K! Zandvoorts burgemeester onderneemt poging vroedschappelijke woordenstroom te stuiten Een tweede „Laatste Avondmaal" gevonden in Van Meegerens villa te Nice Zandvoort werd in vier jaar tijd weer tot aantrekkelijke woongemeente Amsterdamse Beurs Op de Mookerhei gaan moderne schatgravers naar millioenen guldens delven TYPIST(E) INST. PONT BOEKHOUDEN Dinsdag 6 December 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant „HOOGSTE TIJD, HEREN derd, weer in deze commissies te doen op nemen. Dit raadslid zou dan beter geïnfor meerd zijn en zich niet voor de noodzaak geplaatst zien zich door middel van vele vragen tijdens de raadszitting op de betrok ken agendapunten te oriënteren. De zit tingen zouden dan minder tijd in beslag nemen en aan een der voornaamste eisen van de democratie zou tevens zijn voldaan". De heer Siegers tenslotte was het eens met hen, die de oorzaak van de lang gerekte discussies zoeken in een onvol doende voorbereiding van de Raadsstuk ken. Het is bekend, dat de Zandvoortse ge meenteraad in zijn vergaderingen over een schier onuitputtelijke hoeveelheid spraak water pleegt te beschikken. Burgemeester Van Alphen wist in zijn tijd de woordenstroom zodanig in te dam men, dat een raadsvergadering die om half acht begon vaak reeds een uur later eindigde, hetgeen hem overigens bij de raadsleden de roep bezorgde de voorstel len er te willen „doorhameren". Burgemeester Van Fenema pakte het anders aan. Zandvoorts nieuwe magistraat gaf iedereen graag de gelegenheid alles te zeggen wat hij op zijn hart had, mits het maar in aanvaardbare termen geschiedde. Daar heeft de Zandvoortse vroedschap dan ook rijkelijk van gebruik gemaakt. Een voorstel dat zonder discussie de hamer passeerde, werd een witte raaf. Over ver reweg de meeste onderwerpen laten tegen woordig alle dertien leden van de vroed schap hun licht schijnen, ook wanneer het standpunt van de fractie reeds ge noegzaam vertolkt is. En de raadsvergaderingen duren met dat al vaak tot diep in de nacht. Nu is het zelfs mr. Fenema wat te erg geworden en hij heeft in een persoonlijke brief de raadsleden verzocht het wat kor ter te maken. In het bijzonder heeft hij het systeem van één spreker per fractie aanbevolen. De voorzitter van de raad zal er naar streven de vergaderingen omstreeks elf uur te doen eindigen. Mr. Van Fenema heeft ons, toen wij hem ernaar vroegen, verzekerd, dat hij niet van zins is de raad naar huis te jagen als er nog urgente punten op de agenda staan. „Mijn brief moet zeker niet beschouwd worden als een standje, wel als een poging om in deze tijd van sneller werken ook wat meer efficiency in het nemen van onze besluiten te betrachten. Het gaat tenslotte ook om het prestige van de raad bij de bevolking die niet de indruk moet krijgen dat de vroedschap een praatcollege is. Ik hoop dat de raadsleden mijn verzoek zullen le zen in dezelfde geest van samenwerking die irnj bezielde, toen ik hen schreef." Wij hebben vanmorgen enige raadsleden naar hun mening over het verzoek van de burgemeester gevraagd. Ir.P.G. vanKuyk vond dat het com promis tussen „zakelijkheid" en „uitwei dingen" zoals dat tot nu toe door mr. Van Fenema was gevonden, niet onaardig was. Hij verkoos het in ieder geval boven de methode van de heer Van Alphen. De heer G. T a t e s geloofde, dat het verzoek niet gunstig ontvangen zou wor den. „De burgemeester spreekt zelf ook nogal lang" zei hij. Bovendien vroegen sommige onderwerpen een diepgaande be spreking, waarbij ook nog rekening moest worden gehouden met de wijze waarop een voorstel is voorbereid. De heer W. vander Werff antwoord de kort en bondig: „Het laat me Siberisch. Wat ik te zeggen heb, zeg ik." Dat de bur gemeester tot nu toe ruime gelegenheid tot spreken gaf, werd door de raadsleden algemeen op prijs gesteld, zo voegde hij eraan toe. De heer M. Weber was het met de heer Tates eens:- „Lange discussies zijn onver mijdelijk' wanneer de voorstellen zo vaak onvoldoende voorbereid en toegelicht in de raad komen". Én ook mevrouw Mol deelde die me ning: „We weten dikwijls niet wat er aan de hand is". De heer J. Blom formuleerde zijn me ning reeds in „De Waarheid": „Overigens geven we de burgemeester in overweging zijn invloed aan te wenden om het communistische raadslid, dat onlangs uit de commissies van bijstand is verwij- Hillegom Huiseigenaren in vergadering bijeen De leden van de afdeling Hillegom van „Securitas", de bond van huiseigenaren, kwamen onder leiding van de heer J. D. Phi- lippo in een vergadering bijeen ter bespre king van enige problemen. Ter vergadering werd critiek geoefend op de houding van het gemeentebestuur, dat wel van sommige huiseigenaren voorzienin gen aan de woningen eist, doch de gemeen te-woningen zelf laat verwaarlozen. Onlangs is een dier woningen aan een gemeente- beamte verhuurd met de mededeling „dat er niets aan gedaan zou worden". De huurder moest zelf hoge reparatiekosten maken. Besloten werd op de voorjaarsvergadering de kwesties verder te bespreken. Land- en Tuinbouwbond De agenda van de vergadering van de af deling Hillegom van de L. T. B. was gewijd aan de over enkele dagen te hou den jaarvergadering. De afdeling Hille gom heeft voorgesteld om een uitspraak te doen ten gunste van algehele afschaffing der saneringsmaatregelen. Enkele bestuursleden van de afdeling Lisse en Noordwijkerhout kregen gelegenheid de houding van het hoofdbestuur ten aanzien van dit voorstel uiteen te zetten. Een dergelijk voorstel is onder de huidige omstandigheden niet oppor tuun. Gezien het voorbeeld van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, zou een besluit kunnen leiden tot prestigeverlies van de organisatie. De afdeling besloot daarop het voorstel terug nemen. Het hoofdbestuur zal binnen kort met een eigen voorstel over deze aan gelegenheid komen. Eveneens werd besloten opnieuw contact te zoeken met de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, nu samenwerking in de Stichting voor de Landbouw, door het uit treden dezer organisatie, niet meer mogelijk bleek. De voorzitter de heer J. G. Stokman sprak zijn leedwezen uit over de oprichting ener aparte R.K. vereniging van werkgevers in het bloembollenbedrijf. De heren J. G. Stokman en C. Hogervorst werden naar de algemene vergadering afge vaardigd. Bijbelgenootschap Op de vergadering van de afdeling Hille gomLisse van het Nederlands Bijbelgenoot schap is besloten, wegens het grote aantal leden en donateurs, tot splitsing in de afde lingen Hillegom en Lisse over te gaan. De zittende bestuursleden blijven in de afdelingsbesturen, welke voor elke gemeente met een aantal nieuwe leden zullen worden aangevuld. De afdeling Hillegom zal hiervoor binnenkort in een vergadering bijeen komen. De afdeling Lisse telt thans 293 contri buanten, de afdeling Lisse 243. De voorzitter dr. Th. Ruys Jr. van Lisse sprak woorden van dank bij dit aangenaam scheiden voor de prettige samenwerking die tot zulk een bevredigend resultaat had geleid. Heemstede Indische Buurtvereniging De Indische Buurtvereniging organiseert a.s. Woensdagmiddag in de Cantine aan de Heemsteedse Dreef een St. Nicolaasfeest voor de jongste kinderen van de leden. Des avonds te 7 uur doet de Sint zijn jaarlijkse ronde door de Indische Buurt, vooraf gegaan door muziek. Op Donderdagavond d.a.v. houdt deze vereniging een jaarvergadering, eveneens in de Cantine. De agenda vermeldt onder meer jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester en de benoeming van enige bestuursleden. Geschilderd op een doek van Govert Flinck voorstellende kinderen in bokkenwagen Prof. dr. Coremans, directeur van het laboratorium der Belgische musea, heeft in de villa van Han van Meegeren te Nice tussen twee platen triplex een schilderij ontdekt, dat veel overeenkomst vertoont met „Het laatste Avondmaal" uit de ver- Uitqesteld zameling van de heer Van Beuningen in Rotterdam, waarvan de echtheid nog De St. Nicolaasjacht van de Jeugd- steeds wordt betwist. De vondst had rijvereniging „En Avant" is wegens het zeer ongunstige weer uitgesteld tot a.s. Zondag. Toen op 30 November de tienduizendste inwoner van Zandvoort werd ingeschreven, bereikte de badplaats een zeer belangrijke mijlpaal in haar bestaan. Reeds lang was naar deze tienduizendste uitgezien. In de laatste dertig jaren zijn vele be spiegelingen gehouden omtrent de aanwas der bevolking van de gemeente. In het begin dezer eeuw telde Zandvoort ongeveer drieduizend inwoners. Gedurende de jaren voor de eerste wereldoorlog kwam in dit cijfer weinig verandering. Telkens in het voorjaar steeg het wel, doch in de wintermaanden liep het weer even snel terug. De oorlogsjaren brachten hierin echter een ommekeer. Evenals in onze dagen was er ook toen een geduchte woningnood, voornamelijk in de grote steden, mede ver oorzaakt door de talrijke uitgeweken Belgen. Er was in Zandvoort woonruimte genoeg: vele woningen en gedeelten van woningen die uitsluitend des zomers door badgasten werden betrokken, werden nu ook des winters bewoond. In deze periode werd Zandvoort als het ware „ontdekt" als woonplaats voor fo rensen; en niet alleen „ontdekt" doch ook gewaardeerd. Immers niet alleen dat de nieuwe inwoners, grotendeels bestaande uit personen die elders hun werkkring of -be langen hadden, hier bleven, doch meerde ren volgden. Er kwam groter vraag naar midden standswoningen en uit deze jaren dateert de eerste breed opgezette uitbreiding. Talrijke huizen werden gebouwd aan de Brederodestraat, de Koninginneweg, de dr. Joh. Mezgerstraat, Parallelweg en Kost- verlorenstraat. Op 1 Januari 1920 bedroeg het aantal inwoners reeds 6529. Men bleef hier bouwen en het aantal in woners steeg regelmatig zodat reeds op 1 Januari 1925 het aantal 7633 was bereikt. De crisisjaren die omstreeks 1925 reeds merkbaar werden, waren oorzaak dat het tempo in het bouwen van nieuwe woningen vertraagde en daardoor kwam ook in het bevolkingscijfer weinig verandering. Op 1 Januari 1931 waren er 7838 inwo ners, dus in zes jaren'slechts een toename van 205. Van 1931 af ging het echtèr weer cres cendo en het bevolkingscijfer bewoog zich weer in stijgende lijn, waardoor op 1 Janu ari 1937 het cijfer 9272 werd bereikt. Het hoogste bevolkingscijfer vóór de aan vang der evacuatie (6 November 1942) be droeg 9805 en de mening is wel eens ver kondigd, dat ware de evacuatie niet ge komen de 10.000 wel eerder zou zijn be reikt. Prof. Methorst, destijds directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek, be rekende reeds voor 1939 dat Zandvoort in 1949 tienduizend inwoners zou tellen. Het is inderdaad knap berekend, maar toch wil het ons voorkomen dat, wanneer Zandvoort door het oorlogsgeweld niet ge leden zou hebben, dit aantal wel eerder bereikt zou zyn. Er stonden, om in afgeronde getallen te spreken, 2800 woningen. Achthonderd wer den afgebroken en het strekt allen die hiertoe het hunne hebben bijdragen zeker tot eer, dat dit verlies reeds weer zodanig is gecompenseerd, dat thans, vier jaren na de bevrijding, reeds woonruimte aan 10.000 personen kan worden geboden. Daarbij moet men bedenken dat tenge volge van de evacuatie het aantal inwoners was teruggelopen tot 1400 en dat er in Mei 1945 bijna geen van de leegstaande huizen onmiddellijk voor bewoning geschikt was, doordat ze door de bezetters en hun tra wanten grondig waren „leeggehaald" en onbewoonbaar gemaakt. Men moet het bereiken van het inwoner tal 10.000 dan ook ln dat licht zien en be seffen dat hiermede niet alleen een inwo nertal is bereikt waarnaar reeds lang werd uitgezien, maar ook en zeker niet in de laat ste plaats, als de afsluiting van een periode waarin over een tijdperk van slechts vier jaren een vrijwel geheel in puin en af braak verkerend dorp weer werd opge bouwd en geschikt gemaakt tot een ge meente waarin tienduizend personen woon plaats hebben gevonden en gezien de tal rijke aanvragen tot vestiging, vermoedelijk ook gaarne wonen. Moge Zandvoort thans langs rustiger en normaler wegen uitgroeien naar de 15.000. SECRETARIE EN HUISVESTING GESLOTEN Op Zaterdag 10 December zullen de ge meente-secretarie (beide afdelingen) en het huisvestingsbureau vanaf 11 uur voor het publiek gesloten zijn, wegens het in richten der lokaliteiten, nu de interne ver bouwing van het raadhuis is gereed ge komen. Bloemendaal Feestmiddag voor ouden van dagen Ouden van Dagen van 70 jaar en ouder, inwoners van Bloemendaal, die anders niet in de gelegenheid zijn er eens uit te komen, worden uitgenodigd op een feestmiddag, die zal gehouden worden in het Jeugdhuis te Bloemendaal op Vrijdag 30 December. Opgave van deelneming onder vermel ding van naam en volledig adres, wordt ingewacht ten raadhuize te Overveen, uiterlijk vóór 20 December, waarna nadere mededelingen zullen volgen. Op de postrekening no. 212134, ten name- van mevrouw A. C. den Tex-Baronesse Bentinck te Bloemendaal, kunnen giften ge stort worden voor dit doel. Slockoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 307 303% 247% 245V2 24J% 240% A. K. U 184% 184% 14iy2 Nederlandse Ford 286 Nederlandse Kabel 298 v. Berkei's Patent H6J4 Scheepvaart-Unie. 145% 1454 Holl.Amerika Lijn 161% Deli Maatschappij 135% 134% H. V. A 148 146 >4 A'dam Rubber 133 130% Ned. Handel Mij. 157 N.-I. Handelsbank 101% Billiton Mij. II 266 plaats, in gezelschap van mevrouw Van Meegeren, in Augustus van dit jaar. Pro fessor Coremans is op het spoor van dit doek gekomen dank zij een kladje in het dossier van Han van Meegeren, waarin deze verklaart eens een doek van Govert Flinck bij een kunsthandel in Parijs te hebben aangekocht. Hij bezit een foto- copie van de verkoopacte, waaruit blijkt dat het schilderij, voorstellende een door een bok getrokken wagentje met twee kinderen, op 11 October 1938 voor vijftien duizend francs inderdaad door Van Mee geren is gekocht. Het merkwaardige is nu, dat Van Mee geren tijdens het proces in 1946 een schets heeft gemaakt van de onderschildering van het schilderij, dat voordien altijd aan Vermeer werd toegeschreven, op welke schets eveneens twee kinderen in een bok- kenwagentje voorkwamen. Bij onderzoek met Röntgenstralen bleek dit niet te klop pen met de onderschildering van het Rot terdamse doek. De conclusie van profes sor Coremans luidt nu, dat Van Meegeren twee keer een „Laatste Avondmaal" heeft geschilderd, namelijk in 1938 of 1939 op het te Parijs gekochte doek van Govert Flinck en in 1941 op een doek van A. Honclius, door hem op 29 Mei 1940 in kunsthandel Douwes te Amsterdam ge kocht. Professor Coremans heeft van de vondst van deze „nieuwe vervalsing" aangifte gedaan bij de politie te Nice, die daarvan procesverbaal heeft opgemaakt. Hij ziet in deze ontdekking een belangrijk bewijs voor de onechtheid van de zogenaamde Vermeer, waarover destijds het gerucht makende proces is gevoerd. poort" Santpoort-dorp Levende poppenkast bij „Jong Santpoort" speeltuinvereniging „Jong Sant- heeft Zaterdag feest gevierd en het werd een feest, waaraan de kinderen nog lang terug zullen denken. 's Middags kwamen zij in café „Zomer- lust" bijeen waar Sinterklaas met twee Zwarte Pieten op bezoek kwam. De Sint was, volgens zijn zeggen, niet alleen ge komen om naar de hem toe gezongen lied jes te luisteren, maar om kennis te nemen van de prestaties der speeltuin kinderen. Door de kinderen is een aardig feest- program uitgevoerd, bestaande uit voor drachten, dansjes, een paar korte schetsen en zowaar een levende poppenkast. Dit laatste werd uiteraard een succesnummer. 's Avonds heeft een ouderavond plaats gehad. Na een kort inleidend woord van de voorzitter, de heer C. Geyteman werd door de kinderen hetzelfde program als 's middags uitgevoerd, waarbij het her haaldelijk applaus bijzonder op zijn plaats was. Een woord van dank aan de leiders en leidsters voor het clubwerk, was eveneens wel verdiend. De muzikale omlijsting was in handen der vereniging, zodat het gehele program door de organisatie zelf is afgewerkt. Binnenkort beginnen moderne schatgra vers hun werk op de Mookerhei. Honderd vijftig hectare voor landbouw waardeloze grond zullen in de komende twintig tot dertig jaar zestig millioen ton zand en grint opleveren. Het zand is geen gewoon zand, doch Rynzand of „metselzand", waar men in de Benelux-bouwbedrijven om zit te springen. Omdat er bijzonder goede mortel en beton mee te maken zijn. Het grint is ook uiterst geschikt voor verwerking in beton. De totale werkzaamheden brengen aan de gemeente Mook-Middelaar drie en een half millioen gulden in het laat jé. De waarde der hier aan te leggen waterbouwkundige kunstwerken gaat twee en half millioen gulden bedragen en de omzet van het gehele plan kan men met een bedrag van twee honderd vijftig millioen gulden bij benade ring tot uitdrukking brengen. Dit is de schat, waarnaar in Mook gegraven zal worden. Voor de tweede keer was er Maandag voor de iiaven van IJtnuiden een schip in nood. De kleine coaster „Maraat V" uit Rotterdam die met kolen op weg was naar de Centrale Noord in Amsterdam, kreeg in het zicht van de haven een defecte motor en raakte daardoor stuurloos. Door noodseinen (er was geen radio aan boordwerd om sleepboothulp gevraagd, waarop de „Nestor" en de „Hector'' het schip veilig hebben binnen gebracht. De sterke Hector loodst de „Maraat V" de middensluis van IJmuiden binnen. De „Winston Churchill" bracht het schip vervolgens naar Amsterdam De gemeente Mook zal, na het beëindigen der werkzaamheden, op de uitgegraven gronden over een centrum voor watersport en toerisme beschikken, dat direct toe gankelijk is van de rijksweg af en in goed bevaarbare verbinding staat met de Maas. Twee flinke meren met een strandbad, hötels, bungalows en kampterreinen in dit om zijn schoonheid bekende hoekje van Ne derland zullen na verloop van jaren gescha pen worden. Hierdoor zal dit heuvelland bij de groene Maasvallei, daar, waar eens de latere Karei de Grote het hof maakte aan „Berta met de grote voeten" en waar later de vermaarde slag tussen Nederlanders en Spanjolen woedde, voor de „vreemdeling" ontsloten worden. Indien alle plannen van de Wageningse hoogleraar prof. dr. ir. J. T. P. Bijhouwer verwezenlijkt worden, zal dit nieuw geschapen gebied, aangepast aan de oude omgeving met de St. Jansberg en de Mookerschans, tevens een kostelijke bij drage tot Neerlands natuurschoon opleve ren. Voordien echter zullen moderne ma chines volgens plannen van gemeente, pro vincie en hun adviseurs enorme gaten in het begeerlijke Rijnzand staan. Dit Rijn- zand is in de IJstijd door gletschers uit het Rijngebied naar de Maas gestuwd. Men graaft tot een diepte van 15 meter beneden het stuwpeil van de Maas. Vernomen wordt, dat men na het graven van een toegangs kanaal van 300 meter aan het werk hoopt te gaan met baggermachines, die ve^l gemeen hebben met tinbaggermolens. De afvoer van gewassen zand en grint zal met sche pen geschieden. Men berekent, dat in de komende jaren minstens 30.000 vrachtjes voor de binnenschippers in Mook zulllen liggen wachten. Aangezien het uitbaggeren van Rijnzand elders in het land steeds voorzichtiger moest geschieden er is zelfs een uitvoerverbod op en de vraag naar metselzand steeds groter wordt, betekent deze grint- en zand winning te Mook een belangrijk economisch voordeel. Volgende beschikbare gegevens werd in Nederland over 1948 een hoeveel heid van 7.437.000 ton Rijnzand en 3.946.000 ton grint geproduceerd. Het verbruik was respectievelijk 6.047.000 ton en 3.093.000 ton. Dit verbruik zal in de komende jaren aanzienlijk stijgen. België heeft per jaar rond minstens 4 millioen ton grint en zes millioen ton zand nodig, doch produceert vrijwel niets. Onze deviezenpositie zal door de zand- en grintwinning bij Mook nu met tien tot twaalf millioen gulden per jaar worden verbeterd. De overslag van dit zand en grint zal voor de binnenvaart en voor de Rotterdamse overslagbedrijven verhoging van activiteit betekenen. De Belgische kunstkenner Jean de Coene, die altijd fel heeft verdedigd dat zowel „Het laatste Avondmaal" als „De Em- mausganger" echte Vermeers zijn, gaf als zijn mening te kennen dat er zwendel in het spel is en dat deze gehele kwestie door de Justitie uitgezocht behoort te worden. Hij gelooft dat de nieuwe vondst niet meer is dan een door Van Meegeren te Nice vervaardigde copïe van de echte Vermeer uit het bezit van de Rotterdamse kunst verzamelaar Van Beuningen. Tussen professor Coremans en de heer Jean de Coene heeft een langdurige dis cussie plaats gehad, waarbij de tegenstan ders er echter niet toe te bewegen waren elkanders vragen te beantwoorden. Eerst genoemde verklaarde nog dat men ge tracht heeft het door hem bijeengebrachte bewijsmateriaal te vernietigen en te be schadigen. Indienen van plannen voor industrialisatie Het directoraat-generaal voor de Indu strialisatie heeft richtlijnen gepubliceerd voor het indienen van de industriële en verkeersinvesteringsplannen voor het jaar 1950. Hieruit blijkt, dat in het algemeen tot indiening van zulk een investeringsplan dient te worden overgegaan, indien voor het jaar 1950 voorgenomen aankopen van apparatuur in het buitenland een bedrag van 50.000 in buitenlandse valuta te boven gaan. Bij de aankoop van de benodigde aparatuur moet wegens de ten aanzien van de Marshallhulp in acht te nemen princi pes, de voorkeur worden gegeven aan aan schaffing in Europese landen. Afgewezen posten van het investeringsplan 1949 kun nen eventueel in het investeringsplan-1950 worden opgenomen. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 5 December 1949 ONDERTROUWD: 5 Dec.. C. van der Wulp en J. L. E. Hoogkamer. BEVALLEN van een zoon: 2 Dec.. R Wilshausvan der Zee; 3 Dec., J. Meijerink Doornebosch; 4 Dec., M. J. Keemanvan Lemel; H. J. M. SnoeksBeekelaar; E. C. H. van der WielGroeneveld; M. C. J. C. Bier manBecker: F. S. W. BruinGelaudie; J. J. VeldenKoning. BEVALLEN van een dochter: 2 Dec., J. M. van der HeijdenBeullens: 3 Dec., M. L. Arendsen—de Ridder; J. J. M. van Tongeren Beemsterboer; 4 Dec., A. M. SweersPas- schier: M. C. J. Bergmann—Zweiphenning: J. M Meiland—Ernst; C. E. Giffard—Erdt- sieck; S. Bakker—Blaauw; J. J. Smit—van Essen; 5 Dec., T. G. de Boer—Duif; S. SchuitemakerSterk; H. W. de Goeij Speicken. OVERLEDEN: 2 Dec., A. L, Vollaerts. 71 Donkere Begijnhof; H. Bergman. 76 j., Over- tonweg; G. Kiefer. 49 j., Kamperlaan; 3 Dec J. M. Gerritse, 39 j., Gasthuisvest; C. M. Speelman—Boelé, 69 j., Grote Houtstraat; C. J. van der Kamp, 63 j.. Slaperdijk; C. Diesel van Lit, 83 j., Stuijvesantstraat; J. C. Duin dam, 76 j.. Dr, Schaepmanstraat; 4 Dec., W. G. F. Sant, 58 j., Zaanenlaan; N. Boelens—Schui- tcmaker, 60 j., Padangstraat. Haarlem 50 jaar geleden Wat registers van de Burger lijke Stand aantonen Het is soms interessant statistieken, die over verschillende perioden lopen, te ver gelijken. Zo is het ook met de registers van de Burgerlijke Stand, want daarin ligt veel besloten van een mensenleven: geboorte, trouwen, kinderen krijgen en sterven. Wij hebben naast elkaar liggên de be volkingsstatistieken van 1898 en 1948. Haarlem telde in 1898 63.855 inwoners. In 1948 was dit aantal gestegen tot 160.829. Een stijging dus van 151,8 procent. 50 Jaar geleden waren er 29950 mannen en 33905 vrouwen.. Dit wil zeggen 46,9 pet. mannen en 53,1 pet. vrouwen. Ook nu zijn er meer vrouwen dan man nen, namelijk 77.425 mannen tegenover 83.403 vrouwen, maar het overwicht der vrouwen is wat gedaald; de percentages zijn nu: mannen 48,14 en vrouwen 51,86. Het vrouwen-overschot daalde dus van 3.1 pet. tot 1,86 pet. In 1898 werden geboren 965 jongens en 907 meisjes; in 1948 1887 jongens en 1736 meisjes. In de verhouding is dus in die 50 jaar niet veel verandering gekomen. Nog steeds voeren de jongens in de kraamkamer de boventoon! Het geboortecijfer was per 1000 inwoners in 1898 29,3. in 1948 22,5. In die halve eeuw is het dus vrij belangrijk gedaald. In de jaren die aan 1948 vooraf gingen was het geboortecijfer iets hoger als een gevolg van de na-oorlogse jaren. Over 1947 was het nog 25,2. In 1893 werden buiten echt 42 kinderen geboren, dus 2,24 pet. van het totaal. In 1948 waren het er 68, of 1,7 pet. Een ver mindering dus. Interessant zijn de gegevens over de huwelijken. In 1898 werden er 442 gesloten, dus op elke 10.000 inwoners 69. Voor 1948 is het cijfer 1451 of 90 per 10.000 inwoners. Van de 884 mannen en vrouwen die in 1898 in het huwelijk traden waren er 15 die niet konden schrijven. Er waren zelfs twee echtpai-en waarvan zowel de man als de "Vrouw die kunst niet verstonden. Nu komt zo iets practisch niet meer voor. Het behoort zelfs tot de hoge uitzonderingen dat enkele oude personen die als getuigen optreden een kruisje moeten zetten ter ver vanging van een handtekening. In 1898 werden er slechts 9 echtschei dingen uitgesproken, in 1948 waren het er niet minder dan 206. Belangwekkend zijn de cijfers over het aantal sterfgevallen. In 1898 overleden 963 mensen, wat neerkomt op 15.1 sterfgevallen op de 1000 inwoners. Voor 1948 was het cijfer 1256 of op de 1000 inwoners 7.8 sterfgevallen. De cijfers over vertrek en vestiging zijn door de invloed van het woningtekort dat nu een ernstige belemmering vormt, niet goed vergelijkbaar. In 1898 vestigden zich in Haarlem 4349 inwoners, terwijl er 3701 uit Haarlem naar elders vertrokken. Er was dus een vrij be langrijk vestigingsoverschot, namelijk van 648. In 1948 kwamen er in Haarlem 7788 mensen, terwijl er 7941 vertrokken. Een vertrek-overschot dus.. Het inwoner-aantal als basis nemend is de verhuislust dus nu iets minder groot dan 50 jaar geleden, maar ook dat kan ver klaard worden uit het tekort aan woningen, zowel hier als elders. Op 2 December is na een kortstondige ziekte van ons heengegaan onze in nig geliefde dochter ANNEMETTE in de leeftijd van 17 jaar. P. C_ Ras A. M Ras-Lundbye Heemstede, 6 Dec. 1949. Jan Steenlaan 12. De verassing heeft heden in alle stilte plaats gehad. Volstrekt enige en alge mene kennisgeving Heden* overleed na een kortstondige ziekte en een smartelijk doch geduldig gedragen lijden, tot onze grote droefheid, onze ge liefde zoon. broeder, be- huwd-broeder en oom WILLEM FREDRIK CHRISTIAAN GERARDUS v. d. BRINK in de leeftijd van 47 jaar. Heemstede: W. F. v. d. Brink J. C G. J. v. d. Brink G. v. d. Brink- van Veen C. van Woudenberg van den Brink J. van Woudenberg en kind Curagao: G. van Beeveren- van den Brink J. W. van Beeveren en kinderen Haarlem: J. van den Brink K, v. d. Brink-Baert en kinderen Heemstede: H.H. Staats- van den Brink W M. Staats en kinderen en Verloofde. Heemstede, 4 Dec. 1949. Glipperweg 106. Cond.-adres. Glipperweg 59 d. De teraardebestelling zal plaats hebben op Donder dag 8 Dec. a.s om 1.30 u. op de Algemene Begraaf plaats te Heemstede. Ver trek van het sterfhuis Glipperweg 59 d om 1 u. Na een langdurig lijden is kalm en zacht overle den onze lieve huisgenote, moeder. behuwd- en grootmoeder HELENA KOESLAG Weduwe van Mels J. Meijers, in de leeftijd van 66 jaar. E le Mair R. Noorlander-Meijers Mels J. Meijers Jr. D. H. Meijers-Rem Loes en Rob Haarlem, 4 Dec. 1949. Santpoorterplein 11. De crematie is bepaald op Donderdag 8 December a.s. te Driehuis-Wester- veld. na aankomst van trein 10.07 uur Langs deze weg betuig ik alle familieleden, vrienden en buurtgenoten mijn dank voor de genoten belangstel ling bij mijn thuiskomst. J. HARMSEN. Weltevredenstraat 8, H.-N. Voor uw blijk van belang stelling bij het overlijden van onze innig geliefde man. vader, behuwd- en groot vader ROEL WIJMINGA zeggen wij u hartelijk dank. Uit aller naam: M. C. Wijminga-Hana Haarlem, 6 Dec 1949. Aelbertsbergstraat 69. Dr. R. C. Posthumus Oogarts Woensdag en Donderdag GEEN SPREEKUUR Dag- of avondcursus Aanv. direct of Jan. Onde Gracht 71 Haarlem unstgebitten REPARATIES in enkele uren gereed SCHOTERWEG 16 Velleman koopt! Alle soorten goede meu belen, tapijten, kristal, goud en zilver, etc., voor hoge prijzen, TEL. 14637. - ZÏJL8TR. 62. OVERAL TE ONTBIEDEN Bij vonnis van de Bijzondere Politierechter belast met de berechting van economische delicten in de Arrondisse- ments-Rechtbank te Haarlem d.d, 15 Maart 1948 is in hoger beroep van een vonnis van de Tuchtrechter voor de Prijzen te Haarlem (het door of namens veroordeelde in gestelde beroep in cassatie werd bij arrest van de Hoge Raad der Nederlanden te 's Gravenhage d.d. 22 Maart 1949 verworpen, veroordeeld: CORNELIS JANSSEN, gebo ren te Dordrecht, 10 October 1916. filiaalchef van schoe nenmagazijn „TAFT". Grote Houtstraat 35. en wonende te Haarlem, Neptunusstraat 27 rood, terzake overtreding van de pryzenbeschikking Handels marges Schoenen 1946 II (het tegen te hoge prijzen verko pen van schoenen, gepleegd te Haarlem in of omstreeks het tijdvak van 1 Februari 1947 tot en met 20 Juni 1947) tot: a. geldboete van ZEVEN HONDERD EN VIJFTIG GULDEN, onvoorwaardelijk; b. bevel tot teruggave van de inbeslaggenomen 677 paar schoenen, en c. publicatie van het vonnis op kosten van veroordeelde. Haarlem, 5 Dec. 1949. De Officier van Justitie, W. Wiarda w.s. AUTOPEDS op luchtb f 25. Rijwielb. 252. lichtlanip 40, Theo Rozenheek Joop De venter, Schagchelstr. 6. W. PLANTENGA Pianostemmen, repareren. Schagchelstraat 38 zw. Privé: Teylerplein 1 rd. Tel. 15561. Woensdag 14 en Donderdag 15 December vangen nieuwe cursussen aan voor het praktijkdiploma Opgeleid wordt voor het examen Juni 1950 en December 1950. De indeling hangt af enerzijds van de wens van de betrokken cursist en anderzijds van ons oordeel na een maand studie. Lestijden: 1 avond per week van 7—10 u. o.m. Tarief f 10.- per maand (inclusief gebruik van studieboeken). Inlichtingen en Inschrijving dagelijks van 9—1, Di. en Vrijd. van 7—9 en Zaterdags van 3 5 uur aan het lesgebouw FRANS HALSPLEIN 9, TEL. 16372 X AM E N 0 P L E I' f: N '6 HU.GAS ELGERSMA.P'OTGIE S E R oen Haag - haarlem - Amsterdam ROTTERDAM - UTRECHT - GRONINGEN

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3