Fascistische agitatie in Rome Herdenking van Herman Heijermans QKort en Bondig Amsterdamse Beurs MARGRIET woning Maandag 21 November 1949 Haarlems Dagblad en Oprerhte Haarlemse Courant Jongelieden zongen fascistische liederenen riepen tevergeefs: „Leve Mussolini" (Van onze correspondent te Rome) De discussie in het Italiaanse parlement over de wijze, waarop De Gasperi de bin nenlandse crisis poogt op te lossen, gaat gepaard met het soort relletjes, waaraan vrij te Rome de laatste jaren gewend zijn geraakt. Bphalv communisten en Nenni-socialis- ten zijn ook de neo-fascisten niet tevreden niet de handelwijze van de ministerpresi dent. Hun woordvoerder Almirante, de nieuwe „leider", was zoals gewoonlijk zeer heftig. Hij eiste: een algehele vernieuwing van de sociale verhoudingen wat de bin nenlandse politiek betreft, en een buiten landse politiek, gegrondvest op een juister begrip der nationale waardigheid van Italië. Als die eisen niet worden ingewilligd, zal het volk, en vooral de jeugd, van Italië in beweging komen en deze regering de weg weten te versperren die naar de afgrond voert", zo zeide hij. Die woorden doen vermoeden, dat de spreker maar al te goed wist, wat er op het zelfde ogenblik buiten de vergaderzaal voorviel. Een talrijke groep jongelui, leerlingen van middelbare scholen en studenten (het is bekend dat aan de universiteiten van Rome, Napels, Catania, Palermo, Bari de meerderheid der studenten thans fascistisch is) was samengekomen op de Piazza Co- lonna, het hoofdplein van Rome. Door zich op te stellen tussen de vele honderden auto's die steeds op dit plein geparkeerd staan maakte zij het de politie onmogelijk om de gewone tactiek toe te passen en de betogers te verspreiden door met jeeps en kleine pantserwagens op de massa in te rijden. Ditmaal moesten de agenten te voet tegen de verschillende groepen optreden. Er werden fascistische liederen gezongen en het verkeer werd volledig stopgezet. Verjaagd van het plein trokken zij in for matie op naar de Amerikaanse ambassade, waar opnieuw fascistische liederen werden gezongen, schimpwoorden geuit aan het adres van de geallieerden en de hervatting van de strijd tegen de „demoplutocratische machten" aangekondigd. Het kwam hier tussen de betogers en de andersdenkenden tot heftige vechtpartijen. Hoezeer echter de geest in Italië bedor- Het tweede tweede front Op de receptie die ter gelegenheid van de 32ste verjaardag van de Russische revolutie in Moskou werd gegeven, hebben de Russische gastheren zich nauwelijks door hoffelijkheid tegenover hun Westelijke gasten onderscheiden, zo meldt „Newsweek". Op een gegeven moment liepen zij echter met hun grapjes tegen de verkeerde aan. Maar- j schalk Solcolovsky en Gromyko vroe gen de Amerikaanse ambassadeur, ad miraal Kirk, commandant van de Amerikaanse vloot-eenheden bij de invasie in Nor mandie: „En xoat heeft u wel in de oorlog gedaan?" „O, niets speciaals", zei de admiraal, „ik heb meegeholpen aan het vestigen van het ttveede tweede front". 'Gromyko bleek verbaasd. „U bedoelt toch zeker het j tweede front", zei hij. „Zeker niet", zei Kirk, „ik bedoel het tweede tweede front. U zult zich toch wel herinneren dat er in '39-'40 al een heel goed tweede front was". Zonder een woord te zeggen, gingen Sokolovsky en Gromyko heen. Het was voor hen ook niet plezierig er aan her innerd te worden, dat Rusland in die tijd nog een vriendschapspact met Nazi- Duitsland had. Belastingverhoging bedreigt de Franse coalitieregering Herriot gekozen tot voorzitter der radicale partij PARIJS, 20 November (Reuter). De 24 dagen oude coalitieregering van Bidault wordt ernstig bedreigd doordat de tegen de regering gerichte vleugel van de radicalen op de laatste dag van een partijcongres een resolutie er door wist te krijgen, volgens welke de 48 radicale afgevaardigden op dracht zullen krijgen om tegen een verho ging der belastingen te stemmen. De-partij heeft drie ministers in het kabinet. Reuter tekent hierbij aan, dat de volgende maand het begrotingsdebat zal beginnen. De vroe gere radicale premier Daladier voerde de strijd tegen de regering op het congres, dat te Toulouse werd gehouden. Men in strueerde de radicale parlementsleden eveneens om na de behandeling van de be groting aan te dringen op de afschaffing van de evenredige vertegenwoordiging bij de parlementaire verkiezingen. Herriot werd tot partijvoorzitter herkozen, hoewel de gevoerde politiek sterk gesteund wordt door Daladier. Ook van de zijde van de vakbonden wordt de regering bedreigd. Zowel communisten als niet-communisten gelastten proteststakingen tegen de stijging van de kosten van het levensonderhoud. De 38 onafhankelijke conservatieven, die ook een minister in het kabinet hebben, verzet ten zich nog meer dan de radicalen tegen de belastingverhoging. Zowel in parlementaire kringen als daar buiten is men in brede lagen tegen verho ging van belasting. De werkgevers zijn van oordeel, dat de nieuwe belasting de onder gang van de ondernemersvrijheid zou be tekenen en dat het merendeel door him zou moeten worden opgebracht. Eaouard Herriot is tot voorzitter van de Franse radicaal-socialistische partij her kozen met 759 stemmen. Daladier verkreeg 382 stemmen. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 19 November 1949 BEVALLEN van een zoon: 15 Nov., J. W. P. Alders—Zwetsloot: 18 Nov., T. Buschman Kooij. BEVALLEN van een dochter: 17 Nov., J. C. van Bemmel—Weijers; A. Visee—van Dalen; 18 Nov.. A. M. Roos—Rohdens; D. Roodzand Postma; J. A. Zantvoortvan der Bruggen; G. W. Beijersbergenvan Amerongen; I. ZwartepoorteKarst; 19 Nov., A. D. ten BergePaauw; M. M. WonderComes; H. GootjesNederlof. OVERLEDEN: 18 Nov.. A. Hetem—van Riet, 78 j., Jan Steenstraat; H. Fiege, 4 d., Zomer kade; H. M. DikkeboomDroog, 88 j., Rozenpriëelstraat; D. Kansen, 60 j., Brou wersstraat: H. A. A. B. Bartels, 65 j.. Raad huisplein. ven is, blijkt wel uit het feit dat een Ro meins journalist, dr. Melani, die tegen een politie-agent zeide: „Maar hier wordt ge roepen „leve Mussolini", doet u daar niets tegen?" door die agent bedreigd werd met arrestatie. Nadat des avonds de rust was weerge keerd, vonden in de nacht op verschillende punten in de stad bomaanslagen plaats, die allen gericht waren tegen zetels van wïjk- afdelingen der christen-democratische partij. Slechts een der aanslagen heeft enig effect gehad, en wel die tegen het kleine partijbureau der afdeling „Borgo". Dit is gevestigd in een der laatste huizen van Borgo Santo Spïrito, vlak bij het Sint Pie tersplein. Een tijdbom voor de deur van dit gebouw ontplofte drie minuten na midder nacht. Niemand werd getroffen, doch het geweld van de ontploffing was toch zo groot, dat in de gehele straat geen venster heel bleef. Journalistieke tekeningen van Eppo Doeve De Haarlemse dichter-schilder H. L. Pre- nen heeft Zaterdagmiddag in de kunsthan del Leffelaar aan de Wagenweg een expo sitie van journalistieke en illustratieve tekeningen van Eppo Doeve met een zeer persoonlijke en geestige causerie geopend. Doeve kan alles tekenen, zei hij. zelfs dat wat hij niet gezien heeft en dus raden moet. Hij kenschetste de exposant als de Paganini van de schilderkunst en stelde voor om de best geslaagde werkstukken als Doevels- trillers te benoemen. Doeve heeft, aldus de heer Prenen, een picturaal-)ournalistiek gebied ontdekt en tot ontwikkeling ge bracht, waarin de virtuositeit als een kunst wordt beoefend. In het bijzonder roemde hij de zes prentverbeeldingen van muziek stukken voor de Avro-kalender. Woorden van speciale lof wijdde hij aan de tekening bij de Mondschein-sonate van Beethoven, welke vervolgens door de pia nist Pierre Palla in de oorspronkelijke vorm ten gehore werd gebracht. De heer Prenen gebruikte ter kenschet sing van dit werk het woord calligrafie. Natuurlijk is hiermede niet alles over dit boeiende werk gezegd, maar toch is dat „schoonschrift" zo'n belangrijke factor in de productie van Doeve, dat ik het tot uit gangspunt van deze bespreking wil maken. Een dergelijk schoonschrift is eigenlijk in de hele Europese grafische kunst een tame lijk zeldzaam verschijnsel en in Nederland is Doeve vrijwel de enige die erover be schikt. Bij de journalistieke tekeningen gaat dit schone handschrift samen met een su perieur gemak en een sterk decoratief com- positiegevoel, zoals bij de prachtige teke ning van „het Steen" te Antwerpen, waar de monumentale straatlantarens op de ba lustrade mooi tegen de lucht gezet zijn en de kleine boompjes van het verre plein knap gekarakteriseerd. Weer anders zijn genoemde kwaliteiten gebruikt in de teke ning „Sardanadans op het marktplein te Collioure", Hier is het hele blad volgeschre ven met kleine rake figuurtjes. Een nauw Zuid-Frans pleintje onder platanen, inboor lingen en badgasten die gezamenlijk een rondedans uitvoeren en heel veel publiek.- Een kostelijke prent waar men niet op uit gekeken raakt. Behalve dit zuiver lineaire werk maakt Doeve ook prenten met een sterk plastisch licht en donker, meestal van een onverbloemd romantische aard. In dit genre bewonder ik vooral de tekening „Ver dronken vrouw", waarin geen verschrik king of ellende uitgebeeld zijn, maar wel een diepe rust. Dan zijn er nog de zes gouaches die Doeve voor de Avro-kalender maakte, alle zes verbeeldingen naar aan leiding van muziekwerken. De mooiste hier van is voor mijn gevoel die bij de ballet muziek van de moderne Kaukasische com ponist Aram Katsjatourian. Het half-Azia tische type van de danser is goed getroffen, de architectuur vertoont veel stijlgevoel en de 'beide soorten rood van de kaftan en de weerschijn van het vuur zijn van een bar baars decoratieve pracht. Dan staat er nog ergens een charmant aquarelletje van een meisje met een grote strohoed. In een der portefeuilles vond ik een knappe schets van de zigeunerkapelmeester Paly. Verder hangt op de trap een serie affiches, waar van die met de Brabantse schutterstamboer mij het meeste aantrekt. L. H. H. SCHUTTE. Meer en beter kindertoneel in de Haarlemse Schouwburg De directeur van de Haarlemse Schouw burg koestert het prijzenswaardige voor nemen om zijn theater, meer dan tot dus ver geschiedde, beschikbaar te stellen voor speciale kindervoorstellingen op een ar tistiek verantwoord niveau. Er is,.gelet op de vele knoeierij op dit gebied, alle reden om dit tevens opvoedkundige streven toe te juichen en met belangstelling te steunen. Zaterdagmiddag vertoonde om te begin nen hei Amsterdamse Jeugdtoneel onder leiding van Ad. van Gessel, dat nauwe be trekkingen onderhoudt met het Instituut ter bevordering van kunstbegrip bij jongeren, een vrije bewerking door Jaap Hoogstra onder de titel „De betoverde katuil" van het bekende sprookje van Assepoester en het glazen muiltje. De in rijmloze dicht vorm gegoten fijnzinnige tekst lag plezierig in het gehoor en betekende een belangrijk hulpmiddel tot het bereiken van de sfeer, die in wonderen doet geloven. De aankle ding van het toneel is nog wel voor ver betering vatbaar (een kwestie van geld in de eerste plaats!) maar de costumering mag worden geprezen. De twaalf spelers, allemaal jonge men sen, vertolkten him rollen met veel animo en gaven er blijk van dit werk ernstig op te vatten. Hun capaciteiten lopen nogal uit een, maar beslist onvoldoende waren zij toch geen van allen. Van de dansen kon men de bedoeling meer waarderen dan de uitvoering, maar zo critisch zijn kinderen nu ook weer niet. Een bijzonder goede ge dachte was het stellig om tussen de bedrij ven een soort nar voor het doek te laten verschijnen om het contact met de zaal te onderhouden. Uit de opgewonden bewijzen van medeleven uit tientallen schallende en schaterende kelen sprak wel duidelijk hoe zeer het gebodene op prijs werd gesteld. Al zijn we dan ook niet regelrecht in het beloofde land terecht gekomen, er bestaat voldoende aanleiding om van deze geest driftige groep nog veel goeds te verwach ten. Onder regie van de acteur Alex Faas- sen bereidt men thans de opvoering voor van een nieuw spel van Jaap Hoogstra: „Hertog Reynolds toverzwaard". DAVID KONING Mej. Wagenborg overleden In het Diaconessenhuis te Haarlem is overleden mej. R. H. Wagenborg, in leven onderwijzeres aan de Dreefschool in Heem stede. Mej. Wagenborg die de leeftijd van 58 jaar bereikte, was sinds 1929 aan deze school verbonden. Voor dien was zij werk zaam aan scholen in Delfzijl, Nieuwe- schans, Wildervank, Marum en Soest. Haar stoffelijk overschot dat op het ogenblik in de rouwkamer van het Diaconessenhuis staat opgebaard, zal Woensdag 23 Novem ber na aankomst van de trein 13.07 in Wes- terveld worden gecremeerd. Een rijdend postkantoor Morgen Dinsdag zal, evenals verleden jaar, te Haarlem het zogenaamd .Rijdend Postkantoor" verschijnen, dat een propa- ganda-verkooptocht maakt door Neder land. De royale medewerking van enige grote bedrijven maakt deze actie mogelijk. In dit postkantoor zullen de kinderzegels en prentbriefkaarten verkocht worden, en voor aangeboden correspondentie zal, mits met kinderzegels gefrankeerd, een speciaal poststempel worden gebruikt. Deze postauto zal op 22 November op de Grote Markt staan van c.a. 10 tot 17 uur. Dr. C. Spoelder treedt af Als rector van het Gymnasium Dr. C. Spoelder, rector van het Gymna sium te Haarlem, wordt 7 Augustus 1950 65 jaar. zodat hij dan voor pensionnering in aanmerking komt. Het is de bedoeling van B. en W. dat zijn opvolger met 1 September 1950, als de nieuwe cursus begint, in functie treedt. Daarom zijn reeds thans sollicitanten opge roepen die zich -moeten aanmelden voor 1 December. Drankbestrijding Op 24 November houdt de afdeling Haarlem-Noord en Zuid van de Neder landse Vereniging tot Afschaffing van Al- colholhoudenöe Dranken een jubileum avond in Brinkmann; 4 leden zijn 50 jaar en 13 leden 25 jaar lid der organisatie. De bijeenkomst zal worden opgeluisterd met declamatie van mevrouw Schoonen- berg-In 't Veld. De uitreiking der ere- insignes zal geschieden door het hoofd bestuurslid dr. R. E. Wieringa uit Utrecht. Tot slot zullen enige korte films worden gedraaid. In tegenwoordigheid van talrijke prominente kunstenaars werd Zaterdag in het I.C.C. te Amsterdam een bibliolympusgehouden. Het onderwerp der bespreking whs de roman God's little acrevan de Amerikaanse auteur Erskine Caldwell, ivelk boek thans in ons land onder de naam „Een akker voor God" wordt uitgebracht. Van links naar rechts: Anna Blaman; Godfried Bomans: Victor van Vriesland en prof. dr. E. L. Smelik tijdens de discussies. Kampioen van het socialisme in de schouwburg, standvastig werker en volledig kunstenaar „De samenwerking van schrijver en ac teur vormt de onmisbare basis der toneel kunst. En toch is een ontmoeting van beiden een zeldzaam feiteen gebeurtenis echter, die, als ze plaats grijpt, steeds weer voor het theater van eminente betekenis is ge weest en het altijd opnieuw tot zijn waar lij ke bloei heeft gebracht. Shakespeare, Molière, Lessing, Goethe hebben het be wezen. Heijermans en het door hem ge vormde gezelschap zouden het opnieuw doen." Dit schreef zeer terecht dr. B. I-Iun- ningner, tegenwoordig professor aan een Amerikaanse universiteit, in zijn onlangs verschenen boek „Een eeuw Nederlands toneel". Wij zullen overigens in deze en de volgende maand nog gelegenheid te over vinden om de juistheid van deze stelling aan te tonen, nu allerwegen, zowel door enkele beroeps-ensembles als door amateurs met opvoeringen van verschillende van zijn werken wordt herdacht dat hij een kwart eeuw geleden, op 12 November 1924, in zijn woning aan de Kostverlorenstraat te Zand- voort gestorven is. Men kan onmogelijk beweren dat Heijer mans behoorde tot de categorie van tijdens hun leven miskende kunstenaars, al heeft hij de toenmalige toneelcritiek, die toch als zeer deskundig mag worden beschouwd, zelden tot onvoorwaardelijk enthousiasme weten te bewegen. Zo schreef de toonaan gevende J. H. Rössmg na de première van ,Op Hoop van Zegen" in 1900 dat „het stuk tot enige grote kunstuiting geen aan leiding geeft." Niettemin maakte het een zegetocht over de gehele beschaafde wereld. „De Hoop" (zoals men in toneelkringen zegt) werd opgevoerd in meer dan tien talen, onder andere in het Hebreeuws te Jerusalem, in 1913 door de zogenaamde der de studio van Stanislawski's Moskouse Kunsttheater, in New York met de ver maarde Ellen Terry als Kniertje en nog in 1944 te Denver. In ons eigen land onder scheidden vooral Esther de Boer van Rijk en Alida Tartaud-Klein zich in de vrouwe lijke hoofdrol. In dit epische spel van de zee komt ook de hartekreet voor. die maakte dat Herman Heijermans één van de zeer weinige schrijvers was, van wie een zin in het Nederlands spraakgebruik werd op genomen: „De vis wordt duur betaald!" Verwonderlijk is de zeer critische toon van die eerste besprekingen echter geens zins, als men bedenkt dat bijna al zijn wer ken vergelijkingen met buitenlandse mees ters uitlokten, vooral met Ibsen, Hauptmann en Strindberg, waardoor zijn gebrek aan diepgang en concentratie natuurlijk wel sterk moesten opvallen. Verder verweet men hem simplistisch optimisme, virtuose „kleinmalerei" en sentimenteel pathos, om van andere bezwaren dan maar te zwijgen. Trouwens ook de openbare mening vertoon de een sterke verdeeldheid. Door de één werd deze „hartstochtelijke kampioen van 't socialisme in de schouwburg" toegejuicht als „een heraut van een nieuwe tijd, die met de vinger wees op de zere plekken in ons maatschappelijk en geestelijk leven" en met dezelfde kracht namen anderen stelling tegen hem, zodat burgemeesters de verto ning van sommige stukken verboden uit vrees voor aantasting van de goede zeden en de geestelijkheid hem van goddeloosheid beschuldigde. Eén merkwaardige reactie van zijn pu bliek mag hier niet onvermeld blijven. Na de eerste voorstelling van „Uitkomst" stuurde Heijermans een telegram naar zijn echtgenote, die in Berlijn verbleef, waar hij dagbladcorrespondent was. met de volgende inhoud: „Stuk gevallen - publiek woest - grote sof". Een herinnering hieraan legde hij vast in het „voorwoord" van de gedrukte uitgave: „Voor de eerste maal opgevoerd en uitgefloten te Amsterdam op 2 Novem ber 1907". Dit was overigens niet erg oor spronkelijk, want Beaumarchaïs schreef iets dergelijks naar aanleiding van diens „Brui loft van Figaro" reeds bijna anderhalve eeuw eerder. Maar een dag later telegra feerde Heijermans over de tweede opvoe ring: „Publiek enthousiast - ovaties voor spelers en schrijver." Toen Royaards in 1925 dit zinnebeeldige spel op zijn réper toire nam, verklaarde deze: nWat een prachtig werk. Wat een dichter was Heijer mans. Wat een onrecht hebben we hem allemaal aangedaan. Het stemt bescheiden en het is een troost tegelijkertijd tot die erkenning te worden gedwongen." Heijermans kende de eisen en de mo gelijkheden van het theater als geen ander in ons land. Zijn beste stukken zijn die, waarin hij zijn eigen uitspraak tot waarheid maakte en het evenwicht vond tussen „het toneel en de verlangens, de gedachten, de hopen der maatschappij". Elders forr leerde hij dit streven naar werkelijkheid als volgt: „In de schouwburg moet men vinden het leven van thans, gereflecteerd in zijn smarten en wensen, het rijzende leven, wel bevuild soms, maar altijd weer veerkrach tig door een immens-schone horizon". Behalve toneelstukken schreef Heijer mans die was opgeleid voor kantoor bediende en in zijn jonge jaren zell's een groothandel in lompen dreef nog bijna twintig romans en novellen, benevens acht tien bundels met als „Falklandjes" bekend, geworden schetsen. In 1897 werd hij redac teur van „De Jonge Gids" en publiceerde hij een artikel, waarin hij verzet aanteken de tegen de stroom van „ikkerige ikkerig- heidjes" in de letterkunde, die „bonbon- nière van aandoeninkjes en verdrietjes". Van' alleen-maar-mooischrijverij moest hij niets hebben. Hij bediende zich van allerlei pseudoniemen: Habbema, Colijn, Drabbe, Mons, Diaz en zelfs van een Russische naam, toen zijn eerste drama zo weinig succes had, dat hij verbitterd constateerde: „Het schijnt een misdaad om in ons land een oorspronkelijk stuk te schrijven!" Willem Royaards en Lodewijk van Deys- sel bezochten hem kort voor zijn dood. De eerste was toen juist een opvoering van Heijermans meesterwerk „Schakels" aan het voorbereiden. De zieke nam een bloc note op schoot en zei: „Zeg maar of ik nog wat helpen kan.en de bezoeker ge tuigde later in een brief: „Hij mag in de jaren van zijn machtsbegeren nu en dan grof hebben geleken, hij was in zijn bin nenste van een heel bijzonder tederheid". En Lodewijk van Deyssel begon zijn in memoriam met de woorden: „Een eerlijke, knappe, warme, standvastige werker is nu heen gegaan uit de wereld. Na een voor treffelijk leven. Na een prachtig, geheel ongewoon volledig kunstenaarsleven." DAVID KONING Twee ongelukjes en een arrestatie Haarlem is een rustige stad, waar het de misdaad en verkeersongevallen betreft. Het week-einde bracht weer weinig sensatie in onze stille Spaarne-stad. Door de harde wind woeien de bladeren van de bomen en de regen maakte van de straten een glibbe rig, gevaarlijk terrein voor de mechanische voortbeweging. Dat merkte vooral een dame, die op het Soendaplein op haar fiets wilde stappen, uitgleed, viel en het rechterbeen brak. Zij werd naar het Diaconessenhuis overge bracht. Op datzelfde Soendaplein sloeg een twaalfjarige jongen op de fiets zonder zijn hand uit te steken links af. Een melkauto, die hem achterop reed, probeerde nog te remmen en uit te wijken, maar de bladeren en de regen maakten het ook hem te lastig en hij reed de jongen aan. Die viel op straat, liep daarbij enkele schaafwonden op en werd naar het Joannes de Deo-zie- kenhuis overgebracht. Later kon hij weer naar zijn huis terugkeren. Tenslotte werd nog een 52-jarige Haagse koopman aangehouden, die in Juli van dit jaar in Haarlem een bakfiets had gehuurd en die vervolgens in Beverwijk verkocht. Meer vali er van deze stad niet te mel den, zei de inspecteur van politie, die zulke dingen, weten kan, Brand in olieraffinaderij aan het Spaarne Twee arbeiders gewond Een korte, maar niet ongevaarlijke brand heeft vanmorgen in de vroegte ge woed in de fabriek van de Nederlandse Raffinaderij voor Petroleumproducten aan de Spaarndammerweg te Haarlem. Even voor zes uur werd de Haarlemse brandweer gealarmeerd en reeds enkele minuten later hield de motorspuit voor de ingang van het bedreigde gebouw stil, op korte afstand gevolgd door het schuim- kanon. Hoofdbrandmeester P. N. van Boek hoven van de afdeling Noord had de lei ding tot de commandant, de heer H. C. Vernout, verscheen. De vuurhaard bevond zich in een enige meters hoge ketel vaseline, die in een brandvrije ruimte achter de stookinrichting stond. Het personeel in de raffinaderij wordt dag en nacht gewerkt had aan vankelijk getracht met snelblussers erger te voorkomen, doch dit was niet gelukt. Twee arbeiders liepen daarbij min of meer ernstige brandwonden op en werden ter verpleging in het ziekenhuis St. Joannes de Deo opgenomen. De temperatuur steeg snel tot ver over de 206 graden en de vrijwil ligers die het schuimkanon bedienden, kon den slechts met de grootste moeite de bran dende massa benaderen, temeer daar plot selinge windstoten reusachtige steekvlam men over hen heen deden loeien. Toch had men het vuur vrij spoedig be dwongen, doch het bleef onder de schuim laag smeulen, zodat voortdurende controle nodig was. Pas om half negen kon worden ingerukt, niet dan nadat de commandant de vrijwilligers had gedankt voor hun snelle opkomst. Daarna konden zijn mannen hun uniformen, die dropen van olie en vet, gaan afspoelen. Men vermoedt dat de brand door over verhitting is ontstaan. Over het algemeen zijn de veiligheidsmaatregelen in dit kwets bare bedrijf zeer goed te noemen. Twaalf jaar voor Agema Ex-chef Haarlemse I.D. De Bijzondere Strafkamer bij de Gro ningse rechtbank veroordeelde vanmorgen de 44-jarige ex-politieman Abe Agema con form de eis tot twaalf jaar met aftrek en levenslange, ontzetting uit de rechten. Abe Agema was een van de satellieten van politïe-president Blank en verrichtte in Groningen en in Haarlem tijdens de oor logsjaren verscheidene arrestaties van ille gale werkers en Joodse Nederlanders. In Groningen organiseerde hij in de bezet tingstijd de bijzondere (politieke) recherche en in Haarlem was hij hoofd van de Inlich tingendienst van de politie. Waterpolowedstrijden Een overwinning van 30 hebben de dames van DWR Zaterdagavond geboekt in de wedstrijd tegen Nereus, welke ge speeld werd voor de Van Duylbekercompe- titie van de KNZB. DWR verscheen met enige invalsters. De strijd ging gelijk op, waarbij de aanvallen van Nereus steeds tij dig door de'Haarlemse achterhoede werden gestopt; DWR had daarentegen succes. Met 30 kwam de rust. In de tweede helft bleef deze stand onveranderd. De wedstrijd NereusVZV «welke in Zaandam gespeeld was had tot resultaat 2—2. Voor de centrale wintercompetitie heren werd gespeeld Haarlem—DWR. Spoedig had Haarlem, door inschieten van Dieper - sloot, de leiding. Hierop werd de doelver- dédiger van Haarlem door een ver schot van Joop van Viersen, verrast (11). F. Paan akker bracht de stand op 21 voor Haar lem. De midachter van DWR J. van Vier sen plaatste de bal naar de midvoor van DWR en Kollerie doelpuntte (22). De zelfde speler bezorgde nog voor het ingaan van de rust DWR de leiding (23). Na de hervatting vergrootte J. Kollerie met een stolchoogbal de voorsprong (24). Goed, combinerend ondernam Haarlem een aan val en Diepersloot had succes (34). Met deze stand kwam het einde. De heren van DWT verloren in afdeling 1 van de kringcompetitie met 41 van Ne reus. Een aardig gespeelde wedstrijd was HPCVZV, eveneens gespeeld voor afde ling 1 van de kringcompetiiie. Met het in gaan van de rust had HPC met 21 de leiding. Na de hervatting maakte VZV spoe dig gelijk, doch daarna nam HPC een voor sprong van 42. VZV verkleinde de ach terstand tot 43 met welke uitslag het einde kwam. SCHEEPVAART Alkaid, Buenos AiresR'dam 20 Nov. van Victoria naar Bahia. Amstelveen, CalcuttaR'dam 20 Nov. van Karachi naar Aden. Baara, ChiliA'dam 21 Nov. te Talcahuano. Borneo, 20 Nov. van Bombay naar Bangkok. Coryda. Port SaidR'dam pass. 20 Nov. Kaap St. Vinicent. Friesland. 20 Nov. van Cheribon te Batavia. Garoet, 19 Nov. van Colombo n. Batavia. Johan van Oldenbarnevelt, BataviaA'dam pass. 20 Nov. Socotra. Klipfontein. 20 Nov. van Durban r.aar East London. Kota Inten. R'damBatavia pass. 20 Nov. de Evenaar. Larenberg. 20 Nov. van Huelva naar R'dam. Molenkerk, JapanR'dam 20 Nov. van Kohsi- chang naar Singapore. Noordwijk. 20 Nov. van Ceuta n. Lissabon. Oranje. A'damBatavia pass. 20 Nov. Ouessant. Oranjefontein. TeneriffeKaapstad pass. 20 Nov. de Evenaar. Poeloe Laut, MakassarA'dam 19 Nov. van Penang naar Colombo. Ridderkerk, R'damJapan 19 Nov. van Suez naar Aden. Riouw. A'damJava pass. 20 Nov. Malta. Tabinta. Batavia—A'dam 20 Nov. v. P. Said. Talisse. A'dam—Makassar 21 Nov. te Batavia. Volendam, Batavia—R'dam pass. 21 Nov. Malta. Willem Ruys. R'dam—Batavia 20 Nov. op 540 mijl Oost Point de Galle. Zuiderkruis. 19 Nov. van Batavia naar Soerabaja. BINNENLAND Het ongeluk op de onbewaakte overweg aan de Xerxeswcg te Rotterdam, waarbij de heer J. C. Nus en zijn echtgenote om het leven kwamen, heeft nog een slachtoffer ge- eist. Ook de derde inzittende van de auto. de heer J. van Reeuwijk, die ernstig gewond werd is overleden. Ter gelegenheid van zijn 121i-jarig bur gemeesterschap var. Maastricht^ is mr. v. baron Mich iels van Kessenich Zaterdagmid dag op zeer hartelijke wijze door gemeente bestuur en gemeenteambtenaren gehuldigd. Het tweede federatieve congres van kleine nationaliteiten en regionale gemeen schappen wordt op 19 en 20 December te Versailles gehouden. Friesland wordt verte genwoordigd door de heren J. Piebenga, hoofdredacteur van de „Leeuwarder Cou rant". ars. J. J. van Weringh. directeur van het Bureau voor Culturele Zaken in Fries land. en door dr. ir. J. B. van der Meulen. secretaris van de Friese Maatschappij van Landbouw. Zaterdagmiddag is de nieuwe burge meester van Hoorn, mr. dr. B. R Canneman, geïnstalleerd. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich vele ambtenaren van de pro- I vinciale griffie uit Drente, waar de nieuwe burgemeester als referendaris jarenlang werkzaam is geweest, alsmede burgmeesters uit Drente en uit West-Friesland. De kantonrechter te Enschede behandel de vorige week een zaak tegen mevrouw G. uit Delden. die onder de invloed van sterke drank te Hengelo een verkeersongeluk ver oorzaakte. Voordat uitspraak in deze zaak gedaan is veroorzaakte zij weer een ver keersongeval, waardoor een auto uit Mont- foort werd aangereden en kantelde. Eer. inzittende dame uit BiithoVen werd ernstig I gewond. De politie zal door een bloedproef vaststellen" in hoeverre sterke drank in dit geval weer een rol speelde. HAARLEM EN OMGEVING 1 De wethouder van Onderwijs en Kunst zaken der gemeente Haarlem, co heer D. J. A. Geluk, zal voortaan des Woensdags van 14 tot 15 uur spreekuur houden, behalve op de Woensdagen dat er vergadering van de gemeenteraad is. In dat geval wordt het spreekuur Donderdags van half elf tot half een gehouden. 31 r. J. C. C. W. Hijszeler wethouder van Soicale Zaken der gemeente Bloemendaal. zal Dinsdagavond geen spreekuur houden. Voor „Les conférences l'raneaises" zal de heer Louis Laveiïlc. professor :n de philo sophic. op 25 November in Brinkmann een lezing houden over „Zelfkennis en kennis van anderen". Aanbesteding woningen „Volkshuisvesting" Voor de aanbesteding door de Coöpera tieve woningbouwvereniging „Volkshuis vesting" van 75 percelen, waarin 114 wo ningen, die gebouwd zullen worden, op terreinen aan de Vondelweg. de Dullaert- straat en de Roemer Visscherstraat in Haarlem-Noord werden vanmorgen dertig biljetten door gegadigden ingeleverd. Hoog ste inschrijver was cle firma Colet uit En schedé met 968.000; laagste M. Ebbing uit Haarlem 72(6.980. De meeste ramingen lagen tussen de 'f 750.000 en 800.000. De gunning zal zo spoedig mogelijk bekend worden gemaakt. Santpoort Chr. Kleuterschool in Santpoort weer geopend Vanmorgen is de Christelijke Kleuter school die ondergebracht is in de' Neder lands Hervormde Kapel te Santpoort, weer geopend. Vorige week werd zij gesloten als gevolg van een tweetal diphterie-gevallen. Nader is gebleken dat het overleden patiën tje een huisgenote was van een van de leer lingen. Met het oog op het diphterie-geval op een Santpoortse kleuterschool wordt ons van de zijde van het Gemeentebestuur mee gedeeld: De bijzondere kleuterscholen moe ten, als zij voor subsidie uit de gemeente kas in aanmerking willen komen, voldoen aan verschillende eisen, die een medisch- hygiënisch karakter hebben. Bij de oprich ting en instandhouding dezer scholen spe len deze eisen een gewichtige rol en houdt de G.G.D. een voortdurende contróle. Nu is het in een wederopbouw gemeente als Vel- sen zo, dat talrijke problemen om een op lossing vragen. Alom wordt naarstig ge werkt, om Veisen weer van normale ge- bouwenoutillage te voorzien. Zo zal te eni ger tijd ook de behoorlijke huisvesting van de kleuterscholen worden aangevat. Door afbraak en verwoesting is men genoodzaakt geweest een onderdak voor de kleuters te improviseren en de toestand op dit gebied is nog lang niet ideaal. Dit houdt echter niet in, aldus het gemeentebestuur, dat het ge vaar, dat zich thans te Santpoort heeft ge openbaard en dat zich in elke andere school had kunnen voordoen, in de gemeente acuut moet worden geacht: integendeel, het gemeentelijk toezicht blijft trachten, een waarborg te scheppen, dat de besmettelijke ziekten zich tot het normale beperken. Voor ongerustheid in dit opzicht, zo eindigt het gemeentebestuur, bestaat geen enkele reden. Slockoers Openings Vrijdag koersen Koninklijke Olie 311 310& 246 Vs. 246% 242*0 240 A K U 185% 132 Nederlandse Ford 303 Nederlandse Kabel 293 v. Berkei's Fatent U7«A Scheepvaart-Unie 146 Tfe 147% Holl.Amerika Lijn 161 Deli Maatschappij 134 131% H. V. A. 147 147% A'dam Rubber 134 134 Ned. Handel Mij. 160 N.-I. Handelsbank 102% Billiton Mij. II 268 Loten o.a. Wilhelminastr. Z Een onzer employés, echtp. zonder kinderen, vraagt of gedeelte daarvan. Brieven aan Ecobé, Ged. Oude Gracht 56-58, Haarlem. Uitgeversbedrijf vraagt voor haar afd. boekhouding een aank. bediende Brieven met opgaaf verlangd salaris no. 4406. Handelshuis BS DQE&EN Geeft u een tip: zw. en br. veters 5 ct. per paar, sierve- ters 10 ct. per paar. Sokop houders 25 ct. p. paar. breed lint in kleuren 15 ct. p. M., Ruche in kleuren 70. 90. 100, 130 p M. partij pracht kraag jes 65. 100, 150, de mooiste uit de mooiste, knopen de mo dernste kleuren 2. 4, 6 ct. enz. Keus uit 1001 stuks. DOELSTRAAT 23 by de Gr. Houtstraat. Geen filialea

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3