Haarlems Dagblad Groter Wereld West-Europa zal bij eventuele aanval met worden prijsgegeven Adenauer en Schumacher verzoend Russisch vredesvoorstel verworpen door Algemene UNO-vergadering Souvereiniteitsoverdracht zal wellicht op 27 December plaats vinden Weerbericht 64e Jaargang No. 19414 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Vrijdag 2 Decembeer 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert,tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn «©pccrtjtc tjaaclcmsrtje «Courant (2trmo 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom HET IS GEWOONTE te spreken over de wereld die zo klein is geworden. Maar is, in dieper zin en voor verreweg de meeste mensen, niet juist het omgekeerde de waar heid? Is de wereld niet veel groter voor hen geworden? dat wil zeggen die we reld, die binnen de kring van hun aandacht en belangstelling ligt? En brengt dit niet een zo overweldigende mate van snelle, steeds afwisselende, bovendien geen duide lijk geheel vormende indrukken tot 'hen, dat zij ze onmogelijk kunnen verwerken? Vandaag komt in Den Haag een nieuw gevormd Nederlands comité bijeen. Er worden veel comités gevormd. Dit maakt zich bezorgd over het gebrek aan belang stelling in de openbare zaak, dat in deze tijd zo duidelijk en ontstellend blijkt. Het wil „burgerzin" aankweken. Daar is alle aanleiding voor, niet alleen in Nederland, maar ook in andere landen, waar dezelfde, matheid zich doet gelden. Onlangs is hier geschreven over hetgeen men in Engeland doet. waar men er zich al langer mee be moeit. De Engelse schrijver, die ik citeerde, was nog lang niet tevreden met de bereikte resultaten. Geen wonder. In Nederland is o.a. aanbevolen, eerst de werkzaamheid en aanvaarding van maatschappelijke verant woordelijkheid te bevorderen in eigen kring, eigen plaats, eigen gemeente. Een logische gedachte en een echt Hollandse ook: deugdelijk van-onder-op bouwen. Het zal, als het krachtig wordt bevorderd, wel aanhang vinden en een zeker resultaat be reiken. Maar het grote vraagstuk, waarmee de mens van deze tijd min of meer onbe wust te kampen heeft, zal onveranderd blijven gelden. Alles is groter voor hem geworden. Laat die phrase van de klein- geworden wereld, die juist het tegenover- telde zegt, maar praten. Die is eigenlijk helemaal ontstaan uit de toegenomen ver- iceers-snelheid. Het beeld en het woord in de bioscoop, het woord en de muziek per radio, het gesprek zelfs met mensen aan de andere zijde van de aardbol.het is alles bliksemsnel geworden. Het vliegtuig brengt de mens in tweeënhalve dag naar Indië, in minder dan een etmaal naar New York, in anderhalf uur naar Londen. Is daarom de wereld klein voor hem geworden? Neen: groter dan ooit tevoren. Want zij is in al haar geweldige omvang, met al haar pro blemen en tegenstellingen, op hem af komen stormen. Zij beeft zich in de plaats gedrongen van de kt ine, vertrouwde om geving die vroeger zijn gedachten vervulde en waarin de buitenwereld zich slechts bij wijze van interessante afwisseling af en toe voordeed: als hij een boek over verre rei zen las of een vreemdeling ontmoette of een buitenlandse zangeres hoorde zingen. Dat waren allemaal bizonderheden in de kleine sfeer, waarin hij leefde en waarmee hij tevreden was. Mensen die zich dat kon den veroorloven, maakten wel eens een vacantiereis naar het buitenland, of gingen daar tijdelijk een bepaalde taak vervullen. En als zij thuis kwamen zeiden zij Oost West, thuis best zo'n echte oubollige uitdrukking. Ja, vergelijk dat met de man die in twee- enhalve dag door de lucht naar Batavia suist. Maar u moet er wel bij vragen: hoe veel wordt hij nu wijzer over de landen waarover hij heen stormt? Uit den hoge ziet hij er hier en daar wat van voorbij vliegen: in een flits. Maar hij beleeft even weinig van de bevolking met al haar vreug den en beproevingen, van de streken met al hun schoonheid en onherbergzaamheid, als vroeger. Die wereld waarover hij vliegt is niet klein voor hem geworden, niet wer kelijk binnen zijn bereik gebracht en hij kent haar niet. Neen, hij is zich alleen meer bewust van haar bestaan, zij is zijns on danks zijn gedachten gaan bezig houden. Zij stelt hem vragen. Dat doen de voorbij flitsende beelden in de bioscoop, die deze landen tonen, ook. En de radio, waaraan men maar een knop hoeft te bewegen om stemmen van allerlei volleen in ettelijke talen met verschillende accenten te horen spreken. Het buitenlands nieuws wordt in niet te verwerken snel uittreksel uitge- toeterd. Sinds de laatste oorlog zijn boven dien de tegenstellingen der volken, vroeger als buitenlandse curiosa beschouwd waar mee men weinig uitstaande had, tot con flicten tussen werelddelen gegroeid. Wij zijn daar direct bij 'betrokken. En de mens is gaan beseffen hoe klein zijn eigen land is. Vroeger wist hij dat ook wel, maar voel de het niet. want het was groot in verhou ding tot de kring van zijn dagelijkse be langstelling. (Ge begrijpt dat ik niet de minister-president bedoel, maar de gewone, gemiddelde mens.) De kleinheid van zijn eigen land doet hem de grootheid van de wereld des te meer beseffen. En die wereld, die zich dagelijks aan hem opdringt, is hem ondanks al de snel-vervliegende beelden, woorden en andere klanken niet vertrouwd geworden, zoals (hij vroeger zijn kleine levenssfeer door en door kende en er ver trouwen in had. Het is hem ook niet mogelijk hetzelfde geloof in zijn land, in zijn staat te stellen, dat zijn vader en zijn grootvader er in hadden. Nederland kan hem en de zijnen niet meer zelf tegen aanvallen van buiten verdedigen. Het kan hem voor de toekomst geen bestaanszekerheid verschaffen. Het wordt met Amerikaans geld op de been gehouden, ook al werkt hijzelf (voor een groot deel) voor de belastingen. Die Ame rikanen kunnen daar niet lang meer mee doorgaan; men moet maar hopen dat er dan andere oplossingen gevonden worden. De wereld is zo groot, wij hebben er steeds mee te maken, wij leven niet meer op ons zelf, de grote vragen worden niet meer in Den Haag opgelost en hoe moet men al die geweldige vraagstukken en de invloeden, die er op inwerken, overzien? Het is alles zo groot geworden. Het is een veel grotere wereld, waarin wij den ken en leven. En dit noemt men de wereld die zo klein geworden is Het zal niet eenvoudig zijn voor dat comité, dat groeiende burgerzin wil bevor deren. Want ik geloof dat de meeste men sen zich zo klein en nietig, zulke stofjes in hun nieuwe grote wereld zijn gaan voelen, dat zij zich zijn gaan afvragen: wat kan ik er nog aan doen? Wat helpt het? Terwijl zij zich vroeger heel wat mans achtten in de kleine kring, die hen toen uitsluitend bezighield. Natuurlijk is het niet waar. dat zij niets eraan zouden kunnen doen. Maar die gedachte te overwinnen is zeker niet eenvoudig. Dat comité zal geen ger inge taak hebben om meer belangstelling en activiteit te wekken. Er lid van zijnde ben ik mij er temeer van bewust. R. P. Atlantische ministers zijn het eens Gezamenlijke verdediging van beschaving en instellingen PARIJS, 1 December (Reuter). De correspondent van Reuter meldt uit Parijs: „Er zijn op de heden gehouden bijeenkomst van de ministers van Defensie van elf der twaalf staten-ondertekenaren van het At lantisch verdrag beslissingen van grote draagwijdte genomen. (IJsland was niet vertegenwoordigd,) In het hedenavond ge publiceerde officiële communiqué zijn na tuurlijk geen gedétailleerde militaire plan nen onthuld, doch er is wel melding ge maakt van een eenstemmig goedgekeurd gemeenschappelijk strategisch plan voor de verdediging van Europa en Noord-Amerika tegen eventuele acties van een krachtige aanvaller, die uit het Oostelijke gedeelte van het Europese vasteland zou komen. De hoogste militaire kringen te Parijs zeggen dat hetgeen in het communiqué wordt genoemd „de strategische opvatting betreffende een gemeenschappelijke ver dediging van het Atlantische gebied" de doodsteek is voor de legende, dat bij een krachtige aanval uit het Oosten West- Europa zou worden prijs gegeven. Het fundamentele denkoeeid, dat aan de ter conferentie aanvaarde strategie voor de verdediging van het Atlantisch gebied ten grondslag ligt, is dat de vijand zo ver mo gelijk in Oostelijke richting in de strijd zal worden verwikkeld om te voorkomen dat West-Europa onder de voet wordt gelopen. In dit verband zijn aan de legers van Groot- Brittannië, Frankrijk en andere West-Euro- pese landen belangrijke rollen toegedacht. Het communiqué Donderdagavond is een communiqué uit gegeven, waarin wordt verklaard dat op de bijeenkomst te Parijs van de ministers van Defensie der Atlantische verdrag-staten al gehele overeenstemming is bereikt. De ministers van Defensie hebben eenstemmig hun goedkeuring gehecht aan de volgende besluiten: 1. Er is overeenstemming'bereikt over de strategische richtlijnen voor de verdedi ging van het Atlantisch gebied. De Atlan- tisch-Verdragstaten zullen in deze verdedi ging als één geheel samenwerken. 2. Er is een programma opgesteld voor de productie van wapens en betreffende de verdeling van het beschikbare en ter be schikking komende wapentuig onder de samenwerkende landen. 3. Ook is overeenstemming bereikt over het coördineren van de verdedigingsplan nen voor de verschillende delen van het Atlantische gebied. 4. Men heeft overeenstemming bereikt over de militaire verdedigingsplannen, welke in het kader van de Atlantische ver dragsorganisatie zullen worden opgesteld. Het doel is te komen tot een voldoende militaire sterkte voor de in het Atlantisch gebied gelegen staten, waarbij een zo econo misch mogelijk gebruik moet worden ge maakt van de beschikbare mankracht en hulpbronnen der betrokken landen. Volgens het communiqué zullen de be ginselen, waarover te Parijs overeenstem ming is bereikt, de basis vormen voor nieu we, doelmatige stappen om tot een verster king van de gezamenlijke Europese ver dediging te komen. Deze stappen zullen met strikt vreedzame bedoelingen worden ge daan. Zij zijn niet gericht tegen enig land Algemene staking in Italië Het normale leven in Italië ondervond gisteren geen hinder van de algemene 24- uurs-staking die door het communistische vakverbond was uitgeroepen als gevolg van de gebeurtenissen te Torre Maggiore. In Rome verscheen echter slechts één van de vijf avondbladen: te Rome en in de grote steden van het Noorden werd het ver keer met nood-diensten ondei-houden. De meeste fabrieken in het Noorden waren ge sloten, doch de winkels en de meeste kan toren in het gehele land waren open. De staking gold als protest tegen het neer schieten van twee stakende landarbeiders in Zuid-Italië, de vorige week. De enige incidenten deden zich voor in Rome, waar op een bus geschoten werd en met stenen naar enkele andere bussen gegooid werd en in Milaan waar demonstranten slaags raakten met de politie. Drie agenten wer den licht gewond en vijf stakers gear resteerd. Militaire auto's vervingen de openbare transportmiddelen in Milaan. In Eton is deze week, ter gelegenheid van St. Andrews Day, weer het traditionele jaarlijkse partijtje „Wall Game" gespeeld door de leerlingen van de befaamde jon genskostschool aldaar. Het enigszins op rugby gelijkende spel wordt gespeeld op een strook grond van slechts zes meter tussen de muur en een greppel en er moe ten talloze spelregels in acht genomen wor den. De spelers mogen bijvoorbeeld niet. „met. opzet een tegenstander slaan, be springen of de keel dichtknijpen", maar dat het er desondanks vrij hard toegaat valt uit deze foto wel af te leiden. of volk. De leden-staten van het Atlantisch verdrag zijn evenwel vastbesloten hun be schaving en hun instellingen te beschermen. Fout van 1939 vermeden Na afloop verklaarde de Franse minister van Defensie, René Pleven, tegenover Reu- ter's medewerker: „De bijeenkomst te Pa rijs moet een geruststelling zijn voor alle vrijheidlievende volken. De grote fout in de organisatie van de verdediging der West- Europese landen voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog was het niet-tijdig coördineren van de militaire maatregelen en het niet gezamenlijk treffen van voor bereidingen. Deze keer handelen wij prompt en in volledige harmonie." Franse minister van landbouw afgetreden De Franse minister van Landbouw, Pierre Pflimlin, lid van de katholieke M.R.P., heeft gisteren medegedeeld, dat hij is afgetreden. Hij had een meningsverschil met het kabi net ten aanzien van de prijs van suikei'bie- ten en suiker. Een woordvoerder van het bureau van de Premier verklaarde later, dat premier Bidault de ontslagaanvrage van Pflimlin heeft aanvaard en voorlopig zelf de porte feuille van Landbouw zal waarnemen. Pflimlin's aftreden wordt in Franse poli tieke kx-ingen beschouwd als de eerste ern stige „barst" in de regeringscoalitie, die thans vijf weken bestaat. Pflimlin staat een landbouwpolitiek op lange termijn voor van gegarandeerde prij zen en subsidiëring van de tarweproductie. Het kabinet weigerde deze politiek te steu nen. Het is waarschijnlijk, dat Pflimlin's aftreden de leden van alle centrale en rechtse partijen die gekozen zijn door plat telandsdistricten, tegen de regering zal ver énigen. DE VERDEDIGINGSLINIES VAN W.EUROPA LANDEN VAN HET PACT V BRUSSEL ATLANTISCH PACT LANDEN T5JECHÖ"* v - oos:f5f mmy 2.SLAVlE'*^r- Amerikaanss bemiddeling in West - Duitsland BONN, 2 December (Reuter). De West-Duitse federale kanselier Adenauer en de leider der socialistische oppositie Kurt Schumacher hebben gisteravond een bespreking gevoerd en. een gezamenlijke vex-klaring getekend, waarin zij elk hun offensieve en beledigende, woorden in het stormachtige debat van de vorige week te rug nemen. Hierdoor is een einde gemaakt aan een conflict, waardoor de normale pai-lemen- taire wei-kzaamheden in. West-Duitsland verlamd dreigdqn te worden. Deze verkla ring' zal heden aan de voox-zitter van de Bondsdag, Erich Kohier, worden gezonden, die dan Schumachex-s uitsluiting voor 20 dagen uit de Bondsdag te niet zal doen. In genoemde verklaring wordt onder meer gezegd, dat kanselier Adenauer als zijn mening te kennen had gegeven, dat een staken van de ontmantelingswerkzaam heden niet te bewei-kstelligen was zonder toetreden tot het gezagsorgaan voor het Ruhx-gebied. De^f sociaal-democi'atische groep was de mening toegedaan, dat de ontmanteling ook stilgelegd kon worden zonder deze toetreding. De federale kanse lier, zo gaat de verklaring verdei', was ex- van overtuigd, dat de sociaal-democratische houding ingegeven was door de overtuiging dat op deze wijze de beste resultaten voor het Duitse volk bereikt zouden kunnen worden. Kurt Schuxnacher was op zijn beurt ex- van overtuigd, dat de kanselier zich door dezelfde overwegingen liet leiden. De term Lord Pakenham biedt zijn excuses aan Maar handhaaft zijn mening over ramp bij Prestwick Lox-d Pakenham, de Bi-itse minister van Luchtvaart, heeft gisteren in het Hoger huis zijn excuses aangeboden voor de wijze, waarop hij zijn van de bevindingen van het hof van onderzoek naar de vlieg- tuigi-amp te Prestwick afwijkende ver klaring had gepubliceerd. Lord Pakenham had in een verklaring, die met het officiële rapport over het onderzoek werd uitgegeven, beweerd, dat de gronddiensten te Prestwick geen ver antwoordelijkheid droegen voor de ramp met het K.L.M.-vliegtuig, waarbij veertig personen de dood vonden. Gisteren verklaarde Lord Pakenham, thans te kunnen inzien, dat het juister ware geweest zijn afwijkende mening te hebben uitgesproken en hiervan aan het parlement uitleg te geven. „Ik hoop, dat het Huis een eenvoudige maar oprechte betuiging van spijt, dat ik niet direct zo handelde, zal aanvaarden". Ook de staatssecretaris van luchtvaax-t Arthur Henderson, wiens naam met die van Lord Pakenham in de bewuste verklaring genoemd werd, heeft zijn verontschuldi gingen in het Lagerhuis aangeboden en verklaard zich bij Lord Pakenhams betui ging van spijt aan te sluiten. De minister van luchlvaaxd verklaarde, dat hij het recht had het niet eens te zijn met de bevindingen van het hof van onder zoek dat, aldus zeide hij. een adviserende taak had. Gezien het ingewikkelde kax-ak- ter van luchtvaartaangelegenheden was er dikwijls plaats voor een verschil van me ning over de conclusies, welke getrokken moesten worden uit de bij een onderzoek gebleken feiten en over de aanbevelingen. „Ik kan mijzelf daarom niet in elk geval als bij voorbaat gebonden beschouwen aan de conclusies van een dei-gelijk onder zoek en de daarop gebaseei-de aanbevelin gen" voegde hij er aan toe. Waar er dwingende redenen waren voor een minister om het niet met de bevindin gen of de aanbevelingen eens te zijn. was het ook zijn x-echt en zelfs zijn plicht de publieke belangstelling door een openbare verklaring tevreden te stellen. Tenslotte was hij, op gronden welke hem dwingend voox-kwamen, tot de conclusie gekomen, dat er geen sprake geweest was van een fout van het grondpersoneel, welke op enigerlei wijze mede oorzaak van het tra gisch ongeluk had kunnen zijn. „de federale kanselier voor de geallieer den" werd dan ook teruggenomen. De vergadering waarop de twee oppo nenten tot bovenstaande verklaring kwa men, werd voorafgegaan door twee voor vallen: Schumacher verklaarde Woensdag avond op een openbare vergadei'ing bereid te zijn tot een oplossing van de kwestie te komen in een pei-soonlijk ondex-houd met Adenauer en op dezelfde dag nodigde de Amerikaanse Hoge Commissaris de verte genwoordigers der politieke partijen uit en vex-klaarde tegenover hen met klein, dat het van belang was het incident te sluiten ten bate van de stabiliteit en de intex-nationale reputatie van de jonge Duitse staat. Catalina-vliegboot bij Banka verongelukt BATAVLA, 2 December (Aneta). Een Cataliitavliegboot, toebehorende aan de B.P.M., is hedenochtend in de Muntokbaai (Banka) bij het landen verongelukt. Hoe wel nog geen nauwkeurige berichten werden ontvangen, moet verwacht worden, dat enige slachtoffers onder de inzittenden te betreuren zijn. Trawlvisserij gestaakt De Vereniging van Reders van Visserij vaartuigen in IJmuiden heeft gisteravond om zes uur besloten dat behalve de reeds voor de eerste reis met kolen en ijs uit geruste schepen geen der trawlers barer leden meer zal uitvaren. Zij betreuren dit besluit, maar waren er door de omstandig heden toe gedwongen. Het woord is aan L u c a n u s Stel niet uit. Voor hen die gereed waren is uitstel altycl schadelijk geweest. O v i d i u s Wacht euen,eeu kort uitstel brengt wel eens groot voordeel. Een dringend Canadees beroep op de Sovjet-Unie FLUSHING MEADOWS. 1 December (Reuter). De Algemene Vergadering der UNO heeft heden een Sovjet-Russisch voor stel, strekkend tot het sluiten van een vijf- mogendheden-vredesverdrag, verworpen. Eén en veertig staten stemden tegen, tien onthielden zich (waaronder Joegoslavië) en slechts de Sovjet-Unie en haar vazal staten stemden vóór. Er werd pax-agraafsgewijze gestemd. Voor de paragraaf van de Russische resolutie, waarin werd vex-ldaard dat er thans in een aantal staten, met name in de Vei-enigde Sleten en Groot-Brittannië, voorberei dingen worden getroffen voor een nieuwe oorlog, stemde het Slavische blok. met uit zondering van Joegoslavië dat zich, evenals Jemen, van stemming onthield. Alle andere staten stemden tegen. Voor de pax-agraaf, waarin de eis werd gesteld dat het gebruik van atoomwapens onvoorwaardelijk zou worden verboden, stemde het Sovjet-Russische blok. Er waren vijftien onthoudingen, terwijl 31 landen tegen stemden. Een Brits-Amerikaans voorstel werd met 53 tegen vijf (het Sovjet-Russisch blok) stemmen en één onthouding (Joegoslavië) aangenomen. In dit voorstel wordt er bij de leden-staten der UNO op aangedrongen samen te werken bij het opstellen van in ternationale i-egelingen voor de thans in gebruik zijnde wapens en voor het uitoefe nen van controle op de aanwending van de atoom-energie, opdat deze slechts voor vreedzame doeleinden zal worden gebruikt. Tevens wordt er in deze resolutie bij de „grote vijf" de Vei-enigde Staten, de Sovjet-Unie, Gx-oot-Bx-ittannië, Frankrijk en China op aangedrongen zich beper kingen op te leggen bij het gebruik van het vetorecht. Een ernstig vermaan In de lbop van het debat deed de Cana dese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, een beroep op de Sovjet- Unie een einde te maken aan de pogingen van de Cominfoi*m om de regeringen en ge vestigde instellingen van andere volken omver te werpen. „Er bestaat ernstige ongex-ustheid over de methoden, welke de Sovjet-Unie gebruikt om haar invloed buiten haar eigen gebied te vergroten. Oost-Europa is als het gevolg van het Sovjet-Russische optreden, één van de meest onevenwichtige en rusteloze ge bieden ter wereld geworden, waar aanlei dingen te over voor een ontploffing worden gevonden. Het Joegoslavische volk heeft thans, geheel alleen, een poging gedaan om zich van het juk der Sovjet-Russische over- heex-sing te bevrijden, doch het moet hierbij zijn bestaan op het spel zetten. Nederlandse ministers waren in Djokja TNI zal op 15 December Batavia binnen trekken BATAVIA (Aneta). Donderdag heb ben te Djokja besprekingen plaats gehad tussen de ministers Van Schaik, Stikker, president Soekarno en de sultan van Djokja, aldus wordt medegedeeld in een gemeen schappelijk communiqué, uitgegeven na de terugkomst van de Nedeidandse ministers in Batavia. Geconstateerd werd. dat de atmosfeer van verti-ouwen cn samenwer king, welke tijdens de Ronde Tafel-confe rentie heeft bestaan, thans ook in Indonesië aanwezig is. Het bezoek van beide minis ters was hiertoe een verdere bijdrage, aldus het communiqué, hetwelk voorts vei-meldt, dat uitvoerig van gedachten is gewisseld over de souvereiniteits-overdracht die, naar mag worden verwacht, op 27 December zal kunnen plaats hebben. T.N.i. in gevecht met muiters op Oost-Jova BATAVIA, 2 December (A.F.P.). Sedert drie dagen worden in de gebieden van Porong cn Malang hevige gevechten gelevex-d tussen geregelde republikeinse troepen en twee afgescheiden bataljons on der commando van de communistische leider luitenant-kolonel Warouw, aldus j vex-neemt het Fi-anse persbureau AFP uit j republikeinse bron. Deze gevechten zijn uitgebi-oken na de weigering van de twee bataljons te ge hoorzamen aan de bevelen van kolonel Soenkono, commandant der republikeinse troepen in Oost-Java. Bij botsingen op 16 November werden in totaal 250 man ge dood. Het ziet er naar uit, dat de repu blikeinse troepen de toestand beheersen. De Nederlandse troepen in het gebied van Porong hebben hun verdediging versterkt, doch hebben niet aan de gevechten deel genomen. Tevens werd gesproken over de toekom stige samenwerking tussen allen, die in Indonesië leven, welke samenwerking on misbaar is voor de opbouw van de nieuwe staat. Binnenkort zal president Soekarno over deze samenwerking een radio-rede voering houden. De troepen der T.N.I. zullen op 15 De cember Batavia binnentrekken, aldus deel de de overste der T.N.I. Jahja mede aan het dagblad „Pedoman". Hij zeide voorts, dat onmiddellijk na de overdracht in het gebied van Batavia een militair bestuur zal wor den ingesteld, dat zal worden opgeheven zodra de omstandigheden het toelaten. De federale politie komt automatisch onder het commando van de militaix-e gouverneur, aldus overste Jahja. In de vergadering van het voltallige nationale comité van voorbereiding, die heden werd gehouden, was men van me ning, dat, voox-afgaand aan de souvereini teitsoverdracht, de verantwoordelijkheid voor aangelegenheden betreffende de vei ligheid behoort te berusten bij één per- soon, die vei-antwoordelijk zal zijn aan genoemd comité. De vergadering was ver der van mening, dat bedoelde pex-soon iemand moet zijn, die bekwaam voor deze taak is en aanvaax-dbaar voor alle lagen van de Indonesische bevolking, aldus wordt in het eerste communiqué van het comité gezegd. De vergadering koos eenstemmig de Sultan van Djokja in deze functie. Souvereiniteitsoverdracht op 6 December in de Kamer Op Dinsdag 6 December zal de Tweede Kamer het wetsontwerp inzake de ovei-- dracht van de souvereiniteit aan Indonesië behandelen. Dit is een angstaanjagende situatie. Ik hoop daarom ernstig, dat de Sovjet-Unie als een bijdrage tot het behoud van de wereld vrede haar aanvalszuchtig ingrijpen in de zaken van andere landen zal staken, voor dat het te laat is. Indien de Sovjet-Unie de langs haar grenzen wonende volken minder in haar macht zou willen houden, zodat zij in staat zouden zijn in vrijheid hun betrekkingen met hun grote buurstaten tot ontwikkeling te brengen, zouden wij allen opgelucht zijn. Wij wensen de wereld niet voor de derde maal in een oorlog te zien gestort, omdat ex- moeilijkheden zijn in de Balkan of in de aan de Sovjet-Unie grenzende landen. Wij zijn bereid met de Sovjet-Unie te onderhandelen, mits Rusland er van uitgaat dat er althans enige kans bestaat om op eerlijke wijze tot een krachtig wederzijds begrip te komen. Het dient nergens toe onderhandelingen te voeren, indien er „met twee tongen wordt gesproken". Minister Wysjinski heeft te kennen ge geven dat de Sovjet-Unie bereid is stand vastig en geduldig voort te schrijden langs de lange weg der onderhandelingen. Het zou goed nieuws zijn, indien de Sovjet- Russische minister van Buitenlandse Zaken dit werkelijk heeft gemeend. Het zou van groter betekenis voor de wei-cld z:jn dan welk aantal ook van vijf-mogendheden- ovex-eenkomsten", aldus minister Lester Pearson. Aziatische landen en Australië confereren over Indonesië Te Lake Success zal een niet-officiële bijeenkomst worden gehouden van de delegaties van 13 Aziatische landen en van Australië, waarop beraadslaagd zal wor den over de algemene houding die deze staten zullen aannemen bij de behandeling van het „Indonesische vraagstuk". De Al gemene Vergadering der UNO zal zich binnenkort met het Indonesische probleem bezig houden. Handelsbesprekingen tussen Frankrijk en West-Duitsland Te Parijs zijn Donderdag tussen Fx-ank- rfjk en West-Duitsland onderhandelingen over een handelsverdrag begonnen, de eerste sedert de West-Duitse regering werd gevoi-md. De besprekingen bleven tot nu toe be- perkt tot het instellen van twee subcom missies, een voor economische en een voor financiële aangelegenheden, en tot het uiteenzetten van de algemene principes door dc leiders der beide delegaties. Zwitserse horloges naar Nederland gesmokkeld Bij een in Amsterdam, Rotterdam ex. Den I-Ielder door dc douane-recherche in gesteld onderzoek zijn grote partijen Zwit serse horloges in beslag genomen, die door een 42-jai'ige expediteur te Barendrecht met een vx-achtaulo naar Nedex-land zijn gesmokkeld. De expediteur werd ge arresteerd, evenals de Amsterdammer W.t die juist zijn woning met een actetas vol horloges verliet, toen de x-echex-cheurs hem aanhielden Voor de Stille Armen 4e verantwoording C. P. 20.—: I. W. K. 10,—; T. R. B. 2,50; G. B. f 1.—: V. M. Loge Vicit Vim Virtus ƒ45.—: A. K. ƒ5,—; K. J. ƒ5,—: V. D. 1.— J. N. K. f 10,—H. W. S. ƒ2,50: A. C. G. V. ƒ2.—; H. B. C. ƒ5.—: S. E. ƒ2.50: N. N. Bid. ƒ5.—; N, N. ƒ2,50; Dr. M. J. F. S. 10.—: W. Z. K. 10,—; T. en A. 5.—: Fam. v. M. ƒ2.50: N. N. ƒ2,50; C. K. ƒ10.—: A. E. M. ƒ2.—; L, Sch. ƒ2,50; H. J. L. ƒ5.— J, M. Z. ƒ20,-; Daco ƒ5,—: T. P. ƒ1.—: N. N. f 1.—Dames V. H. ƒ5,—: M. K. ƒ10,—: Theo ƒ2,50; J. S. M. V. te O. 10.—: J. B, S. 10.—: N. S. 250,—. Dagtotaal 483,In het geheel is bij ons kantoor binnengekomen een bedrag van ƒ2376,10. Aan de bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 zal Haarlems Dagblad weer gaarne giften in ontvangst nemen. Ook kan men storten o» onze Postgiro rekening 273107, de Twentse Bank. de Rotterdamse Bank en de Amsterdamse Bank. alle te Haarlem, met vermelding voor dc Stille Armen. Alle giften worden in dc courant ver antwoord. NIEUWE DEPRESSIE OP KOMST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in Dc Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Gedurende de nacht tijdelijk opklarend met nog enkele verspreide buien en plaatselijk temperaturen even onder het vriespunt. Meest matige wind tus sen Noord en West. Morgen overdag toenemende bewolking met tijdelijk regen, op sommige plaatsen voorafge gaan door enige sneeuw. Aanwakke rende wind tussen West en Zuidwest, in het uiterste Noorden van het land wellicht tot stormkracht. Zon op 8.28 uur, onder 16.31 uur Maan op 15.02 uur, onder 6.16 uur Hoog en laag water in IJmtiiden Vrijdag 2 December: Hoog water: 1.40 cn 13.59 uur. Laag water: 9.33 en 21.43 uur. Zaterdag 3 December: Hoog water: 2.19 en 14.31 uur. Luag water: 10.15 en 22.22 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1