Provinciale Staten stellen vragen over de begroting van Noordholland RADIO GROENTJE DE ROOY WEBER T oman Vrijdag 2 December 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant In de vergaderingen van de afd. van de Provinciale Staten van Noordholland, waarin de provinciale begroting besproken is, hebben enkele leden opgemerkt, dat Noordholland de enige provincie is, waar nog een lid van de C.P.N. deel uitmaakt van het college van Gedeputeerde Staten. Andere leden stelden hiertegenover de vraag, of het werk der communisten in de Staten tegen de belangen van de provincie ingaat. Zij hebben grote waardering voor het werk, dat voor het Geestmerambacht is verricht. Sommige leden herinnerden er aan, dat de Provinciale Staten in deze samenstelling aan de laatste ronde begin nen. De vraag dient gesteld te worden, of het college in de afgelopen jaren heeft be antwoord aan de wat hoog gestemde ver wachtingen. Naar het oordeel van deze leden, getuigt beleid van een con tinuïteit met dat van zijn voorgangers. Er. is geen sprake van, dat een nieuwe koers gevaren is. Gevraagd werd aan Gedeputeerde Sta ten aandacht te blijven besteden aan de salai'issen en lonen van het provinciaal personeel. Tunnelbouw Vele leden zouden willen, dat Gedepu teerde Staten opnieuw aandrang uitoefe nen bij de regering, opdat spoedig begon nen zal worden aan de bouw van een tunnel in Velsen. een zaak, wélke voor de ontwikkeling van de provincie, naar hun oordeel, van bijzonder groot belang is. Een aantal leden zag eveneens gaarne een zelfde actie ten bate van een tunnelbouw bij de Hembrug. Vragen zijn gesteld over de inpoldering van de Zuid-Westpolder. Het ziet er naar uit, dat men hieraan niet spoedig zal be ginnen. Het werk ten behoeve van de Zuid-Oostpolder zal in twee gedeelten worden uitgevoerd. Is het mogelijk, dat de Zuid-Westpolder terstond na het eerste deel van de Zuid-Oostpolder zal worden drooggelegd. Financieel beleid Zeer vele leden verklaarden, dat zij zich in het algemeen met het financieel beleid van het college van Gedeputeerde Staten konden verenigen. Vrij algemeen werd ge waardeerd, dat de opcenten op de grond belasting niet verhoogd zullen worden. Dat aan de behartiging van de belangen der inwoners ook aan de culturele zaken aandacht wordt geschonken, vond even eens waardering. Andere leden waren van oordeel, dat .als er een tekort is, hier en daar wat afge sneden wordt en wel van zaken, waaraan vroeger met enige warmte begonnen is. Voor de rest zorgt dan het reservefonds. Een lid vroeg of van de nog lage rentevoet, welke zeker in de toekomst zal stijgen, ge profiteerd kan worden. Een ander lid achtte een aflossing van zes procent op de schuld van 86 millioen gulden te royaal. Een aflossing van drie procent zou te ver dedigen zijn. Verschillende leden achten de begro tingspositie iets gunstiger clan Gedepu teerde Staten, blijkens een toelichting van dit college. Zij zijn daarom niet overtuigd, dat tot de door het college voorgestelde maatregelen moet worden overgegaan. In dien geen krachtige argumenten komen van de zijde van Gedeputeerde Staten, zal het, volgens deze leden, uiterst moeilijk worden met de maatregelen mee te gaan. Gezondheidszorg Een lid was van mening, dat het om te komen tot goede geneeskun dige gezondheidzorg, voorzieningen, no dig zijn als: een behoorlijk overzicht van wat er gedaan wordt, en een goede organisatie. Ook werd gevraagd hoe het staat met de schooltandverzorgïng op het platteland. Andere leden braken een lans voor de rheumatiekbestrijding. Planologische dienst Naar het oordeel van een lid is de stij ging der uitgaven van 108.475 tot 135.400 in de toelichting niet voldoende verklaard. Waarom is geen afzonderlijke commissie ingesteld voor het streekplan Noord-Ken- nemerland, werd gevraagd. Is er geen reden ook een commissie in te stellen voor GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk PHILIPS - ERRES - WALDORP Betaling in overleg industrie en nijverheid, alsmede voor sport en ontspanning en evenzo voor landschap verzorging? Gevraagd is of niet door de duinen een fietspad kan komen, welke aansluit op dat in Zuidholland. Is dit achterwege gebleven door de kosten? Gemeentelijke indeling Vele leden zeiden, dat zij met belang stelling hebben kennis genomen van het eerste deel van het rapport van de Provin ciale Commissie tot bestudering van de gemeentelijke indeling van Noordholland. Deze leden zouden het op prijs stellen, indien Gedeputeerde Staten over de naar aanleiding van het rapport uit te brengen adviezen, of het doen van voorstellen ter zake, aan de staten gelegenheid geven, van him gevoelen te doen blijken. Kunnen de gemeentebesturen ook kennis nemen van het rapport en adviezen over de richt lijnen? Vele leden achtten het onjuist, dat Ge deputeerde Staten op dit ogenblik geko men zijn met een voorstel tot intrekking van het subsidie aan de Nederlandse Opera. In elk geval zouden zij wensen, dat geen beslissing werd genomen voor de pogingen, welke worden aangewend om tot sanering van deze instelling te komen, enig positief of negatief resultaat hebben op geleverd. Zoekt U een meisje voor de morgenuren? Plaats een Taxi Bel 13 000 DAG EN NACHT Jan Larij zeventig jaar De bekende kunstschilder Jan Larij zal op 7 December zeventig jaar worden. Jan Larij werd op 7 December 1879 te Dordrecht geboren. Zijn eerste schilder- en tekenlessen kreeg hij van zijn oom Roland Larij en van zijn vader de tekenaar en graveur C. Larij. Van 1898 tot 1913 was hij in Indië. Deze Indische periode werd van 1904 tot 1906, door een verblijf in Nederland onderbro ken. Na zijn tweede terugkeer in het va derland in 1913 heeft hij veel in eigen land en in het buitenland gereisd. In het bui tenland bezocht hij Zuid-Du itsland, Zwit serland, Frankrijk en Italië. Daar hij voornamelijk landschapsschil der is, heeft hij in al deze landen en ook in Indië veel geschilderd. Menigeen zal zich nog de tentoonstelling herinneren, die hij in 1942 in kunsthandel de Bois te Haarlem gehouden heeft. Ook in andere steden zowel in Neder land als in Indië heeft hij geëxposeerd. In tal van bekende particuliere verzamelin gen is zijn werk vertegenwoordigd. Jan Larij is ook lid van „Kunst Zij Ons Doel". Uitbreiding van „chemische sector" bij Staatsmijnen De heer B. Houtman jr., inspecteur der Staatsmijnen in Limburg, heeft gisteren in een te IJmuiden gehouden lezing verklaard dat de ontwikkeling over enkele jaren er toe zal bijdragen dat de Staatsmijnen in het geheel geen kolen meer zullen afleve ren. De totale kolenproductie in Nederland wordt dan gebezigd voor de veredeling van eindproducten. Deze eindproducten zullen bestaan uit meststoffen, stoffen voor verf- waterstof en andere. Het Hildebrand-monument Kosten van de plaatsing nu op f 50.000—f 70.000 geschat In ons blad van 20 September deelden wij mede dat de gemeente Haarlem voor belangrijke uitgaven zal komen te staan voor de werken die uitgevoerd zullen moe ten worden bij de plaatsing van het Hilde brand-monument. Wij hadden een bedrag van 75000 horen noemen als het zou komen in de Grote Hout. Toen in de raad het voorstel besproken werd om 1540 beschikbaar te stellen voor het maken van een maquette om de keuze Grote of Kleine Hout te vergemakkelijken, werd van de tafel van B. en W. mede gedeeld, dat dit bedrag van 75000 niet op de feiten gebaseerd was. Thans komt de Nieuwe Haarlemse Cou rant met de mededeling dat er met de plaatsing een bedrag gemoeid zal zijn tus sen de 50.000 en 70.000. Die kosten zouden dan slaan op plaatsing in de Kleine Hout. Dit kan kloppen, want ons cijfer betrof de Grote Hout, waar meer werken zouden moeten worden uitgevoerd dan in de Kleine Hout. De N. H. Ct. voegt aan haar bericht toe: „Zijn wij wel ingelicht dan acht het ge meentebestuur het een grote vraag of in de huidige omstandigheden een bedrag van meer dan een halve ton aan dit werk be steed mag worden. Voorlopig kijken wij dus de kat uit de boom en als het dan zover is, dat B. en W. een crediet aan de raad vra gen, lopen wij de kans dat de vroedschap het voorstel afstemt". Wij kunnen daaraan toevoegen dat ons bij informatie gebleken is, dat thans ook in de kamer van B. en W. de overtuiging is doorgedrongen dat de kosten inderdaad 50.00070.000 zullen zijn, hoewel er nog geen definitieve begroting op tafel ligt. B. en W. hebben nog geen beslissing ge nomen over enig voorstel dat zij aan de raad zullen doen. PREDIKBEURTEN. Kerkgenootschap der Zevende-Dags- Ad ventisten, Remonstrantse Kerk, Wilhelmina- straat. Zaterdag 10 uur: Onderlinge Bijbel studie. 11 uur: predikatie door de heer D. Vink, hulpprediker. Reeds geruime tijd is men in de duinen aan de Zeeweg in Overveen bezig met de vorming van een groot recreatiegebied, dat in de toekomst drommen stedelingen een heerlijk week-einde kan bezorgen. Zandauto's rijden af en aan en graafmachines happen gestadig in het gele zand tot er een fraaie vallei is ontstaan. Reeds zijn zij zo diep gekomen, dat een gedeelte onder water staat en op het idyllische meer begint te lijken, waarin eens de witte zwanen zullen drijven. Het overtollige zand niet minder dan vijftigduizend kubieke meter gaat naar Haarlem-Noord. Het terrein ten Zuiden van de Jan Gijzenvaart bij de Spaarndamse weg wordt ermee opgehoogd. Binnenkort zal daar begonnen worden met de bouw van 116 montage-woningen, waardoor dus de Indische buurt in die hoek zal worden afgerond. Een foto van het werk in de duinen. Provinciale bedrijven Waardering voor het werk door het P.E.N. Bij de behandeling van de begrotingen voor 1950 der Provinciale bedrijven van Noordholland in de afdelingen van de Provinciale Staten is gevraagd, of de in vloed der devaluatie reeds merkbaar is in stijging van kosten. Hoe denk men de be zwaren te overwinnen? Sommige leden maakten bezwaar tegen de dit jaar inge treden tariefsverhoging voor de kleinver bruikers. Zij meenden, dat de steeds toe nemende spanning tussen lonen en prijzen hierdoor weer werd vergroot. Met grote waardering spraken vele leden over de prestaties van het bedrijf, dat onder zo moeilijke omstandigheden moet werken en in de behoeften der aange slotenen weet te voorzien. Dat men aan de winkeliers weer gelegenheid heeft gegeven hun etalages te verlichten, hadden velen met voldoening geconstateerd. Hoe staat het met de onderlinge koppe ling der verschillende centrales wegens mogelijke calamiteiten? werd gevraagd. Waterbedrijf Naar de mening van 'verschillende leden moet gestreefd worden naar sterke reser ve-vorming bij het Waterleidingbedrijf. De watervoorziening zal in de toekomst zware eisen aan het bedrijf stellen en grote investeringen noodzakelijk maken. Verschillende leden wilden gaarne nader worden ingelicht over de vordering der plannen inzake wateronttrekking aan het IJselmeer. Het heeft al enig inzicht in de mogelijkheden, welke hier liggen en zijn er reeds voorlopige plannen? Wanneer kan practisch aan wateronttrekking wor den begonnen? Een lid sprak zijn ingenomenheid uit over de instelling van een commissie, welke de oorzaken van de verlaging van de waterstand in het duingebied onder zoekt. Hij zou graag zien, dat het plan tot verbetering van de geestgrond wordt ge combineerd met het dienen van het be lang van het waterleidingbedrijf. Is het waar, dat stukken land in de duinen niet verhuurd kunnen worden? Opgemerkt is, dat de watervoorziening in de kop van Noordholland nog zeer veel te wensen overlaat en gevraagd is hoe het staat met de voorziening op Texel. Zwitserland-avond In de laatste jaren zijn prachtige ge kleurde lichtbeelden gemaakt van Zwitser land en een aantal nieuwe films in kleuren. De Nederlandse Reisvereniging heeft daar over de beschikking en op een Donderdag avond in de geheel gevulde bovenzaal van het Concertgebouw van de afdeling Haar lem van de N.R.V. zijn beelden en een film vertoond. Nadat de afdelingsvoorzitter, de heer C. Spaargaren een inleiding had ge houden, sprak de heer J. G. Beurs, secreta ris van het hoofdbestuur over Zwitserland. Deze is een goede kenner van het land en heeft talloze reizen geleid, zowel in de zomer als in de winter. Interessant was zijn voordracht en toelichting op de gekleurde beelden. Aan verscheidene delen van het land werd een bezoek gebracht. In het tweede deel van de avond werd een film vertoond, welke in het begin ge wijd was aan de generale reis van de N.R.V. met Pasen van dit jaar naar Lugano. Onder de aanwezigen warén enigen, die de reis hebben meegemaakt en natuurlijk had den zij extra belangstelling voor de film. Ook werden beelden vertoond van het Ber- ner Oberland, waarvoor grote aandacht be stond. De film was door een amateur ver vaardigd en dat verklaart enkele technische tekortkomingen. Ongeluk op de Rijksstraatweg Gisterochtend stak de 57-jarïge schillen- cphaler H. K. met een kruiwagen de Rijks straatweg over. Een motorrijder merkte de man te laat op en een aanrijding was het gevolg. Beiden werden een twintigtal me ters over de straat geslingerd. Met diepe snij- en schaafwonden moesten zowel de motorrijder als K. naar het St. Joannes de Deo-ziekenhuis worden overgebracht. SCHEEPVAART Aldabi, Buenos Aires—R'dam 1 Dec. van Santos. Amstelveen, Calcutta-R'dam 30 Nov. te Suez. Celebes, A'damJava 1 Dec. pass. Gibraltar. Johan van Oldenbarnevelt, BataviaA'dam pass. 1 Dec. Algiers. Nieuw Holland, 1 Dec. van Singapore naar Brisbane. Salawati, New YorkJava 1 Dec. te Aden. Talisse, 2 Dec. te Batavia van Singapore. Ternate, R'damBatavia 30 Nov. van Genua. Waterman, R'damBatavia pass. 1 Dec. Ouessant. Groote Beer. A'dam Batavia 1 Dec. 880 mijl van Malediven. Zuiderkruis, BataviaR'dam 1 Dec. 820 mijl van Kaap Guardafui. „INTIMA" Lampenspeciaalzaak BED- EN NACHTTAFELVERLICHTING Uitgebreid sortiment Kruisstraat 42 - Haarlem - Tel. 10311 (Adv.) Jaap de Vogel 25 jaar in zijn kiosk De man die iedere ochtend tussen half zeven en negen uur iedere forensentram in de Tempeliersstraat inwipt met de kreet „Och- tendbldaaad", zal dat 7 December aan staande 25 jaar lang gedaan hebben. Het is Jaap P. de Vogel, in de wandeling „de dikke", van de AKO-kiosk en of het hon denweer is of niet, hij is present om zo gauw als de tram stilstaat naar binnen te stormen en vaste klanten en andere gega digden aan hun krant te helpen. Dat zijn omvang door zijn acrobatisch beroep niet verminderen wil, is voor hem overigens een reden tot voortdurende verbazing. „Ik loop het vet er aan", zegt hij. Lopen doet hij inderdaad genoeg. Hij rijdt namelijk net zo lang met iedere tram mee tot hij haar volledig heeft „uitgebeend' en wanneer veel mensen het niet kleiner dan een gul den hebben, kan hij soms pas op de Kam pervest van de tram springen. Daar van daan is het dan weer hard lopen naar de Tempeliersstraat geblazen om de volgende tram niet te missen. In het van de tram springen heeft hij zo langzamerhand een grote virtuositeit gekre gen en in al deze vijfentwintig maal drie honderdvijfenzestig maal een keer of tien, dat hij het al gedaan heeft, is hem nog nooit een ongeluk overkomen. Alleen begint de linkerkant van zijn landingsgestel een beetje door te knikken. Hij vindt het nog steeds plezierig werk en gaat nooit „saggerijnig om het in de ge kleurde taal van deze forse knaap te zeg gen naar zijn handel". Hij kent zijn klantjes, die meestal op dezelfde plaats zitten en zijn klantjes kennen hem. Het enige waar hij het lezend publiek nog niet toe heeft kunnen opvoeden is het buiten landse systeem van „Helpt u zelf". Welis waar zijn de mensen wel geneigd, zichzelf te helpen als hij in een tram zit, maar som migen laten het betalen dan wel eens na. „Dan kleun je derin voor een duppie", zegt Jaap, „dus daar heb ik m'n maat regelen maar tegen genomen". H. J. van Noorden sprak over de internationale vakbeweging Voor het kader van het N.V.V., bestuur- dersbond Haarlem, sprak de heer H. J. van Noorden, hoofdbestuurder van de Algemene Nederlandse Bond van Voedings- en Ge- notmiddelenbedrijven, over de betekenis van de Internationale Vakbeweging Spreker gaf een overzicht van het ont staan van de vakbeweging op internatio naal terrein, die belemmerd werd door de erbarmelijke toestanden onder het prole tariaat in de achttiende en negentiende eeuw. Voor de grondslag van een vakbeweging moest er een industrieel proletariaat zijn, dat in het begin van de vorige eeuw groeiende was. In 1880 nam het Engels Vakverbond het besluit om tot internatio naal contact te komen. Pas omstreeks 1900 begon de internationale organisatie vaster vorm te krijgen. Enkele jaren daarna trad het N.V.V. toe tot het Internationaal Ver bond van Vakverenigingen. Nadat de zetel van het I.V.V. verplaatst was naar Am sterdam en de arbeiders politiek een woordje gingen mee spreken kwam het I.V.V. tot grote bloei. Na de eerste wereld oorlog, werd het I.V.V. weer gevestigd in Berlijn, maar door het opkomende natio- naal-socialisme, werd het bureau ver plaatst naar Parijs. In 1940 werd het ge hele apparaat vernietigd. Na de tweede wereldoorlog dacht men een democratische vakbeweging te kunnen stichten, nl. het Wereldverbond van Vakverenigingen (W. V.V.) Na de oprichting kwam men herhaal de malen in conflict met de opvattingen van de landen in Oost-Europa en vooral Rus land maakt, volgens spreker, het werk in het W.V.V. onmogelijk. In 1948 is het tot een definitieve breuk gekomen. Thans zijn opnieuw vele nationale vak verenigingen uit de gehele wereld bijeen, om een nieuw internationaal bureau op te bouwen op democratische grondslag. ANEGANG 14 naast C. A. Specialiteit VULPENHOUDERS met schriftelijke garantie (Adv.) Auto rijdt slagersjongen aan Slachtoffer overleden Gistermiddag om ongeveer kwart over zes is op de Julianalaan bij het viaduct een veertienjarige slagersjongen door een van achteren komende auto aangereden en zeer ernstig gewond. De jongen J. P. werd onmiddellijk naar het St. Joannes de Deo-ziekenhuis overgebracht, waar hij hedenmiddag om half een is overleden. De automobilist, die de jongen had aan gereden, is even uit zijn auto gestapt, heeft de situatie bekeken en is toen met grote snelheid in de richting van de Zijl- weg verdwenen. De Haarlemse politie vraagt dringend of getuigen zich met haar in verbinding willen stellen, opdat enige opheldering van de toedracht van dit ongeluk kan worden verkregen. Hernieuwd verzoek Ook roep de politie nogmaals getuigen op van het ernstige ongeluk dat op Don derdag 10 November om ongeveer kwart over twaalf op de Rijksstraatweg is ge beurd. Een voetganger werd daarbij door een auto aangereden en zeer ernstig ge wond. En tenslotte worden dan nog getuigen gevraagd van een ongeval, dat Zaterdag 26 November op de Wagenweg ter hoogte van de Julianastr. gebeurde. Een fietsende dame raakte toen zo van streek door een haar rakelings passerende bus, dat zij van haar fiets viel en een been brak. Kynologenclub „Kennemerland" Enige van de mooiste honden van Haarlem en Omstreken waren met hun eigenaars en vele belangstellende leden der Kynologen club „Kennemerland" in Brinkmann bijeen, waar de beshermheer dezer vereniging, mr. P. O. F. M. Cremers, de prijzen uitreikte, welke in het afgelopen tentoonstellingssei zoen 1949 behaald werden. De prijsuitreiking was het feestelijk begin -van een zeer ge slaagde avond, waarop dr. J. D. Erdman Schmidt uit Hilversum een causerie hield over „Onze honden". De aanwezigheid van de burgemeester, die zich in zijn openingswoord een echte hondenvriend toonde, heeft deze avond zeer zeker mede tot een van de ge- slaagdste bijeenkomsten van „Kennemerland" gemaakt. In de groep van leden, die met een of meer honden gedurende het tentoonstellingssei- zoen 1949 het hoogst aantal punten behaal den ontving de eerste prijs (verzilverde beker) F. M. Heerkens Thijssen met 63 pun ten; de tweede prijs (vergulde K. C. K.- medaille) was voor A. Kaufmann met 28 punten en de derde prijs (bronzen K. C. K.- medaille) was voor J. A. A. Visscher. In de groep honden, die individueel de meeste punten op hun naam hebben staan was het resultaat: eerste prijs (verzilverde beker) voor kampioen Vainqueur, de Tervue- rense herder van A. Kaufmann; tweede prijs (kleine verzilverde beker) voor de Schotse terrier kampioene Gredie van H. Slobbe; derde prijs (vergulde K. C. K.-me- daille) voor Marthyr's Wallflower en vierde prijs (bronzen K. C. K.-medaille) voor Fel- stead Charmer, beiden Welsh-terriers, toe behorende aan F. M. Heerkens, Thijssen; 5de prijs voor de Cairn-terrier Lenox Ogge, van J. A. A. Visscher. Sint bij „De Watervrienden" Het jaarlijkse Sint Nicolaaszwemfeest van de Haarlemse zwemvereniging „De Water vrienden" wordt Zondagmiddag in het Sportfondsenbad gevierd. Het aantal deel nemers is reeds de 350 gepasseerd. Met een opmars met vlaggen, muziek en zang zullen zij Sint Nicolaas inhalen, die wederom een uitgebreid programma van spel, sport en jool kan aanschouwen. Behalve de spelen voor geoefenden en ongeoefenden, de hindernis- baan. het ballonspringen en de afvalwed- strijden, is er een openbare les van de me thode der Watervrienden en figuurzwem- men door de jeugdploeg. Barometers Thermometers Briletui 's GROTE HOUTSTRAAT 1 i bij de Houtbrug (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 1 December 1949 GEHUWD: 1. Dec., E. van Es en L. M. van der Kort. BEVALLEN van een zoon: 30 Nov., J. Els- kampde Vos; A. E. van OverveldSmits; W. M. C. Huitingde Rooij; 1 Dec., G. C. Elferingvan Bakel. BEVALLEN van een dochter: 30 Nov., P. A. Straathof—Teunis; W. H. van Galen— Somers; R. de Waal MalefijtVisser. OVERLEDEN: 29 Nov. F. W. J. Bosen, 58 j.. Schotersingel; 30 Nov., E. H. K. van Sluij- ters, 88 j„ Iordensstraat. FEUILLETON die zijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 31) Abel Tattlecombe knikte plechtig. Als' Emily vreemde dingen uithaalde, dan moest daar een stokje voor gestoken worden; hij was altijd van oordeel geweest, dat ze in een inrichting thuis hoorde. Hij ironsie. Er is een ding, dat u niet genoemd hebt, maar waar ik wel degelijk over nagedacht heb, toen William, nadat hij mij een bezoek had gebracht, neergeslagen werd. Het komt mij een beetje al te toevallig voor, dat ik zo plotseling werd neergeslagen, en daarna William, en dat er tussen die twee dingen geen verband zou zijnf lijkt me onwaar schijnlijk. Beide gevallen lijken tè veel op elkaar. Het komt me voor, dat beide keren de aanvaller het op één van ons gemunt had. En ik geloof nü, dat het William is ge weest, die hij hebben wilde. We zouden heel goed voor elkaar door kunnen gaan, als we ons met het licht uit een openstaan de deur achter ons. in een overigens don kere straat bevinden. Maar als ze William wilden hebben op de avond, dat ik werd neergeslagen, dan zou het niet Emily Salt geweest kunnen zijn, die het deed. Waarom niet? Abel legde zijn hand op de knie van zijn gezonde been. Omdat het een zg. gezellige avond van onze kerk was, en Emily daar heen ging. Ze schijnt zich daar overigens erg wonderlijk gedragen te hebben. Abby schaamde zich erover, ze zei, dat als Emily dan met alle geweld aanwezig wilde zijn, ze zich toch wel fatsoenlijk kon gedragen en niet als een halve dwaas om zich heen moest gaan zitten kijken, alsof het gezel schap haar niet in 't minst aanging, terwijl ze als iemand haar aansprak, een ruw antwoord gaf. Ik herinner me niet dat Abby ooit zo te keer is gegaan over Emi ly's gedrag, maar ze scheen werkelijk buiten zichzelf van verontwaardiging. Er is dus geen twijfel mogelijk, dat Emily Salt die avond daar aanwezig was. Ik weet, dat Emily geen grote genegenheid voor me koestert, daar bestaat ook geen enkele reden voor maar ik geloof toch niet, dat ze zover zou gaan, dat ze op een regenachtige avond om ongeveer half elf hierheen zou teruggaan, om mij neer te slaan. En als William bedoeld werd, dan vraag ik me af, wat ze op dat moment voor reden kon hebben hem aan te vallen? Ik veranderde mijn testament niet en sprak er ook met geen woord over met Abby, vóórdat ik uit het ziekenhuis terug was. Dus afgezien van het feit, dat ze die avond bezet was, zie ik ook geen enkele reden voor haar om zo iets te doen. En aange zien ze ziek in bed ligt en het ene eind van een auto niet van het andere weet te onderscheiden, is het ook uitgesloten, dat ze met William's wiel heeft geknoeid. Ze is doodsbenauwd voor machines, ze raakt Abby's naaimachine niet aan. Ik zie dus niet, hoe het Emily Salt geweest kan zijn. Hij knikte en keek Katherine met zijn grote blauwe ogen strak aan. Na even zwijgen vroeg Katherine: Mag ik vanmiddag vrij nemen? Hij knikte op nieuw. Ja, natuurlijk, maar ik begrijp niet goed, wat u wilt gaan doen. Het kan Emly echt niet geweest zijn. Haar stem klonk heel zacht, terwijl ze langzaam zei: Maar misschien is er iemand anders. Meneer Tattlecombe keek haar scherp aan. Ze heeft iemand op het oog, dacht hij, maar hij zei: Iemand, die William uit de weg zou willen ruimen? Zijn stem klonk plechtig, toen hij vervolgde: Af gunst is een zonde; mensen, die jaloers zijn, worden soms tot daden gebracht, waarvan ze zelf de gevolgen niet over zien. U zoudt er versteld van staan, als ik u vertelde, wat ik jaloerse mensen al heb zien doen. Gaat u vanmiddag rustig naar die vrouwelijke detective ik vind het een zonderling beroep voor een vrouw, maar tegenwoordig is er niet veel, wat vrouwen niét doen. Doet u uw best, dat de politie er niet bij gehaald wordt, als het enigszins mogelijk is. En laten ze voor al Abby niet gaan lastig vallen met deze zaak, dat zou erg onaangenaam voor haar zijn en ik zie werkelijk niet, hoe het Emily Salt geweest zou kunnen zijn HOOFDSTUK XXIII. Katherine zat in een van juffrouw Silver's ouderwetse stoelen en vertelde haar van het losgedraaide wiel, Emily Salt's ziekte en haar onwetendheid ten opzichte van auto's. Daarna herhaalde ze meneer Tattlecombe's beschouwingen over zijn eigen ongeval en de „gezellige avond" van zijn kerkgenootschap. Toen ze alles verteld had, keek ze juffrouw Silver aan, die dezelfde donkergroene jurk droeg met hetzelfde hoge boordje, maar een andere broche had opgestoken. Deze broche had een gouden rand en in het midden zat onder glas een vlechtje haar van juffrouw Silver's grootouders, wier nagedachtenis op deze wijze in ere werd gehouden. Haar blauwe breiwerk het jasje voor de kleine Josephine was goed opgeschoten. Haar naalden tikten ijverig. Juffrouw Sil ver keek op en zei: U maakt zich grote zorgen niet waar? Ja, inderdaad. Als hij met die auto weg was gereden, zou hij midden in het drukke verkeer een ongeluk hebben kun nen krijgen. Hij had gemakkelijk dood kunnen zijn. Juffrouw Silver zweeg. Ze bleef door breien. Het ontging haar niet, dat me vrouw Smith er zeer bleek uitzag en ken nelijk in grote spanning leefde. Haar stil zwijgen had het door haar beoogde resul taat, want Katherine begon te spreken: U hebt gezegd, dat ik niet bij u terug behoefde te komen, tenzij ik besloten had, u m'n volle vertrouwen te geven. Maar u moet begrijpen, dat dat niet zo héél een voudig is. Ik ben van mening, dat iemand pogingen in 't werk stelt, om William uit de weg te ruimen. Ik dacht, dat het in dit verband juist was, u te vragen, of u kon ontdekken, of Emily Salt hier de hand in had. Ze is een zonderling en woedend over meneer Tattlecombe's testament, en de twee aanvallen op William vonden plaats vlak nadat hij een bezoek aan Selby Street had gebracht. Maar die aanval op meneer Tattlecombe en die geschiedenis met dat autowiel, wel.daar schijnt ze niet veel mee te maken te kunnen hebben. Als ik andere mensen noem, dan stuit u misschien op dingen, die u niet verant woord vindt om te verzwijgen. In die positie verkeer ik zelf momenteel ook: Ik weet niet of het verantwoord is, dat ik niet alles vertel, maar ik weet ook niet of het tegendeel verantwoord is. Als ik u enkele dingen vertel, kan ik dat niet meer ongedaan maken. Misschien zoudt u alles onzin vinden, maar misschien vindt u een en ander ook zo ernstig, dat u van oordeel benty dat u er niet over kunt zwijgen. Ik loop hier over te piekeren en weet niet hoe ik eruit moet komen. Ik ben zeer bezorgd over William. U had gelijk, toen u zei, dat ik wilde, dat het Emily Salt was. Dat is inderdaad waar. Ze is een vreemde en niet helemaal wijs. Maar er zijn aanwijzingen, dat het niet Emily geweest kan zijn. Juffrouw Silver boog haar hoofd over haar breiwerk. U hebt een en ander heel duidelijk gesteld. Katherne zuchtte even. Maar ik heb helemaal niet het gevoel dat alles me duidelijk is. Ik ben hierheen gekomen, omdat ik zo bang ben dat William iets overkomt. Ais je angst hebt, kun je niet helemaal helder denken. Juffrouw Silver kuchte. U zei me daar net, dat, als u me bepaalde dingen ver telde, ik het misschien als m'n plicht zou voelen ze aan de politie te rapporteren. Dat bedoelde u toch? Maar als het mijn plicht zou zijn naar de politie te gaan, zou het dan óók uw plicht niet zijn? Ja...., zei Katherine met een diepe zucht. Of u mij een en ander vertelt, doet niets van uw plicht af. Het zou alleen de zaak duidelijker maken. Ja.... En u gelooft toch, dat het leven van uw man in gevaar is? Katherine rilde even. Ze zei opnieuw: Jaen voegde er aan toe: Ik weet niet goed, waar ik moet beginnen. Juffrouw Silver's naalden tikten en het blauwe wollen babyjasje bewoog op en neer. Ze zei met iets van vriendelijke aan moediging in haar stem: Als u eerst maar een begin gemaakt hebt, dan komt de rest van zelf wel. De eerste stap is altijd de moeilijkste. Ja.zei Katherine weer. Ze zat rechtop in haar stoel en hield haar handen in haar schoot ineen geklemd. Ik geloof, dat ik het beste kan beginnen met de 6e December, de dag voordat meneer Tattle combe dat ongeval overkwam. Ik heb u, meen ik, verteld, dat William speelgoed ontwerpt? Zijn creaties zijn prachtig. Tot nu toe wordt dat speelgoed vervaardigd in een werkplaats achter de winkel door William, tezamen met een oude man, een knechtje, en sinds ik daar werk, ook met mij. Wel, dat speelgoed moet natuurlijk veel grotere bekendheid krijgen. Ik denk niet, dat u ooit gehoord hebt van de firma Eversley. Ze zijn fabrikanten van allerlei soort dingen en één ervan is speelgoed. William kreeg meneer Tattlecombe's toe stemming om zich met deze firma in ver binding te stellen om te zien, of zij be langstelling hadden om zijn houten bees ten onder zijn patent te vervaardigen, en op de 6de December had hij een afspraak gemaakt om daar op kantoor te komen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6