Haarlems Dagblad en <0prcct)tc tjaarlcmsctjc «Courant (3ttno 165:6) Twaalfjarige jongen is de enig overlevende van de ramp met de Nederlandse Dakota Redders vonden hem in het afgebroken staartstuk Voor-unie levert bevredigende resultaten Onderhandelingen in Bonn geëindigd Vandaag komen de vijf Europese Ministers van Defensie bijeen Weerbericht j 64e Jaargang No. 19406 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 106ÖO. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Woensdag 23 November 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Lichamen van de zes volwassenen en vijf-en-twintig kinderen geborgen De 12-jarige Izaak AUal is de enige, die de ramp met de Nederlandse Dakota PH-TFA beeft overleefd. Men vond hem in het staartstuk van het overigens geheel vernielde loestel. Hij zat bekneld lussen twee stoelen, maar bleek niet ernstig gewond te zijn. Hij had een diepe snijwond boven zijn rechteroog en enkele schrammen op zijn gezicht. Ofschoon hij enkele malen tegen zijn redders glimlachte, keek hij erg angstig. In de ambulancewagen op weg naar Jiel ziekenhuis deed hij echter een omstandig relaas aan de.doktorcn en verpleegsters. Hij geloofde, dat alle anderen op slag gedood werden turn liet vliegtuig tegen de grond sloeg, nadat het eerst in kringen had rondgevlogen. Volgens een deskundige, die op de plaats van de ramp een voorlopig onderzoek in stelde, heeft het vliegtuig laag boven het tos bij Storsand gevlogen en vermoedelijk met een der vleugels de toppen der bomen geraakt, waarna het is neergestort. Het schoof nog ongeveer veertig meter door en botste tegen een heuvel. Een der motoren is daarna waarschijnlijk in brand geraakt. De vlammen hebben ook de romp van het toestel aangetast, doch doordat het staart stuk was afgebroken, werd dit door het Vuur gespaard. Hieraan heeft de kleine Izaak Al lal het te danken, dat hij in leven is gebleven. Gisteravond tegen zes uur plaatselijke tijd had men de stoffelijke resten van 25 kinderen en 6 volwassenen uit de over blijfselen van het vliegtuig geborgen. Zij werden overgebracht naar een boerderij die op enkele kilometers afstand van de plaats van de ramp ligt. Daarna moest het bergingswerk wegens de duisternis en het moeilijk begaanbare terrein gestaakt wor den. De stoffelijke overschotten werden in de grote schuur van de boerderij neerge legd. Slechts enkele lichamen waren vol komen verkoold en onherkenbaar. De dragers hadden anderhalf uur nodig om de lichamen van de plaats des onheils naar de boerderij te vervoeren. Redders bedreigd door neerstortende rotsblokken Verscheidene dragers verdwaalden in de dichte mist. die over het gehele gebied lag. Het wrak ligt in een moerasgebied. Hier door werd de taak van de redders zeer be moeilijkt. Twee hunner, Hilding Martinsen en Toralf Hagen, beleefden kort voordat zij het vliegtuigwrak vonden, een hachelijk ogenblik. Grote rotsblokken van 400 tot 500 kilogram kwamen plotseling in beweging en rolden met donderend geraas naar be neden. De mannen konden nog juist bij tijds opzij springen. Eén van de twee houthakkers die het eerst het wrak ontdekten, Hilding Martin sen, gaf het volgende verslag van zijn be vindingen aan United Press: „Toen wij aan het zoeken waren zagen we plotseling iets wits tussen de bomen. Het had sneeuw- kunnen zijn maar toch gingen we voor alle zekerheid kijken. We hadden nog maar een paar stappen gedaan toen het tot ons doordrong dat we de plaats van de ramp hadden gevonden. Eerst zagen we een afgeknapte boom, toen de baan van 70 meter lang die het vliegtuig door het bos geveegd had. Daarna vonden we de eerste stukken metaal en eindelijk het eerste kinderlijkje. Opeens hoorden we ge luid. Eerst dachten we dat het uit het bos kwam, maar al gauw begrepen we wat het was. Ik schreeuwde en toen ontdekten we dat het geluid, dat op geschrei leek, van onder de staart van het vliegtuig kwam. We lieten ons op onze knieën vallen en toen vonden we het kind. Het lag' bekneld tussen de bodem en de staart van het vlieg tuig. De jongen lag met zijn gezicht plat in de modder. Hij kon zicli niet bewegen door een stuk aluminium en een verwrongen zitplaats. Het duurde nog twintig minuten voor wij hem bevrijd hadden en ik hem in mijn armen weg kon dragen. Zijn linker arm had bekneld gezeten, was spierwit en zonder gevoel. Hij had ook een opgezet oog, maar overigens leek hij mij niet gewond. Als dit geen wonder is geweest dan weet ik niet wat wel een wonder is". In het ziekenhuis te Drammen, waar Izaak is opgenomen, zei hij tegen de dok ter en de verpleegster, dat hij Allai heet. Aan boord van het verongelukte vliegtuig- bevonden zich ook twee broertjes en een zusje van Izaak. Hij vertelde dat hij uit Marsa in Noord-Afrika kwam. Men weet nog niet of hij een wees is of dat zijn ouders in Palestina wonen. Hoewel zeer velen naar het ziekenhuis waren gekomen werd aan niemand toege staan het jongetje te bezoeken. Izaak is zger verzwakt. Men vermijdt met hem over het ongeluk te spreken. Hij weet echter dat hij de enige overlevende is. De geneesheer-directeur van het zieken huis is van mening dat Izaak de gevolgen van het gebeurde spoedig geheel te boven zal zijn gekomen. De jongen heeft zich er blijkbaar veel van voorgesteld, een tijdlang naar Noorwegen te gaan. „Ik heb er erg naar verlangd" zei hij tegen een verpleeg ster. Noorse commissie van onderzoek Er is een officiële commissie van deskun digen gevormd om naar de oorzaak van de ramp een onderzoek in te stellen. De com missie reisde Dinsdag naar Filtvet, maar achtte het, met het oog op de duisternis en het moeilijke terrein, gewenst, het onder zoek niet eerder dan heden te beginnen. Alle instrumenten van het vliegtuig, motor- Een. deel van de verongelukte Dakota de staart en het achterste stuk van de romp bleek grotendeels intact, toen de redders het vliegtuigwrak vonden foto hieronder). De enige overlevende, het twaalfjarige Joodse jongetje Izaak AUal, bevond zich toen het ongeluk gebeurde juist in dit gespaard gebleven achterstuk van het vliegtuig en kwam daardoor, af gezien van enkele onbeduidende verwon dingen aan het gelaat, met de schrik vrij. Izaak (foto rechts, genomen direct na zijn redding) zal waarschijnlijk over een paar dagen het ziekenhuis kunnen verlaten. onderdelen en documenten, die Dinsdag werden aangetroffen, zijn zorgvuldig inge pakt. Hedenmorgen is de Dakota PH-TFB van Aeró-Holland van Schiphol naar Oslo ver trokken met de heren F. Diepen, Hoekstra en Van Eendenburg van Aero-Holland aan boord. De gezagvoerder van dit toestel is de Zweed ThorvaldAndersen, die Zondag eveneens van Tunis naar Oslo was gevlogen met dertig Joodse kinderen aan boord. In Tunis had hij voor de laatste maal met de bemanning van de PH-TFA gesproken. Na zijn aankomst op het vliegveld Fornebu bij Oslo had hij nog op de PH-TFA gewacht. Hij maakte zich pas ongerust toen hij ver nam dat het radiocontact plotseling was verbroken. „Wij namen echter aan", zo verklaarde hij aan een ANP-verslaggever, „dat het vliegtuig een ander vliegveld zou aandoen, of dat het terug zou vliegen naar Schiphól. Het weer was niet gunstig, maar ook niet uitermate slecht. De gezagvoerder van de PH-TFA was bekend met de vliegvelden in Noorwegen. Toen de nacht echter verstreek en niets omtrent het vliegtuig bekend werd, nam zijn ongerustheid toe. De volgende morgen' maakte hij een vlucht langs de Noorse en de Zweedse kust. Het zicht was slecht en daarom moest hij deze pogingen om iets van het vermiste toestel te ontdekken na een betrekkelijk korte tijd staken. „Hebt u enige indruk wat. de oorzaak van deze ramp geweest kan zijn?" „Neen", zei de heer Andersën. „Ik kan het niet begrijpen. De piloot kende het vliegveld Fornebu. Het was een goede be manning en het waren beste kerels. Ik heb zeven maanden met hen gevlogen". Politiek debat in Franse Nationale Vergadering Grote vrees voor Duitsland overheerst Onder grote belangstelling van de leden van het parlement en van de zijde van het publiek is gisteren het debat in de Franse nationale vergadering over de buitenlandse politiek geopend. De eerste spreker in het debat was de rechtse afgevaardigde generaal Aumeran, die scherpe critiek oefende op de Brits- Amerikaanse politiek inzake Duitsland sn de Franse regering laakte omdat zij zich accoord verklaard had met de overeen komsten van Londen en Washington. De overeenkomsten van Londen luidden vol gens hem de doodsklok over een juiste politiek ten opzichte van Duitsland. Frankrijk diende geen „minderwaardig heidscomplex" te hebben ten opzichte van zijn bondgenoten, zo zeide spreker. Hij be treurde het. dat de geallieerden niet een politiek hadden gevolgd, die Duitsland verdeeld hield. Generaal Aumeran was van mening, dat Frankrijk de toon moest aangeven in de politiek tegenover Duits land. Ook minister Teitgen De Franse minister van staat Pierre Hen ri Teitgen, een vooraanstaand lid van het kabinet, heeft gisteren op een bijeenkomst van de buitenlandse persvereniging te Pa rijs verklaard, dat Frankrijk „onder geen enkel voorwendsel en onder geen enkele omstandigheid" Duïtslands herbewapening of deelneming aan het Atlantisch pact kan toestaan. De Britse en Amerikaanse rege ringen hadden „officiële en absolute" ver zekeringen gegeven, dat er geen sprake was van herbewapening van Duitsland, aldus de minister. Reuter voegt hier aan toe, dat Teitgen's nadrukkelijke verklaring de toestand van nervositeit weerspiegelt, welke thans bij Franse politici en leiders bestaat ten aan zien van mogelijke Duitse herbewapening. De heersende gedachte van leidende functionarissen van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken is, dat herbewape ning niet alleen Duitsland opnieuw gevaar lijk zou maken, maar ook onvermijdelijk oorlog met de Sovjet-Unie zou uitlokken. Geheel los van deze Franse verklaringen heeft de christen-democratische partij in West-Duitsland, waartoe kanselier dr. Adenauer behoort, gisteren in een artikel in de persdienst van de partij, buitenlandse Kringen, die herbewapening van Duitsland voorstaan, gewaarschuwd, niet bepaalde kleine militaristische kringen in Duitsland te versterken. Het Duitse standpunt was door de kan selier geformuleerd met de woorden: „Ik wil gèen Duits leger", aldus het artikel, dat beweert dat dit standpunt door de over weldigende meerderheid van het Duitse volk wordt gedeeld. Golf van stakingen in Italië Land- en fabrieksarbeiders, telefoonemployés en stu denten Een golf van stakingen heeft zich Dinsdag over Zuid-Italië voortgeplant in verband met de eisen van de landloze boeren van wie velen bezit hebben genomen van grond. In de provincie Salerno riepen de commu nisten een algemene staking af uit solida riteit met de boeren, die drieduizend hec tare land hadden bezet. Zij beschuldigden de politie, die tegen hen optrad, van „ge weldpleging en willekeurige arrestaties". Landarbeiders in Apulië legden het werk neer uit sympathie met tweehonderd werk loze boeren, die door de politie van gron den in de provincie Feggia waren verwij derd. Op Sicilië groeven de boeman zich in op hun pas verworven grond en troffen voorbereidingen om zich teweer te stellen tegen de politie, die bevel kreeg hen met geweld te verwijderen. Vandaag zouden ar beiders in Napels voor een dag hun gereed schap neerleggen uit protest tegen het ont slag van fabrieksarbeiders tijdens het winterseizoen. Ook employés van telefoon bedrijven zouden vandaag in geheel Italië saken om hogere lonen. De studenten in Rome staken omdat zij meer colleges willen hebben- Het woord is aan Seneca: Wie een ander goed doet, doet ook goed aan zichzelf, niet aïlee» in dc gevolgen doch in de daad zelf. Want het bewustzijn van al hei handelen ts in zichzelf een rutme beloning. Economische samenwerking tussen Benelux, Frankrijk en Italië Donderdag zullen de ministers van buitenlandse zaken van België, Nederland en Luxemburg te 's-Gravenhage bijeen komen ter bespreking van de voorgeno men economische samenwerking tussen de Benelux en Frankrijk en Italië. Zij zul len geen besluiten nemen, doch uitsluitend naar vernomen wordt de vooruitzichten bespreken. Kort daarna zullen de drie ministers van Buitenlandse Zaken te Parijs met de Franse en Italiaanse ministers van Buitenlandse Zaken besprekingen voeren omtrent een regionale samenwerking dier vijf landen. Gewoonlijk betrouwbare krin gen te Brussel verklaarden, dat de Britse minister van Financiën, sir Stafford Cripps, aan de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland, de vorige week te kennen heeft gegeven dat Engeland bereid is tot samenwerking met die vijf landen. Sterke stijging van Belgische staal-export naar Nederland (Van onze correspondent in Brussel). Nu de voor-unie een feit is, gaat men zich afvragen welke Belgische takken van bedrijf in Nederland een goede kans maken om definitief aan de markt te komen en welke vooruitzichten er voor Nederland zijn. De Belgische staalprijs werd vrijge laten (wat eerder aan prijsdaling dan eén hausse ten gevolge zal hebben) en daar door is ook de vrije invoer in Nederland van Belgisch staal en* metaalfabrikaten, machines en dergelijke, mogelijk. Derhalve blijven nog slechts gereglementeerdde Belgische tetielexport naar Nederland en de Nederlandse agrarische export naar België. Voor landbouwproducten is nu een speciale regeling geldig, welke zal worden herzien op het ogenblik dat de landbouw- experts van de Benelux overeenstemming zullen hebben bereikt over de oprichting van een Benelux-landbouwfonds. Laat ons eerst vaststellen: nu de Neder landse grenzen zijn opengesteld voor een zo groot aantal Belgische producten, waar onder veel verbruiksgoederen en afge werkte artikelen, blijkt van een „over stroming" van de Nederlandse markt dooi de Belgen (zoals werd gevreesd) geen sprake te zijn. De eerste bevindingen zijn dus geruststellend voor de Nederlandse deviezenpositie en voor de concurrentie- Overeenkomsten tussen West-Duitse regering' francs; prijs en de geallieerde Hoge Commissie getekend Reuter meldt uit Bonn: De besprekingen tussen de drie Weste lijke Hoge Commissarissen en dr. Konrad Adenauer, de West-Duitse bondskanselier, welke een week hebben geduurd en ge voerd werden ingevolge de instructies van de ministers v. uitenlandse Zaken der drie Westelijke grote mogendheden, zijn Dins dagavond geëindigd. Er zijn „een aantal overeenkomsten" tot stand gekomen, waarvan de bijzonderheden Donderdag zullen worden gepubliceerd. In een Dinsdagavond uitgegeven commu niqué, waarin deze mededelingen zijn ver vat, wordt gezegd dat dit de eerste vrije onderhandelingen tussen overwinnaars en overwonnenen sedert de oorlog zijn ge weest. Na afloop van de bijeenkomst gaven de Hoge Commissarissen te kennen, dat rati ficatie van de overeenkomsten door het parlement niet nodig zou zijn, daar zij niet de vorm hebben van een verdrag. Het protocol werd Dinsdagavond even voor 10 uur geparafeerd. De kanselier glim lachte, toen hij het hoofdkwartier van de Hoge Commissie verliet, en verklaarde: „Alles is thans klaar". Socialistische omzwaai? Een onderhoud, dat de Amerikaanse Hoge Commissaris in West-Duitsland, John J. McCloy, met de socialistische leiders kansen van de Nederlandse industrie. Na tuurlijk is het wel mogelijk dat voor een of ander artikel deze toestand in de loop van de eerstkomende maanden verandert. De Belgische fabrikanten hebben immers zeer lange tijd de Nederlandse markt ver waarloosd omdat „er toch niets te doen was." Weinig concurrentie-strijö Verder blijkt het de bedoeling van enkele grote beroepsverenigingen te zijn om door onderlinge accoorden met de gelijkwaar dige vereniging in het partnerland de schok geleidelijk te doen geschieden of indien mogelijk helemaal geen concurrentie strijd te voeren. Een voorbeeld daarvan biedt de tabaksindustrie. Belgische siga retten met Amerikaanse smaak of Belgi sche volkscigaretten worden momenteel in Nederland niet ingevoerd en voor sigaren zal tussen de Belgische en Nederlandse fabrikanten, naar beweerd wordt, een over eenkomst worden getroffen waarbij .men elkander op de Beneluxmarkt „iet te veel pijn doet." Wat de textiel betreft, waarvan de Bel gische importcontingenten met zeventig tot honderd procent werden verhoogd, zijn bij de Belgische fabrikanten talrijke Neder landse orders binnen gekomen. Plots zwij gen de Belgische heren, die zolang onte vreden zijn geweest, dan ook volkomen. De Nederlandse export naar België is daartegenover eveneens geslegen en in overleg met de Belgische instanties is be sloten dat het devaluatieverlies voor boter er. kaas zal worden ondervangen. Deze producten behouden dus hun vroegere prijs guldens verhoogd. Verwachtingen uitgekomen T i de komende maanden verwacht men co: sterke stijging van de Belgische staal- xport naar Nederland, evenals van ma chines. De Nederlandse importeurs hadden tot dusverre hun bestellingen namelijk uitgesteld in het vooruitzicht.dat door de vcor-unie de staalprijs in het gehele Bene- lux-gebied zou worden gelijk geschakeld. Dit is thans gebeurd. Ook de cement- en de glasproducten zijn tevreden. Intussen is er weer een kleine Benelux- vuzie ontstaan. De Belgische aannemers van openbare werken zijn namelijk boos en beweren dat er in Nederland teveel admi nistratieve maatregelen zijn om een eer lijke toepassing van het wederzijds accoord Luxemburg heeft gehad, heeft le Bonn de mening do--, post vatten dat er mogelijk een nieuwe wending is gekomen in de onderhandelin gen welke werden gevoerd over Dqitsc deelneming aan liet Ruhrstatuut. liet ver luidt dat dr. Kurt Schumacher, diens plaatsvervanger Erich Ollenhaucr en pro fessor Carlo Schmid de verzekering hebben gegeven dat de socialisten volledig steun zullen verlenen aan samenwerking door West-Duitsland met de geallieerde veilig heidscommissie. Ook zouden de socialis tische leiders concrete voorstellen hebben gedaan, waarin is vermeld op welke voor waarden de socialistische oppositie bereid i mogelijk te maken, is West-Duitse deelneming aan het Ruhr- immers besloten dat de Nederlandse aan- statuut te steunen. Indien de geallieerde I nemers in België zullen mogen deelnemen Hoge Commissaris deze voorwaarden aan- aan openbare aanbestedingen en omge- vaardbaar zou achten, zou hiermede een keerd de Belgen in Nederland, waarbij na overweldigende meerderheid in het West- enkele maanden zal worden nagegaan of Duitse parlement voor een Duitse onder tekening van het Ruhrstatuut verzekerd zijn. Kweiling door Chinese communisten bezet Volgens berichten uit Tsjoenking is Kweilin, de hoofdstad van de provincie Kwangsi, door communistische troepen bezet. het verdrag niet al te eenzijdg in Neder lands voordeel heeft gewerkt. Doodvonnissen te Boekarest wegens spionnage Vier Roemeense hoofdofficieren, waar onder de assistent chef van de inlichtin gendienst van de Roemeense generale staf, werden Dinsdag te Boekarest ter dood veroordeeld wegens spionnage ten behoeve van een vreemde mogendheid. Europese Alliantie en Atlantisch Pact Belangrijke besluiten ten aanzien van coördinatie verwacht In diplomatieke kringen te Londen neemt men aan dat de voornaamste taak van de ministers van Defensie van Engeland, Frankrijk, Nederland. België en Luxem burg, die heden in Londen bijeenkomen, zal zijn belangrijke besluiten te nemen aan gaande de toekomstige betrekkingen tussen de West-Europcse Alliantie en het Atlan tisch pact. Men verwacht dat de ministers hun be slissingen zullen voorleggen aan de minis ters van Defensie van de landen van het Atlantisch pact, die op 1 December te Parijs bijeen zullen komen. Volgens gewoonlijk welingelichte Lon- dense kringen zou Londen, ingeval de con ferentie de gedachte van een apart West- Europees'verdedigingsplan zou aanvaarden, waarschijnlijk de zetel van deze organisa tie worden. De Britse minister van Defen sie, Alexander, die onlangs met leden van het kabinet de structuur van de Britse militaire.defensie in het licht van het At lantisch pact en de West-Europese Alliantie heeft bestudeerd, zal 30 November naar een conferentie te Parijs vertrekken. Duits leger praematuur Generaal Omar Bradley, de voorzitter van de gezamenlijke Amerikaanse stafchefs en van de militaire commissie van het At lantische pact, heeft gisteren in een inter view met de Washingtonse correspondent van het Franse blad Le Monde verklaard, dat zo lang Duitsland economisch nog niet sterk en politiek nog niet stabiel en demo cratisch is, een militaire macht voor dit land van weinig waarde zou zijn. Wanneer de problemen van de verhou ding tussen Duitsland en zijn buren en van het economische herstel van Duitsland zijn geregeld, kunnen wij overwegen of de Duit sers geschikt zijn voor het onderhouden van een militaire macht. Bradley was van mening, dat Duitslands .buren een groot deel van Duitslands pro blemen moeten oplossen. Oorlog in de nabije toekomst noemde Bradley „niet waarschijnlijk, doch helaas wel mogelijk". „Indien oorlog zou komen moeten wij zeker gereed zijn voor het ge bruik van représailles met atoombommen Gost-Duitsland begint ook te arresteren „Cosmopolitische kapitalis tische monopolisten" in de gevangenis De centrale controle-commissie van de Oost-Duitse regering heeft Dinsdagavond bekend gemaakt, dat de voormalige Chris ten-democratische minister van Arbeid van Saksen-Anhalt (Sovjet-zone), dr. Leo Her wegen, is gearresteerd, tegelijk met zeven Oost-Duitse zakenlieden onder beschuldi ging van economische sabotage en „samen werking met cosmopolitische kapitalistische monopolisten." In een rapport van tweeduizend woorden over de zaak, waarmede genationaliseerd bezit ter waarde van ongeveer honderd millioen mark was gemoeid, verklaart de controle-commissie, dat „agenten van het monopolistisch kapitalisme hebben kunnen doordringen in het regeringsapparaat van Saksen-Anhalt." Sommigen van deze agenten, aldus het rapport, werken samen met „cosmopoliti sche kapitalistische monopolisten in West- Duitsland en spionnen in buitenlandse dienst." De daden van economische sabotage zouden in verband staan met de eigendom van de „Deutsche continentale Gas Gesell- schaft", die in Januari 1946 als een „mono polistisch kapitalistisch concern" werd ge nationaliseerd. De gearresteerden, die óf leidende employés van het bedrijf waren óf verantwoordelijke functies in het provin ciale bestuur bekleedden, worden er van beschuldigd een neven-concern in West- Duitsland te hebben opgericht na de natio nalisatie en de activa van het concern hei melijk te hebben overgebracht naar de zuster-maatschappij in West-Duitsland. Behalve de acht in het rapport genoemde gearresteerden wordt ook een betrokken persoon genoemd, die „naar het Westen is gevlucht en zodoende voorlopig niet ter verantwoording kan worden geroepen." Dr. Herwegen, een 63-jarige mijninge nieur, was een der oprichters van de Chris- ten-democratische partij in de Sovjet-zóne. In October werd hij uit zijn functie van minister van Arbeid gezet. als de aanvallende mogendheid deze ook gebruikt", zei Bradley. Na te hebben verklaard, dat het Ameri kaanse volk zijn wil heeft getoond om Europa te helpen bij de handhaving van zijn onafhankelijkheid en souvereiniteit, verklaarde Bradley van mening te zijn, dat. de Europese landen in toenemende mate moeten gaan beseffen, dat de verdediging van de Verenigde Staten essentieel is voor de veiligheid van West-Europa. In andere woorden, aldus de generaal als Chicago, Detroit of de Amerikaanse Westkust ern stige aanvallen zouden krijgen te ver duren, moeten de Europeanen begrijpen, dat de verdediging van deze grote indu striecentra in grote mate deel uitmaakt van de verdediging van Europa. Israëlisch kapitein ten onrechte ter dood gebracht Een dislricts-gerechtshof te Tel Aviv heeft heden kolonel Isser Bceri, voormalig hoofd van de inlichtingendienst van de „Hagana" (het geregelde Israëlische leger in de strijd tegen de Arabieren) schuldig bevonden aan manslag, waarvan de kapi tein van het Israëlische leger Meyer Tu- bianski het slachtoffer is geworden. Kolo nel Beeri werd tot een dag gevangenisstraf veroordeeld. Beeri had zitting in de krijgsraad, die de zaak heel't behandeld tegen kapitein Tubianski, beschuldigd van spionnage, volgens de ten lastelegging gepleegd ge durende de beschieting in Juni 1948 van het Joodse gedeelte van Jeruzalem door de Arabische artillerie. Na de terechtstelling vond een her nieuwd onderzoek plaats, dal maanden duurde. Toen het voltooid was, verklaarde de minister-president van Israel, David Ben Goerion, dat de uitspraak van de krijgsraad, waarbij kapitein Meyer Tu bianski ter dood werd veroordeeld, „een betreurenswaardig geval van verkeerde toepassing der gerechtigheid" was geweest. De president van het districtsgerechtshof te Tel Aviv verklaarde heden dat er geen twijfel aan bestond, dat kolonel Beeri in goede trouw heeft gehandeld. Amnestie voor Tsjecho- slowaakse geestelijken Naar officieel uit Bratislava gemeld wordt hebben 168 priesters en leken am nestie gekregen na te hebben beloofd dat zij zich „in de toekomst niet meer door pro paganda het hoofd op hol zouden laten brengen". Zij zijn in vrijheid gesteld. Volgens de officiële bekendmaking zijn zij gestraft wegens schending van de wet, doch waren zij „misleid door het Vatïeaan". De' vrijgelatenen hadden beloofd dat zij touden meewerken aan het herstel van het land, aldus de officiële verklaring. Vrachtauto vloog in brand Dinsdagavond om kwart voor twaalf is te Ermelo een vrachtwagen met oplegger uit Groningen tegen een boom gereden en in brand gevlogen. Een der inzittenden, J. B., in de cabine raakte bekneld en kwam in de vlammen om. Een tweede inzittende, D. van der H., werd zeer zwaar gewond. De vrachtauto, die geladen was met stuk goederen, brandde uit. j TAMELIJK ZACHT WEER Verwachting, medegedeeld door het Z j K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens- dagavond tot Donderdagavond, opge- maakt te 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met plaat- selijk enige regen en vannacht hier en daar tijdelijk mist. Meest matige wind, Z j aanvankelijk tussen Zuid en Oost, later uit uiteenlopende richtingen. Z Weinig verandering in temperatuur. 24 November: Zon op 8.14 uur, onder 16.39 uur Maan op 13.03 uur. onder 20.23 uur Hoog en laag water in IJmuiden i Woensdag 23 November: Hoog water: 5.24 en 17.43 uur. Laag water: 1.02 en 13.23 uur. Donderdag 24 November: j Hoog water: 6.13 en 18.33 uur. Laag water: 1.50 en 14.11 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1