Het Hek van de Bestrijding van misbruik is in Indonesië nagenoeg mislukt Woensdag 7 December 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant Opium, ,,de slavendrijver op de galeien Korte metten in China (Van onze correspondent te Batavia) De pogingen van het Indische gouver nement om door het verstrekken van tabletten in Indonesië een einde te maken aan het opiumschuiven, zijn mislukt. Met ingang van het nieuwe jaar zal die ver strekking worden stopgezet. Ieder heeft dan zijn kans gehad om er van af te komen, weinigen hebben er gebruik van gemaakt en dus gaat het opiumschuiven gewoon door, zoals altijd. Een van de wonderlijkste beroepen op aarde is wel dat van houder van een opiumkit. Het merkwaardige van dit beroep is, dat de klanten gratis van de pijp gebruik mo gen maken, dat zij gratis hun roes op de baleh-baleh mogen uitslapen, dat ze hun eigen opium mogen meebrengen als ze dit willen, of als ze die niet hebben deze tegen de gangbare prijs van drie gulden per por tie van de kithouder kunnen kopen de zelfde prijs die deze laatste ook zelf voor de opium betaalt wanneer hij ze inkoopt. Alles gratis dus, en toch is de kit geen lief- dadïgheidsbedrijf, zij is integendeel zeer winstgevend. Die winst zit in de opiumpijp. Een kope ren roer met daaraan een kop die zo groot is dat hij een derde van de hele pijplengte beslaat. Die kop is hol, maar aan de boven kant dicht. Er is slechts een heel klein gaatje in waarin het opiumbolletje wordt gestopt nadat het aan het uiteinde van een dun stokje boven een vlammetje vloeibaar is gemaakt. Zodra het gloeiende bolletje in het gaatje zit zuigt men 'aan de pijp, men inhaleert diep, hoest even en maakt dan een tweede bolletje klaar boven het vlammetje. Een portie is vier pijpen, daarna geeft men de pijp door aan de buurman, en zo circu leert deze van mond tot mond. Aan het eind van een dag hebben vele tientallen opiumschuivers hun vier bolletjes per man in de pijpekop gestopt en de bedwelmende walm opgezogen. Dan schroeft de kithouder zijn pijp open.... en daarin zit de winst van de dag. Opium is namelijk niet als tabak: zij brandt niet op. Het grootste deel van het vloeibare bolletje wordt niet geïnhaleerd, doch men vindt het naderhand in de grote pijpekop terug. De kithouder krabt 's avonds de kop uit en heeft dan een rijke oogst aan opium, die hij na een kleine be werking weer kan verkopen. Voor drie gul den per portie; goedkoper vindt men ze nergens, Een goede, oude pijp Het geKeim van een goedbeklante opium kit is de pijp. De pijp is het bedrijfskapitaal. Goede pijpen zijn zeldzaam. Een goede pijp is een oude pijp. Hoe ouder, hoe meer door gerookt, hoe beter, zowel voor de klant als voor de kithouder. Want de buis van een oudé pijp is van opium verzadigd en absor beert niet meer, in een nieuwe pijp gaat een groot deel verloren. In een der kitten die wij op een ochtend bezochten, had men een pijp van 78 jaar oud. Deze pijp maakte zijn eigenaar tot een welgesteld man. De door het gouvernement verstrekte tabletten verminderen, bij systematisch in nemen, langzamerhand de behoefte aan opium. Deze tabletten zijn echter alleen een succes voor een zeer bepaald soort lieden. Die lieden stampen namelijk de pillen fijn, bewerken ze op een of andere wijze, voe gen er het aftreksel aan toe dat overblijft wanneer de restanten uit de opiumpijpen worden verwerkt en maken van dat geheel een soort heksenbrouwsel, dat gegadigden zich door middel van een injectiespuit toe dienen. Wij hebben een dergelijke kit bezocht: het is iets verschrikkelijks. De ruimte zou men met geen geitenstal of kolenkelder kunnen vergelijken, daarvoor was zij te vies. Een Chinese vrouw verkocht de gif tige vloeistof bij lepels. De lepel werd leeg gegoten in een zelfgefabriceerd geval, waaraan een fietsenventiel te pas kwam en een stukje naald van een echte injectie spuit. Dat stukje naald was een centimeter lang en stak uit een wasachtige materie, die kennelijk als buffer dienst deed om te voorkomen, dat de naald te diep in het vlees gestoken wordt. Zij zou dan kunnen breken. Iedere injectie kostte een gulden. Naar deze kit kwam het schuim van het volk, dat In zijn joligste zomercostuu/m geniet presi dent Triman van de eerste dag van een vacantie van drie wekenwelke hij door brengt te Key West, de bekende Ameri kaanse marinebasis. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 7 DECEMBER Stadsschouwburg: Mij tot bevordering der toonkunst, optreden Mack Harrell, 8 uur. Palace: „Twee en twee is twee", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les enfants du Paradis 18 j., 2 en 7.30 uur. City: „Vrouwen in ketenen", 18 j., 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Een zwervers oponthoud", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Mit Musik durch 'sLeben, 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Don Juan", 14 j.. 2, 4,15, 7 en 9.15 u. DONDERDAG 8 DECEMBER Gem. Concertgebouw: Bach- en Chopin- recital, Gerard Hengeveld, 8 uur. Wcstcrhout- park la: O. R. G. centrum, voordracht ds. G. J. Waardenburg, 8 uur. Zuiderkapel: lezing J. A. Bruyn, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. geen drie gulden bij elkaar kon krijgen om zich te bedwelmen. Voor het eerst zagen wij hier ook vrouwen. Van enige ontsmet ting van de naald is natuurlijk nooit sprake. Opium.Een oude Chinees van 75 jaar vertelde ons, dat hij sinds vijftien jaar schoof, maar hij was al schuivend een felle propagandist ertegen geworden. „Opium", zo zei hij, „is net als de slavendrijver op de galeien. Hij ranselt zijn slaven tot het bloed uit hun wonden stroomt, hij mat ze af tot ze er bij neervallen. Maar steeds weer zullen ze hem gehoorzamen, want als ze overboord springen verdrinken ze. In China, zei hij, maken ze er nu korte metten mee. Geen pilletjes zoals hier, die toch niemand slikken wil. De jonge generatie wordt in een hospitaal verzorgd tot men er volledig van af is. Als men daarna opnieuw begint, dan volgt de doodstraf. Want zulke per sonen vormen een bron van misdaad". Indrapoera trof slecht weer op haar „geboorteschip" „Nu loop ik eindelijk op eigen grondge bied", dacht het Amsterdamse kantoor meisje, Antoinette Indrapoera Heinze, toen zij aan boord van de Indrapoera kwam om een reis met dit schip naar Aalborg te maken. Zij had gelezen, dat de leden van een reisvereninging deze plezier-reis gin gen maken en schreef kapitein J. D. Jibben gezagvoerder van de „Indrapoera" een brief, waarin zij vroeg als werkend passa- giere de reis mee te mogen maken. Zij schreef verder, dat zij op 13 September 1926 aan boord van dit schip was geboren op weg naar Batavia en, met de toenma lige kapitein W. J. Boon als Peetoom, In drapoera als tweede naam kreeg. Zowel Indrapoere als kapitein Boon waren nu uitgenodigd deze trip mee te maken, waar van de „Indrapoera" gisteren terugkeerde in Rotterdam. „We hebben slecht weer gehad", zo ver telde Indra, „en ik ben behoorlijk zeeziek geweest op mijn „geboortegrond", maar kapitein Boon zei, dat zij zich goed ge houden had en maar drie maaltijden had gemist. Men heeft Indra als aandenken van de directie van de Lloyd, een zilveren brie- venstandaard met inscriptie gegeven. De Sultan van Djokja neemt veiligheidsmaatregelen Communiqué van het nationale voorbereidingscomité BATAVIA, 6 December (Aneta). Het nationale voorbereidingscomité heeft na zijn vergadering van hedenochtend een communiqué uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat prof. Soepomo, voorzitter van de procedurecommissie, procedures heeft uitgestippeld die gevolgd zullen wor den voor de ondertekening van de grond wet der republiek Indonesia Serikat, de verkiezing van de president, de vorming van het kabinet, de installatie van de eer ste president der RI.S. en de overdracht van de souvereiniteit te Amsterdam cn Batavia. Het communiqué zegt, dal bij zonderheden hierover binnenkort bekend gemaakt zullen worden. In het communiqué verklaart het comité, dat de zorg en verantwoordelijkheid voor de veiligheid in geheel Indonesië in han den van de sultan van Djokja is gelegd. In deze functie heeft de sultan heden een bezoek aan Bandoeng gebracht voor be sprekingen met de regering van Pasoedan en de commandant der Nederlandse strijd krachten aldaar, generaal Engles. Als re sultaat daarvan benoemde de sultan kolo nel Sadikin, commandant van de Siliwan- gi-divisie, die bij de besprekingen aan wezig was, tot militair gouverneur van geheel West-Java. Hij kreeg de volmach ten om namens de sultan voor de veilig heid op te treden. Luitenant-kolonel Iskandar Dinata werd benoemd tot basiscommandant te Ban doeng. In deze functie wordt hij bijgestaan door de burgemeester en de burgerlijke politie. Alle bestaande gezagsapparaten van Pasoendan zullen aan de militaire gouverneur en andere commandanten on dergeschikt zijn. Het communiqué ver volgt: „Deze benoemingen werden door de aanwezigen met voldoening" en overtuiging aanvaard, aangezien men de noodzakelijk heid inzag van de meest doeltreffende maatregelen, met terzijde stelling van alle op sentimenten gebaseerde geschillen, om de doelstelling van het gehele Indonesi sche volk te verwezenlijken. Het is in het belang van alle bevolkingsgroepen zon der onderscheid van ras, geloof en politie ke overtuiging dat zij mede verant woordelijkheid dragen voor de handha ving van de veiligheid en zodoende bij dragen tot verlichting van de zware en verantwoordelijke taak van de handha ving van rust en orde in geheel Indonesië". De Oslofjorddie in Nederland voor Noorse rekening werd gebouwd, is op 5 December in New York aangekomen, na de eerste reis over de Atlantische Oceaan. Het fraaie schip op de Hudson Rivier. (ANP-Telefoto). DEBAT IN DE BONDSDAG Over Duitslands eventuele herbewapening De verklaring die de West-Duitse kanse lier, dr. Adenauer, over een mogelijke Duitse bijdrage aan de West-Europese ver dediging heelt afgelegd, zal volgende week door de Duitse Bondsdag worden bespro ken. Adenauer heeft zich tegen een herstel der Wehrmacht verklaard, doch de moge lijkheid tof opneming van Duitsers in een West-Europese verdedigingsmacht open gelaten. Het debat zal worden ingeleid door een communistische interpellatie, die door de agendacommissie van de Bondsdag is toe gelaten. Twee der regeringspartijen, de christen democraten en de Duitse partij, waren tegen het debat en noemden het onnodig, doch de vrije democraten (liberalen) schaarden zich aan de zijde der oppositie, daar zij van mening waren, dat het debat de lucht zou zuiveren. Professor Carlo Schmidt, de socialisti sche voorzitter van de commissie van Bui tenlandse Zaken van de Bondsdag, ver klaarde tegenover Reuter, dat hij zich zou verzetten tegen elke recrutering van Duitse soldaten voor elk enger doel dan een col lectieve veiligheidsmacht „welke zowel het Westen als de Sovjet-Unie omvat". Hij was van mening, dat Duitsland met het enige voordeel van zijn nederlaag de afwezigheid van de last der bewapening blij moest zijn en zou het verstandiger van Adenauer gevonden hebben, als deze zich nooit tot speculaties over het onderwerp had laten verleiden. Te voren had de liberale leider Euler op een partijbijeenkomst verklaard, dat hij herstel wil van de Duitse militaire souve reiniteit. „Wij willen geen huurlingen wor den in vreemde uniformen", zo zeide hij. De kabinetsraad is heden onder voor zitterschap van kanselier Adenauer bijeen gekomen en heeft zich accoord verklaard met het standpunt van de kanselier ten aanzien van de eventuële herbewapening van West-Duitsland. De ministers hebben voorts hun goedkeuring gehecht aan het sluiten van een wederzijds accoord tussen West-Duitsland en de Verenigde Staten, in het kader van de Marshallhulp. Het accoord zal binnenkort ter bekrachtiging aan de Bondsraad en de Bondsdag worden voor gelegd. Alarm voor „Pearl Harbor" werd genegeerd De gepensionneerde Amerikaanse brigade generaal Elliott Thorpe verklaarde aan Reuter, dat hij het Amerikaanse ministerie van Oorlog tien dagen vóór de Japanse aan val op Pearl Harbor, welke in de vroege ochtend van de zevende December 1942 plaats had, waarschuwde, dat de Japanners voornemens waren de Philippijnen en Ha waii aan te vallen. „Doch voor zover mij bekend is, heeft het ministerie van oorlog niet op mijn waarschuwing gereageerd", verklaarde hij. Generaal Thorpe deelde verder nog mede, dat hij op het tijdstip dat hij van deze Ja panse voornemens hoorde als agent van de geheime dienst van het Amerikaanse' leger op Java weikte Zijn inlichtingen waren gebaseerd op de inhoud van een Japanse boodschap, welke door de Nederlandse inlichtingendienst op Java was onder schept en uitgewerkt. ER ZIJN 20.000 VRACHTAUTO'S MEER DAN IN 1939 Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het aantal vrachtauto's op 1 Augustus 1949: 64,588, 20.000 vracht auto's meer dan in 1939. Van het huidige vrachtautopaik dateert 28,7 procent van vóór 1940 en 42,6 procent uit de jaren 1940-1945. Het aantal autobussen op 1 Augustus 1949 bedroeg 5265 (1 Augustus 1939: 4518). Bijna 70 procent van dit materiaal dateert uit de jaren na 1945. De Rijksluchtvaartschool zal twaalf Zweedse eenmotorigc lesvliegtuigen in gebruik nemen, die vervaardigd zijn door de ..Svenska Aeroplan Akticbolaget te Linköping. Deze machines, van het type SAAB-91 Safirrijn. uitgerust met een neuswiel, dat evenals het landingsgestel intrekbaar is. De maximum snelheid is 265 km. per uur. Het toestel biedt plaats aan drie personen;. Lesvliegtuig raakte uit de koers Dinsdagavond laat is even buiten Rucphen een lesvliegtuig van het type Tiger Motli neergestort, dat afkomstig was van de vliegbasis Woensdrecht der luchtstrijd krachten. De instructeur luitenant Schip pers en de leerling-vlieger Van der Burg konden zich redden met hun parachutes, j Het toestel was van Woensdrecht opgeste- gen voor een nachtvlucht, maar instructeur j en leerling raakten de weg kwijt en kwamen steeds meer in moeilijkheden. Na twee uur vliegen was de benzine opgebruikt en toen ook de accu nog storingen begon te verto nen, gaf de luitenant aan Van der Burg op dracht om het toestel te verlaten. De jonge man klom op de vleugel en sprong. Zijn parachute bracht hem veilig op Ruephens grondgebied. Luitenant Schippers trok daarna het toestel ondersteboven en liet zich eruit vallen. Dat was de enige moge lijkheid om de machine te verlaten. Hij had moeilijkheden met zijn parachute, die zich nog maar juist op tijd opende. Toch kwam de luitenant nog met een harde smak op de grond, tengevolge waarvan hij het onderbeen brak. Enige tientallen meters verder stortte de Tiger Moth neer. Op Woensdrecht verkeerde men in grote spanning. Men stak vuurpijlen af en waar schuwde ook vliegbasis Gilze-Rijen, waar men de landingslichten ontstak, omdat men reeds vermoedde, dat het toestel ver dwaald was geraakt. De instructeur is naar het ziekenhuis in Roosendaal overgebracht. Doodstraf geëist tegen handlanger der Duitsers De advocaat-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam heeft de dood straf geëist tegen de Amsterdammer G. C. van B. Volgens de tenlastelegging heeft Van B. als „V-man" gewerkt voor de „Abwehr- organisation" en de „Sicherheitspolizei". Zijn taak was het doordringen in illegale organisaties en groepen om contact op te nemen met illegale werkers, die spionnage- werk deden ten gunste van de geallieerden. Hij gaf dan de namen der illegale werkers door aan de „Sicherheitspolizei". Zo was hij in 1943 doorgedrongen in de illegale groep- Galestin, die zich hoofdzakelijk bezig hield met het helpen van omlaag geschoten ge allieerde piloten. Voorts werd Van B. ten laste gelegd, dat hij medewerkt heeft aan de overvallen op.de K.P.-groep van Gerrit Docter te Zaandam. Verwoest Wanneer gij in een blijmoedige bui zijt en niet van blijmoedige buien houdt, dan raden wij u aan een bezoek te bren gen aan het Rembrandtsplein wanneer het regent. Onder invloed van zo'n bui slaat uw bui wel om. Ook over ons kwam dezer dagen zo'n stemming van grijze ellende en toen in de cafetaria de man aan het tafeltje naast ons dichtte: Ik zit hier voor het venster Ik kan niet naar buiten Want het plenst er, hadden wij bijna zelfmoord gepleegd door ons kopje koffie leeg te drinken. Wij hebben daarop een broodje onbe waakte overweg met anjers (zo gij zulks nog niet weet: dit betekent een broodje biefstuk tartare met uitjes) gegeten en zijn daarop met langzame tred het nat geregende plein opgegaan. Wij hebben onze kraag héél hoog opgezet om de druppels buiten te houden. Het asfalt was grijs en de trottoirs waren grijs en het gefotografeerde gezicht van de heer Wietje Bariton, die blijkens een prentje op het raam van een amusementsbedrijf, daar op gezette tijden aangetroffen kan worden, terwijl hij zijn naam eer aan doet, was ook grijs. Een sombere Piere wiet, dachten wij zo. Wij namen er door een andere opge prikte foto nota van, dat in een grote dancing een danseuse Anglaise te be zichtigen was, maar zij was niet tehuis en de obers in de zaal maakten mastiek. Dit is geen afkorting van gymnastiek, maar wel een Horeca-uitdrukking voor het klaarzetten van eet-, drink- en zit— gerei voor de gasten die men 's avonds hoopt te begroeten. Wij vinden obers die mastiek maken hemelsbreed verschillen van de buigende en gerokte heren, die ons 's avonds begroeten, want men ziet aan hun gezichten dat zij klagen over de belegging vau het 'aan hen' uitgereikte brood en over zere benen. Wij kunnen het niet helpen, maar het Rembrandtplein des middags doet ons altijd denken aan een stoffelijk overschot dat voor de begrafenis wordt gereed ge maakt, een beeld dat voor ons nog wordt vervolmaakt door de treurige feestelijk heid die 's avonds de bezoekers ten toon spreiden. De buitenkanten der cafés en kroegen (daar is een heel subtiel ver schil tussen) zien er in het kale daglicht uit als evenzovele grafzerken, al doet het natuurlijk nogal vreemd aan, om op een grafzerk „Chez Jossy" of „Femina" te lezen. Achter de bars en toonbakken staat een verveelde barkeeper met de kranen van zijn bierpomp te spelen, een bezigheid die hij slechts af en toe onder breekt om door de beslagen ruiten naar de voorbijgangers te kijken, die zich voorthaasten door het regengordijn. Af en toe kijkt zo'n voorbijganger langs de waterdruppels op zijn neus naar de bar keeper en wanneer hun blikken elkaar dan ontmoeten, ontstaat die gemeen schappelijke gewaarwording van vol strekte doelloosheid van dit bestaan. De enige, die wij zich van de algemene depressie niets zagen aantrekken, was een duif, die gezeten was op het hoofd van Nederlands grootste schilder, althans op het standbeeld van deze heer R. van Rhijn. Hij wroette met welbehagen en zijn snavel in de veren en toen hij daar mede gereed was, uitte hij een vrolijk „Roekoe" en vloog heen, na het zijne tot de vruchtbaarheid van het plantsoen te hebben bijgedragen. Een treffend sym bool van de enig juiste houding tegen over de somberheid, maar helaas ver keert de mens niet in de mogelijkheid, om het gezegde „Je kunt het me doen" met enige forse vleugelslagen te reali seren. Wij zijn daarom onze troost gaan zoe ken in een café. Op de gevel stond Café Verwoest. Zoals onze ouders Het oudste Katholieke kerkgebouw van Amsterdam, de Begijnhofkapel, die tekenen van verval begon te vertonen, wordt thans grondig gerestaureerd, waarbij men zoveel mogelijk tracht het uiterlijk en de sfeer, welke het in de zeventiende eeuw bezat, te herstellen. Het werk is reeds zo ver gevorderd, dat men hoopt tegen Kerstmis het herstel voltooid te hebben. De oude en geheel verzakte balken- vloer is verwijderd en vervangen door beton, bedekt met kurklinoleum. Te zijner tijd zullen de looppaden met tegels worden belegd. Van de wanden is de oude specielaag afgebikt. Deze zijn geheel opnieuw in ruige schuurspecie uitgeraapt, zoals de vakterm luidt. Wij zien de muren nu precies zoals onze voorouders ze zagen. Ook het bepleisterde en geschilderde plafond, dat in later tijden werd aan gebracht, moet verdwijnen opdat de oor spronkelijke balkenzolder vrij komt. De halken zelf krijgen de oude groene kleur en het fond wordt in matte ivoortint ge houden, evenals de vier zuilen. Verrassend is ook het herstel van de serie altaren in hun oorspronkelijke staat. Het snijwerk van lindenhout op de grenen tomben en op de lijsten is zorg vuldig schoongemaakt. Het werd in de loop der tijden niet minder dan veertien maal overgeschilderd in alle denkbare kleuren. De oude beelden, terzijde van het altaar, bleken te zijn aangetast door de houtworm. Zij worden thans ge cureerd. Door het aanbrengen van zakelijke bollampen verklaart men eerlijk niet een harmonische oplossing van het verlich tingsprobleem te hebben gevonden. Het Begijnhofkerkje staat op de mo numentenlijst en werd gebouwd in 1680. Totaal waardeloos Dinsdag 13 December is het vijftig jaar geleden dat het meest ongebonden beroep ter wereld aan banden werd ge legd. Toen werd namelijk de eerste organisatie van kermis-exploitanten opgericht en al heeft het in die tijd aan gekrakeel niet ontbroken, de kermis- mensen zijn nog steeds georganiseerd. Daarom hebben zij besloten ter gelegen heid van dit jubileum in 1950 van iedere kermis een feest te maken, al moet ons van het hart dat de'ze evenementen tot nu toe nauwelijks als plechtigheden kon den worden bestempeld. Onder het sym bool van de Kop van Jut (de vakgroep zegt Hoofd van Jut) organiseren de mannen-die-altijd-de-klappen-krijgen een reeks feestelijkheden om van te bib beren. Van Pasen, waar het seizoen zo als altijd in Enschedé begint tot aan het even traditionele sluitstuk Gorkum in November, zal het overal in Nederland „altijd prijs" zijn. Alle attracties, van de man met zijn „Hakkie, hakkie, voor twee centen een pakkie" tot de grootste auto scooter zullen aanwezig zijn om het publiek te vermeien. Het grootste feest komt in Amsterdam, dat eigenlijk helemaal geen kermisstad is, want de „afschaffers" hebben kans gezien dit jolijt van 1871 tot 1947 buiten de poorten te houden. Van midzomer 1950 af zal dat anders wezen. Er komt aan in de hoofdstad een „hele verschrik kelijke grote" kermis, waar alle kinderen van Amsterdam iedere middag gratis kunnen draaien, zweven, schieten, scoo- teren en wat al niet. Twee vliegen in één klap op het hoofd van Jut, want het is gepaste feestvreugde en goede recla me. Dertig December aanstaande is er receptie in Kras, waar alle autoriteiten van Nederland in de Wintertuin binnen zijn genood. Het is te hopen dat ze niet allemaal komen, want dan zou men hen De Amsterdamse première van de\ psychologische thriller ..Zwarte Crêpe de Chine" is bep'aald op Za terdagavond in de Stadsschouwburg. Lesley Storm die zich tien jaar geleden met „Toontje heeft een paard getekend" grote bekendheid ver wierf zal deze voorstelling onder regie van Louis Saalborn bijwonen. Loudi Nijhoff vervult de hoofdrol. Het stuk werd al te Haarlem ver toond. Op 9 December wordt in het Stede lijk Museum een tentoonstelling ge opend van kunst door de bevolking van de Zuidzee-eilanden. Tot 11 December duurt in het gebouw van de Rijksacademie voor Beeldende Kunst een expositie van de werken, vervaardigd door de deelnemers aan de wedstrijd voor vrije schilderkunst en vrije beeldhouwkunst 1949. Vrijdagavond geeft de kunstkring „Voor Allen" een liederenprogram- In de hoofdstad uit nta in de grote zaal van het Con certgebouw, waaraan medewerking wordt verleend door de sopraan Jo Vincent en de pianist Gerard Henge veld. Het abonnementsconcert van Donderdag staat onder leiding van de eerste dirigent en bevat werken van Mendelssohn, Badings en Tsjai- kofski. Solist is Cor de Groot. De zestigjarige Koninklijke Neder- landse Voetbalbond houdt. Zaterdag middag receptie in het Indisch In stituut van half drie tot vijf uur en des ochtends (aanvang half elf) een herdenkingsplechtigheid in het Con certgebouw, waar onder meer ten gehore gebracht zullen worden: de fanfare voor koperblazers en hoorn van Purcell, de ouverture „Athafic" van Mendelssohn, de Piet Hein Rhapsodic van Peter van Anrooy cn de ouverture Egmondvan Beet hoven onder leiding van Eduard van Beinum. waarschijnlijk in de winterse tuin (bui ten) moeten onderbrengen. En als klap op de vuurpijl van Jut komt er een revue, die „Totaal waardeloos" heet. Dat is geen toeval, want wanneer men een kermisman al gaat het hem nog zo voor de wind vraagt: „Hoe staan de zaken?" dan zal hij met de somberheid die diep is als de na,cht zeggen: „Waar deloos. Totaal waardeloos." BOEDA. Gerard Zalsman overleden Dinsdagmorgen heeft in alle stilte de begrafenis plaats gehad van de banton- zanger Gerard Zalsman, die in de tweede helft van de vorige week te 's Gravenhage is overleden. Hij werd tc Haarlem gebo ren, waar de blinde organist Willem van Thienen op een wedstrijd voor mannen- kwartetten zijn uitzonderlijke vocale ca paciteiten ontdekte. Zalsman was toen negentien jaar. Hij studeerde eerst op het conservatorium te Amsterdam onder lei ding van Messchaert en Cornelie van Zan ten, later bij professor Schulze te Berlijn en bij Julius Stockhausen te Frankfort. Zijn reputatie groeide snel en hij verscheen op de podiums van vrijwel alle grote mu ziekcentra in Europa. In ons land introduceerde hij de „Kin- dertotenlieder" van Mahler, die hij zong met orkest onder leiding van de compo nist. Hij was zeer .bevriend met Alphons Diepenbrock, die zijn „Lydische Nacht" aan hem opdroeg. In de voorstelling van „Gijsbrecht van Aemstel" vertolkte hij op verzoek van regisseur Willem Royaards (voor het eerst in 1912) de rol van bisschop Gozewijn. Bij deze gelegenheid werd hij door koningin Wilhelmina onderscheiden met de zilveren eremedaille voor kunst en wetenschap van de Huisorde van Oranje. In 1917 vertrok Zalsman voor een grote fournée door Indië, Amerika, China en Japan. Hij woonde geruime tijd in Sjang hai, doch vestigde zich in 1925 weer als zangpaedagoog te 's Gravenhage. De over ledene, die 78 jaar oud is geworden, was Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag schreef Willem Landrë over hem onder meer: „Zijn stem was van een onvergelijkelijke weekheid en tederheid, misschien wel dank zij het feit dat zijn moeder een Italiaanse was. Van zijn zin gen ging een bekoring uit, waqraan nie mand zich kon onttrekken. Hij is een van de schitterendste zangers in ons land ge weest". Heringa Wathrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Canadese minister van Defensie in ons land Brooke Claxton, de Canadese minister van Nationale Verdediging, is Dinsdag avond uit Luxemburg op Schiphol aange komen. Hij vertrok onmiddellijk naar Den Haag, waar hij in gezelschap van de Canadese am bassadeur, de heer Pierre Dupuy, in de kan selarij van de ambassade, de persvertegen woordigers ontving. Het is het tweede bezoek dat de heer Brooke Claxton aan ons land brengt. De Canadese minister bracht de groeten van de minister-president en de Canadese bevol king over. Hij herinnerde aan de nauwe banden, die er tussen de beide landen be staan en sprak de hoop uit, dat deze nog meer zullen worden aangehaald, met name op economisch terrein. 's Avonds bood de Canadese ambassa deur op Groot Haesebroek te Wassenaar een diner aan, dat door Prins Bernhard werd bijgewoond. Voorts waren aanwezig minister D. G. W. Spitzen en echtgenote, generaal H. J. Kruis en echtgenote en vele Canadese gasten. Heden vertrok de Canadese minister naar Eindhoven, waar hij de Philipsfabrieken bezoekt. In Eindhoven werd geluncht. Uit Eindhoven vertrekt hij dan per vliegtuig naar Engeland. Dagblad „Gooische Klanken" Uit een mededeling in het dagblad „De Gooi" hebben wij afgeleid, dat het even eens in Hilversum verschijnend dagblad „Gooische Klanken" zou zijn opgeheven. In deze mededeling werd namelijk ver klaard, dat de curator in het faillissement van de N.V. Gooische Uitgeversmaatschap pij in liquidatie, (de uitgeefster van „Gooi sche Klanken") het recht tot het uitgeven van een dagblad onder de naam „Gooische Klanken" alsmede de lijst van abonnés had verkocht aan de N.V. Dagblad Gooi en Eemlander, en dat de abonnés van „Gooise Klanken" thans het dagblad „De Gooi" zouden ontvangen. In „Gooische Klanken" van Dinsdag delen de directie on de redactie van dit blad mede. dat de C.V. Markelbach te Bussum, die sedert 1 December 1947 het blad „Gooische Klanken" exploiteert en het recht heeft, dit tot 5 Juni 1950 te blijven doen, door de bekendmaking in „De Gooi" volkomen verrast is geweest. Directie en redactie hebben besloten dat het blad, eventueel in een andere vorm en onder een andere naam, zal blijven ver schijnen. Tentoonstelling van werken door Prinses Wilhelmina De tentoonstelling van schilderstukken en tekeningen van prinses Wilhelmina, die van 8 December tot 3 Januari zal worden gehouden in de zalen van kunsthandel Lier- nur te 's-Gravenhage, wordt op Woensdag 7 December door de Commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland, mr. L. A. Kesper, geopend.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5