J r Kernachtige eenzijdigheid Uittocht van Indo-Europeanen naar Nieuw-Guinea aanstaande Prince Radio geeft Woensdag Wereldnieuws Nieuwe Uitgaven PANDA EN DE MEESTER*GIDS Dinsdag 6 December 1949 2 IN DE WERELDPOLITIEK Op 31 December loopt de overeenkomst suitaten zich bewegen, geheel en al bij de af, die indertijd gesloten is tussen de Ver enigde Staten, Engeland en Canada ten aan zien van de uitwisseling van gegevens over de atoomenergie. Tijdens de oorlog, toen aan Amerikaanse militaire top 't plan rijpte om de pas-geconstrueerde atoombom te ge bruiken voor bespoediging van het verloop van de oorlog met Japan, waren Engelands en Canada's hoogste militaire autoriteiten op de hoogte van dit plan en van de hoofd zaken der atoomfabricage. Na de oorlog weid echter een overeenkomst gesloten die de Amerikaanse mededeelzaamheid be perkte. Slechts zeer onbelangrijke en zeker geen essentiële bijzonderheden van de ont wikkeling der atoombomfabricage werden voortaan aan de bondgenoten medegedeeld en daardoor raakte de Amerikaanse activi teit op het gebied der atoomenergie zodanig in nevelen, dat de geleerden en militairen in het buitenland slechts konden gissen wat op dit gebied in Amerika werd tot stand gebracht. Die toestand is tot op het ogenblik zo ge bleven. De levendige activiteit van Russi sche spionnen in Canada, die men zich door talrijke arrestaties en processen herinne ren zal, is allengs uitgestorven omdat men in Canada geen nieuws meer te weten kan komen. De Sovjet-Unie is blijkbaar de stand der Amerikaanse atoomprestaties, zoals die vlak na de oorlog was, voorbij gestreefd en tracht volgens de berichten van de laatste tijd op eigen gelegenheid verder te komen op de weg naar toepassing der atoomenergie. Canada en Engeland hebben al jaren getracht, de Amerikaanse autoriteiten te bewegen tot volledig deelgenootschap op het gebied der atoomnijverheid en kern wetenschap, doch, zo de Amerikaanse re gering al bereid scheen haar bondgenoten wat wijzer te maken, tal van senatoren en invloedrijke militairen hebben zich met hand en land daartegen verzet. Zij vreesden blijkbaar dat het geheim in Canada en Engeland meer gevaar zou lopen en dat de geleerden in die landen minder streng on der „discipline" zouden staan dan in de Verenigde Staten en met hun bekende nei ging om de landsgrenzen te verwaarlozen in het belang van de internationale weten schap, hun mond voorbij zouden praten. Engeland en Canada werden wel voorzien van de afgewerkte halffabrikaten der atoomenergie, die zij kunnen gebruiken bij hun eigen moeizame en kostbare onder zoekingen. Bovendien zullen zij in tijd van nood van atoombommen worden voorzien, maar een werkelijke vertrouwelijke samen werking op dit gebied bleef uitgesloten. Thans worden in Washington in het ge heim onderhandelingen gevoerd door Ca nadese en Engelse regeringspersonen met de Amerikaanse regering om tot een ver lenging en zo mogelijk herziening van de aflopende overeenkomst te komen. De pas afgetreden voorzitter der Amerikaanse atoomenergie. David Liliënthal, die op 31 December uit zijn functie zal treden en voor wie nog geen opvolger is aangewezen, wordt geacht voorstander te zijn van een gecoördineerde samenwerking en het ver luidt dat deze houding mede aanleiding geweest is tot zijn aftreden, aangezien er deswege tegen hem geïntrigeerd is. On der tal van beschuldigingen aan zijn adres was v/el de merkwaardigste die van de de mocratische senator Pohnson, die hem „het smeden van een snood complot om de atoomgeheimen te onthullen" verweet. Dat was na de bekendmaking van Truman over de Russische atoomexperimenten en dus na het tijdstip, waarop men met enige redelijkheid nog kon beweren dat dit ge heim enige waarde had. Tal van volksver tegenwoordigers in Huis en Sgpaat spre ken op het ogenblik nog met vuur hun af keuring uit over de plannen van Liliënthal om een „atoomfabricage van het Atlantisch pact" in het leven te roepen en de weten schappelijke en industriële krachten van alle landen van dit pact te coördineren met het doel, de atoomenergie onder de knie te krijgen en dienstbaar te maken aan de grote gemeenschap der democratische lan den. Het valt dus te bezien of de onderhande lingen in Washington wel het van Canadese en Engelse zijde beoogde resultaat zullen hebben. Afgezien van de militair-afhanke lijke positie die deze landen thans ten op zichte van de Verenigde Staten innemen de atoombom beheerst immers nog steeds alle strategische militaire plannen is het een reusachtig verlies van geestelijke en lichamelijke arbeid, die de gescheiden on derzoekingen op atoomgebied veroorzaken. Bovendien berust thans de verantwoor delijkheid voor de richting, waarin de atoomwetenschap en de toepassing der re genen die zich in de Verenigde Staten daarmee bezighouden. Wanneer de wereld vandaag of morgen voor het verbazing wekkende feit zou komen te staan, dat de Sovjet-Unie achter haar ijzeren gordijn de periode van politieke spanning, die thans al jaren duurt, heeft gebruikt om de atoom energie aan industriële doeleinden dienst baar te maken, zou de intense ijver, waar mede men in Amerika militaire atoom werktuigen heeft gemaakt, waarschijnlijk ten zeerste betreurd worden. De landen die verzoeken om mededeelzaamheid der Ver enigde Staten beogen daarmede in staat te worden gesteld hun steentje bij te dragen tot de vreedzame toepassing der kernwe tenschap. Zij weten wel dat er op militair terrein in de Verenigde Staten met zoveel inspanning en zoveel middelen gewerkt wordt, dat zij deze afdeling „met een gerust hart" aan de Amerikanen kunnen over laten. Het geruste hart geldt echter niet de wijze, waarop in Amerika de nadruk gelegd wordt op de militaire zijde. En deze eenzijdigheid, beoefend in mono polie. wordt in het buitenland door meer- bezadigden dan Amerikaanse senatoren op recht betreurd. J. L. ADVERTENTIE Wie na tafel prompt brandend maagzuur naar de keel stijgt en de geringste hap eten verkeerd valt" kan van de ene dag op de andere van dat nare verschijnsel verlost worden. Simpelweg altijd een paar Rennies bij de hand houden. Daarmee wordt binnen een paar minuten de hevigste aanval van zuurbranden op de maag geblust. Daar is geen langdurige kuur voor nodig met in onzekerheid afwachten wat het resultaat zal zijn, want Rennies geven die heerlijke verlichting binnen enkele minuten, van geval tot geval. Voor wie moeilijk medi cijnen slikken: Rennies zijn nog lekker ook! Gewoon laten smelten op de tong. Geen glazen water, geen nare nasmaak: alléén die zuur- brandende pijn gaat weg, zó maar. 'n Uniek middel, die Rennies, die eigenlijk ieder mens bij de hand moet houden, altijd en overal. Het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad deelt mede: Er zijn recepten ge publiceerd voor de bereiding van imitatie- marsepain en amandelpers voor banket uit witte bonen. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat het nuttigen van zulke imitatie- marsepain en amandelpers tot zeer onaan gename gevolgen kan leiden, wanneer de daarvoor gebruikte witte bonen niet mins tens 15 minuten volledige gekookt zijn. Slechts minstens een kwartier koken van witte bonen vernietigt de daarin aanwezige schadelijke stof „phasine". De vierling Good neemt een werkzaam aandeel in de keuring van de rozijnen voor de plumpudding in de ouderlijke woning te Bristol. Moeder Good kende haar viertal en had dus de ingrediënten voor dit traditionele Engelse kerstgerecht dat meestal enkele weken van te voren bereid wordt maar erg ruim genomen. Groots plan, dat echter de Nederlands- Indonesische samenwerking niet zal bevorderen "tofzuiger KOOR ALLE REPARATIES] „HAAAIEM-GKHOUTSIK& SHdAKLEAGSW» (Adv.) HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.30 Nieuws. 8.43 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Weerberich ten. 9.03 Platen. 10.00 „Kinderen en mensen". 10.15 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Volksuniveristeit. 11.30 Platen. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Verzoekprogramma. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.50 Platen. 14.00 „Gesproken portret". 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Piano. 15.30 Voor de jeugd. 17.30 Dansmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Varia. 18.20 Piano. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 „Samenwerking na souvereimteits-overdracht". 19.15 Kwartet, 19.30 Voor de jeugd. 19.45 De Wereldraad van Kerken. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Soicalistisch nieuws. 20.20 Metropole orkest. 20.45 ..De Vliegende Hollander. 22.15 Piano. 22.45 Populair wetenschappelijke cau serie. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Woord voor de dag. 8.30 Nieuws. 8.40 Platen. 9.00 Weerberichten. 9.03 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.10 Orkest. Kinderkoor en solisten. 11.50 „De draadloze band". 12.30 Weerbericht. 12.33 Blaaskwintet met piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Kfiorzang. 13.20 Orgel. 13.50 Trio. 14.15 Vocaal ensemble, cembalo gezelschap en solisten. 14.45 Kamerorkest en solist. 15.30 Causerie over schaken. 15.45 Voor de jeugd. 17.30 Zigeunerkwintet. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Orkest. 18.30 Volksuniversiteit. 19.00 Nieuws. 19.15 Rege- riugsuitzending. 19.30 Sportcommentaar. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Familie- competitie. 20,15 Platen. 20.30 „Verwereld lijking in ons geweten". 21.00 Symphonie- orkest en koren. 22.00 Platen. 22,15 Sympho- nie-orkest (vervolg). 23.00 Nieuws. 21.15 Overdenking. 23.30 Platen. (Van een bijzondere medewerker te Soerabaja) Het persbureau Aneta heeft onlangs ge meld, dat in de loop van December een K. P. M.-boot met 1400 kolonisten (hoofd zakelijk Indo-Europeanen) van Java naar Nieuw Guinea zal vertrekken. In aansluiting daarop deed de heer A. van Gennep, voorzitter van de afdeling Soerabaja van de „vereniging kolonisatie Nieuw Guinea" de mededeling, die nog in middels van andere zijden zij het niet van officiële instanties bevestigd is, dat de regering besloten heeft een massale evacuatie naar Nieuw Guinea te bevorde ren. Het departement van Sociale Zaken zo vertelde hij ons, werkt thans een volledig plan uit. Onze zegsman had daar te Bata via langdurige besprekingen over gevoerd, welke een zeer bevredigend verloop had den gehad. De 1400 kolonisten, die half December de ongeveer twee weken duren de zeereis naar Nieuw Guinea zullen aan vaarden, vormen slechts de voorhoede, die dezelfde maand nog .gevolgd wordt door ruim 6000 anderen. Voor het eerste half jaar van 1950 staan nogmaals 30 tot 40.000 kolonisten op de lijst van landverhuizers. Van de zijde van de K.P.M. vernamen wij, dat deze maatschappij, niettegenstaande het grote gebrek aan scheepsruimte. waar mee zij nog steeds te kampen heeft, in staat is genoemde aantallen landverhui zers van Java naar Nieuw Guinea te ver voeren. De K.P.M. acht deze massale landverhuizing zo belangrijk, dat zij de emigranten de hoogste prioriteit zal ver lenen. Enige K.P.M.-schepen zullen bin nenkort geheel vrij gemaakt worden voor dit transport. Het is zpnder meer duidelijk, dat die duizenden iandverhuizers in korte tijd in Nieuw-Guinea zouden verkommeren, in dien niet gelijktijdig met hun komst een groots plan tot openlegging van het kolos sale land in werking zou treden. Een der gelijk plan men zegt zelfs, dat er enige milliardenmee gemoeid zyn schijnt inderdaad te bestaan en reeds zeer vaste vormen te hebben aangenomen. Het zou gefinancierd worden uit Nederlandse mid delen en voor een zeer belangrijk deel met behulp van enkele van de machtigste Amerikaanse handelslichamen. Primitief en moeilijk Niettemin en wij geloven, dat men dit de kolonisten niet genoeg zal kunnen voorhouden zullen de emigranten straks in hun nieuwe land een zeer primitief en zwaar leven krijgen. In de eerste plaats: woonhuizen zijn er voor deze duizenden in het land van belofte niet. Reeds de eer^e groep van 1400 zal gehuisvest worden in legertenten. Zij zullen onmiddellijk moe ten beginnen met de bouw van woningen, aanvankelijk houten onderkomens. In de plannen die wij zagen, lazen wij, dat vooral in het begin zeer grote behoefte zal bestaan aan handarbeiders, zoals hout hakkers, timmerlieden, metselaars, wegen bouwers, boeren en landbouwers. Hoe zwaar het uitoefenen van dergelijke be roepen in de tropen voor Europeanen is zal ieder die wel eens in deze streken is geweest, kunnen beamen. Als dan nog bedacht wordt, dat de meeste Indo-Euro peanen geen handarbeiders zijn en dus ge heel zullen moeten omschakelen, kan men begrijpen hoe zwaar zij het in hun nieuwe land zullen krijger- Mede in verband hiermede zal de gehele kolonisatie, voorlopig althans, op coöpera tieve basis plaats vinden. Alle mannen en vrouwen zullen worden samengebracht in arbeidersbataljons, waarin een zeer stren ge militaire tucht zal heersen. Alle kolo nisten zullen in dienst zijn van het depar tement van Sociale Zaken en straks na de overdracht van de souvereiniteit in dienst van de Nederlandse regering of van de een of andere vertegenwoordigende instan tie van die regering hier te lande „Vrij man" zal men eerst kunnen worden, na aange toond te hebben op eigen benen te kunnen staan. Het bekend worden van al deze plannen en bijzonderheden heeft in Soerabaja onder de Indo-Europese groep, doch ook daarbuiten grote beroering gewekt. Men had Nieuw-Guinea reeds min of meer afgeschreven en nu plotseling worden er dergelijke verstrekkende voornemens be kend gemaakt, waarvan de verwezenlij king reeds op zeer korte termijn zal ge schieden. De belangstelling van de zijde van de Indo-Europeaan voor Nieuw- Guinea is plotseling weer fel aangewak kerd. Van Indonesische zijde volgt men deze ontwikkeling van het Nieuw-Guinea-pro- bleem met zeer grote belangstelling en niet zonder argwaan. Uit Batavia vernamen wij dat men in leringen van de voorlopige federale regering reeds ernstige bezwaren tegen de emigratieplannen naar voren heeft gebracht. Hierbij gaat men van de redenering uit dat wanneer Nederland van Nieuw-Guinea een nieuw vaderland voor de Indo-Europeanen en mogelijk voor vele Nederlanders wil gaan maken, dit bete kent dat het gebied voor goed voor de R.I.S. verloren zal zijn. Daarmede dreigt Nieuw-Guinea te wor den tot een ernstige hinderpaal voor de samenwerking tussen Nederlanders en Indonesiërs. Raad van Cassatie aanvaardt geen beroep op „Befehl" Ook het Duitse militaire recht kent geen blinde gehoor zaamheid De Bijzondere Raad van Cassatie heeft in een zeer uitvoerig arrest in de zaak tegen de Duitser F. Neubacher .opnieuw zijn standpunt bekend gemaakt ten aanzien van het regelmatig door requiranten en hun advocaten gedane beroep op „ambte lijk bevel". De Raad van Cassatie is namelijk van oordeel, dat beroepen op ambtelijk bevel in geval van moord of executie, verricht door Duitse ondergeschikten niet kan wor den aanvaard. Het Duitse militaire wet boek namelijk stelt uitdrukkelijk vast, dat de verantwoordelijkheid voor zijn daden blijft berusten bij de dader zelf, ongeacht de gegeven bevelen. Het Duitse militaire recht kent de mogelijkheid van ongestraf te ongehoorzaamheid. Het „Befehl ist Befehl" wordt door ver schillende Duitse „Kommandatura" tot in 1943 verworpen en zjj verklaren, dat het Duitse militaire recht geen „blinde", doch alleen „ziende" (.sehende") gehoorzaam heid kent. Verder kan de Raad niet treden in het argument, dat de ondergeschikte bij zijn superieur goede trouw voorop mag stellen. Het beroep op ambtelijk bevel, moet volgens het oordeel van de Raad naar Duits recht, en niet naar Nederlands recht, worden bezien, zolang tenminste dit Duitse recht aan een minimum standaard voldoet. De Raad wees vervolgens op het grote gevaar dat er ligt in het aanvaarden van het beroep op ambtelijk bevel in zaken die de Raad te berechten krijgt. De kans is in deze gevallen vaak niet uitgesloten dat deze interpretatie tot internationaal gewoonterecht zou worden, met de ern stige gevolgen van .dien. Nieuwe poging tot leniging van de woningnood Demonteerbare huizen van eternitplaten Ergens aan de verkeersweg van Nijver dal naar Rijssen staat een alleraardigst wit geschilderd landhuisje, een huisje, waar velen jaloers op zouden zijn, die al zo lang op een woning wachten. Het landhuisje is niet van steen en er is ook weinig hout in verwerkt, de bouwprijs is laag en wat het nog aantrekkelijker maakt: het kan in een dag worden ge- gebouwd en ook in een dag weer worden afgebroken, als men lust en toestemming krijgt om het ergens anders neer te zet ten. Belangrijk is voorts, dat voor de bouw van dit type woning geen toewijzing nodig is van de provinciale autoriteiten. De huisjes kunnen namelijk buiten de woning- bouwcontingenten om gebouwd worden. De huisjes hebben een bijzondere con structie. Een firma in Nijverdal heeft twee jaar lang proefnemingen gedaan met het materiaal en toen is men met deze wonin gen op de markt gekomen. Dit materiaal is het zogenaamde eternit (een mengsel van asbest, cement en water). De gladde en zeer harde eternitplaten, welke aan merkelijk goedkoper zijn dan stenen, ble ken uitstekend voor de bouw van wonin gen te voldoen. De fabriek in Goor, welke deze platen in massa in de handel brengt is zelfs bijna geheel opgebouwd uit eter nitplaten. De Nijverdalse firma exposeerde met een dergelijke eternitwoning op de dit jaar te Antwerpen gehouden Beneluxten- toonstelling en zij oogstte er veel succes. Men ontving talrijke orders om dergelijke woningen in verschillende streken van België te bouwen. Intussen heeft de firma verschillende ontwerpen gemaakt voor grote en kleine eternitwoningen. Nog steeds niet voldoende reserve aan onderwijzers Naar het ANP verneemt overweegt de regering een plan om zo spoedig mogelijk te komen tot een aanvulling van de onvol doende reserve aan onderwijzend perso neel. De beschikbare plaatsen zijn welis waar thans bezet maar wanneer zich vaca tures voordoen, is het vaak niet mogelijk daarin te voorzien, vooral in de uithoeken des lands. Daarbij komt, dat op grond van het bevolkingaccrès in de jaren 1952 en 1953 een tekort aan leerkrachten kan wor den verwacht. Er valt niet te zeggen hoe groot dit tekort zal zijn, wel dat het van tijdelijke aard zal blijken. De gemiddelde klassebezetting is inmiddels de laatste ja ren iets gunstiger geworden, Zij is name lijk teruggelopen van 37.8 in 1936-'38 tot 35 thans. Voorts zijn er thans 1206 personen meer in opleiding voor de akte Lager Onderwijs dan verleden jaar. Behalve dat de normals opleiding door het beschikbaar stellen van beurzen ge stimuleerd wordt, wil de regering de meest geschikten onder hen, die op wachtgeld zijn öf zullen komen, bij een speciale cur sus of cursussen onderbrengen. De duur van deze. cursussen zou moeten afhangen van de vooropleiding, welke de candidaten reeds ontvingen. Gestreefd zal waarschijn lijk worden naar het kweken van een re serve van 500 a 1000 leerkrachten De Sibajak naar Nederland vertrokken De „Sibajak" is op 3 December uit Tandjong Priok naar Nederland vertrok ken. Aan boord bevinden zich militairen van de onderdelen 8 R.V.A., de 3de Hulp- verbandplaats-afdeling en 3-7 R.I., voorts detachementen van de marine, K.N.I.L., vrouwenkorps K.N.I.L., Luchtstrijdkrachten en mariniers, in totaal 1700 man. Vijftien nieuwe iesvliegtuigen voor Rijksluchtvaartschool De rijksluchtvaartschool zal, naar de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart mee deelt, twaalf Zweedse een-motorige Iesvliegtuigen in gebruik gaan nemen. Deze vliegtuigen, vervaardigd door de „Svenska Aeroplan Aktiebolaget" te Linkoeping en van het type SAAP-91 „Safir", zijn uitgerust met neuswiel. Dit is, evenals het landingsgestel intrekbaar. Het vliegtuig is een laagdekker, dat plaats biedt aan drie personen. De instructeur en een leerling kunnen op de voorbank naast elkaar zitten, achter hen is nog een plaats voor een andere leerling. Het toe stel kan een maximum snelheid van 265 kilometer per uur bereiken, de kruissnel heid is 235 km per uur. Er zijn bovendien acht „North American Harvard" toestellen besteld. Van dit een- motorige les-vliegtuig heeft de RLS reeds twaalf stuks in gebruik. Tenslotte is nog een Douglas „Dakota" in bestelling, die zal worden gebruikt voor klassikaal navi gatie onderwijs. De heer A. de Korte uit Hillegom is be noemd tot lerend ouderling bij de Gerefor meerde Kerk van Haaksbergen. Gelooft niet in de ooievaar? LET OP. Hij komt morgen Oude tragedie. Een Franse boswachter heeft op de hellingen van de Pyreneeën het wrak van een vliegtuig en cle ge- raamten van vier inzittenden gevonden, Het toestel werd sinds negen jaar ver mist. Trouw aan Tito. 500 gedetineerde aanhan gers van de Cominform in Joegoslavië is amnestie verleend. Zij hebben zich thans verenigd in een „werkbrigade" en Tito telegrafisch „eeuwige trouw" be loofd. Protest. De Joodse gemeenschappen in West-Duitsland hebben bij bondskanse lier Adenauer geprotesteerd tegen het instellen van een afdeling voor Joodse zaken bij het departement van Binnen landse Zaken. Zij menen dat de Joodse afgevaardigden zeer wel in staat zijn de hen betreffende boontjes te doppen, Dat geeft te denken. Natalie Denk, de oud- ste vrouw van Duitsland, heeft gisteren in Friendenshorst haar 105de verjaar dag gevierd. Zij is nooit getrouwd ge weest. Oei, oei. De Bulgaarse minister van Bin nenlandse Handel, Debref en zes van zijn ondergeschikten hebben een be risping ontvangen. Het ministerie heeft „op onrechtvaardige wijze de verplichte graanlevering der boeren verminderd, verspilling toegestaan en concessies aan plaatselijke commissies gedaan om op ongezonde en schadelijke manier te werk te gaan". Voorlaatste ronde. In het Engelse plaatsje South Bradford zal Donderdag een tus sentijdse verkiezing gehouden worden, die waarschijnlijk de laatste zal zijn vóór de algemene verkiezingen. Con servatieven en socialisten doen hun uiterste best om de overwinning uit het vuur te slepen, aangezien de winnende partij daar bij de verkiezingspropaganda munt uit kan slaan. Mensen moeten marcheren (op Meiers mai-smuziek). De Beierse musicus Aloys Meier heeft de „Inter-sociale partij" op gericht. Het hoofdpunt van zijn pro gramma is het instellen van geünifor meerde partij-eenheden' met baretten en laarzen. De oprichter zei: „Ik wil geen militaire organisatie, maar mensen moeten marcheren en discipline leren. Ik heb voor dit doel reeds marsmuziek geschreven". 't Zit in de lucht. Herbert Morrison, de voorzitter van het Britse Lagerhuis heeft meegedeeld, dat op verzoek van de oppositie Donderdag a.s. een debat zal worden gevoerd over het optreden van de minister voor burgerluchtvaart, Lord Pakenham, ten aanzien van het onderzoek naar de ramp van de Nij megen. Handel in babies. Voor een gerechtshof in New York verschenen gisteren twee ju risten en een vrouw onder beschuldi ging van handel in zuigelingen. Zij ver dienden tot tweeduizend dollar per baby. De openbare aanklager beschreef de stad Miami, het centrum van deze han del als het Mekka voor ongehuwde moeders. Vorig jaar werden daar 25 a 30 babies verkocht aan kinderloze ouderparen. Meisjesboeken Bij de firma Boom-Ruygrok verscheen voor dezelfde leeftijd Het glazen huisje, door Hanny Hoogland. Riekje, die helaas door een ziekte niet meer kan lopen en die in de stad v/aar ze woont maar niet opknapt, zal een poos op het dorp in het Gaasterland komen logeren bij Anneke en haar ouders, die door de dorpskinderen Oom Jaap en Tante Lies genoemd worden. Omdat Rietje heel veel frisse lucht en zon moet hebben bouwt Oom Jaap in hun tuin een zeskantig glazen huisje. Met veel tact en geduld krijgt hij haar er toe belang te gaan stellen in alles wat er om haar heen gebeurt: ze mag een kuikentje opkweken, wordt goede maatjes met een merel en later ook met de dorpskinderen, die ze eerste liever niet zien wil omdat ze niet met hen mee kan spelen. Hoewel ze het ge bruik van haar benen niet terug krijgt, wordt ze veel sterker en verzoent zich eerst met de omstandigheid, dat men haar altijd moet dragen en later met het gebruik van een wagentje, waarin ze zich zelf kan voort bewegen. Het leven in dit dorp is goed gete kend. Wie het leest zal er zeker van ge nieten. Een uitgave van Boom-Ruygrok is ook Op onze schouders, roman voor jonge men sen, geschreven door Nietha den Hartogh, goed geïllustreerd door George Schulein. Dit werk gaat dieper dan de meeste boeken voor deze leeftijd en geeft een goed inzicht in de problemen van jonge mensen, die zoveel in de oorlog en vlak daarna hebben meege maakt, dat het hun moeite kost weer in een toekomst te geloven. De hoofdpersoon is een Joods meisje, die haar ouders en al haar broers en zusters verloor. Dat heeft haar bit ter gestemd en ontmoedigd. Ook haar vrien din Sandra kan zich slecht aanpassen aan de veranderde omstandigheden. Maar lang zamerhand worden ook zij, net als andere jonge mensen uit hun omgeving, bereid de hun opgelegde last „op de schouders" te nemen. Boeiend en heel wat beter dan de meeste jonge meisjesboeken met het onver mijdelijk happy-ending. 49. „Tjonge, tjonge, Prins," zei William T. Bobberbroek bewonderend. „Dus woont in een paleis, dat tempel genoemd wordt! Dat lijkt me gek! En daar ligt ook ergens de Kroon van Isis begraven, hè? Zeg, Prins, hoe komen we daar? Je moet weten, ehmijn vrouw zoekt een thee muts. Een beetje goede, zie? Iets bijzon ders moet het zijn, want ze heeft zo'n levjee smaak. En daarom zou ik die kroon wel willen kopen. Gewoon maar kopen, begrijpt u? Ik zou hem niet cadeau willen krijgen, ddar houd ik niet van...". „Aha!' knikte Joris alias Ramses Amenotep de Negenhonderddrieëntachtigste. „Ik meen uit uw woorden te mogen opmaken, dat gij mijn nederig paleis wenst te bezoeken? Welnu dan, het zal mij een genoegen zijn u te mogen ontvangen in de simpele woning, die mijn voorvaderen reeds on derdak verschafte vóórdat de Batavieren op boomstammen hadden leren varen. Over die kroon kunnen wij dan nog nader spreken!" „Dat is mannetaal," knikte Bob berbroek. „En hoe komen we daar? Vlie gen? Trein? Boot?" „Eli.... eh...." hak kelde Joris, die weer éven na moest den ken.... maar zoals gewoonlijk zag hij ook nu weer iets, dat hem uitkomst bracht. Vlak bij hen zat een bejaarde koopman, die enkele mottige kamelen te koop had. Mijn vloot van raszuivere Arabische kamelen zal ons derwaarts ge leiden," besliste Prins Ramses toen. „Een ogenblik, geëerde gastendan zal ik de edele dieren doen voorgeleiden!" Nog een boek voor deze leeftijd, ook ver schenen bij Boom-Ruygrok.is Josje's proef - kamp, door Riek GoudappelBos. Josje is een verlegen nakomertje, dat te veel in het gezelschap van volwassen mensen verkeert. Ze weigert een uitnodiging om naar een kamp te gaan, omdat ze zoveel „vreemde" kinderen akelig vindt. Om haar van haar verlegenheid af te helpen laat men haar in de Faasvacantie logeren bij een gezin met vier kinderen. Omdat het buiten nog te koud is „kampeert" ze met een meisje van haar leeftijd öp zolder. Ze moet ook echt corvée doen en wordt een paar maal meegenomen naar een padvindsters-opkomst. Het Paas feest wordt in deze familie gezellig gevierd en al heel gauw is Jos haar verlegenheid kwijt en heeft zij geleerd om te gaan met andere kinderen. Goed geschreven, aardig geïllustreerd. Voor meisjes van ongeveer 10 tot 13 jaar schreef Nettie Wijnberg Martie's Hollandse tüd, een vervolg op het verleden jaar ver schenen boek „Martie's Zweedse tijd", dat echter heel goed afzonderlijk gelezen kan worden. Martie en haar vriendin Ragna rei zen met Martie's vader naar Holland en komen daar bij een oom en tante in huis. Het bevalt Martie best. maar Ranja, zoals het Zweedse meisje al heel gauw genoemd wordt, heeft moeite te wennen. Door een toevallige ontmoeting in de Scandinavië-express en later weer op het strand, raakt ze zeer be vriend met een beroemde Zweedse actrice, die een belofte ziet in het talent dat dit jonge kind heeft voor het toneel; Het boek is prettig geschreven, goed geïllustreerd door Hans Borrebach en uitgegeven bij De Boekerij te Baarn. Er komt ook nog een vervolg: „Martie's Franse tijd". Bij J. H. Kok te Kampen verscheen een herdruk van een boek voor oudere meisjes, Een zomer van Let Verhage, door Nel van der Viis. Het verhaal is aardig: een jong meisje moet om haar ouders financieel te steunen te vroeg van school af en krijgt een kantoorbaantje. Ze kan er zich niet altijd gemakkelijk in schikken, vooral omdat de meeste van haar vroegere klasgenoten gaan studeren, maar door het leren begrijpen van de veel moeilijkere omstandigheden waarin één van haar collega's leeft en door ernstige gesprekken met een tante, komt ze tot andere gedachten. Helaas zijn de stijl 'en vooral de taal van dit boek niet best en de gesprekken vaak gewild „stoer". Een héél bijzonder boek voor oudere meisjes, waarvan zeker ook volwassenen zullen genieten, is de bij de Uitgeverij Con tact verschenen roman van Marv Noothoven van Goor. Sarabande. Jennifer, die met haar vader, een beroemde beeldhouwer, uit Ame rika komt en gaat wonen in een klein dorp aan zee, is een zeer muzikaal meisje, dat ook grote aanleg voor de danskunst heeft. Haar moeder heeft ze jong verloren en mede door het uitzonderlijke leven met haar vader, die een groot artist is, wordt ze heel anders dan de „gewone" Heieen uit het doktersgezin, die ze op school leert kennen. Jennifer vindt in het gezin van Heieen Germeraad een voor haar onbekende warme sfeer, want hoewel haar vader en zij héél veel van elkaar hou den is Jennifer dikwijls alleen. De beeldhou wer Van Stavoren weet dat hij niet lang meer zal leven en juist daarom is hij naar dit dorp gegaan, waar hij als kind woonde en v/aar hij hoopt zijn meesterwerk te kunnen scheppen, een illusie die hem al vele jaren bezielt en waarin hij steeds werd teleur gesteld. Kort na het bereiken van zijn ideaal sterft Jennifers vader en hoewel de familie Germeraad in deze dagen een grote steun voor haar is en haar het liefst bij zich wil houden, voelt Jennifer zich geroepen om zijn wens uit te voeren en danseres te wor den. Het boek eindigt met haar vertrek naar Amerika en het afscheid van Hel een. Een mooi boek, zoals er maar weinig voor meis jes geschreven worden. c. P. Het breien in betere banen, door L. de Vries—Hamburger. D. A. Daamen's Uitg. Mij N.V., Den Haag. 1949. Scheel Engeltje, door Mr. J. van der Hoe ven; Uitg. Ploegsma, Amsterdam, 1949.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2