De Haarlemse begroting voor1950 GROENTJE Heemstede en Lisse dingen naar de hand van Flora III De man Dinsdag 6 December 194 9 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant 4 Goede kans dat het gemeentelijk huishoudboekje reëel zal sluiten Tegen het einde van het jaar is de Haar lemse begroting voor 1950 te verwachten. Voor die bij de raad in openbare behande ling komt, zal het wel midden Februari worden, want eerst moeten de afdelingen haar in besloten zittingen bespreken en dan moeten B. en W. nog schriftelijk ant woorden op de vragen die door de raads leden zijn gesteld. In de regel liggen er t weken tussen de publicatie der begroting en de aanvang der raadsdebatter.. Van verschillende grote gemeenten zijn de begrotingen al openbaar gemaakt. In Haarlem heeft de voorbereiding natuur lijk enige vertraging ondervonden van het feit, dat er begin September een nieuwe wethouder van financiën is gekomen. Wie de begrotingen, der andere gemeen ten bestudeert, weet dat het met de ge- meentefinanciën niet van een leien dakje gaat. 1950 valt nog onder de noodregeling voor de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten. Hit alles blijkt, dat voor de gemeen ten het jaar 1950 het allermoeilijkst wordt. Officieel sluiten de reeds gepubliceerde be grotingen voor 1950 wel, maar er zit veel minder ..muziek" in (minder reserve) dan voor 1943 en 1949. Den Haag had voor 1950 al een tekort van 400.000, doch dit is weggewerkt door te speculeren op een ho gere rijksuitkering. Wij hebben de overtuiging dat het col lege van B. en W. van Haarlem niet voor deze onaangename consequentie zal komen te staan. Deze verwachting is gegrond op de cijfers van 194S en 1949. Maar al sluit onze begroting voor 1950 dan ook reëel, er zullen toch ongetwijfeld vele moeilijkhe den overwonnen moeten zijn, om dit resul taat te bereiken. Er zijn namelijk verschil lende factoren die de stand van zaken on gunstig beïnvloeden. Allereerst is het zeker dat Haarlem geen hogere uitkeringen uit het Gemeentefonds krijgt dan genoten zijn over 1949. Daarte genover staat evenwel dat de gemeente veel hogere uitgaven heeft. Wij denken daarbij allereerst aan de Armenzorg. Al kan er gelukkig nog niet van een crisis en grote werkloosheid gesproken worden, het ligt voor de hand, dat de uitgaven van So ciale Zaken de laatste tijd zeer sterk stij gen. Er moeten weer mensen gesteund worden die voorheen, toen er overal een tekort aan arbeidskrachten was, kans za gen hun eigen brood te verdienen. Ook vele kleine zelfstandigen, o.a. venters, moeten weer om steun aankloppen. Voor 1949 kon Haarlem rekening houden met de omstandigheid dat er een paar ton aan Armenzorg bespaard werd door de Nood- uitkering aan Ouden van Dagen, maar het zou ons niet verwonderen als dat finan ciële voordeel in de loop van dit jaar door verhoging van andere uitgaven weer te niet is gedaan. Stijgen de kosten voor Sociale Zaken dan gaat daarmee ook steeds gepaard dat ook de uitgaven van de Geneeskundige Dienst vermeerderen. Als een gevolg van de stijging van de levensstandaard, zijn in de loop van dit jaar de lonen en salarissen van het ge- meentepersoneel aangepast aan de rijksre geling. Dit betekent dat op de posten daarvoor op de begroting voor 1950 meer moet wor den uitgetrokken dan voor 1949. Voor 1949 is daarvoor reeds rekening gehouden met de post voor onvoorziene uitgaven. Tegenover deze vermindering van uit gaven kunnen geen belangrijke verhogin gen van inkomsten gesteld worden. De ge meente heeft geen belastingbronnen van betekenis overgehouden. Althans geen die voor verhoging in aanmerking kunnen ko men. Er is, om een voorbeeld te noemen, eerder reden om met een daling van de Vermakelijkheidsbelasting rekening te hou den, dan met een verhoging. De tarieven voor gas, water en electrici- teit te verhogen is, als de stand van zaken niet absoluut daartoe dwingt, in deze tijd ook niet uitvoerbaar. Wanneer echter de kolenprïjs b.v. belangrijk zou stijgen, zou tariefsverhoging wel eens onontkoom baar kunnen zijn. Men zou de reeds belangrijke winsten, die de ge meente uit de bedrijven haalt, nog wel kunnen opvoeren, maar dit zou alleen mo gelijk zijn ten koste van de reserves in die bedrijven, die in de achter ons liggen de jaren toch al zijn ingekrompen. Wie al die overwegingen laat gelden zal zich kunnen indenken dat he' college van B. en W. en in het bijzonder de wethou der van financiën, wijsheid behoeven om met een sluitende begroting te kunnen ko men zonder dat vitale belangen op cultu reel en sociaal gebied aangetast worden. Nieuwe kapitaalsuitgaven Temeer omdat het noodzakelijk was ook een behoorlijke post op de begroting te kunnen uittrekken voor nieuwe kapitaals uitgaven. Wij zijn evenwel overtuigd dal als nieuw werk allereerst in aanmerking zal komen de bouw van de nieuwe brug over het Noorder Buiten Spaarne, om daardoor te bereiken dat het haven- en industrieterrein in de Waarderpolder de toegangsweg krijgt, die nodig is om te be reiken dat beide tot ontwikkeling komen. Maar al wordt dit werk' over twee jaren verdeeld, dan zal daarvoor een zeer groot deel nodig zijn van de uitgaven die Haar lem in 1950 op zich kan nemen voor nieuwe kapitaalslasten. Er zullen in 1950 ook nog uitgaven voor het onderwijs gedaan moeten worden. Het rijk heeft een schema vastgesteld voor scholenbouw. Gelet op de toeneming van de bevolking mogen we aannemen dat Haarlem in 1950 in aanmerking zal komen voor de toewijzing van een nieuw school gebouw voor het lager onderwijs. Het rijk houdt niet meer vast aan de bouw van houten scholen. Dit zou dan ook een per manent schoolgebouw van steen worden. De woningbouw De woningbouw vraagt in deze tijd aan de gemeentekas geen extra offers. Dit is een gevolg van de bestaande rijksregeling. Het is evenwel de vraag hoe het over 10 of 15 jaar zal gaan als de nu gebouwde woningen herwaardeerd worden. Toch brengt de woningbouw voor de gemeente ook nu financiële zorgen mee. De ge meente moet namelijk de geldleningen daarvoor sluiten. Het rijk staat toe lenin gen te sluiten met een looptijd van 30 jaar, maar naar een annuïteit van 50 jaar. Dit wil dus zeggen, dat na 30 jaar 2/5 van de lening in eens wordt afgelost. De geld markt is niet dol op deze leningen, zodat het moeilijk is daarvoor aanbiedingen te krijgen. Tot heden heeft deze omstandig heid nog wel niet tengevolge gehad dat de woningbouw in Haarlem gestagneerd is, maar er kan toch pas tot gunning van wo ningbouw worden besloten, als het geld verzekerd ïs. Haarlem sluit zijn andere leningen in de laatste tijd met een looptijd van 8 jaar en dan op schuldbekentenissen. Een voordeel daarvan is dat er slechts een zegel van 1 gulden voor betaald moet worden. Op obli gaties moest op elk stuk van 1000 7.50 zegelrecht betaald worden. Nu wil de mi nister van Financiën dit hoge zegelrecht ook leggen op onderhandse geldleningen. En dat zelfde zegelrecht zou dan ook weer betaald moeten worden als de gemeente dit geld leent aan woningbouwverenigin gen in de vorm van voorschotten. Het is verklaarbaar dat de wethouders van financiën tegen dit voornemen van de minister ernstige bezwaren hebben. GED. O DDE GRACHT 53 - TEL. 12762 tegenover de kerk Wij geven U een betrouwbaar advies bij de aankoop van Uw STOFZUIGER BETALING IN OVEELEG (Adv.) Christelijk Lyceum hielp Sint Nicolaas een handje Feest voor Juliana van Stolbergschool De aula van het Christelijk Lyceum in Haarlem heeft al heel wat keren van fees telijk gerucht gedreund, doch de vreugde van gistermiddag, toen de leerlingen van de Juliana van Stolbergschool uit het Slachthuiskwartier er te gast waren voor de ontvangst van Sint Nicolaas, zal niet spoedig worden overtroffen. Dat was op zichzelf al een niet geringe beloning voor de lyceïsten, die enige weken lang zo spontaan gevolg hadden gegeven aan de geestige tekening in de hal, die hen opwekte aan het Sinterklaasfeest van de Juliana van Stolbergschool, die door het Christelijk Lyceum is „geadopteerd", niet alleen te denken maar er ook voor bij dragen. Niet minder dan 269 keurig verzorgde pakjes met presentjes lagen op de jongens en meisjes uit Haarlem-Oost te wachten en er waren evenveel zakjes met snoep, waarvan de uitreiking met veel gejuich werd begroet. De verrassingen bestonden uit puzzles, jeeps, poppen, allerhande spe len, ballen, boeken en wat er zo al verder lot de Sint Nicolaasgaven kan behoren. De jongens en meisjes van het Christelijk Lyceum, die deze actie onder eigen verant woordelijkheid voeren, hebben zich daar mee van hun beste zijde doen kennen, even als trouwens de heren Lodder en Verwer, respectievelijk amanuensis en concierge, die menig vrij uurtje hebben opgeofferd aan het „van oud nieuw maken". Van het bal- con af sloegen de vertegenwoordigers van de klassen de uitwerking op hun bescher melingen gade. Klasse 1 A mocht er in haar geheel bij zijn, want die had zich het beste geweerd. De Spaanse bisschop zelf, vergezeld van een Piet-komiek, deelde van het podium af ernstige vermaningen uit aan hen die in het grote boek met een zwart kruisje ston den vermeld, reprimandes die overigens naar mate de leeftijd van de toegesproke- nen steeg, minder indruk maakten. Maai er waren ook heel wat pure zieltjes die van de goedheilig man op het podium een schouderklopje en van zijn knecht een grijnslach en een cadeautje in ontvangst konden nemen. Er werd natuurlijk braaf gezongen, voor al door een trio meisjes van de Juliana van Stolbergschool en door een trio jongens van het Lyceum, die de oude wijzen in cowboy-stijl brachten, compleet met som brero. Het programma vermeldde voorts de ver toning van een drietal films op het pro jectie-apparaat, dat de gastheer bij zijn dertigste verjaardag van ouders en oud leerlingen ten geschenke had gekregen. Maar het hoogtepunt werd natuurlijk ge vormd door het défilé van de gasten langs de boordevolle tafels met presentjes. Zowel Christelijk Lyceum als Van Stol bergschool kunnen met pleizier op deze vierde gezamenlijke Sint-Nicolaasviering terugzien. VERBETERING Het gisteren door ons geplaatste bericht over het Postale Sinterldaasfeest in de Stadsschouwburg verdient in zoverre cor rectie, dat er niet duidelijk genoeg uit bleek dat de plezierige bijeenkomst was georga niseerd door een commissie uit het gehele personeel van de post- en telefoondienst en dus niet alleen door de vereniging „Pos taal Genoegen". Zoekt U een motor m prima staat? Plaats een Sint Nicolaas mag dan, zoals het rijmpje zegt, „de kinderen 't allermeest beminnen", ook het gezelschap van de ouderdom versmaadt hij nietzoals dit plaatje bewijst. Gistermiddag bracht de Sint een genoeglijk uurtje door in de Sociëteit voor Ouden van Dagen in gebouw Cultura te Haarlem. Hij liet zich daar zelfs tot een spelletje klaverjas verleiden, waarin hij overigens, ondanks zijn hoge leeftijd, een ware matador bleek. Nu de plannen van de Algemene Ver eniging voor „Bloembollencultuur" om in 1953 weer een grote Flora te houden door een daartoe strekkend voorstel van het hoofdbestuur aan de algemene vergadering bekend zijn geworden, is de vraag waar deze tentoonstelling zal worden gehouden, actueel geworden. Voorshands wordt dat probleem min of meer op de achtergrond gehouden, zoals ook onze correspondent in de bollenstreek de vorige week nog heeft opgemerkt. Het gaat er om Lisse te bewegen in 1953 van zijn tentoonstelling op „Keukenhof" af ie zien en inzonderheid de Bond van Bloem bollenhandelaren te bewegen zijn mede werking te verlenen aan een manifestatie die te Heemstede zal worden gehouden. Het is aan te nemen, dat in het hoofd bestuur, dat uiteindelijk over de plaats van de derde Flora beslist, een meerderheid voor Heemstede bestaat. Deze leden voeren aan, dat het terrein in „Groenendaal" groter is en met name meer mogelijkheden biedt voor het neerzetten van de gebouwen en voorts dat Heemstede voor de meeste bezoekers gemakkelijker bereikbaar is dan Lisse. Het gaat in deze kwestie blijkbaar al leen om Heemstede of Lisse, andere plaat sen in de bollenstreek hoort men niet noe men. De afdeling Heemstede heeft reeds geruime tijd geleden verzocht de Flora binnen haar ressort te houden; Lisse, dat tien jaar lang de bollenweelde in „Keuken hof" wil demonstreren, kan echter rekenen op de steun van de grote handelaren en exporteurs. De redacteur van het Weekblad voor Bloembollencultuur laat zich in een artikel over de Flora 1953 over de vraag waar de tentoonstelling moet komen niet uit, doch gewaagt wel van zijn bijzondere vreugde over het hoofdbestuursvoorstel. Waarbij hij herinnert aan de successen van de Flo ra's in 1925 en 1935. En hij schrijft verder: „Het wordt waarlijk ten hoogste tijd, dat wij wakker geschud worden uit de dommel en tonen, dat wij in de tuinbouw de na oorlogse chaos grotendeels te boven zijn ge komen. Het is noodzakelijk, dat wij de roem van onze tuinbouw weer nationaal en inter nationaal op de voorgrond brengen. Geen organisatie kan dat beter doen dan onze Algemene Vereniging, die in het ver leden heeft getoond in deze representatief te zijn. Zeker, ook de Koninklijke Neder landse Maatschappij heeft vroeger meer malen een tentoonstelling georganiseerd, die in wijde kring de aandacht trok, maar een Flora, zoals wij in 1935 te zien kregen, heeft zij nimmer kunnen houden. De Ko ninklijke Maatschappij is zich dat ook ten volle bewust en daarom heeft zij en in 1925 en ook in 1935 krachtig meegewerkt de Flora's te doen slagen. Ongetwijfeld zal zij ook nu weer haar zustervereniging steunen zoveel dit in haar vermogen ligt. België gaat ons met zijn Flox-aliën in 1950 te Gent vóór, wij moeten in 1953 volgen en evenzeer trachten, over de gehele wereld de aandacht op onze tuinbouw en op onze bloembollen in het bijzonder te vestigen. Wij moeten ons één ding op de allereerste plaats realiseren, dat het absoluut noodza kelijk is, dat éénmaal in de tien jaar het gehele vak een demonstratie geeft van zijn kunnen en van de vooruitgang, die inmid dels is bereikt. Tot zulk een demonstratie zijn wij alleen in staat, als werkelijk het gehele vak zijn steun verleent. De enige instelling, die geroepen is zulk een tentoonstelling te organiseren, is onze algemene vereniging, de Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur. Het is haar historische taak, waartoe zij door haar in ternationale naam en goodwill bij uitstek geschikt is en welke zij in voorgaande jaren heeft getoond op voortreffelijke wijze te kunnen volbrengen. Dit sluit niet uit, dat wij hard willen werken om elke andere goed georganiseerde tentoonstelling tot een groot succes te doen worden. Hoe meer reclame er voor ons ar tikel gemaakt wordt, hoe beter, maar een groots opgezette Flora, die de reclame doet daveren over de gehele wereld, is de taak van onze algemene vereniging. Wij kunnen ons dan ook niet voorstellen, achten het zelfs uitgesloten, dat er één af deling, één lid gevonden wordt die zich niet bewust is, dat men achter dit plan móét staan die niet in brede vorm steun zal ver lenen aan deze grootse gedachte. Zeker, er zullen nog veel moeilijkheden, vooral financiële, overwonnen moeten wor den eer het plan tot volle rijpheid en tot uitvoering is gekomen. De tijden zijn an dere dan in 1935. De kosten van een derge lijke onderneming zijn sterk gestegen. Be halve een grote tentoonstellingsruimte, zul len er gebouwen moeten komen, waar ziek- tenbestrijding, wetenschappelijk onderzoek, mechanisatie, enz. een goede plaats krijgen. Met de inrichting hiervan en het gereed maken van terreinen en warenhuizen zul len kapitalen gemoeid zijn. Echter de re clame, die wij maken en de goodwill, die wij zullen verwerven, zijn nog oneindig veel groter". K.N.V.B. eert nagedachtenis van H. J. M. Francken en Engelberts Ter gelegenheid van het zestigjarig be staan van de Koninklijke Nederlandse Voet balbond zullen Donderdag 8 December in verscheidene plaatsen van ons land kransen worden gelegd bij de graven van overleden bestuursleden en spelers van internationale betekenis. Bij het graf van de heer H. J. M. Francken zal de heer A. van der Aart, voor zitter van de afdeling Haarlem van de K. N. V. B. des middags om twee uur een krans leggen. De heer Francken is op het Sint Adel- bertuskerkhof te Bloemendaal begraven. Dr. C. Spoelder zal om drie uur een krans leggen bij het graf van de Chr. J. Engelberts op de begraafplaats Westerveld. Wijlen Mannus Francken, oud-speler van HFC, heeft verscheidene malen de oranjetrui gedragen en de heer Engelberts heeft in het begin van deze eeuw veel voor de bond ge daan. In 1904 werd hij benoemd tot erelid. (Adv.) BINNENLAND Op 65-jarige leeftijd is in Den Haag overleden de heer Q. A. de Ridder, oud-chef redacteur van het dagblad „De Nederlander". Een groep Ambonse studenten in Neder land heeft medegedeeld, het niet eens te zijn met de actie van de „Persatoean Timoer Besar". De studenten achten elke vorm van separatisme voor Ambon funest en verklaren dat aan de onlangs in Den Haag gehouden demonstratieve optocht geen enkele in Ne derland vertoevende Ambonnees heeft deel- Rotterdam is de heer C. H. Vellenga, oud- gevagvoerder van de Willem Ruys en oud commodore van de vloot van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd. Hij volgt de onlangs overleden oud-kapitein L. den Hoedt op als rijkshavenmeester. De Plattelands Jongeren Gemeenschap Nederland, welke ongeveer 2000 leden omvat, heeft zich aangesloten bij de Nederlandse Jeugd Gèmeenschap. HAARLEM EN OMGEVING Bij beschikking van de minister van Financiën is benoemd tot eollectrice van de Nederlandse Staatsloterij mevrouw M. J. C. Gründemann te Heemstede. De Haarlemse politie heeft de 33-jarige chauffeur C. J. de S. en de 26-jarige metselaar C. de S. gearresteerd wegens een meubel diefstal uit een pakhuis in Haarlem-Noord in 1945. De heren hadden zo ongeveer een com plete inrichting meegenomen en zich daarmee keurig geïnstalleerd. Uitgaande van het Bijzondere Kerkewerk Haarlem wordt Zaterdag 10 December een bijeenkomst gehouden in de Bakenesserkerk. De heer W. Berkhemer zal fragmenten uit het tweede boek van Samuel voordragen en Rosa Spier (harp) zal enige nummers ten gehore brengen. Door de Stads-bibliotheek en leeszaal van Haarlem zijn in November aan de Prin senhofbibliotheek uitgeleend 12.770 werken, aan het filiaal 4463 werken, tezamen 17.233 weken (vorig jaar 16.832), waarvan 725 van de Muziekbibliotheek. De instellingen wer den bezocht door 4942 en 673 bezoekers, tezamen 5615 (vorig jaar 5295). De heer D. J. A. Geluk, wethouder van Onderwijs en Kunstzaken der gemeente Haarlem, zal morgen, Woensdag van elf uur tot halfeen spreekuur houden. De burgemeester van Enschedé is na een bezoek van drie weken aan de Verenigde Staten teruggekeerd. Hij zei, dat de in Mem phis gevoerde besprekingen van veel belang zijn geweest voor de Twentse textielindustrie. In New Orleans werd hij tot ere-burger van de stad benoemd. Door blikseminslag is Maandagmiddag een schoorsteen van de brandstoffenhandel Zwarter in de Raadhuisstraat te Heemstede vrij ernstig beschadigd. Ook de bovenleiding van de voormalige tramlijn werd getroffen, zonder dat schade werd aangericht. Op het tweetal voor predikant bij de Ghr. Geref. Kerk te IJmuiden zijn geplaatst ds. P. M. van Marrum te.Nieuw Amsterdam en ds. J. C. van Ravenswaay te Zaamslag. Bij de gehouden aanbesteding voor het bouifren van acht woningen voor de woning bouwvereniging te Landsmeer was laagste inschrijver A. Kooiman te Beverwijk met f 100.480. De Franse pianist Alfred Cortot zal in de maand December een tournée door ons land maken en ook in de grote zaal van het Gem. Concertgebouw optreden en wel op Maandag 12 December. Het programma ver meldt werken van Schumann (Etudes Sym- phoniques), Chopin (Préludes op. 28), Ravel (Gaspard de la Nuit) en Liszt (tweede Hon gaarse Rhapsodie). Gerard Hengeveld zal Donderdag 8 De cember in de kleine zaal van het Gem. Con certgebouw een Bach-Chopin-recital geven. Het programma vermeldt de chromatische fantasie en fuga, de tweestemmige inventies en de partita in Bes en na de pauze onder andere de Berceuse, Ballade in As en Scherzo in cis van Chopin. Donderdag 8 December houdt ds. G. J. Waardenburg. Herv. Predikant te Haarlem, een voordracht in het O, R. G. Centrum, Wes- terhoutpark, over „Wat wij danken aan Israël, Hellas en Rome". SCHEEPVAART Amstelkerk, DakarAmsterdam 5 Dec. te Le Havre. Annenkerk, Fremantle—R'dam'pass. Dec. Kreta op weg naar Genua. Edam, New YorkR'dam 5 Dec. te Londen. Indrapoera, 6 Dec. van Aalborg te R'dam. Klipfontein, KaapstadA'dam 6 Dec. te Teneriffe. Oranje, A'dam—Batavia pass. 5 Dec. Sabang. Rempang, A'damMakassar 6 Dec. te Belawan. Riouw, A'damJava 7 Dec. te Belawan verw. Talisse, 5 Dec. van Batavia n. Soerabaja. Tarakan, SingaporeA'dam pass. 5 Dec. Ceylon. Tawali, Batavia—A'dam 5 Dec. van Singapore naar Penang. Waterland, Buenos AiresA'dam 6 Dec. te Cabedelo. Westerdam, 5 Dec. van R'dam te New York. Zeeland (Lloyd), R'dam—Java pass. 5 Dec. Ouessant. Kota Inten, Batavia—R'dam pass. 5 Dec. Kaap Guardafui. Johan van Oldenbarnevelt, Batavia—A'dam 6 Dec. te Amsterdam. Tjitjalengka, 5 Dec. van Hongkong naar Singapore. Waterman, R'dam—Batavia pass. 6 Dec. Malta. Willem Ruys, Batavia—R'dam pass. 5 Dec. Belawan. Zuiderkruis, BataviaR'dam pass. 5 Dec. Perim, FEUILLETON die zijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 34) Vertelt u uw echtgenoot alles, wat u mij hier verteld hebt.Katherine hield even haar adem in. Ja, ik weet dat ik dat doen moet. Maar ik wil zo graag nog even tijd hebben. Ik dacht.ik hoopte, dat hij zich allerlei herinneren zou. Hoe lang bent u nu getrouwd? vroeg juffrouw Silver. Katherine's blos werd dieper. Sinds jL Zaterdag Juffrouw Silver onderbrak haar: Dat bedoel ik niet. Ik wilde weten, of ik het goed heb, dat u in 1939 met William Evers- ley trouwde? Ja, zei Katherine, in Juli. We hadden één maand samen en daarna twee korte verloven. In 1942 werd hij vermist. Hoe weet u dat? Juffrouw Silver glimlachte. Er zijn enkele aanwijzingen. Op dat feest in het Carlton, waar Frank Abboth zich hevinneri uw man gezien te hebben, was u ook. Hij sprak van een meisje in een goudkleurige jurk. Dat was u, nietwaar? Ja, die avond verloofden we ons. Een nicht van Frank Abbott was daar ook, een juffrouw Mildred Abbott en haar verloofde. Ze heet nu mevrouw Darcy. Ze is zo juist uit de tropen teruggekeerd. Ze herinneert zich dat feest en Bill, zoals iedereen hem scheen te noemen en ook u, in een goudkleurige jurk. Ze kon zich zijn achternaam en uw namen niet herinneren, maar ze vertelde wel, dat een of andere tante haar naderhand geschreven had, dat ze bij uw trouwen was geweest. Die tante zou u ook een antiek theeserviesje cadeau gedaan hebben. Katherine knikte. Ja, dat was de oude mevrouw Willoughby Abbott. Het was een beeldig serviesje. En inderdaad noemde iedereen mijn man Bill, hoewel ik dal nooit deed. Juffrouw Silver keek ernstig. „Ja, ik begrijp dat allemaal wel. Maar u hebt een grote verantwoordelijkheid op u genomen, mevrouw Eversley. Om u de waarheid te zeggen, was het uw bereid heid om die verantwoordelijkheid op u te nemen, welke mij ervan overtuigde, dat dit huwelijk niet iets nieuws was." Kathe rine zei langzaam en zachtjes: „Ik dacht, dat hij, als we opnieuw de trouwplechtig heid zouden beleven, zich herinneren zou, dat we dit al eerder samen meegemaakt hadden. Als hij zijn geheugen terugkreeg, zou alles veel eenvoudiger worden. Er is nu nog één ding, dat ik kan doen. Hij droomt zo nu en dan een wonderlijke droom, die de afgelopen jaren telkens weer terugkomt. Die droom gaat over een oud huis in een dorpsstx-aat, met drie stoep treden naar een eikenhouten voordeur, die toegang geeft tot een hal, waarin rechts een trap omhoog voert. De trap is gebeeld houwd met symbolen van de vier Evan gelisten, een leeuw en een os onderaan, en een adelaar en een mannenfiguur boven aan. Nu heb ik gedacht, dat hij, als ik hem in dèt huis breng, zich misschien alles zal herinneren". „Is het een bestaand huis, waaraan be paalde herinneringen voor hem verbonden zijn?" „Ja, het behoorde aan zijn grootmoeder. We gingen er dikwijls heen, toen we klein waren. Zijn grootmoeder liet het William na, en hij liet het mij na. Het is in Led- stow en het heet Cedar House. We hebben daar ook onze huwelijksreis heen gemaakt. Meneer Tattlecombe heeft ons een vrije Zaterdagmiddag gegeven en nu wil ik Wil liam de weekend meenemen naar dit huis om te zien, of hij zich daar iets herinnert." Ze hield even op, haar ogen straalden en ze keek juffrouw Silver ernstig aan. „Het lijkt me werkelijk een kans. Hij zou er niet altijd weer over dromen, als het niets iets zeer speciaals voor hem betekende. Ik heb 't idee, dat dit de gevoelige plek is, en iets geeft me de overtuiging, dat hier een kans voor hem ligt om zijn geheugen terug te krijgen". „Ja", zei juffrouw Silver, „die gevallen van verlies van geheugen zijn merkwaar dig. Soms brengt een geestelijke of een lichamelijke schok het geheugen terug. Uw plan is zeker de moeite waard. Maar vveest u alstublieft niet tè teleurgesteld, als het vei'lceerd uitpakt. Als het geen succes heeft, dan moet u werkelijk verder geen tijd verliezen. Uw man heeft het 1 recht voor zichzelf uit te maken, wat hij i het beste acht te doen. Zijn eigen familie en zaak zijn erbij betrokken. U kunt niet voortgaan met de gehele verantwoordelijk- I heid op uw schouders te nemen". „Nee", zei Katherine met een diepe zucht. Daarna lachte ze. „Er zal niet veel kans overblijven om het hem niét te vertellen". Iedereen in Ledstow zal hem herkennen. De mythe van William Smith zal tot het verleden beho ren, zodra hij onder juffrouw Perkins' ogen is gekomen. Ze woont naast het huis en maakt altijd een en ander voor mij in orde, als ik daar ben, en ze kent William sinds hij vijf jaar oud was. Maar hoe dan ook, u hebt gelijk, hij moét alles weten. Het zou alleen zoveel beter zijn, als het hem niet verteld behoefde te worden". Juffrouw Silver kuchte. „Dat is waar. Intussen is er iets, dat hij zonder uitstel doen moet. Hij moet de plaatselijke politie waarschuwen, dat een wiel van zijn auto losgedraaid is. Ze zullen de gewone vragen doen en een normaal 'onderzoek instellen. Er bestaat een mogelijkheid, dat degene, die met dat wiel knoeide, door eimand anders gezien is. In wat voor straat is de garage." „Het is eigenlijk geen garage, alleen maar een schuur, waar een klein aanne mertje allerlei materiaal bewaart, o.a. lad ders. En het is ook eigenlijk geen straat. Juffrouw Silver keek haar peinzend aan. „Dus geen terrein, waar een vreemde ge makkelijk binnen zou wandelen. Degene, die wij zoeken, zou best de aandacht op zich gevestigd kunnen hebben. Zeg in ieder geval aan uw man, dat hij de politie op de hoogte moet stellen. Een tweede ding is. dat ik graag uw toestemming zou heb ben om deze hele zaak met Frank Abbott te bespreken". „O, nee Juffrouw Silver keek haar vragend aan. „Denkt u eens even rustig na, mevrouw Eversley! Er zijn drie aanslagen op het leven van uw man gepleegd, één op dat van meneer Tattlecombe, waarbij de dader misschien ook uw man voor ogen had, en er is het dodelijk ongeval van meneer Davies, de dag nadat hij uw man als Wil liam Eversley herkend had. Ik kan nog niet zeggen, uit welke hoek deze aanslagen komen. Door uw adres te veranderen, is uw relatie met William Smith misschien gedurende enige lijd geheim te houden, maar u zult het met mij eens zijn, dat iemand, dië een dergelijke interesse in William Smith blijkt te hebben, vroeger of later achter de rol, die u met betrekking tot hem speelt, zal komen. Zodra dat be kend is en zodra bekend is, dat u met hem in het huwelijk bent getreden en als zijn vrouw met hem samenwoont, zal het de gene of degenen, die het op zijn leven gemunt hebben, duidelijk worden, dat ze geen tijd te verliezen hebben. Deze per soon of personen moeten begrijpen, dat u niet zult blijven zwijgen. Zodra u spreekt en William Smith treedt naar voren als William Eversley, kunnen zij niet langer in 't geheim opereren. De aandacht zal onmiddellijk gevestigd worden op iedereen, die er belang bij heeft zijn aanspraken te ontkennen. Voelt u wel, dat hoe eerder zijn aanspraken bekend gemaakt worden, hoe moeilijker het zal worden opnieuw een aanslag op hem te plegen?" Terwijl een ongeluk op straat van een onbekende meneer William Smith zonder meer als een gewoon, onopvallend ongeluk gere gistreerd zou kunnen worden, zou zijn plotselinge dood, onmiddellijk na het bekend worden van zijn aanspraken als William Eversley, wiens terugkeer tot het land der levenden zijn familieleden enigs zins in financiële moeilijkheden heeft ge bracht, onmogelijk aan de aandacht van de politie kunnen ontgaan." „Ja," zei Katherine, „u hebt gelijk". Juffrouw Silver legde haar potlood neer. „Uw plan om morgen voor de weekend de stad te verlaten, lijkt me uitstekend. Zegt u vooral aan niemand, waar u heen gaat. Intussen zeg ik u nogmaals, dat ik graag een en ander met Frank Abbott zou be praten ik vind het niet prettig de ge hele verantwoordelijkheid alleen te dra gen. Ik geef u de verzekering, dat niets ondernomen zal worden zonder overleg met uw man en u zelf. Als Frank er net zo over denkt als ik, dan zal hij de zaak misschien willen bespreken met hoofd inspecteur Lamp, een zeer fatsoenlijke en betrouwbare politieman. Hij heeft grote ervaring en u kunt ervan overtuigd zijn, dat hij niets overhaast zal ondernemen. De gewone politionele gang van zaken zou echter dingen aan het licht kunnen bren gen, die van belang zijn. Geeft u mij uw permissie." HOOFDSTUK XXV. Op een grauwe winterse middag reden ze samen naar Ledstow. Katherine had zich geen moeite behoeven te geven om allerlei excuses te bedenken om laat te vertrekken, want William besteedde, toen hij de wagen voor de flat had gereden, meer dan een uur aan het nakijken van alle onderdelen Katherine wilde niet bij daglicht aankomen, en toen ze eindelijk vertrokken, kon ze er zeker van zijn, dat ze pas tegen de avond in Ledstow zouden arriveren. Ze spraken geen enkel woord, totdat ze buiten Londen waren gekomeii (Wordt vervolgdl, j

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6