r J Vooroordeel tegen inlandse tabak mist tegenwoordig iedere grond Knoeierij met distributiekaarten diende thans voor Arrondissementsrechtbank Tot 1 September werden dit jaar 25400 woningen voltooid De radio geeft Zaterdag Wereldnieuws PANDA EN DE MEESTER-GIDS 2 If. I. F. 3. M. VAN DER VEN: Hef Nederlandse product is uitstekend geschikt om met buitenlandse soorten te worden gemengd Tabaksareaal is tot 600 ha. gestegen De inlandse tabak is bij het publiek in ons land stellig niet populair. Zowel de amateur- als de beroepstelers hebben het daar in de bezettingstijd naar gemaakt om dat zij toen uitsluitend teelden op hoeveel heid en voor de kwaliteit pas in allerlaatste plaats belangstelling toonden. De tijd, waarin ramen en deuren open gezet moesten worden om de geuren van de „eigen teelt" te verdrijven ligt wel achter ons, maar is nog niet vergeten. Vandaar dan ook dat het grootste deel van de rokers de producten van eigen bodem ook nog met een niet te miskennen minachting beziet. Ten onrechte evenwel. Want dat er alle aanleiding bestaat om dat vooroordeel te herzien, is gebleken bij een onderhoud, dat wij hadden met ir. L. F. J. M. van der Ven, rijkstuinbouwconsulent te Didam, die van rijkswege sinds begin 1943 het oppertoe zicht uitoefent op de tabakscultuur in Ne derland. Reeds in de zeventiende, de achttiende en de eerste helft van de negentiende eeuw, zo vertelde hij, heeft men in ons land tabak verbouwd. Er was ongeveer drieduizend hectare beteeld en onze snuif- en pruim tabak had een dusdanig goede reputatie dat zij op ruime schaal kon worden geëx porteerd en goede winsten afwierp. Toen allengs het snuiven en pruimen afnam, heeft men echter nagelaten andere soorten en kwaliteiten te gaan telen met het ge volg dat er vrijwel geen tabaksteelt in Ne derland meer was toen de tweede wereld oorlog uitbrak. Wat er nü is, is dus feitelijk allemaal nieuw en het beslaat een aanzienlijk areaal, dat verleden jaar 325 ha omvatte en thans reeds tot tegen de 600 ha is gestegen. Belangrijke export Dank zij de voorlichting van de Stichting Proeftuin voor Tabak, te Wageningen, waarvan de heer Van der Ven tevens direc teur is en de daar genomen intensieve proe ven met buitenlandse zaden, is de kwaliteit van de Nederlandse tabak zo aanzienlijk gestegen dat men er nu zowel hier als bui ten onze grenzen talrijke afnemers voor vindt. Er wordt geëxporteerd naar Scandinavië en de laatste tijd vooral ook naar Duits land. Men zal waarschijnlijk verbaasd zijn te vernemen dat de meeste tabaksfabri kanten in ons land zelfs hun veelgeprezen export-producten mengen met ongeveer 10 procent inlandse tabak. Er is volgens de heer Van der Ven niet de minste reden om daarom de kwaliteit van het product minder te waarderen. Alle in ons land verbouwde tabak (de teelt ge schiedt in hoofdzaak op de kleine land- en tuinbouwbedrijven) wordt bij de inleve ring via de landbouwcentrales door des kundigen gekeurd en' na het fermenteren in een bepaalde prijsklasse ingedeeld. De telers ontvangen bij de aflevering een voorlopige uitkering, die ongeveer voldoen de is om hun kosten te dekken en die later met een zeker bedrag wordt verhoogd naar gelang van de kwaliteit van hun product. Dat product zo verzekerde ons ir. Van der Ven is tegenwoordig van een dus danig goed gehalte dat het zonder bezwaar met andere tabakssoorten kan worden ge mengd. Verschillende van de tabaksfabri kanten deden zulks al in 1947 en hun aantal is veel groter geworden nadat op 1 Juli van dit jaar het verbod om inlandse met bui tenlandse tabak te vermengen officieel is opgeheven. Mengen doet men trouwens overal in de tabaksindustrie. Een sigaar of sigaret van één bepaalde tabakssoort, of het nu inlandse is of andere, is ongenietbaar. Pas door het vinden van de juiste melange krijgt het product een fijne smaak. Vrees voor vooroordeel Uiteraard waren tot voor kort alleen in gewijden op de hoogte van het feit dat er door de Nederlandse tabaksfabrikanten al zoveel inlandse tabak met succes wordt verwerkt. Dit feit werd geheim gehouden omdat men bevreesd was dat het vooroor deel van het publiek de afzet ongunstig zou kunnen beïnvloeden. Maar als rokers, die er zich op laten voorstaan uitsluitend goe de, dus dure, sigaren te kunnen waarderen, met smaak een sigaar roken, die voor zelfs 70 procent uit inlandse tabak bestaat, dan is er waarlijk enige reden tot optimisme in dit opzicht. En als men moppert over de, kwaliteit van verschillende soorten sigaretten, dan moet men voorzichtig zijn. Want de kwa lijke smaak wordt in vele gevallen niet veroorzaakt door inlandse (zoals men meent), maar door slechte Balkantabak, die ook nog wordt verwerkt. Lonende teelt. Tabak werd vroeger in Nederland in hoofdzaak verbouwd in het land van Maas en Waal en in de Veluwezoom. In en na de laatste oorlog heeft de teelt zich verbreid over Oost-Brabant, Noord- Limburg, Zeeland, Gelderland en Over ijssel. Ook in het Westland wordt tabak verbouwd. In het kleine land- en tuin bouwbedrijf teelt men voornamelijk dek en omblad. De gemiddelde opbrengst is on geveer 2000 kilogram per h.a. en de boeren kunnen er (mits zij er zorg aan besteden) een prijs voor maken, welke door geen enkel landbouwgewas wordt gehaald. Als zij gemiddeld twee gulden per kilogram ontvangen, is de teelt al rendabel. Op het ogenblik krijgen zij echter meer. In het Westland is de tabaksbouw geen neventeelt zoals op de kleine landbouwbe drijven. De verbouw van zomergroenten stelt daar vrijwel elk jaar teleur. Wie nu plaats van zomergroenten tabak .is gaan telen, heeft goed geboerd. De opbrengst in hefWestland is hoog (tot zelfs 3000 kilo gram per h.a.) en voor de hier verbouwde lichtkleurige vultabak zou een verkoops prijs van een gulden per k.g. al toereikend zijn om de teelt, die veel minder zorg ver eist dan die van dek- en omblad, rendabel Eis tegen hoofdverdachten anderhalf jaar lAdv.) te maken. Ook de Westlandse „tabakkers" kunnen zich echter gelukkig prijzen dat de notering hoger ligt dan een gulden Een merkwaardigheid is, dat men tabak in kassen zoals er in het Westland zo veel zijn wel drogen, maar niet met succes verbouwen kan. Proeven dienaan gaande zijn er genoeg genomen. Het in de kas geteelde product wordt „vuurvast" en is niet te roken. Ir. Van der Ven verwacht dat in het komende jaar het areaal tot ongeveer 700 h.a. zal uitgroeien. Vooral als er op de buitenlandse tabaks- markt minder aanbod is of hogere prijzen worden genoteerd, stijgen de kansen voor onze inlandse teelt. Daarbij komt dat de kwaliteit onzer eigen producten geleidelijk nog zal verbeteren. Uit Zwitserland ver kregen zaad van een plant, die oorspron kelijk van de „Amersfoorter tabak" blijkt af te stammen, is dit jaar met groot succes uitgezet. Men is ook nieuwsgierig naar een tabaksplant van Italiaanse origine, die in plaats van normaal 16 a 20 bladeren niet minder dan bijna 40 bladeren voort brengt, zodat men met minder planten toch een grote opbrengst kan krijgen. REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 114S5 (Adv.) Leden van het Engelse vrouwen legercorps hebben een eigen band opgericht. Hier oefenen de dames in het Queen's kamp te Guildford (Surrey) onder leiding van hun dirigent Werkloosheid in de bouwvakken groter dan verleden jaar HILVERSUM I, 301.5 M. 7^00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.30 Nieuws. 8.43 Platen. 9.00 Weerberichten. 9.03 Platen. 10.00 Medische causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voordracht. 10.35 Voor arbeiders in continu bedrijven. 11.40 Platen. 12.00 Orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Kwartet. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.45 Ver zoekprogramma. 14.00 „Het Nederlandse lied". 14.20 Lichte muziek. 14.50 Streek- uitzending. 15.15 Kamerorkest. 16.00 „Van de wieg tot het graf". 16.15 Amateurs. 16.45 Sportpraatje. 17.00 Platen. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Trio. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.20 Reportage. 19.30 Bijbellezing. 19.45 Voor Nederlanders in Duitsland. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.12 Varia. 20.15 Weense muziek. 20.45 Gevarieerd programma. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Promenade- ovkest. 22.25 ..Onder de pannen". 22.45 Strijk kwartet. 23.00 Nieuws. 23.15 Franse muziek. 23.35 Orgel. HILVERSUM II. 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 8.30 Nieuws. 8.40 Platen. 9.00 Weerberichten. 9.03 Platen. 9.35 Kamermuziek. 10.00 Voor kinderen. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Orgel. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.30 Weerbe richt. 12.33 Amusementsorkest. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Septet. 13.45 Piano, duo. 14.00 Platen. 14.20»Engelse les, 14.40 Zang en orgel. 15.10 Letteren en kunsten. 15,45 Gemengd koor. 16.20 Luchtvaart-causerie. 16.30 „De schoonheid van het gregoriaans" 17.00 Voor kinderen. 18.00 Vocaal kwartet. 18.15 Weekoverzicht. 18,30 Orkest. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 Katholiek thuisfront. 19.30 Zang en orgel. 19.50 Ameri kaans commentaar. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Platen. 20.15 „Lichtbaken". 20.40 Zang en piano. 21.00 Gevarieerd pro gramma. 21.45 Puzzle. 21.55 Populair concert. De heer F. C. A. Zebregs spreekt op Maandagavond 12 December in het Vrij zinnig Protestants Jeugdhuis, Gedempte IOude Gracht 47. Haarlem, voor „Nieuwe Koers" over „Soeiale verzekering in theorie ^0.10 riiiunuji.vu.ov„ en praktijk". Het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting deelt mede dat in Augus- tus werken werden goedgekeurd voor een totaal van 93,5 millioen. In Juli was dit 88,4 millioen. In Augustus werd de bouw van 2832 (Juli 2403) woningen goedgekeurd. Van Ja nuari tot en met Juli 1949 werd 53 van het plan voor geheel 1949 goedgekeurd. De prijs waarvoor gegund werd, bedroeg in Augustus 1949 gemiddeld 9.620 per woningwetwoning. (In Juli ƒ9.380). De gemiddelde classificatieinhoud bedroeg in Augustus 1949 260 kubieke meter (in Juli 259). Van het bedrag van 93,5 millioen voor in Augustus 1949 goedgekeurde werken heeft 34,1 millioen betrekking op bouw, herbouw en uitbreiding van woningen. Voor dit bedrag werden in de maand Augustus 2832 woningen goedgekeurd. In de eerste acht maanden werden rond 22.200 woningen goedgekeurd, waarvan 4800 montagewo ningen. Gereed kwamen in Augustus 2648 woningen. (In deze maand viel de bouw- vakarbeidersvacantie). Van Januari tot en met Augustus werden rond 25.400 woningen voltooid, hetgeen neerkomt op gemiddeld 3250 per maand. In het cijfer van de 25.400 gereedgekomen woningen zijn 450 duplex- woningen en 2450 montagewoningen be grepen. Het aantal woningen in uitvoering nam de laatste maanden voortdurend toe. Het bedróeg op 1 September 1949 40.021 stuks. Tot 1 October 1949 werden in totaal 3266 duplexwoningen goedgekeurd en aanbe steed. De extra-voorzieningen om deze wo ningwethuizen als duplex-woning geschikt te maken vereisten een bedrag van 2.661.623, hetgeen neerkomt op gemiddeld 814,95 per woning. In 1948 en de eerste zeven maanden van 1949 kwamen in totaal 1072 duplex-wo- ningen gereed. In Augustus 1949 werden er opnieuw 24 voltooid. Het aantal systeemwoningen in voorbe reiding bedraagt 2906. Tezamen met het aantal reeds eerder gereedgekomen wo ningen van dit type waren er op 1 Novem ber 5451 voltooid. Arbeidskrachten Het aantal werkloze bouwarbeiders daal de nog tot rond 4300 op 1 Augustus en nam daarna toe tot 4600 op 1 September. Deze aantallen zijn belangrijk hoger dan verleden jaar, toen zij op genoemde data resp. 1500 en 1800 bedroegen. De vraag naar personeel voor de bouw nijverheid en aanverwante bedrijven liep eveneens terug. Het aantal werkzoekenden nam toe in bijna alle beroepen, vooral onder de tim merlieden. De Haarlemse Arrondissementsrechtbank onder presidium van mr. J. H. H. Hülsmann besteedde een groot gedeelte van de zitting van gistermorgen aan de fraude met bon kaarten, die einde 1946 en begin 1947 bij de N.V. Grafische Bedrijven Johan Enschedé en Zn. is gepleegd. De verdachten zijn voor wat betreft hun overtreding der distributie voorschriften reeds in de maand October ter verantwoording geroepen door de poli tierechter voor economische zaken, die echter nog geen vonnis heeft gewezen, om dat hij eerst de uitslag van deze behande ling wegens verduistering wilde afwachten. Er bestond op de publieke tribune vrij veel belangstelling. In dit geval was een aanvankelijk schert senderwijs geopperd plan, zonder dat men precies kon zeggen wie nu eigenlijk het initiatief had genomen uitgegroeid tot een knoeierij op grote schaal, die aan de deel nemers tienduizenden guldens opleverde. Eerst ging het om vellen met tabaksbonnen en later ook om gehele levensmiddelen kaarten. Twee verificateurs legden blanco vellen op een reeds getelde stapel die nog bedrukt moest worden en haalden later deze onder geschoven exemplaren er kant en klaar tus sen uit, die dan door een in het gebouw werkzame P.T.T.-ambtenaar naar buiten werden gebracht. Dit systeem paste men toe toen er in één kleur werd gedrukt en het toch dikwijls voorkwam dat er een vel werd opgezogen dat niet door de pers werd ge raakt. Later bedacht men andere middelen. Naderhand is de controle in het bedrijf ver scherpt, doordat de kaarten met verzekerde netten werden omwikkeld, teneinde diefstal volledig uit te sluiten. Vertrouwenspositie? De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, vertolkte de mening dat door deze zwendel zowel de levensmidde lenvoorziening als de belangen van een vitaal bedrijf ernstig waren geschaad. Hij gewaagde van een schandelijk misbruik van vertrouwen, waarvan allerlei duistere lie den profiteerden en eiste tegen de 3 daders van de bovengeschetste practïjken elk een gevangenisstraf van één jaar en zes maan den met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht. Mr. A. W. Hellema, het woord voerende ter verdediging van de 31-jarige verifica teur J. M. van B. opperde juridische be zwaren tegen de dagvaarding, waarin van verduistering wordt gesproken. Zijns in ziens was er slechts sprake van medeplich tigheid. Pleiter vreesde dat het ingewonnen rapport van een reclasseringsambtenaar, die meende niet te kunnen adviseren tot een voorwaardelijke straf, zou leiden tot een onjuiste veroordeling. Hij deelde de rechtbank mede, dat de verdachte-ten prooi was aan een ongewoon hevige innerlijke strijd over zijn schuldvraag. Voor de 32-jarige verificateur C. K. (die aan de transacties ongeveer vijftienduizend gulden verdiende) kwam mr. J. H. Junge op, die vond dat men zeker niet van een vertrouwenspositie mocht spreken als het ging om mensen die 35.per week ver dienden. Ook hij wees er op dat de houding van deze verdachte ingrijpend verbeterd was sedert het opstellen van het reclasse- ringsrapport. In het requisitoir tegen de vijftigjarige P.T.T.-ambtenaar J. W. werd deze beschul- .digd van een tweeledige rol: het achterover- drukken van de blanco vellen en het onder houden van de verbinding met de zwarte handel. De officier wilde echter met het oog op de hogere leeftijd van deze verdachte geen zwaardere straf eisen dan tegen zijn medewerkers. Mr. J. H. Ekering, die voor deze verdachte als verdediger optrad,voerde hiertegen aan, dat deze ambtenaar niet onderworpen was aan fouillering q£ con trole bij de uitgang, omdat het bestuur van Noordholland heeft geen industrieflats Volgens een mededeling van Gedepu teerde Staten aan de Provinciale Staten zijn in Noordholland gemeenschappelijke industriegebouwen nog niet tot stand ge komen, zodat van het daarvoor in 1948 bestemde bedrag, groot 100.000 nog niets is uitgegeven en, zo lang de thans van kracht zijnde regeling blijft gelden, valt ook niet te verwachten, dat zulk een ge bouw zal worden gesticht. Door Gedepu teerde Staten is aangedrongen op wijziging, van de regeling en het Ministerie van Economische Zaken schijnt te overwegen een verandering aan te brengen. Gedepu teerde Staten weten nog niet of deze ver andering tot stand zal komen en wat deze eventueel zal inhouden. Zij zullen daarom gaarne machtiging hebben om, wanneer blijkt dat geen nieuwe regeling tot stand komt of een nieuwe regeling zodanig wordt, dat geen beroep middellijk of on middellijk op het fonds van de Econo- misch-Techfiische dienst zal behoeven te worden gedaan, genoemd bedrag eveneens, geheel of gedeeltelijk, voor de gewone credietverlening te gebruiken. de P.T.T. daar bezwaar tegen had, aldus de gelegenheid open latend die van fatsoenlijke mensen dieven maakt. Deze pleiter achtte het eveneens verkeerd om van vertrou wenspositie te spreken. „Ook bij Enschedé werken gewone mannen, die per adver tentie worden opgeroepen voor het uitoefe nen van een griezelig vak. Men mag hier zeker geen karakter-athleten verwachten!" Na er op te hebben gewezen dat deze ver dachte het verdiende geld (ongeveer negen duizend gulden) geheel voor gezinsuitgaven had gebruikt, drong hij evenals zijn voor gangers, sterk aan op een gecombineerde straf. Tussenpersonen De 43-jarige meubelmaker J. hoorde ter zake van heling een jaar met aftrek tegen zich eisen. Zijn verdienste aan de vellen met vijftig bonkaarten had vierduizend gul den bedragen. Zijn verdediger, mr. H. J. M. Tonino, noemde deze man, die hij verklaar de goed te kennen, geen zwarte handelaar en hoopte op een gedeeltelijke voorwaarde lijke straf met onder toezicht stelling. De 52-jarige koopman V. was reeds dooi de economische rechter veroordeeld tot één jaar met aftrek. „Ik begrijp niet waarom ik hier nogmaals terecht sta, edelachtbare", zei hij met gemoedelijke verontwaardiging. „Mr.Wiarda (de economische officier) heeft gezegd dat voor mij de kous daarmee af was." Er werd thans wegens heling een gevraagd. Uitspraak in al deze zaken over twee weken. Oud-directeur van de Hoogovens overleden Te zijnen huize aan de Jan Kostelijklaan te Velsen is in de nacht van Woensdag: op Donderdag op 69-jarige leeftijd plotseling overleden de oud-directeur der Ko ninklijke Nederlandse Hoogovens Staalfabrieken te IJmuiden, doctor ing. Otto Wehrheim. De heer Wehrheim werd de 10de April 1880 te Camberg in Duitsland geboren. ^Tij studeerde aan de Technische Hogeschool van Darmstadt en promoveerde daar in de -technische wetenschappen. Daarna trad hij op als leider van een hoogovenbedrijf te Oberhausen. In 1923 kwam hij naar Ne derland om in IJmuiden de leiding van het Hoogovenbedrijf over te nemen. Deze functie vervulde hij tot 1945. Hij maakte de groei van het gehele bedrijf mede. In het bevrij dings jaar werd hij wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd van zijn directe bemoeienissen met het bedrijf ontheven. Maar dr. Wehrheim bleef als adviseur zijn diensten aan het bedrijf verlenen. De crematie geschiedt Maandag 12 De cember in Velsen na aankomst van trein 13.07. Indeling van gemeenten Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben op vragen van leden van de Pro vinciale Staten over de Provinciale com missie tot bestudering van de gemeente lijke indeling van Noordholland geant woord, dat het samenstellen van het twee de-deel; van- het rapport nog vrij veel tijd zal vergen, daar de commissie prijs stélt op een zorgvuldige argumentatie van haar voorstellen. De commissie stelt zich voor haar voorstellen streeksgewijs bij Gede puteerde Staten in te dienen. Dë voorstel len omtrent de Kop van Noordholland zijn reeds gereed, terwijl die voor Westfriesland thans bij de commissie in bewerking zijn. Vereniging en splitsing van gemeenten alsmede verandering van de gemeentelijke grenzen dient volgens artikel 3 der Grond wet te geschieden bij een wet. Gedeputeer de Staten menen zich aan de wettelijke voorschriften te moeten houden. Aanleg vliegveld Texel In antwoord op een vraag, welke in de afdelingsvergadering van de Provinciale Staten van Noordholland is gesteld delen Gedeputeerde Staten mee, dat het voor een vliegveld te Texel bestemde ongeveer 90 ha grote terrein inmiddels reeds gedrai neerd is; de sloten zijn gedempt, het veld is ingezaaid en gewalst en in zover thans practisch voor gebruik vrijwel gereed. De plannen voor het stationsgebouw wachten uitvoering. In de plannen ïs tevens plaats ingeruimd voor de vestiging aldaar van een vaste post van de meteorologische dienst, welke thans in Leeuwarden is ge- stationneerd, doch die het rijk, ook uit andere, meer algemene overwegingen, daar vandaan schijnt te willen verplaat sen. Gedeputeerde Staten hebben tot dus ver niet de indruk, dat over het al of niet opheffen van burgervliegvelden het laat ste woord reeds gesproken is, doch blijven diligent Voorts merkt het college op, dat nog kort geleden het besluit van de Staten, waarbij tot een bijdrage, zowel in de kos ten van aanleg van dit vliegveld als in het eventueel exploitatietekort, bij Koninklijk besluit goedkeuring is verleend. 52. „Stijgt 0 stijgt, edele gasten!" kreet Prins Ramses Amenotep de Negenhonderd- dneëntachtigste in vervoering. Stijgt snel op deze wonder-edele schepen der woes tijn, om alsdan met mij de onvergetelijke tocht door het vervoerende landschap naar mijn verrukkelijk paleis aan te vangen. Ik beschouw het als een genade, u dit grootse genoegen te kunnen bereiden!" Zoals je ziet, had Joris nog steeds het praten niet verleerd, en zijn geestdrift werkte aanstekelijk. Blij-lachend klommen V/illiam T. Bobberbroek en Panda op kun rijdieren. Nu was de manier, waarop zij dat deden en die je hier boven ziet uit gebeeld, volstrekt verkeerd. Zó bestijgt men een kameel niet, maar daar hadden zij natuurlijk geen verstand van, en ge lukkig waren de dieren zozeer van ouder dom versuftdat ze de reizigers geduldig lieten begaan. Toen dezen eenmaal geze ten waren, ging het in gestrekte sukkel draf de stad uit en de woestijn in. Nau welijks hadden zij daar vijf minuten af gelegd, of Bobberbroek begon zich het zweet onder de pet uit te wissen, en steun de: ,Mé, prins! Blijft dal zo? Wat een sis- sende hitte!" „Komt, komt!" suste Joris, ik bedoel Prins Ramses met een blij lachje. Ziet om u heen! Geen heerlijker landschap is denkbaar! Bij deze aanblik zult gij alles vergeten. Dit is het wonder schone land waar mijn grootvaderen, de Pharao's, in vreugde en genot over re geerden, en het is een verkwikking der ziele om hier rond te zienEn zo ging hij maar voort doch Panda en Bobber broek leden afgrijselijk onder de hitte en de dorst, en de afgekloven botten, die los jes langs de weg verspreid lagen, droegen er niets toe bij om hen op te monteren Drukwaarheid. De redactie van het Itali- aanse communistische blad „Unita" heeft een doodschrik gehad toen zij ont dekte dat in een stuk over Stalins ver jaardag', die op 21 December zal pl hebben, een verbijsterende drukfout was geslopen. Er stond dat de viering van Stalins verjaardag dit jaar een grote „knechting zou worden, ofschoon de re dactie gewild had dat er „gebeurtenis' zou komen te staan „Knechting" en „ge beurtenis" schelen in het Italiaans ge vaarlijk weinig. De communistische partijleiding heeft een scherpe onder vraging der redactieleden gelast. Honds. Het is geen opwekkend bericht, te moeten lezen dat een Berlijnse café- houdster haar man met een broodmes heeft doodgestoken, omdat hij haar ge liefde airedale terrier had uitgelaten eL zonder de hond was teruggekomen. Heel wat minder honds, evenmin opwekkend maar toch troostvol is daarentegen het bericht uit Venetië dat een Vrouw, die sinds enkele maanden gehuwd was, haar echtgenoot van een wisse dood heeft gered toen een jaloerse rivale hem met een revolver trachtte neer te schie ten. Zij wist zich op het moment van het schot tussen de moordenares en het slachtoffer te plaatsen en werd zelf dodelijk getroffen. Wraak. De Amerikaanse senator Elmer Thomas, die bekend staat om zijn grote onkunde omtrent Europese toestanden en tradities, heeft onlangs onvriende lijke woorden over Zweden gezegd. Hij maakte toen een rondreis door Europa om de werking van het Marshall-plan te bekijken en de ontvangst die hem daarna in Zweden te beurt viel was ta melijk koel, wat te begrijpen valt. De senator heeft thans in Washington ge zegd dat hij het belachelijk vindt, dat Zweden nog leningen van de Verenigde Staten krijgt. Uniformen. In Oostenrijk lijdt de bevol king onder de terreur van gewapende misdadigers die in Wenen en Neder- Öostenrijk volgens een mededeling van bondskanselier Figl „afschuwelijke mis daden bedrijven". Welke uniformen die schurken dragen zeide hij er niet bij, doch hij heeft de geallieerde bestuurs raad verzocht de Oostenrijkse politie te bewapenen opdat zij niet werkloos be hoeft toe te zien bij de terreurdaden tegen het Oostenrijkse volk, „dat in grote beroering verkeert". Zuïd-Afrika heeft een wijs besluit geno men. Er zijn de laatste tijd in politieke kringen in het buitenland onprettige verhalen circulerende over toestanden en maatregelen in de Unie van Zuid- Afrika en haar mandaatsgebied. De UNO is er al mee bezig. Nu heeft de re gering besloten een aantal buitenlandse journalisten uit te nodigen om met eigen ogen en oren de waarheid te komen ver nemen. Er zijn andere Unies die dat ook moesten doen. Zenuwen. De ziekte van Otto Grothewohl, Oost-Duits minister-president, die met een zenuwinstorting in Oberschöne- weide in een ziekenhuis ligt, is volgens het Berlijnse bureau van de sociaal democratische partij te wijten aan een twist met de communistische leider Ullbright, en de liberale Ffeie Presse te Hamburg weet zelfs te melden dat Grothewohl zelfmoord heeft willen ple gen* Het gaat over een kwestie van de te volgen koers der Eenheidspartij, waarover zeer begrijpelijk de laatste tijd nogal wat interne meningsverschil len zijn ontstaan. Aanhanger. De echtgenote van Baldur von Schirach, voormalig jeugdleider onder het voormalige bewind van de voorma lige Führer in het voormalige Derde Rijk, is door een zuiveringshof te Müii- chen in hoger beroep geclassificeerd als „aanhanger van het nazi-bewind", na dat zij aanvankelijk onder de lichte ge vallen was gerangschikt. „Licht geval" is merkwaardig genoeg een minder ern stige beoordeling dan „aanhanger". Me vrouw Baldur werd de enige persoon (in Duitsland) genoemd die afkeuring tegenover Hitier durfde uitspreken over de nazi-misdaden tegen de joden. Overbodig. De Noorse communistische par tij heeft ten overvloede zes harer leden uitgesloten die zich reeds hadden afge scheiden omdat zij meer voor Tito dan voor Stalin voelden. De Noorse Stalin- partij (dit ten onderscheid) heeft de zes uitgestotenen ondergebracht bij de be kende categorie van de „verachtelijke nationalistische Trotsky-Titoïstische bourgoisfractie" waarvan de vroegere secretaris-generaal van de Stalin-party-, Peder Furuboth, thans cle leider is, Ei genlijk werken de twee partijen nu zeer genoeglijk samen: De ene stoot uit en de andere schrijft in. Canada-gangers. Canada zal in 1950 weer tienduizend Nederlandse emigranten opnemen, die op boerderijen werk zul len kunnen vinden. De Nederlandse boe ren die al eerder gingen en zo goed geboerd hebben dat zij eigen boerderijen hebben, zullen een deel van deze emi granten opnemen in hun bedrijven, te meer daar er vele familieleden van hen bij zijn. Kosten. De UNO zal over 1950 ongeveer 42 millioen dollar nodig hebben volgens de begroting die dezer dagen zal worden goedgekeurd. Geen der leden heeft er tot nu toe iets afgeknabbeld, zodat die goedkeuring welhaast zeker is. Het is een respectabel bedrag en toch doet Trygve Lie het altijd zo zuinig mogelijk. Maar er komt ook wat kijken bij dit soort werk. Nieuw type Brits vrachtschip in Rotterdam In de Rotterdamse haven is aangekomen het nieuwe Britse motorschip „Wanstead" van de „Britain Steamship Co". (Watts, Watts en Co.) te Londen. Dit eerste van drie zusterschepen, bestemd voor de dienst tussen Oost Canada en Antwerpen, Ham burg en Rotterdam, wijkt in velerlei op zichten af van het normale vrachttype. Vooral wat betreft de verblijven van de bemanning zijn hier vooruitstevende ideeën verwezenlijkt, die zelfs de voor schriften der internationale conventie in dit verband te boven gaan. Elk volwassen lid van de bemanning heeft de beschik king over een éénpersoonshut. Langs deze hutten, die alle middendeks zijn gebouwd, is zowel aan stuurboord als aan bakboord een soort promenadedek vrijgelaten waar op verschillende recreatieruimten zijn aan gebracht, en zelfs is er voor de beman ning een cafetaria ingericht. Gistermiddag werd op het in de Lekhaven liggende schip een ontvangst gehouden, waar verschillen de vooraanstaande personen uit haven- en scheepvaartkringen acte de présence gaven.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2