WatKan kan kanKan alleen c OUDS u Frankrijk schroeft belastingklem verder aan BRILLEN Joh. M. Schmidt Verplichte ongevallenverzekering I. KAN Toenemend aantal bisamratten is een gevaar voor onze dijken IS ER WEER De radio geeft Zaterdag STOFZUIGERHUIS „RITS A" VAN HIEL PANDA EN DE MEESTER-GIDS J Wereldnieuws Vrijdag 2 December 1949 Een millioen ambtenaren te veel (Van onze correspondent te Parijs) De Fransman begint er zo langzamer hand al aan te wennen, dat tegen het einde van elk jaar' de minister van Financiën, vermomd voor die gelegenheid als sinister Kerstmannetje, hem verhoogde belastingen in het vooruitzicht komt stellen. Ook dit jaar is de vlieger weer opgestegen: premier Bidault heeft onlangs hoogst persoonlijk aangekondigd, dat zonder nieuwe opcenten en hogere belastingen zijn schatkistbewaar der, de heer Petsche, er onmogelijk in sla gen kan de eindjes aan elkaar te knopen. Diezelfde heer Petsche heeft enkele maanden geleden niettemin nog in de Ka mer meegedeeld, dat (zoals hij het tech nisch uitdrukte) in Frankrijk het punt van fiscale verzadiging bereikt was. Hij bedoel de daarmee, dat nieuwe belastingen niet gevreesd behoefden te worden omdat die een directe bedreiging zouden vormen voor de handelsstand, wier versmalde winst marge geen verdere offers aan de staat meer gedoogt. Toen de Franse Lieftinck deze geruststel lende woorden sprak, vonden in het bijzon der de middenstanders hem toch eigenlijk wel een geschikte man, want dit soort uit latingen verneem je tenslotte niet elke dag uit de mond van een minister van Finan ciën. Nu de excellentie, die de boodschap van zijn minister-president omstandig heeft toegelicht, weer uit een ander vaatje is gaan tappen, is terstond ook zijn popula riteit als grootzegelbewaarder weer tot het normale peil gezakt. Maar wat doet men tegen zulke voor nemens? Zeker, de radicale partij, die zich opwerpt als schutspatroon der neringdoen den heeft tijdens haar jongste congres een motie aangenomen, waarin de regering met terugtrekking der ministeriële partij genoten werd bedreigd, wanneer besloten zou worden tot een „exorbitante belasting verhoging". Maar wat is een „exorbitante belastingverhoging?" Een der radicale mi nisters, die zijn zetel blijkbaar niet al te on comfortabel vindt, heeft in besloten kring het antwoord gegeven: een exorbitante be lastingverhoging, zei hij, is een heffing, die juist een millioen francs boven die van mijn regering is gelegen. Over de voor naamste oorzaak der fiscale zorgen, waar voor elke Franse regering zich, ondanks het zeer bevredigende productiepeil dat gemiddeld vijftig procent boven het voor oorlogse niveau is gelegen ziet gesteld, hebben wij reeds geschreven. Logisch ge sproken zouden de huidige belastingen de staat in de gelegenheid moeten kunnen stellen zelfs aan verhoogde defensie-uit gaven te voldoen. Dat er niettemin altijd een tekort is, komt grotendeels door het topzware administratieve apparaat, dat door de minister van Financiën moet wor den bekostigd. In 1940 waren er op elke duizend Fransen 25 staatsfunctionarissen (militairen, spoorwegbeambten, provinci ale en gemeentelijke ambtenaren en ar beiders van genationaliseerde bedrijven niet meegerekend). In 1948 was hun aantal tot 41 gegroeid. Dat is, in verhouding drie maal meer dan in Amerika. Tot voor enkele jaren was de omvang van dit ambtelijke leger misschien nog te motiveren met het feit, dat. in het kader van een oorlogsecenomie de bemoeiingen van de overheid uitermate sterk waren uitgebreid en dus ook het ambtenarencorps diende te worden vergroot. Maar nu de distributie vrijwel is afgeschaft en ook in het bedrijfsleven de staat haar handen zo veel mogelijk terugtrekt, heeft dit argu ment zijn bestaansrecht verloren. De over tollige distributie- en andere ambtenaren zijn echter niet naar huis gestuurd doch voor het grootste deel in andere, vaak fic tieve, diensten ondergebracht. De politieke verhoudingen de socialisten achten zich genoopt onder alle omstandigheden naar de ambtenaren, waaruit zij grotendeels hun aanhangers recruteren, de beschermende hand uit te strekken laten in deze sector geen sanerende maatregelen toe. Er is vast gesteld, dat Frankrijk een kleine millioen ambtenaren onderhoudt, die zonder ge vaar voor het maatschapplijke organisme, gemist zouden kunnen worden. Een ijverig statisticus heeft nagegaan op welke in spanning de Fransman die belastingen, welke voor een groot deel door deze func tionarissen v/orden opgeslokt, komen te staan. Zijn berekening wees uit, dat tijdens elk arbeidsuur iedere Fransman gedurende 19 minuten voor de staat werkte en dat hij met de opbrengst der resterende 41 minuten in het onderhoud van zichzelf en zijn gezin moest proberen te voorzien. Een derde van zijn salaris komt dus de staat ten goede. Aangezien de gemiddelde Fransman de staat met de ambtenaren identificeert, kan men begrijpen, dat er uit de blik, waarmee hij naar „de man achter het loketje" kijkt, niet steeds uitsluitend tere liefde spreekt BANKETVERKOOP DOOR ONBEVOEGDEN. De Bedrijfsgroep Detailhandel deelt mede dat op het ogenblik banketletters en banketstaven worden verkocht in aller lei ondernemingen, die daartoe niet ge rechtigd zijn. Banketletters en banketsta ven mogen op grond van de Vestigingswet Kleinbedrijf alleen verkocht worden in winkels van banketbakkers, bakkers met een gemengd bedrijf (brood, banket) en in chocolateriewinkels. Barometers Thermometers Prismakijkers Leesglazen BARTEL JORIS STRAAT 21, TEL. 11057 NIEUWE COMMANDANT OP DE „VULCAAN". In de marinehaven Den Helder heeft ka pitein ter zee L. H. Quant het commando overgenomen van de drvende marinewerk plaats Hr. Ms. „Vulcaan". De nieuwe com mandant bracht hulde aan zijn voorganger, kapitein ter zee D. J. Kommer, die om ge zondheidsredenen zijn post heeft moeten verlaten evenals de eerste officier van het schip, luitenant ter zee eerste klasse N. J. Jong'ewaard, in wiens plaats is benoemd de luitenant ter zee eerste klasse H. C. J. Coumou. Kapitein Quant is tevens be noemd tot commandant van de mijnen- veegdienst. De mijnenveegdienst zal begin 1950 gestationneerd worden in de vroegere onderzeedienstkazerne te Den Helder. Het aantal ongevallen in Haarlem en omgeving en in Nederland Blijkens het jaarverslag over 1948 van de Raad van Arbeid in het gewest Haarlem (omvattende, behalve Haarlem, Aalsmeer, Bennebroek, Bloemendaal, Haarlemmer- liede c.a., Haarlemmermeer, Heemstede, Nieuwer- en Ouder-Amstel, Uithoorn, Vel- sen en Zandvoort), deelt mede, dat er 15.454 aangiften, van ongevallen inkwamen. De hierboven opgesomde gemeenten heb ben een inwoner-aantal van 345.000. Er kwamen ruim 6 meer ongevallen voor dan in 1947.^Daarentegen was de stijging in 1947 niet minder dan 77 hoger dan in 1946. Dit wordt evenwel verklaard uit het feit dat er sinds 1946 een grote opleving in het bedrijfsleven geconstateerd kan wor den. Een zeer groot percentage van deze on gevallen heeft een betrekkelijk licht karakter. Dit blijkt wel uit de landelijke gegevens, die wij hieronder verwerkt heb- St. Nicolaasaanbieding HORLOGES van f 6.30 tot f 630.— BARTEUORISSTRAAT 2, HAARLEM Als vanouds - DE KINAWIJN VAN OUD Opwekkend en versterkend HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.30 Nieuws. 8.40 Orgel. 9.00 Weerberichten. 9.03 Platen. 10.00 Medische causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voordracht. 10.35 Voor arbeiders in continu bedrijven. 11.30 Pianovoordracht. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Zang en piano. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-oi'kest. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Platen. 15.00 Boekbespreking. 15.15 Philhar- manisch orkest en solist. 16.00 „Van de wieg tot het graf". 16.15 Amateur. 16.45 Sport- praatje. 17.00 Platen. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Propaganda-toespraak. 18.20 Trio. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Bijbellezing 19.45 Voor Nederlanders in Duitsland. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.12 Varia. 20.15 Italiaans programma. 20.45 Gevarieerd pro gramma. 21.45 Soicaïistisch commentaar. 22.00 Sextet. 22.25 „Onder de pannen". 22.45 Dans muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II. 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 8.30 Nieuws. 8.40 Platen. 9.00 Weerberichten. 9.03 Platen. 9.35 Platen. 10.00 Voor kinderen. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12,00 Angelus. 12,03 Amusementsorkest. 12.30 Weerbericht. 12.33' Amusementsorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Mannenkoor. 14.20 Engelse les. 14.40 Orkest en solist. 15.30 Letteren en kunsten. 16.05 Harmonie-orkest. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Pianoduo. 18.15 Weekoverzicht. 18.30 Sym- phonetteorkest. 19.00 Nieuws. 19.15 Actuali teiten. 19.25 Katholiek thuisfront. 19.30 Ham mondorgel. 19.50 Indonesisch commentaar. 20,00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Platen. 20 15 „Lichtbaken". 20.40 Platen. 21.00 Gevarieerd programma. 21.45 Puzzle. 21.55 Amusementsmuziek. 22.30 ..Wij luiden de Zondag in". 23.00 Nieuws. 23.15 Philharmo- nisch orkest en solist. Met het doel onze export te bescher men is in 1899 de nu jubilerende Planten- ziektenkundige Dienst opgericht, die te Wageningen zijn zetel heeft. Diensten van soortgelijke aard bestaan er thans in vrij wel alle "landen en zij werken zo nauw mo gelijk samen. In de eerste plaats om het verhandelen van kwalitatief minder goede vruchten en planten te voorkomen, in de tweede plaats om de verspreiding van in zieke producten aanwezige bacillen zo veel mogelijk tegen te gaan. Het werk is eigenlijk begonnen met de bestrijding van de Colorado-kever, die m 1824 in Colorado werd ontdekt en die in 1922 voor het eerst in Europa (bij Bor deaux) werd aangetroffen. Voor een on derzoek naar die kever ging prof. dr. Ritzema Bos naar Amerika. Toen hij te rug kwam deelde hij mede, dat de Ameri kanen met het oog op ziekten van andere aard besloten hadden voortaan voor ex- Dort-artikelen een certificaat van „goede gezondheid" te eisen. De bestrijding van de Colorado-kever kost ons land thans jaarlijks ongeveer zes millioen gulden. De Plantenziektenkundige Dienst heeft in de loop der jaren ook talloze andere problemen moeten oplossen, bijvoorbeeld dat van de „aardappel-moeheid", veroor zaakt door een microscopisch klein worm pje dat honderden eitjes laat in de wor tels van de aardappelplant en de plant daardoor ziek maakt. In 1914 openbaarde dat wormpje zich voor het eerst bij Rostock. Het kwam in 1917 in Engeland voor en bleek in 1941 zijn weg naar Ne derland te hebben gevonden. Sindsdien heeft het ook hier grote schade veroor zaakt. Het is zeer krachtig bestreden, maar men kan nog niet zeggen dat de „aardap pel-moeheid" in ons land bedwongen is. De ziekte levert bovendien gevaar op voor bloembollen, die geteeld worden op gron den waarop aardappelen zijn verbouwd. Schildluis-gevaren Moeilijk is ook het probleem van de schildluis, al is op het ogenblik de bestrij ding hiervan nog preventief. De schildluis is een plantenparasiet, die zichzelf een wit of rood dakje van hars bouwt en daar onder aan de takken van heesters en bo men gaat zitten zuigen. Door het harde dakje is deze parasiet heel moeüijk op de gewone wijze te bestrijden. Men heeft de schildluis nog niet in Nederland opge merkt, maar zij komt de laatste tijd snel naderbij via Frankrijk en Duitsland. De schildluis komt daar ook voor op appels en kan dus gemakkelijk naar ons land worden overgebracht door een reiziger, die uit het buitenland enige vruchten mee neemt. Welke goede resultaten men met be- strijdings- en controlemaatregelen kan be reiken, is indertijd bewezen bij het optre den van de aardappel-wratziekte, een soort zwam die hier in 1915 werd ont dekt. Er is toen nogal wat opschudding ontstaan door het feit dat de teelt van de ADVERTENTIE Geef ook Uw leven weer kleur! Jaag die Rheumatische Pijnen uit Uw leden- 'n Leven met Rheumatische Pijnen mag eigenlijk geen leven genoemd worden. Dat is lijden voor en lijden na van de ergste soort. Maak een einde aan die rampzalige pijnen; jaag ze uit Uw leden. Met Kruschen. Salts. Iedere morgen die kleine dosis drijft alle pijnverwekkende afvalstoffen uit Uw bloed. Dat komt omdat Kruschen de activiteit van Uw bloedzuiverende organen opwekt tot jeug dige werking en die, waar ze door de jaren of door omstandigheden' verzwakt of verslapt zijn, voorziet van nieuwe energie. De zes minerale zouten van Kruschen zijn de zui verste natuurproducten, ieder voor zich nodig voor Uw organen, om afdoend en regelmatig ie functionneren. Helpt Uw organen een handje. Met Kruschen. Ge plukt er zelf de vruchten van in de vorm van nieuwe levens vreugd. van een opgewekt, veerkrachtig en levenslustig gestel. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten, bekende Bravo-aardappel werd verboden. Achteraf hebben ook de tegenstanders het nuttig effect van dat verbod moeten er kennen. Nieuwe aardappelsoorten worden thans alle op wratziekte gekeurd en even tueel direct uitgeschakeld. Dat is beter voor onze export en goedkoper voor de productie dan dat men later uitgebreide bestrijdingsmaatregelen moet nemen. Vijf gulden voor een bisamrat Een voor ons land eveneens dreigend ge vaar is dat van de muskus- of bisamrat. Wel brengt dit dier geen schade toe aan cultuurgewassen of oogstvoorraden, maar het graaft holen zo groot als die van ko nijnen onder water en perforeert polder dijken en kaden. In Amerika en sinds 1928 ook in België teelt men deze ratten om het kostbare bont. Maar ontsnappingen zijn niet te voorkomen. In onze waterrijke streken ducht men grote gevaren van de bisamrat. Door het uitloven van vangpremies van vijf gulden per stuk poogt men nu de op mars van de rat in het Zuiden van ons land tegen te houden. Het is de vraag of dat gelukken zal. In April van dit jaar had men er reeds 400 gevangen in Noord-Bra bant en op het ogenblik is dit aantal al tot 750 gestegen. Het speciaal adres voor alle merken GR. HOUTSTRAAT 132 - TEL. 16693 t/o Luxor Haarlem Reparaties vlug en billijk! ben. De laatste landelijke gegevens zijn over 1946. Er vielen toen 1.500.504 arbeiders onder de verplichte Ongevallenverzekering. Het verzekerd loonbedrag was 2.614.776.000. Er kwamen 236.363 ongevallen voor, 220.345 waarbij de invaliditeit niet langer duurde dan zes weken en 15519 waarbij die tijdsduur werd overschreden. Er waren 399 ongelukken met dodelijke afloop. Gevallen waarbij de invaliditeit niet min stens drie dagen duurde, zijn in deze sta tistiek niet opgenomen. De betrokkenen kregen alleen kosteloze geneeskundige be handeling. Uit deze opgaven blijkt dat het aantal ongevallen vrij hoog was. Op de 1000 ar beiders waren het er 157,5, dus bijna een op de zes. Maar het grootste deel was minder ernstig. Op (Je 1000 werklieden waren er slechts 10.3 die een ongeval kre gen, waardoor zii langer dan zes weken niet konden werken. Vergelijkingen met vorige jaren geven interessante gegevens, ook al ontbreken de cijfers over 1944 en 1945. Het aantal arbeiders dat in 1946 onder de verzekering viel was 1.500.504, tegen 1.384.586 in 1939, het jaar dat aan de oorlog voorafging. Er werkten er dus in 1946 in de verzekeringsplichtige bedrijven meer dan in 1939. In 1905 vielen er slechts 528.820 onder de verzekering. In die 41 jaar is het aantal dus bijna drie keer zo groot geworden. Het gemiddelde verzekerde loonbedrag per arbeider was in 1905 401 per jaar, tegen 1743 in 1946. Het aantal verzekerings plichtige bedrijven was in 1946 219.552, tegen 195.025 in 1939 en slechts 77.253 in 1905. Het aantal ongevallen per 1000 arbeiders was: 1905 83.6 1910 78.3 1920 74.2 1930 100.5 1940 131.7 1942 223.9 1943 249.5 1946 157.5 Over 1946 was het aantal ongevallen dus in verhouding belangrijk lager dan in 1942 en 1943, maar toch nog hoger dan in 1940 en de vooroorlogse jaren. Het aantal dodelijke ongelukken 'was in 1946' ook lager dan in .1943, namelijk 399 tegen 436. Het hoogste aantal kwam voor in 1940, toen het er 548 waren. Een goede wenk Koop bij „Juooüet" een St. Nicolaasgeschenk Speciale aanbieding Vistra-nola Franse shawls zuiver zijde Barteljorisstraat 27 Twee diefstallen berecht Tegen een 43-jarige Haarlemmer, die in Augustus in Zandvoort een aantal verf kwasten had gestólen eiste de officier van justitie gisteren een gevangenisstraf van negen maanden. De verdachte was vrijwel geheel dron ken geweest, toen hij die diefstal pleegde. En op grond daarvan, omdat verdachte W. B. zich dus niet bewust kan zijn ge weest van zijn daden, vroeg de verdedi ger. mr. F. J. D. Theyse vrijspraak of anders een grotendeels voorwaardelijke straf. Tien maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk, eiste mr. B. van den Burg tegen de 25-jarige visser C. K. uit IJmui- den. K. had eind September een fiets ge stolen en na het stalenros korte tijd zelf te hebben gebruikt, had hij het voor vijf tien gulden verkocht. Over veertien dagen zal de Haarlem-^ Rechtbank ih beide zaken uitspraak doen. POST VOOR DE „SIBAJAK". Post bestemd voor naar Nederland te rugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Sibajak", die in een der tus senhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk 8 December in Nederland ge post zijn. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de vermelding te bevatten: „Aan boord van het troepenschip Sibajak op thuisreis naar Nederland". De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag niet wor den vermeld. Schitterend Zwitsers fabrieksmerk ELECTRISCHE KLOKKEN WEKKERS met radium f 11.50 bekende degelijke garantie UURWERKEN Grote Houtstraat 86 Reeds 66 jaar DE speciaalzaak Katten verboden op Place de la Concorde (Van onze correspondent te Parijs) Tussen Frankrijks grootste romancière, Madame Colette, en de minister van Land bouw, Monsieur Pflimlin, is een conflict uitgebroken, dat gezien de prestige overwegingen, die van beide zijden in het geding kunnen worden gebracht mis schien niet zo snel bijgelegd zal worden. De aanleiding tot de moeilijkheden is een recente verordening van genoemde be windsman, welke maatregelen behelst tegen de katten van Parijs, die het in de toekomst nog zouden durven wagen op de Place de la Concorde hun amoureuze samenkomsten te beleggen. Het schijnt dat in de ogen van de excellentie aan de waardigheid van dit grootste plein der Franse hoofdstad, in welks directe omgeving o.a. de Amerikaanse ambassade en het parlementsgebouw zijn gelegen, door die kattenbijeenkomsten af breuk wordt gedaan. Dat een minister van Landbouw zich daadwerkelijk met katten occupeert, wil er bij de Parijzenaar desnoods nog wel in, maar hij vraagt zich daarentegen met ver wondering af, of deze excellentie met zijn belangstelling voor dit beroemde Parijse plein zich eigenlijk niet beweegt op het ambtsveld van de prefect van de Seine of de burgemeester van de hoofdstad. Maar over deze kwestie breekt Colette zich het hoofd maar liever niet. Wat haar vooral opwindt is het feit, dat de administratieve bemoeizucht zich nu ook al gaat manifeste ren ten koste van de vrijheid dezer huis dieren, waaraan zij enkele harer beste boe ken heeft gewijd. Om doelmatig stelling te kunnen nemen tegen deze inmenging van hogerhand in het leven der katten, heeft de grote schrijfster een „comité ter verdedi ging van de poes" opgericht, waarin zij de dichter Jean Cocteau, de filmacteur René Lefèbre en verscheidene hoge magistraten aan haar zijde heeft gevonden. De Parijse Minou's' zoals de poesen hier genoemd worden snorden als sala manderkacheltjes, toen ze vernamen, dat hun toekomstig lot de inzet is geworden van een ruzie tussen zo hooggeplaatste en voorname mensen. En Colette, die ze graag met een vette muis zou willen verblijden, is door het „syndicaat der Franse poesen" terstond met algemene stemmen uitgeroepen als beschermvrouwe-in-actieve-dienst. Een goede naam Een goede naam wordt langzaam verworven. Boekhandel H. de Vries Ged. Oude Gracht 27 - Jacobijnestxaat 3 heeft er meer dan veertig jaar de tijd voor gehad, maar nu is die naam dan ook in geheel Haarlem en omgeving bekend. (Adv.) 46. „Laat ons gaan, klein baaskesprak de deftige heer, nadat liij Panda er van had overtuigd dat Ibn Knoeiknoei niets anders dan namaak verkocht. Wel is liet mij droef te moede, wanneer ik zie hoe deze bedriegers trachten, om welmenende vreemdelingen hun nutteloze en waarde loze rommel te verkopen. Dit kan mij niet onverschillig laten! Weet namelijk, dat ik de laatste en enige bezitter ben van de laatste en enige oudheden van heel Egypte. Ik doorzie dit valse spel der kooplieden en ik kan het niet gedogen. Ik die geen onwaar woord over mijn lippen zou kun nen krijgen! Ik de laatste afstammeling van het oudste en meest illustere vorsten huis dat de aardt ooit bewoonde. Ik „Maarehmijnheer," vroeg Panda verlegen, „wie bent u dan wel, als ik het mag vragen?" Wie zou ik zijn, klein man neke", antwoordde de deftige heer met een buiging, „wie zou ik anders zijn dan Prins Ramses Amenotep de negenhonderd- drieëniachtigste? Ik ben de afstammeling ven de laatste Pharao's uit de zeventiende dynastie, en wanneer het niet een beetje onrustig was gegaan met de wereldgeschie- nis, dan bekleedde ik nu de al-oude troon der Pharao's„Tjéê!" sprak Panda. diep onder de indruk. „Tja, tja," was het eenvoudige antwoord van Joris Goedbloed want die was het, en geen ander, ook al herkende Panda hem niet. Skymaster. Op de berg' St. Helen in de Amerikaanse staat Washington is het wrak van een Skymaster gevonden, die met zes personen aanboord al enige da gen vermist werd. Het toestel maakte een oefenvlucht. Er zijn geen overle venden gevonden. Diepvries mammoeth. Het Russische pers bureau Tass meldt, dat in het district Allah-Toensk in Siberië vijf meter on der de permanent bevroren grond het in goede staat verkerende lichaam van een mammoeth is gevonden. Volgens Russische deskundigen is het een grote zeldzaamheid, wanneer bij de zestigste breedtegraad overblijfselen van de mammoeth worden aangetroffen.. Chèque-écliec. Raymond Denton uit Ne braska (V.S.) verdedigde dezer dagen zijn uitschrijven van ongedekte chèques zo goed, dat de rechter met sympathie naar hem luisterde en hem slechts ver oordeelde tot het betalen van de chèques en de kosten van het geding. Denton schreef een chèque uit voor dat bedrag. Nu blijkt die chèque ook niet gedekt te zijn. Toen en nu. Vijftig jaar geleden schoot een Engelse militair bij Olifantsnek (Trans vaal) op de leider van een boerencom- mando. Hij schoot mis. Gisteren zei deze militair, sir Patrick Hastings K.C., een van Engelands brilliantste juristen, in !n hotel te Kaapstad: „Ik ben blij dat ik hem niet geraakt heb". Zijn doelwit van toen was zijn gastheer van thans: generaal J. C. Smuts. Duitse adel. In het afgelopen jaar zijn 170 Duitsers aan de kaak gesteld die zich voordeden als leden van de Duitse adel. Sinds het einde van de oorlog hebben zich al zevenhonderd van dergelijke ge vallen voorgedaan. Deze feiten zijn we reldkundig gemaakt door de heer Von Ehrenkrook, hoofd van het Duitse adels- archief. Uit het paradijs. In West-Berlijn komen dagelijks gemiddeld 300 vluchtelingen uit de Sovjet-zóne aan. Nieuw contingent. De Russische autoritei ten hebben bevel gegeven een deel van de bevolking in de streek van de ura- nium-mijnen in Saksen te evacueren, om een nieuw contingent mijnwerkers te kunnen huisvesten. Niet de bedoeling. De arbeiders in de Brit se machine-bouw-industrie hebben via hun vakvereniging om loonsverhoging met een pond sterling per week ver zocht. Deze looneis is in strijd met de oproep van het Britse vakverbond en de werkgevers hebben er dan ook onmid dellijk op gewezen dat, zij indruist tegen de nationale politiek. Remedie. Achttien personen die aan onge neeslijke ziekten lijden hebben gisteren in een Parijs restaurant een literaire prijs overhandigd aan dr. Julien Besan- con, een 90-jarige arts. die een boek schreef „Hoe men jong blijft dooi- goed eten, drank en plezier". Film. James Mason, de Britse filmster, zal in Februari Hollywood verlaten om in Spanje en in Frankrijk een film te gaan maken, die „Pandora en de Vliegende Hollander" zal heten. Record. Het uit zeven man bestaande dans- orkest van de Berlijnse trompettist Heinz Kubitzky zit nu al vier dagen en nachten swingnummers (of heet het daar Schwung-numero's) te spelen. Daarmee heeft het alle records gebro ken. De een-armige trompettist en zijn mannen hoopten het tot vandaag vol te houden. De belangstelling van het pu bliek was gering. Pa en Ma-rathon. In Harlem, de negerwijk van New York vierde gisteren „Pa" Johnson zijn 83ste verjaardag. Pa John son heeft 31 kinderen en 81 kleinkin deren. Compromis. John Lewis, de Amerikaanse mijnwerkersleider, heeft zijn mensen order gegeven Maandag weer aan het werk te gaan. De mijnwerkers zullen echter slechts 3 dagen per week aan de arbeid zijn. Men beschouwt deze stap van Lewis als een middel om de arbei ders tot Kerstmis aan het werk te hou den. Er bestond nogal ontevredenheid onder de mijnwerkers over de vele kost bare stakingen die zij dit jaar al hebben moeten houden. Terug. De Britse soldaat die gisterochtend door de Oost-Duitse politie in Berlijn werd gearresteerd, is weer vrijgelaten. Hij was correct door de Russen behan deld, zei hij. Minder plezant waren de belevenissen van een andere Britse mi litair. Deze was twee jaar lang door de Russen vastgehouden, die hem dwongen in een fabriek te werken. i leuwe mtMaveB „Abbinga Woud" Vier seizoenen in een deftig Fries dorp Sjoerd v. d. Schaaf. Uitgeverij „De Librije", Haarlem. Deze roman zal in de oorspronkelijke tekst zeer wel hebben voldaan: de schrijver be schikt over een redelijk talent en kent de sfeer van het dorpsleven voldoende, om. een vrij volledig beeld van zulk een gesloten, intrigerende gemeenschap op te i-oepen en dan mag de karaktertekening wel wat min der diepgang bezitten. De Hollandse vertaling is echter op vele punten in gebreke gebleven, zodat er .een menigte „Friezinnen" door het werk dolen, die de niet-Fries vermoedelijk kregel zullen stemmen. Als roman, opgebouwd uit grepen te hooi en te gras, die met een aanzienlijke hoeveelheid humor werd geschreven, zal dit boek vooral voor de naar „Holland" over geplante Friezen uit de zogenaamde „wou den" (het verhaal is zo duidelijk daar ge plaatst, dat de aandachtige lezer zelfs het dorp Beetsterzwaag in de herinnering komt) aantrekkelijk zijn, voorzover zij het onver taald niet kunnen verteren. J. F. Lichte lectuur Tot de lichte kost behoort „Paul Vlaan deren en de mannen van de frontpagina" van Francis Durbridge. Vele trouwe luis teraars naar de bijna niet eindigende serie luisterspelen zullen de avonturen van deze meesterdetective zeker nog wel eens willen nagenieten. In dit genre moeten de boeken van Peter Cheyney met ere genoemd wor den. Zijn „Een vrouw ziet nergens tegen op" eveneens bij A. W. Bruna verraadt een diepgaande kennis van de misdaad en haar bedrijvers en bovendien de routine van de man die weet hoe hij zijn publiek tot de laatste bladzijde in spanning moet laten. Rectificatie. In onze boekbespreking van Donderdag is de titel van een kinderboek weggevallen. Lisa Tetzner. de Zwitserse jeugdschrijfster gaf haar relaas van de oorlogsellende de titel: „Was Paul schuldig?."*

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2