Bezwaren tegen achtste leerjaar ST. NICOLAAS BAL Leuzen-oorlog tegen nationalisaties is een bron van zorgen voor Labour STIENS - GIERSTRAAT 27 BAROMETERS Schravendijk Luxe en huishoudelijke WESTRA Co. Nieuwe Uitgaven I OPZEELAND Vrijdag 2 December 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant TWEEDE KAMER Minister Rutten wil aan vakscholen een voorbereidende klas toevoegen (Van onze parlementaire redacteur). Er is meer poëzie in de Tweede Kamer gekomen, dank zij de installatie als lid van de dichter Bernard Verhoeven (K.V.P.), opvolger van oud-minister Gielen, aan wie de heer Van Sleen (Arbeid) lof toe zwaaide bij de behandeling van het wets ontwerp tot wijziging van de Lager Onder wijswet, samenhangende met het feit, dat met ingang van 1 Januari 1950 de acht jarige leerplicht gaat herleven. Minister Rutten, aldus een grief van de heer Van Sleen, stelt de achtjarige „grondschoot" op de voorgrond en laat de scholen voor voort gezet lager onderwijs slechts een ondei-- geschikte plaats innemen. De heer Van Sleen verklaarde met nadruk, dat juist af zonderlijke „maatschappij "-scholen verre de voorkeur verdienen, omdat het toevoe gen van nog twee jaar aan de zesjarige lagere school veel minder deugdelijk is voor de opvoeding met het oog op de overgang naar de maatschappij. Uitermate verkeerd vond hij het ook, dat door middel van een circulaire door minister Rutten, wiens opzet precies tegenovergesteld is aan die van de door de heer Van Sleen geprezen oud-minister Gielen, uitgemaakt is, dat men ook nu nog na het zesde leerjaar terstond mag kiezen voor het bezoeken van de am bachtschool. Om ten dele andere redenen keerde mr. Terpstra (A.R.) zich even eens hiertegen. Beide sprekers vonden het verkeerd, kinderen reeds op hun twaalfde jaar de richting van een bepaald ambacht te doen inslaan. Zeker, de ambachtschool heeft een voorbereidende klasse, maar deze zal niet dienstig zijn voor maatschappij- vorming. In de avondvergadering liep de heer Peters (K.V.P.) met veel vuur tegen de plannen van minister Rutten stoi-m, onder meer betogende, dat de voortgezette lager onderwijsschool tot een maatschappij- school moet uitgroeien, die beter zou zijn dan de voorbereidende klasse van de am bachtschool en die veel ruimere gelegen heid tot selectie zou bieden. De heer Peters had ernstige bezwaren tegen de plannen van de minister, die fei telijk aldus spreker het achtjarige leerplan tot een frase maken. Zozeer bleek de fractie van deze afgevaardigde princi pieel gekant te zijn tegen de voorbereidende klasse van de ambachtschool, dat hij aan kondigde een uitspraak van de Kamer te zullen uitlokken als de minister bij zijn voornemen mocht blijven. Nadat de heer De Loor (Arbeid) in tegenstelling tot zijn partijgenoot Van Sleen, gejuicht had over de voorbereidende klasse van de ambachtschool, door hem geroemd als een belangwekkend experi ment, gaf de heer Til anus (C.H.) te kennen dat eigenlijk dezelfde bezwaren thans tegen de achtjarige leerplicht bestaan als in 1947: gebrek aan schoolruimte, aan onderwijskrachten en aan een leerplan. Begeert de grote massa van ons volk de invoering van deze langdurige leerplicht? Neen, zei de heer Tilanus, die zich niet tegen het wetsontwerp zou verzetten, maar wel wenste te horen wat het allemaal zal kosten. Wat de voorbereidende klasse van de ambachtschool aangaat, stond deze af gevaardigde meer aan de zijde van de mi nister, hetgeen ook gezegd kan worden ten aanzien van de kwestie van scholen voor voortgezet lager onderwijs. De heer Tilanus bleek tenslotte zo minis terieel, dat hij dr. Terpstra toevoegde dat men tegenwoordig, als men niets anders meer weet, maar komt met het argument dat hetgeen wordt voorgesteld, ongrond wettig is. „Geef de minister de gelegenheid om ons volk iets te bieden, waaraan het volk wat heeft," zo besloot spreker. Minister Ru 11 e n zeide in zijn antwoord, dat het tekort aan gebouwen en leerkrach ten niet zo groot meer is als twee jaar ge leden. Een kostenberekening kon hij niet overleggen. De minister betoogde, dat er voor alle kinderen na de zes klassen der lagere school gelegenheid moet zijn voor verder onderwijs. Voor vele kinderen is dan de school voor voortgezet lager onder wijs het beste, beter dan de achtklassige lagere school. Prof. Rutten verzekerde, dat hij het V.G.L.O. voorstaat, maar hij meen de het te moeten beschermen tegen al te enthousiaste voorstanders. Zij willen meer ENGELS SCHIP GECHARTERD VOOR VERVOER BATAVIA-AMSTERDAM. Het door het Directoraat-Generaal van de Scheepvaart gecharterde Britse s.s. „Dor setshire" is door de stoomvaartmaatschap pij „Nederland" en de Koninklijke Rotter damse Lloyd overgenomen voor het ver voer van 545 passagiers van Batavia naar Amsterdam. Wegens het zeer grote aantal aanvragen voor passage uit Indonesië naar Nederland, mede door de terugkeer van vele z.g. „kortverbanders" in 1950, worden maatregelen voorbereid nog meer schepen te charteren. De „Dorsetshire" zal 17 Januari 1950 uit Batavia vertrekken. hotel „DE SCHELP" ZANDVOORT Zaterdagavond Groot Orkest JEAN BUURMAN Aanvang 7. 30 uur. St. Nicolaas zal persoonlijk aanwezig zijn en zal o.m. gaarne zijn bemidde ling verlenen voor het uitreiken van surprises Agenda voor Haarlem VRIJDAG 2 DEMEBER Gem. Concertgebouw: Concert HOV, 3 uur. Rembrandt: De nieuwe avonturen van Don Juan, 14 j., 2, 4.15. 7 en 9.15 u. Palace: „Twee maal twee is twee", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De beste jaren van ons leven", 14 jaar, 2 en 7.3Ó uur. City: „Vrouwen in ketenen", 18 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Een zwervers oponthoud", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Mit Musik durch Leben", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 3 DECEMBER Stadsschouwburg: „Op hoop van zegen'* (Nederlands Volkstoneel!. 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. V.G.L.O.-scholen en hij wenste allereerst betere V.G.L.O.-scholen. Spreker zeide te verwachten, dat het voortgezet lager onder wijs en de voorbereidende klas der am bachtsschool,welke zijns inziens geen tegen stellingen zijn, samen zullen uitmonden in één schooltype: een maatschappij-school. De voorbereidende klas is een overgangs maatregel, maar ook de V.G.L.O.-school is geen sluitstuk. Er moet voor het V.G.L.O. een leerplan worden ontworpen. Voor de voorbereidende klas is er een, al is hel nog niet definitief. De minister verklaarde, dat het kabinet homogeen is in de wens, dat de voorbereidende klas mogelijk wordt. De On derwijsraad acht deze klas nuttig en nodig, de commissie-Cramer en de Nederlandse Technische Unie adviseren tot 'n voorberei dende klas. Tenslotte zeide de minister, dat de kwestie der gehuwde onderwijzeres na der ter sprake zal komen. Om vijf minuten voor middernacht ver daagde de voorzitter de vergadering tot Vrijdagmiddag één uur. Goederentreinen bij Deventer op elkaar gereder. In de afgelopen nacht omstreeks half- vier zijn nabij Deventer twee goederen treinen met elkaar in botsing gekomen. De locomotief van de ene en een aantal wagons van de andere trein werden ver nield. De schade is aanzienlijk. Vele goe deren liggen over de spoorbaan verspreid. Het treinverkeer van Deventer naar Zul- phen en Almelo is gestremd. WINSTMARGES VOOR TEXTIEL WORDEN VERLAAGD. Door een wijziging van de prijzenbe- schikking Textielhandel 1948, worden de procentuele winstmarges voor de textiel handel met ingang van 1 Januari 1950 eringe mate verlaagd. Door deze wijziging wordt voorkomen, dat de verbruikersprijs als gevolg van de devaluatie meer zou stijgen, dan wegens de gestegen grondstoffenprijzen verant woord is, zo deelt het ministerie van Economische Zaken mede. REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 (Adv I Tijdens zijn reis door de Verenigde Staten bracht de Engelse legerleider veldmaar schalk Montgomery ook een bezoek aan generaal Dwight D. Eisenhower (links), die thans president is van de Columbia Universiteit. Ikeen Monty" in een geanimeerd gesprek. (Van onze correspondent in Londen) Engelands algemene verkiezingen liggen nog vrij ver in het verschiet, maar men kan niet zeggen, dat er nu bepaald een stilte voor de storm heerst. Er is bij voorbeeld heel wat beroering rond de voor nationalisatie in aanmerking komen de industrieën. Behalve de levensverzeke ringsmaatschappijen staan nu op het pro gram voor de naasting: de suiker-, ce ment- en vleesgroothandel. IJzer en staal zijn inmiddels formeel genationaliseerd, zonder verzet van het Hogerhuis, dat zich er bij heeft neergelegd, dat de uitvoering der nationalisatie blijft wachten tot na de verkiezingen, zodat de conservatieven haar ongedaan kunnen maken, indien zij de macht heroveren. De overige nationa lisaties welke haar beslag hebben gekre gen, zullen door de „tories", naar zij plechtig beloofd hebben, ongemoeid ge laten worden, behalve dan dat ze zullen trachten détailfouten te corrigeren. De nationalisaties, welke in de afgelo pen vijf jaar tot stand kwamen zijn die van de Engelse Banken, het grootste deel der burgerluchtvaart, de kolenmijnen, de telegraafmaatschappij „Cable and Wire less", alsmede de spoorwegen, havens, kanalen en een deel van het wegtrans port. Tijdens het conservatieve regiem waren de Londense bussen, trams en on dergrondse spoorlijnen reeds tot overheids bedrijf gemaakt. De grote klacht van de oppositie is, dat onder Labour de meeste genationaliseerde ondernemingen met verlies werken. De regering voert daartegen aan, dat als ge volg van de royale compensaties der vroe gere aandeelhouders en van reorganisatie en vernieuwingen aanvankelijke verliezen vaak onvermijdelijk zijn, doch slechts van tijdelijke aard. Zij wijzen daarbij op het voorbeeld der genaaste kolenmijnen, welke nu reeds een kleine winst opleveren, zij het door geforceerde prijzen voor de bui tenlandse afnemers. Het zal echter nog jaren duren voor dit bedrijf werkellc ge zond is. Dat geldt eveneens voor de lucht vaartmaatschappijen, die echter ook voor hun nationalisatie vex-lies opleverden. Een lelijke tegenvaller voor de regering is voorts het verlies op de exploitatie van het staatstransportbedrijf dat dit jaar twintig millioen pond bedroeg. Dat is vier maal zoveel als in het eerste jaar der na tionalisatie en volgend jaar zal het verlies waarschijnlijk nog groter zijn. Een der voornaamste oorzaken hiervan is de afne ming van het reizigersverkeer, dat hoe langer hoe meer en ook voor de lange afstanden gebruik maakt van de goed kopere autobussen der nog niet genationa liseerde maatschappijen. De duurdere steenkolen hebben ook bijgedragen tot het verlies op de spoorwegen. De voorge stelde verhóging van de vracht- en ha ventarieven bovendien een twijfelach tig middel betekent een nieuwe aanslag op het huishoudgeld van de Engelsen, om dat hierdoor bijvoorbeeld met een slag groenten en fruit in prijs zullen stijgen. De worsteling om de nieuwe nationali saties speelt zich trouwens reeds op de keukenplank af. De blauwe kartons, waar in suiker der firma Tate and Lyle wordt verpakt zijn van onder tot boven met anti-nationalisatieleuzen bedekt. De fabrikanten zeggen, dat zij reeds de beste en goedkoopste suiker ter wereld produceren en hun personeel vreest, dat door nationalisatie hun goede sociale voorzieningen gevaar lopen, want de ge nationaliseerde industrieën kennen name lijk nog geen pensioen. Men ziet ook tal loze slagzinnen tegen de voorgenomen maatregelen op vrachtauto's, muren, schuttingen en in de advertentierubrieken van dagbladen. Het is begrijpelijk, dat de regering zich hierover ernstig bezorgd maakt, omdat dit een nieuw en volgens haar ongeoorloofd element brengt in de verkiezingsagitatie. Bij wet is namelijk het vorig jaar de norm vastgesteld voor het bedrag, dat elke politieke partij voor de propaganda „per parlementaire candi- daat" mag besteden. Deze som hangt af van het aantal kiezers in elk kiesdistrict. Het gemiddelde is acht honderd pond. Om bij de verkiezingen allen gelijke kansen te geven, is voorts ook bepaald, dat er bij de openlucht propaganda geen muziek mag worden gemaakt om het pu bliek te lokken. Poppenkasten en optoch ten zijn ook al verboden. Het aantal auto's, dat de partijen aan elke candidaat koste loos ter beschikking mogen stellen om kiezers naar de stembureaux te brengen er is geen opkomstplicht, zoals bij ons is ook in de wet vastgelegd. Het maxi mum is echter zo groot, dat Labour dat bij lange na niet kan halen en tegen de aantallen particuliere wagens die de „to ries" in de strijd kunnen werpen moeten de socialisten het zeker afleggen. De regering onderzoekt thans in hoe verre de anti-nationalisatie-actie van de opstandige ondernemingen over de schreef gaat in de hoop te kunnen aantonen dat het openlijke verzet tegen de nationalisatie op dit tijdstip beschouwd moet worden als een door de conservatieven gesteunde gestimuleerd onderdeel van de verkie zingscampagne. Op hun beurt ageren de tories tegen het feit, dat de leden der vakverenigin gen verplicht zijn bij te dragen in het verkiezingsfonds van de Labourpartij. Een politieke Kerststemming schijnt dus nog verre te zijn. VOOR DE NIEUWSTE (Adv.) Zendt geen postpakketten meer aan 7 December-divisie Daar de laatste onderdelen van de 7 De cember-divisie eind Januari 1950 zullen re patriëren verzoekt de directeur van de Legerveldpostdienst te Batavia geen post pakketten meer te zenden aan de mili tairen behorende tot de 7 December-divi sie; geen drukwerken, boeken, couranten en tijdschriften meer per zeepost te zen den aan deze militairen; het per luchtpost verzenden van dag-, nieuws-, week-, sport-, kerkelijke- en thuisfrontbladen aan de militairen van de 7 December-divisie na medio December te doen staken. Voorts wordt er nogmaals aan herin nerd dat het ten strengste verboden is geld en geldswaardig papier in de voor mili tairen overzee bestemde brieven, postpak ketten en dergelijke in te sluiten. REISBUREAU VOOR TOERISTEN MET EEN BESCHEIDEN BEURS. Het N.V.V.. de VARA, het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, de A.J.C., de Cul turele Sportbond, de Bond van Arbeiders zangverenigingen, de Bond van Arbeiders- Esperantisten, de Algemene Bond van Ambtenaren, de Bond van Personeel in het hotel- café- en restaurantbedrijf en de Al gemene Nederlandse Metaalbewerkersbond hebben in Amsterdam een reisbureau ge opend voor toeristen met een bescheiden beurs. Men zal samenwerken met talrijke arbeiders-toeristen-organisaties in het bui tenland verlicht en -• oii.igenaamt sinds 1882 de taak van St. Ni colaas doe: de grootste keuze en de beste kwaliteit in St. NICOLAAS GESCHENKEN LEDERWAREN - KOFFERS - TASSEN Voor elk kind slaagt de Sint in onze enorm gesorteerde speelgoedaldeling C. 3. Schravendijk's Eng. en Amerik. Magazijnen, Grote Houtstr. 51 Tel. 10869 Veertienduizend huizen meer door verbetering en splitsing Het rijk betaalde ongeveer f 12 millioen aan premies De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft de Tweede Kamer een nota doen toekomen, waarin opgaaf wordt gedaan van het totaalbedrag aan premies, gedurende het begrotingsjaar 1948 'en het lopende begrotingsjaar (tot en met 31 Oc tober) aan gemeenten toegekend voor de verbetering, respectievelijk splitsing van woningen, alsmede van de aantallen ver beterde, respectievelijk door splitsing ver kregen extrawoningen. Het rijksaandeel in de premie voor wo ningverbetering bedroeg in 1948 f 1.931.844 (2.674 woningen) en in 1949 (t.m. Octo ber) f 5.563.640 (8.323 woningen). De gemiddelde premie bedroeg f 682 per woning. Het rijksaandeel in de premie voor wo ningsplitsing bedroeg in 1948 f 1.494.862 (831 woningen) en in 1949 (t.m. October) f 3.677.602 (2151 woningen). De gemiddelde premie was f 1.735 per woning. De termijn voor indiening van aanvra gen om premie voor woningverbetering is op 31 December 1948 gesloten. Premie voor woningverbetering wordt toegekend voor woningen, welke onbewoonbaar zijn of het binnen afzienbare tijd zullen wor den. Uit de voor de woningverbetering opge geven cijfers kan de conclusie worden ge trokken, dat voorkomen kon worden, dat binnen afzienbare tijd rond 11.000 wonin gen van de woningvoorraad zouden moeten worden afgevoerd. Verder blijkt uit de opgave betreffende de woningsplitsing, dat tot October 1949 rond 3.000 woningen aan de woningvoorraad konden worden toege voegd. Gedurende de begrotingsjaren 1948 en 1949 is door het rijk, hetzij op de voet der Woningwet, hetzij op de voet der Fi nancieringsregeling Woningbouw 1947 1948, steun toegezegd voor de bouw van rond 56.000 woningen. Hier tegenover maakt een hetzij langs directe, hetzij langs indirecte weg verkregen aanwinst van rond 14.000 woningen op de voet der pre mieregeling een bevredigend figuur. Voor wat de door splitsing te verkrijgen woningen betreft geldt de eis, dat zij zo veel mogelijk moeten voldoen aan de he- palingen der plaatselijke bouwverorde ning. Er wordt voor gewaakt, dat geen woningen worden verkregen, welke bij het ruimer worden der woningmarkt, ongewild zullen zijn of aan de bewoning zullen worden onttrokken. Geen goede Sint voor een vrouw of meisje wan neer ze als geschenk niet een tube Hamea Gelei heeft ontvangen. Burgemeester d'Ailly voorspelt de toekomst van Amsterdam Amsterdam zal in het jaar 2000 een bloeiende stad zijn met een bevolking van 960.000 zielen, zo heeft burgemeester cl'Ailly Donderdag op een congres van Amerikaanse gemeenten in Cleveland verklaard. De stad zal dan 110.000 nieuwe woningen hebben, zeer verbeterde havens en spoorwegverbindingen, een der groot ste luchthavens der wereld, grotere par ken en een nieuw stadhuis. Moderne wegen zullen Amsterdam in de toekomst met grote centra in binnen- en buitenland verbinden. De tuinstad Slotermeer zal mensen in staat stellen in omstandigheden te leven die beter zijn dan zelfs in de beste moder ne wijken, die Amsterdam heden heeft. De tuinstad zal hoofdzakelijk door arbei ders worden bewoond en zal 11.000 hui zen tellen. MAANDSTALLING VOOR FIETSEN DUURDER. Aan aangeslotenen bij de Vakgroep voor het Rijwielkleinbedrijf en de garage-ex ploitanten is toegestaan het maandtarief voor het stallen van rijwielen met f 0.25 te vex-hogen, zulks wegens gebleken kostenstijgingen. De weektarieven en de tarieven voor het stallen van motoi-en mo gen in evenredigheid vex'hoogd worden. Voor anderen dan de bovengenoemde exploitaixten blijven de tarieven ongewij zigd. Ook de dagstalling wordt niet in prijs verhoogd. Weer een geheime zender ontdekt in Almelo In Twente zijn de laatste maanden weer geheime zenders in de aether. Enige maan den geleden heeft de recherche van de P.T.T. in samenwerking met de poiitie er enige ontdekt. Het was een poosje rustig doch het duurde niet lang of er doken weer geheime zenders op. Soms waren er zelfs acht in de aether, vooral op Zon- dagmoi'gen. Wederom zijn de rechex-che van de P.T.T. en de politie aan het speu ren gegaan. In Almelo werd ten huize van J. S. een clandestiene zender in wei'king aangetx-offen. Alle onderdelen en een elec- trische gramofoon met een grote partij platen werden in beslag genomen. S. was gewoonlijk in de aether onder de naam van „Beverwijk-Holland". Spion voor het Bijzonder Gerechtshof Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam begon Donderdag met de behandeling van de zaak tegen dc 49-jarige G. B. A. van R. aan wie ten laste is gelegd dat hij werkzaam is geweest bij de Duitse spion- nagedienst in de periode 1940-1945. Voorts wox'dt hij er van beschuldigd, dat hij als „Verwalter" van verscheidene Nederland se ondernemingen is opgetx-cclen. Er zijn 66 getuigen a charge en 12 a décharge opgex-oepen. De verdachte ontkende voor de Duitse spionnagedienst te hebben ge werkt Hij was, naar hij vei-klaarde, in tegendeel voor de Britse spionnagedienst werkzaam en had zich hiei'voor bij de Duitsers ingedrongen. Er waren echter getuigen, die verklaar den, zelf tijdens de oorlog van verdachte te hebben vernomen, dat hij „V-man" van de Duitsers geweest is. Stijgende export van groenten en fruit Slechts 2 3 procent van de productie wordt doorgedraaid In Rotterdam is de jaarvergadering ge houden van het Uitvoer Controle Bureau, waarbij alle ex-kende groente- en fi-uitex- porteurs, alsmede de veilingen zijn aange sloten. De voorzitter, de heer A. W. van de Plassche, deelde mede dat de export van groente en fruit nog steeds stijgt. De om vang van de groente-export in 1938 was 296.000 ton. Na de oorlog is de export stex-k toegenomen. Voor 1949 verwacht men een export van 360.000 toix. Buiten tuinbouw- ki'ingen, aldus de voorzitter, meent men, dat er teveel groente en fruit verbouwd wordt. Deze mening baseert men op de zg. „doordi-aai". De doox-gedraaide produc ten bedragen echter niet meer dan twee a drie procent van de totale px-oductie. In de kwaliteit, de sortering en de ver pakking moeten nog verbeteringen komen. De ontwikkeling van de afzetmogelijkhe den heeft geeix gelijke tred gehouden met de ontwikkeling van de teelt. De voor zitter constateerde het gebrek aan inzicht bij de veilingen en de telers om een beter pi-oduct af te leveren. Men zal in de ko mende jaren belangrijke verbeteringen moeten aanbrengen om de concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Domme eend Een K.L.M.-vliegtuig, dat van New York naar Curasao was vertrokken, keerde korte tijd na het vertrek terug met in een der vleugels een deuk ter grootte van een voetbal. Op ongeveer 120 km. afstand van de New Yorkse luchthaveix Idlewild vloog een eend tegen het toestel. De gezagvoer der besloot veiligheidshalve terug te gaan om de schade op te nemen. Het toestel had tien passagiers aan boord. Pracht sortering St. Nicolaas- geschenken in artikelen ANEGANG 44A Voor nu en altijd! Robext Peereboom: „Een Honden leven, de Baas toegeblaft"; Uitgeverij Andries Blitz. Amsterdam. De derde druk is verschenen van dit boekje van onze hoofdredacteur, dat sinds jaren uitverkocht was. Enige hoofdstukken zijn er aan toegevoegd. Tom-de-teckel had de gewoonte zijn baas 's avonds met veel wis seling van intonatie, afgewisseld door luid geblaf, zijn indrukken van de dag (en ook zijn inzichten! toe te vertrouwen. Zijn baas verstond het tenminste aldus en schreef deze uitingen op, zoals hij meende ze te verstaan. De tekenaar G. Teeuwisse gaf treffende illus traties van Tom's ongetwijfeld sterk afwis selend en bewogen hondenleven. Zijn oordeel over katten en over de waakzaamheid, over het verkeersvraagstuk en over sportiviteit, zijn ontmoetingen met een vreemd dier, met een wondermens. het logeren bij Oma. zijn velerlei ervaringen met zijn vriend James en nog veel meer komt in het boekje aan de orde. De uitgever heeft de derde druk aan Tom's nagedachtenis gewijd, want hij is heengegaan na tot zijn laatste levensdag van het leven te hebben genoten. Oefensmaldeel Nederlandse Antillen" Met ingang van 1 December is gevormd een „Oefensmaldeel Nederlandse Antillen", dat bestaat uit Hr. Ms. vliegkampschip „Ka- rel Doorman" (vlaggeschip). Hr. Ms. lucht verdedigingskruiser „Jacob van Heems- kerek" en Hi. Ms. onderzeebootjager „Jo- han Maurits van Nassau". Met het commando over dit smaldeel is belast schout bij nacht J. J. L. Willing©. Schout bij nacht Willinge is tegelijkertijd tijdelijk eervol ontheven van het com mando over de zeemacht in Nederland. De schout bij nacht S. W. Reijnierse wordt met ingang van deze datum tijdelijk belast met dit commando. In October werd meer spaar geld terugbetaald dan ingelegd Uit door de Nedei-landse Spaai'bankbond gepubliceerde cijfers blijkt, dat in October wera ingelegd 31.074.017 en terugbetaald 31.409.441. Het spaartegoed verminderde dus niet 335.424. Gedurende de eerste tien maanden van 1949 beliepen inleg en terug betaling respectievelijk f 334.215.400 en 300.534.709, hetgeen voor deze periode een vermeerdering van de spaargelden met 33.680.691 betekent. Bij de bankspaar* banken waren inleg en terugbetaling in October x-espectievelijk 2.362.557 en 2.327.883 en in de eerste tien maanden 26.922.265 en 22.662.401. De bisschop van Munster, mgr. Michael Keller, brengt een bezoek van tien dagen aan ons land. Het doel is zich op de hoogte te stellen van het onderwijs en de katholieke actie in ons land. i MAAK KEUS BIJ ZIJLSTRAAT 24-30 Voor ieder wat! Edy keukenuitrusting 52.50 Bakovens v a12.95 Roomklopper m, glazen pot4.95 Keukentafels, comb.model 46-40, 25.75 Strijktafels 18.80, 13.80. 10.95. 8.25 Sjoelbak (v. kinderen) vanaf 3.75 Biljartspel 10.50, 8.90. 7.50, 1 50 Lectuurbakken v.a2.50 Radionaaitafel 51. Rooktafels v.a25- Herenporlefeuille leder 10.50, 8.90, 7.50, 4.20 Schaakspelen v.a6.20 TRIX en NECOBO metaalbouwdozen Schoolborden, reclame aanbieding v.a. 75 ct. Kapstokken, modern, iets fijns, 28.50. 19.85 Gangspiegels, grote verscheidenheid Boven de beroemde Niagara waterval hangt meestal een dichte mist van opstuivend water. In deze tijd van het jaar bevriest die mist soms tot een dikke laag rijp opi de bomen en planten in het omliggende landdie een sprookjesachtige aanblik oplevert. Biljarten Nationaal kampioenschap hoofdklasse 71/2 Na twee ronden in het nationaal kampioenschap hoofdklasse groot biljart 71 2, dat gisteren begonnen is in café „De IJsbreker" te Amstei'dam, gaan vier spelers, ieder met twee gewonnen partijen ongesla gen aan de kop. De vier anderen hebben hun partijen verloren Veel verrassends levert die stand eigenlijk niet op, of het moest zijn. dat De Leeuw met vier punten bij de leiders be hoort en Sweering zonder punten nog op zijn eei'ste zege wacht. Van de Pol en Metz moe ten al zeer grote inzinkingen krijgen, indien zij zich van de eerste twee plaatsen zouden laten verdrijven Vooral de Rotterdammer prijkt dix-ect reeds met een indrukwekkend algemeen moyenne van 22.22 (precies twee maal dat van de eveneens nog ongeslagen Dc Ruyter) aan de kop. Metz had veel meer moeite met zijn tegenstanders, maar wist -zijn moeilijkheden op waarlijk spectaculaii'e wijze te boven te komen. car. brt. h.s. gem. De Ruyter 300 31 105 9,67 Kruythof 218 31 46 7.03 De Leeuw 300 28 53 10.71 Sweering 225 28 42 8.03 Van de Pol 300 16 78 18.75 Kobus 222 16 46 13.87 Eichelsheim 282 18 53 15.66 Metz 300 18 52 16.16 De Leeuw 300 23 74 13.04 Kobus 225 23 39 9.78 De Ruyter300 23 80 13.04 Eichelsheim 234 23 58 10.17 Van de Pol 300 11 141 27.27 Kruythof 104 11 26 9.45 Metz 300 21 53 14.28 Sweering 279 21 68 13.28 De stand na de tweede ronde luidt: pnt. car. brt. h.s. a. gem. 1. v. d. Pol4 600 27 141 22,22 2. Metz 4 600 39 53 15.38 3. De Leeuw 4 600 51 74 11.76 4. De Ruyter 4 600 54 105 11.11 5. Eichelsheim 0 516 41 58 12.58 6. Kobus 0 447 39 46 11.46 7. Sweering 0 504 49 63 10.28 8. Kruythof 0 322 42 46 7.66 Waterpoloprogramma Het waterpoloprogramma van de op Zater dag 3 December in het Sportfondsenbad te spelen competitiewedstrijden luidt: DWIl'Tj6 wintercompetitie K. N. Z. B.: Competitie kring Haarlem: dames afd. I: Haarlem—DWR; afd. II: DWT 2—VZV 2 Heren afd. I: HVGB—DWT; afd. II: DWR 2 HVGB 2.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5