Haarlems Dagblad cn <Dprertjtc Haarlctmctjc Courant (3lnno 165-6) De Sprong Engelse minister van Luchtvaart in de bres voor grondpersoneel van Prestwick Deskundigen zoeken naar de oorzaak van de ramp met de PH-TFA West-Duitsland treedt toe tot het gezagsorgaan voorde Ruhr i Weerbericht I (lie Jaargang No. 19407 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600- Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Donderdag 24 November 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal ƒ4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom VOOR DE OORLOG heeft zich in Enge land de merkwaardige rechtszaak afge beeld, die vermaard werd onder de naam '"'The Winslow Case". Er is later een film van gemaakt, die een klein jaar geleden ook in ons land op menigeen diepe indruk heeft gemaakt. Toch gold dit procés 'alleen maar" het geval van een dertien jarige jongen, die als leerling van een oDleidings-school voor de Marine beschul- aiod was van diefstal van een postwissel Ier waarde van vijf shilling. Het geval ,rcrd disciplinair afgedaan. De comman derende officier verklaarde de jongen schuldig zonder volledig onderzoek en ionder hem de kans te geven, zich te doen verdedigen. Hij werd daarop van school «estuurd. Toen hij tegenover zijn vader iJe't beslistheid bleef verklaren, dat hij onschuldig was. trachtte deze. de betrokken ni,i:'ine-autoviteiten tot herziening van de jaa'k te bewegen en toen dat mislukte nam hij een vermaard advocaat in de arm. Hij reiie alles op het spel. tot cle vrede in zijn jezin en zijn bescheiden fortuin toe, opdat Hecht zou geschieden. Hij beriep zich op Magna Carta, dit eeuwenoude statuut van kus Engelsmans rechten. Hij wendde zich tot de Pers, die publiciteit aan de zaak gaf. Om zijn proces tegen het hoogste staats gezag te kunnen voeren had hij de toe stemming van het parlement nodig, dat hem die tenslotte verleende, na een hevig debat in het Lagerhuis, dat tot het aftre den van de minister van Marine leidde. Eindelijk bereikte hij dus zijn doel en de behandeling van de zaak leidde onder «rote ontroering tot de vrijspraak van Ronnie Winslow, wiens onschuld was ge bleken. Ontroering, omdat het Recht had gezegevierd. Aan the Winslow Boy wordt men her innerd nu opschudding en verontwaardi ging in Engeland zijn gewekt door de ver oordeling van een gewone soldaat tot 112 dagen hechtenis. De soldaat heet Gilbert Edward Watson en hij behoort tot een Parachute Regiment. De krijgsraad heeft hem tol deze straf veroordeeld omdat hij geweigerd heeft een parachute-sprong uit te voeren. Dus niet omdat hij dienst wei gerde (waartoe hij steeds bereid was ge bleken en bereid bleef) maar omdat hij niet springen wilde. Hij durfde niet. Hij was bang. Dit klinkt niet plezierig en „The Watson Case" zal ongeschikt blijken ter populaire behandeling in een film. Het geval ligt trouwens anders dan dat van Ronnie Winslow. Maar ook hier is een belangrijke kwestie aan de orde gesteld: iemand is veroordeeld om geen andere reden dan een persoonlijke karaktereigen schap: gebrek aan moed. Wat is moed? Het overwinnen van angst. Als iemand het ge vaar niet beseft waaraan hij zich blootstelt, als hij te weinig ervaring of verbeeldings kracht daarvoor heeft of in een toestand verkeert, die hem er blind voor maakt toont hij geen moed als hij tot cle daad overgaat. De uitdrukking „er is een aparte Voorzienigheid voor kleine kinderen en dronkaards" kan men vervangen door: zij zien het gevaar niet en volbrengen daar om in innerlijke rust daden, die anderen niet aandurven of niet volbrengen zouden omdat hun zenuwen er niet tegen bestand zijn. De soldaat Watson, geen klein kind en geen dronkaard, sprong niet omdat hij op het beslissende ogenblik niet durfcle. Hij kon zijn angst niet voldoende baas om tot het besluit te komen. Als hij, in wanhoop, toch gesprongen had zou hij wellicht ern stige psychische gevolgen ondervonden hebben. Hij was voor dit avontuurlijk be drijf ongeschikt. Misschien geloofde de krijgsraad, die hem veroordeelde, in cle hoera-term „een heldenvolk". Er zijn even wel geen volken die uit helden bestaan. Mensen met grote lichamelijke moed zijn niet talrijk, mensen met grote geestelijke moed nog veel minder talrijk. Om bij het voorbeeld te blijven: ook oncler jonge men sen, die niet verantwoordelijk voor een gezin zijn hetgeen immers begrijpelij kerwijs remhiend werkt op het begaan van waagstukken zijn maar weinigen psy chisch geschikt voor parachute-springen. Noch in ons land, noch in Engeland eist men bij de militaire luchtvaart van een soldaat dat hij het zal doen. Zijn weigering van deze speciale militaire taak wordt aanvaard. Waarom heeft die Engelse krijgsraad de soldaat Watson dan veroor deeld? De onderstaatssecretaris Stewart Van het departement van Oorlog, die eer gisteren cle scherpe vragen en commenta ren in het Lagerhuis kreeg te beantwoor den, gaf een geenszins bevredigende uit legging. Hij zei dat Watson naar een voor- bcreidings-cursus was gezonden en dat alle cursisten was medegedeeld dat zij zich desgewenst konden terugtrekkèn, zonder dat dit hen zou blameren. Toen Watson in vrije wil de cursus had volbracht en naar een „airborne unit" was overgeplaatst ver wachtte men evenwel van hem dat hij daar zijn gewone plichten zou nakomen. Hier is het officiële inzicht erbarmelijk tekort geschoten. Dat iemand niet tevoren weet hoe hij zich op het critieke moment zal gedragen, als hij voor een volkomen nieuwe beproeving in zijn leven wordt gesteld, is bekend genoeg. Het is mogelijk dat hij, tot zijn ontsteltenis, zal falen. Het is anderzijds mogelijk dat hij, zelfs na er tegen opgezien te hebben, een voor hemzelf verrassende kalmte en koelbloedigheid zal tonen. Ervaringen in bezettingstijd hebben velen dit doen ervaren en sommigen ook onder de koelbloedigen tot bescheidenheid beter gezegd: nederigheid gestemd. Het is trouwens ook mogelijk dat Watson zich teruggetrokken zou hebben van die cursus, als kameraden hem niet aange spoord hadden en gezegd: ben je gek, wou jij een lafbek wezen, wij doen het toch ook! en meer van dien aard. Aarueen officiële mededeling dat hij vrij van iedere blaam zal zijn heeft zo'n jongen niet veel. Wat zeggen de anderen? Dat beïnvloedt hem. Het Lagerhuis heeft de krijgsraad onge nadig geeritiseerd. Het heeft het vonnis beschamend, kinderachtig en dom ge noemd. De onderstaatssecretaris heeft re visie van de zaak binnen een maand toe gezegd. En ik heb dit alles hier vooral te berde gebracht omdat het, 11a hetgeen bij onze burgerlijke zuivering in de laatste jaren is geschied, ook voor dit land interes sant is. Kan men iemands gebrek aan moed als een in rechten strafbaar feit beschou wen? Neen. R. P- Doodstraf voor R.A.F.-man wegens moord op Duitse Een korporaal van de R.A.F.. Douglas Ingray, is dooi een Britst krijgsraad tot de strop veroordeeld wegens moord op een Duitse buffetjuffrouw, Elfriede Bïerschade. De moord werd gepleegd in de tuin van een café te Wahn nabij Keulen. Critiek in het Lagerhuis op de houding van de minister T.fiNJTVFVNF. 23 Movember fUnited Press), mnfnvUnvinrf mnffaiuira AAr-,^i,n,, i,n+ De ramp met deNijmegen LONDEN, 23 November (United Press). Het rapport van de enquête-commissie van het Britse ministerie voor Burgerlucht vaart, die een onderzoek heeft ingesteld naar de oorzaken van de ramp met de KLM Constellation „Nijmegen" op 20 Oc tober 1948 bij het vliegveld Prestwick, heeft aanleiding gegeven tot een menings verschil tussen de voorzitter van de com missie, T. P. MacDonald en de Britse mi nister voor Burgerluchtvaart, Lord Paken- ham. Het meningsverschil dat ontstond over de vraag of al dan niet moest worden geconcludeerd dat de leden van de meteo rologische dienst van het vliegveld Prest wick mede verantwoordelijk waren voor de ramp en aanleiding waren dat het rap port, gereed gekomen op 7 Juli 1949, door de Britse landsdrukkerij pas vandaag werd vrijgegeven, werd vandaag openlijk ge demonstreerd door een brief van MacDo nald aan Lord Pakenham waarin laatst- jenoemde wordt verweten dat zijn stand punt „zoals dat blijkt uit zijn bij het rap port gevoegde schrijven het openbare onderzoek waardeloos zo niet op onbe hoorlijke wijze belachelijk maakt". Voorzitter MacDonald schreef verder: „Het staat voor mij vast dat het oogmerk van deze verklaring is zonder enig bewijs de gehele verantwoordelijkheid te schuiven op een dode, op een piloot van vlekkeloze reputatie en ervaring zonder weerga". Deze verdediging van Dirk Parmentier heeft sterk de aandacht getrokken. In het Lagerhuis Woensdag heeft George Lindgren, parle mentair secretaris van het ministerie van burgerluchtvaart in het Lagerhuis in ant woord op vragen betreffende het rapport over de ramp, verklaard, dat lord Pakenham, de minister van Luchtvaart, „bijzonder bezorgd" is over de beschuldi ging van MacDonald. Hij zeide dat lord Pakenham in een telegram, dat"MacDonald ontving voordat zijn brief werd gepubli ceerd, er op gewezen had, deze beschuldi ging geenszins te kunnen accepteren. Lindgren zeide verder, dat lord Pakenham ervan overtuigd was dat geen lid van het personeel van de lucht- verkeerscontröle of de meteorologische diensten enige verantwoordelijkheid voor het ongeluk droeg. Hii, lord Pakenham, verlangde vurig, dat geen van hen door het leven zou gaan met een dergelijk „odium" op zich geladen. Anthony Eden, de plaatsvervangende lei der van de oppositie, zeide, dat het over bodig was een onderzoek te laten instellen als de minister toch een tegengesteld stand punt zou kunnen innemen. Eden vroeg vervolgens: „Moeten wij hier uit opmaken, dat een minister een hof van onderzoek kan instellen waarvoor getui gen worden opgeroepen en dan, wan neer dit hof rapport uitbrengt, op dezelfde getuigenissen een ander standpunt kan in nemen?" Lindgren: „Ik zou zeggen dat het de ge wone gang van zaken is, dat er een onder zoek werd ingesteld en dat degene, die het onderzoek gelastte de bevindingen accep teert of verwerpt". Het conservatieve lid Anthony Marlowe vroeg op welke gronden lord Pakenham, die de getuigen niet gehoord had, zichzelf beter in staat achtte om over de getuigenis sen te oordelen dan het hof van onderzoek. Het antwoord luidde: „De minister mag toch zeker een mening hebben." Air commodore Arthur Harvey (Conser vatief) stelde de vraag of het niet wenselijk zou zijn, dat elk onderzoek naar vliegtuig ongelukken volkomen losgemaakt werd van de minister van Burgerluchtvaart, daar men rekening zou moeten houden met de mogelijkheid dat zijn eigen staf er bij be trokken was. Stelde, zo vroeg spreker ver der, de minister zich niet bloot aan moei lijkheden met buitenlandse mogendheden, indien hij het oneens was met de bevin dingen van de commissie? Lindgren: „Het was een hof van onder zoek, dat buiten de minister om werd sa mengesteld. Over bevindingen van dat hof van onderzoek heeft hij enkele opmer kingen gemaakt". P. T. McDonald, de president van het hof van onderzoek naar de ramp met de „Nij megen", heeft geantwoord op de in het Lagerhuis afgelegde verklaringen. Hij achtte de stelling van lord Pakenham, dat er geen positieve bewijzen zijn voor de opvatting, dat woeligheid van de lucht en motorstoring mogelijke oorzaken' van het ongeluk geweest kunnen zijn, niet houd baar. Hij achtte het te betreoiren, dat op het personeel van de controletoren critiek moet worden geleverd en dat het, zoals Lindgren heeft gezegd, „de rest van zijn leven zou moeten doorbrengen met de schaduw van deze critiek op zich rustende". „Maar ik kan die overtuiging niet als een geldige reden aanvaarden om niet de onontkoom bare conclusie van de bewijzen te aanvaar den. Het schijnt mij toe, dat het behoud van de reputatie van de dode gezagvoerder en de bemanning van het vliegtuig een even geldige reden zou zijn om hen vrij te spreken van enige mede-verantwoordelijk heid voor het ongeval", aldus McDonald. Poos en Slagter voor de Bijzondere Raad van Cassatie Procureur-fiscaal requireert tot verwerping van het beroep De procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie heeft gerequireerd tot verwerping van het beroep, door de ge wezen Haagse politiemannen Poos en Slagter ingesteld tegen de sententie van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Graven- hage, waarbij beiden tot de doodstraf zijn veroordeeld. Hun was onder andere ten laste gelegd, dat zij als handlangers van de S.D. meer dan tweehonderd personen hebben gear resteerd, waarvan er honderdveertig in Duitse concentratiekampen om het leven zijn gekomen. Ook vonden door hun toe doen drie-en-vijftig agenten uit Engeland de dood. De verdedigers van de requiranten, mr. J. W. M. Reuser uit Den Haag en mr. G. de Bakker uit Rotterdam, vroegen deels op juridische gronden, de zaak te verwij zen naar een bijzonder gerechtshof voor een nieuwe behandeling. Over zes weken zal de Bijzondere Raad van Cassatie uitspraak doen. De landbouw in Canada staat, evenals die in Nederlandop een zeer hoog peil. Men bebouwt de grond daar minder intensief dan bij onsmaar de grotere percelen land die de boeren ter beschikking hebbendwongen anderzijds tot het gebruik van de modernste landbouwwerktuigen zodat de opbrengst per hectare, vooral van granen, in het algemeen niet belangrijk bij de onze achter blijft. Hier is een moderne oogst- machine een zogenaamde combined harvester" aan het werk: zij maaitdorst en stort tenslotte het graan in een gereedstaande aiLto. Drie horloges gevonden die op verschillende tijdstippen zijn blijven stilstaan Een commissie van Noorse deskun digen op luchtvaartgebied heeft Woens dag een onderzoek ingesteld op de plaats, waar de Dakota PH TFA van Aero-Höll^nd is verongelukt. Van Ne derlandse zijde was bij dit onderzoek aanwezig de heer M. S. Kamjninga, in specteur van de Rijksluchtvaartdienst. De commissie heeft de gehele dag ge werkt, maar kon nog geen inlichtingen over de oorzaken van het ongeluk verstrekken. Er zouden drie polshorloges gevonden zijn, die echter alle op verschillende tijdstippen stilstonden. De kleine Izaalc Allal zal door de politie worden verhoord zodra de dokters daarvoor toestemming verlenen. Zijn wonderbaar lijke redding wordt thans toegeschreven aan het feit, dat hij zich op het toilet in de staart van de machine bevond toen het on geluk gebeurde. Volgens een United Press-bericht uit Oslo lopen de meningen uiteen over de vraag of broers en zusters van Izaak Allal aan boord van de Dakota waren. De lijst met de namen van de kinderen, die is ver strekt door de organisatie „Help Europa", bevat vier maal de achternaam Allam. De Noorse vertegenwoordiger van de „American Joint" zei dat drie zusters en een broer van Izaak in het vliegtuig zaten. Deze mededeling klopt echter niet met de passagierslijst, want daarop komen voor het meisje Rachel Allal en de jongetjes Izaak, David en Victor Allal. De kleine Amsterdam's wapenarsenaal op het Waterlooplein wordt weer in gebruik genomen maar nu voor vredelievender doeleinden. Van het uit vier beuken bestaande gebouw worden er twee verbouwd tot laboratoriumruimte voor het physiologisch-chemisch laboratorium van de Amsterdamse Universiteit. Over de bestemming van de twee andere beuken is nog geen beslissing genomen. Izaak heeft in het ziekenhuis verklaard niet Allal maar Allam te heten: Te 's-Gravenhage is van particuliere zijde het initiatief genomen tot oprichting van een comité, dat ten doel zal hebben geldelijke hulp te verlenen aan Izaak Allal. Het opperrabbinaat der Joodse Gemeente in.Amsterdam en de stichting O.S.E. (Or ganisation Secours d'Enfants) in Neder land hebben telegrafisch aan het Noorse O.S.E.-comité hun deelneming betuigd met de bij de ramp met de Dakota om het leven gekomen Joodse kinderen. Ook bij Aero-Holland zijn vele bewijzen van deelneming ontvangen. Alle stoffelijke overschotten van de in zittenden der Dakota zijn thans gevonden en naar Oslo vervoerd. De begrafenis der kinderen zal geschie den in Tunis. De stoffelijke resten zullen waarschijnlijk Zondag per vliegtuig daar heen vervoerd worfien. Vandaag is men gereed gekomen met de voorlopige identificatie van de slachtoffers van de ramp. De lichamen der kinderen zullen in Tunis definitief geïdentificeerd worden. Hedenmiddag is de commissie van onder zoek begonnen met het horen van een aan tal inwoners van de streek waar de ramp is geschied. Overvallen en berovingen op Oost-Java BATAVIA, 23 November (Aneta). In Oost-Java. in het bijzonder in de omge ving van Malang, neemt het aantal over vallen en berovingen toe. Een auto van de gemeente Malang, die Dinsdag naar Kotalama reed voor het uit betalen van arbeiders, werd door een bende van zes man overvallen. Zij maakte zich meester van twintigduizend gulden en van de auto. De kwitanties van de waterleiding en de telefoondienst worden blijkens een officiële mededeling niet meer aan huis aangeboden, omdat men gevaar loopt overvallen te wor den. De politiepost Kebalan werd beschoten, hierbij werden geen verliezen geleden. Twaalf ondernemingswachters van de landbouw-proeftuin te Pekoekoehan bij Modjosari werden door een bende ont voerd. Deze nam alle wapens en schrijf machines mee. Twee nachten tevoren werden in deze omgeving drie politiebeambten mei hun wapens ontvoerd. In de afgelopen nacht werd de hoofd agent van politie van het marine-établisse ment te Soerabaja vermoord. Het lijk werd uit een rivier opgehaald. Twee agenten, die hem begeleidden, zijn eveneens verdwenen, alsook een drietal automatische wapens en een hoeveelheid munitie. Woensdag arriveerde bij familie in ons land pater M. Punt, provinciaal overste van de paters Calasantijnen in Tsjechoslowakije, die door de Tsjechische regering is uitge wezen. Hij vertelde slechts drie dagen tijd te hebben gehad om orde op zijn zaken te stellen. Een verzoek tot verlenging van zijn verblijfsvergunning werd afgewezen. Toestand op AVest-Java zorgwekkend BATAVIA, 23 November (Aneta). De premier van Pasoendan, Djoemhana, verklaarde in een interview, sprekend over de toestand in Pasoendan, het volgende: „Na mijn terugkeer hier te lande sta ik voor een binnenlandse toestand, die zeer zorg wekkend is. Sedert de totstandkoming van de negara pasoendan is de groep, die terug keer naar de republiek voorstaat, altijd sterk geweest. Thans is de controverse tus sen deze groep en die, welke de negara wenst te handhaven, dermate toegespitst, dat, indien deze toestand voortduurt, het mogelijk is dat in het land ongeregeld heden ontstaan". Hij sprak de vrees uit, dat onverantwoordelijke benden als die van de Daroel Islam van deze twist gebruik zullen maken om grootscheepse acties te ondernemen. „Ontbinding van de negara Pasoendan op het moment, dat de souve- reiniteit aan het Indonesische volk wordt overgedragen, zou reacties teweegbrengen bij andere leden van de B.F.O. en ook in het buitenland. Het buitenland verwacht juist op dit moment stabiliteit, in het bij zonder in zulk een belangrijk gebied als West-Java. Te zijner tijd zal het volk van West-Java zich kunnen uitspreken of de negara gehandhaafd dient te worden of dat deze een andere vorm moet krijgen. Deze uitspraak dient .ordelijk tê geschieden vol gens een wet, die door de regering der R.I.S. dient te worden opgesteld". Ten aan zien van de T.N.I. meende Djoehana, dat dit leger, dat de kern van de strijdmacht der R.I.S. wordt, van nu af niet alleen de republiek Indonesia moet beschermen, doch ook tot taak moet hebben de veilig- Het woord is aan Portugeesspreekwoord: Denk aan veel dingen, doch doe er slechts een. Uitbraakpoging verijdeld in gevangenis van Banjoewangi BATAVIA, 23 November (Aneta). In het huis van bewaring te Banjoewangi deed een aantal niet-politieke gevangenen een uitbraakpoging. Zij overweldigden het bewakend personeel, doch de politieke ge vangenen in dit huis grepen in en be schermden het personeel van de gevange nis. Er ontstond een gevecht tussen de po litieke en de niet-politieke gevangenen, waarbij de eersten de toestand spoedig meester waren. Vijf van de uitbrekers werden gewond. heid der andere negara's, zoals Pasoendan en Indonesia Timoer, te handhaven. Des gevraagd zeide Djoemhana, dat, teneinde opklaring in de verscherpte toestand te bereiken, men overleg met de republikeinse regering zal plegen om gezamenlijk een op lossing te zoeken. Deze besprekingen zullen niet alleen door de negara Pasoendan wor den gehouden, doch in B.F.O.-verband. In dien nodig, zal men daartoe naar Djokja reizen. Djoemhana meende, dat Soekarno en Hatta zo spoedig mogelijk naar Batavia dienen te verhuizen, opdat, in plaats van Djokja, Batavia het centrum van de poli tieke en nationale activiteit zou zijn. Geallieerd—Duits protocol De geest van de overeenkomst is tegen gesteld aan de feitelijke staat van oorlog BONN. 24 November. In het Dins dagavond geparafeerde protocol, dat het resultaat is van de tussen de geallieerde Hoge Commissie en de West-Duitse kan selier, dr. Adenauer, gevoerde bespre kingen, wordt bepaald, dat West-Duits- land toetreedt tot het internationaal ge zagsorgaan voor het Ruhrgebied en de verplichtingen van het Rnhrstatuut aan vaardt. Leden van het ge «sorgaan zijn reeds de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en de Beneluxlanden. Het pro tocol geeft verder uiting aan overeenstem ming op een tiental andere punten, waar van het belangrijkste is, dat de geallieer den toestemming geven tot toetreding van West-Duitsland tot de Raad van Europa als toegevoegd lid. Van het Saargcbied wordt geen gewag gemaakt, waaruit men afleidt, dat Duitsland er geen bezwaar te gen zal maken wanneer dit gebied gelijk tijdig tot de Raad van Europa wordt toe gelaten. De geallieerden verklaren zich verder bereid de demontering van een vijftiental ondernemingen op het gebied van de che mische en de staalindustrie te staken, waaronder de zes, die na de Parijse con ferentie van de grote drie zijn genoemd, aldus een hooggeplaatste zegsman. De vrij stelling geldt voor de August-Thyssen- staalfabrieken te Duisburg-Hamborn, de fabrieken .voor synthetische benzine te Gelsenberg, de chemische fabriek van Bayer te Leverkusen, met inbegrip van het aldaar gevestigde centrale laborato rium van de voormalige I. G. Farben-trust, en de Börsig machinefabriek te Berlijn. De ontmantelingswerkzaamheden te Berlijn zullen geheel worden stopgezet. Het reeds gedemonteerde materiaal zal niet naar het buitenland worden gebracht, doch misschien gebruikt worden voor herstel van fabrieken. De voornaamste fabrieken, waar de ontmanteling wel zal doorgaan zijn de vroegere „Hermann-Göring-werke" in de Britsezóne en de „Badische Anilin und Soda-Werke" te Ludwigshafen in de Franse zóne. Duitsland mag zes vrachtschepen van meer dan 7000 ton kopen of bouwen en voorts schepen voor buitenlandse reke ning bouwen. In het protocol wordt verklaard, dat de staat van oorlog tussen Duitsland en de Westelijke mogendheden niet officieel wordt beëindigd, doch dat beide partijen erkennen, dat de geest van het protocol het tegendeel van een staat van oorlog beoogt te vestigen. In het protocol zou eveneens bepaald zijn, dat noch de West-Duitse regering noch de Westelijke mogendheden de Oost- Duitse regering de jure zullen erkennen. Verder bevat het protocol, aldus Reuters zegsman, bepalingen over het zelfstandig voeren van handelsbesprekingen, het be noemen van consulaire en handelsmissies in het buitenland er. de toetreding tot een aantal internationale organisaties. Beide partijen hebben als haar mening te kennen gegeven, dat het protocol niet als verdrag beschouwd moet worden en dus geen goedkeuring van het parlement behoeft. UNO-BESLUIT Morgen algemene staking van 24 uur in Frankrijk Onze Parijse correspondent telefoneerde ons hedenmorgen: Op initiatief van de socialistische vak centrale is morgen, Vrijdag, een algemene staking van 24 uur geproclameerd en om dat de C.G.T. zich bij deze oproep heeft aangesloten, mag men er wel op rekenen dat morgen geen trein in Frankrijk zal rij den, geen brief besteld zal worden, geen school geopend zal zijn. kortom, dat de be drijvigheid nagenoeg geheel zal stilliggen. De bedoeling van deze-staking is pressie op parlement en regering uit te oefenen, die thans moeten beslissen over de collec tieve arbeidscontracten. Voor een algemene herfsfstaking op grote schaal en van lange duur schijnen thans echter de voorwaarden niet aanwe zig, aangezien de dreiging van werkloos heid de animo voor vrijwillig het werk neer te leggen in hoge mate tempert. De staking van morgen is dus een waar schuwing aan de regering om ernst te maken met de belofte het levenspeil dei- arbeiders te verhogen. Lilienthal neemt ontslag In een brief aan president Truman heeft Lilienthal, de voorzitter der Amerikaanse atoomcommissie, zijn ontslagaanvrage in gediend. De president heeft het ontslag „node en met de grootste spijt" aanvaard. Oproep tof eenheid inzake atoomconfrole De Algemene Vergadering der UNO heeft met 49 stemmen tegen vijf stemmen (de Slavische landen) bij clrie onthoudin gen een resolutie aangenomen waarin er bij alle landen op aan wordt gedrongen effectieve internationale controle op de atoomenergie te aanvaarden en een ver bod van atoomwapenen mogelijk te ma ken. Zuid-Afrika, Joegoslavië en Israel ont hielden zich van stemming. De resolutie werd door Frankrijk en Canada inge diend. In de resolutie wordt tevens een beroep gedaan op Engeland, de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Frankrijk, China en Canada voort te gaan mei hun pogin gen ter vernauwing van de kloof lussen de Sovjet-Unie en de andei landen in zake methodes van controle cn inspectie der atoomenergie. Met overweldigende meerderheid van stemmen werd een Russische resolutie verworpen, waarin om twee conventies verzocht werd: Een, die de atoomwapens zou verbieden, en een andere inzake con trole op de atoomenergie- In deze resolutie werd „controle" ge lijkgesteld met periodieke inspectie van atoomfabricken in de verschillende lan den. De Westelijke resolutie verstaat on der controle, dat een internationale con- troleraad onder supervisie van de UNO het beheer zou voeren over alle fabrieken ter wereld die met kernenergie werken. Generaal Romulo, voorzitter der Alge- mee Vergadering, was van mening, dat de aangenomen resolutie in één zin kon wor den saamgevat: „Redt de mensheid, zolang het nog tijd is". Brand in de kerk van het Heilig Graf te Jeruzalem Woensdagavond laat is, volgens medede ling uit gewoonlijk betrouwbare bron te Amman (Transjordanië), brand uitgebro ken in het Westelijk gedeelte van de kerk van het Heilig Graf te Jeruzalem. Er zijn verschillende gewonden. Over de schade is nog niets bekend. NEVELIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. in De Bilt. geldig van Don- S j derdagavond tot Vrijdagavond, opge- maakt tc 10 uur: Zwaar bewolkt met hier en daar enige lichte regen of motregen en plaatselijk nevel of mist. Zwakke lot matige, maar langs de Waddenkusl af en toe vrij krachtige Oostelijke wind. Ongeveer l dezelfde temperatuur als vandaag. 25 November: Zon op 8.16 uur. onder 16.38 uur Maan op 13.28 uur, onder 21.45 uur S Hoog en laag water in IJmuiden S Donderdag 24 November: Hoog water: 6.13 en 18.33 uur. Laag water: 1.50 en 14.11 uur. Vrjjdag 25 November: Hoog water: 7.04 en 19.28 uur. Laag water: 2.36 en 14.59 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1