OUDS VAN HOUTEN Toneelvereniging „Herman Heijermans" eerde nagedachtenis van haar naamgever IS ER WEER De man De zware autobussen en het onderhoud der wegen Kort en Bondig Donderdag 2-1 November 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant De toneelvereniging, die de naam Her man Heijermans tol de hare heeft gemaakt, herdacht gisteren in de Haarlemse Schouw burg op waardige wijze de sterfdag, van daag precies een kwart eeuw geleden, van deze tot dusver in ons land onovertroffen dramaturg. Nadat het arbeiderskoor „De Stem des Volks" onder leiding van Maurice Yzer twee socialistische liederen had ge zongen, droeg voorzitter J. Schiffer met een korte toespraak, waarin hij herinnerde aan cle strijd die Heijermans in vroeger jaren met zovele overheidsinstanties moest leve ren om toestemming tot de opvoering van zijn stukken te verwerven, aan het gemeen tebestuur een portret van de schrijver over, dat door wethouder Geluk in ont vangst werd genomen. Laatstgenoemde gaf, nadat mevrouw de weduwe A. Heijermans-Jurgens het ge schenk had onthuld, de verzekering dat de beeltenis een plaats in de schouwburg zou krijgen, ofschoon feitelijk eerst de raad nog toestemming tot aanvaarding dient te ge- ven,.Hij twijfelde er echter niet aan dat dit zonder een woord van protest zou geschie den, in welke gang van zaken hij een be vestiging zag van de algemene erkenning, die deze in zijn tijd zo hevig bestreden idealistische figuur van uitzonderlijk for maat ten deel is gevallen. Het is jammer vinden wij dat het door. Poppe Damave naar een foto gete kende portret slechts een zeer flauw beeld van Heijerman' persoonlijkheid geeft. Men had beter deze gewichtige opdracht kunnen geven aan een kunstenaar die zowel zijn werk als zijn wezen door en door kent. Vervolgens hield dr. P. H. Schroder een met bezieling uitgesproken kernachtige herdeningsrede, waarin hij onder meer zeide dat Nederland een toneelschrijver, die hij op één lijn met Vondel wilde stellen, jaarlijks behoorde te eren met een voor stelling van een van zijn stukken. Spreker herinnerde aan de matinee in het Paleis voor Volksvlijt, enkele dagen na de dood van Heijermans, toen een gezelschap van trouwe medewerkers met onder anderen Esther de Boer van Rijk en Wilhelmina van der Horst het derde bedrijf van „Op Hoop van Zegen" en enkele fragmenten van „Uitkomst" vertoonde voor een zeer ontroerd publiek. Hij wees op de diepere zin van deze keuze, waarmede ten eerste aan de sociale strijder voor de verworpe nen der aarde en vervolgens aan de innige kindervriend een treffende hulde werd be wezen. Voor de pauze gaven twee leden van de vereniging „Kunst en Strijd" uit Kromme nie nog een uiterst zwakke vertoning van de uit 1914 daterende „Oogstmaandschets" in één bedrijf („Brief in schemer") over een blinde moeder, die aan de dorpsschool meester een epistel aan haar gemobiliseerde zoon dicteert. Dit gevoelige tafreel verdorde tot een zeurderig afgepast stukje mono tone declamatie. Een comedie van liaat Het tweede gedeelte van de avond werd gevuld met een in vele opzichten uitmun tende opvoering van de tragi-comedie „De Meid" (bij de uitgave in boekvorm aange duid als een komedie-van-haat) door het naar de schrijver genoemde gezelschap, dat hiermede onder regie van H. Kraneveld zichzelf ver overtrof. Dit bijzonder handig in elkaar gezette doch tamelijk ongeloof waardige stuk over een chantage plegende dienstbode, die op een mateloos laaghar tige wijze haar werkgeefster tyranniseert, ontlokte uitbundige bijna te uitbun dige bijval aan de zaal. Men schepte zo- veePplezier in deze omkering van de huis houdelijke betrekkingen, dat de sympathie voor het slachtoffer van deze perfide prac- - Ais vanóuds DE KINAWIJN VAN OUD Opwekkend en versterkend FEUILLETON die zijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels Misschien uit een van de huizen of uit een zijstraat ik weet het werkelijk niet maar toen ik hem in 't oog kreeg, was hij bezig de andere man in te halen. Alles wat ik zeker weet, is dat hij een regenjas aan had en een soort hoed. Toen gebeurde er opeens iets: zijn arm ging omhoog en kwam weer omlaag. De eerste man viel op de grond, ik renfce erheen, en de vent, die de slag had toegebracht rende er van door. Ik verloor hem practisch onmid dellijk uit het gezicht. Zodra je uit de buurt van de lantaarn wegging, zag je geen hand voor ogen. Ik moest dus van een achtervolging afzien, maar ging terug naar de man, die op de straat lag. Hij was er nog goed afgekomen hij kreeg een slag met een of ander zwaar voor werp, waarmee je iemand z'n hoofd in had kunnen slaan. Hij had echter een stevig hoofd en zei me later zelf, dat hij een taaie was. Bovendien had z'n hoed de klap enigszins, opgevangen. Juffrouw Silver luisterde aandachtig, maar zei niets. Frank leunde voorover in z'n stoel. tijken wel enigszins in het gedrang kwam. Mevrouw Umans gaf met een voor een amatrice vrij zeldzame vrijmoedigheid een rake vertolking van de titelrol, al dreef zij soms in haar luidruchtigheid het canail- leuze element te ver door. Maar bijna on verbeterlijk waren in de beste ogenblikken haar onverschillige houding, haar scham- per-spottende terechtwijzingen, met steeds die haatdragende ondertoon van zich ein delijk uitvierende rancune, haar overmoe dige en toch steeds achterdochtige omgang met haar familieleden, Ook haar uiterlijke verschijning, welke zij scherpzinnig accen tueerde met een levendige mimiek, kon men zich nauwelijks krasser wensen. Het zou onrechtvaardig zijn om mevrouw Peper niet met haar in één adem te noemen. Zij speelde de moeilijke rol van de gekwelde vrouw met een grote innerlijke spanning. Voor zover de situaties dit mogelijk maak ten, waren haar matte verslagenheid, haar uitputting door de onwaardige strijd in het eerste bedrijf en haar schijnbare luchthar tigheid uit angst voor ontdekking van haar Modemagazijnen Anegang 24 Frankestraat 3 vervormen Uw oude hoed in het nieuwste model, binnen één week, vanaf f 4.50. (Adv.) geheim in het tweede ontroerend door de zuivere toon. De nevenfiguren voldeden minder, al zag men aardige typeringen van kruier en was- baas. De heer Umans gaf de echtgenoot wel voldoende autoriteit oni het rechtvaardig heidsgevoel van de toeschouwer te bevre digen, doch jongleerde nogal zonderling met klemtonen. Vanavond wordt deze voor het doen van de vereniging „Herman Heijermans" zeer sterke voorstelling her haald. DAVID KONING De toneelvereniging Herman Heijermans" gaf gisteren in de Haarlemse Schouwburg een geslaagde opvoering van „De Meid". Men ziet hier een scène uit hel eerste bedrijf: Annemie (geheel links) ontvangt verjaarsvisite. Hedendaagse aspecten van de lichamelijke opvoeding Vanmorgen is de eerste regionale vergade ring gehouden van de Contactraad voor de gemeentelijke bemoeiingen voor lichamelijke opvoeding en sport, omvattende de provin cies Noordholland. Zuidholland en Utrecht, in restaurant Erinkmann. De voorzitter, de heer A. Cassee uit Bloemendaal zette het' doc-1 van de gewestelijke contactraad uiteen. Er bestaat reeds een landelijke contactraad. waarvan de heer E. Kupers jr. uit Amster dam voorzitter is. Spreker zeide dat vele vraagstukken aan de orde zullen komen, speciaal over de aanleg van sportvelden, speelweiden en speeltuinen. De heer W. van Zijl!, directeur van het bureau van het Nederlands Olympisch' Comité hield een inleiding over „Heden daagse aspecten van de lichamelijke opvoe ding". Over de vraag of lichamelijke opvoe ding noodzakelijk is, behoefde spreker niet uit te weiden. Die strijd is gestreden. Toch is er nog een grote achterstand. Wel heeft men getracht onderwijzers op de hoogte te stellen van het les geven, maar op de lagere scholen is de toestand niet gunstig. Op mid delbare scholen is het beter. Gebrek aan ruimte voor spel en gym nastiek is oorzaak, dat er op de Mulo-scholen en Nijverheidsscholen weinig aan lichame lijke opvoeding gedaan wordt. De leerlingen van deze scholen hebben het juist zo nodig. In. de toekomst moet er voor gezorgd wor den, dat aan een te bouwen school een gymnastiekzaal verbonden wordt, Spreker vervolgde, dat de lichamelijke opvoeding buiten schoolverband er slechter aan toe is. Dat is bij het turnen vooral het geval. Er zal hard gewerkt moeten worden, om verbetering te krijgen, omdat er zovele problemen zijn. Spreker herinnerde aan de grote stadsuitbreidingen, aan de bevolkings aanwas en aan het voedselvraagstuk. De taak van dè sportbonden moet zijn, dat er sportvelden en speeltuinen aangelegd wor den, anders komt de sport nog meer in gevaar. De heer Van Zijll besprak de belangstelling van de overheid voor de sport. Samenwer king is nodig. Spreker deed ook mededelingen over het werk van het N.O.C., om de gemeentebestu ren voor te lichten over allerlei technische vraagstukken. Gebleken is inmiddels, dat in vele gemeenten de colleges van B. en W. onvoldoende op de hoogte zijn. Afgevaardigden van gemeentebesturen deden vervolgens mededelingen over erva ringen, waarna de heer Van Zijll opmerkte, dat het van belang is, dat de overheid en de sport samenwerken. Met ingang van 1 December hebben Nederlanders, die een geldig Nederlands pas poort bezitten, geen visum meer nodig voor toelating in IJsland. De overige bepalingen inzake toelating, verblijf en het verrichten van arbeid op IJsland blijven van kracht. Roestvrije zakmessen fabrikaat Herder Naaischaren WEBER GROTE HOUTSTRAAT 166 bü de Houtbrug '(Adv.) Klaverjasnieuws De stand van de Haarlemse Klaverjasbond Afdeling A: gesp. gew. verl. pnt. sp.pnt. Johez 5 5 0 10 213728 Droste5 5 0 10 210476 Boru 5 4 1 8 212718 Spoorboys5 3 2 6 205276 Nederland 5 2 3 4 206350 G. E. B5 2 3 4 197884 Beijnes 5 2 3 4 196988 D. S. H5 1 4 2 198266 D S. H. 2 5 1 4 2 196686 Stork 5 0 5 0 202474 Afdeling B: G. E. B. 2.... 7 6 1 12 204092 Spoorboys 2 5 5 0 10 214847 Droste 2 8 4 4 8 324392 D. S. H. 3 7 4 3 8 286874 H. S. M6 4 2 8 251062 Beijnes 2 6 4 2 8 241672 Beijnes 3 7 3 4 6 274834 Nederland 2 6 2 4 4 241746 Boru 3 5 2 3 4 204236 Johez 2 7 1 6 2 283966 Boru 2 6 1 5 2 243124 Beijnes 4 4 1 3 2 154998 XELiM TAFELKLEDEN vanaf f 22.75 P. SCHOEN, Meubilering SPAAR NWOUDERSTRAAT 130 (Adv.) Vijftien jaar geëist tegen J. Nederkoorn Zaak opnieuw behandeld door Bijz. Strafkamer Rotterdam In 1941 liet de opperbanleider van de Haarlemse W.A. de 51-jarige bouwmate- rialenhandelaar J. Nederkoorn uit Haar lem, het theater „Monopole" te Zanövoort ontruimen, omdat hij meende, dat er bij de optredende artist en Joodse landgenoten zouden zijn. Nederkoorn, die Woensdag middag terecht stond voor de bijzondere strafkamer te Rotterdam, waarheen deze zaak door de Bijzondere Raad van Cassa tie was verwezen, gaf het ten laste gelegde feit toe. Bij de verdere behandeling van deze zaak kwamen lijsten ter sprake die ver dachte voor de S.D. zou hebben opgesteld tengevolge waarvan tien mensen het leven verloren zouden hebben. De verdachte ontkende, dat hij hierbij betrokken is ge weest. De officier van justitie merkte op, dat verdachte reeds in 1933 lid van de N.S.B. was. Men moet in hem vooral de leider van de W.A. zien. Hij eiste tegen Neder koorn een gevangenisstraf van vijftien jaar met aftrek van de preventieve hech tenis. Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam had in eerste instantie Nederkoorn tot vijftien jaar gevangenisstraf veroor deeld. De Bijzondere Strafkamer te Rotterdam zal op 7 December uitspraak doen. (Adv.) Vier grote projecten worden uitgevoerd met Marshallhulp Uit een wetsontwerp tot wijziging van de Middelenwet blijkt, dat de uitgaven, welke krachtens de met de regering van de Ver enigde Staten bereikte overeenstemming met behulp van vrijgegeven 240 milli- oen gefinancierd zijn, betrekking hebben op vier projecten die van groot belang zijn voor de wederopbouw van ons land en zijn volkshuishouding. In de eerste plaats kan 30.300,000 worden bestemd voor de fi nanciering van de werkzaamheden voor het in cultuur brengen van de Noord-Ooste lijke polder. Voor de financiering van de bouw van arbeiderswoningen in de ver woeste gebieden van Limburg, Walcheren en de Betuwe, alsmede in de steden Rot terdam, Arnhem en Nijmegen, kan 181.800.000 worden bestemd. Voorts is 17.500,000 bestemd voor de financiering van de ontwikkeling van de landbouw, hoofdzakelijk voor de verbetering van af watering van reeds in gebruik zijnde lan derijen, waardoor naar verwachting de pro ductie zal kunnen worden verhoogd. Ten slotte wordt 10.400.000 bestemd voor de financiering van de herverkaveling van Walcheren. Haarlem maakte een plan voor versterking van het wegdek, in Heemstede is daarvan afgezien De klachten van de bewoners die de zware autobussen langs- hun huizen zien (en ook voelen!) rijden, houden aan. Dit betreft vooral straten en wegen die geen versterkt wegdek hebben. Als de bussen over asfalt rijden, of op keien-klinkers, die op een puinbed gelegd zijn, trilt de grond minder. Af en toe worden wij aangeklampt door ontstemde mensen die ons vertellen van deuren en ramen die verzakken, schilde rijen en spiegels die altijd scheef hangen en soms zelfs van de muur vallen, enzo voort. Daarbij komt, dat wegen en straten die geen versterkt wegdek hebben, ook veel te lijden hebben van het zware verkeer. Her haaldelijk komen er verzakkingen voor, zodat de stratenmakers geregeld werk hebben om kuilen op te halen. Dit is in derdaad slechts lapwerk, want afdoende is dit niet, ook al kost het veel geld. Het is bovendien niet aangenaam in autobussen te zitten die over wegen rijden die hobbelig en hobbelig zijn. Openbare Werken in Haarlem is over tuigd dat de enige afdoende oplossing is alle straten en wegen, die door de auto bussen bereden worden, te asfalteren of een bestrating met puinbed te geven. Daar voor is een plan opgemaakt, maar de uit voering daarvan zal enige millioenen kos ten. Die uitgaven zullen alleen door de ge meente gedragen moeten worden, want wij schreven daarover inderdaad uitvoerig de N. Z. H. V. M. kan niet verplicht wor den bij te dragen, omdat zij voor de auto bussen wegenbelasting betaalt. De opbrengst van die wegenbelasting wordt door het rijk geïnd en het rijk is niet genegen daarvan een deel aan Haarlem af te staan. Daarom kan het grote plan tot verster king van het wegdek slechts in gedeelten worden uitgevoerd. Indien eenmaal vast gesteld is hoeveel Haarlem in 1950 kan be steden voor nieuwe kapitaalslasten, zal door B. en W. worden overwogen hoeveel daarvan kan worden bestemd voor de we gen. Gemeend wordt dat dan allereerst enige straten en wegen in het Amsterdam se kwartier in aanmerking moeten komen, omdat daar de toestand het meeste nijpt. De verzakkingen zijn het ergst in straten en op wegen die voorheen geen zwaar ver keer hadden, zodat de grond niet is inge reden. Bovendien spreekt ook de grond soort een woordje mee. Op een veenlaag is het kwaad erger dan op een zandlaag. In Heemstede Ook in Heemstede wordt ondervonden dat het bussenverkeer zwaardere eisen stélt aan het wegdek. Toch heeft het gemeente bestuur niet de consequentie durven aan vaarden om de Bronsteeweg, de Binnen weg en de Raadhuisstraat van een bestra ting met puinbed te voorzien. De tramrails worden daar verwijderd, waarna de bestra ting zo stevig mogelijk wordt gemaakt. Er worden klinker-keien gelegd. Wij verwach ten zo deelde de wethouder van Open bare Werken, de heer E. J. van Lent, ons mede dat die het wel zullen uithouden, want het betreft hier oude wegen, die goed zijn ingereden. Als wij zouden overgaan tot het maken van een gesloten wegdek, dan zouden de leidingen voor gas, water en electricileit, die nu onder het rij vlak liggen, naar de trottoirs overgebracht moeten wor den. Dit heeft tengevolge dat 't werk enige tonnen zou kosten en die uitgaaf achten wij niet verantwoord. Althans nu nog niet, omdat wij gegronde redenen hebben om aan te nemen dat de nieuwe bestrating het wel zal uithouden. Verder rijdt de bus in Heemstede dooi de Jan van Goyenstraat. Wij hebben de ervaring dat de bestrating zich daar ook vrij goed houdt, ook al zal het wel nodig zijn dat er op het onderhoud wordt gelet. De bus rijdt nu'tijdelijk over de Dreef en niet over de Bronsteeweg, Binnenweg en Raadhuisstraat. Als de bestrating daar in orde is, wordt de oude route voor de bus genomen. Het gemeentebestuur heeft een enquête gehouden onder de bewoners van de Binnenweg en de Raadhuisstraat en die heeft uitgewezen, dat de meerderheid op het behoud van de autobus op die plaats gesteld is. Daarbij komt nog, dat de route Bronsteeweg - Binnenweg - Raadhuisstraat meer in het hart der gemeente ligt. zodat ook zeer veel andere ingezetenen er belang bij hebben de bus daar te houden, omdat zij anders verder naar de halten moeten lopen. Het Nederlandse merk met Wereldreputatie (Adv.) BINNENLAND Onlangs stalen twee Zuid-Afrikanen een fototoestel van ongeveer duizend gulden uit de auto van een Schiedamse fotograaf, die hen naar de boot in Hoek van Holland bracht. Bij douane-onderzoek in Harwich kwam het fototoestel te voorschijn. De dieven zijn te Harwich ieder veroordeeld tot een boete van tien pond. Hun was smokkelarij ten laste gelegd. Het fototoestel zal naar de eigenaar worden teruggestuurd. HAARLEM EN OMGEVING Het comité voor ouden van dagen te Bloemendaal wil aan de ruim 150 ingezetenen van 70 jaar en ouder, die deze zomer aan het uitstapje deelnamen, weder een feest middag bereiden. Giften voor dit doel kan men zenden aan mevr. A. C. den Tex—baro nesse Bentinck, Potgieterweg 3, Bloemendaal, De lieer It. G. van Rooy te Den Oever, vroeger onderwijzer 4e Bloemendaal, is be noemd aan de Chr. school te Woubrugge. De heer I. A. Doezie, wonende Pres Steynstraat 115, chef-monteur bij de Rijks telefoondienst zal Zaterdag 26 November de dag herdenken dat hij vóór 25 jaar bij ge noemd bedrijf in dienst is getreden. De Haarlemse rechtbank heeft de Bloe- mendaalse slager A. v. d. H. verdacht van overtreding van het buitengewoon navorde- ringsbesluit, veroordeeld tot een gevangenis straf van drie maanden. Ministers van Defensie te Londen De ministers van Defensie van de vijf West-Europese landen hebben Woensdag te Londen verschillende maatregelen ter ver dediging van West-Europa, ontworpen door het West-Europese comité van opperbevel hebbers, goedgekeurd. Als leden van het Atlantisch pact zullen de ministers de goedgekeurde voorstellen de volgende maand aan de verdedigings commissie te Parijs voorleggen. Een na afloop van de bijeenkomst ge publiceerd communiqué zegt, dat deze voorstellen bedoeld zijn om „de maximale samenwerking in het wederzijds belang te verzekeren". De ministers hei-haalden, dat de reeds bestaande West-Europese defen sie-organisatie zal voortbestaan. VOOR KLEINE KINDEREN, hebben wij juist zulke aardige cadeau tjes in zeildoek, celluloid en pluche, en verder een grote sortering in Nooit- gedagt Speelgoed u£J.Ueetik VOOR DE BABY Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 23 November 1049 ONDERTROUWD: 23 Nov., C. J. Groen en W. F. Sandijck; P. Bravenboer en A. A. S. Weijers; W. J. Willemse en M. J. Verhallen: C. Duijn en A. van der Wijk; T. H. J. Jansen en J. A. Berendregt; J. C. Draijer en J. B, Kuiper; G. J. van Strien en M. Guiteneau; A. P. Jansen en A. Melchers; H. L, J. Briel en J. A. Winter; J. H. Koelemeijer en D. Klin kenberg; B. W. Kwant en J. M. Terpoorten; E. S. Wellinga en G. H. Arends; F. van Keij- zerswaard en H. Terburg, GEHUWD: 23 Nov., P. van Gils en J, J. Prins; M. Bloem en B. B. Seij; K. T. Dulos en W. Spoor; S, J. Houthuijzen en G, H, Dijkstra; A. Middel,ians en J, Corba; J. Robijn en D. J. van Rooden; F. A. Geerlings en T, Koning; C. Tromp en W. M. Balm; J. M. Jansen en Ngadyan; J. van Wooning en T. J. Paulusma. P. de Jong en G. A. C. Jochemsz; V. J. Hoorns en C. Koenekoop; H. van Schoor en J. T. C. van der Linden; A. A. Hoeben en A. G. Ritterbeck: T. J. van der Riet en A. B. Heerens; J. M. van Leeuwen en C. M. J. Logger; G. van Lubeek en G. J. G. van Dam; A. L. de Doelder en G. Westman; A. van der Groef en E. van Dijk; J. Eelman en S. M. Edel; J. M. Gutteling en G, van Sprang; D. Coppoolse en H. Holtrop. BEVALLEN van een zoon; 18 Nov., G. J. C, van de KasteeleRaadersma; 21 Nov., M. H. WillemseSmil; 22 Nov., J. C. Planting- Kees; G. M. Heije—Lukas; 23 Nov., A. van ZwietenPlaisier. BEVALLEN van een dochter: 21 Nov., H. D. Geukersvan Lieshout; 22 Nov.. H.-van der WekkenVeenstra; R. Beendersvan den Oosterkamp; G. KlootwijkLankhaar; 23 Nov., C. E. JacobsSteemers; A. Zonneveld —Kemper; M. van der WalleVeldman. OVERLEDEN: 21 Nov., G. C. S. Roosen- Quint, 44 j., L. Raamstraat; N. C. E. Grimberg Philipse, 78 j., Santpoorterstraat; C. Kion de Graaf, 50 j., Vooruitgangstraat; J. Ootes, 33 j,, Kleverparkweg; M. van Maasvan der Boon, 90 j„ Zocherstraat; J. N. de Lange, 80 j., Zomerkade. De man was nogal geschrokken en zwak op de benen. Ik nam hem mee naar een politiepost, waar ze hem een kop thee gaven, en daarna bracht ik hem thuis. Hij woont in Tattlecombe's Speelgoed magazijn, waar hij assistent is en tijdelijk de leiding heeft. Hij had een bezoek ge bracht aan zijn werkgever in Seiby Street, waar deze te bed lag, na een verkeers ongeval. Ik begrijp, dat u me vragen wilt, waar ik eigenlijk heen wil. Wel, het geval is als volgt: Die knaap, die neergeslagen werd, zei, dat z'n naam William Smith was. Dat is echter niét zijn naam. Ik heb hem vroeger eens ergens ontmoet en ik herkende hem. Ik vertelde hem dat en hij deelde me mee, dat hij uit een Duits hos pitaal in 1942 als William Smith was ont slagen, en dat dat alles was, wat hij zich kon herinneren. Hij wist verder niets meer van zijn verleden en hij was er natuurlijk ten zeerste op gebrand te weten, of ik zijn werkelijke naam kende. De naalden van juffrouw Silver's brei werk tikten regelmatig. En wie meen je, dat hij is? Dat is nu het vervelende, dat ik niet verder kan komen dan de naam Bill. U weet hoe het tegenwoordig is, iedereen noemt elkaar bij de voornaam, en je weet vaak niet eens een achternaam. Hij ver telde haar over het feest in Carlton. En ik kan u verzekeren, dat dat het soort feest en het soort mensen was, waar hij bij hoort, en dat hij niet thuishoort in een speelgoedwinkel in een van de buiten wijken van Londen. Hij vertelde me zelf, dat hij niet de William Smith was, wiens identiteit hij op de een of andere manier had gekregen. Die William Smith behoorde thuis in Stephey en Bill ging daarheen om inlichtingen te krijgen. Het enige familielid, een zuster, had wegens de bom bardementen moeten verhuizen en de- buren hadden haar uit het oog verloren. Deze brave lieden lachten hem echter uit, toen hij vroeg of ze hem herkenden als William Smith. Ze waren echte Cockney's en gingen daar prat op en verafschuwden Bill's „BBC-accent", zoals zij het noem den. Juffrouw Silver keek op van haar brei werk. Het is een merkwaardig verhaal, Frank. Inderdaad, maar u hebt nog lang niet alles gehoord. Ik heb die knaap, Bill, Donderdagavond weer ontmoet. Ik was uit eten geweest en op weg naar huis, toen ik- opeens William Smith in een queu zag staan bij een bushalte in de buurt van de Marble Arch. Ik ging naar hem toe en vroeg, hoe hij het maakte. Hij ant woordde, dat het hem goed ging, maar dat er eerder op die avond iets was ge beurd. Hij had zijn werkgever weer op gezocht en teruggaande had hij ergens op een vluchtheuvel met een groepje mensen moeten wachten, tot de verkeerslichten weer van kleur veranderden. Toen hij daar stond te wachten, heeft iemand hém, naar hy zegt, een stoot in de rug gegeven, waardoor hij bijna onder een voorbij rijdende bus terecht was gekomen, als niet de naast hem staande man hem had beetgepakt. Toen hij van de schrik beko men was en om zich heen keek, verander den de verkeerslichten weer van kleur, en haastte iedereen zich verder. Hij kon niemand ontdekken, aan wie hij de stoot in zijn rug toe zou kunnen schrijven. Ik vroeg hem, of hij dit voorval aan de politie ging rapporteren, en hij antwoordde me, dat hij dat niet van plan was. Hij meen de, dat deze niets zou kunnen doen. Hij hield even op en voegde er dan aan toe: Toen heb ik hem uw adres gegeven. Juffrouw Silver kuchte. M'n beste Frank! Wel, ik dacht, dat u dit geval mis schien zou interesseren. Ik heb u nog niet alles verteld. Ik heb u de feiten gegeven, maar er zijn twee dingen, die me in 't bijzonder bezig houden. Het eerste is dit: toen William Smith die eerste keer neer geslagen werd en ik aan kwam rennen, was de vent, die hem neersloeg, van plan hem nóg een klap toe te dienen. Dat wijst op iets: William lag in min of meer be wusteloze toestand op de straat en als het motief dus roof was geweest, dan zou de dader onmiddellijk de zakken van z'n slachtoffer zijn gaan doorzoeken, maar in plaats daarvan was hij van plan een weerloze man opnieuw een klap te geven. Dat wijst op iets veel ergers dan bero ving, dat wijst op moord! Hij had iets in z'n hand, dat op een stok geleek, maar het moet iets veel dodelijkers geweest zijn een stuk loden pijp of iets derge lijks en hij stond op het punt z'n slachtoffer af te maken, hetgeen met nóg zo'n klap als de eerste heel goed mogelijk was geweest. Die vent was zo in beslag genomen door zijn boze voornemen, dat hij mij niet in de gaten had, voordat ik begon te rennen, en zelfs toen scheelde het nog maar een haar, of hij had alsnog die tweede fatale slag toegebracht. Hij verloor echter zijn tegenwoordigheid van geest en zette 't op een lopen. Juffrouw Silver vroeg, terwijl ze rustig doorbreide: Geloof je, dat die man Wil liam Smith opgewacht had? Dat hij hem uit dat huis heeft zien komen en toen die poging om hem te vermoorden heeft on dernomen? Zóver kan ik niet gaan. Daarvoor is geen bewijs. Er bestaat de mogelijkheid, dat hij hem gezien en herkend heeft, en ik ben er zeker van, dat hij eèn poging deed hem- te vermoorden. Verder zou ik niet willen gaan. Er heerste even stilte. Je noemde nog een tweede punt, dat je bezig hield, merkte juffrouw Silver op. Wat is dat? Bill, die knaap, die ik op dat feestje in 't Carlton voor de oorlog ontmoette, was getrouwd. Lieve mensen, mompelde juffrouw Silver. Er was op dat feest ook een meisje in een goudkleurige jurk. Een zeer aan trekkelijk meisje. Ze danste de hele avond met Bill. Niemand anders kreeg een kans, ik herinner me nog heel goed, hoe het ook mij niet gelukte met haar te dansen. Gis teravond dineerde ik met mijn nicht Mil dred Darcy en haar man, die zo juist na zeven jaren in de tropen, hier terug zijn gekomen. Zij waren ook op dat bewuste feest. Ze waren toen verloofd. Mildred herinnert t zich Bill ze vond hem meer dan gewoon aardig maar ze herinnert zich zijn achternaam evenmin als ik. Wat het meisje in de goudkleurige jurk be treft, met haar is het net andersom. Mijn nicht herinnert zich niét haar voorndam, maar ze npemde 'n heel stel achternamen, waarvan de meest waarschijnlijke Lester was, of Elliot. Er bestond ook enig ver band tussen Mildred's tante Sophie en het meisje, en mijn nicht is er zeker van, dat ze getrouwd zijn, omdat ze zich herinnert, dat die tante Sophie haar schreef, dat ze hun een antiek theeserviesje had gegeven. Nicht Mildred is altijd erg vaag en ze herinnert zich helemaal geen namen, be halve de voornaam Bill, maar ze weet zeker, dat dit stel mensen getrouwd is, grotendeels, geloof ik, vanwege dat thee serviesje, dat hun gegeven werd. Juffrouw Silver resumeerde, terwijl ze rustig doorbreide: - Hij heeft z'n geheu gen verloren. Hij weet niet, wie hij vóór de oorlog was. Maar je meent hem op een feest in het Carlton ontmoet te hebben in 1939 en je nicht, mevrouw Darcy, die daar ook aanwezig was, zegt, dat hij ge trouwd is met het meisje, met wie hij toen blijkbaar verloofd was. Jij kent hem alleen als Bill en je weet de naam van het meisje helemaal niet. Mevrouw Darcy herinnert zich diverse namen, maar is er niet zeker van, welke de juiste is. Jij bent voorts van oordeel, dat er een aanslag op zijn leven is gepleegd. U hebt hier inderdaad alle feiten genoemd, zei Frank.. Juffrouw Silver kuchte. wat die twee door jou aangeroerde punten betreft, heb je hem verteld, dat je die aanval op hem als een poging tot moord beschouwt? Nee. En je vraagt je af, of je hem eigen lijk niet moet waarschuwen? Ja, inderdaad. En je vraagt je eveneens af, of je hem dat verhaal van mevrouw Darcy over zijn huwelijk moet door geven? (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6