r Niet-kohierbelasringen hadden in October een record-opbrengst Uit de Heemsteedse archieven Gramofoonplaten CORSELET 7.25 STEP Nappa Handschoenen ,,'t Groenten en Fruithuis" P. C. INEKE OOK VOOR U! BEKENDMAKING! Leesportefeuille „AMSTERDAM" Vrijdag 2 December 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant 6 WAT DE FISCUS ONTVANGT De loonbelasting, de accijns op tabak en de motor rijtuigenbelasting overschreden reeds de jaarraming Uit een overzicht van het ministerie van Financiën van de stand der rijksmiddelen over October 1949 blijkt dat een netto be drag aan aanslagen voor de kohierbelas tingen, (inclusief opcenten en vermenig vuldigingsfactor voor de gemeentefonds- belastingen) werd opgelegd van 57,1 millioen. Voor de komende maanden zal dit bedrag belangrijk hoger worden, wan neer het opleggen van voorlopige aansla gen 1949 voor de inkomsten- en vermo gensbelasting goed op gang komt. Ten aanzien van de inkomstenbelasting is met deze voorlopige aanslagregeling een zeer bescheiden begin gemaakt.. Het ko hierbedrag steeg met 3 millioen tot 4.3 millioen. Over oudere belastingjaren, met name definitieve aanslagen 1946 en 1947, werd voorts bijna 7 millioen opgelegd. Het kohierbedrag, boekingstijdvak 1948/49, is hierdoor tot 743 millioen gestegen. Voor de aanslagregelïng van de Vennoot schapsbelasting werd 24.7 millioen ten kohiere gebracht, waarmede het in het lopende jaar opgelegde bedrag tot 254 millioen is gestegen. De voorlopige aanslagregeling voor de Ondernemingsbelasting 1949 is verder ge vorderd dan bij de Inkomstenbelasting. Het kohierbedrag (inclusief vermenigvul digingsfactor) is op 35 millioen gekomen. Tegenover een totaal aan aanslagen voor de kohierbelastingen van 57,1 millioen stonden ontvangsten ad 129,8 millioen, waarvan 5 millioen door afboeking op zekerheidstellingen. Het nog in te vorderen bedrag daalde hierdoor met 73 millioen tot 934 millioen. Dit laatste bedrag be staat voor een belangrijk deel uit restan ten van oude boekingstijdvakken. De in vordering hiervan verloopt niet vlot, mede imdat de invoering van de later opgelegde aanslagen daarnaast voortgang moet vin den. Het totaal ontvangen bedrag aan zeker heidstellingen daalde in October tengevol ge van teruggaven met 2,5 millioen tot f 1.955,1 millioen. Aan het einde van de •naand moest nog 98,3 millioen worden evorderd. Gestort en opgelegd was toen dus 2.053,4 millioen. Er was ultimo October in totaal 1.931 millioen afgeboekt, waarvan 626,3 mil- ioen inzake de beide heffingen. Niet-koliierbelastingen De nïet-kohierbelastingen leverden in October met 264,4 millioen opnieuw een recordopbrengst. Een aantal belastingen overschreed de jaarraming, namelijk de Loonbelasting, de accijns op tabak en de Motorrijtuigenbelasting. Opvallend is het zeer hoge bedrag dat aan Loonbelasting werd ontvangen, name lijk 76.9 millioen. Tot dusver was de op brengst over October 1948 met 69,6 mil lioen de hoogste geweest. Ook aan ver eveningsheffing werd meer dan in enige voorgaande maand geïnd, namelijk 27,7 millioen. De opbrengst van de derde be lasting, die per kwartaal wordt gelieven, de Omzetbelasting, was 83,2 millioen. Dit wijkt weinig af van dat, hetwelk in de vijf voorafgaande eerste maanden van een kwartaal werd geïnd, met uitzondering van April 1949, toen 70 millioen werd ont vangen. Aan dividendbelasting kwam in October slechts een gering bedrag binnen. De op brengst van 1,5 millioenQwas de laagste van het jaar. De ontvangsten aan invoer rechten waren normaal. Enige invloed van de devalualie viel nog niet te onder scheiden. De opbrengst van de bier accijns geeft een scherpe daling te zien; ook die van de suikeraccijns liep in October terug. De scherpe stijging van de ontvangsten aan tabaksaccijns in Septem ber tot bijna 25 millioen bleek slechts tijdelijk te zijn. Het peil is echter nog hoger dan in de eerste helft van 1949. Buitengewone heffingen Het bruto-kohierbedrag der beide bij zondere heffingen steeg in October met 8.4 millioen tot 3.393,1 millioen; 2.329,5 millioen hiervan betreft de Vermogensaan- wasbelasting en 1.063,6 millioen, de Hef- l'ing-Ineens. De teruggaven stegen daar tegenover met 14 millioen tot 292 mil lioen. Het netto-kohierbedrag daalde tot 3.101 millioen. In October werd op de beide heffingen 19,7 millioen geïnd, waarmede de ont vangsten in 1949 op 529,3 millioen en de totale - ontvangsten op 2.677,4 millioen zijn gekomen. Van laatstgenoemd bedrag is voldaan door afboeking op zekerheid stellingen 626,3 millioen, met geblok keerd tegoed en inschrijvingen Grootboek 1946 1.066,2 millioen en met overige ge consolideerde staatsschuld 485,6 millioen. De inschrijvingen Grootboek 1946 ver minderden in October met 4 millioen. Achterstand premiebetaling voor sociale verzekering Gegevens over Haarlem en omgeving Wij hebben enige weken geleden reeds enkele gegevens ontleend aan het jaar verslag over 1948 van de Raad van Arbeid te Haarlem. Ook over dc achterstand die er is in de premiebetaling voor verschil lende sociale verzekeringen. Bij een nadere bestudering van het uit gebreide cijfermateriaal werden wij even wel getroffen door de ernst van deze ach terstand. Zij bedroeg op 1 Juli 1948: Ongevallenwet 1.870.842 Landbouw Ongevallenwet 39.124 Ziektewet 57.323 Totaal 1.967.289 Vergeelde akten vertellen interessante dingen In de archieven van Heemstede liggen veel vergeelde akten. Zij worden natuur lijk niet vaak geraadpleegd en toch zijn er interessante dingen uit op te diepen. De naam Heemstede Heemstede wordt het eerst genoemd in een schenking van graaf Dirk II en zijn gema lin aan het klooster van Egmond, die da teert uit omstreeks 989. Graaf Dirk V heeft die schenking bevestigd in 1083. Maar dat is geen officiële akte, maar slechts een af schrift; het origineel berust in het Rijks archief in Den Haag. De bevolking Uit een stuk der Verpondinghe van 1494 blijkt dat Heemstede toen nog slechts 65 haardsteden telde. In 1514 was dit vol gens een telling van een kapelaan ge stegen tot 82. Een stuk van 1651 spreekt van 330 gezin nen. Toen behoorde ook Bennebroek tot Heemstede. In 1787 werden er in Heemstede alleen slechts 196 huisgezinnen geteld. In 1850 werden opgegeven voor Heem stede: 285 huizen en 2332 inwoners. Die wisseling in aantal is te verklaren omdat de heerlijkheid Heemstede enige keren verkleind werd, ook in 1466 toen Berckenrode ervan werd afgescheiden, In 1653 schonk Adrïaan Paauw het zuidelijk deel van zijn heerlijkheid, Bennebroek, aan zijn tweede zoon Adriaan. Bezwaar tegen een galg Haarlem had voor het beleg in 1572 een galg opgeiücht ten zuiden van Den Hout bij de hofstede „Spruitenbosch" In 1631 werd er een opgericht op de Kolkweide, een stuk grond dat eigendom was van het gast huis, naast de kolk van de Gasthuis-Zand- vaart. Daar dit op het rechtsgebied van de Heer van Heemstede was, maakte hij er be zwaar tegen, Haarlem-moest zijn misdadi gers maar op eigen terrein ophangen! Waar de boeten bleven! De Baljuw van Kennemerland sprak in de 17e eeuw recht. Onder de straffen wa ren ook geldboeten. Er was evenwel be paald dat hij de helft van de boeten aan de Heer van Heemstede moest uitkeren. De andere helft mocht hij blijkbaar zelf hou den. Voor zijn moeite. "Volksspelen De Hout viel vroeger onder jurisdictie van de Heer van Heemstede. Hij gaf in de 17e en 18e eeuw consent voor „het zetten van kramen, schieten van de papegaai, rij den van de gans en het houden van jong spel". Onder het laatste werd verstaan lansen met muziek. Duinen en wildernis Onder het gebied van de heerlijkheid -leemstede behoorden in de 15e en 16e eeuw ook duinen en wildernis (onbewerkte en ongebruikte gronden). De grens liep toen blijkbaar een heel stuk ten Westen van de Leidse Vaart. Uit alles blijkt ook dat de duinen in vroeger eeuwen dieper in het land gevonden werden. In „Groenendaal" en „Meer en Berg" zijn nog enkele restan ten van duinen bewaard gebleven. Nog sterker spreekt dat in Bennebroek waar nog uitlopers van de duinen zijn overge bleven ten Oosten van de Herenweg. De Heer van Heemstede gaf consent voor ,het knuppelen van hazen en konijnen". Schoolmeester en koster Van 1662 tot 1790 waren de kosters van kerk i i Heemstede ook tevens school- ioesters. n 1720 tot 1765 werd er in Heemstede ook een „kleine kinderschool" gevonö in. Het is niet duidelijk of dit een kleine school was of dat er alleen kleine kinderen onderwezen werden. Andere beroepen Er waren in die tijd nog meer eigenaar dige beroepen. De baardscheerder en de haarsnijder was tevens horlogemaker. Ver der waren er: een hooimeter en hooiweger, een turfmeter, een turfrijder en houder van een zwanendrift en een „vogelarij". De molenaar moest aan de Heer van Heemstede een geldelijke vergoeding geven omdat hij de wind gebruikte die ook over zijn gronden woei! Bovendien moest hij nog kosteloos zijn koren malen. Veel herbergen In vroeger eeuwen werd blijkbaar veel gedronken. Vooral bier. In en bij de Haar lemmer Hout waren in de 17e eeuw niet minder den 12 herbergen. Verder: Meester Lottenlaan 3, Heerenweg 8, Binnenweg 6, Heeren Zandvaart 5, Glip 4, verspreid in de heerlijkheid 7. Alle hadden een naam. Wij vinden o.a.: „Bok en Ooyevaar", „Dor stige kuil", „Dronkemanshuis", „Laatste stuiver", „Verloren koe" en „Frissche roe mer". In 1545 werden speciale maatregelen ge troffen om wanordelijkheden te voorko men die in Den Hout voorvielen als een ge volg van te groot gebruik van bier en an dere dranken. Ongewenste bewoners In 1683 werd Adolphus Loderus, gewezen predikant en later rector in de Latijnse en Griekse talen te Heemstede, door de Schout, die hem eerst al op velelei wijze gehinderd had om zijn functie uit te oefenen, binnen 8 dagen uitgewezen uit de heerlijkheid. De gedupeerde kwam in beroep bij het Hof van Holland. Bij het proces werden stukken overge legd waaruit moest blijken dat de man te voren in Amsterdam al een ongunstige levenswandel had. In 1782 werd op bevel van het Hof van Holland Martinus Berkemeyer uit de heer lijkheid verdreven omdat hij zonder verlof van de Heer van Heemstede daar een „chi- rurgynsnering" uitoefende. Bestrating van de Heerenweg In 1768 werd een project opgemaakt voor het bestraten van de weg HaarlemDen Haag. Belanghebbenden, o.a. de directeuren van de particuliere posterijen, brachten zo veel bezwaren in tegen het betalen van tollen, dat er van werd afgezien. In 1839 werd een nieuw plan gemaakt. Voor Heemstede werden de kosten daarvan geraamd op 60.000, Kerkelijke aangelegenheden In 1347 gaf de Hertog van Reyeren verlof om de kapel te Heemstede te verheffen tot parochiekerk. Maar in 1601 maakten Bur gemeesters en regeerders van Haarlem er bezwaar tegen dat in Heemstede huwelijken werden gesloten, omdat de kerk van Heem stede behoorde tot de Parochie Haarlem, zodat de huwelijken in de Haarlemse kerk en voor de Haarlemse magistraat gesloten dienden te worden. In 1601 was wel toege staan aan Heemstede om in en om de kerk te begraven. De kerk te Heemstede was in 1573 (bii het beleg van Haarlem?) verwoest. In 1622 werd toegestaan een nieuwe kerk te bou wen. Haarlem gaf daarvoor een bijdrage van 1000 gulden. Er was .evenwel geld te kort. De Staten van Holland en Westfriesland verleenden in 1624 een octrooi aan de schout en schepe nen en kerkmeesters van Heemstede om voor de bouw van de kerk-, de predikants woning en een school een recht van 1 gul den te heffen op elke ton bier die de tap pers van hun gemeente insloegen. Boven dien moest voor elke mand turf 2 penningen en een duit betaald worden. Ook bij ver koop van goederen mocht een recht ge heven worden. Dit octrooi gold voor 10 jaar. Bij elkaar dus bijna 2 millioen gulden. Het is aan te nemen dat dit geen speci fiek verschijnsel is, dat alleen in Haarlem en omgeving voorkomt. Gegevens over het gehele land zijn evenwel niet bekend. Het gewest Haarlem W,aarover de Raad van Arbeid bemoeiingen heeft telt ongeveer 345.000 inwoners, dus iets meer dan 1/30 van het totaal aantal Nederlanders. Het is dus wel waarschijn lijk dat de achterstand in ons gehele land in de tientallen millioenen loopt. Zelfs in 1948 is de achterstand in pre miebetaling nog enige tonnen toegenomen, niettegenstaande er van de zijde van de Raad alles gedaan wordt om dit tegen te gaan. Er werden in 1948 40 procent meer dwangbevelen uitgezonden dan in 1947. De afwikkeling der dwangbevelen onder vond veel vertraging, omdat verreweg de meeste premie-schuldigen bovendien een belangrijke belastingschuld hadden te vol doen. Waar de belasting preferent is, vist de Raad veelal achter het net. De grootste stroppen krijgt de Raad van de onderne mingen die met veel personeel werken. Dc Raad heeft de betrokken Minister al enige keren op de ernst van dit alles ge wezen. Er is daarbij op een wettelijke voorziening aangedrongen. Deze zou kun nen bestaan in een voorschotheffing. Ge meend wordt, dat de premiebetaling ach teraf verouderd is. Deze werkt bovendien funest nu dc sociale lasten, die op de schouders der werkgevers drukken, steeds zwaarder worden. Het gevolg van de achterstand in de premiebetaling is reeds geweest, dat enige tijd geleden de premie voor de Ongeval lenverzekering verhoogd is moeten wor den om een tekort te voorkomen. In afwachting van de eventuele wette lijke maatregelen heeft dc Haarlemse Raad zich intussen genoodzaakt gezien om we gen in te slaan om aan de premieachter stand paal en perk te stellen. Verschillen de faillissementsaanvragen konden niet achterwege blijven. Er loopt thans bij deze Raad een groot aantal afbetalingsregelingen op lange ter mijn. Onder het genoemde bedrag van 2 mil lioen gulden is een groot bedrag van pre mieschuld die in de oorlogsjaren ontstaan is. Er is kans, dat een deel daarvan (enige tonnen) als oninbaar zal worden afge schreven. Diplomaten naar West-Duitsland De geallieerde Hoge Commissie in West- Duitsland heeft gunstig beschikt op ver zoeken van Zuid-Afrika, Spanje en Zwit serland om accreditering van diplomatieke missies in West-Duitsland, zo is officieel meegedeeld. De hoofden dezer missies zul len op 15 December hun geloofsbrieven overhandigen. Beierse fabriek pleegde lijkenschennis Een Duitse fabriek heeft de beenderen van een deel der 25.000 slachtoffers van het concentratiekamp Dachau opgegraven en tot kunstmeststoffen verwerkt, zo is door een Franse commissie van onderzoek meegedeeld. Deze commissie was naar Beieren gezonden door de Franse nationale bond van gedeporteerden, gevangenen en verzetsstrijders. Men zou de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken, Robert Schu- man, verzoeken bij de Beierse regering te protesteren. Joegoslavië gekozen in de raad van de F.A.O. WASHINGTON, 1 December (Reuter). Joegoslavië is gekozen tot lid van de raad van de F.A.O. (de voedsel- en landbouw organisatie van de UNO). Joegoslavië kreeg 27 stemmen, Tsjechoslowakije 22, de Philip- pijnen twee en Indonesië één. Joegoslavië's verkiezing veroorzaakte een onmiddellijk protest van de zijde van de afgevaardigde van de Tsjechoslowakijse delegatie, die ver klaarde, dat Polen, Hongarije en Tsjecho slowakije niet konden aanvaarden dat Joe goslavië hen in de raad zou vertegenwoor digen. Hij zei, dat de conferentie thans voor het feit stond, dat deze landen niet in de raad van de F.A.O. worden vertegenwoor digd. De vacature was ontstaan door het ver strijken van de driejarige zittingstijd van Tsjechoslowakije in de raad. De vrijgekomen Nederlandse zetel werd toegewezen aan België in de uit 18 landen gevormde raad. Indonesië, dat onder meer candidaat stond voor de vrijgekomen Chi nese zetel, trok zich tenslotte terug ten be hoeve van de Philippijnen. De zes gekozen nieuwe leden zijn: Paki stan. Venezuela, Birma, Engeland, België en- Joegoslavië. Proces tegen Russen in Joegoslavië Vladimir Nekloedof, een der twaalf Ruj. sen die in Serajewo (Joegoslavië) wegens spionnage terechtstaan, heeft Woensdag, avond in zijn cel zelfmoord gepleegd, zo heeft de openbare aanklager gisteren aan het begin van het proces meegedeeld. Nek loedof heeft twee brieven nagelaten: een testament en een bekentenis. Hij heeft bekend, aldus de openbare aan. klager, dat hij gespionneerd heeft voor de Russische geheime dienst in Joegoslavië, Hij verklaarde als Russisch burger voor zijn vaderland te hebben gewerkt. De opening van het proces werd door on- geveer 400 personen bijgewoond. De twaalf beklaagden, onder wie een geestelijke en een vrouw, worden beschul digd van samenwerking met de vijand ge- durende de oorlog en spionnage en vijan dige activiteit tegen de Joegoslavische re gering na het geschil met de Cominform. Het hof bestaat uit een president en twee gezworenen. Er zijn vijf verdedigers. Diefstal van verdovende middelen Bij een pharmaceutische industrie te Meppel zijn twee assistent-apothekers ge arresteerd, namelijk de chef van de afdeling verdovende middelen T. P. de O. en zijn col lega G. B. Zij bekenden vier-en-een-halve kilogram opium, morphine en cocaïne te hebben ontvreemd en verkocht. De op brengst van deze partijen werd door her, gedeeld. Te Rijswijk is aangehouden de slager C. van der H., die zijn bemiddeling bij de verkoop had verleend, en de hoofdopzichter E. A. P. De politie in Rotterdam heeft de 45-jarige A. P. R. en zijn echtgenote even eens aangehouden. R. gebruikte een ge deelte van de verdovende middelen zelf, de rest werd door hem verkocht aan zeelieden in Rotterdam. "V e r 1 o o f d: MINY ZOMER ONNO HORST 4 December 1948. u*ne. Deldensedv aarlem, Nic. v. d. Geen ontvangdag Geboren: ELISABETH FLORENCE dochter van L. G. Oosten-Marwitz en J. A. P. Oosten Haarlem, 1 Dec. 1949. Eenhoornstraat 17. Tijdel. adres: St Elisabeth's Gasthuis. Heden nam God onver wachts tot Zich mijn lieve man, onze lieve vader, behuwdvader. grootvader cn huisgenoot JACOBUS VAN DER LEDEN in de ouderdom van 75 jaar. Uit aller naam: B. van der Leden-Smit Heemstede. 1 Dec. 1949. Meerweg 39. De begrafenis zal plaats vinden 'Maandag 5 De cember a.s. des nam. één uur op de algemene be graafplaats te Heemstede. Mijn hartje klopt, mijn hartje klopt zo blij... zongen we als kind. Nu we groter zijn klopt ons hartje óók. maar niet al leen om wat de Sint ons zal bren gen: ook hoe ónze cadeautjes zullen worden ontvangen, vervult ons met spanning. Laat uw geschenken getui gen van uw goede smaak. Kies met zorg. kies met over leg. en bovenal: kies iets aparts! Een geschenk uit „Au Goüt Artistique" voldoet aan de meest verwende smaak. Onze hartelijke dank aan de buren voor de belangstelling bij onze 60-jarige echtver eniging. T. KOOME-VREEKEN K KOOME Linschotenstraat 39. Voor de vele blijken van me deleven bij het overlijden van onze lieve moeder en grootmoeder, mevr. wed. C. v. d. BERG- GROENEVELD betuigen wij onze dank. Namens de familie: R. L v. d. Berg. Haarlem. 30 Nov. 1949. De praktijk heer /an wijlen de F. J. IJland wordt vanaf 5 December aargenomen door E. J. de Jonge de Vries Tandarts PARKLAAN 59. Te koop aangeboden fraaie antieke Pers (Shiraz) 1.20 bij 1.80 M. a f 375. Tel 26777. JAC. VAN MARIS (Welfspecialist) Ontvangen: WELF Pantoffels Beperkte voorraad. Barrevoetestr. 19. Tel. 15051 St. Nicolaas geschenken Bij het van ouds bekende adres Den Boer's Muziek- Handel Lange Veerstr. 1 Tel. 14663 Filiaal: Kloosterstr. 57 H.N. Nonnenkoor op H.M.V. f 5.10 Viool concert M Brucli, 3 H.M.V. platen f 15.30. Alle beste merken: His Masters Voice Columbia, Decca Capitol, Cupol Continental, enz. RADIO'S Errcs. Philips MONDORGELS ook Chromatische. Dinsdag 6 December Dirigent: TOON VERHEY Solist: de beroemde Spaanse cellist CASPAR CASSADO Progr. o.a. Celloconcert - Dvorak en Symph. No. 2 Brahms. Entree :f 2.40, bel. inbegr. bij Alphenaar. Een prachtidee: geef een entree k voor een concert van de HOV! NED. VERENIGING VAN SPIRITISTEN „HARMONIA" Afd. Haarlem. Secr.: Grote Houtstraat 163 II, tel. 17728 Zondag 4 December v.m. half elf in Geb. „Cultura", Jans straat 83. WIJDINGSMORGEN. Spreker: de Hr. C. CAM PAGNE, Rotterdam. ST. NICOLAAS BAL ZANDVOORT Café - Bar - Dancing ESPLANADE Opgeluisterd door DE SINT persoonlijk. Aanvang 8 uur. Einde 3 uur HOUTWOL voor verpakking Hooi, Stro, Turfmolm Thuisbezorgen zonder prijs verhoging. A. Zonderland SPAARNWOUDERSTR. 81 Tel. 12915. Haarlem Gesloten huis. alleen voor BRUID S- en AVONDKLEDING Speciaal voor het maken van exclusieve toiletten, prijs vanaf f 25, levertijd 1 week. Het adres voor de eerste bal japon. Brieven no. 4472. Blijkens een exploit van mij deurwaarder 1.1. 23 Novem ber 1949, is ten verzoeke van ELISABETH ZENKER, echt genote van P Koopman, wo nende te Zahdvoort, procu reur Mr. K. Heimig. PIETER KOOPMAN voornoemd laatst gewoond hebbende te Vel- sen, thans afwezig en zonder bekende woonplaats gedag vaard om op 14 April 1950 des voormiddags te 10 uur in persoon of vertegenwoor digd door iemand van zijnent wege te verschijnen ter terechtzitting van de Arron- dissements-Rechtbank te Haarlem, gehouden worden de in het Paleis van Justitie, Jansstraat no. 81 aldaar, ten einde van zijn aanwezen te doen blijken, bij gebreke waarvan Elisabeth Zenker voornoemd zal worden ver zocht tot het doen ener derde oproeping, als volgens de Wet. w.g. P. van den Steenhoven WIJZIGING BEBOUWINGS VOORSCHRIFTEN. Het hoofd van het gemeente' bestuur van Haarlemmer meer brengt ter openbar kennis, dat: 1. Gedeputeerde Staten van Noordholland bij hun besluit van 9 November 1949, no. 200 hebben goedgekeurd het be sluit van de raad van die gemeente van 17 Juni 1949 tot wijziging van de bebou wingsvoorschriften behoren de bij de uitbreidingsplan nen in onderdelen voor de dorpen en buurtschappen in die gemeente: 2. alle op deze aangelegen heid betrekking hebbende bescheiden ter gemeentese cretarie te Hoofddorp (afde ling 5) voor een ieder ter in zage liggen. Hoofddorp, 30 Nov. 1949 Het Hoofd voornoemd. Mr. J F. JANSONIUS Te huur Middenst.woning, omg. Kle verlaan te Haarlem, normale indeling Ideaal voor kl. ge zin of ouder echtpaar. Wordt geheel opgeknapt, in ruil voor duurdere woning op goede stand, liefst met gara ge. Br. no. 3852 Wensing's Adv. Bur. Tempeliersstr. 32. 1-2-3 DECEMBER tot uur GEOPEND 5 DECEMBER DE GEHELE DAG GEOPEND Sint Nicolaas vertoeft tot 3 December op de lunchroom Grote Houtstraat GROTE HOUTSTRAAT KORTE VEERSTRAAT lllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllüllllllll. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Kousen - CORSETTEN - Tricotages •elastiek van mooie iastex-elastiek met tulle busteh. 4 jarretelles extra traaie elastiek, dubbelrek, kant busteh. 4 jarretelles 12.20 stevige lastex- 30 cm. hoog 4 jarretelles LASTEX JARRETELBAND 4 jarretelles TRICOT VERBAND TEXTA 1.05, 0.80 Opgericht 1886 30 filialen HAARLEM: Grote Houtstraat 71 illlllllllllllllllffllflilllülllllf iiii'iiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiifpiimiswmiiiiiiiiiiiiiniiinr tasqul Vandaar gtatn- met gebreide voering f 16.75 M. DOüWMA EN ZOON Gen. Cronjéstraat 42-44 - Tel. 15438 Grote St. Nicolaas reclame SCHOTERSINGEL 35 TELEFOON 20464 Ruime keuze blikgrocnten o.a. Hero Doperwten 70 ct. p. blik Vruchten" op sap o.a. kersen 45 ct. per fles. Grote sortering Fruitmanden en schalen in voordelige prijzen. Lof, spruiten, bloemkool, sla enz. tegen marktprijzen. Beste Zeeuwse aardappelen vanaf 10 cent per kg. Alleen a.s. ZATERDAG 3 Dec. GRATIS 1 pond fijne hand appelen bij aankoop van f 2.00. DE ZAAK MET DE GROOTSTE SERVICE maakt, bekend, dat zij voor het jaar 1949-'50 nog enige lezers kan. inschrijven voor haar alom bekende 5 talen map. Deze bevat: 7. Wereldkroniek 8. Spiegel 9. Uitkijk 10. Punch 11. London News 1. Sehweizer Illustrierte 2. Illustration 3. Picture Post 4. Life-Sketch 5. The Saturday Even. Post 6. Colliers Voorts iedere week een der volgende maandbladen: Ladies Home Journal, Holyday, Readers Digest, Homes and Gardens. De Leesportefeuille wordt op vastgestelde dagen gehaald en gebracht. Abonnementen worden wekelijks voldaan en kun nen op ieder tijdstip ingaan. Prijzen vanaf f 0.60 per week. Vraagt prospectus. DE DIRECTIE Brieven onder no. 4470 bureau van dit blad. WONINGRUIL DEVENTER OMGEVING HAARLEM Aangeb.: een heel vrijstaand huis op goede stand te Deven ter. Bevattende: kamers en suite, keuken, kelder, 3 slaap kamers .badkamer, zolder met 2 slaapkamers. Garage. Huurprijs f 525.p. j. Gevraagd: woning met tenminste 6 kamers. Omgeving Haarlem. Br. aan B. J. Graatsmx, Swaefkenslraat lc, Deventer»

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 8