Haarlems Dagblad Verkiezingen Minister Van Maarseveen over de souvereiniteits-overdracht De Algemene UNO-vergadering wenst partijen der Ronde Tafel geluk Ex-vicepremier Kostof waagde het, voor de rechtbank te ontkennen Belangrijke uitbreiding van de Hoogoven-staalfabriek te IJmuiden Weerbericht 64e Jaargang No. 19419 Bureaux: Grote- Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Donderdag 8 December 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn Gpretbtc 'Daarlcmetbe Courant (Intto ï6<r6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DE AUSTRALISCHE KIEZERS zijn opgeroepen om Zaterdag een nieuw federaal parlement te kiezen. Een federaal parlement, want de staatsvorm van het werelddeel Australië is een Federale Unie. Iemand kan daar weinig belangstelling voor hebben, omdat het zo ver van ons weg is op Aarde kan het niet verder zijn, want het betreft onze tegenvoeters en zich af vragen wat wij met hun verkiezingen te maken hebben. Maar de tijden zijn ver anderd. Het beleid in andere landen en de daaruit voortvloeiende gebeurtenissen kunnen meer dan ooit van invloed zijn op a overige en een typisch voorbeeld daar van is, dat men in Engeland in spanning het resultaat van de Australische verkie zingen tegemoet ziet. Niet alleen omdat Australië tot het Britse Gemenebest be hoort, maar ook omdat een beweging van links naar rechts, die zich al in verschei dene democratische landen heeft geuit, ook in dit geval wordt verwacht. Men gaat-in Engeland zover, dat men verwacht dat een Labour-nedërïaag in Australië een over eenkomstig resultaat van de Britse Lager huis-verkiezingen waarvan men nu ver wacht dat zij in Maart a.s. gehouden zullen worden zal beïnvloeden. Een soort ket ting doet zich gelden: onlangs hebben in Nieuw-Zeeland de Conservatieven het regerende Labour-bewind ontzeteld; dit acht men in Australië een kwade zaak voor het daar nog regerende Labour-kabïnet en nu komen de Engelse bladen al met de ver wachting: als in Australië Labour ook ver liest zal dit zijn invloed bij ons niet missen. Hét spreekt vanzelf dat bij de steeds sterker ineengehaakte internationale belangen en vooruitzichten het ook voor ons niet van geringe betekenis is of een zo groot deel van de democratie, als het Britse Gemene best vertegenwoordigt, door links of door rechts wordt geregeerd. In Australië gaan deze verkiezingen ge paard met een aanzienlijke uitbreiding van het (tot dusver zeer beperkte) ledental van het federale Huis van Afgevaardigden en de Federale Senaat. Tot dusver telde het Huis maar 75 leden; het wordt nu vergroot tot 123. Bovendien zijn de kiesdistricten anders ingedeeld en dit maakt het zoals de Times-correspondent te Canberra in een uitvoerig artikel heeft betoogd al bijzonder moeilijk om voorspellingen te doen. De kaarten zijn heel anders verdeeld dan vroeger. De Senaat, die voortaan 60 leden zal tellen inplaats van 36, zal vol gens evenredige vertegenwoordiging wor den gekozen. Labour's meerderheid in Australië drukte zich nu nog uit in 43 van de 75 zetels in het federale parlement. De oppositie, op drie onafhankelijken na bestaande uit de Liberale Boerenpartij, bezet 29 zetels. Labour is al acht jaar aan het bewind, het heeft geen bijzonder sterke meerderheid en het heeft natuurlijk het verlies aan popula riteit ervaren dat iedere parlementair- democratische regering, die lang op. het kussen zit, ten deel valt. In het nieuwe Huis van 123 leden zou het wel een kleine zeventig zetels moeten veroveren om een secure werk-meerderheid te hebben. Dat is geen kleinigheid met nïeuw-ingedeelde districten, waarbij de soepele werking der bestaande verkiezings-organisatie natuur lijk nogal is verstoord. Anderzijds staat de oppositie L -J.— voor even grote moeilijkheden, maar zij heeft blijkbaar de wind in de zeilen. Volgens de Times-correspondent zou, indien Labour de strijd verliest, dit voornamelijk een ge volg zijn van geschokt vertrouwen bij het publiek tengevolge van een poging van Labour om de banken te nationaliseren. De Labour-premier Chifley heeft inmiddels beloofd dat hij geen nieuwe poging van dien aard zal doen zonder de zaak eerst aan een volksstemming te hebben onderworpen. (Men kan gerechte twijfel uiten aan de waarde van beslissing over een dergelijke ingewikkelde zaak door een volksstem ming). De oppositie voert haar strijd tegen de ideologie van het socialisme en de strijd middelen in Australië zijn niet bepaald zachtzinnig, zoals blijkt uit een persoonlijke actie tegen de premier. Hij wordt daarin beschuldigd van het persoonlijk verstrek ken van hypotheken teggn hoge rente (9 in jaren waarin hij als bewindsman de rente laag hield en daarvoor gedurig politieke strijd voerde. Wat er van de aan tijging waar is moet overigens nog blijken. In afwachting van het Australische resul taat interesseren de Engelsen zich voor hun laatste tussentijdse verkiezing (voor de algemene verkiezingen) die vandaag in het district South Bradford plaats heeft. Mor gen zal de uitslag bekend worden. Het lijkt waarschijnlijk dat Labour de zetel behoudt, want het behaalde de vorige maal 24934 stemmen tegen de Conservatieven 15392 en de Liberalen 6707. Maar de meerderheid zou aanmerkelijk kunnen verminderen. En er is een felle campagne door partijen gevoerd. R- P- Een uit velen „Neen mijnheer, financiële hulp wil ik niet. Het is mijn plicht zelf voor mijn kin deren te zorgen. Wij hebben het niet royaal, maar wij kunnen ons met veel overleg wel redden. Alleen kleren voor mijn kinderen..." Zo spreekt een vrouw, wier man haar sinds geruime tijd heeft verlaten.' Hij kijkt niet meer naar zijn gezin om, hetgeen overi gens niet in alle opzichten een nadeel blijkt, want nu is er meer rust in het gezin gekomen. Er zijn twee kinderen, een van acht jaai en een van zes jaar, die overdag naar school gaan en na schooltijd bij familie in de buurt mogen komen tot moeder tegen 6 uur van haar werk thuiskomt. Snel maakt zij de maaltijd klaar en 's avonds en 's morgens vroeg doet zij haar eigen huishouding en verstelt de kleren. En het ziet er thuis proper uit. Haar loon bedraagt ongeveer twintig gulden per week. Zij ontzegt zich veel voor haar kinderen. Twee leuke jongens, voor wie hun moeder alles in de wereld betekent. De oudste helpt haar thuis al een klein beetje en zo leren zij reeds jong zelfstandig te worden. Dit is nu zo'n geval waarin een extraatje met de Kerstdagen ten volle verdiend is. Het is niet het enige, lang niet. Hoe beter de Kerstinzameling voor de Stille Armen slaagt, hoe meer gezinnen met de feest dagen verblijd kunnen worden. Daaraan kunt ook U meehelpen. Door vandaag nog Uw bijdrage af te staan voor de Stille Armen. „Als de huidige samenwerking uiteengeslagen wordt is de kans op een oplossing verkeken" In de Tweede Kamer, die hedenmor gen om elf uur bijeenkwam, begon de minister van Overzeese Gebiedsdelen, mr. J. H. van Maarseveen, met de be antwoording van de opmerkingen, die gemaakt zijn bij de behandeling van het wetsontwerp tot overdracht van de souvereiniteit aan Indonesië. De minister merkte op dat ons volk sinds een jaar in een politieke spanning verkeert, welke niet meer beheerst wordt door het normale politieke leven. Niet meer alleen door rede en beheersing, maar door gevoe lens laat men zich leiden. De critiek richt zich op die punten der politiek van de rege ring, waarin deze zwak zou zijn geweest. Ten aanzien van Nieuw Guinea wordt wan trouwen gezaaid. Spreker herinnerde aan de oorlogsjaren. In die beproeving rijpte de wil om uit de afgrond weer naar boven te komen. In 1945 kwam de wens: nu Indië. Bij duizenden gaf men zich als vrijwilliger op. Men had de overtuiging, dat Indonesië ons niet kon missen. Zeker, Indië moest vrij, maar ons volk meende, dat dit op den duur zou moe ten geschieden. Wij hadden een taak in Indonesië en zouden die zeker niet prijs willen geven. De minister maakte een vergelijking met de Nederlandse houding jegens de activis ten in België en zei dat in ons land niet begrepen is hoe Soekarno met Japan kon pacteren. De vraag is, of de minimale voorwaar den aanwezig zijn om thans de overdracht te doen geschieden. De vraag: nu of straks, beweegt zich niet alleen in de orde van de tijd. De vraag zou ook kunnen betekenen: nu of nooit. Bestaat in redelijkheid de zekerheid, dat de minimumvoorwaarden straks aanwezig zullen zijn? Een nieuw kabinet zou een beroep op het Nederlandse volle moeten doen. Zou dit in grote meerderheid zijn steun er aan willen -verlenen? Er zou een diepe kloof kunnen ontstaan tussen Indonesië en Ne derland en het vertrouwen, dat in Indone sië door het huidige kabinet is gewekt, zal niet bereikt kunnen worden. Naar 's ministers inzicht zou het nieuwe kabinet de verantwoordelijkheid niet kunnen dra gen. De rekening die dan aan het Neder landse volk gepresenteerd zou worden, zal verschrikkelijk zijn. Als de huidige samen werking uiteengeslagen wordt is de kans op een goede oplossing verdwenen. Men kan zeggen dat de Nederlandse delegatie ter Ronde- Tafel-conferentie te veel heeft toegegeven. Zij heeft echter gestreden voor beider belangen. Als men zegt dat er teveel concessies zijn gedaan, dan weet men tenminste waar men aan toe is. De minister merkte op, dat het commu nisme in Zuid-Oost-Azië opdringt. Als men de strijd tegen constructieve elementen in Indonesië voortzet, zou men wellicht ook front moeten gaan maken tegen de communisten. Ook bestaat het gevaar dat men de nationalistische elementen in de armen van het communisme drijft. Als Nederland de in Den Haag bereikte resul taten verwerpt, zou men in Moskou kun nen juichen, omdat het dan spoedig oogst tijd in Indonesië zou kunnen zijn. Het staat te voorzien, aldus mr. Van Maarseveen dat als het resutaat der Ron de Tafel-conferentie niet wordt aangeno men, een nieuwe rechtsorde zich toch baan breekt. „Langs de grenzen van de Grondwet" De minister betoogde, dat het resultaat der Ronde Tafel-conferentie met de Grondwet in ovex-eenstemming is. De re gering is dikwijls langs de grenzen van de Grondwet gegaan. De moeilijkheden spe len zich af in dit grensgebied. Tussen Kroon en hoofd der Unie bestaat volgens spreker geen verschil. Op een ander gebied komt men als men beschouwt de functie van de Koningin als draagster van de Kroon van Nederland en de functie van hoofd der unie. Het hoofd der unie verpersoonlijkt de onpartijdigheid, in welker naam recht wordt gesproken en dat boven de partijen staat. De kwestie, dat de unie niet over eigen organen beschikt, heeft een onderwerp van bespreking ter conferentie uitgemaakt. Er zijn sterke waarborgen, dat uitspraken van het unie-hof zullen worden nageleefd. Ten aanzien van het zelfbeschikkings recht merkte de minister op, dat in de Minahassa twee partijen bestaan, de ene (K. K. M.) wil er een deelstaat van maken binnen de Republiek Indonesia, de andere (Twapro) een twaalfde provincie van Nederland. Volgens de minister heeft de Boeren in Zuid-Italië hebben, zoals ge meld, ongecultiveerd land van grootgrond bezitters bezet. Hier plaatsen enkele van hen een bordje dat hun aanspraken om schrijft op een perceel „bezette" grond. Minahassaraad een ander geluid doen horen dan men in Nederland wil doen voorkomen. Het lijkt hem toe dat het niet geoorloofd is te zeggen, dat de bevolking der Minahassa smeekt om binnen Neder lands verband te mogen blijven. Iets anders Is of er reden is voor een plebisciet. De regeling voor het externe zelfbeschik kingsrecht, waartoe de UNCI haar mede werking heeft gegeven, zal voor de Mina hassa toepassing vinden. De vroeger ontwikkelde denkbeelden van een interim-bewind bleken niet te verwe zenlijken, verklaarde de minister. Het belangrijkste is de vraag of de re gering der Verenigde Staten van Indonesië In staat zal zijn orde en gezag te handhaven. De overdracht der souvereiniteit is juist van belang om met succes bepaalde be wegingen te kunnen bestrijden. Reeds nu is alles erop gericht om orde en veiligheid te verzekeren. De berichten, die daarover ont vangen zijn, zijn zeer geruststellend. Aan de overdracht zijn risico's verbon den. Nederland is in staat die risico's te verminderen. Voor Nedei-land bestaat er geen keuze, verklaarde de minister. Het zou goed zijn als de overeenkomst met grote meerderheid werd aanvaard, zulks met het oog op de samenwex-king. Voor komen moet worden dat een groot verleden als een loden last op ons gaat rusten. Vervolgens ging de minister over tot beantwoording van verschillende opmer kingen. Hij deelde mede, dat dit eveneens zal geschieden door de ministers Stikker, Götzen," Joekes, Schokking en door staats secretaris Moorman. De Unie, zo zei de minister verdei', kan leiden tot een goede en nodige samenwer king met Indonesië. Met een „lichte" Unie zal dat gemakkelijker gaan. De wezenlijke samenwerking wordt door een „lichte" Unie meer bevorderd dan door een „zwai'e". In Indonesië is diepgaand overleg gaande over het goed functionneren der overheids diensten zonder het gezagsorgaan schade te doen. Nog geen Hoge Commissaris Een Hoge comissaris is nog steeds niet aangewezen, verklaarde de minister, hoe wel vermoedelijk geen maand ons meer scheidt van de souvereiniteitsoverdracht. Ten aanzien van Nieuw Guinea zei de minister, dat niemand er aan kan of mag twijfelen, dat dit gebied is uitgezonderd van de overdracht. Beslissingen - over Nieuw Guinea worden niet genomen door de regering, doch door het koninkrijk. De rede, welke vice-president Hatta .te Padang heeft gehouden achtte de minister gunstig. Gevraagd is of aanneming of verwerping de enige mogelijkheid is. De Indonesiërs zullen niet kunnen bewilligen in uitstel. Een poging in die richting zou hetgeen be reikt is volkomen vernietigen en hetzelfde effect hebben als verwerping. Het kabinet zal geen verantwoordelijk- heid vermogen te dragen voor de verwer ping van het verdrag. De regering vertrouwt dat de volksver tegenwoordiging met haar zal overtuigd zijn dat het ontwerp leidt naar een aan vaardbare oplossing. De vergadering werd hierna geschorst tot kwart over een. Steun aan particuliere woningbouw Komt er een premiestelsel? De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, mr. dl'? J. In 't Veld, heeft bij een ontvangst van een commissie uit het Amerikaanse huis van afgevaardigden, die een studiereis over woningbouw in ons land maakt, medegedeeld, dat er plannen bestaan om de subsidieregeling voor de particuliere woningbouw te-vervangen door een regeling van eeft eenvoudiger karakter. Op het departement werd aan de N. Rott. Ct. medegedeeld, dat de minister klaar blijkelijk zinspeelde op het in het leven roepen van een zogenaamde premieregeling. Vijftien jaar geëist tegen ex-W.A.-man wegens doodslag Voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft terecht gestaan de ex W. A.-man K. J. H. Hem was ten laste gelegd, dat hij op 21 Maai-t 1941 te Nieuwenhagen (L.) tijdens een vechtpartij tussen colporteren de leden van de „Nedérlandse Unie" en de W. A., waarbij de marcchaussée ingreep, de wachtmeester der maréchaussée P. H. van der Scheer met een pistoolschot heeft gedood en de wachtmeester Th. J. Kreb- bers zeer ernstig heeft gewond. Destijds werd H. door de rechtbank te Maastricht tot 10 jaar gevangenisstraf vex-oox-deeld. Hij tekende tegen dit vonnis hoger beroep aan. doch het toenmalige „Vredesgerechtshof" heeft de zaak niet meer in behandeling genomen, daar ver dachte na veiioop van enige tijd op last van de Duitsers 'uit zijn gëvangenscliap was ontslagen. De advocaat-generaal eiste thans we- gensdoodslag en de poging tot doodslag een gevangenisstraf van 15 jaar. Vrachtauto vloog na botsing in brand Hedenmorgen om halfzes zijn op de rijks weg tussen AmsterdamDen Haag in de gemeente Oegstgeest twee vrachtauto's tegen elkaar gebotst. Een der wagens ge laden met kratten vloog in bx-and. Twee inzittenden, afkomstig uit Vlaardingen, die door de schok van de botsing gewond wer den, liepen bovendien vrij ernstige brand wonden op. De andere wagen, een gi-ote veeauto, ge laden met schapen en kalveren werd door het vuur aangetast. Het vee kon worden gered; één schaap bleek ex-nstig gewond te zijn. De vrachtauto met kratten is geheel ver brand. Hef woord is aan Franklin P. Jones: Menip man zou naar school ge gaan zijn als hij toen geweten had dat hij een positie van belang zou bereiken. Suiker 8 cent per kilogram goedkoper? Naar wij uit officieuze bron vernemen zal de verlaging van de suikerprijs 8 cent per kg. bedragen. De verlaging van de consumentenprijs van 75 cent op 67 cent zal tot stand komen door vermindering van de accijns. Ver moedelijk zal de nieuwe prijs op Maandag 12 December ingaan. Resolutie der politieke commissie m et grote meerderheid aanvaard FLUSHING MEADOWS, 7 December. (Reuter, Aneta, United Press). In de voltallige zitting der Algemene Vergade ring van de UNO is een door de politieke commissie ingediende resolutie aanvaard, die een instemming met en een gelukwens over de resultaten der Ronde Tafelconfe rentie kenbaar maakt aan de betrokken partijen in het voormalige Indonesische geschil, dat in hoge mate de belangstelling van de UNO heeft gehad. Aan de stemming, die het resultaat van 44 tegen 5 en twee onthoudingen bracht, ging een uitvoerig debat vooi-af, waarbij verschillende gedelegeerden het woord Verbaasde Bulgaarse rechters Ex-minister Stefanof geeft zich gewonnen SOFIA," 7 December. (Reuter/ANP). Tot verbazing van zijn rechters heeft Traitsjo Kostof, de voovmalige Bulgaarse vicc-premier en opperste communistische leider onder Dlmitrof, heden voor de recht' bank geweigerd op verschillende punten van de tenlastelegging schuld te beken nen. Kostof, die te voren hoog geprezen was als de „architect van Bulgarije's weder opbouw", de leider van de Bulgaarse ver zetsbeweging tegen de Duitsers en de au teur van de nieuwe Bulgaarse grondwet, werd in Maart van dit jaar geax-resteerd omdat hij als leider van de Bulgaax-se de legatie bij de Russisch-Bulgaarse handels besprekingen ,.de prijzen van sommige Bulgaarse px-oducten voor de Russische- delegatie geheim gehouden" had en had getracht „de prijzen, die Bulgarije voor zijn goederen aan de kapitalistische lan den had berekend, voor de Sovjet-Unie verborgen te houden". Marshall-administratie stelt f 89 millioen beschikbaar DEN HAAG, 8 December. De Econo mie Cooperation Administration in Neder land heeft toestemming verkregen voor het financieren van een programma voor mo dernisering en uitbreiding van de Konink lijke Nederlandse Hoogovens en Staal fabrieken N.V. in IJmuiden. De plannen voorzien in het verbouwen van de bestaande staalfabriek, waardoor de capaciteit en efficiëntie ervan verhoogd worden, alsmede in de bouw van een mo derne zogenaamde „slabbing mill", waarin staalblokken van de door de walserij ge wenste gx'ootte worden vervaardigd, waar door de staalproductie doeltreffender wordt. Voorts wordt de financiering beoogd van installaties voor tussenbewex-kingen. Hier-, voor zijn in de plannen opgenomen een ge heel nieuwe walserij, alsmede een koud- walserij, waarin gloeiende staalplaten wor den ver-werkt tot staalplaten van de ge wenste afmetingen. De installaties, welke met door de E.C.A. te verstrekken fondsen in de Verenigde Staten zullen worden aangekocht, zullen waarschijnlijk 'ongeveer 23.500.000 dollar 89.300.000) kosten. Aangenomen mag worden, dat eenzelfde bedrag zal worden besteed voor aankoop van machineriën in andere aan het Max-shallplan deelnemende landen. Over de ver-leende toestemming voor uit voering van dit project legde de heer Clarence E. Hunter, hoofd van de E.C.A.- missie in Nederland, de volgende verklaring af: „Aan dit project, dat door de Nederlandse regering en de directie van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. gezamenlijk is opgesteld, heeft onze missie haar enthousiaste steun en mede werking verleend. De verwezenlijking van de mogelijkheden, welke in de Nederlandse staalindustrie schuilen, betekenen een grote stap vooruit bij de uitvoering van het indu strialisatie-programma. De producties van dit belangrijke bedrijf zullen na de uitbreiding nog meer bijdra gen tot deverdere ontwikkeling' van de gehele Nedérlandse metaal-industrie, waar door- enerzijds goede werkgelegenheid wordt geschapen voor dé Nederlandse ar beiders en anderzijds vele metaalproducten voor binnenlands gebruik en voor export vrijkomen. Voorts zal de uilvoering van dit plan tot gevolg hebben dat Nederland in verminderde mate afhankelijk zal zijn van import van materialen, vooral van die, welke thans uit het dollar-gebied moeten worden ingevoerd. Uit dit alles blijkt duidelijk hoezeer het plan beantwoordt aan het doel van het Marshallplan". Corps rijkspolitie wordt met 500 man verminderd DEN HAAG, 8 Dec. Naar 'het A. ,N. P. meldt zal de afvloeiing van ongeveer 500 leden van het corps rijkspolitie, welke dooi de regering op korte termijn noodzakelijk wordt geacht en waarmede op de begroting 1950 rekening is gehouden, op zodanige wijze geschieden, dat de ontslagen met inacht neming van de belangen van het betrokken personeel enerzijds en die van-de dienst anderzijds, geleidelijk in 1950 zullen'worden verleend. „De veronderstelling, dat de wet op staatsgeheimen ook maar op enigerlei wijze tegen de Sovjet-Unie kan worden gebruikt,.is gevaarlijk", aldus een officieel communique na Kostofs arrestatie. „De Sovjet-Unie zou de Bulgaarse belangen nooit enig letsel kunnen toebrengen". Het proces tegen Kostof is twee maal uitge steld, nadat Kostof had ontkend voor de Engelsen te hebben gespionneerd, een anti-Russische Balkanfederatie te hebben beraamd en in 1942 voor de Bulgaarse fas cisten te hebben gecapituleerd. Heden ontkende Kostof opnieuw. Daarop verklaarde de president van het hof, dal BBMpi otareiJ vtlu llluuu„it dit in tegenspraak was met de algehele I jjaar pjaats aan de conferentïetafels der- bekentenis, die h.j in de gevangenis zou zou hebben ingenomen en verzekerde hebben afgelegd. Kostof bleef er echter bij, dat zijn ver klaring voor het gerechtshof de enig juiste was. Wel gaf Kostof toe, dat hij zich had schuldig gemaakt aan tegen de Sovjet- Unie gerichte activiteit, „gebrek aan waakzaamheid", waardoor agenten in het partij- en staatsapparaat hadden kunnen doordringen en „afwijkingen naar links". Kostof verklaarde, dat deze afwijking hem op het verkeerde pad had gebracht, in het bijzonder ten opzicht van de Sovjet- Unie. Hij zeide, dat de Sovjet-Unie „de enige waarborg voor Bulgarij's vreed zame en democratische ontwikkeling en de enige bewaarder van de wereldvrede" was. In de tenlastelegging werd verklaard, dat Kostof Tito aan de macht heeft helpen brengen door hem aan te bevelen voor het vervullen van een politieke opdracht in Joegoslavië. Kostof bracht hiertegen in, dat Dimitrof als het hoofd van de Comin tern Tito in 1935 of 1936 naar Joegoslavië gezonden had. De president van het hof ging hierop over tot de voorlezing van een eigenhandig geschreven bekentenis van Kostof, waar van bijna elke alinea verschilde met de verklaring, die Kostof heden voor het hof aflegde. Bij de voorlezing van de verklaring, die president Losanof drie uur kostte, kwam ook een brief ter sprake, die Kostof in de gevangenis in 1942 aan de Bulgaarse on dergrondse zou hebben gezonden, waarin hij staking van de strijd tegen de Duitsers zou hebben voorgesteld. Kostof erkende dat de brief, die niet door de partisanen is opgevolgd, „rampzalige gevolgen" gehad zou kunnen hebben. Hij noemde de brief een politieke fout. Iwan Stefanof, de voorjnalige minister van Financiën, die als tweede verdachte werd verhoord, bekende alles wat hem ten laste was gelegd, waardoor- ook Kostof wordt gecompromitteerd. Stefanof zeide in 1932 voor de Britse geheime dienst te zijn geworven, waardoor hij samen met'Kostof zou hebben gewerkt om „de Bulgaarse economie en de betrek kingen met de Sovjet-Unie te saboteren". De zitting werd hierop verdaagd. Dodelijk ongeval op de Wagenweg te Haarlem Fietser door bus aangereden Vanmorgen omstreeks zeven uur is de 66-jarige heer L. C. G. Wencke op de Wagen weg. ter hoogte van de Johan de Witt- laan door een hem achterop komende auto bus aangereden. Het slachtoffer was'vrijwel onmiddellijk dood. De toedracht van het ongeluk is moeilijk vast, te stellen. Het is mogelijk, dat de heer W. linksaf de Johan de Wittlaan heeft wil len in fietsen, het is ook zeer goed mogelijk, dat hij door een windstoot op de autobus is gekomen. De chauffeur van de bus remde krachtig; de gladheid van het wegdek was er oorzaak van, dat het voertuig doorgleed. Het stoffelijk overschot is naar het St. Elisabeths gasthuis overgebracht. De heer Wcncke woonde in de Atjchstraal in Haarlem Noord. voerden. Na een cynische en critische rede van de Oekraïner Manoeïlski, die sprak namens het Russische statenblok, en een waar-derende rede van de Amerikaan War ren Austin, de Indiër Raul Benagal en de Pakistaner Zafrullah Khan kwam de Neder landse gedelegeerde mr. J. C. Van Heuven Goedhart aan het woord. Hij reageerde op een tegen-resolutie van Oekrainse zijde, die behalve wantrouwen tegenover de beide partijen der Indonesische kwestie een aantal aanbevelingen bevatte welke in feite niet zo ver gaan als de afspraken der Haagse conferentie. Deze tegen-resolutie werd later bij stemming afgewezen met 33 tegen 5 en twaalf onthoudingen. De Neder landse gedelegeerde gaf uitdrukking aan zijn verbazing over wat de heer Manoeilski zeide, die schijnt te wensen dat Nederland souvërein blijft in grote gebieden van Indonesië. Terwijl de Haagse overeen komst volledige overdracht van de souve reiniteit voor 1 Januari 1950 vraagt, houdt het Oekrainse voorstel slechts in de terug trekking van de Nederlandse troepen ach ter de linies van December 1948. De Nederlandse afgevaardigde zeide, dat de heer Manoeilsky ontstemd was omdat er geen Nederlands-Indonesische kwestie meer bestaat, die zijn propaganda zou kun nen dienen. Hij verklaarde voorts, dat de delegaties van republiek en BFO de steun van een overweldigende meerderheid van de Indonesische bevolking hebben. De Oekrainse afgevaardigde maakte zich be lachelijk met de opmerking, dat deze dele gaties in feite bestonden uit „gevangenen". De Nederlandse afgevaardigde bracht hul de aan de UNO-commissie voor haar ver standige houding en waardevolle hulp ge durende de conferentie. Mr. van Heuven Goedhart besloot met uit naam van de Ne derlandse regering dank te betuigen aan de initiatiefnemers van de door veertien landen ingediende ontwerp-resolutie. Hij sprak de hoop uit, dat de republiek der Verenigde Staten van Indonesië spoedig UNO zou hebben ingenomen en verzekerde de vergadering, dat „hel bevorderen van een blijvende en vrijwillige samenwerking tussen de souvereine staten der R.I.S. en Nederland een van de voornaamste punten op het program van mijn regering zal zijn". Nederlander secretaris-generaal van internationaal vakverbond Het „Internationaal verbond van vrije vakverenigingen" is te Londen zijn inau gureel congres begonnen met de verkie zing van de Nederlander J. H. Oidenbroek, secretaris-generaal van de internationale federatie van transportarbeiders, tot alge meen secretaris. Er waren geen tegencan- didaten. Het Belgisch algemeen arbeiders- verbond had tevoren zijn candidaats.telling van De Muynck ingetrokken. De candidaat- stelling van De Muynck was alleen gedaan voorhet geval dat Oldebroek zou bedanken, aldus verklaarde Louis Major- van het Bel gisch Verbond later. Oidenbroek was candidaat gesteld door Arthur Deakin namens de Britse T.U.C. Oidenbroek dankte het congres voor het in hem gestelde vertrouwen en in het bij zonder de Noorse, Zweedse en Britse vak- verenigingsgroepen. Hij betuigde zijn spijt over de noodzaak, zijn connectie met de internationale federatie van transportar beiders te moeten opgeven. „In deze orga nisatie", aldus zeide Oidenbroek, „hebben wij een dergelijk internationaal begrip ge kweekt, dat er geen sprake meer is van denken in bepaalde nationale termen". LANDBOUWGEBIED VOOR NEDER LANDSE BOEREN IN CANADA FORT FRANCES (Ontario). 6 Decem ber (Reuter). Een vruchtbaar land bouwgebied ten Westen van Fort Frances zal het volgend jaar opengesteld worden voor Nederlandse immigranten. A. G. Gunn, hoofd van de afdeling immigratie voor On tario, voorspelde onlangs, dat meer dan 2000 Nederlanders zouden worden toegela ten tot deze strook gronds aan de grens tussen Canada en de V.S., die een opper vlakte beslaat van 404.000 hectare. ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Wisselende bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien. Over het algemeen matige Westelijke wind. Koudere nacht, overdag dezelfde of iets lagere temperatuur dan vandaag. 9 December: Zon op 8.35 uur, onder 16.29 uur Maan op 19.56 uur. onder 12.12 uur Hoog cn laag water in IJmuiden Donderdag 8 December: Hoog water: 5.15 en 17.28 uur. Laag water: 0,53 en 13.11 uur. Vr(jdag 9 December: Hoog water: 5.54 en 18.09 uur. Laag water: 1.28 en 13.48 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1