Fris - Keiier Macdonald HARDHOREND? in cleze sombere tijd SLEUTEL WEG? Amsterdamse Beurs De man Woensdag 7 December 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant H.O.V. met meester-cellist Caspar Cassado Het derde H.O.V.-concert serie A begon met het voorspel tot „Lohingrin", waaruit Toon Verhey met meestelijke beheersing het wonderlijke visioen wist te puren, dat Wagner voor de geest moet hebben ge zweefd, toen hij deze geniale bladzijden ontwierp. Deze muziek heeft iets myste rieus, of beter gezegd zij is het mysterie zelf. Haar vorm is die van haar eigen noodzakelijkheid, een dalende en een stij gende beweging; haar dynamiek: die van één groot crescendo-decrescendo; haar sfeer: die van het bovenaardse; haar doel: wijding te geven aan een kwasi-religieus gegeven, een wonderlijke legende, waar van reeds de minnezanger Wolfram von Eschenbach verwachtte dat zij het begrip der verstandigsten te boven zou gaan, maar door kinderen en mensen met een kinderlijk gemoed zou worden begrepen. Ik vermoed dat Toon Verhey met zijn sacerdotaal gebaar (of hanteerde hij de toverstaf van Merlijn uit de Arthursagen? ons allen tot begrijpende en aanvaardende luisteraars maakte, zo onweerstaanbaar als hij het Graal-visioen voor ons opriep. Het werd als de „inwijding" van een zeldzaam mooie concertavond. De beroemde cellist Caspar Cassado hielp dapper mee om de musiceergeest wakker tc houden. Hij vertolkte het Con cert in b kleine terts van Dvorak, dat hem rijkelijk stof bood om zijn romantisch temperament op uit te leven. Wat is de muziek toch kneedbaar in de handen van een persoonlij kheid die niet alleen virtuoos is, maar de goddelijke vonk in zich mee draagt! Onwillekeurig moesten wij ons afvragen hoe veel anders (en toch ook prachtig) een Edmund Kurtz, die we pas in de C-serie hoorden met het Concert van Saïnt-Saëns, deze Dvorak-compositie zou voordragen. Want groter tegenstelling dan tussen deze twee meesterlijke cellisten is wel niet denkbaar: Kurtz mathematisch strak, Cassado lenig, brillant, poëtiserend tot op het randje van het sentimentele maar beiden overredend door de kracht van hun technisch meesterschap en door de consequentie waarmee zij hun stijl ver dedigen. Verhey had blijkbaar geen moeite om zich bij Cassado aan te passen, beiden waren zij het vrijwel eens inzake de inter pretatie. Zo werd het dan ook een zeld zaam levendige verklanking, die noch aan duidelijkheid (Dvorak speelt altijd open kaart!), noch aan klankschoonheid tekort kwam. Hoe kon het anders, waar de ge weldige sonore en bezielde toon van Cas sado het ensemble als het ware inspireer de en een rasmuzikant, die elke noot van dit Concert in zich voelt leven, het geheel regeerde. Tot slot kreeg men de tweede Symphonie van Brahms te horen, waarmee Verhey (het is een van zijn lijfnummers!) het zou kunnen bestaan de meest verstokte Brahms- hater te bekeren. Hij kan natuurlijk aan Brahms niet de directheid en de openheid van een ongecompliceerde natuur geven, maar wel helder en fraai de verborgen schoonheden van zijn muziek aan het licht brengen en een climax in zijn betoog leg gen die zijn effect niet mist. Zijn inter pretatie was onweerstaanbaar. Zo werd deze avond weer een heerlijk muziekfeest. De H.O.V. heeft er in dit seizoen al heel wat op haar actief. JOS. DE KLERK. Administrateur gearresteerd De Haarlemse politie heeft de 45-jarige administrateur A. G. v. V. gearresteerd wegens diefstal. I-lij hield bij verschillende kleine bedrijven de boeken bij én nam dan vaak de gelegenheid waar om ook het geld van zijn werkgevers bij (zich) te houden. Zo stal hij van een melkslijter 500 gulden. Van een caféhouder ontvreemdde hij tweeduizend gulden. Bij deze caféhouder werd tenslotte een val voor hem opgezet. Men liet hem al leen in de kamer waar zich ook de kas be vond. Hij nam er f 75.uit en de biljetten werden even later op hem gevonden. Hij kon toen niets anders doen dan bekennen. JANSWEG 42 Eiectriciteit op elk gebied Centrale Verwarming en Oilestook Sanitair en loodgieterswerken (Adv.) Hoorapparaten vanaf f 175.— THEO v. AMERONGEN De Radio Specialist van Heemstede RAADHUISSTRAAT 35 - TELEFOON 29449 (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 6 December 1949 BEVALLEN van een zoon: 2 Dee., R. L. Wilshausvan der Zee; 4 Dec., G. Panman Baron: 5 Dec.. J. GoodeKaatman: M. Eerel- man—Harms; 6 Dec., W. J. Langeweg—Mar tens; M. P. RidderPardon. BEVALLEN van een dochter: 2 Dec., J. J. SeméHennigfeld; 5 Dec., L. ,T. L. Dijkstra Stolvoort; C. S. J, Huigsloot—de Blaeij; 6 Dec.. H. M. Wassenaarvan Brienen. OVERLEDEN: 2 Dec.. J. Piets, 14 j., Kla- renbeekstraat; 4 Dec., C. Siebeling, 82 j., Kamperlaan. Taxi Bel 130 0 0 DAG EN NACHT Het Hiidebrand-monument Er wordt nog steeds met Prof. Bronner onderhandeld Er wordt van de zijde van B. en W. over het Hildebrandmonument nog steeds onder handeld met prof. Bronner en het Hilde- brand-comité. Overeenstemming is nog niet bereikt, maar wel komen zo werd ons verzekerd de meningen dichter bij el kaar wat betreft de plaatsing in de Kleine Hout. Een andere keuze komt op dit ogenblik in de onderhandelingen dan ook niet meer voor. Eerst als overeenstemming over de plaats is verkregen, kan een definitieve bereke ning van de kosten gemaakt worden. Het bedrag dat het laatst genoemd werd 50.00070.000) berust slechts op een schatting (gedaan door deskundigen van de gemeente). Als alle gegevens op tafel liggen kunnen B. en W. zich pas beraden over een advies aan de Raad. Indien de kosten inderdaad 50.000 of meer zullen bedragen moet de vraag onder ogen gezien worden, of het verantwoord is die geheel voor rekening der gemeente te nemen, of dat het mogelijk is dat ook van andere zijde een bijdrage ge vraagd kan worden. Wij vernamen intussen reeds, dat betwijfeld moet worden of er in B. en W een meerderheid gevonden zal worden om, zo dit nodig zou blijken, voor dit doel 50.000 of meer uit de gemeente kas te bestemmen. Ook in de raad gingen er reeds stemmen op van leden, die daar tegen bezwaar zouden hebben. Zandvoorts raad besprak wederopbouwplan De gemeenteraad van Zandvoort heeft gisteren na een uitvoerige bespreking van het wederopbouwplan, waarbij de ont werper, ir. G. Friedhoff uit Haarlem, ver scheidene vragen van raadsleden beant woordde, de door B. en W. voorgestelde conclusies aanvaard. Daarin wordt onder meer waardering voor het Plan-Friedhoff uitgesproken. Het College zal nagaan op welke wijze op korte termijn nog voor het komende seizoen een noodoplossing gevonden kan worden voor de verbinding van de Noord- met de Zuid-boulevard. Dit punt bleek vooral de aandacht der raadsleden te hebben. SCHEEPVAART Aldabi, 7 Dec. van Bahia naar R'dam. Axeldijk, Havana—R'dam 7 Dec. te Ant werpen. Cottica. 7 Dec. van Demerara n. Paramaribo. Edam, 7 Dec. (n.m.) van Londen te R'dam verwacht. Duivendijk, VancouverR'dam 10 Dec. te Antwerpen verwacht. Nieuw Amsterdam. R'damNew York 7 Dec. van Le Havre. Sibajak, BataviaColomboR'dam 6 Dec. 500 mijl Z.O. Ceylon. Tarakan, JavaA'dam 6 Dec. 60 mijl Z. van Comorin. Veendam, R'damNew York 6 Dec. van Southampton. Willem Ruys, Batavia—R'dam 6 Dec. 720 mijl Oost Ceylon. Zuiderkruis, Batavia—R'dam 6 Dec. in Rode Zee ter hoogte van Djeddah. Expositie Piet Stenneberg in „Het Luifeltje" Piet Stenneberg, die van 3 tot 31 Decem ber een expositie houdt in „het Luifeltje" aan het Groot Heiligland, geeft de toeschou wer vele raadsels op. Stenneberg toch moet een man van om en nabij de vijftig jaar zijn, zodat we de sterk uiteenlopende kwa liteit van zijn hier tentoongestelde werk niet op zijn jeugd kunnen schuiven. Op deze vrij omvangrijke expositie (er zijn naar schatting ruim 180 werken aanwezig) zien we voorbeelden van een verfijnd kleurgevoel naast de meest barbaarse uitingen en werken van groot raffinement naast volkomen kinderlijke dingen. Bene den hangt een serie tekeningen met dekverf op donkerbruin papier van kwallen en andere zeewezens, die heel mooi op het vlak geplaatst en zeer fijn van kleur zijn, maar daar hangt ook een onderzee-tafreel op wit papier, op zich zelf niet slecht, waarbij in een kinderlijke techniek de waterspiegel aangegeven is met een stoombootje en een vuurtoren aan de kust. Nu is het best mo gelijk dat Stenneberg hiermee een belang wekkende gedachte heeft willen vertolken, maar dan ligt er tussen bedoeling en artis tieke aanvaardbaarheid wel een grote af stand. Op de bovenzaal zijn een paar grote teke ningen, eveneens met dekverf op getint papier met rijke en beschaafde ornamentale vullingen, sommige in grijzen, bruinen en okers van een haast Oost-Aziatisch karak ter, een andere in fris groen en rose, als modern cretonne. Iets verder hangen dan weer soortgelijke ornamentale stukken, waar tussen het fijne patroon onverwacht figuurtjes opduiken met een streepje als lijf en een paar kinderlijke harkjes als ar men en benen. Naast de decoratieve fijn heid van het geheel doet deze primitiviteit onecht aan. Geboeid werd ik door een stijfselmarmer (in gelatine gedrenkt pa pier), waar een donkere vlek bij nadere beschouwing de vorm van het een of andere droomwezen aanneemt en door een aquarel van een vreemd varkensachtig beest, beide toch wel fascinerend. Een serie tekeningen van groteske dieren en "koppen in gave inktlijnen op wit papier geschreven, leek mij het beste gedeelte van deze tentoonstelling. Maar wat een gewoon stukje gekamd marmer papier, zoals dat gebruikt wordt bij wijze van schutvel en voor de snijkanten van dure kantoorboeken, met een handtekening voorzien, op deze expositie doen moet, begrijp ik weer niet. Mij dunkt, dat een expositie van Stenne berg, waar het werk strenger geschift zou zijn op kwaliteit en rijpheid, interessanter zou kunnen zijn. L. H. H. SCHUTTE BANKBILJETTENCIRCULAT1E NOG JUIST BENEDEN ƒ3 MILLIARD Uit de weekstaat van de Nedex'landse Bank blijkt dat de biljettencirculatie is ge stegen, maar nog juist beneden de drie mil liard gulden is gebleven op 2996,4 mil- lioen. Een vrij sterke toeneming vertoont de deviezenvoorraad. De totale vorde ringen op het buitenland stegen van 684,6 tot 727,1 millioen. De vorderingen in guldens op vreemde circulatiebanken namen met ruim 20 millioen af. Wederom bleef de bijzondere rekening van de schat kist onveranderd, maar de vaak als tussen- rekening voor de Marshallhulpverrekening fungerende andere vrije saldo's bleven aan groeien en wel tot f 391,8 millioen. Het Rijk heeft blijkbaar nog enige betalingen moeten verrichten, want het saldo van de schatkist is met 12 millioen gedaald. ADVERTENTIE kunt gij toch nog genieten wanneer Uw metalen mooi glimmen. Lincol Polish anti groen is het poetsmiddel. Laat geen groen noch wit na. Vraagt het Uw leverancier. Doodstraf tegen aW.jï ust Heemstede geëist Vanmiddag heeft de advocaat-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam mr. J. E. Louet Feisser de doodstraf geëist tegen de 41-jarige electricien P. R. uit Heemstede, aan wie ten laste was gelegd dat hij als vertrouwensman voor de Duitse Abwehrstelle had gewerkt. De advocaat-fiscaal achtte bewezen dat R. schuldig was aan het verraad van een groep Engelandvaarders van Brandon Bravo en mede verantwoordelijk gesteld moet worden voor het feit dat deze man op het slechte pad was geraakt. In het bijzonder nam de advocaat-fiscaal de verdachte kwa lijk dat hij met zijn trawanten De Jong en Stelbrink illegale activiteit uitlokte om de mensen daarna bij de Duitsers aan te geven. Spreker achtte in een hele reeks van gevallen, in het bijzonder het geval van verraad van de groep Stikel uit Haarlem, die had meegewerkt aan het verbergen van geallieerde piloten, de funeste rol van B. bewezen. In het laatst van de oorlog werkte de verdachte zowel voor de Haarlemse Inlich tingendienst als voor de S. D. Daarvan ge tuigden in het dossier de originele door hem bij Rtihl ingediende rapporten. Zij be treffen het doorgeven van een lijst van Haarlemse communisten en van enkele Joodse landgenoten. Door het toedoen van R. zijn in totaal heel wat slachtoffers ge vallen. Mede op grond van het psychiatrisch rapport en door het feit, dat de verdachte geen spoor van berouw over zijn daden toonde, vond de advocaat-fiscaal de hoogste straf op zijn plaats. REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 De werkzaamheden aan de Vondelweg-in-wording, die eens de verbinding zal vormen tussen de Rijksstraatweg (tegenover de Delftlaan) en de Jan Gijzenvaart bij de Jachthaven. Van de Eksterstraat wordt de weg doorgetrokken naar de Jan Gijzenkade een werk dat wat onderbaan en fundering betreft dit jaar nog klaar zal komen. Voor de onderlaag wordt zand gestort, afkomstig van de afgravingen voor het recreatie-oord in de duinen langs de Zeeweg. Zeven Europese landen moeten Marshall-gelden terugbetalen Ook Nederland zondigde tegen condities WASHINGTQN, 6 December (Reuter). De Marshall-administratie heeft zeven Europese landen verzocht om Marshall- gelden tot een totaalbedrag van 30 millioen dollar terug te betalen, omdat zij in gebreke zijn gebleven te voldoen aan het in de Amerikaanse wet op de hulpverlening be paalde, dat minstens 50 van de Marshall- ioederen moet worden verscheept in Ame rikaanse schepen. Deze zeven landen zijn; Groot-Bjittannië, Frankrijk, Nederland, de Belgisch-Luxemburgse economische unie, Zweden, Ierland en Denemarken. Functionarissen van de Marshall-admini stratie hebben echter medegedeeld, dat de terug te betalen gelden zullen worden ge bruikt om in het kader van het plan-Mar shall nieuwe goederen voor de betrokken landen te kopen. Het verzoek om terug betaling werd gedaan na een de vorige week te Washington gehouden conferentie. Reeds in October had de Marshall-admi nistratie genoemde zeven landen ervan be langd van de verstrekte Marshall-gelden Marshall-goederen te hebben vervoerd in Amerikaanse schepen, en terugbetaling ver langd van de versterkte Marshall-gelden voor 48.395 ton goederen, geleverd in het tweede kwartaal van dit jaar. Sedertdien is het totaal voor genoemd kwartaal echter gestegen tot 150.000 ton ter waarde van 30 millioen dollar. Wieg met baby in brand In de woning van de familie W. te St. Willibrord bij Roosendaal is een wieg met een baby van vier maanden in brand ge raakt, doordat de moeder een ingeschakeld electrisch strijkijzer in het bedje had ge legd om dit te verwarmen. Daar een paar andere kinderen uit het gezin op straat aan het vechten waren, ging de moeder naar buiten om een eind aan de ruzie te maken. Toen zij weer naar binnen ging stond de wieg in brand. De baby had zware brand wonden opgelopen en is in zorgwekkende toestand naar een ziekenhuis overgebracht. Spaanse verstekelingen Nadat hedenmorgen het Franse s.s. „Re- don" uit Antwerpen naar Buenos Aires was vertrokken, werden aan boord twee verste kelingen ontdekt. Zij bleken Spanjaarden te zijn. In Vlissingen heeft de politie hen van boord gehaald. Mededingers naar Prix de Rome exposeren fe Amsterdam Werk van Emmy Haye De werken, die gemaakt werden door de mededingers in de wedstrijden voor vrije schilderkunst en vrije beeldhouwkunst om de zogenaamde Prix de Rome, zijn deze week in het gebouw der Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam ten toongesteld. Voor de beeldhouwkunst was de opgave een beeld van Johannes de Doper. Dat het een jonge stadgenote is, die ditmaal de gou den medaille heeft gewonnen, maakt deze expositie voor Haarlemmers extra belang wekkend. Daar de Prix de Rome een wed strijd is voor beneden de dertig jaar be staat er zelden evenwicht tussen technisch vermogen en innerlijke waarde. Des te op merkelijker is de prestatie van de jonge Haarlemse Emmy Haye (sinds een paar we ken mevrouw E. B. Draaisma-Haye), omdat hier wel degelijk een dergelijk evenwicht bereikt werd. De techniek van mevrouw Draaisma is zeker niet opzichtig en de leek zal moeilijk kunnen beseffen hoeveel studie voorafgegaan moet zijn aan dit eenvoudige expressieve beeld, hoeveel kunnen er steekt in de voeten en enkels, hoeveel vormbesef de gevoelige mond verraadt. De wankele gang en het silhouet met de geheven armen ge ven het beeld iets fascinerends. Dit zijn kwaliteiten die wel opwegen tegen een licht gebrek aan volume in de bekkenpartij. Wie voor zijn dertigste jaar een innig menselijke Johannes de Doper kan maken, gaat een goede artistieke toekomst tegemoet. De winnaar van de zilveren medaille, M. F. M. van Soemeren, maakte een kun dig en stabiel beeld. De borstkas is goed en royaal gemodelleerd, de voeten staan mooi op de grond. Men vraagt zich alleen af wat deze brillante jonge athleet met Johannes de Doper te maken heeft. Merkwaardig is, dat de afstand tussen deze beide prijswin naars bij de zogenaamde „proefkamp" (het bakken van een reliëf in steen) veel ge ringer was. Deze beide reliëfs, voorstellende een episode uit het leven van Tobias, doen meer artistieke verwantschap vermoeden dan uit de beelden voor de eigenlijke wed strijd blijkt. De resultaten bij de vrije schilderkunst zijn voor mijn gevoel veel minder over tuigend. Hier luidde de opgave: „de barm hartige Samaritaan". Wel is de winnaar van de gouden medaille, P. J. Defesche, zonder twijfel de rijkst begaafde onder de mededingers. Het feit, dat hij vele en zulke grote voorstudies maakte, pieit zeker voor zijn ernst. Kleur en stemming zijn gevoe lig, maar ik mis in zijn eindresultaat de vastheid en zekerheid die al deze voorbe reiding zou rechtvaardigen. De winnaar van de zilveren medaille, J. B. M. Sarneel, leverde een achtenswaardige prestatie, die echter wel heel sterk geïnspireerd is op de romantiserende meesters van de zestiende eeuw. L. H. H. SCHUTTE Italiaanse boeren nemen landerijen in bezit „Geen kwestie van politiek, doch van brood" De hoofdwegen, die van Rome naar het Zuiden leiden, waren Dinsdagochtend in de vroegte vol boeren, die met ossen en ploegen op weg waren naar de onbebouw de landerijen, die zij in bezit genomen hadden. De leiders van de linkse boerenorgani- satie, die met rode vlaggen aan het hoofd van de boerenkaravaan marcheerden, groetten de vrachtwagenchauffeurs, dié door de talrijke boeren van de wegen ge drongen waren, met opgeheven vuist, doch bij de versterkte politieposten bewaarden zij een grimmig stilzwijgen. Zwaarbewa pende politiemannen waren in de nacht naar het Zuiden vervoerd, doch cr deden zich geen incidenten voor zoals vorige week bij Bari, toen zes boeren werden doodgeschoten. In tegenstelling met de boerenactie in het Zuiden, waar de boeren onmiddellijk begonnen met het in bezit genomen land te ontginnen, was de in bezit neming in de provincie van Rome voor 70 procent symbolisch. De boeren plaatsten op het door hen gekozen gebied een rode vlag met daaronder een naambordje. De regering heeft verschillende maan den geleden wetsontwerpen ingediend tot verdeling van onontgonnen jachtgronden der rijke landeigenaren onder boeren zon der land, doch de wetsontwerpen worden nog steeds door regeringscommissies be studeerd. Regeringsleiders hebben de actie als een communistische manoeuvre veroordeeld. De linkse boerenorganisatie heeft, hoewel geleid door communisten, voor het meren deel streng katholieke leden. Een deelne mer van de boerenactie verklaarde heden tegenover Reuters correspondent: „Zover het mij betreft is het geen kwestie van politiek. Het is iets veel simpeler: het is een kwestie van brood voor onze maag". Voor Weten en Werken zal op Donder dagavond 8 December in het gebouw der Vrijzinnig Hervormden te Haarlem dr. P. Korringa over de oesterteelt spreken. Een jaar gevangenisstraf is geëist tegen de 32-jarige vertegenwoordiger W. W. uit Den Haag, die in de nacht van 25 op 26 Sep tember in Scheveningen, na met een vriendin talrijke cafés bezocht te hebben, met zijn auto' vier mannen aanreed, die op een trottoir stonden te praten. Een hunner werd zwaar gewond en overleed de volgende dag. Vijf maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk, is in hoger beroep ge- eist tegen de 49-jarige commissionnair M. H te Rotterdam, wie ten laste was gelegd dat hij door het organiseren van een z.g. voet balpool ae Loterijwet heeft overtreden. Koningin Ingrid van Denemarken is Dinsdag, na haar bezoek aan Engeland, met de Scahdinavië-express van Hoek van Hol land naar Kopenhagen gereisd. In Utrecht, waar de trein een kwartier oponthoud had, hebben twee dames van Deense afkomst de koningin bloemen aangeboden. De „Edam" van de Holland Amerika Lijn, die hedenochtend in Rotterdam zou aankomen heeft in Londen vertraging gekre gen. Het schip komt nu pas Woensdagavond om acht uur aan de Wilhelminalcade te Rotterdam aan. HAARLEM EN OMGEVING Mej. J. Weercn uit Haarlem is geslaagd voor paedagogiek M. O. acte aan het Psycho logische Instituut der R.K. Leergangen te Nijmegen. Tot vrijgestelde van het Chr. Nat. Vak verbond is gekozwi de heer P. Tjeerdsma te Haarlem, hoofdbestuurder van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel. De heer Tjeerdsma, die 33 jaar oud is, volgt de heer J. Schipper, die met pensioen gaat, op. Het nieuwe kerkgebouw van de Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der laat ste dagen, gevestigd aan de Cornelissteeg 9 zal Donderdagavond in gebruik worden geno- men. Sprekers zijn, onder andere Alma Sonne, president der Europese Zending en Cornells Zappey, president van de Neder landse zending. Het eerste elftal van de politie van Haarlem speelde Dinsdag voor de eerste klas voetbalcompetitie van de Nederlandse Poli tie Sportbond tegen Alkmaar en verloor mei 4—2. De Bloemendaalse politie zette de suc- cessenreeks in de tweede klas voort en ver sloeg Katwijk met 43. Sinds 23 November staat op het politie bureau in Heemstede een Fongersdamesfiets, waarvan de eigenares onbekend is. De recht hebbende wordt verzocht, de fiets te komen halen. In Haarlem-Noord kreeg een Haarlemse auto-handelaar een bekeuring omdat hij over het Frans Halsplein, de Schoterweg, het Soendaplein en de Rijksstraatweg zijn linker richtingaanwijzer uit had laten staan. Hij was niet minder dan dertien zijstraten ge passeerd. De heer J. J. Wallien, geneeskundige bij de Arbeidsinspectie te Haarlem, is met in gang van 1 Januari 1950 voor de tijd van vier jaar benoemd tot lid van het Centraal Stem bureau. Vanmorgen even over tienen wilde een jongen op het Plein bij de Tempeliersstraat nog juist voor een tram, welke uit deze straat kwam en naar Amsterdam ging, de trambaan oversteken. Door krachtig te remmen voor kwam de wagenbestuurder een ongeval. Wel werd de jongen, doordat hij viel, door het voorbalkon geraakt, doch kon weer opstaan. Voor observatie heeft de politie hem naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd. De jongen was licht gewond. Donderdag houden de afdelingen Haar lem van de Nederlandse en van de EX bond van sigarenwinkeliers een vergadering in restaurant Brinkmann, Grote Markt. Her onderwerp is „tegen de winstderving op óe tabaksverkoop". TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SIEUTEISPECBAILIST" (Adv.) Santpoort-dorp De bus over de Terrasweg Als gevolg van de herstelwerkzaamhe den aan de Hagelingerweg te Santpoort moet de busdienst IJmuiden-Haarlem om gelegd worden over de Hoofdstraat-Ter- rasweg-Kerkweg-Cremerlaan. Zodra de middenbaan van de Hagelingerweg het nieuwe klinkerplaveisel heeft, kan het snelverkeer weer normaal rijden. De om legging van de busdienst heeft generlei ge volgen voor de halteplaats zowel aan het Broekbergerplein als aan de Hagelingerweg blijven de stopplaatsen op de oude plaats. Slockoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 301 303 Unilever 245 Vs 244/ Philips 239 239 A. K. U 183J4 183% 1411/a Nederlandse Ford 281 Nederlandse Kabel 295% v. Berkei's Patent 116i/ Scheepvaart-Unie. 1431/2 145 Holl.Amerika Lijn 159% Deli Maatschappij 132% 132% H. V. A. 145% 145/ A'dam Rubber 128% 131 Ned. Handel Mij. 159% N.-I. Handelsbank 101 Billiton Mij. II 268 FEUILLETON die zijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 35) William had het zeer verstandig gevon den om de plaatselijke politie van het geknoei met z'n voorwiel op de hoogte te stellen. Hij was naar het politiebureau geweest, vlak voordat ze vertrokken. Hij vertelde haar van zijn onderhoud met een reusachtige politieagent. „Ik had het ge voel van tien jaar oud te zijn", zei hij en afdwalend peinsde hij. „Ik vraag me af, wat ik uitvoerde, toen ik tien jaar was. Je denkt misschien, dat je eraan gewend raakt, je niets meer van vroeger te herinneren, maar ik kan je ver zekeren, dat dat niet het geval is. Het geeft je 't gevoel, alsof je tegen een hoge blinde muur oploopt, terwijl je weet, dat ergens een venster moet zijn. Soms denk ik wel eens, dat mijn hoofd ervan zal barsten". „Werkelijk?" Hij knikte. Daarna vervolgde hij: „Het lijkt misschien, dat ik het niet zo erg meer vind. Je denkt, dat ik niets meer zó erg kan vinden, nu wij elkaar hebben. Maar 't gekke is, dat ik het juist nu nog erger vind!" „Nee, dat is niet waar. Bedoel je, om mij?" „Ja, jij hebt in mij iets van een kat in dé zak, nietwaar? En als we kinderen krij gen, dan vind ik het ook voor hen vrese lijk". „Je geheugen zal heus terugkomen", zei Kathei'ine. Hij keek haar aan en zij zag de twijfel in zijn ogen. „Wat bedoel je?" zei hij ongelukkig. „Ik had eigenlijk nooit met je mogen trouwen". Katherine legde een hand op zijn knie. „Doe niet zo dwaas, lieveling, heus, je zult je alles herinneren en het zal allemaal van zelf komen, dat zul je zien". Ze waren nu helemaal buiten en reden met een behoorlijke vaart. Later moest Katherine nog vaak aan deze tocht denken. De atmosfeer was wonderlijk geheim zinnig een zachte lucht vol vochtigheid, met mist die in flarden over de velden hing; de hele wereld was vaag zonder een enkele kleur, alles grauw en grijs, de bomen wa ren kaal met droppels aan de takken, .een riviertje slingerde zich als een vaag zilveren lint door de velden. Ze spraken weinig. „Er zal. geen dichte mist zijn, voordat het helemaal donker is", merkte William op, en daarna zwegen ze. Ze hadden het wonderlijke gevoel van de wereld afgesneden te zijn. Alle omtrekken waren vaag en de flarden mist bemoeilijk ten het uitzicht. De vochtige lucht bevroor op de voorruit en moest zo nu en dan weg geveegd worden. De weg, die Katherine zo goed kende leek haar vreemd en irreëel. Ze had allerlei plannen gemaakt. Voor wat ze zou doen en wat ze zou zeggen. Het had geen zin. De weg voerde hen naar het oude huis en als ze daar aankwamen zou alles vanzelf gaan. Ze herinnerde zich, hoe ze met William naar Cedar House gereden was na hun huwelijk in Juli 1939, terwijl de hele wereld over oorlog sprak en een warme Julizon in het Westen over de rij pende korenvelden begon onder te gaan. In Cedar House hadden ze elkaar innig liefgehad, maar er was ook de pijn van het afscheid geweest en de wanhoop, toen de berichten uitblevenEn nu gingen ze samen opnieuw naar dit oude huis langs de oude bekende weg, in de mist van een vochtige Januari-middag. Ze passeerden Ledlington, waar de lam pen al brandden. William reed de stad zonder oponthoud door en toen ze uit de buitenwijken, vol nieuw gebouwde huisjes, waren, begon hij met vermeerderde vaart aan de zeven kilometer eenzame weg, die hen nog van hun doel scheidde. Midden in de dorpsstraat voor het'oude huis deed hij de auto stilstaan. De lampen verspreidden een geheimzinnig licht in de thans vrij dichte mist. „We zijn er", zei Katherine. Hij antwoordde niet. Hij stapte uit en opende het portier. Hij sloeg een arm om haar heen en zei: „Ik ga even de auto weg ziftten, ik ben zo terug". Haar bari bonsde. Op die Juli-avond, zo veel jaren geleden, toen er confetti in haar kleren was geweest en de zomer-avondzon in de dorpsstraat had geschenen, had Wil liam precies zo het portier van zijn toen prachtige nieuwe auto opengemaakt, een arm om haar heengeslagen, terwijl ze uitstapte en gezegd: ..Ik ga even de auto wegzetten, ik ben zo teryg. De garage was aan de overkant van de straat, de deuren stonden open en dit keer was het niet William's mooie nieuwe wa gen, die erin gereden werd, doch het oude rammelende blikken bakje. Ze glimlachte in het donker, en liep de drie stoeptreden op naar- Cedar House. Ze zag William de auto naar binnen rijden, zoals hij dat honderden keren gedaan had. Ze opende de voordeur en liep het huis binnen. In de hall brandden de lichten. Ze draaide ze uit, op één na. Daarna ging ze een deur door aan het andere eind van de hall en liep via een stenen gang' naar de keuken. Juffrouw Perkins, die er rond en wel varend uitzag in een blauw katoenen jurk met een witte schort, draaide zich om, toen ze binnen kwam. „O, juffrouw Ka- thy, ik hoorde u niet aankomen!" Katherine omhelsde haar en hield haar beide handen vast. „Lieve Perky, ik heb je gezegd, dat ik een geweldige verrassing voor je had, en ik heb maar een halve minuut om je te vertellen, wat 't is. Je valt niet flauw, he?" Juffrouw Perkins grinnikte. „Ik behoor niet tot het flauwvallende soort, dat weet u wel. Daar ben ik te dik voor. Geen mens raapt je meer op, als je mijn omvang hebt, dat is misschien wel de re den". En met iets dringends in haar stem vroeg ze: „O juffrouw Kathy, wat is 't". Katherine zei: „Williameh....". „O liefje, heb je iets van hem gehoord?" Katherine knikte. Ze had destijds met dróge ogen gestaard naar het telegram, dat meldde, dat William vermist was. Nu sprongen de tranen in haar ogen, die schitterden. Ze voelde ze over haar wan gen druppelen en proefde de zoute smaak. „William.... is terug", zei ze. HOOFDSTUK XXVI. Katherine liep terug naar de hall. Ze liet haar jas neervallen op een oud met goud ingelegd stoeltje, dat onder het schil derij van achter-oud-oom Ambrose Talbot stond, afgebeeld in de uniform, welke hij in Waterloo, waar hij tegen Napoleon vocht, had gedragen. Cedar House was het eigendom van de Talbots geweest sinds het moment drie honderd jaar geleden dat William Tal bot het als buitenverblijf had laten bou wen. Het ontleende zijn naam aan de grote cederboom, die in de tuin achter op het grasveld stond, door hemzelf daar geplant, en aan de vele cederhouten lambriserin gen, die motwerend heetten te zijn en een aangename zoete geur verspreidden. William's grootmoeder was de laatste telg geweest van een omvangrijk geslacht Talbot. Hij droeg zelf de naam van de stamvader van dit geslacht. Hij heette William Talbot Eversley. Het huis met al zijn schilderijen, kostbaarheden en herin neringen was zijn' eigendom. Er waren vele schilderijen en vele herinneringen: een rechter in een vuurrode toga met een enorme witte pruik op, een admiraal met een staartpruik je en een bruin verweerd gezicht, met een kijker in de hand en precies William's ogen. De vrouwenfiguur in 't rose uit het midden van de achttien de eeuw was Amanda Talbot, die op ro mantische wijze geschaakt werd door een politieke opstandeling en met hem haar leven in ballingschap sleet. Ze had mooie schalkse ogen en een vriendelijk glim lachende mond. Haar porh-et hing boven de schouw. Er brandde een heerlijk vuur van houtblokken. Katherine stond zich hierbij te warmen en wachtte. De deur was dicht, maar niet op slot. Zo dadelijk zou William binnenkomen. Alles was rus tig en vertrouwd de trap aan de andere kant van de hall voerde naar boven en bij de voet van de trap was de deur naar de eetkamer. Aan de andere kant was de zitkamer, waar de panelen ivoorkleurig geschilderd waren en waar het antieke porcelein, dat grootmoeder hen soms van dichtbij had laten bekijken, in glazen kasten uit de tijd van Amanda Talbot uit gestald stond. Katherine's hart bonsde eerst, maar werd daarna rustiger. Er was geen reden om bezorgd te zijn. William zou hier zijn thuis terugvinden. Toen de_ deur openging, liep ze hem tegemoet. Hij nam haar in zijn armen en hield haar vast zonder een woord te zeg gen. Het was een van die momenten, waar in geen woorden nodig zijn. Toen hij tenslotte zijn hoofd ophief en sprak, leek het alsof hij droomde. Het heden scheen van hen af te vallen en het was alsof ze zich aansloten bij de her inneringen, waarvan dit huis zo vol was. Hij sprak haar naam uit en zei: „Dit is de plaats, waarnaar ik verlangd heb. Dit heeft me altijd het gevoel gegeven van eindelijk thuis te komen". Met zijn armen nog om haar heen, keek hij over haar schouder naar het knappende haardvuur, waar de vlammen in de op elkaar gesta pelde houtblokken speelden. Ze hoorde hem opeens lachen en zeggen: „Dat vuur ziet er heerlijk uit. Maar denk je eens in, wat een klimaat! Geen mens zou denken, dat het Juli was". (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6