u Gewezen beheerders van de „Beatrix- kliniek" voor de Haarlemse rechtbank Sportprogramma's Vrijdag 9 December 1949 Een getuige aan het einde van langdurige zitting verdacht van meineed aangehouden Ouder een nauwelijks verslappende publieke belangstelling de tribune was in jaren niet zo stampvol heeft de Haarlemse rechtbank onder presidium van mr. J. H. II. Hüismann zich Donderdag van half drie 's middags tot half elf 's avonds vrijwel ononderbroken bezig gehouden met de behandeling van de zaak tegen het echtpaar J. G. K. en T. G. K.-K., de man bloemist en de wouw verloskundige te Haarlem, dat zich te verantwoorden had wegens verdenking van verduistering, subsidiair heling ten nadele van de Staat der Nederlanden en/of het echtpaar Beckcr-Janssen, eigenaar van de Beatrix kliniek aan de Zïjlweg te Haarlem. De rechtbank kwam gisteren gereed met., het verhoor der negentien getuigen, waar van acht a décharge, en der verdachten. Zaterdagmorgen zal de Officier van Justitie mr. G. W. F. van der Valk Bouman de vordering nemen en de verdediger, mr. J. Roggeveen, zijn pleidooi houden. De voorgeschiedenis van de zaak is in het kort de volgende: De families K. en Becker kenden elkaar reeds vóór de oorlog en de eerste hielp financieel toen de tweede een kraamverzorgingsinrichting wilde beginnen. Aan de uit die hulp voortvloeiende ver plichtingen was evenwel vóór 1944 reeds voldaan. Wel bestond er een overeenkomst, waarbij mevr. K. min of meer als de vaste verloskundige van de kliniek optrad. Onge veer de helft van haar honorarium werd dan in het fonds van de inrichting gestort. Op deze wijze werd de positie van de Bea- trixkliniek verstevigd, terwijl anderzijds mevr. K. haar relaties voortdurend zag uit gebreid. In September 1944 moest het echtpaar Becker onderduiken. De man bezat de Duit se nationaliteit, doch voelde zich geheel en al Nederlander en wenste niet de wapens tegen de geallieerden op te nemen, waartoe hij op dat moment werd gedwongen. De heer en mevrouw Becker verzochten me vrouw K. tijdens hun afwezigheid een oogje in 't zeil te houden. Toen zij op 8 Mei 1945 weer hun intrek in hun eigendom wilden nemen, werden zij door de B. S. opgewacht en gearresteerd onder verdenking van on vaderlandse handelingen. Door bemidde ling van een Haarlemse arts kwamen zij spoedig daarop weer vrij, doch kort daarop werden zij wederom gearresteerd. Deze keer duurde de internering enige maanden. Bij hun terugkeer in de maatschappij bleek, dat het Beheersinstituut de heer en mevrouw K. op hun verzoek tot beheerders van de kliniek had aangesteld, een beheer dat pas half Februari 1947 eindigde, nadat de tegen de heer Becker ingebrachte beschuldigin gen diepgaand waren onderzocht en vol komen ongegrond gebleken. De heer Becker werd dan ook ontvijand. Nadat de eigenaars van de Beatrixkliniek in hun rechten her steld waren, begonnen zij een onderzoek naar de wijze waarop de inrichting gedu rende hun afwezigheid was beheerd. Als gevolg daarvan werd het echtpaar K. in het voorjaar van dit jaar door de politie gearresteerd. Volgens de heer en mevrouw Becker had de kliniek door zijn optreden een rechtstreekse schade geleden van onge veer dertigduizend gulden, die verloren wa ren gegaan door wanbeheer en financiële manipulaties. Hoofdpunten De twee hoofdpunten waarover het ver hoor gistermiddag en -avond liep, waren: Is hier inderdaad sprake van verduiste ring en zo ja, hoeveel en ten tweede: welke overeenkomst hadden de families B. en K. gesloten omtrent het toezicht dat de K.'s gedurende hun onderduikperiode zouden uitoefenen. „We hadden in het geheel geen overeen komst", zeiden cle heer en mevrouw Becker, „want we dachten in September '44: die oorlog is toch zo afgelopen. Zes weken later legden de heer en mevrouw K. ons plotse ling een pachtcontract voor, waarvan we de lendenz en de voorwaarden zo onaanneme lijk vonden, dat we het niet in discussie konden nemen. We zijn toen verkoeld uit elkaar gegaan zonder tot een afspraak te komen." De verdachten daarentegen hielden vol, dat zij bij die gelegenheid blanco volmacht zouden hebben gekregen. De term „carte blanche" zou daarbij zijn gebruikt. President: „Maar dan toch altijd binnen zekere grenzen. U moest als gemachtigde naar beste weten handelen." Mr. Hüismann kwam in dit verband al spoedig op de ar restatie van de heer Becker na de bevrij ding: „Daar hebt U de hand in gehad." K. ontkende dit ten stelligste, waarop de president een proces-verbaal van een ver hoor door de politie van K. voorleest, waar uit blijkt dat de verdachte daarin toegeeft stappen bij de B.S. te hebben ondernomen om de heer Becker te doen interneren. Twee getuigen a décharge lieten onge wild een schril licht op deze geschiedenis vallen. Zij verklaarden dat mevrouw K. de verpleegsters had trachten te bewegen te blijven, toen dit personeel en bloc wilde weglooen bij de terugkomst van het echt paar Becker. „Van wie is deze verklaring uitgegaan" vroeg mr. Van der Valk Bouman en hij toonde de meisjes een getypte, door hen ondertekende verklaring, dat de heer en mevrouw Becker zich onvaderlands ge dragen hadden. En toen de beide meisjes weifelden met hun antwoord, drong de Officier met klem aan: „Op welke schrijf machine is die getikt? Door wie? Bij wie is die verklaring ingeleverd?" En als de verpleegsters dan nog aarzelen: „Door een van de drie?: de heer of mevrouw K. of hun assistent De B.!" De getuigen gaven dit toen toe. De verdachten ontkenden evenwel hun aandeel pertinent en De B., als getuige ge hoord. verklaarde, na door de Officier op het belang van de eed te zijn gewezen, het niet precies meer te weten. „Als ze niet meer terugkomen" Een andere getuige, die onder mevr. K. een tijd hoofdzuster was geweest, vertelde, dat het echtpaar Becker door de beheerders van de Beatrixkliniek bij het personeel voortdurend zwart werd gemaakt. Eens had mevrouw K. gezegd: „Als ze niet meer Agenda voor Haarlem VRIJDAG 9 DECEMBER Stadsschouwburg: „Boefje", 8 uur. HBS A: Comité van Belgisch-Nederlands-Luxem burgse samenwerking, lezing over Luxem burg, 8 uur. Luxor: „Met voorbedachte rade". 18 j„ 2. 4.15, 7 en 9.15 uur; City: „Gij zult niet stelen", alle leeft., 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Vermisten", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De geveltourist". 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ninotchka", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De zwarte pijl", 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 10 DECEMBER Sadsschouwburg: „De huisvrouw Uwer jeugd", 8 uur. Bakenesserkerk: Voordracht Willem Berkhcmer en harpspel van Rosa Spier, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. terugkomen is de kliniek van mij." Voorts vertelde deze oud-hoofdzuster dat zij in de laatste week dat het echtpaar K. het beheer uitoefende, geen zeep meer had gekregen, Een dag voor het vertrek van de verdach ten vond zij echter nog een bijna volle doos toiletzeep. Ook had zij zich eens verbaasd over het verdwijnen van een grote hoeveel heid linnengoed. Tevens gaf zij min of meer een bevestiging van een verklaring van een andere oud-verpleegster, dat de sla-olie die cle kraamvrouwen meenamen vaak niet ge bruikt werd voor het wassen van de pas geborenen, doch in de keuken in een grote fles verdween. Toch kon zij niet zeggen, dat de patiënten positief verwaarloosd wer den. Van wantoestanden was volgens haar geen sprake. Volgens een andere getuige, eens werk ster en kookster in de kliniek, „ging het er raar toe". Vlees was er nooit, zeep en was- poeder kreeg zij niet, zo verklaarde zij. Me vrouw K. had voor verklaringen van dit genre slechts een ongelovig glimlachje over en mr. Roggeveen merkte op, dat dit soort zaken toch niet ten laste was gelegd. „In derdaad," gaf mr. Hüismann toe, „maar ik vind ze tekenend." Dat vond de president ook van het vol gende: Een getuige die in de hongerwinter wel eens karweitjes voor de kliniek op knapte, herinnerde zich dat op een keer de dochter van de heer en mevrouw Becker om haar fiets kwam vragen, die nog in de kliniek moest zijn. Verdachte K. had toen tegen het meisje gezegd, dat hij van geen fiets wist, waarop de getuige verwonderd had opgemerkt, dat hij hem toch had zien staan. Daarop had K. gezegd: „Ik rij er zelf op en kan hem niet missen!" De verdachte reageerde op dit verhaal met: „Het is best mogelijk, ik herinner het me niet meer", waarop de Officier uitviel: „een misselijke streek!" De boekhouding Later op de avond kwam een aantal ac countants en boekhouders voor het getui- genhekje. Zij waren het er allemaal over eens. dat de boeken verre van volledig wa ren geweest, doch zij verschilden van me ning over de vraag of uit deze onvolledig heid ook verduisteringen vielen te conclu deren. De heer Van Hofwegen, die altijd voor de familie Becker de boeken had bijgehou den, verklaarde, dat hij na het onderduiken van de eigenaars, bij herhaling had getracht zijn werk in de kliniek voort te zetten en dat hij nimmer was toegelaten. De heer en MUZIEK iÊ.ÉIÊitS&Sï*** De wegen van de Noord-Ooslpolder waren voor het autoverkeer nagenoeg onbruik baar. Thans worden zij aan het moderne verkeer aangepast. Ken brug in aanbouw: rechts het pontje, dat nog dienst moet doen tot de brug voltooid is. mevrouw K. waren nooit thuis. Trouwens, een van de grote grieven van de familie Becker was, dat ook zij taal noch teken meer van de K.'s hadden vernomen, hoewel zij daartoe hardnekkig pogingen in het werk hadden gesteld. De verdachten ontkenden dit: inzonder heid mevrouw Becker zou meermalen in de hongerwinter in de kliniek geweest zijn. Het positiefst in zijn verklaringen was de heer S. Pijlman, de boekhouder die na de terugkeer van de familie Becker de finan ciële aangelegenheden had uitgeplozen. Vol gens hem was de schade door onrechtmatige handelingen aan de familie Becker toege bracht, op dertigduizend gulden te schat ten. De rechtbank kwam bij herhaling terug op een post van 73 ingeleverde bankbiljet ten van honderd gulden, waarvan herkomst en bestemming moeilijk vielen na te gaan en volgens de heer Pijlman niet te rijmen vielen met een door K. bij de politie aan gegeven vermissing van 4900.die overi gens nooit is kunnen worden opgehelderd. De moeilijkheid was vooral, dat de contro leurs van het Beheersinstituut moesten af gaan op de gegevens die hen door de ver dachten werden verstrekt en die later niet compleet bleken te zijn. Bovendien werd het beheer pas op 9 Augustus 1945 officieel overgedragen en met een schone lei begon nen. Het verschil namelijk tussen de stand in de kas bij het vertrek van de eigenaars en die op de datum van de overdracht van het beheer werd eenvoudig op de rekening van de verdachten overgeboekt. Daarmee was de rechtbank weer op het uitgangspunt teruggekomen: welke regeling gold tijdens het toezicht door de heer en mevrouw K. gedurende de hongerwinter. „Carte blanche", zeiden de K.'s. „Niet waar!" riep iemand op de publieke tribune, waarvan de heer en mevrouw Becker ver klaarden dat deze getuige was geweest van het onderhoud, waarin men niet tot over eenstemming was kunnen komen. Maar de getuige De B. die er ook bij was geweest, hield vol, dat hij zeker wist, dat dat woord tijdens het onderhoud door het echtpaar Becker was gebruikt. Getuige Becker verklaarde evenwel, dat hij het woord zelfs nooit had gekend, het geen bij de politie aan het licht zou zijn gekomen. „Ik houd wegens verdenking van meineed de getuige De B. aan," zei mr. Van der Valk Bouman, waarop de parketwacht de verdachte wegleidde. De behandeling werd vervolgens tot Za terdagmorgen verdaagd. Aan de vooravond van de herdenking van het zestigjarig bestaan van de K.N.V.B. legde voorzitter Karei Lotsy gistermiddag een krans op het graj van Willem Anderiesen. die vele malen aanvoer der van het Nederlandse elftal was. Tijdens de plechtigheid. nuut stilte in acht. Vervolgens legde Ron nie Anderiesen, he' dochtertje van de over ledene. een tuiltje witte asters op het graf van haar vader. De achttienjarige Wim Anderiesen, de zoon, dankte namens zijn moeder, die ook aanwezig was, voor de eer. die de K. N. V. B. aan zijn vader heeft bewezen. Onder de aanwezigen bevonden zich de bestuursleden van Ajax Marius Koolhaas, Jan van Gessel, Jan de Boer, Jan Elzinga. K. Vunderink en W. Gupfert. Voetbalbond legde kransen bij vele graven Donderdag was het zestig jaar geleden, dat de Nederlandse Voetbalbond werd opgericht. Het bestuur van de K.N.V.B. heeft op deze dag door het leggen van kransen op verschillende graven van vroe gere officials en spelers van het Neder lands elftal uiting willen geven aan de ge voelens van dankbaarheid voor het vele werk, dat de overledenen voor de bond en voor de voetbalsport in Nederland hebben verricht en voor de grote verdiensten, welke de oud-internationals voor de re presentatie van het Nederlands voetbal ten opzichte van het buitenland hebben gehad. De kransleggingen geschiedden op de gra ven van di'. J. W. de Goeie te Zaandam, oud-bestuurslid, door de heer G. Kruyver; van Jasper Warner te Zwolle, oud-voor zitter, door de heer II. Bartels; van Chr. J. Engelberts op Westerveld, oud-bestuurs lid, door dr. C. Spoelder; van A. J. Bronk- horst te Leiden, oud-bestuurslid, door de heer O. de Vries; van mr. P. Droogleever Fortuvn en dr. D. van Prooye, beiden oud voorzitters, op de begraafplaats te Den Haag, door de heer W. H. A. Burgwal en op de graven van de oud-internationals prof. dr. L. Otten op Oud-Eiken en Duinen, door de heer W. H. A. Burgwal: van J. H. H. Kessler te Bilthoven door de heer M. Welle; van H. J. M. Francken te Bloemen- daal door de heer A. van der Aart: van J. H. Welcker op de algemene begraafplaats Vlaardingerdijk bjj Schiedam, door de heer H. Teeuw en van J. Vos te Utrecht dooi de heer M. Welle. In een korte treffende plechtigheid heeft de bondsvoorzitter Karei Lotsy op de Nieu we Ooster begraafplaats te Amsterdam een eenvoudig bloemstuk, bestaande uit grote witte en paarse herfstasters op het graf van Wim Anderiesen die in zijn glo rietijd 47 maal in het Nederlands elftal speelde, waarvan zes maal als aanvoerder, gelegd. De aanwezigen namen daarna een mi- de eerste plaats. KORFBAL Het K. N. K. B.-programma luidt: Eerste klasse: DTVWesterkwartier; Luto —Archipel; Koog ZaandijkRohda; SVK Oosterkwartier, 12 uur. Tweede klasse A: ExcelsiorOlympia, 2.30 uur: VictoriaZKV, 10 uur; VogelDVD; SwiftAurora, 12 uur. Tweede klasse B: LandlustAdam Zuid; KCNZwaluwen: Groen GeelRoda; Samos DED. Derde klasse A: TogoOKV; Animo ReadyAmum, 2.15 uur; KVHMeo. Derde klasse B: OBZB—Watervliet; SKV KVD; Indo—DSV. 3 uur. Res. tweede klasse: O'kwartier 2—Aurora 2; Sport Vereent 2Rohda 3; ZKV 2Blauw Wit 3; A'dam Zuid 2Westerkwartier 3. Res. derde klasse B: Amum 2Luto 2; Roda 2—BEP 2: Landlust 2—KZ 3, 12 uur; Groen Geel 2Watervliet 2. 12 uur. In de Haarlemse Korfbalbond worden gespeeld: Eerste klasse: OosthoekTHB; Haarlem Nieuw Flora. Tweede klasse: Nieuw Flora 2O'kwartier 4; Watervliet 3—THB 2. Derde klasse: O'kwartier 5Animo Ready 3; Oosthoek 3Haarlem 3; Watervliet 5- Oosthoek 4: Sport Vereent 4Aurora 4. HANDBAL Hoofdklasse, heren: Blauw WitNiloc; Olympia (Gr.)VI. en Kracht; Olympia (H.) —Hellas; DES—PSV. Hoofdklasse, dames: ZeeburgConcordia; TurnlustVI. en Kracht: UDIHygiëa: DES —PSV. Districtsklassen district West-A Eerste klas. lieren: AalsmeerConcordia AHCSport Vereent: APGSAchilles; At- tilaAmersfoort. Eerste klas, dames: AchillesSport Ver eent; AmersfoortVrone: Blauw WitADA; VriendschapBHC. Tweede klas. heren A: LijndenHOC: AnimoTurno: HAVAHC 2. Tweede klas, dames A: HAVRapiditas; Nieuwe NiedorpTonegido; OSSHOC; Rood ZwartGita. Afdelingsklassen Noordholland (Rayon HaarlemZaanstreek). Eerste klas, heren: Tonegido.AHV; Con cordia 2IJmond; Vlug en VaardigAVA. Eerste klas, dames: BatoConcordia 2; ForestersBeverwijk; IJmondOSS 2. Tweede klas. heren: HOC 2—HOC 3: DWO —AVA 2. Tweede klas, dames: Gita 2HOC 3; Fores ters 2Rood Zwart 2; HOC 2BGV 2; IJmond 2Heemstede. IJsvdgelsLions de Paris 51 Na de grote nederlaag tegen HHIJC heeft „Lions de Paris" ook een nederlaag geboekt tegen de Amsterdamse Ijsvogels. Verdiend was de zege, omdat de Fransen, met uitzon dering van Lonquet. Riesler en Giamotti, geen spelers van enig formaat bezitten. Ook dit drietal bracht er weinig van terecht. Giamotti scoorde weliswaar tweemaal, maar daarvan éénmaal in eigen doel. De vijf Amsterdamse doelpunten werden alle in de eerste speelperiode gescoord. „Jan Passtoors" De Haarlemse Wandelsportvereniging „Jan Passtoors" heeft haar achttiende jaarverga dering gehouden. De' voorzitter, de heer J. W. Schorfhaar gaf een overzicht van het af gelopen jaar, waarbij hij in het bijzonder vermeldde de goede verstandhouding met de plaatselijke verenigingen, de grote deel name van de leden aan wandeltochten en speciaal de Vierdaagse te Nijmegen. Ook in 1950 zal „Jan Passtoors" in samenwerking met. „O. D," de bloembollentochten houden. Het bestuur werd als volgt samengesteld: Voorzitter: J. W. Schorfhaar; secretaresse: mej. C. M. Bakker, Zandvoortselaan 133, Zandvoort; penningmeester: H. Oorschot Jr.: eerste commissaris: H. Oorschot Sr. en twee de commissaris: mejuffrouw A. C. Veenman. Liever verre vriend, dan goede buur Uit gewoonlijk betrouwbare bron te We nen wordt bericht, dat Tsjechoslowakije een driedubbele haag prikkeldraad spant langs de grens met Oostenrijk. Achter deze haag ligt een mijnenveld. Ook zijn er hou ten uitkijktorens, voorzien van machine geweren en zoeklichten. Deze afzetting, die zich uitstrekt van Bratislava langs de Slowaakse grens, is naar men meedeelt, een voortzetting van een dergelijke versperring, die Hongarije heeft aangebracht langs zijn gehele grens met Oostenrijk. Deze laatste staat bekend als de „muur des doods" vanwege de vele slacht offers die in de mijnenvelden lopen. Vijfde symphonie van Badings door Concertgebouw-orkest ten doop gehouden Ter gelegenheid van het zestigjarig ju bileum van het Amsterdams Concertge bouworkest schreef Henk Badings in de eerste helft van dit jaar zijn vijfde Sym phonie. Het werk werd deze week, onder leiding van Euduard van Beinuin, ten doop gehouden. Het is geconcipieerd in klassiek vorm schema, evenals Badings beide vorige sym- phonieën (allegro, scherzo adagio, rondo) en is goed van proportie, vooral niet te lang uitgesponnen. Naar cyclisch principe heeft de componist eenheid in het stuk be tracht. Voor iemand die polyphoon kan luisteren spreekt Badings in zijn Vijfde een duidelijke taal; zijn goed gevonden thema's werken die klaarheid in de«hand cn laten de interessante constructie van het geheel nauwkeurig volgen. Harmonisch schijnt hij de wetten der natuur en het perceptie vermogen tot richtsnoer te hebben geno men er. wanneer de samenklank wel eens wat schril uitvalt, dan is dit blijkbaar een logisch gevolg van een beweeglijk lijnen spel. Maar alles vloeit in een klassieke harmonie samen. Badings orchestratie is magistraal, zij zit vol originele vondsten. Hij blijft verre van de impressionistische kleuren van de Fransen; het is alsof hij deze toverformules stelselmatig ontwijkt. Trouwens ze zouden kwalijk passen bij de aard van zijn muziek. Maar ook het kleur- palel van Strauss laat hij links liggen. Eer zou men zeggen dat.de eerlijk-rondborstige Bruckner zijn uitgangspunt is en met hem de klare, ongemengde klank zijn ideaal. Doch dan komen naast die open, men zou kunnen zeggen: individualistische sonori- teiten, tal van originele combinaties, die echt het cachet Badings dragen; om slechts een enkele te noemen: de fluiten met ce lesta en vilraphoon. Hoe het zij. het klinkt allemaal voortreffelijk en zelfs meermalen verrassend; het is alsof de componist op punt van orchestreren het experiment te boven is en toch steeds experimenteert, maar dan mei vaste hand en klaar besef van de uitkomst. Moest dit een jubelsymphonie worden? Dan heeft Badings zijn werk wel zo opge vat, dat de werkelijke blijde tonen pas bij het slotdeel los komen. Het derde deel, het A-dagio, is zelfs nog al zeer zwaarmoedig en ik vind er geen ander woord voor „zerknirschend". Alleen de orchestratie brengt er glans in, anders zou ik zeggen: het is de oude Badings, die zich steeds moeilijk uit een tragische grondtoon kon bevrijden, doch waaraan hij zich gaande weg ontworstelde. Maar dan volgt tot be sluit van het werk een zo fris en zonnig Rondo-stuk. dat men zou gaan twijfelen of het wel bij deze symphonie thuis hoort, indien het niet nawijsbaar was, dat het thema-rmateriaal ook uit de algemene kern ontsproot. Zo werd het toch een Jubel symphonie, zij het dan niet met een rheto- risch pompeuze inslag, maar klaterend van blijheid met een soms haast populaire klank, die in een laatste tirade van de trompetten zich op het gevaarlijke randje beweegt. In de rij van Badings composities zal deze Vijfde meetellen als een knap werk stuk. Of het effect er van bevredigender zou zijn. indien het Adagio, als overgang naar het uitgelaten Rondo, meer rust ademde, blijft ondertussen de vraag. Eduard van Beinum dirigeerde het nieuwe werk meesterlijk. Het werd een brillante vertolking. JOS. DE KLERK. Overbodige ontzegging Het Oost-Duitse departement van Bin nenlandse Zaken heeft de Joegoslavische militaire missie te Berlijn ervan in kennis gesteld, dal haar leden in het vervolg niet langer op het grondgebied van de Oost- Duitse republiek zullen worden toegelaten, omdat zij daar zouden hebben getracht de wet en de orde te verstoren. Reuter merkt hierbij op, dat alle bureaux van de Joegoslavische militaire missie in de Britse zóne gelegen zijn en dat de Oost- Duitse bekendmaking slechts een openbare bevestiging is van een toestand, die in practijk reeds maanden bestond. Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: ms. „Johan van Oldenbarne- velt" (21 Dec.). Antillen s.s. „Bennekom" (18 Dec.). Suriname ms. „Bonaire" (13 Dec.). J. Nederkoorn veroordeeld tot acht jaar met aftrek De Bijzondere Strafkamer der Rotter damse rechtbank heeft de ex-opperban- leider van de Haarlemse W.A., de 51-jarige bouwmaterialenhandelaar J Nederkoorn, veroordeeld tot 'n gevangenisstraf van met aftrek van de tijd sedert 13 Mei 1945 in voorarrest doorgebracht en ontzetting uit de rechten voor de duur van het leven. Nederkoorn werd er van verdacht lij ten voor de S. D. te hebben opgesteld, tengevolge waarvan tien menschen het leven verloren hebben. Tegen hem vijftien jaar gevangenisstraf met, aftrek van de preventieve hechtenis geëist. I ïeuwe itóaven Bij het graf van Mannus Francken. Bij het graf van Mannus Francken op het Adelbertuskerkhof te Bloemendaal hadden zich behalve de familieleden de heren A. van der Aart, voorzitter en H. W. van Turnhout vicè-voorzitter van de afdeling Haarlem van de K.N.V.B. en jhr. dr. J. C. Mollerus. secretaris van H.F.C. geschaard. De heer Van der Aart hield een korte toespraak, waarin hii zeide, dat de K.N.V.B. met eerbied aan Mannus Franc ken terug denkt. Door zijn technische vaardigheid heeft hij meegewerkt aan successen van het Nederlands elftal in bin nen- en buitenland. Hierna legde de heer Van der Aart een krans. Op de linten stond „In dankbare herinnering" en „1889 K.N.V.B. 1949". Waterpoloprogramma Het programma van de op Zaterdag 10 December in het Sportfondsenbad te spelen competitie-wedstrijden waterpolo luidt: Van Duyl-bekércompetitie Koninklijke Ne derlandse Zwembond: DWTHDZ (dames). Centrale wintercompetitie K.N.Z.B.. heren: HaarlemIJ. Compettiie kring Haarlem K.N.Z.B., dames, afdeling I: HaarlemVZV. Afdeling I: DWR 2Haarlem 2. Heren, afdeling I: DWR—DWT. VAN LENT NAAR RIJSSEL. De oud HDVS-speler Van Lent gaat per 1 Januari voor de Franse ere-divisieciub Rijssel spc- - len. De KNVB heeft hiervoor toestemming Hct Sint Nicolqasfeest wordt m Ingeland met gevierd, maar daar is hel 'l Kerst- verleend. Rijssel bezet op de ranglijst thans j mannetje dat jong cn oud niet cadeautjes gedenkt. Hier maakt ..vader Kerstmis" I met zijn „slee" vol geschenken, zijn entree in de Britse hoofdstad. Film, fotografie en accoustiek; N'e- derlands-Engcls, Engels-Nederlands technisch woordenboek. Oceanic Exchange Company. Een ieder die enigszins te maken heeft met de film en haar aanverwante technieken, zal het zijn opgevallen, dat het vakjargon steeds meer verengelst (c.q. veramerikaanst). Dat is niet alleen een gevolg van de omstan digheid. dat dc film in haar vaktermen voor een aanzienlijk deel op het Engelse taal gebied is aangewezen, maar ook van de ge makzucht van hen die door hun beroep deze vaktaal mede helpen te vormen of te ver vormen. „Cartoon" voor tekenfilm, -caf* voor rolverdeling, „change-over" voor beeld wisseling. shot voor opneming un het Nederlands liefst met het germanisme op name aangeduid), „show" voor vertoning zijn slechts enkele van die angelsaksische insluipsels die door een goed-Nederlandse term zijn te vervangen. Wij maken daarom met genoegen melding van de verschijning van een Nederlands- Engels en Engels-Nederlands woordenboekje voor de filmbranche, dat de heer E. Martinot samenstelde. Het bevat ongeveer 2500 vak termen en is in het bijzonder bestemd voor het technisch personeel in studio en theater. Verder zal het ongetwijfeld nuttige diensten bewijzen aan importeurs en exploitanten en aan hen die geregeld Engelse en Amerikaan se filmtijdschriften en -boeken raadplegen, Het wachten is nu nog op een handleiding voor vertalers van filmtitels en onder schriften. J- H. B. Landelijke Tram- en Autobusgids. Uitgeversbedrijf Publiciteit. Den Haag. Voor de oorlog gaf de Vereniging van Tramwegen in Nederland een gezamenlijke dienstregeling uit. De verschijning werd in de oorlog stopgezet en na de bevrijding niet hervat. Het uitgeversbedrijf „Publiciteit" uit Den Haag heeft thans in deze leemte voor zien door de uitgave van een Landelijke Tram- en Autobusgids in drie delen, voor Zuid-. Midden- en Noord-Nederland. Bij elkaar vormen deze delen een omvangrijk, doch wel handzaam boekwerk. Daar de meeste maatschappijen op al hun lijnen zogenaamde starre dienstregelingen invoer den. kon het geheel toch nog tamelijk be knopt worden gehouden, hoewel naar onze smaak de samenstellers teveel hebben ge bruik gemaakt van speciale tekens, die door hun onderlinge overeenkomst de gids voor de leek wel wat ingewikkeld maken. De uit gevers hebben echter voor de zomerdienst verbeteringen toegezegd, zodat wij niet vre zen of deze gids die een klinkend bewijs vormt voor de doeltreffendheid van de streekvervoerorganisatie van het locale ver keer zal zijn weg wel vinden. J. H. B. A. W. Bruna Zoon nam een uitsteken de verzameling va:i Dr. P. H Ritters essay istisch proza op in haar fonds: „Vertoog en Ontboezeming", ingeleid door Anton van Duinkerken. De toegevoegde bibliografie is samengesteld door G. H. 's Gravesande. Van A. M. de Jongs „Merïjntje Gjjzon's Jonge Jaren" (De grote zomer. De goede dood. Het boze gerucht. Een knaap wordt man) zag een prachtige dundruk-uitgave van bijna 1000 bladzijden het licht bjj Em. Querido's Uitg. Mij Ter gelegenheid van Francois Pauwels' zestigste verjaardag huldigde de uitgeefster A. J. G Strengholt N V. deze aichter-schrij ver door de publicatie van zijn bundel van 225 sonnetten „Dag van Leugen" (in de ondertitel „Een mensenleven in verzen" ge heten) en van het twaalfde deel van zijn romanserie „De Comedie van het Recht" „De Serafijn". Em. Querido's Uitg. Mij herdacht Goe- thes geboortedag met een her-uitgave van de charmante studie „Charlotte von Stein" door Top Naeff. De roman „Leto" van Maxim Gorki werd door S, van Praag uit het Russisch vertaald onder dettitel „Zomer" en opgenomen in dc Pegasus reeks van cle gelijknamige uitgeverij. In cle aantrekkelijke reeks Mixed Pickles van de Nederl. Uitg. Mij te Leiden versche nen Rico Bulthuis' „Nocturne der Zeven Spinnen of Een Kus van Fiorette" (een bun del fantastische en zinvolle sprookjes). „Dc Terugkeer", drie boeiende verhalen van Ben van Eysselstein, en „De Uitgestelde Dood", drie spookverhalen, waarmee de schrijver de bekende Haagse parapsycholoog dr. Paul Dietz, bewjjst. ook een onderhoudend ver teller te zijn. „Duistere Bloed", een korte roman door Lode Zielens van een tragisch mensenleven, verscheen bij Elseviers Uitg. Mij in een 4de druk. De grote Visser, door Lloyd C. Douglas: oorspr. titel: The Big Fisherman, vert.: J. de Boervan Stricn: A. J. G. Strengholt's Uitg. Mij N.V., Amsterdam. Vrede des Harten, door Joshua Loth Lieb- man: oorspr. titel: Peace of mind: vert.: E. ReindersLatorf; A. J. G. Strengholt's Uitg. Mij N.V., Amsterdam. Zwarte Palmkronen. door Peder Sjogren: oorspr. titel: Svarta Palmkronor, uit het Zweeds door G. BaarsJelgersma en Rolv Ravn; H. P. Leopolds Uitg. Mij N.V., Den Haag. De bedelaars van dc Pont des Arts, door Wil helm Hauff; Wereldbibliotheekvereniging, Amsterdam /Antwerpen. Aesculaap in Weideveld, door dr. J. van Arkel Zegwaard; A. J. G. Strengholt's Uitg. Mij N.V., Amsterdam. Peredrups en Paprika, door mr. E. Elias; N.V. LeiierNypels, Maastricht. Het Hoogheemraadschap „Rijnland" Belangrijke besluiten In de verenigde vergadering te Leiden is van het. Hoogheemraadschap „Rijnland" de begroting voor 1950 vastgesteld. Zij is, gelijk steeds, sluitend; zelfs is „Rijnland" thans geheel vrij van schulden. Besloten is, dc omslag van 7,50 per hectare tot 8,50 per hectare te verhogen, welke stijging voor een belangrijk deel verband houdt met de gevolgen van de devaluatie. Op de buitengewone dienst der begro ting is rekening gehouden met het ter hancl nemen van enige grote werken, zoals: de verbetering der middelen tot waterin- lating, de vernieuwing van de Leebrug nabij het Warmonderdek, en de vernieu wing van het boezemgemaal te Katwijk. Dit laatste plan (hetwelk in zijn details nog nader besproken zal moeten worden) gaf aanleiding tot enige discussie. Uilge sproken werden de beginselen: le dat net werk, door de samenkoppeling met de Kat- wijkse zeehavenplannen, in geen geval voor Rijnland duurder mag worden dan het los van deze zeehavenplannen zou zijn, 2e dat het zout'oezwaar, door cle nieuwe schut sluis, niet groter mag worden dan het thans is en ieder plan, hetwelk in dit opzicht geen voldoende zekerheid aanbiedt, voor „Rijnland" onaanvaardbaar Is. Bij de rondvraag is ter sprake gebracht het zogenaamde Leidse merenplan, te weten het voornemen, ruim 100 hectare weiland onder de gemeente Warmond te ontgronden ten behoeve van de zandwin ning. Hoewel „Rijnland" uit hoofde van zijn waterstaatszorg geen bepaald be zwaar tegen dit plan kan maken, werd het verlies van waardevolle cultuurgrond, dat hierdoor zou worden veroorzaakt, door de vergadering als zeer betreurenswaardig beschouwd.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5