c J In 1946 kreeg Engeland er nog een nieuwe kolonie bij Radio geeft Donderdag De Belgen werken aan een grootscheeps verkeersplan GEEF ZE DE RUIMTE! Firma M. C. Hoole <Sc A. van Gooi PANDA EN DE MEESTER«GIDS "S Nederlandse verliezen in Indonesië Wereldnieuws U: Woensdag 7 December 1949 SERA WAK, HET LAND DER BLANKE RADJAH'S (Van onze correspondent in Londen) Engeland wordt er dezer dagen wel aan herinnerd, dat het-nog een koloniale macht is, hoezeer het oude Britse imperium ook mag zijn afgebrokkeld. In hoeverre er ver band bestaat tussen de gebeurtenissen in Lake Success, waar een aantal staten super visie voor de UNO opeiste over de vroegere mandaatgebieden, de onlusten in Nigeria en de aanslag opvde gouverneur van Sera- wak, zal fcog moeten blijken. In elk geval ervaren de Engelsen, dat het een moeilijke en ondankbare taak is het koloniale sy steem te vervangen door een beheer, dat strookt met moderne opvattingen. Het is nog te vroeg om na te gaan, of er sprake is van een analogie tussen de beweging in Brits Noord-West Borneo en de ontwikke ling in het aangrenzende Indonesië. Een onlangs door een der Indonesische leiders uitgesproken verwachting, dat geheel Bor neo binnen afzienbare tijd deel zal uitma ken van onafhankelijk Indonesië lijkt voor barig. Het is de vraag of in deze geïsoleerde primitieve uithoek van het eiland de leuzen van Indonesische staatslieden werkelijk weerklank vinden. Serawak verkeert in een unieke positie, omdat het pas sinds 1 Juli 1946 een Britse kolonie is. Daarvoor was het familiebezit. In 1841 werd de rijke jonge Engelsman James Brooke uitgeroepen tot vorst of Radjah, uit dankbaarheid voor 't feit, dat hij een oplossing vond in een conflict tussen de sultan en de plaatselijke bevolking. Voor de rest van zijn leven was Brooke een po tentaat, die zich vooral bezig hield met de bestrijding van zeerovers en koppensnel lers. In 1864 erkende Engeland de staat Serawak. Toen had Brooke 'net grondgebied reeds belangrijk uitgebreid. Het persoon- De Britse gouverneur van Serawak, een sinds 1946 aan Engeland behorende kolonie op West-Borneo, werd enkele dagen gele den door een jonge Maleier met een mes gestoken toen hij een inspectie-bezoek aan de stad Siboe bracht. Duncan Stewart Wfird ernstig gewond en moest terstond geopereerd worden. Men hoopt hem in het leven te kUnnen houden. lijke regiem ging over van vader op zoon. Verdere uitbreiding der grenzen volgde, terwijl de opbrengsten toenamen. Wegen werden aangelegd, waterleidingen en tele foon geïnstalleerd. In 1941 was Serawak, dat zo groot is als Engeland zelf en een half millioen inwoners telt, zeer welvarend. Sir Charles Vyner, de derde Radjah, gaf ter gelegenheid van het eeuwfeest zijn absolute macht op. Toen volgde de Japanse invasie. In 1945 kreeg Serawak na de bevrijding door de Australiërs een Brits militair be stuur. Het volgende jaar hervatte de Radjah zijn functie. Aangezien herstel van het land onmogelijk was zonder grootscheepse hulp van buiten, besloot sir Charles zijn gebied toe te vertrouwen aan de Britse Kroon. Op een ogenblik, dat Engeland bezig was het „kolonialisme" te liquideren, kreeg het er op 1 Juli 1946 een splinternieuwe kolonie bij. Wat er thans precies aan de hand is, moet nog worden uitgezocht. Minder dan een procent van de bevolking wil terug naar de oude toestand, wat nog iets anders is dan zelfstandigheid, maar de beweging welke Mijn oom telt ruim negentig jaren, Hij brilt niet en zwart zijn z'n haren Hoe blijft hij zo fit? Laatst zei hij me dit: „Drink TIP en ook jij zult het klaren". lnz. de Hr. C. S. te Zwolle ontv. 1 fl. TIP HILVERSUM I. 301.5 M. 2.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.30 Nieuws. 8.40 Ochtendblad. 9.00 Weerberichten. 9.03 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Concert. 10.50 Voor kin deren. 11.00 Fluit en piano. 11.30 Platen. 11.45 Wetenschappelijke causerie. 12.00 Platen. 12.15 Theater-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 „In "t spionnetje" 12-38 Zuid-Amerikaans orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest. 13.45 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Zang en piano. 15.00 Voor zieken. 16.00 Caba ret. 17.30 Voor de jeugd. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Voor de strijdkrachten, 19.00 Voor kin deren. 19.05 Volksmuziekschool. 19.35 Platen. 19.45 Regeringsuitzending. 19.55 Nieuws. 20.00 Volksmelodieën. 20.30 „Dreigt er oorlog?". 20.50 Vocale solisten en piano. 21.35 Orgel. 22.00 Cabaret. 22.30 Orkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Renortage. 23.30 Zigeunermuziek. HILVERSUM II. 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 8.30 Nieuws. 8.40 Weerberichten. 8.43 Hoogmis. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.50 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Concert (12.30—12.33 Weerbericht). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Promenade-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Platen. 15.45 Bijbel lezing. 17.30 Koor en solisten. 17.50 Regerings uitzending. 18.00 Platen. 18.15 Land- en tuin bouw. 18.30 Jeugdjournaal. 18.55 Platen. 19.00 Nieuws. 19.15 Muziekcauserie. 19.40 Radio krant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma (om 21.00 familiecompetitie). 22,05 Platen. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Pla ten. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 strijkkwartet. voor de terugkeer naar het feodale blanke familiebeheer is, heeft zich altijd tegen ge weld uitgesproken. De Maleiers vormen de kern van deze groep. Zij hebben een grote verering voor de „Witte Radjah's" en ach ten het in strijd met hun waardigheid, dat zij nu door een stoffig departement in Lon den worden geregeerd. De Maleiers vrezen, dat zij hun bevoorrechte positie, die ze onder de Brooke's bezaten, zullen verliezen. De Britse administratie, welke onderwijs en de geneeskundige dienst uitbreidt, heeft reeds verscheidene niet-Maleiers benoemd. Maar de grote meerderheid van de bevol king is of niet geïnteresseerd in de hele bestuurskwestie of is voorstander van een Brits regiem. Onder de dissidenten bevin den zich de communisten. De oppositie be vindt zich voornamelijk in of bij de steden. Ook behoren er Daj akkers toe. De betrek kingen tussen hen, de Maleiers en de Chi nezen waren over het algemeen goed, maar de Japanners hebben de nationale verschil len vergroot. Bovendien is het Maleise nationalisme door de overige gebeurtenis sen in Zuid-Oost-Azië aangewakkerd. Als het gunstige weer blijft aanhouden, zal de 62 meter hoge autobrug over het Wiedbachdal bij Neustadt, die de verbinding vormt tussen Frankfort aan de Main en Keulen, in Januari weer voor het verkeer kunnen worden opengesteld. Op het ogenblik zuordt het verkeer over een hulpbrug naast de verwoeste brug geleid. De Wiedbachdalbrug in aanbouw. Bestrijding der werkloosheid door openbare werken (Van onze correspondent in Brussel) In de loop van 1950 wil de Belgische regering een politiek van openbare wer ken inluiden, die aan ten minste 80.000 a 90.000 van de 200.000 volledig werklozen werk moet verschaffen. In dit laatste cijfer zijn 30.000 stakende grensarbeiders be-^ grepen, die hun werk in Noord-Frankrijk neerlegden, omdat zij van de Franse re gering geen devaluatietoeslag krijgen. Re kent men deze groep arbeiders niet mede. dan zou de Belgische werkloosheid in 1950 teruggebracht worden tot 80.000 personen. De nieuwe openbare werken zullen ge financierd worden met een buitengewone dienst van ongeveer 17 milliard francs. Men hoopt 10 milliard francs te kunnen lenen in de vorm van een grote openbare obli gatie-emissie en bovendien zal men de de valuatie-overwaarde van de goudvoorraad aanwenden. De goudvoorraad van de Na tionale Bank is namelijk 14 procent in waarde gestegen, hetgeen een bedrag Van 4 milliard francs betekent. Een meevallertje voor de staat, want het is geld waarvoor hij niets behoefde te doen, zelfs geen rente te betalen. Men hoopt verder nog een lening te krijgen van de eèn of andere Ameri kaanse instantie (E.C.A., wereldbank of export- importbank) wélke zal worden gebruikt voor de eleetrificatie der spoor wegen, een investering die milliarden francs verslindt, maar op den duur toch veel productiever moet worden dan de stoom- treinexplotatie met kolen. In dit verband kan wórden meegedeéld, dat de afwerking van de Brusselse Noord- Zuid-verbinding nu werkelijk opschiet. Gebouwen en viaducten rijzen uit de grond. De drie stations zijn klaar en het centraal station, dat op ongeveer 100 meter afstand van Sint Goedele Kathedraal ligt, is een wonder van techniek. De KLM is hier in een gunstige positie, want haar kantoor ligt vlak voor dit nieuwe station, dat het grootste spoorwegcentrum van België zal worden. Men zal voorts ongeveer 5 mil liard francs aan de verbetering van de provincie-wegen besteden, aan de afwer king van de grote autosnelweg Brussel- Oostende, de bouw van een „route de Wal lonië", die Mons in Henegouwen met Luik zal verbinden en een grote rijksweg door Belgisch Limburg. Kortom, Brussel zal omgeven zijn door een cordon van auto snelwegen, dat de meeste industriële een tra en drukke verkeerscentra onderling zal verbinden. In de haven van Antwerpen zal men een tweede grote sluis bouwen, naast dé hui dige Kruisschans. Men moet om strategi sche redenen immers voorkomen, dat het gehele Antwerpse scheepvaartverkeer van het functionneren van deze ene sluis af hankelijk blijft. De bouw van de nieuwe petroleumhaven en de modernisering van de kaden, kranen enzovoort is in volle gang. Te Gent zal een ringvaart of onderlinge verbinding dei- rivieren en kanalen rondom de stad, tot stand komen, welke perspectieven opent voor de Gentse haven als binnenscheep- vaarthaven. Een nieuwe grote betonnen startbaan voor het tot nationale luchtha ven verklaarde Meisbroek staat eveneens op het programma. Het gevaar is inmiddels niet denkbeeldig, dat men de bouwsector gaat overbelasten, want ook de particuliere woningbouw neemt een enorme vlucht. Reeds dreigt het gevaar van prijsstijgingen van bouwma terialen. Overigens kan men zeggen, dat de Belgische politiek welke er op gericht is geweest de openbare werken en investe ringen uit te stellen en te beschouwen als een „arbeidsreserve" een wijze politiek is geweest. Van 1945 tot 1948 kon de, zij het dan verouderde, industrie met de export de hoogste prijzen maken op een naar goe deren hongerende wereldmarkt. Thans zijn goedkopere materialen en werkkrachten voorhanden, zodat zonder gevaar voor in flatie (tenminste indien voorzichtig te werk wordt gegaan) het binnenlandse wegennet en het verkeersapparaat kunnen worden gemoderniseerd. "Wat de moderni sering van de industrie betreft, kan thans worden gebruik gemaakt van ervaringen van die landen, die onmiddellijk na de oor log met investeringen begonnen en men heeft in België het voordeel de nieuwste procédés kunnen aanwenden. Arbeider brak rugwervel bij sprong uit constructiemast Gistermiddag sprong de losse arbeider H. Koopmans uit Beverwijk uit een con structiemast bij de nieuwbouw van de Mekog te Velsen-Noord, omdat hij dacht dat de mast vallen zou. Hij kwam bij de sprong op zijn rug terecht en moest met een gebroken eerste lendenwervel in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk wor den opgenomen. Faillissementen -De -rechtbank--te- Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: Wilhelmus Abra ham Reijnders, metselaar, wonende te Haar lem, Teding van Berkhoutstraat 6. Rechter commissaris: mr. J. H. H. Hülsmann. Curator: mr. A. W. Hellema jr., advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van: Willem van Beek. slager, wonende te Haarlem. Pijlslaan 55. Rechier-commissaris: mr. J. H. H. Hülsmann. Curator: mr. L. V. Hoog, advocaat en procureur te Haarlem. Surséance van betaling Bij beschikking van de arrondissementsT rechtbank te Haarlem is voorlopig surséance van betaling verleend aan: de commanditaire vennootschap G. M. Meubelfabrieken C.V., gevestigd en kantoor houdende te Haarlem, .Herensingel 167169 en aan Marinus Jacobus Metselaar jr., enig hoofdelijk aansprakelijk beherend vennoot van voormelde comman ditaire vennootschap, wonende te Haarlem, Herensingel 171, met benoeming van mr. A. Beets, advocaat en procureur te Haarlem, tot bewindvoerder. Het verhoor der schuldeisers is bepaald op Maandagmiddag 6 Maart. Verdacht van belediging Het Amsterdamse Gerechtshof behan delde Dinsdag de zaak tegen H. Q., die verdacht werd in Februari van dit jaar een ex-NSB'er in Haarlem te hebben beledigd. Zij ontmoetten elkander in een garage. De verdachte, een lid van de bond van oud- illegale werkers, had de ander in eerste instantie toegevoegd: „Ik wist niet, dat hier ook vuile rot-NSB'ers waren". De Haarlemse politierechter veroordeelde hem tot een boete van 25,of 15 dagen. De president, mr. P. J. H. M. van dei- Does de Willebois, zeide zich wel te kunnen indenken, dat de verschijning van de vroe gere NSB'er op de verdachte heeft gewerkt, als een rode lap op een stier. „U bent het echter waarschijnlijk wel met me eens, dat u daar niet mee door kunt gaan?" Verdachte: „Dan zouden we niet meer in ons bed komen". President: „Inderdaad". De procureur-generaal zeide niet te be grijpen, waarom O. in appèl is gegaan. Hij eiste bevestiging van hel vonnis. De verde diger, mr. W. Glastra uit Haarlem, betoog de, dat hij de gewraakte uitlating niet zo zeer als een belediging kon zien, veeleer als een pleonasme. „Voor mijn cliënt", al dus de raadsman, „zijn namelijke de eerste twee woorden van zijn gezegde en zijn der de woord (NSB'er) één begrip". Het zijn van NSB'er - zo betoogde hij - is geen mis drijf en dus kan het toevoegen van ge noemde adjectieven evenmin als een be lediging worden opgevat. Mr. Glastra vroeg vrijspraak voor zijn cliënt. Nadat de verdediger de president nog een exemplaar van het blad „voormalig verzet Nederland" had overhandigd, waar in de vroegere NSB'er stond afgebeeld in uniform met pistool, bepaalde de president de uitspraak op 20 December aanstaande. Matroos viel in ruim van acht meter diepte Gisterochtend om ongeveer half elf ge beurde op het Engelse stoomschip Shel- wood dat in IJmuiden ligt, een onge val toen de haak die bediend werd door leggen van de luiken losschoot. De matroos een 22-jarige Engelse matroos bij het dicht viel tengevolge daarvan achterover in het ongeveer acht meter diepe ruim. Met twee gebroken polsen en een schaafwond aan het hoofd moest de man in het Rode Kruis ziekenhuis te Beverwijk worden opge nomen. Ongeval in centrale werkplaats van de Hoogovens Tijdens laswerkzaamheden in de Centrale werkplaats van de Hoogovens viel een deel van het werkstuk naar beneden en trof daarbij het linkerbeen van de arbeider K. Prent uit Beverwijk. Deze werd met een gebroken linkeronderbeen in het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk opgenomen. Ook Uw zoon komt binnenkort terug uit Indonesië, waar hij gewend -is geraakt aan veel Tuimte. Verkoop daarom al Uw overtollig meubilair! Wij betalen hoge prijzen voor: tafels, stoelen, kasten, buffetten, dressoirs, ledikanten, kleden, lopers, tapijten^ radio's, stofzuigers, naaimachines, wasmachines (gereedschappen op elk gebied), kantoor-, winkel- en zolderopruimingen, enz. enz. Taxatie van inboedels, nalatenschappen, geheel vrijblijvend. Spreek met de vakman en het komt in orde. Beleefd aanbevelend, RIJKSSTRAATWEG 250 HAARLEM-NOORD U belt 22787 of zendt briefkaart en wij komen. Eigen vervoer door het gehele land. (Adv.) 50. „Wacht slechts een ogenblik," ver zocht Joris Goedbloed. „Ik keer zo-dade- lijk tot u terug met mijn kostelijke schepen der woestijn!" En met die lcreet snelde hij weg, gereed om nieuw onheil te gaan aanrichten. „Tjonge, tjonge, Jansen," sprak Bobberbroek tot Panda. „Jij moet toch wel een goede gids zijn. Dat is nu toch een héél bijzondere knaap, die je daar voor me hebt opgegraven. Stel je voor, een echte Pharao. Misschien kan ik hem zelf wel kopen! Dat zou mijn vrouw aardig vinden!" Intussen snelde Joris naar de kamelenkoopman, een venijnige dieren beul genaamd Abu Knoet. Deze Abu Knoet nu had pechal vóór dat hij het wist. Hij bood namelijk toevallig zijn kamelen te koop aan bij een muur, waar een papier aan hing met het opschrift: „Hoedt u voor de KAMELENZIEKTE". Dat papier was daar door de regering opgehangen, gewoon maar uit bezorgdheid, om te waarschuwen tegen kamelenziekte, zoals sommigen mis schien al wel begrepen hebben. Van dit papier rukte Joris nu in het voorbijgaati het onderste gedeelte af dat stuk, waar het woord Kamelenziekte op voor kwam Maar Abu Knoet wist nog van niets. Toen deze de deftig-geklede Joris Goedbloed op zich af zag komenriep hij verheugd: „Treed nader, o Effendi.' Wenst gij deze heerlijke, welgeschapen kamelen van mij te kopen?" „Haha! Neen! Dat zoudt gij willen!" gaf Joris hem grimmig te ver staan. „Neen, mijn waarde! Ik ben Hoofd inspecteur van het Ministerie van Visserij en Kameelwezen, en ik stel vast, dat deze dieren in hoge mate zijn aangetast door de kamelenziekte! Zij zullen de stad uit geleid moeten worden!" En met die woor den hing hij het papier met het woord KAMELENZIEKTEover Abu Knoet's verkoopbordje heen. 'S-GRAVENHAGE. 6 December. De regering maakt bekend, dat tot haar leed wezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 12 November 1949: wachtmeester J. Dool, uit Honey Lake, Waltham Abbey Sussex, En geland. Gesneuveld 23 November 1949: soldaat J. Uittenbogaard uit Groot-Am- mers (Zh.). Koninklijk Ned. Ind. leger leed geen verliezen. Echtpaar stal voor f 1700 uit winkels en warenhuizen In Den Haag kwamen de laatste tijd vrij veel diefstallen uit warenhuizen en winkels voor. Enkele van de dieven en dieveggen konden gearresteerd worden. Een echtpaar uit een van de randgemeenten van Den Haag werd in een magazijn in de binnen stad betrapt bij het stelen van een haar- strik. Zij bleken nog een groot aantal an dere kleine voorwerpen bij zich te hebben en bekenden deze in vijf Haagse winkel zaken te hebben weggenomen. Er volgde een huiszoelcing in hun woning waarbij een grote hoeveelheid gestolen goederen te voorschijn kwam die een waarde vertegenwoordigde van ongeveer 1700 gulden. Men vond onder meer twin tig paar leren handschoenen, 25 boeken, 24 stuks koperwerk en voorts handtassen, stropdassen, pantoffels, sjaals, dameskou sen en vele andere artikelen die de echte lieden zich alle wederrechtelijk hadden toegeëigend. De man verdiende een behoorlijk salaris in een „vette betrekking". Loonsverhoging voor de Amerikaanse mijnwerkers De Amerikaanse mijnwerkersbond „Uni ted "Workers of America" onder voorzitter schap van John Lewis heeft collectieve arbeidsovereenkomsten gesloten met ver scheidene kolenmijnen, krachtens welke de mijnwerkers 95 dollarcent per dag loonsver hoging zullen krijgen. Deze mijnen, die een jaarlijkse productie hebben van ongeveer 2.500.000 ton en die grotendeels in de staat Kentucky gelegen zijn, zullen een bijdrage van 35 cent per ton gedolven steenkolen storten in de lijfrente- en hulpkas der mijn werkers, in plaats van 20 cent, zoals tot heden gebeurde. De arbeiders van deze mijnen zullen in plaats van drie dagen vijf dagen per week werken. De overeenkomsten worden 1 Januari 1950 van kracht. De beide partijen zijn vrij de overeenkomst op te zeggen, mits zij zulks 30 dagen vooraf mededelen. Bij de Gereformeerde Kerk van Sant poort is beroepen als. predikant ds. J. van Wijngaarden uit Grotegast. Voetbal V.U.C.—Bordeaux 2—0 Te Den Haag heeft VUC Dinsdagavond met 20 van de Franse eersleklasse club Bordeaux gewonnen. De ruststand was 10. Het meespelen van Bertus de Harder was voor de Hagenaars de grote attractie. Zijn prestaties zijn echter niet meegevallen, vooral .niet in.de eerste helft, toen hij weinig in het spel betrokken werd èn zijn vroegere; club^ genoten in zijn buurt waren, als' hij eens een bal kreeg. In de tweede helft trad hij meer op de voorgrond, echter zonder succes te bereiken. De Hagenaars hebben zich tegen Bordeaux kranig geweerd. Zij zochten het met succes in razend snelle aanvallen, waarmee zij de stevige doch iets te trage Franse verdediging herhaaldelijk overrompelden. Vijftien minu ten na de aftrap doelpuntte Holleman en een kwartier na de hervatting, toen de Fransen in de meerderheid waren, vergrootte Karei de Harder onverwacht de voorsprong tot 20. Vervolgens versterkten de Hagenaars hun verdediging zodat er voor de Fransen, die het spel te kort hielden en bovendien enkele malen onfortunilijk waren, geen door komen aan was. KAMPIOENSCHAP DERDE KLASSE KLEIN BILJART. Uit de voorwedstrijden hebben zich voor het nationaal kampioen schap derde klasse klein biljart, dat van 5 tot en met 8 Januari 1950, georganiseerd door „Ons Genoegen" te Rijkevoort zal worden gespeeld, de volgende spelers geklasseerd: F. van Bodegom (Rotterdam), D. van Bracht (Cuyk), C. van den Elshout (Tilburg), J. W. Monnee (Amsterdam), J. Pettoom (Schagen), H. J. Scheffers (Den Haag), M. Waalboer (Rotterdam) en A. Wich (Helmond) Recht. De Algemene Vergadering van de UNO heeft bij meerderheid besloten aan het internationaalgerechtshof de vol gende vragen voor te leggen: Wat zijn de internationale verplichtingen van de Zuid-Afrikaanse regering ten opzichte van het voormalig mandaatgebied van Zuid-West-Afrika? Heeft de Zuid-Afrikaanse regering het recht de internationele status van Zuid- West-Afrika te veranderen? Zo niet, wie heeft dan dit recht? Vijf ling. In Angustora, een boerendorpje in Columbia heeft een boerenvrouw het leven geschonken aan een vijfling. Het zijn allemaal jongens. Moeder, Fermin, Ramiro, Rodrigo, Nubor en Francisco ma ken het goed. Helaas heeft de burge meester van het dorp in begrijpelijke agitatie vergeten de achternaam van de vijfling bekend te maken. Terug. Bij het Britse wervingsbureau in Hannover hebben zich al 13.000 Duitsers laten inschrijven voor arbeid in de voormalige Italiaanse kolonie Cyrenai- ca. Onder hen bevinden zich velen, die reeds in de oorlog onder Rommels com mando in Afrika dienden. Regeringscrisis. Monaco, het kleinste ko ninkrijk ter wereld, wankelt op zijn grondvesten. Negen van de achttien leden van het parlement hebben hun zetels ter beschikking gesteld uit pro test tegen een kortelings met Frankrijk gesloten overeenkomst, die naar hun mening schadelijk voor Monaco zou wezen. De pas ingehuldigde Prins Rai nier III zal nu algemene verkiezingen moeten laten houden. Zonder commentaar. De politieke commen tator van radio-Leipzig, Hans Maassec, is naar West-Duitsland gevlucht. Hondenleven. Chirurgen van de universi teit in Toronto hebben het hart vaq een levende hond geopend, het bestudeerd en het vervolgens weer dichtgenaaid, Het dier leeft nu weer even vrolijk ver der. Willy naar India. Willy Messerschmidt, de Duitse vliegtuigontwerper, zal de vol gende maand naar India gaan om zijn nieuwe constructie-methoden voor pas klare huizen te bespreken. Zijn secre taris verklaarde nog: „Met vliegtuig bouw heeft het bezoek niets te maken. De professor werkt al lang niet meer aan dergelijke ontwerpen". O. Kerstnacht. Het communistische perso neel van scholen in Saksen (Sovjet- zóne van Duitsland) heeft besloten alle „godsdienstige sentimentaliteit" dit jaar uit de Kerstviering op school te ver bannen. Kerstmis zal er gevierd worden als een „volkslentefeest" Er mogen alleen liederen gezongen worden waarin geen gewag wordt gemaakt van het kindeke Jezus. Garry wil werken. Garry Davis, wereld burger no. 1, de man die zonder papie ren wilde leven maar de toegevendheid van de Franse politie, die aldoor de andere kant opkeek, wanneer hij zich nu net eens lekker wilde laten arreste ren, niet langer kon verdragen en ten slotte toch maar een identiteitskaart aanvroeg, Garry Davis dan, gaat nu naar Duitsland. „Ik wil meewerken aan de wederopbouw van het land, aan welks vernietiging ik actief heb deelgenomen", zei de ex-oorlogsvlieger. En de reden ervan. Wij kunnen ons ook wel voorstellen waarom Garry maar liever verkast, want gisteren stond in Parijs Jean Moreau, een 21-jarige Franse dienstweigeraar terecht. Davis heeft niet weinig misbaar tegen Moreau's arresta tie gemaakt en een sit-downstaking voor de gevangenis ondernomen. Ter zitting bleek dat Moreau helemaal niet wegens zijn vreedzame instelling dienst geweigerd had, maar alleen in de mening verkeerde dat hij pas 13 Januari op hoefde te komen. Stalin kan weer voort. In Praag is een ten toonstelling geopend van geschenken voor Stalin van de Tsjechische industrie. Men ziet er onder meer een sportvlieg- tuig, een sport-auto en twee kleinere auto's. De geschenken zijn afkomstig van arbeiders die onder supervisie van de vakverenïgingsraad overwerk hebben verricht. Heel vervelend. De bondskanselier van West-Duitsland, dr. Adenauer, zond Churchill met zijn verjaardag een felici tatie-telegram, waarop Churchill ant woordde: „Bedankt voor uw goede wen sen waarvan ik via de pers in kennis ben gesteld." Dr. Adenauer gaat nu uit zoeken, waarom Churchill zijn telegram niet gekregen heeft. KtÖ aveo Camera Obscura van Hildebrand (Uitgegeven door de Erven F. Bohn, Haarlem, vijftigste druk). De prachtige uitgave van 1939, toen ter gelegenheid van de veertigste druk de Camera in een nieuw kleed verscheen en Jo Spier haar met zijn geestige pen sierde, heeft daarna nog viermaal een herhaling be leefd, waardoor het totaal aantal drukken tezamen met de gewone uitgaven op vijftig is gekomen. Dit jubileumgetal staat met trotse letters op deze negen-en-veertigste herdruk, die natuurlijk het feestelijk uiterlijk van 1939 heeft gekregen en zeker opnieuw de belang stelling voor Hildebrand's genoeglijke Hol landse schetsen zal aanwakkeren. De Camera, verrijkt met de verspreide opstellen en schetsen van Hildebrand, is in deze hoogst- verzorgde uitgave een bezit dat in talloze moderne gezinnen iets van de oud-Hollandse, rustige levensvreugde zal brengen die in Hildebrands regelen vervat is en aan zijn onsterfelijke werk de glans van de litteraire weldaad schenkt, zonder welke elk proza tot vergetelheid gedoemd is. In deze tijd, die opnieuw een vooruitzicht belofte brengt dat het Haarlemse Hildebrand- monument binnen kort Den Hout zal sieren, geeft de vijftigste druk van de Camera velen de gelegenheid het sprekende gedenkteken van Nicolaas Beets in hun boekenkast te plaatsen, om er naar te grijpen in de stille, verzonken ui-en dat men behoefte heeft aan blijde, geordende en bemoedigende gedach ten, aan meditatie over de kleine vreugden en smarten van het leven en aan de overweging van de dagelijkse daden der kleine mensen. Sneeuw-symfonie in ski-majeur, door H. J. A. Schintz; A. W. Sijthoff's Uitgeversmij N.V.. Leiden, 1949. Advent, zeven Kerstvertellingen door C. M. van HilleGaerthé; A. W. Sijthoff's Uit geversmij N.V., Leiden, 1949. Kool en Rozen, door C. M. van Hille Gaerthé; A. W. Sijthoff's Uitg. Mij N.V., Lei den; 6e, herziene druk; 1949. Een Zomer van Let Verhage, door Nel van der Vlis; J. H. Kok N.V., Kampen; 2de druk. Sarabande, door Mary Noothoven—-Van Goor. roman voor oudere meisjes; Uitg Con tact, Amsterdam/Antwerpen. Het gevecht met de duivel, roman van Har Scheepens; A. W. Bruna, Utrecht/Antwerpen. De commissaris vertelt, veertig jaren bij de Amsterdamse Politie, door H. Voorde wind; D. A. Daamen's Uitgeversmij N.V., Den Haag, 1949, Edel Wild, Natuur in Gevaar, door mr. dr. I. G. van Maasdijk; Uitg. Mij Elsevier, Amster dam/Brussel, 1948. Uit Poirots praktijk, door Agatha Christie; oorspr. titel: Poirots Investigates: A. W. Sijt hoff's Uitg. Mij N.V., Leiden, 1949. De Giftige Pen, door Agatha Christie; oorspr. titel: The moving finger, vert, door L. de Tombe; A. W. Sijthoff's U.M. N.V.. Leiden. Vrouw en Geld. door Mabel Seeiey, Neder lands van Rob Limburg; D. A. Daamen's Uitg. Mij N.V.. Den Haag, 1949. Ik was een Russisch meisje, door Tanya Matthews, Ned. vertaling door Eduard de Nève, ingeleid door dr. M. van Blankenstein; N.V. Internationale Uitg. Mij -Het Wereld venster, Amsterdam. Tusschen twee werelden, studiën over de bewoners van Oost-Europa, door prof. dr. L. H. Grondijs; Elsevier, Amsterdam/Brussel, 2de druk. De Aarde als chemische smeltkroes, door Johann Jakob, Een physische en natuur filosofische beschouwing vertaald door dr. H. Groot, oorspr. titel: der chemische Aufbau unsere Planeten; N.V. Em. Querido's Uitg. Mij, Amsterdam, 1948. Politiek voor Iedereen, door Bernard Shaw; oorspr. titel: Everybody's political what's what. vert, door mr. I. E. PrinsWillekes Mac Donald: L. J. Veen's Uitg. Mij. Amster- dam/Uitg. Het Kompas, Amsterdam, 1949. De Rijksbegroting, Zeven wetenschappe lijke beschouwingen over actuele economi sche en staatsrechtelijke vraagstukken, de Nederlandse volkshuishouding betreffend, door de hoogleraren: dr. M. J. H. Smeets, dr. J. Tinbergen, mr. J. G. Koopmans, dr. Abr. Mey, S. Posthuma, dr. H. J. Witteveen en mr. C. W. de Vries; Uitg. W. L. J, Brusse N.V.. Rotterdam, 1949. Ter herdenking van Herman Heïjermans verschenen bij N.V. Em. Querido's uitgevers- maatij „Keur uit de beste Vertellingen van Samuel Falkland", samengezocht door Henri Dekking en Frans Mijnssen (Reuzer.salaman- der-Reeks). een herdruk van zijn Berlijnse roman „Duczika" (Reuzensalamander-Reeks) èn een herdruk van „Eva Bonheur, genoege- lijk toneelspel". In de Feniks-Reeks van L. J. Veen's Uitg. Mij werd een vertaling van „Canne Al Vento" („Riet in de Wind") door de Nobel prijswinnares Grazia Deledda opgenomen. Theo J. van der Wal vertaalde voor dezelfde reeds „Der Hochwald", een klein juweel van vertelkunst door de Oostenrijkse schrijver Adalbert Stifter (1805—1868), onder de titel „Brigïtta". In de Reuzensalamander-Reeks van Em. Querido verscheen de 14de druk van „Orienl Express" door A. den Doolaard.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2