Binnenkort wordt beslist over de verdere inpoldering van het IJsselmeer Ds verdeling van het bouwvolume Vogels en vliegtuigen zijn geen vrienden Sport in het kort Dinsdag 6 December 1949 Oosferpolder kan in zeven a acht jaar gereed zijn Het staat thans vrijwel vast, dat de Zui derzeewerken in 1950 worden voortgezet. Indien de minister van Verkeer en Water staat overeenkomstig een advies van de Zuiderzeeraad beslist, dan zal de eerste helft van de Zuid-Oostpolder, de zogenaam de Oostcrpolder, in de komende zeven jaar worden drooggelegd. Er zullen zes jaren nodig zijn om dit gebied van 50.000 hectaren in te dijken. In het zevende jaar zal dan de drooglegging kunnen geschieden. Het ont ginnen en in cultuur brengen van deze pol der zal enkele jaren nadien gereed kunnen zijn. Het ministeriële besluit kan binnen be trekkelijk korte termijn verwacht worden: Men hoopt van de Marshall-administratie tijdig goedkeuring te krijgen om twintig millioen gulden Marshall-gelden voor dit belangrijke werk te mogen besteden. De Oos'terpolder zal deel uitmaken van de Zuid-Oostpolder, die in totaal ruim 95.000 'hectare groot zal zijn. Er zijn drie redenen om eerst het Oostelijke deel gereed te maken. Ten eerste is het landbouwkun dig apparaat slechts op ontginning van 800 hectare per jaar ingesteld. Voorts zal de Westelijke dijk van d'e Oosterpolder, die na voltooiing van de Zuid-Oostpolder sla perdijk zal worden, een extra beveiliging tegen overstromingen en inunderingen vormen. In de derde plaats krijgt men het voordeel, dat in de Oosterpolder de toe komstige hoofdstad van het Zuiderzeeland zal komen te liggen. De Oosterpolder zal langs de oude Zui derzeekust begrensd worden door het Eem- meer langs Gelderland en door het Ketel meer langs Overijsel en de Noord-Oostpol- der. Deze meren worden ter hoogte van Kampen door een dam met sluis gescheiden. Het Eemmeer, dat later ter hoogte van Huizen met een sluis verbonden zal worden met het IJ-meer, zal een belangrijk reser voir voor drinkwater vormen. Dit grote meer zal de uitdroging van de Veluwe tegengaan. De IJsel zal via het Ketelmeer langs de Noord-Oostpolder in rechtstreekse verbin ding blijven met 'het IJselmeer. Het IJ-meer met Gooimeer en.Gouwmeer vormen de derde boezem met een geprojecteerd 400 meter breed middenkanaal, welk kanaal tussen de toekomstige Zuid-Oostpolder en Zuid-Westpolder (57.000 hectare), zal lopen naar het IJselmeer. Een deel van de Zuid- Westpolder die het eiland Marken zal om vatten, zal aan het vasteland van Noord holland grenzen. Bij Hoorn blijft een klein meer over. Voor het echter zover is zullen nog wel enige tientallen jaren verstrijken, zelfs in dien men na het gereedkomen van de Oos terpolder direct verder zal kunnen werken. Deze Oosterpolder, die waarschijnlijk reeds in 1960 ten dele of geheel in cultuur kan zijn, wordt vermoedelijk met een brug, die ongeveer de lengte van de Moerdijkbrug zal hebben, verbonden met de Noord-Oost polder. Deze brug zal een belangrijke scha kel zijn in een nieuwe grote weg Amster damGroningen. Een nieuwe spoorverbin ding met het Noorden via deze brug is niet uitgesloten. De Oosterpolder krijgt "verbinding met het oude land door dammen en bruggen bij Harderwijk en Elburg. Het tweede deel van de Zuid-Oostpolder krijgt aansluitin gen via de sluisdam bij Huizen en bruggen bij Nijkerk en Muiderberg. De grond van de Oosterpolder bestaat grotendeels uit zware klei. Deze klei blijft vrij lang week, zodat het graven van kana- Twee bekende Franse prijzen voor letterkunde uitgereikt De „Prix Goncourt" is toegekend aan Robert Merle voor diens werk over de evacuatie van Duinkerken. Merle is leraar in het Engels aan het „Lycée Pasteur" te Parijs. In de oorlog was hij verbindingsofficier. De voorzitster van de jury was de Franse schrijfster Colette. De onderscheidene behoort, evenals Al- bert Camus en Emmanuel Robles tot de generatie der Noordafrikaanse Franse schrijvers. Louis Guilloux heeft met „Le jeu de pa tience" de „Theophraste Renaudot-prijs" gewonnen. Met zijn eerste werk, dat in 2927 verscheen, won hij een prijs van 20.000 francs, voordien studeerde hij aan de Sorbonne, was handelsreiziger, leidde buitenlandse toeristen rond op de slagvel den van de eerste wereldoorlog en was journalist. In 1942 bezorgde „Le pain des Rêves" hem de „Prix populiste". In „Le jeu de pa tience" wordt op ruim 800 bladzijden de geschiedenis van het stadje Saint-Brieuc met al zijn lief en leed verhaald. Lijk van vermiste matroos aangespoeld Maandagmiddag om 6 uur spoelde tus sen strandpaal 48 en 49, op de grens van de gemeenten Castricum en Heemskerk het stoffelijk overschot van de 48-jarige H. Zijlmaker aan, die na het vergaan van de coaster „Sandbergen" vermist werd. Maandagmiddag spoelden reeds op de zelfde plaats de weggeslagen sloep, enige dekluiken en een ton smeerolie aan. Tussen paal 47 en 48 spoelde bovendien nog een niet geïdentificeerde sloep aan. EEN NIEUWE KRAAI VOOR HANS KAART Een inwoner uit Oirschot, die had gele zen dat de kraai van Hans Kaart gestor ven is, heeft deze acteur een „plaatsver vanger" voor Gerrit aangeboden. De vogel heet Jan, maar de Oirschottenaar ver trouwt er op, dat dit voor Kaart geen be zwaar zal zijn. Agenda voor Haarlem DINSDAG 6 DECEMBER Stadsschouwburg: „Harvey" (Comedia), 8 uur. Gem. Concertgebouw: Concert HOV. 8 urn*. Palace: ..Twee en twee is twee", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les enfants du Paradis". 18 j., 2 en 7.30 uur. City: „Vrouwen in ketenen", 18 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne: „Een zwerver's oponthoud". 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Mit Musiek durch 's Leben". 14 j.. 2.30, 7 en 9.15 u. Rembrandt: „Don Juan", 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 7 DECEMBER Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. len en sloten na de drooglegging vrij wat moeilijkheden zal opleveren. Het gebied van de Oosterpolder bevat blijkens boringen zeer weinig zout, hetgeen goede vooruitzichten voor een zoet Eem meer opent. Men heeft over het gehele in te polderen gebied vele proefboringen ver richt' sommige tot 300 meter diepte. De vooruitzichten voor de Öosterpolder wor den in agrarisch opzicht zeer gunstig ge acht. Indien de minister overeenkomstig het advies van de Zuiderzeeraad besluit, dan zullen na drie maanden van voorberei ding, de aanbesteding en de gunning volgen. Protest tegen uitgever van Schreieders boek Een groep journalisten en letterkundigen heeft gisteren bij de uitgeverij Van Holke- ma en Warendorf aan de Keizersgracht te Amsterdam, aldus bericht de Volkskrant van hedenmorgen, twee stenen door de ruiten geworpen uit protest tegen de uit gave van het boek ,.Het Englandspiel" door Josef Schreieder De groep bestond uit de heren Bertus Aafjes. R. Blijstra, A. van Domburg, Jac. Gans: H. Gomperts. Han Hoekstra, Gabriel Smit en S. Tas. Zij hadden de stenen ver pakt in een door midden gescheurd exem plaar van Schreieders boek en de pakketjes geadresseerd. Een begeleidend briefje be vatte de verklaring, dat werd geprotesteerd namens de doden van het Englandspiel. Zo wel de daders als de firma Van Holkema en Warendorf hebben aangifte gedaan bij de politie, die proces-verbaal heeft op gemaakt. Wat elke gemeente krijgt Voor de drainering van de Noord-Oostpolder heeft men viillioenen buizen nodig. Per schip worden deze uit Brabant aangevoerd. Met kruiwagens vol worden de buizen tiit de schepen geladen en in rijen langs de weg opgesteld. Dappere doch dwaze gevederde vliegers vechten hopeloze strijd Haarlem 278 200 39 Heemstede 31 Velsen 401 200 81 Bloemendaal 18 7 Zandvoort 61 5 Kaarl'meer 141 75 29 Heemskerk 9 Beverwijk 152 100 91 Castricum 47 25 Bennebroek 5 2 (Van onze luchtvaartmedewerker) Het geval van een eend die dezer dagen tegen een K.L.M.-vliegtuig aan vloog, was waarschijnlijk bij toeval tot een nieuws bureau doorgedrongen en zodoende alge meen bekend gemaakt, want dergelijke ontmoetingen zijn geenszins uitzonderin gen. Als ge met een K.L.M.-er, die op Schiphol werkt, over vogels begint, kunt ge hele verhalen te horen krijgen over alle last die de gevederde beestjes hun meta len concurrenten bezorgen. Niet alleen over de deuken en beschadigingen die zij aan vliegtuigen kunnen toebrengen, maar ook over de nestjes die zij in de meest on waarschijnlijke hoeken van het vliegtuig mechanisme bouwen, zoals onlangs in een aanzuigbuis van een der motoren, zodat men maar niet begreep, waarom cleze niet aan de gang was te krijgen Ontmoetingen tussen vogels en vlieg tuigen in de lucht zijn tegenwoordig zel den meer fataal (voor het vliegtuig al thans!), tenzij het vliegtuig klein en de vogel groot is. Zij bepalen zich tot schade van meer of minder ernstige aard aan de vleugelhuid of de rompneus, al kan een en ander dan ook, over een jaar gerekend, ontstellende reparatie-onkosten opleveren. Vroegei', toen de vliegtuigen nog van hout waren, is het wel gebeurd dat mén binnen in de vleugel een klein vogellijkje vond dat finaal door de huid was heen geslagen en er als een kogel glad door heen was gegaan. Hieruit blijkt hoe hard zulke klappen aankomen en zoveel temeer zal dit het geval zijn bij de tegenwoordige vliegsnelheden. Maar niet altijd liep het zo goed af en meer dan één vliegtuig ongeluk in vroeger dagen is het gevolg geweest van zulke botsingen, waarbij dan de vogel door de voorruit heen sloeg en. de piloot trof. Tegenwoordig adverteren vliegtuigfa brieken met „vogel-proof" voorruiten en inderdaad worden deze ruiten in de fa briek op de proef gesteld met behulp van een installatie die kippen nadat deze allereerst ter dood zijn gebracht natuur lijk letterlijk tegenaan schiet. De kracht van de treffers is- te regelen, al naar de snelheid waarop de ruiten in kwestie be rekend moeten zijn. Maar, alle moderne techniek ten spijt, kunnen vogels ook de hedendaagse vlie gerij vrij wat last berokkenen. Op enkele Engelse vliegvelden van de R.A.F. kreeg men zoveel hinder van grote vogelzwer men, waarschijnlijk spreeuwen, dat men vorig jaar besloot van valken gebruik te gaan maken om de zwermen weg te jagen en weg te houden. En sindsdien kan men op deze vliegvelden de moderne versie van Elecfrische locomotieven volgens Amerikaans ontwerp Ir. F. Q. den Hollander, president-direc teur der Nederlandse Spoorwegen, ver toeft op het ogenblik in de Verenigde Sta ten om besprekingen te voeren over de aanschaffing van spoorwegmateriaal. De N.S. zijn voornemens, vijf-en-twintig elgc- trische locomotieven van Amerikaanse origine te gaan gebruiken. Deze locomotieven worden vervaardigd door Westinghouse Baldwin ,te Pittsburg. Het is echter de bedoeling dat deze fabriek uitsluitend de ontwerpen levert, doch dat de fabricage in Nederland zal geschieden en wel door Werkspoor, voor zover het de mechariische installatie betreft, en Heemaf het electrische gedeelte voor haar rekening zal nemen. De reis van ir. Den Hollander betreft dus in de eerste plaats het bestuderen der desbetreffende teke ningen en het voeren van besprekingen daarover. Wellicht zal het nodig zijn, dat enkele vitale delen, die uitsluitend in de Verenigde Staten kunnen worden vervaar digd, moeten worden geïmporteerd, maar in beginsel zullen de locomotieven geheel in Nederland worden vervaardigd. Ir. Den Hollander maakt van deze ge legenheid gebruik om het Amerikaanse spoorwegwezen te bestuderen. de aloude valkenier ontoeten, als van ouds in de tijd van Jacoba van Beieren met de valk op de hand, maar gehuld in de meer prozaïsche R.A.F. uniform. De maatregel schijnt afdoende te zijn geweest en het scheelt duizenden aan reparaties. Intussen, een vlieger zal er altijd goed aan doen voor gróte vogels maar een eindje om te vliegen, want deze botsingen ont staan niet alleen doordat een vliegtuig in een zwerm vliegt, maar het merkwaardige is dat sommige grotere beesten niet aar zelen het toch altijd nog heel wat grotere vliegtuig aan te vallen. Voor henzelf loopt dat avontuur altijd fataal af: het enige wat van hen overblijft zijn wat in de wincl verspreide veertjes. Het schijnt dat het vliegtuig in zijn rustige gang een onjuiste indruk van zijn snelheid geeft in de ogen van zijn tegenstander die moedig zijn ge bied verdedigend tegen het hem naderende nijdig brommende monster, tot de aanval overgaat. Maar per slot van rekening: wie zijn nu eigenlijk de indringers? (Nadruk verboden). Burgerverdediging is nog belangrijk, aldus Ede Chuter Ede, de Engelse minister van Binnenlandse Zaken, heeft in een vargade- ring van de leiders der verdediging van de stad Londen uiteengezet, dat de verdedi ging der burgers in de toekomst even be langrijk is als deze in het verleden was. De ergste aanval tijdens de oorlog was niet die op Nagasaki, maar op Hamburg, aldus Ede. De te Hamburg in een aanval aangebrachte schade stond gelijk met die van twee atoombommen, terwijl het aantal persoon lijke ongevallen te Hamburg groter was. Om de totale in Duitsland aangebrachte sch'ade te evenaren zouden 75 atoombommen nodig zijn. „Het zou buitengewoon dwaa^ zijn de mogelijkheden van verwoesting en het verlies van levens gering te achten, maar het zou even dwaas zijn om aan te nemen, dat de uitvinding van de atoom bom inhoudt, dat in de toekomst geen vorm van burgerbescherming meer enige waarde heeft. Ook bij de brandbomaanval op Tokio 1945 verloren veel meer personen het leven en werden meer verwoestingen aan gericht dan bij de aanval op Hirosjima", ai- dus Ede. Wij hebben reeds medegedeeld dat het aantal huizen dat voor 1950 aan de pro vincie Noordholland werd toegewezen, lager is dan het was voor 1949. In 1950 kunnen in Noordholland (Am sterdam niet medegerekend) 2700 woningen worden toegewezen. Daarvan zijn 1250 montage-woningen. Er is door het ministerie van Wederop bouw en Volkshuisvesting nog een kleine tweede toewijzing voor 1950 i:i het uitzicht gesteld voor urgente gevallen (vernieling door storm, brand, enz.). Uit het contingent dat aan de provincie werd toegewezen wer den, op verzoek van het ministerie, 500 woningen bestemd voor de vervanging van woningen die in de oorlog vernield werden. Ook zijn extra woningen toegewezen aan gemeenten die daaraan behoefte hebben, omdat de industrieën groeien. Deze wonin gen mogen evenwel (zoals \Vij indertijd reeds mededeelden) alleen toegewezen wor den aan gehuwde arbeiders die buiten hun werkgemeente wonen. Gedeputeerde Staten hebben aan de ge meentebesturen medegedeeld, dat zij over tuigd zijn datde toewijzingen die aan de gemeenten gegeven worden teleurstelling zullen wekken, zoals ook Gedeputeerde Staten teleurgesteld waren over het totaal aantal woningen dat in Noordholland ge bouwd mag worden. De verdeling van het bouwvolume over de provincies is naar andere grondslagen geschied, als voor 1949. Doordat er nu in verhouding van het totaal aantal woningen dat gebouwd mag worden in verhouding veel montage-woningen zijn, is het te voorzien dat in verschillende ge meenten reeds voor 1950 voorbereide plan nen voor normale huizen geen doorgang kunnen vinden. Het bouwvolume is voor Haarlem en omgeving als volgt verdeeld: totaal Daaronder zijn begrepen montage- voor arbeiders woningen van buiten Wat het aan Haarlem toegewezen bouw volume betreft blijkt dus dat Haarlem be halve 200 montagewoningen slechts 78 ge- De Etna tot rust gehomen De geschiedenis bewaart de herinnering aan minstens tachtig uitbarstingen van de Etna. In de oudheid waren het de erupties van 475 en 396 v. Chr. die de diepste indruk maakten; de lavastroom bereikte toen zelfs de zee. In de middeleeuwen waren de uit barstingen van 1169, 1329 en 1381 de hevig ste, ook toen stortte de lavastroom zich in de Middellandse Zee. In de 18de eeuw waren er 16 erupties, in de 19e negentien en in de 20e eeuw zeven (1908, 1910, 1911. in 1918 (tweemaal), 1923 en 1928). Bij de huidige uitbarsting scheen het even, alsof het plaatsje Bronte door de gloeiende lava zou worden bereikt, maar gelukkig zwenkte de stroom af. Ook de vrees, dat het stadje Adranc aan de lava stroom ten offer zou vallen, bleek gelukkig voorbarig. De bewoners van het dorp Bronte hebben zich Maandag in hun witgekalkte kerkje vërenigd om te danken voor wat zij de wonderbare redding noemen van hun woonsteden, die door de jongste erupties van de vulkaan werden bedreigd. Volgens deskundigen kan de uitbarsting thans als geëindigd beschouwd worden. Wel zijn voorheen vruchtbare velden door .de lava overstroomd. In Zuid-Iialië werden tijdens een door communisten gehouden demonstratie twee demonstranten neergeschoten. Als protest hiertegen riep het communistische arbeids- congres een staking van 24 uur uit. Hoewel het normale verkeer was lamgelegd en er geen kranten verschenen, werden vele bedrijven niet door de staking getroffen. De arbeiders werden met trucks naar hun werk gebracht. wone huizen mag bouwen. Van dc 278 wo ningen die Haarlem in totaal mag bouwen, moeten er bovendien nog 39 worden toege wezen aan werkkrachten van buiten. Daartegenover staat dat er ook kans is dat er arbeiders die nu in Haarlem wonen, maar elders werken, in hun werkgemeente een woning toegewezen krijgen. Haarlem kreeg voor 1949 een bouwvolume van 316 woningen, maar daarop is later een extra-toewijzing gevolgd van 150 montage woningen. Met de bouw van die 150 mon tagewoningen zal pas dezer dagen begon nen worden, zodat daarmee een groot deel van 1950 ook nog gemoeid zal zijn. De toewijzing aan Haarlem is intussen wel teleurstellend. Tellen wij die 150 mon tagewoningen er bij. dan kreeg Haarlem voor 194'' een bouwvolume van 466 wonin gen. Nu is het slechts 278. Een ongunstig verschil dus van 188. Bovendien kunnen thans verschillende plannen voor bouw van gewone woningen, die al voor 1950 waren voorbereid, niet tot uitvoering komen. Velsen mag 401 woningen bouwen, waar van 200 montagewoningen. 81 woningen moeten toegewezen worden aan arbeiders die nu elders wonen. Haarlem kan daarvan wellicht ook pro fiteren. Beverwijk kreeg 152 woningen toege wezen (100 montagewoningen), maar moet 91 daarvan bestemmen voor arbeidskrach ten van buiten. Ter leniging van de woning nood in Beverwijk zelf blijven er dus slechts 62 van de 152 over. Haarlemmermeer kreeg een hoge toewij zing in verband met de industrie (Schiphol). Er moeten van de 141 woningen 29 bestemd worden voor arbeidskrachten die nu elders wonen, maar in Haarlemmermeer werken. Zandvoort krijgt 61 woningen. Daaronder zijn geen montagewoningen. Wel moeten vijf huizen bestemd worden voor arbeiders die nu elders wonen. Bloemendaal moet van de 18 woningen die gebouwd mogen worden, zeven huizen bestemmen voor arbeidskrachten die nu elders wonen. Ronde Tafel-conferentie voor de West in 1950 De gouverneur van de Nederlandse An tillen heeft'medegedeeld dat de Nederland se regering voornemens is de Ronde Tafel conferentie voor West-Indië waaraan wordt deelgenomen door Nederland, Suri name en Cui-agao omstreeks medio 1950 te hervatten. De gouverneur verklaarde dat de uitwerking door de wetgever van de resultaten dezer conferentie, zoveel tijd zal vorderen, dat er alle aanleiding bestaat voor het tot stand brengen van een interim regeling. „Deze oplossing verdient temeer aanbeveling", aldus de gouverneur, „omdat op deze wijze een oplossing kan worden gevonden voor een zo brandend probleem als het tot stand komen van de zelfstandig heid der eilanden en het regelen van een onderlinge verhouding." Bataljon van „Prinses Irene"- regiment op thuisreis Met de „Zuiderkruis", die op 25 Novem ber uit Tandjong Priok is vertrokken, re patrieert onder andere het derde bataljon van het garderegiment „Prinses Irene". Op 8 Mei 1946 kwamen de voor dit bataljon bestemde dienstplichtigen in hoofdzaak afkomstig uit Brabant, Limburg en Zeeland te Arnhem onder de wapenen. Op 16 Oc tober 1946 vertrok men naar Indonesië. Thans keert het bataljon met zijn com mandant, de luitenant-kolonel mr. S. L. F. de Hartogh, huiswaarts. Boksen Nieuwe tegenstander voor Luc van Dam Indien de Nederlandse Bank vergun ning geeft voor de deviezeno ver dracht zal Luc van Dam Dinsdagavond 20 December in de Haagse dierentuin boksen tegen Gustave Dégouve, een Franse middenge- wichtbokser. Men was aanvankelijk van plan Van Dam tegenover de Spaanse kam pioen Soldevilla te plaatsen, maar de Spanjaard had andere verbintenissen om streeks diezelfde datum zodat naar een andere tegenstander moest worden omge zien. De Franse bokser is 27 jaar en komt als prof sinds 1942 uit. Als amateur bokste hij in 132 partijen, waarin hij er meer dan 100 won. Van Cyrille Delannoit verloor hij in November 1946 in drie ronden. Na een medische behandeling le hebben onder gaan vierde Dégouve zes maanden later zijn entree met een overwinning pp pun ten op Laurent Dauthuille. Vervolgens won hij van Hawkins, Joe Brun en Charron en bokste in Mei 1947 een revanche tegen Dauthuille. Ditmaal won Dauthuille op punten. Wintersport St. Moritz bereidt zich voor Na een buitengewoon zware sneeuwval voor de tijd van het jaar, is men te St Moritz reeds begonnen de Creslabaan in orde te maken voor de wintersport. Het werk aan de gewone bobsleebaan is eveneens begonnen. Op de skivelden ligt de sneeuw al hoger dan 90 centimeter; in het dorp ongeveer een halve meter. Ranglijstjes handbal j Voetbal Deens elftal gewijzigd Erik Koeppon en Joergen W. L. Hansen, die onderscheidenlijk als rechtsachter en rechts- 1 binnen waren opgesteld in het Deense elftal dat Zondag te Amsterdam tegen Nederland uitkomt, hebben bericht van verhindering gezonden De oloeg is nu zodanig gewijzigd dat Knud Bastrup Birck (Akademisk Eold- klub» linksachter speelt en zijn clubgenoot Foul Petersen, die eerst als linksachter was opgesteld rechtsback wordt. In de voorhoede wordt Joergen W. L. Har sen ais rechtsbinnen vervangen door Niels Bennicke (Kobenhavn Bóldklub). In de plaats van Bastrup Birck en Bennicke zijn Holger Olsen (Frem) en Claes Petersen (A. G b'. Aarhus) aan de reserves toe gevoegd. Dc linksmidden Dion Ornvold (Kobenhavn Bóldklub». wiens uitkomen niet vast stond, heeft meegedeeld, dat hij zal meespelen. Deense voetbalploeg speelt morgen in Haarlem Dc sportclub Hcllerup Idreats Klub, die Woensdagavond een voetbalwedstrijd bij kunstlicht tegen Haarlem speelt, is een der oudste Deense sportverenigingen en telt met minder clan 2200 leden. Ook het koningspaar is lid. Ongeveer 500 leden spelen voetbal en een groot aantal is bij de lennisafdeling aan gesloten. Het voetbalelftal speelde van 1936 tot 1942 in de eerste divisie, Op het ogenblik komt de ploeg in de tweede divisie uit, maai de jonge spelers werken hard. om in de vroe gere omgeving terug te keren. Zaterdagavond kwam HIK in Groningen aan en speelde de volgende dag tegen Be Quick. Het resultaat was 2—2. De gasten begonnen goed en het resultaat was, dat bin nen een kwartier de stand 02 was. Daarna verslapte het spel en het einde kwam met een gelijk spel. Op een feestelijke bijeenkomst in de avond uren kwam Sint Nicolaas op bezoek. Woens dagavond speelt de ploeg in Haarlem en Zaterdagmiddag in Leeuwarden tegen Frisia Zondag wordt een bezoek aan het Amster- damse Stadion gebracht. Terlouw nam nog geen beslissing Naar aanleiding van geruchten als zou Terlouw aan de KNVB hebben meegedeeld, dat hij Zondag tegen Denemarken zijn laatste wedstrijd voor het Nederlands elftal zou spelen, wegens zijn aanstaande overgang naar een Italiaanse profclub, vernemen wij dat een dergelijke mededeling de KNVB niet heeft bereikt en dat recente uitlatingen van Terlouw er veeleer op schijnen te wijzen dat hij amateur wil blijven. Terlouw zelf heeft de geruchten gelogen straft in gesprekken met leden van zijn club. Hij verklaarde dat er nog geen sprake is van zijn vertrek naar Italië. Schaken Fenny Heemskerk naar Moskou vertrokken Uitgeleid» gedaan door de burgemeester van Amersfoort, de heer H. Molendijk en wethouder C. van Zwol. aanvaardde de Ne derlandse schaakkampioene, mevrouw Fenny Heemskerk. Maandagavond de reis naar Moskou, waar zij zal deelnemen aan het we reldkampioenschap schaken voor dames. In de wachtkamer van het Centraal station te Utrecht, was een klein gezelschap schaak officials aanwezig van de KNSB om afscheid van haar te nemen. De voorzitter van deze bond ir. H. J. van Steenis, gaf mevrouw Heemskerk de beste wensen van schakend Nederland mee en sprak de hoop uit, dat zij de kleuren van ons land met ere zou kunnen verdedigen. De kampioene, die Zaterdag haar dertigste verjaardag vierde, deelde mede, dat zij een telegram had ontvangen met de mededeling, dat het tournooi vier dagen uitgesteld is en dus op 19 December zal aanvangen. Hierdoor heeft zij 9 a 10 dagen gelegenheid te acclima tiseren. Waterpolo D.W.R. en IJ speelden 3—3 Voor de centrale wintercompetitie van de Koninklijke Nederlandse Zwembond werd Zaterdag in het Sportfondsenbad gespeeld de wedstrijd DWRIJ (heren). Beide ploegen verschenen met een invaller in het doel. Nico Kollorie. die de plaats bezette van Henk Handgraat", was buitengewoon in vorm. Het IJ nam spoedig de leiding, waarna J. Kol- lerie gelijk maakte. Na goed samenspel bracht het IJ de stand op 12. Nadat Nico Koileric enige harde schoten van het IJ had gestopt ging DWR tot de aanval over. Paut Gotmer sloeg de bal naar Coen Rademaker, die deze voorzette aan J. Kollerie. waarna deze doel puntte (22». In de 2e helft kwam bij een aanval van ce Amsterdammers Behle (DWR) geheel vrij te liggen. Deze kreeg de bal toegespeeld en bezorgde DWR de leiding (32» Het IJ maakte echter in de laatste minuut gelijk (33). In Zaandam heeft DWR een overwinning behaald op Nereus van 62. De stand is nu: gesp. gew. gel. verl. pnt. v.-t. Meeuwen 3 3 - - 6 254 HPC 3 3 - - 6 14— 2 IJ 3 2 1-5 19— 5 DWR 52125 15—20 HVGB 21-12 9—7 Haarlem 3.-3. 6—12 Nereus 5 - - 5 846 De dames van HVGB speelden in Zaandam tegen Nereus voor de van Duylbeker com petitie: in de eerste helft behaalde HVGB een voorsprong van 30: r,o'. einde kwam met 32 in het voordeel v- 1 HVGB, I11 de competitie van de kring Haarlem werd voor de afdeling I dames gespeeld de wedstrijd HaarlemDWR. De dames van DWR waren sterk in de meerderheid en wonen mei 4—0. In afd. II dames bracht DWT 2 VZV 2 een nederlaag toe van 8—0. De wedstrijd HVGBDWT. afdeling I lieren, won HVGB met 71. De uitslag van de wed strijd DWR 2—HVGB 2. afdeling II heren, is 2—0. Hoofdklasse dames: Hoofdklasse heren: PSV 7 6 13 PSV 7 6 13 Zeeburg 7 3 8 Olymp.tH.) 7 4 11 UDI 7 3 8 Niioc 7 4 10 Hygiëa 7 3 7 Oiymp.(G-) 6 2 7 Turn lust 7 2 6 Hellas 7 2 5 Concordia 7 2 5 DES 7 1 3 VI. en Kr. 7 '2 5 VI. en Kr. 7 1 3 DES 7 1 4 BI. Wit 6 1 2 District West A. Eerste klas heren: Tweede kl. horen A: Attila 8 6 12 HOC 8 6 13 Aalsmeer 7 5 11 Lijnden 8 4 10 Concordia 9 4 10' AHC 2 8 4 9 APGS 8 4 8 Turno 5 3 7 Amersf. 9 3 8 GVA 7 3 7 AHC 7 3 6 HAV 8 1 5 Achilles 9 2 6 Unitas 8 1 4 Sp.Vereent 9 1 5 Animo 5 Tweede kl. heren B: Tweede kl. dames A: HHC 8 6 12 HOC 8 6 13 Zeeburg 7 5 11 HAV 9 5 11 Aalsmeer 2 8 4 9 OSS 8 4 10 Vriendsch. 6 4 8 Gita 7 3 8 Rapiditas 7 3 8 Nieuwe N. 8 3 8 Catchers 8 3 6 R. Zwart 7 3 C WVGV 7 1 3 Tonegido 7 2 Tonido 6 0 1 Rapiditas 8 0 1 De praktische herscholingscursus van de nieuwe waterpolospelregels zal voor de scheidsrechters in kring Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Zwembond gehou den worden op Zaterdag 7 Januari in het Sportfondsenbad-Oost te Amsterdam. SCHULTE—PETERS TWEEDE IN BRUS SEL. In het Sportpaleis te Brussel heeft het ZwitsersBelgische koppel Kubler Bruyland Zondagmiddag een Americaine over 100 km. gewonnen in 2 uur 4 min. 7 sec. Daarna kwamen in volgorde, met een ronde achterstand. SchuttePeters, BruneelLa- pébie, RamonVandermeerschaut, Janssens De Beukelaere en AcouDepauw. VAN DER VOORT EN HUISKES VER TREKKEN. Indien de laatste moeilijk heden zullen zijn overwonnen kunnen Wim van der Voort en Anton Huiskes Donderdag 8 December in de Scandivavië-express stap pen, met de bedoeling zich naar Hamar "te begeven voor een training voor de Europese en wereldkampioenschappen. Naar men weet is Kees Broekman al geruime tijd te Hamar.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5