Haarlems Dagblad cit «öptxclitc fgaaclcmsclie «Courant (anno 165-6) Tweede Kamer keurt de overdracht der soevereiniteit goed met 71-29 stemmen Duitsland welkom in de Raad van Europa onder condities Secretariaat des verklaringen van Konings spreekt Van Acker tegen Weerbericht 64e Jaargang No. 19420 4 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724,, 14825. Redactie: 10600. Directie 23082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 9 December 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post f 4,75 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Voor het eerst in de parlementaire geschiedenis honderd stemmen Tot de voorstemmers behoorden vier leden van de C.H.U.- en de gehele V.V.D.-fractie Ministers verklaren: „Dit is de enige oplossing" (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft in de afgelopen nacht om twee uur met 71 tegeny 29 stemmen het wetsontwerp ter goedkeuring van de souvereiniteitsoverdracht aan Indonesië aangenomen. Voor stemde de K.V.P. (32 leden) en de Partij van de Arbeid (27 leden). Van de Christelijke Historische Unie stemden 4 leden voor en 5 tegen. Van de V.V.D. stemden alle 8 leden voor. De Anti-Revolutionaire fractie stemde tegen (13 leden): de Com munistische fractie was tegen (8 leden) alsmede de Staatkundig Gereformeerden (2 leden) en de Kath. Nationale fractie (de heer Weiter). Van de C. H. Unie stemden voor de fractieleider, de heer Tilanus, jkvr. Wttewaal van Stoetwegen, en de heren Kikkert en Van de Wetering. Tegen waren de heren Beernink, Sclimal, Van der Feltz, Krol en de Ruiter. Het was de eerste keer in de parlementaire geschiedenis dat alle honderd Tweede Kamerleden aan een stemming deelnamen. De vergadering van de Kamer begon Donderdag met de rede van minister Van Maarseveen, welke wij gisteren nog kon den publiceren. Na hem sprak de minister van Buiten landse Zaken, rar. D. U. Stik ke r, die uiteenzette dat Nederland zelfstandig zijn weg heeft gekozen, rekening houdende met wat er in Zuïd-Oost-Azië gaande is, de positie van Rusland en onder andere die van Amerika. Vooral met het oog op een zee-oorlog heeft Indonesië, door zijn ligging en zijn rijkdommen, een bijzondere betekenis, waarvoor men dan ook in de internatio nale samenleving steeds grote belangstel ling heeft gekoesterd. De tweede wereld oorlog is de directe oorzaak geworden van de onafhankelijkheid van tal van gebieden in Zuid-Oost-Azië; ten dele door eigen vrijheidsdrang, ten dele tevens onder in vloed van communistische woelingen. Bij het einde van de tweede wereld oorlog bleken bij een aantal grote mogend heden bepaalde opvattingen te bestaan, ook v/at betreft Indonesië. Tegenover de heer Welter nam de mi nister Engeland in bescherming, wat de na de capitulatie van Japan aangenomen houding aangaat. Na een uitvoerige schets van wat er sinds die capitulatie was gebeurd en na gelaten. kwam de bewindsman tot hetgeen dit kabinet inzake Indonesië in internatio naal opzicht heeft ondervonden. Helaas wa ren Nederland's verantwoordelijkheden te genover Indonesië en tegenover de Verenig de Volken meermalen niet goed verenigbaar althans niet volgèns het Nederlandse rechtsgevoel, aldus rar. Stikker. Bekend is boe Amerika niet bereid is geweest Marshall-hulp aan Nederland te verlener ten behoeve van Indonesië. Het dreigde zelfs met intrekking van die hulp aan Nederland. De minister herinnerde uitvoerig aan de maatregelen welke men in het buitenland op allerlei gebied tegen ons had genomen, op grond van onze houding aangaande In donesië. De gevolgen op internationaal gebied var verwerping van de resultaten van de Ronde Tafel-conferentie zouden rampzalig zijn. Als Indonesië ja en wij neen zouden zéggen dan zou zonder twijfel de openbare mening in de wereld zich tegen ons keren en de internationale samenleving ons ten slotte dwingen toe te stemmen, maar dan onder veel ongunstigere voorwaarden. Niet minder rampzalig zouden de gevol gen in Indonesië zijn, aldus de bewinds man. Zou men de accoorden van Den Haag verwerpen, dan zou het thans bij hen in Indonesië op wie het aankomt bestaande vertrouwen teloor gaan. Minister Götzen hierna aan het woord komende, erkende, dat het bij de finan- cieel-economische regeling door ons ge brachte offer van 2 milliard (kwijtschel ding van schulden, die Indonesië niet hoeft over te nemen) wel heel groot was, maar niet ongerechtvaardigd, gezien tegen de achtergrond van de omvang van de Ne derlandse kapitaalsbeleggingen in Indo nesië. Mr Joekes, de minister van Sociale Za ken, besprak de regeling' ten opzichte van de ambtenaren, op de voorgrond plaatsen de, dat deze niet in een rechtsverhouding tot de Nederlandse regering maar tot de - NedSrlands-Itidische regering hadden ge staan. Logisch is dus de regel van hun Svergang naar de Indonesische regering. Natuurlijk moeten zij echter de vrije keuze hebben om dat niet te doen. Die bestaat ook, maar in de gedachte van de samen werking met de Republiek Indonesia ware het niet juist geweest een regeling te scheppen die wellicht zou bevorderen, dat de ambtenaren op grote schaal ontslag zou den nemen vóór de souvereiniteitsover dracht. Waarborgen aan ambtenaren Intussen is de Nederlandse regering be reid in tweeërlei opzicht aan de Neder landse ambtenaren in Indonesië waarbor gen te geven: lo. dat zolang zij in Indonesische dienst zijn hun de door de Indonesische rege ring verschuldigde betalingen zullen worden uitgekeerd; 2o. dat indien er omstandigheden zijn, die hun uittreden uit de Indonesische dienst als redelijk zouden kunnen doen beschouwen, dan voor hen van Neder landse kant een afvloeiingsregeling zal gelden. Een daartoe strekkend wetsontwerp wordt weldra bij de Kamer ingediend. Tot besluit van de ministeriële betogen bracht minister Schokking hulde aan wat onze militairen in Indonesië hadden ge daan alsmede aan de nagedachtenis van hen, die daar gevallen zijn en aan hen, die de kentekenen van de gevoerde strijd tijdelijk of voor hun verdere leven met zich zullen dragen. Voor de slachtoffers en voor de repatriëring zal al het mogelijk worden gedaan. Er blijft nog een taak, speciaal voor de marine weggelegd. Ook hier zal alles af hangen van de takt en van de geest waarin de samenwerking zal geschieden. De stand in Indonesië Tot nu toe zijn de resultaten der Ronde Tafel-conferentie aanvaard door de vol gende Indonesische politieke eenheden: Oost-Indonesië, West-Borneo Bandjar, j Dajak-Besar, Midden-JavaOost-Java, Oost-Borneo, Riouiv, Zuid-Sumatra en j Oost-Sumatra. Nog geen beslissing werd genomen door: De RepubliekPasoen- dan, Madoera, BangkaBilliton en Zuid Oost-Borneo. Na de goedkeuring der souvereiniteitsover dracht: In de ministerskamer werd nog even nagepraat. Van links naar rechts: zittend de ministers Lieftinck, Schokking, Stikker, Van Maarsseveen en Götzen. Staande staatssecretaris schout-bij-nacht Moorman, de ministers Teulings, Joekes, Wijers, Van den Brink en Rutten. Wat de overdracht van de marine-basis Soerabaja betreft, bracht de minister in herinnering, dat die basis vrijwel geheel met Nederlands-Indische gelden is bekos tigd, zodat de overdracht thans aan de erf- opvolgster, de Republiek Indonesia logisch genoemd mag worden. De vergadering werd hierna geschorst tot zeven uur 's avonds naar het heette, om de sprekers gelegenheid ter voorbereiding van hun replieken te geven. Waarschijnlijk ging het ten dele vooral om het onderling beraad van de Christelijk-Historischè frac tie. Bij de replieken verklaarde de heer Schouten dat de Anti-Revolutionnaire frac tie noch actief noch passief kon medewer- wen aan de aanvaarding van de souverei niteitsoverdracht. Prof R o m m e (K.V.P.) was het met veel van hetgeen hij van de regeringstafel had gehoord eens. Gaarne wilde spreker weten of het door minister Joekes aangekondigde wetsvoorstel inzake de garantie voor de ambtenaren zo spoedig zal worden inge diend, dat de Tweede Kamer het nog vóór Kerstmis zou kunnen afhandelen. De woordvoerder van de Katholieke Volks partij ging hierna enige politieke appeltjes met mr. Oud schillen om vervolgens prof. Gerbrandy toe te geven eertijds steeds te hebben geijverd voor behoud van één rijk, en er aan toevoegende niettemin bereid te zijn nu te stemmen voor een Unie, die iets anders is als hetgeen hij oorspronkelijk ge wild had. „Vandaag neem ik liever de enige nog overgebleven mogelijkheid dan, gelijk prof. Gerbrandy, niets." De heer "Wel ter (K.N.P.) handhaafde zijn afwijzend standpunt en vond dat het kabinet maar moest aftreden. Het was een belangrijk ogenblik, toen de heer Tilanus (C.H.) verklaarde, er door de regering van overtuigd te zijn, dat zijn persoonlijke opvatting over wat er, dank zij een amendement van hem, in de in 1948 herziende Grondwet omtrent „de Kroon" was in gebracht, niet als bindend beschouwd mocht worden. Hij erkende, dat de re gering destijds reeds die opvatting niet had aanvaard. Met enige van zijn frac tiegenoten was hij bereid over de star heid van het woord heen te kijken naar het volle leven. Wegens de rampzalige gevolgen van een verwerping zou daar om deze afgevaardigde met enige van zijn geestverwanten vóór het wets ontwerp stemmen. Deze verklaring was vooral ook daarom belangrijk, omdat nu vrijwel zeker werd, dat het ontwerp een nog grotere meerder heid dan twee derde zou halen. Immers, men wist al, dat na het „gedokter" gedu rende de schorsing voldoende overeenstem ming in de richting van mr. Ouds amende ringspogingen was bereikt, zodat te voor zien viel dat alle acht leden van de groep van de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie zouden voorstemmen. Mr. Van der Goes van Naters (Ar beid) wees de heer Weiter er op, dat hij, die het communisme uit Indonesië wil weren, moet bedenken wat het betekent, dat de communisten tegen de souvereini teitsoverdracht zullen stemmen. Mr. Oud (V.V.D.) verklaarde hierna de redevoering van ,de minister van Overzeese Gebiedsdelen met grote instemming ge hoord te hebben. Ook deze afgevaardigde bleek ten volle doordrongen van de ramp zalige gevolgen van verwerping van het aanhangige voorstel. De heer Oud besloot met te zeggen, dat de aanneming van een amendement ten gunste van de minderheden de beslissing van zijn fractie over de aan vaarding van het wetsontwerp zeer zou ver gemakkelijken. Dit amendement luidde: „Wij dragen zorg, dat, echter niet zonder voorafgaand overleg met de regering van de Republiek der Verenigde Staten van In donesië, hetzij bij de commissie der Ver enigde Volken voor Indonesië, hetzij bij een ander orgaan der Verenigde Volken, die stappen worden gedaan, welke naar ons in zicht bevorderlijk kunnen zijn aan een vol ledig tot zijn recht komen van het zelf beschikkingsrecht, gelijk dit is bedoeld in artikel 2 der overgangsovereenkomst, beho rende bij de in artikel 1 dezer wet vermelde mantelresolutie". Minister Van Maarseveen ver klaarde voornemens te zijn geweest te doen wat in dit amendement is belichaamd. Hij nam het amendement over. Verklaring van Indische ondernemers Minister Stikker las, daartoe door de ondertekenaars gemachtigd, een verklaring voor van de heren Koningsberger, Sin- ninghe Damsté, Zeeman en Zeverijns, welke vier Indische ondernemers mede namens hun collega's tot aanneming van het wets ontwerp adviseeren. Nog bijna een uur was de Kamer bezig met de amendementen van de heer Oud. Het eerste om voor het woord „parlement" te lezen: „de Koning in overleg met de Staten-Generaal" werd verworpen met 37 62 stemmen. De heer Krol (C.H.) legde een korte verklaring af, waarin hij en een deel zijner fractie zich tegen het wetsontwerp uitspra ken. Daarna werd de stemming gehouden met het reeds vermelde resultaat. Vele leden complimenteerden de minis ters. De fractieleiders spraken allen nog even een woordje voor de microfoon van de Wereldomroep, die de gehele behande ling in de Kamer op platen heeft opgeno men. In belangrijke mate hebben vooral twee factoren tot aanvaarding van het wetsont werp geleid. In de eerste plaats de grote indruk die de uiteenzettingen van minister Van Maarseveen en van minister Stikker, alsmede van die van tal van afgevaardigden hebben gemaakt. Daarnaast was het voor de groep van mr. Oud mogelijk geworden eensgezind vóór het ontwerp te stemmen, nadat de regering het voor deze groep zo belangrijke amendement inzake het zelf beschikkingsrecht had aangenomen. Het zou wel eens kunnen zijn dat straks in de Eerste Kamer de opneming vr dit amen dement in het wetsontwerp van grote be tekenis zal blijken te zijn. Te verwachten valt namelijk dat daar alle Christelijk His- torischen tegen zullen stemmen. Dan zou in geval van volledige opkomst nodig zijn dat 34 van de 50 leden hun vóór zouden laten horen. Zodoende zouden drie leden van de fractie van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie op de v/ip zitten. En nu kan het heel goed zijn dat dit drietal juist vol doende bevredigd zal blijken te zijn door dat het wetsontwerp thans deze wijziging heeft ondergaan. Geval van pokken op de „Kofa Inten" Patiënt in ziekenhuis te Aden opgenomen Van militaire zijde wordt medegedeeld, dat een militair aan boord van het troepen transportschip „Kota Inten", op thuisreis naar Nederland, in een ziekenhuis te Aden is opgenomen, daar hij lijdende is aan pokken. Zijn familie is op de hoogte gesteld. De toestand van de patiënt is gunstig. Indien zich geen verdere gevallen op het laatste deel van de reis zullen voordoen, zal het schip op de normale datum, vermoedelijk 24 December, in Nederland aankomen. De opvarenden zullen in dat geval op de gebruikelijke wijze naar huis worden ver voerd. Hef was Rusland, dat Japan versloeg Zegt een Tsjecho-SIowaakse krant „Rusland heeft aan het einde van de tweede wereldoorlog Japan de beslissende slag toegebracht," aldus beweerde gisteren het dagblad „Obrana Lidu", dat de spreek buis is van het Tsjechische leger. „De beslissende slag tegen het Japanse leger werd toegebracht door het Rode leger, dat het Kwantoeng leger, de trots van de Samoerais, vernietigde," aldus schreef op de achtste verjaardag van Pearl Harbour, de redacteur Jiri Hochmann van genoemd blad. Hochmann noemde Mac Arthur „Gau leiter" van Japan en schreef dat die Japan wil maken tot „waakhond voor het kapita lisme" in Zuid-Oost-Azië. Chinese regering vluchf naar Formosa HONGKONG. Naar U. P. mededeelt, is de Chinese nationalistische regering van het Chinese vasteland gevlucht; zij heeft zich thans teruggetrokken op het versterkte eiland Formosa. Brits oppositievoorstel inzake onderzoek vliegrampen verworpen Het Britse Lagerhuis heeft Donderdag avond het voorstel van de oppositie voor instelling van een op wettelijke basis be rustend hof van onderzoek naar vliegtuig rampen met 246 tegen 111 stemmen ver worpen. Volgens het voorstel zou een dergelijk hof tegenover geen enkel lid van de regering verantwoordelijk zijn. De bevindingen van het hof zouden definitief aanvaard moeten worden, tenzij voorziening zou worden ge maakt voor beroep of nieuw verhoor. Voor de Stille Armen 8e verantwoording. Mevr. A. M. de C.—S. ƒ50.—: A. V. S. ƒ35.—: D. v. W. 25.J. J. P. ƒ25.—: J. A. B. 20.—: J. Ph. J. H. ƒ10.—: Mr. A. M. L. F 10.—: F.. L. 10.—: R. x S. 10.—: P. C. S. io,Mevr. J. v. S.—G. 10.—: O. M. 10.—: Dr. H. H. M. ƒ10,—; Dr. C. B. ƒ10.—: H. Th C. B. f 10.—: M. C. d. J. 10.—; A. J. F. S. 10.—Mevr. KI. ƒ10,—: X. ƒ10.—: M. M. 10.—: J. M. S. 10.—: J. C. K. 10.—: H. M. J. f 10.—; H. C. K. 10— A. G. v. S. 5.— Ir J. G. F. ƒ5.—; Mevr. J. F. K.—L. ƒ5,— C. H. A E. ƒ5.—; Ir. O. V. ƒ5.—: C. J. S. f5,—; Drs. B'. R. ƒ5,—: Wed. B. E. K.—d. B. f 5—F. E. P. 5.—Mevr. W, F. D.—B. ƒ5.—; Dr. N. J. J. V. ƒ5.—: J. St. ƒ5,—: H. J. M. V. ƒ5,—; A. v. M. ƒ5.—: J. J. O. ƒ5,—; J F. B. f 5,—; J W. H. f 5.—: O. J. D./C. W. H, ƒ5,—; G. G. S. ƒ5.—; J. C. K. ƒ5,—: J. B. S. ƒ5,—: Mej. J. L. s. ƒ5.—; M. V. ƒ3.—; L. C. G. ƒ2,50: Mevr. A. H. L.—W. ƒ2.50; C. z. f2,50; Dr. A. E. s. s. ƒ2.50; H. P. E, ƒ2,50; Graf. Bur. B. 2.50; H. v. d. V. 2,50; J. R. d. C. ƒ2,50: Mej. M. G. B. ƒ2.50; Mej. A. d. K. 2.50: A. G. ƒ2.50: J- R- F- ƒ2.50; Ir. A. J. v B. H. 2.50; H. V. 2.50; N. N. 2,50; K. s. ƒ2.50; Mej. M. M. B. ƒ2.—; B. G. s. 1.—: A. S D f i_; a. J. s. ƒ2.—; J. K. ƒ2.—: A. J. fl—J. G. f 1.s. I. v. d. V. ƒ2,—: C. K. G, ƒ1.—: R. V. ƒ1.—: M. J. v. G. ƒ1.—: J- R. P. G. 2.50; V. H. ƒ2,50; N. N. 1,—: Wed. S. f 1— Annie fl.—. F. IJ. ƒ5.—; A. K. R. ƒ10.—: J A. V. ƒ2,50; J. C. v. B. ƒ2,50: J. R >2.50; c. E. H. ƒ3,—; N. N. 1,—; W. L. ƒ2,— Hef woord is aan Fust el dc Coulanges: De eerzucht is nooit bevredigend. Het enige wat zijn bevrediging en zijn beloning vindt is de toewij- ding. Mevr. E. L.—B. ƒ10.—; S. F. ƒ2,50: J. M. F. fl—P. G. f 10.W. H. ƒ10.—: P. Master ƒ1,—; J. V. >2.50: J. M. M. ƒ10.—: H. W. v. H. ƒ10.—; J. M. ƒ5.—; Dames R ƒ5,—; J. K. V. ƒ10.v. G. ƒ1,—; Sonja ƒ2,50: Perso- neelsver. H. D. 10.B. D. 2.d. B. P. f5,—; P. K. ƒ2,50; L. M. ƒ2,50; A. E. 2,50: A B. 1.—: Trio S. ƒ2,50: J. K 1—v. VI jo,—; A. M. f2,—; M. en L. V, ƒ2,50: Dames M f3.50; N. V. F. te B. ƒ20.—; N. N. ƒ2,50; M. Z. f2,50; R- G. ƒ2.50; P. K. ƒ5,—; J. E. r'2.50; T. D, ƒ2,50; Mevr. V. ƒ1,50; K. A, >2,50; E. J. ƒ1,25; M. S. 2,50; D. B. ƒ0.50. Dagtotaal 722,75. In het geheel is bij ons kantoor binnengekomen een bedrag van ƒ4687,14. Aan de bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 zal Haarlems Dagblad weer gaarne giften in ontvangst nemen. Ook kan men storten op onze Postgiro rekening 273107. de Twentse Bank. dc Rotterdamse Bank en de Amsterdamse Bank. alle te Haarlem, met vermelding voor de Stille Armen. Alle giften worden in de courant ver antwoord. Resolutie van de Franse Senaat: Geen herbewapening en instelling van een gezaghebbende politieke Europese autoriteit PARIJS, 9 December (Reuter). De Franse „Raad van de Republiek" (de Se naat) heeft hedenochtend een resolutie aan genomen waarin hij zich uitspreekt tegen elke herbewapening van Duitsland. De re solutie werd aangenomen na een debat over de toelating van Duitsland tot de Raad van Europa. In de resolutie wordt verklaard dat de politieke wereldsituatie het noodzakelijk maakt dat Duitsland successievelijk in het Westelijke internationale leven wordt in geschakeld. Deze Duitse deelneming en met name de toelating van Duitsland tot een Europese organisatie dient echter slechts onder bepaalde voorwaarden te geschieden. De voorwaarden zijn volgens de resolutie: 1. Het karakter van het internationale orgaan, dat belast zal zijn met het gezag over het Ruhrgebied, moet worden om- Belgische Koningskwestie In afwachting van de behandeling van het wetsontwerp tot het houden van een volksraadpleging over de Koningskwestie in de Belgische Kamer van Volksvertegen woordigers wordt thans tussen voor- en tegenstanders van de vorst een ware do cumentenoorlog gevoerd. Na de verkla ringen van Aehille van Acker gisteren tegenover de pers met betrekking tot de gebeurtenissen na de bevrijding heeft het secretariaat van de Koning thans een lijvig boekwerk aan de pers ter hand gesteld, waarin eveneens in chronologische volg orde een lezing wordt gegeven van het voorgevallene in de periode van Mei 1945 tot October 1949. De toedracht der gebeur tenissen wijkt volgens dit verslag in het algemeen belangrijk af van het relaas van de heer Van Acker. In dit verslag wordt gezegd, dat Aehille van Acker op 15 Juni 1945 in zijn hoedanig heid van eerste minister een bezoek aan Leopold in Sankt Wolfgang bracht. De Ko ning stelde de heer Van Acker bij die ge legenheid voor samen met hem naar Brus sel terug te keren. De heer Van Acker vroeg de koning zijn terugkomst evenwel enkele dagen te willen uitstellen en de da tum werd aldus op 18 Juni bepaald. De heer Van Acker besloot op verzoek van de koning in principe een regering sa men te stellen. Op 16 Juni riep Van Acker de ministerraad bijeen en hij deelde het kabinet mee, dat de Koning besloten had op 18 Juni naar België terug te keren. De regering diende hierop haar ontslag in bij de prins-regent en verzocht Koning Leo pold, voordat hij naar het land terugkeerde, een nieuwe regering te laten vormen. Op 18 Juni overhandigde de heer Pirenne na- Donderdagmiddag is een roofoverval gepleegd op het postagentschap te Hoograven nabij Utrecht. Een man met een valse, zwarte baard trachtte de posttrommel met inhoud te stelen en bedreigde daarbij de lokettiste met een revolver. De aanslag mislukte doordat een andere bezoeker binnenkwam. De beambte op wie de overval gepleegd werd achter haar loket. mens de koning een brief aan Van Acker, waarin deze werd verzocht ingevolge het te Sankt Wolfgang aanvaarde principe, een regering te vormen. De daarop volgende dag verzocht Van Acker de Koning even wel in een schrijven hem „van deze hoge functie, waarmede hij de eer had belast te zijn, te willen ontheffen", en hij raadde de vorst aan afstand te doen van de troon. Op 20 Juni liet Van Acker de heer Pirenne weten, dat indien de Koning geen afstand deed van de troon, zeer ernstige onthul lingen gedaan zouden worden. In het rapport wordt tevens bekend ge maakt, dat militaire maatregelen waren ge nomen om de terugkeer van de Koning te beletten. Het geheel van de toestand, aldus het verslag, maakte de terugkeer van de Koning onmogelijk en deze besloot een afwachtende houding aan te nemen. Van Ackers relaas Tijdens een persconferentie te Brussel had de heer Van Acker, die onmiddellijk na de bevrijding van België eerste minis ter was, enkele bijzonderheden verteld over de gesprekken, die hij met koning Leopold, die toen nog te Sankt Wolfgang in Oostenrijk verbleef, heeft gehad. Op 14 Juni 1945 had Van Acker een onderhoud met de Koning, waar hij deze aanraadde nog niet naar België terug te keren. De Koning antwoordde hierop, dat hij in ieder geval voornemens was naar Brussel terug te keren en dat hij er desnoods troonsaf stand zou doen. Van Acker wees de Koning in dit verband op de omstandigheid, dat het moeilijk zou zijn de orde te handhaven, daar de rijks wacht nog niet georganiseerd was, en dat het zeker was dat stakingen zouden uitbreken. Op 15 Juni had Van Acker op nieuw een gesprek met de Koning. Tijdens hetwelk de vorst de eerste minister vroeg of hij bereid zou zijn een regering te vor men indien hij naar België terugkeerde. Van Acker antwoordde hierop ontkennend. De aankondiging, dat de Koning van plan was definitief naar België terug te keren ontving Van Acker kort voor zijn vertrek. De Koning zei hem toen: „Ik heb een beslissing genomen en ik keer Maan dag 18 Juni naar Laken terug. U mag dit tegen niemand zeggen, noch aan mijn broer, noch aan de regering". Van Acker antwoordde de Koning hier op: „Ik ben verplicht de prins-regent en de regering op de hoogte te stellen van uw beslissing. De prins-regent is op het ogenblik het staatshoofd en de regering is de regering". Na de terugkeer van de eerste minister Van Acker van België heeft deze onmid dellijk de ministerraad bijeengeroepen en het nieuws medegedeeld. De regering nam toen de bekende beslissing: Zij liet Koning Leopold weten, dat zij bij een terugkeer van de vorst zou aftreden, verzocht hem voor zijn terugkeer een nieuwe regering samen te stellen en wees iedere verant woordelijkheid van de hand met betrek king tot het handhaven der orde. Op 18 Juni ontving Van Acker een brief van de Koning met het verzoek een nieuwe rege ring te vormen. Van Acker wees dit aan bod af onder opgave der motieven. schreven. Tevens dienen afdoende maat regelen te worden getroffen om te verzeke ren dat het internationale Rulirorgaan zijn gezag over het Ruhrgebied kan uitoefenen en dat het toezicht kan uitoefenen op de eigenaren van de voornaamste Ruhrin- dustrieën. 2. Het dient duidelijk te worden gemaakt dat het stop zetten der ontmanteling niet zal leiden tot het te niet doen van de maat regelen die werden genomen om een Duitse herbewapening onmogelijk te maken. 3. Het statuut van de Raad van Europa dient te worden gewijzigd, opdat er in 1950 een werkelijk gezaghebbende Europese po litieke autoriteit zal zijn. Dit is noodzake lijk, omdat de vreedzame wederopneming van Duitsland in de gemeenschap der Wes telijke landen afhankelijk is van het be staan van een dergelijke autoriteit. 4. De Franse regering moet zich recht streeks met de West-Duitse leiders in ver binding stellen en met hen besprekingen openen over de basis, waarop een econo mische en culturele overeenkomst' tussen Frankrijk en West-Duitsland kan worden gesloten. Drie Amerikanen willen de Marshall-hulp verlagen Willis Robertson, John McLellan en Bur net Maybank, drie Amerikaanse senatoren, die van een reis door Europa in de Ver enigde Staten zijn teruggekeerd, hebben er op aangedrongen dat de Marshall-hulp aan Europa voor 1950 met duizend millioen dol lar zal worden verlaagd. Zij verklaarden, dat de Europese staten onderling een gro tere economische eenheid moesten verkrij gen. Dit en eigen krachtsinspanning zouden de Europese landen meer nodig hebben om hun herstel te bespoedigen dan meer Ame rikaanse dollars, Europese culturele conferentie Paul Henri Spaak, de voorzitter van de Europese Assemblée, heeft Donderdag te Lausanne de door de -Europese Beweging georganiseerde culturele conferentie ge opend. Ter conferentie was een tweehon derdtal afgevaardigden uit meer dan twin tig landen aanwezig. De conferentie zal op 12 December gesloten worden. Onder de delegaties bevonden zich een Spaanse, een West-Duitse en een van het Vaticaan, ter wijl ook bannelingen uit Oost-Europese landen de conferentie by wonen. Zaterdag verkiezingen in Australië Morgen, Zaterdag, zullen bijna vijf millioen Australische kiezers en kiezeressen ter stembus gaan. Men verwacht een uiterst spannende strijd om de stemmen tussen de socialistische regeringspartij en de liberale en boerenpartijen. Beide laatstgenoemde partijen zullen, indien zij gezamenlijk een meerderheid verkrijgen, een coalitie-rege ring vormen. De socialistische partij is de afgelopen acht jaar aan het bewind geweest. De inzet der verkiezingen wordt gevormd door de 123 zetels van het Huis van Afge vaardigden. Van de zyde van Fokker wordt mede gedeeld. dat de regering alleen bij de Ko ninklijke Nederlandse Vliegtuigenfabriek Fokker een opdracht op 300 Gloster Meleor- toestellen heeft geplaatst. De Fokkerfabriek heeft op haar beurt bij Aviolanda de bouw van delen van dit vliegtuigtype uitbesteed. BUIÏG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij- dagvond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Meest zwaar bewolkt met buien, som mige met hagel of natte sneeuw. Aan vankelijk zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen, later matige tot krachtige wind uit Noordelijke richtingen en iets kouder. 10 December: Zon op 8.36 uur. onder 16.29 uur Maan op 21.20 uur. onder 12.34 uur Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 9 December: Hoog water: 5.54 en 18.09 uur. Laag water: 1.28 en 13.48 uur. Zaterdag 10 December: Hoog water: 6.33 en 18.52 uur. Laag water: 2.07 en 14.29 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1