Benno en de bedelaar^ Op eerste toneelsymposium is veel gesproken over vraagstuk der nationale dramaturgie Amsterdamse Beurs Kort en België moderniseert zijn spoorwegen Electrificatie gaat geleidelijk verder Vrijdag 2 December 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant 5 Als bijdrage tot de viering van het 75- jarig bestaan van de Toneelschool heeft het Nederlands Toneelverbond gisteren in het Americain Hotel te Amsterdam een sym posium gehouden, waar een keur van spre iiers beschouwingen wijdde aan het vraag stuk van toneel en werkelijkheid. Dit was de eerste keer dat in Nederland een derge lijk symposium plaats had. De term be tekent letterlijk drinkgelag, doch hier zou men zich slechts aan woorden te buiten Kunnen gaan, aldus verklaarde voorzitter A. den Hertog. Als eerste onderdeel van het gekozen thema kwam de verhouding „dramaturgie 5ii werkelijkheid" aan de orde, dat in een objectief en refererend relaas werd inge leid door A. Defresne, die voorbeelden gaf van de zeer uiteenlopende werkwijzen der toneelschrijvers. die echter allen één ken merk gemeen hebben: het geloof in de onvermïj delijkheid. De schrijver A. den Hertog meende dat het toneel zich slechts zover kan ontplooien als de verbeeldingskracht van het publiek gedoogt. Dank zij de gave der fantasie kun nen de gevoelige auteurs de hen omgevende wereld ontvluchten in een zelfgeschapen werkelijkheid, waarheen het auditorium hen moet volgen. De toneelschrijvers moe ien het samenstel van suggestieve scènische mogelijkheden terdege kennen, anders kan de ontbrekende vijftig procent van het ge schreven stuk nooit naai- behoren worden aangevuld. De gelegenheid ontbreekt ech ter om deze kennis in de practijk op te doen. Nier te lande bestaat de paradoxale toe stand dat de dramaturg immers niet op de planken wordt toegelaten omdat hij niet volleerd is! Daarom stelde spreker voor een nationaal proeftoneel te stichten bij voorbeeld door afgestudeerden van de Toneelschool te verenigen in een studio, die uitsluitend een Nederlands répertoire :ou moeten spelen. Poëzie gevraagd De jonge auteur M. van Loggem sprak In een buitengewoon interessant betoog de overtuiging uit, dat de wederopbloei van de dramatische kunst alleen mogelijk zou worden door te breken met het realisme. Hij verlangde een symbolische taal met autonome schoonheid of kort gezegd: poëzie op de planken. Voor de acteur be staan slechts objectieve reacties, voorge schreven door de tekst. Ook de handeling - wel degelijk te onderscheiden van actie - dient zich volgens spreker te beperken tot symbolische weergeving van het niet actueel gebeurde. Jo Sternheim was de eerste die het woord voerde over de maatschappelijke functie van het toneel. Met 'iet hem eigen scepticisme herinnerde hij er aan dat drie-kwart van de bevolking niet naar de schouwburg gaat omdat men het toneel onwaarschijnlijk, onzedelijk, afgesproken werk of domweg flauwekul vindt. Men moet dus steeds zoeken naar een compro mis tussen wei-keiijkheid en wenselijkheid. Dat is altijd, zo geweest, zei spreker, ook tijdens de zogenaamde klassieke bloeipe rioden. Men moet zich richten naar de werkelijkheid die in de maatschappij leeft. In Nederland bepaalt de ontwikkeling de belangstelling. Hetzelfde onderwerp werd vervolgens belicht door Jacques Huisman, directeur van het Théatre National te Brussel, die vertelde hoe men in België heeft getracht het publiek uit te breiden door het geven van voorstellingen door een ambulant ge zelschap voor kinderen, boeren en kan toorpersoneel onder het motto: als het publiek niet naar de schouwburg komt, dan moet de schouwburg naar het publiek komen. „Het toneel moet met beide benen in de realiteit staan. De acteur kan zich niet af sluiten van de wereld!" Aldus Johan de Meester, de eerste spreker over het on derwerp: speeltrant en werkelijkheid. Hij wees op het werk van Tennessee Williams en Camus: een poëtische visie op het actuele bestaan. Ook de klassieken moeten bij opvoering getoetst aan de werkelijkheid van 1949. De spelers moeten geloven in de werkelijkheid van het irreëele. Herinne rend aan de samenwerking tussen Sta- nislawski en Tsjechow drong hij aan op nauwer contact van toneelleiders en dich ters. De toneelspeler, die de geest van deze tijd begrijpt zal de spreektrompet worden van de nieuwe Nederlandse auteurs, zon der welke onze theaters geen toekomst hebben. Joan Remmelts hield hierna een Gevarieerd programma van Haarlemse Kunstgemeenschap De Haarlemse Kunstgemeenschap heeft voor de laatste maand van het jaar nog een rijk gevariëérd programma vastgesteld. Op Vrijdag 9 December houdt de Rijks bouwmeester ir. G. Friedhoff in het ge bouw Lange Margarethastraat 13 een le zing met lichtbeelden over het begrip ar chitectuur. Op Zondagmorgen 18 December wordt in het Frans Halstheater een voorstelling van de Rubens-film van Paul Haesaerts en Henri Sporck gegeven. Op Donderdag 15 Decmber speelt het duo Map de Klijn (viool) en Alice Heksch (piano) in de Renaissance-zaal van het Frans Halsmuseum Sonaten van Bach, Mozart. Franck en Strawinsky. Op Donderdag 29 December wordt in het Frans Halsmuseum een speciale kin dermiddag gegeven door Ankie Last met haar poppenkast. Vertoond zal worden de grappige geschiedenis van Jan Pikkeding en mejuffrouw Last zal voorts de kinderen laten zingen en deze zang op haar accor- déon begeleiden. Tenslotte staat voor Donderdagavond 29 December nog een lezing van Henri A. Ett over E. du Perron op het programma. Slockoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 298 302% 241% 247% Philips 235% 237y. A. K 181% 183% Nederlandse Ford 2941/, Nederlandse Kabel 295 v. Berkei's Patent 113% Scheepvaart-Unie. 143% 143% Holl.Amerika Lijn 160 Deli Maatschappij 130% 132% H. V A 142% 145% A'dam Rubber 129 131% Ned. Handel Mij. 153 N.-I. Handelsbank 100% Billiton Mij. H gemoedelijke causerie, waarin hij wees op de vernatuurlijking van de speelwijze on der invloed van de film. Ook aan het toneelonderwijs werd aan dacht geschonken. Eerst door Fred Enge len, leraar aan de studio van hel Nationaal Theater te Antwerpen, die er op aandrong de leerlingen van het nulpunt te laten vertrekken en hen niet uit conservatisme een bepaalde vorm op te dringen. Han Bentz van den Berg (wiens bijdrage werd voorgelezen door Ank van der Moer) zei onder meer dat: de jeugd tegenwoordig meer bewust leeft dan vroeger en het be grip tot uitgangspunt wil nemen. Nodig is wederzijds vertrouwen tussen leraar en leerling, later tussen regisseur en aanko mende toneelspeler. De^ deelnemers aan het symposium ver enigden zich na afloop der lezingen aan een maaltijd, waar drukke discussies aan het gesprokene werden gewijd. Pessimisme in het visserijbedrijf De crisis welke er sinds enig'e dagen in het visserijbedrijf bestaat, dreigt al lengs grotere vormen aan te nemen. In rederskringen is men van mening dat binnen zeer korte tijd nog meer grote trawlers opgelegd zullen worden en dat men niet voor half Januari op een verbetering in de toestand hoeft te rekenen. Verscheidene reders zullen zich in de komende dagen dan ook genoodzaakt zien een deel van hun vloot uit de vaart te nemen. Ook het experiment van de Barendszee- visserij moet eigenlijk een mislukking genoemd worden. De hoop op export naar Duitsland of België is ijdel gebleken en de besomming werd een teleurstelling. Duitsland, dat 100.000 dollar voor vis op de handelsbalans heeft staan, wenst nog steeds geen gebruik te maken van haar kapitaal. De onderhandelingen die met onze Oostelijke buren over een eventuele uitvoer van verse vis werden gevoerd, hebben tot nu toe geen resultaten gehad en ook naar België kan niets worden uit gevoerd. Een der IJmuidense trawlers, de „Tzonne", besomde na een proeftocht naar de Barends zee totaal 38.600 en hoewel zelfs de ex ploitatiekosten door dit bedrag niet worden gedekt, hebben de betrokken reders beslo ten om de visserij op de Barendszee voort te zetten. Dit experiment dat voor de oorlog met regeringssubsidie voor het eerst werd uitgevoerd, wordt dus op het ogenblik her haald, maar nu op risico van de reders. Wanneer men, zo vernemen wij uit reders kringen, een einde zou maken aan deze visserij, is er voorlopig geen kans meer dat in de Barendszee een lonende exploi tatie tot ontwikkeling zou kunnen worden lebracht. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat de „Tzonne", voordat zij weer naar deze vïs- jronden vertrekt, een reis naar de Noord zee zal maken. Besprekingen hierover zijn echter nog gaande. Als gevolg van de sta kingen welke ongeveer een maand geleden in Engeland uitbraken, vertrokken de in Engelse havens gemeerde schepen alle tegelijk naar de visserij. Thans wordt de markt in Engeland dan ook overvoerd en komen dientengevolge grote hoeveelheden vis in de vismeelfabrieken terecht. Wanneer de grote drukte in Engeland echter geluwd is, zullen ook de Nederlandse Barendszee- vissers wellicht aan de overkant kunnen markten. De bemanning van de opgelegde traw lers verdiepen zich in pessimistische over peinzingen en de een ziet de toekomst nog zwarter in dan de ander. „Ons eerstvol gende trekkie ligt nog in een ver ver schiet" voorspelt een sombere visser en zijn maat beaamt dat met de woorden: „Ik zie me al bij de D.U.W. werken". Maar zo'n vaart zal het niet lopen. De werkloos geworden bemanning ontvangt volgens contract wachtgeld en de geruchten, dat sprake zou zijn van een tewerkstelling bij de D.U.W., zijn tot nu toe niet beves tigd. Gisteravond heeft de hier geschetste crisis in het visserijbedrijf, zoals elders in dit nummer gemeld wordt, voor IJmuiden een dramatische climax be reikt door het besluit van de reders aldaar, om de trawlvisserij voorlopig, in afwachting van betere tijden, te staken. Stille Armen worden vaak .ontdekt" „Stille Armen worden vaak pas ont dekt", zegt de heer D. H. Suerink. de direc teur van de Gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken, als we met hem praten over de Kerstinzameling, „wanneer een nieuwe sociale maatregel wordt getroffen. Zo ging het twee jaar geleden toen de nood voorziening voor ouden van dagen werd ingevoerd. De conmmissie die over de in gediende aanvragen moest beslissen, heeft wellicht toen pas beseft hoeveel ongeweten armoe er in een grote stad wordt geleden. Dit jaar heeft men een soortgelijke ont dekking gedaan door het in werking treden van de toeslagregeling op de ziekenfonds premie voor degenen met de laagste in komens. Vierhonderd gevallen werden in geschreven en men rekent op een verdub beling van dat aantal. Dat waren dus men sen die men veelal voordien niet kende. Bij een onderzoek naar hun financiële toestand kwamen soms triestigheden voor de dag. waarvan zelfs de ambtenaren van Sociale Zaken, die in dat sombere gebouw aan de Grote Houtstraat toeh met heel wat ellende in aanraking komen, versteld stonden". De heer Suerink heeft een dik dossier voor zich liggen. Het is een bundel narig heid die de neiging heeft alleen maar om vangrijker te worden. In die stapel papier valt de misère te lezen van eerzame bur gers, die in de spreekkamer van de direc teur van Sociale Zaken gelegenheid hebben gekregen iets te vertellen van hun zorg en hun kommer. Hier volgt een van hun verhalen: „Als je vijf getrouwde kinderen hebt, die ook weer kinderen hebben, dan vergeten ze je zo gauw, als vader en moeder oud zijn geworden. Je bent in hun ogen ouderwets geworden, begrijpt hun belangen niet en je kunt je niet aanpassen aan de moderne tijd." En zo slijten vader en moeder hun oude dag, met zijn tweeën overgebleven en de kinderen, met zorgen groot gebracht, kijken niet meer naar hun om. Ze hebben het te druk met hun eigen gezin en hun eigen werkzaamheden. Hun ideeën .zijn heel an ders dan die van die oude mensen. Zeker, vroeger waren het zeer goede ouders, die zich veel opofferingen voor hun kinderen hebben getroost. Je hebt er nu geen tijd meer voor om ze regelmatig op te zoeken. Stille Al-men?Zó vergeten de kin deren de ouders en zijn zó met alle aan dacht bij hun eigen belangen, dat het niet bij hen opkomt te bedenken of vader en moeder wel van die achttien gulden per week Noodwet Ouderdomsvoorziening kunnen rondkomen. Zij kennen die zorgen niet. Iedere week vijf gulden huur, iedere week één vijftig ziekenfondspremie, acht stuivers begrafenisfonds, allemaal van die achttien gulden. Ze zijn niet kwaad met hun ouders, in tegendeel, als vader of moeder jarig is, dan komen ze allemaal en genieten nog weer eens van het door moeder zelf gezette potje koffie. Fijn, dat die oudjes de Noodwet uitkering hebben, nu behoeven zij niets voor ze te doen. Zo gaat het maar al te vaak. Maar toch door die oudjes wordt stille armoede ge leden. Bij hen komt er met Kerstmis niets extra. Hun leven was een en al zorgen om de kinderen fatsoenlijk groot te brengen en op hun oude dag.moet iedere cent twee of drie keer omgedraaid worden. Door de Kerstinzameling voor de Stille Armen wordt getracht in de donkere dagen van het ten einde lopende jaar in zulke gevallen een lichtstraaltje te laten schijnen. Ook U kunt daaraan meehelpen. Bondig^ Ook in Frankrijk heeft men grote industrialisatieplannen. Verschillende industrie- arme gebieden zullen voor de nijverheid ontsloten worden en in Lotharingen is men daartoe reeds druk bezig met de bouw van een geweldige energiecentrale die, als zij gereed is, een constante capaciteit van 600 millioen kilowatt zal hebben. Een maquette van dit grote project. Toen hij uit het station kwam in het dampige zonlicht van de stilkoude herfst morgen, besefte Benno dat hij in een ver rukte stemming was. Hij wilde wel zwaaien met zijn actetas en huppelen naar de tram. Hij had een gevoel of iedereen om hem heen op de rand stond van het zwaaien en huppelen. Slechts een kleine provocatie was nodig om allen op het stationsplein te doen losbreken in een lachende, geurige operette, zingend en dansend, hun gebaren, hun woorden en hun stemmen stylerend als was de vrolijkheid de enige stemming die in het wezen der dingen weerklank zou vin den. Een taxi snorde voor hem weg, en hij snoof diep de geur van autogassen op, die zich vermengde met de frisse vochtigheid. Die geur was mooi. Alles was mooi. De dag was een zonnige uitgestrektheid voor hem van blijde dingen. De tram, lomp wiegend in de rails, vol mensen die aan het werk gingen, tintelend van activiteit op weg naar hun bureaux en hun toonbanken, om het leven zijn rozige drukte te geven. Op kantoor de goedige zware portier met zijn glimlach en zijn immer gelijke morgen groet. De brede, marmeren trap, statig nodend tot bestijgen. Boven achter de gla zen deur de guitige meisjes in kleurige truitjes voor hun schrijfmachines, een snufje scheerlotïon van een haastige voor bijganger, zijn eigen afdeling met de ande ren achter hun tafels, bezig en welgemoed. - morgen, de lunch, de middag; om kwart over vijf de ontmoeting met Katy, het drinken, het eten. de avond. Maar er was een vlekje. Hij kon het zich zelf niet meer ontkennen toen hij de brug naderde waar de bedelaar altijd stond. Een man met een houten been, die steunde op twee krukken: hij had een grote pet op en (Van onze correspondent te Brussel Met grote vreugde is in België het open- stellen van het nieuwe geëlectrificeerde spoorwegvak Brussel-Charleroi begroet. Men heeft daar ongeveer anderhalf jaar aan gewerkt en de Belgische industrie heeft er 5 millioen werkdagen aan besteed. Het grote metaal- en mijnencentrum Charleroi is thans op drie kwartier van de hoofdstad komen te liggen. De treinen rij den met een gemiddelde snelheid van 75 kilometer per uur, wat hier en daar tot een snelheid noopt van 120 kilometer per uur. Een interessante nieuwigheid die ech- Voor Rockefeller Center in New York is de traditionele (ditmaal twee-en-twintig meter hoge. uit Noonvegen geïmporteerde) Kerstboom op zijn plaats gebracht. De boom is bespoten met een vuurvaste ivitte verf. Op .9 December moet de boom versierd zijn. Meer dan vijfhonderd plastic bollen zullen voor decoratie ivorden aangebracht. Zeven mijl elcctrisch draad zal in het gevaarte worden verwerkt voor 7.500 lampjes. ter in Nederland reeds bekend is is dat uit deze treinen zal kunnen worden getele foneerd met geheel België. De nieuwe lijn heeft 1500 milliard francs of 115 millioen gulden gekost en men ver wacht, dat zij een veel economischer ex ploitatie zal mogelijk maken dan met de stoomtreinen, die geweldige hoeveelheden kolen verbruiken, het geval was. Dit is ook zeer wenselijk, omdat de Belgische spoor wegen allerminst floreren. De oorzaak daarvan is onder meer dat de maatschappij door de regering wordt verplicht zeer goed kope weekabonnementen voor de arbei ders te leveren. Kost de reis Brussel-Ant- werpen voor een gewone reiziger 60 francs in de derde klasse, een arbeider betaalt slechts enkele guldens voor de gehele week. Alle Uid-strijders van de oorlog 1914-1918, de invaliden, journalisten, leden van grote huisgezinnen (meer dan 3 kinderen), par lementsleden enzovoort genieten op de Belgische spoorwegen van reducties, die gaan van 10 tot 100 procent. Alleen reeds voor de arbeidersweekabonnementen is het verlies van de maatschappij 436 mil lioen francs. Het is dus logisch, dat de Belgische re gering middelen zoekt om het deficit van de spoorwegen en dus ook de subsidies van de regering tot op een minimum te beperken. Een eerste maatregel die slechts op lange termijn uitwerking op de resultaten kan hebben is de electrifica tie van het net. Een tweede maatregel is de beperking van het personeel .België heeft wel het grootste spoorwegnet van Europa (in verhouding tot zijn grondgebied), na melijk 4930 kilometer, maai- men vraagt zich in regeringskringen af, of het niet met minder dan 80.000 employés en arbeiders geëxploiteerd kan worden. Als de Noord-Zuid-verbinding zal zijn voltooid, waarschijnlijk in de loop van 1950, kunnen de treinen van Antwerpen onmid dellijk naar Charleroi doorrijden, wat een tijdsbesparing van een half uur betekent. Charleroi. Mons en andere industriële cen tra van Henegouwen zullen dan in directe verbinding staan met de haven van Ant werpen. Men hoopt daardoor het goederen verkeer per spoor te stimuleren en de con currentie met de wegvervoerders beter te kunnen doorstaan. De minister van Verkeer, P. W. Segers, is de man die deze spoorwegzaak moet op knappen. Voor 1950, aldus besliste hij, zal de staat slechts 1,3 milliard francs subsi diëren. Gevreesd wordt dat 1949 tegen de 3 milliard francs aan subsidies zal opslor pen. Het af te danken personeel zal inge schakeld worden in de autobusdiensten, die de kleine en niet-rendabele spoorlijnen zullen vervangen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE grijnsde, een grijns van verstarde vrien delijkheid, waarvoor men de ogen neer sloeg: die vielen dan op het centenbakje bij de rechter kruk. Benno's geld had nog nooit in dat bakje gekletterd. De eerste keer dat hij de man passeerde was hij slecht gehumeurd, en merkte hem met nijdige afkeuring op. De volgende keren had de man hem herinnerd aan die onaangename dag, en geladen met afwerende boosheid liep hij hem voorbij. Zo had zich de traditie gevormd, dat Benno de bedelaar met de bruine tanden niets gaf. Eén slechte dag kon dat op den duur niet rechtvaardigen; hij haalde langzamerhand een fort van argumenten bi,'een, waar achter hij vrijdom zocht van de betaalplicht die er niet was. De man bulkte waarschijn lijk van het geld, was zijn hoofdverweer. Dat gebeurde vaak bij die smeerlappen. Al die centen van terloopse voorbijgangers bouwden een klein vermogen; de ganse dag ratelde de centenregen je zag de butsen er van in het bakje. Benno's centen zou den geen buts verdiepen de man was hem doorzichtig als glas. De argumenten waren te goed en te tal rijk om te voldoen, en Benno moest dat zichzelf wel toegeven. Maar hij was niet van zins zich door malle sentimenten een erfelijkheidskwestie waarschijnlijk van het juiste pad te laten dringen. Toch bleef de zaak onaangenaam. Twee keer per dag een zacht, vervelend prikje van de im mer aanwezige bedelaar. Maar toen hij de brug naderde zag hij dat de bedelaar er niet was voor het eerst in minstens een jaar. Het gaf een vreemde leegte, die met een lichte angst zijn geluk verstoorde. Hij stapte op de tram en reed naar kantoor. De mensen op het achterbalkon zag hij niet. Hij staarde naar de rails die onder de wagen uit schoten en piekerde. Misschien was de man dood kreunend en hongerig gestorven, alleen in een klein, vies huisje. De theorie van zijn rijkdom toonde zich nu in zijn naakte laf heid. Natuurlijk was de man straatarm ge weest. Duizenden passeerden hem onver schillig, een enkeling wierp misschien eens een schamele cent in het bakje. Iedere da^ stond hij daar, en iedere dag zag hij Benno voorbijkomen, druk lopend met een ver zonken blik, die zijn voortdurende bewust heid van het gedeukte bakje trachtte te ontkennen. Zou dan niet een gevoel van bange eenzaamheid die invalide uitgesto tene overvallen hebben; een gevoel dat door een enkel klein geldstuk te verzachten as? Op kantoor trachtte Benno tevergeefs de wroeging die zich aan hem opdrong te ver geten. Hij wist te goed dat hij tekort ge schoten was. Zijn vrees om geld uit te geven zonder eigen nut had hem op een dwaalspoor geleid. Pas het einde van de bedelaar had hem de ogen geopend nu was hij te laat. O, als hij toch nog leefde morgen weer op de brug zou staan' Maar Benno was voor zichzelf zeker dat het zo niet kon zijn. Deze man kon slechts ziek worden om te sterven, verstoken van hoop en troost. Als hij op keek van zijn werk, zag hij buiten de blauwe, heldere herfsthemel langzaam dieper van kleur worden bij het vervliegen van de nevels. Het was als ont hulden die dunne doorzichtige wolken zo het wezen van de weemoed, en beurtelings voelde Benno zich opgenomen in een wij dere diepere waarheid, en weer gekweld door zijn eigen fout. Hij werd onrustig, en vroeg zich af of hij deze kleine, felle smaad jegens zichzelf nog eens zou kunnen uit wissen. Misschien wel alleen door zijn zonde in zichzelf te verwerken. De ge dachte lokte hem niet, na zijn overmoe dige, blijde stemming. Hij verlangde naar zijn lunchtijd. Om half een wandelde hij het kantoor uit en ging rechts af, dan naar links over stekend een zijstraat in. Toen hij daar de hoek om sloeg, keek hij recht in het gezicht van de kleine, grijn zende man met de bruine tanden. Een koperen bakje stond bij de rechter kruk. Haastig, met een verzonken blik, als zag hij bakje noch bedelaar, spoedde Benno zich voort. Haarlemmermeer SLECHT BEZOCHT KERKCONCERT Het concert door het Christelijk gemengd zangkoor „Haarlem" onder leiding van Her man Dees in de Gereformeerde Kerk te Hoofddorp, dat Donderdagavond werd gege ven met medewerking van Will Leising, viool en J. Silvis, orgel, was zeer slecht bezocht. Er waren slechts twintig bezoekers waar schijnlijk doordat er zo weinig ruchtbaarheid aan de uitvoering was gegeven hetgeen vooral betreurd moet worden omdat de uit voering op hoog peil stond. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Petrus Gerardus Franciscus, van G. P. Loogman en M. M. Broer: Linda Elisabeth Cornelia, d. van W. C. den Hertog en G. H. v. d. Berg; Louis, z, van G. Kooren en L. W. Kleine; René Arthur, z. van P. H. Zaalberg en J. G. M. Groeneveld; Gerrit, z. van W. Kamerman en G. Lammers; Feberta Hcndrica. d. van H. Kwint en G. G. Lagen dijk; Agatha Wilehlmina Afra Maria, d. van B. J. v. d. Veldt en C. M. Bouchier; Eduard Ter gelegenheid van de onthulling van het Voortrekkersmonument te Pretoria op 16 December zal de K. L. M. op 14 Decem- - ber een tweede „Dingaansvlucht" naar Zuid- Afrika uitvoeren. Op alle poststukken, die de aanwijzing dragen: „Per K.L.M.-vlucht Am- I sterdam—Johannesburg 14 December 1949 zal een speciaal poststempel worden aan- gebracht. Te Leiden is overleden de heer Joh- 1 Boot. een bekend industrieel. De heer Boot, die 63 jaar is geworden, was directeur van de motorenfabriek „De Industrie" te Alphen aan de Rijn. Tc 's Hertogenbosch is plotseling over leden de heer A. A. J. M. van Meerwijk, sedert 1937 notaris aldaar. Hij was onder andere candidaat-notaris te Haarlem. De heer Van Meerwijk is secretaris-penningmeester van de Broederschap van candidaat-notans- sen in Nederland geweest. Op feestelijke wijze is te Middelburg de nieuwe kazerne van de centrale opleiding administratief kader geopend. Tevens werd bij deze gelegenheid het 25-jarig bestaan dei- opleiding herdacht. Namens een comité uit de burgerij bood de waarnemend burgemeester van Middelburg, de heer J. W. Koegeler, vier trommen en twee bazuinen aan. In November vertegenwoordigde de aandelenomzet aan de Amsterdamse Effec tenbeurs een nominale waarde van i 3ü.ö< (.om (October: f 29.842.189). Obligaties werden verhandeld tot een nominaal bedrag van f62.592.Yi 7 (f72.794.600). Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te 's Gravenhage werd gisteren een receptie gehouden. De heer J. Meihuizen, directeur-intendant van het gebouw, is oe- noemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Bjj beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is ingesteld een commissie tot bestudering van goede onderwijsmethoden voor het algemeen vormend nijverheidsonderwijs voor meisjes. Tot voorzitter is benoemd prof. dr. Ph. Kohn- stamm te Ermelo. De gemeentelijke electrische centrale van Urk is gesloten. Sinds 1918 heeft het be drijf het eiland van stroom voorzien. Voor taan zal de IJselcentrale in Zwolle dit doen. Men zal er nu kennis maken met „piekuren en bezuiniging, welke bij het gemeentelijke bedrijf van Urk onbekend waren. Zelfs in de laatste oorlogswinter draaide het bedrijf d00r' HAARLEM EN OMGEVING De heer A. W. G. Zijlstra. adm. ambte naar le klasse bij de Rijkswaterstaat te Gro ningen, is benoemd tot bureelchef van de Waterstaat te Haarlem. De padvinders van Bakenessergroep 15 X zullen Zaterdag in het clubnuis d' Appelaar" in de Damstraat een Sint Nico- iaasfeest geven voor een vijtigtal kinderen uit Haarlem-Noord. B en W. hebben toestemming verleend tot het verhogen van de entréeprijs der volks concerten van de H. O. V. Op uitnodiging van de Stichting tot er- kondiging van het Evangelie zal de heer J. A. Bruyn uit Wassenaar een viertal lezingen houden in de Zuiderkapel aan de Zuider straat te Haarlem over de vervulling van het Profetisch Woord in verband met de teke nen der tijden. De eerste is Donderdag 8 December over: „De Wederkomst van Christus". Daniël Willem, z. van A. de Beer en E. E. Bosch; Walterus Wenceslaus Maria. z. van B. v. Schagen en M. M. E. te Kloese, Alicia Jo hanna, d. van W. Kemp en L. Middelkoop; Johannes Hermanus Cornells, z. van H. C. Jonkman en J. B. v. d. Haak; Leendert. z. van B. v. Groeningen en G. Bokhorst; Adrianus, z. van J. A. Monster en A. Groene woud; Wil helm ina. d. van H. Hogeveen en S. v. Limpt. ONDERTROUWD: Cornells van Leeuwen en Jannetje Klomp: Tijs Reurekas en Aletta Verhoeven: Govert Nieuwenhuis en Adriaantje Neeltje Bood; Nicolaas Adrianus Koopman en Petronella Maria Thcresia van Mil; Henricus Martinus Gerardus Hagens en Catharina Adriana Möllers. GETROUWD: Jan Camfferman en Janne tje de Leeuw; Reindert Bart en Elisabeth Gerarda Blommestein: Maarten Rensen en Grietje Oosterhof; Christoffel Guldemeester en Klasina Kulk: Hendrik de Tree en Marie van Dongen; Johan Hendrik Klaassen en Maria Volkerdina Slooten. OVERLEDEN: Greta. 8 mnd., d. van J. v. Emden en J. v. Noorloos. Lisse NUT VAN HET ALGEMEEN Woensdag 7 December houdt het Departe ment Lisse zijn eerste bijeenkomst in dit seizoen. De heer H. Tienstra propaganda-chef van het nationaal Zwitserse Verkeersbureau zal een causerie houden. Enkele geluids films zullen worden vertoond. BILJARTBOND BLOEMBOLLENSTREEK Voor de competitie zijn gespeeld: Eerste klasse: Flora. NoordwijkExcelsior 26 LutoP. Gijzcnbrug 44: P. Gijzen- brugNoordwijkerhout 80; Flora I. Noord- wijkVIOS 44; Excelsior Luto 44, Tweede klasse: Excelsior 2Concordia I 8—0. Derde klasse: De Oude Post IFlora 3, Noordwijk 6—2; P. Gijzenbrug 3—De Oude Post I 35; P. Gijzcnbrug 2Concordia 2 4—4. Vierde klasse: De Kaag IFlora 4, Noord wijk 62; Noordwijkerhout 2De Kaag 2 6—2. Vijfde klasse: Luto 6Excelsior 4 26; Vios 5Concordia 3 26. Nieuw Vepnep Tentoonstelling ,Op Vrijdag 8 en Zaterdag 9 December zal de konijnen- en duivenvereniging „Ons Aller Belang" een tentoonstelling houden in hótel De Gouden Leeuw te Nieuw Vennep. Heemstede BEREIDING VAN LEKKERNIJEN Donderdagavond gaf mejuffrouw A. J. Paulissen, lerares aan de gemeentelijke kook cursus voor Mulo-leerlingen te Heemstede, onder auspiciën van de Commissie voor Huis houdelijke Voorlichting een demonstratie hoe men ter gelegenheid van de komende feest dagen goede en goedkope lekkernijen kan bereiden. Er was voor deze avond, die in het gebouw voor Christelijke belangen werd ge houden. een flinke belangstelling en het gehoor is ongetwijfeld met heel wat aardige tips naar huis gegaan. Op Vrijdag 16 December houdt de Com missie een vergadering in de Cantine aan de Heemsteedse Dreef. Op die avond houdt de vogelkenner J. Drijver een lezing met licht beelden over het leven der vogels. BURGERLIJKE STAND GETROUWD: J. Derksen. en H. W. Hub- bers: J. W. van Wageningen en J. Jubbega; W. Stijnman en W. A Roosen; A. R. van Eldik en W. van der Weide. GEBOREN: Johanna Wilhelmina, d. van L. J. Serné en J. M. Le Fèvrc: Emmy Marjolijn, d. van C L. Deelder cn R. G. Klein; Jeroen Christiaan Josephus. z„ van J. W. B Vemjl- bergen en J. S. Verhoeven: Lydia. d. van P. L. J. van Andel en N. van Beinum; Anna Alida Johanna, d. van A. T. Heemskerk en A. M. C. Verhoef; Joliannes Hendricus, z. van M. H. Kokkelkoren en F. J. E. Hilscher; Maria Theresia. d. van J. F. Verheijden en J. T. Pijpers; Johannes Nicolaas Gerardus, z., van N. W. van Vessum cn G. C. Klerk. OVERLEDEN: G. M. Albrecht, 77 j.: P. J. Warmerdam, 79 j.; R. H. Wagenborg. 58 j.) L. J. Sabelis, 67 j.; L. F. van Holten, 85 J.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7