasis Twente, was met een andere Spitfire opgestegen voor het uitvoeren van enkele duikaanval- len op het vliegveld. Deze duikaanvaUen worden geregeld ondernomen als onder deel van het 'lesprogramma van 'de jacht- vliegschool. Het later verongelukte toe stel is van grote hoogte op het doel ge doken en daarbij te ver doorgegaan. Even voor de duik had de vlieger per radio ver schillende malen de verkeerstoren opge roepen, hetgeen een aanwijzing zou kunnen zijn dat er iets niet in orde was met het toestel. De vlieger heeft op het antwoord van de toren echter niet gereageerd. Dicht bij de grond gekomen heeft de vlieger uit alle macht geprobeerd het toestel uit de duik te trékken, netgeen hem echter niet is mogen gelukken. De Spitfire heeft de grond geraakt, is met grote snelheid door geschoten en daarna tegen het gebouw uit elkaar gesprongen De brandweer en de geneeskundige dienst van het vliegveld waren vrijwel on middellijk ter plaatse, waardoor aan de gewonden vrijwel direct assistentie kon worden verleend. De vlieger van het toe stel, de 1ste luitenant vlieger J. van Huisstee, was afkomstig uit Gilze-Rijen. De heer Scheygrond is, hoewel hij na het ongeluk ernstig gewond was, uit de bo venverdieping van het beschadigde ge- bouw gesprongen. Drie militairen van de luchtstrijdkrachten, die zich in het ge bouw bevonden, werden licht gewond. In het R.K. ziekenhuis te Enschedé zijn gisteravond de twee zwaargewonden van het vliegtuigongeluk op het vliegveld Twenthe. de 28-jarige B. F. Scheygrond en de 29-jarige H. J. Engbers. aan hun kwets uren bezweken, zodat het ongeval aan vier mensen het leven heeft gekost. Winkels tot negen uur open voor St. Nicolaas en Kerstmis Als B. en W. het goedvinden Teneinde het publiek in de gelegenheid te stellen, gedurende de dagen, onmiddellijk voorafgaande aan Sint Nicolaas en Kerst mis, ook in de avonduren inkopen te doen, heeft de minister van Economische Zaken evenals vorige jaren de colleges van burge- meester en wethouders van alle gemeenten gemachtigd, ontheffing te verlenen van de wettelijke voorschriften inzake de winkel sluiting. Een dergelijke ontheffing kan worden verleend tot uiterlijk 9 uur des avonds op 1, 2, 3, 22 en 23 December. Commies getroffen door schot uit revolver van collega Aan de Duitse grens bij Emmercompas- cuum heeft zich een ongeval voorgedaan, waarbij de grenscommies H. Hams ernstig werd gewond. De commiezen Hams en Rechtop achtervolgden een smokkelaar, die met enige pakken koffie de Duitse grens wilde passeren en ondanks herhaalde som maties op de vlucht sloeg. De commies Rechtop trok zijn revolver. Hij viel echter, waarbij een schot afging en de kogel zijn collega Hams in de buik trof. Na het vliegongeluk bij Enschedé. Militairen halen de slachtoffers uit het nog rokende gebouw van de Rijkslucht vaartdienst. Aziatische vakverenigingen naar Londen Dr. Deven Sen, secretaris-generaal van het Aziatisch verbond van vakverenigin gen, heeft alle nationale arbeidsorganisa ties in Aziatische landen opgeroepen op 28 November te Londen aan te treden voor een spoedbijeeiikomst van de bestuursraad der fëderatie ter bespreking van „zeer belangrijke kwesties'op arbeidsterrein" in Azië. De bijeenkomst, die zou moeten sa menvallen met de komende conferentie van "de. op te richten nieuwe internationale organisatie van devakbeweging te Lon den, zou in het bijzonder de betrekkingen van de Aziatische federatie tot het nieuwe lichaam overwegen. Wijs besluit van Romulo U.N.O. mag niet meer schelden De voorzitter van de Assemblée der UNO, generaal Carlos Romulo, heeft gisteren na een rede van de Poolse afgevaardigde Katz-Suchy, die de Amerikaanse afgevaar digde Benjamin Cohen een vertegenwoor diger van Wallstreet noemde, de leden van de Assemblée verboden bij de debatten termen als „satellieten van Moskou", „de delegatie van Wallstreet" of „vertegen woordiger van de Cominform" te gebrui ken. Zulke uitdrukkingen zullen niet in het verslag worden opgenomen. Zij dragen uiet bij tot een atmosfeer van verzoening, wel willendheid of vrede en zijn beneden de waardigheid van de UNO. BALKANKWESTIE IN DE U.N.O. Opnieuw beroep op Albanië en Bulgarije De Algemene Vergadering van de UNO heeft Vrijdag onder krachtige oppositie van Sovjet-Russische en Oost-Europesè zijde een beroep gedaan op Albanië en Bulgarije, onmiddellijk iedere steun aan de Griekse guerilla-strijders te staken. Een desbetref fende resolutie werd alleen bestreden door de Sovjet-Unie, Polen, Joegoslavië, Tsje- choslowakije, de Oekraine en Wit-Rusland. In de resolutie wordt verder besloten, de speciale commissie voor de Balkan, die door de Slavische landen is geboycot, te laten voortbestaan en haar te instrueren om de pogingen voort te zetten voor het herstel van de normale betrekkingen lussen Grie kenland en zijn Noordelijke buurlanden. Bij alle leden van de UNO en andere staten werd er op aan gedrongen zich te onthouden van steunverlening aan iedere tegen Griekenland strijdende gewapende groep. De resolutie dringt er nogmaals bij Albanië, Bulgarije en Griekenland op aan normale diplomatieke en andere betrek kingen aan te gaan. De resolutie werd met 50 stemmen tegen 6 bij twee onthoudingen (Israel en India) aangenomen. Verder werd een resolutie (zonder tegenstemmen) goedgekeurd, welke alle staten, die Griekse kinderen hebben opgenomen, verzoekt met het internationale Rode Kruis samen te werken om hen zo spoedig mogelijk naar huis te laten terug keren. Russisch voorstel afgewezen De Algemene Vergadering verwierp een Sovjet-Russische resolutie, die een beroep wilde doen op de partijen op de Balkan om de militaire operaties stop te zetten, een algemene amnestie af te kondigen eh de speciale Balkan-commissie op te heffen. Het Russische voorstel verzocht tevens om algemene verkiezingen in Griekenland on der toezicht van "de grote mogendheden en de instelling van een grensbewakingscom missie der grote mogendheden. Slechts de Sovjet-Unie en de Oost-Europese landen steunden elk onderdeel van de resolutie. Joegoslavië sprak zich uit voor alle voor zieningen der resolutie, met uitzondering van het voorstel om een grenscommissie der grote mogendheden in te stellen. Israel onthield zich van stemming over elk on derdeel, terwijl Haiti en Yemen de oproep tot staking van de militaire operaties steun den. Over een Sovjet-Russisch voorstel, dat de Griekse regering wil verzoeken execu ties af te gelasten en een tegenvoorstel van Engeland, dat beweert, dat de Assemblée in deze kwestie niet bevoegd is, zal Zater dag gestemd worden. Amerikaanse credieten zijn moeilijk te krijgen De sterke achteruitgang van de Duitse staalproduetie in de maand October wordt in economische kringen te Düsseldorf be schouwd als een direct gevolg van de fi- nancieringsmoeilijkheden, waarin de Duitse industrie meer en meer verstrikt raakt. Dr. Adenauer heeft gisteren medegedeeld, dat een defintief stopzetten van de ontmante ling der staalfabrieken West-Duitsland een staalcapaciteit van twee millioen ton per jaar zal besparen. De vraag, wanneer West-Duitsland in staat zal zijn deze capa citeit geheel te benutten, kon niet beant woord worden. Niet alleen is Duitsland nog gebonden aan zijn staalmaximum van 11,1 miUioen ton, doch ook dit kwantum heeft men nog niet kunnen bereiken. In Augus tus was de productie opgelopen tot 834.000 ton, wat overeenkomt met een jaarproduc tie van 10 millioen ton. In October werd evenwel minder dan 700.000 ton geproduceerd, waardoor men weer ver van het toegestane maximum is afgeraakt. Dit wordt temeer opvallend ge acht, daar de algemene productie-index stijgende is gebleken. In economische krin gen zoekt men de verklaring van deze ach teruitgang in het feit, dat gebrek aan kapi taal de bedrijven niet toelaat hun installa ties aan te vullen of te vernieuwen. De enige bron voor het verstrekken van mid delen ter investering ligt momenteel in de fondsen, waarin de tegenwaarde van de onbetaalde Amerikaanse importen wordt gestort. Sedert een jaar wacht het Duitse bedrijfsleven op het vrijgeven van midde len uit dit fonds. Op het ogenblik onder handelt de Federale regering met de E.C.A. over het vrijgeven van een bedrag van een milliard Duitse mark. Dit bedrag is even wel slechts een fractie van de bestaande crediet-behoeften van overheïds- en parti culiere bedrijven. Alleen de staalindustrie maakt volgens mededeling van de Vereni ging van staalfabrikanten te Düsseldorf aanspraak op een milliard om de hoogst noodzakelijk geachte herstellingen en mo dernisering der bedrijven te kunnen door voeren. Algemeen bestaat het inzicht, dat buiten lands kapitaal te hulp zal moeten worden geroepen om de Duitse industrie op een solide kapitaals- en technische basis te stellen. Drie leidende Duitse figuren zijn thans in Amerika: de president van de bank der Duitse landen, Vocke, de direc teur van de credietbank voor herstel, Abs en de burgemeester van Hamburg, Brauer. In economische kringen alhier neemt men aan, dat zij over credietmogelijkheden zul len onderhandelen. In dit verband kan worden opgemerkt, dat ook Hamburgs scheepsbouw, wil zij de vruchten kunnen plukken van de haar toegestane produc tiemogelijkheden, dringend credieten nodig heeft. Omtrent de werkelijke kansen op buitenlands kapitaal is men hier verre van optimistisch. Buitenlandse, speciaal Ameri kaanse financiers, herinneren zich hun slechte ervaringen met verleende credieten na de eerste wereldoorlog al te goed. Het niet bestaan van een regeling voor deze oude schulden vormt een belangrijke hindernis bij de huidige pogingen. Daaren boven is transfer van dividenden aan de credietgevers nog niet mogelijk. Voorts be seft men in Duitsland wel, dat men nog in een labiele politieke situatie leeft, die voor particuliere credietgevers weinig.aantrek kelijks heeft. Het feit, dat zelfs bestaande Amerikaanse bedrijven in West-Duitsland bij de Duitse autoriteiten om credieten moeten aankloppen, waar de moedermaat schappij geen steun verleent, is genoeg om de verwachtingen der industrie niet al te hoog te spannen. De enige hoop is op het ogenblik dan ook gericht op een beperkte deelneming van buitenlandse firma's in Duitse bedrijven, een vorm, die evenwel bij de Duitse vakbonden ernstige beden- dingen wekt. Benelax-manifestatie Algemene en monetaire Benei ux-aspecten In het Indisch Instituut te Amsterdam is Vrijdagmiddag onder auspiciën van het „Comité van Belgisch-Nederlands-Luxem burgse Samenwerking" een landelijke Be- nelux-manifestatie gehouden, die door vertegenwoordigers uit schier alle lakken van het bedrijfsleven werd bijgewoond. De voorzitter, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland riep een bijzonder welkom toe aan de ambassadeur van België, de heer E. Graeffe en aan de gezant van Luxem burg, de heer A. Collart. Deze vergadering is belegd, aldus de heer Beelaerts van Blokland, omdat de toestand ernstig is. Gelukkig wordt meer en meer ingezien, aldus spreker, dat een verder uit stel van de economische unie rampspoedige gevolgen zou hebben. Het bedrijfsleven wil thans weten waar het aan toe is. De arbei ders zien vol angst de toekomst tegemoet. De prijzen gaan omhoog en de lonen blijven gelijk. Vermeden moet Worden dat produc tievermindering tot werkeloosheid zou lei den. De industrie wordt echter in haar ontplooiing door allerlei grenzen geremd. Het is de taak van de vakorganisaties om de Benelux te helpen verwezenlijken ten einde groter bestaanszekerheid te verkrij gen. Het woord was daarna aan prof. G. A. Ph. Weijer, die sprak over „het algemeen aspect van Benelux". Hij zeide, dat de vol ledige unie nog niet tot stand gekomen is omdat de na-oorlogse toestand in ons land veel slechter was dan men destijds te Lon den had aangenomen, onder andere door het conflict in Indonesië. Het had volgens spreker van het begin af op onze weg ge legen in elk geval met alle energie datgene •te doen wat onze beproevingen althans enigszins zou kunnen verlichten. Dit inzicht had moeten voeren tot een zo snel moge lijke verwezenlijking van de Benelux- gedachte, teneinde ons althans voor een deel te bevrijden uit het economisch isola tionisme waarin wij reeds vóór de oorlog waren geraakt. Spreker noemde als oorzaak van het dra len de al te grote Nederlandse nauwgezet heid en het gebrek aan intuïtie, waardoor doortastend optreden wordt belemmerd. Er is ook een gebrek aan voorlichting, waar door het publiek het probleem der dollar- schaarste op een lijn stelt met abnormale droogte. Prof. dr. G. M. V e r r ij n Stuart be sprak het monetair aspect van de Benelux. Nationaal draagt men in belangrijke mate via de overheidskas elkanders lasten. Op internationaal niveau ligt dit geheel anders. Daar wil men elkander wel helpen, maar 'als het er op aan zou komen dit monetair te verwezenlijken, dan stuit zulks terstond af op de begrijpelijke overweging, dat een land, dat zich in internationaal opzicht in Een technische storing verhinderde Vrijdag de tijdige aflevering van ons blad bij de abonnés. Wij verzoeken onze lezers, excuus voor deze on vermijdelijke vertraging. Veiligheidsraad stelde Indonesisch debat uit De Veiligheidsraad heeft Vrijdagmiddag na een kort debat over formaliteiten be sloten het rapport van de UNO-comniissie voor Indonesië op de agenda te plaatsen en de bespreking van het rapport op te schor ten tot ten minste drie dagen nadat de bij lagen ter beschikking zijn gesteld van de leden van de raad. De Nederlandse ambassadeur te Ottawa, dr. Van Royen, verklaarde Vrijdagavond op een persconferentie, dat er zich moei lijkheden zouden kunnen voordoen bij de souvereiniteitsoverdracht. Het zou ook mogelijk zijn, dat extremisten in Indonesië cnrust zouden trachten te verwekken. Dr. van Royen was echter vol vertrou wen, dat de huidige republikeinse regering het zowel met het communistische gevaar als met het gevaar van omverwerpende actie onder de nationalisten zou klaar spelen. Dr. van Royen hield zijn persconferentie onmiddellijk na de vergadering van de Veiligheidsraad. ,Als ik voorzien had, dat de vergadering zou worden verdaagd voor dat Palar en ik aan de conferentietafel hadden plaatsgenomen, zou ik de perscon ferentie hebben uitgesteld", zei hij. Dr. van Royen vond de stemming veel gunstiger voor Nederland dan toen hij in April vertrok. Het succes van de Haagse conferentie schreef hij toe aan de inner lijke drang van partijen om tot een over eenstemming te komen. Het Britse landbouw er spaar d Queenie is dertig jaar oud en was reeds lang met pensioen toen haar baas op het idee kwam. haar nogmaals in het arbeidsproces in te schakelen. Queenie werd van haar stal ie Gloucestershire gehaald en kreeg tot taak. de eeuwenoude cidermolen te laten draaien. En zo loopt Queenie op haar oude benen maar rond en rondterwijl haar' baas de appels in de trog gooit. evenwicht kan houden en dat geen moei lijkheden met zijn betalingsbalans heeft, niet bereid is een telkens wederkerend gat in de betalingsbalans van een ander land te stoppen. Ook op het gebied van de handelspoli tieke protectie levert internationale unifi catie van het economisch leven bezwaren op. De betalingsbalans van Nederland ziet er minder gunstig uit dan die van België, al kan ook dit laatste land na afloop van de Marshall-hulp in een minder aangename situatie geraken, iets wat thans nog te wei nig wordt beseft. De positie van zogenaam de „onevenwichtigheid" van de Neder landse betalingsbalans, het handhaven van het evenwicht met abnormale hulpmiddelen en ten koste van strenge controle op de in ternationale handel en op de deviezen, vormt een probleem, dat in de eindphase der Benelux bijzondere zorg vereist. Er zijn nog andere punten, die in het probleem van het specifieke evenwichts herstel tussen de Benelux-landen onderling de aandacht verdienen. Zo dient het vraag stuk van investering van Belgisch kapitaal in Nederland nader te worden overwogen. Binnenkort vrede met Oostenrijk Geallieerden doen elkaar concessies Definitieve overeenstemming over het staatsverdrag met Oostenrijk, waarbij dit land onafhankelijk zal worden, is thans aanstaande. De plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken hebben gisteren vergaderd en wat genoemd werd „grote mate van overeenstemming" bereikt over artikel 35 van het ontwerp-verdrag, dat tot dusver het grootste struikelblik is ge weest. Dit artikel gaat over de oliegebie- den en raffinaderijen. Naar gemeld wordt, is aan de Russische eisen ten aanzien van bepaalde gebieden door het Westen tege moetgekomen. De Russische vertegen woordiger had gezegd dat zijn regering geen overwegende bezwaren tegen andere artikelen zou maken als men over.de olie kwestie tot een accoord kwam. In Westelijke kringen wordt er de na druk op gelegd dat de voordelen, die Oostenrijk en Centraal-Europa in het al gemeen zullen trekken uit de totstand koming van een verdrag, opwegen tegen concessies op bepaalde geschilpunten. Drie-en-twintig doden bij ongelukken met superforten Thans is vastgesteld, dat achttien perso nen om het leven zijn gekomen bij de bot sing gisteren tussen twee superforten bo ven Stockton (Californië). Een vierde superfort, dat in Florida startte, is te Tampa in Florida neerge stort. Vijf inzittenden werden gedood en vier gewond. Startverbod Generaal Hoyt Vandenberg, stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, heeft Vrijdag na een bespreking met generaal Curtis Lemay, hoofd van de strategische lucht macht, aan alle afdelingen van de lucht macht bevel gegeven om alle superforten, waarvan de motoren niet veranderd of niet aan extra controle zijn onderworpen, op de grond te houden. Het bevel volgt op een reeks ernstige ongelukken. Verdere zuivering in de Noorse communistische partij Het Noorse communistische blad „Frihe- ten" deelt mede, dat nog drie vooraan staande leden uit de communistische partij zijn gestoten. Het zijn Halvorsen, vice- voorzitter, Vetlessen en Berg. Allen waren leden van het nationale bestuur. Volgens het blad zijn deze drie „ontrouw jegens de partij geweest in verband met haar strijd tegen het Titoïsme". Zij zouden plaatse lijke partijvergaderingen te Oslo en andere plaatsen hebben bijgewoond en gepoogd hebben andere communisten ten gunste van het „Titoïsme" te beïnvloeden. Zij hadden een brief van het bestuur, waarin een verklaring van loyaliteit met de poli tiek van de partijleider, Loevlien, ten aan zien van het uitstoten van Furubotn en de zuivering van de partij van het „Ti toïsme" wordt verzocht genegeerd. Chinese troepen mogen niet op Indo-China terugtrekken Volgens Vietnamese kringen te Parijs hebben Chinese nationalistische autoritei ten keizer Bao Dai van Indo-China ver zocht bij een opmars der Chinese commu nistische troepen tot de zuidgrens, op Indo- China te mogen terugtrekken. Bao Dai zou dit verzoek hebben afgewezen. Rampzalige gevolgen van cycloon in India Volgens officiële ramingen zijn bij de cycloon, die aan de Oostkust van India boven Madras heeft gewoed, 780 personen om het leven gekomen. Meer dan 263.000 huizen vernield en meer dan 30.000 stuks vee verdronken. Haags accoord goedgekeurd door kabinet van Djokja BATAVIA, 19 November (AFP) Het republikeinse kabinet heeft het accoord van Den Haag goedgekeurd, zo heeft radio Djokjakarta gemeld. Het parlement zal 5 December in ple naire vergadering bijeenkomen ter be krachtiging van het accoord. Naar net schijnt is deze bekrachtiging verzekerd, daar de drie partijen, die de meerderheid vormen, hun instemming hebben betuigd met de resultaten van de Ronde Tafel conferentie. Het woord is aan Will Rogers: Dc Verenigde Staten hebben nooit een oorlog verloren of een con ferentie gewonnen. (Reader's Digest) Rusland en Joego-Slavië beschuldigen elkaar Rusland heeft de Joegoslavische zaak gelastigde in Moskou, Lazo Latinovic, be schuldigd van spionnage en zijn terugroe ping geëist, zo meldt het officiële Russi sche nieuwsbureau Tass. Tass onthult verder, dat Joegoslavië verscheidene dagen geleden de terugroe ping heeft geëist van drie Russische di plomaten, die inmiddels uit Moskou op dracht hebben gekregen terug te keren. Het zijn de consul te Zagreb, een assistent- militaire attaché en de vertegenwoordiger van de Russische voorlichtingsdienst te Belgrado. In de nota, waarin Rusland de Joego slavische zaakgelastigde thans beschul digt, wordt gezegd dat de Joegoslavische beschuldigingen tegen deze drie Russen (anti-Joegoslavische activiteit) van alle grond ontbloot zijn en een nieuw bewijs zijn voor de vijandige houding, die Joego slavië ten aanzien van de Sovjet-Unie aan de dag legt. De Joegoslavische rege ring zou zelf de verantwoordelijkheid moe ten dragen voor deze nieuwe anti-Russi sche daad. Vorige maand heeft Rusland het terug roepen geëist van de Joegoslavische am bassadeur te Moskou, Karlo Mrazovic. Als reden werd toen anti-Russische activite»* genoemd. Begrafenis van kolonel Breemouwer's zoon SEMARANG, 18 Nov. (Aneta) Onder overweldigende belangstelling heeft t.e Semarang de begrafenis plaats gehad van Gerbert Frans Breemouwer, de zoon van kolonel Breemouwer, de commandant der W-brigade. De knaap vond dezer dagen de dood tengevolge van een lafhartige over val. Onder degenen, die bloemstukken aan de groeve legden en bloemen op de kist strooiden, bevonden zich ger.eraal-majoor Mollinger en de regeringscommissaris voor Midden Java. Nederlands acrobaat in Amerika verongelukt De Amsterdamse acrobaat Jan Vogel, die reeds een jaar in de Verenigde Staten optrad met een sensationeel programma, is gisteravond te Kansas City van een hoogte van 30 meter naar beneden gestort. Hij werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij is overleden. Jan Vogel, die 37 jaar oud was, was be kend om zijn schijnval van een hoogte van 30 meter. Halverwege greep hij dan een voor de toeschouwers onzichtbaar koord, dat aan zijn enkel bevestigd was. Vrijdagavond viel hij echter op dc grond. Het publiek geloofde tot het einde toe in een schijnvertoning. I-Iet is niet be kend, waaraan het ongeluk te wijten is. 'S-GRAVENHAGE, 18 November. De regering maakt bekend, dat tot haar leed wezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: gesneuveld 12 November 1949: soldaat D. Brouwer, af komstig uit Haskerland (Fr.). Korporaal G. v. d. Eijnden afkomstig uit Valkenswaard (N.Br.). Gesneuveld 1 Augustus 1949, na vermis sing: soldaat A. Hootsen afkomstig uit Vee- nendaal. Kon. Ned. Ind. Leger: geen verliezen. Hoofden van Marshall-missies in Den Haag bijeen De hoofden van de Amerikaanse Mar shall-missies in Engeland, Frankrijk,. Bel gië en Nederland zullen, naar uit officiële bron wordt vernomen, heden in Den Haag samenkomen. Het hoofd van de missie in Groot-Brittannië, John Kenney, is reeds Vrijdag naar Den Haag vertrokken. Het is mogelijk, dat de hoofden der mis sies in West-Duitsland en Italië eveneens aan de bijeenkomst zullen deelnemen. Het zou hier een der geregeld in een der vier hoofdsteden gehouden bijeenkomsten betreffen, waarop enkel administratieve aangelegenheden ter sprake komen. Drs. J. Plessen is als lector in de Ne derlandse taal- en beschavingsgeschiedenis aan de universiteit te Straatsburg geïnstal leerd. De nieuwe lector is de eerste Neder lander, die studeerde aan de Ecole Normale Superieure te Straatsburg. BEWOLKT WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M-I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk tussen Oost en Zuid, later uit uiteenlopende richtin gen. Weinig verandering van tempe ratuur. 20 November: 8.08 uur. onder 16.43 uur 8.37 uur, onder 16.19 uur (Nieuwe maan) 21 November: 8.09 uur, onder 16 42 uur Maan op 10.10 uur. onder 16.56 uur Hoog en la3g water in IJmuiden Zaterdag 19 November: Hoog water: 2.16 en 14.36 uur. Laag water: 10.23 en 22.39 uur. Zondag 20 November: Hoog water:- 3.03 en 15.23 uur. Laag water: 11.09 en 23.31 uur. Maandag 21 November: Hoog water: 3.51 en 16.06 uur. Laag water: 11.57 en 00.00 uur. Zon op Maan op Zon op

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1