DAT Stalen plaat en blik als nieuwe Hoogovenproducten IS GOEDKOOP Gevangenissen in de oude tijd Griep De Hoogoven-uitbreiding in détails OPZEELAND Vrijdag 9 December 1949 Haarlems Dagblad en Öprecïite Haarlemse Courant Over ruim drie jaar 8000 man in dienst der K.N.H.S. Nieuwe maatschappij Breedband met de Staat als belangrijkste aandeelhoudster In het voorjaar van Ï953 zullen de nu reeds indrukwekkende contouren van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. een machtige verandering hebben ondergaan dan immers kan het grote project dat ruim 89 millioen gulden aan Marsliall-gelden gaat kosten, zijn verwezenlijking nabij zijn. Een geheel nieuwe fabriek voor de vervaardiging van dunne stalen plaat cn blik moet tegen die tijd aan de Noordelijke oever van het Noordzeekanaal verrezen zijn en de nachtelijke vuren van de Hoogovens zullen over drie jaar een blokwalserij, een breedband- walserij en een koud-walserij beschijnen. Want dag en nacht zal dan in IJmuiden een leger van 8000 arbeiders werken aan de productie van staal voor de Nederlandse verwerkende industrie bijna acht en twintig jaar nadat de eerste Hoogoven zijn gloeiende ijzerstroom in de gietbedden liet vloeien. Hoe omvangrijk de uitbreiding van het Hoogovenbedrijf gaat worden werd Don derdagmiddag in Amsterdam uiteengezet door de president-directeur van deze zware industrie, ir. A. H. Ingen Housz, zulks als logisch vervolg op de eerste berichten over de toewijzing van 89 millioen uit de Marshall-financiën. De heer Ingen Housz vertelde, dat er meer dan een half jaar is onderhandeld en gepraat maar dat nu de eerste etappe in de verwezenlijking van het grootse plan achter de rug is: het geld komt er. Onder voorbehoud van goedkeu ring door de Staten Generaal kan reeds in het voorjaar van 1950 de spade in de grond worden gestoken en drie jaar latei- hoopt de directie de nieuwe outillage, die een ingrijpende invloed op de industriali satie van Nederland zal hebben, draaiende te hebben. Met de verleden jaar afgesloten eerste kwart eeuw der Hoogovens werd een boek dichtgeslagen; dit plant opent perspectieven op bladzijden en bladzijden nieuwe industriële historie. Het staalgebruik van Nederland kan op dit moment slechts voor een kwart uit eigen productie gedekt worden en uit een oogpunt van deviezenpolitiek is het dus verklaarbaar, dat er naar een uitbreiding der staalleveranties uit het binnenland werd gezocht. Waar dan direct de belan gen der verwerkende industrieën op aan sluiten: de fabricage van dunne staalpla ten bijvoorbeeld belooft een rooskleurige toekomst tegemoet te gaan omdat er door de industrie voor duizend en één doelein- van dit dunstaal gebruik wordt ge maakt en de mogelijkheden schier onuit puttelijk zijn. Met het nieuwe Amerikaanse procédé der „breedbandfabricage", waarmee het mogelijk is een dun stalen lint van 1,20 meter breed te walsen, dat dan later in stukken wordt geknipt, kan de Neder landse industrie zelf doen, wat zij voorheen anderen liet fabriceren. Van '4 gedekte Nederlandse staalbehoef- te tot de helft is een hele sprong, wanneer men weet, dat er thans 300.000 ton ruw- staal per jaar in IJmuiden wordt geprodu ceerd, welk cijfer door de nieuwe uit breiding tot 530.000 ton moet worden op gevoerd. De staalfabriek,die uit het ruwijzer der Hoogovens haar product vervaardigt, moet echter aan deze bijna verdubbelde vraag kunnen voldoen: deze staalfabriek wordt dus ook aan de nieuwe situatie aangepast. Anderhalve ton tot plakken Wanneer het staal eenmaal gegoten is in de daartoe bestemde vormen, komt het nu nog in de beide bestaande walserijen als een roodgloeiend roggebrood onder de rollen van de wals, die er een lange dikke scheepsplaat ofwel een kleinere dunne plaat van persen. In de toekomst wordt er echter een zware „blokwals" bijgebouwd- die zeer omvangrijke stalen blokken (150.000 kilo) „plakken" d ukken, welke op hun beurt weer in de breedbandwalse- rij de koudwalserij of de blikfabriek tot de diverse eindproducten worden verwerkt. Haarnet met elastiek, zuiver natuurzijdeIU CT. Bolnetje m. elastiek 10 ct. Haarnet dubbel geweven met elastiek 2 voor D Ct. Haarnet (echt haar) dubbel «n geweven CT. Watergolfnet 50 ct. Nachtnet rose, bleu en zalm 20 ct. Ca naar REEfVSERS KRUISSTRAAT 35 Dit alles vergt astronomische bedragen. De K.N.H.S. hebben begrepen dat een be roep op de kapitaalmarkt vruchteloos zou zijn en de directie heeft daarom het nieu we plan in tweeën gedeeld: de vergroting van de staalfabriek en de daarop aanslui tende blokwals zullen in eigen beheer ge realiseerd worden, maar voor de nieuwe dunne-platenwalserij en de bijbehorende blikfabriek zal een aparte maatschappij in het leven worde geroepen onder de naam „Breedband", waarvan de aandelen in meerderheid in handen van de staat zullen berusten. De centrale leiding blijft echter bij de Hoogovendidectie, opdat de eenheid van supervisie der productie-keten behouden blijft. De 570.000 ton ruw staal, welke de Staal fabriek dus over ruim drie jaar moet kun nen fabriceren, zal naar schatting 60.000 ton dunne „warme" staalplaat kunnen opleveren (de hiervoor bestaande walserij krijgt 'n grotere capaciteit), 75.000 ton „kou- de"dunne plaat en 75.000 ton vertind blik (waar Nederland straks gemakkelijk 90.000 ton van „aan kan"). Bovendien komt er dan 200.000 ton dikke plaat per jaar voor de scheepsbouw uit de walserijen. Consequenties voor gewest en land De consequenties van deze 89 millioen Marshall guldens zijn nationaal en locaal enorm. Het vergrote Hoogovenbedrijf, dat ongetwijfeld een vierde Hoogoven er bij zal nodig hebben, moet ongeveer 2000 man personeel meer in dienst nemen dan de 6000, die er nu reeds werken, zodat bij voorbeeld de woningkwestie voor Velsen de komende jaren een eersterangs pro bleem zal blijven. De stroombehoefte voor de 100.000 paardekrachten die er in de nieuwe fabriekshallen ontketend gaan worden, moet het PEN leveren de Vel- sense PEN centrale zal dus de reeds be gonnen uitbreiding in versneld tempo moeten voortzetten. Nieuwe nevenbedrij- ven en verwerkende industrieën zullen met de Hoogovens als basis aan de slag gaan, de auto-industrie kan in de toekomst binnenslands het benodigde plaatstaal be trekken en de industrialisatie van dit land kan een basis krijgen, die van primair be lang is voor dat hele land. De gevolgen voor de Nederlandse import van dunne stalen plaat zowel in de oor spronkelijke als in de vertinde vorm, zul len voelbaar worden zodra de Hoogovens hun nieuwe complexen in bedrijf hebben gesteld. Ondanks de grote vooruitgang der capaciteit zal de binnenlandse behoefte nog niet worden bevredigd, zodat er een ge ring kwantum blik en staal moet worden ingevoerd. Met België en Luxemburg is door de Nederlandse regering reeds over leg gepleegd ten aanzien van de verhou dingen, die tussen de diverse Hoogovenbe- drijven zullen ontstaan zodra de IJmui- dense Hoogovens hun potentiëel hebben uitgebreid en de heer Ingen Housz deelde mede, dat de nieuwe plannen in overeen stemming zijn gebracht met de belangen der Benelux-partners. Een onderdeel van de koudwalserij, zoals de IJmuidense Hoogovens in hun uitbrei dingsplannen hebben opgenomen, is de enorme wals, die de gegloeide stalen band koud nawalst om de stijfheid van het materiaal te garanderen. MET MARSHALL-HULP UIT HAARLEMS VERLEDEN (Adv.) Ph. A. Deinum overleden Te Nijmegen, waar hij logeerde, is gister middag overleden de heer Ph. A. Deinum, directeur van het Gemeentelijk Concertge bouw te Haarlem, die op 15 October jongst leden nog onder grote belangstelling zijn zeventigste verjaardag heeft gevierd. De overledene werd geboren te Zwolle, waar zijn vader de schouwburg „Odeon" exploiteerde. Hij ontving een opleiding voor het hótelbedrijf en werkte enkele jaren in het buitenland, onder meer aan de Franse Rivièra. Zijn activiteit te Haarlem begon de heer Ph. A. Deinum als bedrijfsleider van de sociëteit „De Vereniging" die toen geves tigd was in het tegenwoordige Concertge bouw, waarvan hij na de overdracht aan de gemeente eerst directeur en later pachter werd. Zoals reeds eerder gemeld wordt de exploitatie hiervan behoudens goedkeuring door de raad voortgezet door de heer Hm. Deinum. Gedurende ongeveer vijftien jaar, tot September 1946, belastte hij zich op verzoek van de gemeente als opvolger van de heer C. M. van Hees tevens met de leiding van de Stadsschouwburg, eveneens op basis van een pachtovereenkomst. De crematie heeft Maandagmiddag plaats le Westerveld. Voor het vertrek naar het station zal de lijk-auto langs het Concert gebouw rijden. Wij hebben de laatste tijd veel aandacht gewijd aan de reorganisatie van het Ge vangeniswezen. Uit de archieven zijn interessante bij zonderheden op te diepen over de Haar lemse gevangenissen in vroeger eeuwen. Veel is daarover ook te vinden in het boekje van A. Hollema, dat de vereniging „Haerlem" in 1928 uitgaf. Er kan worden aangenomen dat de eerste gevangenis een onderdeel is geweest van het Gravensteen, de grafelijke burcht die in de elfde eeuw aan het Spaarne bij de Bake- nessergracht stond. Aanvankelijk werden hier alleen krijgsgevangenen bewaard, om die later zo mogelijk uit te wisselen tegen eigen strijders, maar later werden er ook gijzelaars (mensen die op die wijze ge dwongen werden hun schulden te betalen) ondergebracht, alsook oproerlingen en voorlopig gedetineerden (verdachten die nog berecht moesten worden). „INTIK/SA" Lampenspeciaalzaak MODERNE ZITKAMERVERLICHTING Originele ontwerpen KRUISSTRAAT 42 - HAARLEM - TEL. 10311 (Adv.) Gekleurde lichtbeelden van De Hout en parken Tien jaar geleden kwam een Haarlemse fotograaf, expermenterend met de toen nog vrij nieuwe kleurenfilm, op het idee om een serie kleurenfoto's te gaan vervaardigen in de Stadskweektuin. De heer J. A. Dorre- steijn, thans directeur van Hout en Plant soenen en bepraafplaatsen, verleende hem alle medewerking en het resultaat was een collectie fraaie foto's van de parken in Haarlem en van het dierenleven in de Hout. De collectie is nog niet compleet, want in de oorlogsjaren konden geen opnamen gemaakt worden wegens gebrek aan mate riaal, doch na de bevrijding werd het werk hervat. Ook nu heeft de afwerking der dia s nog veel vertraging, omdat de ontwikke ling in het buitenland moet geschieden. Een aantal in dit jaar genomen foto's is dan ook nog niet teruggekeerd. De leden van de Tuinbouwstudieclub „Haarlem" en van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij van Tuinbouw- en Plantkunde, die Donderdagavond in restaurant Brinkmann, onder leiding van de heer F. Ch. Dix bijeen kwamen, hebben een indruk gekregen van de mooie verzameling. De heer Dorresteijn gaf een toelichting bij de beelden. Van alle parken der stad werden gekleurde dia positieven vertoond, die over het algemeen van zeer goede kwaliteit waren. De heer Dorresteijn zal later ook de nu nog niet af gewerkte lichtbeelden projecteren. Het kerkgebouw aan de Cornelissteeg 9 van de Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der laatste dagen, gebouwd naar een ontwerp van de architect K. J. Aan stoot is Donderdagavond ingewijd. Er be stond voor deze plechtigheid zoveel be langstelling, dat ook de bovenzaal in ge bruik moest worden genomen, waar het gesprokene door middel van een luidspre ker was te horen. Na het openingsgebed van ouderling William R. Meesters, de gemeentepresi dent, zijn enkele toespraken gehouden. Er werd daarbij de wens uitgesproken dat het gebouw alleen mocht dienen tot opbouw van Gods Koninkrijk. De heer M. Jex Toller, de assistent van de zendingspresi dent. zeide in zijn toespraak, dat de toepassing van de naastenliefde en de eenvoudige principen van het Evangelie dienen om te komen tot vrede op aarde; principen die moeten worden nageleefd. De Kerk gelooft in de profetie en in de openbaring. Tenslotte werd een toespraak gehouden door Alma Sonne president der Europese zending. Daarin kwam tot uiting de grote dankbaarheid voor de opening van dit kerkgebouw, het vijfde gebouw in Neder land. Spreker eindigde met het uitspreken van een inwijdingsgebed. Ons werd medegedeeld dat deze Kerk door de gehele wereld een millioen zielen telt, dat in haar dienst 5000 zendelingen werken, van wie in Nederland 170. De gelden voor kerkbouw worden uit Amerika gezonden, ot heden "vergaderde de Kerk te Haarlem in het gebouw Ged. Oude gracht 47. Maar stichter is de Amerikaan Joseph Smith. PREDIKBEURTEN. Kerkgenootschap der Zevende-Dags Ad ventisten. in de Remonstrantse Kerk. Wil- helminastraat. Zaterdag 1011 uur: Bijbel studie. 1112 uur: Predikatie. Dhr. D# Vink, hulpprediker. In 1609 kreeg Haarlem zijn tucht- cn werkhuis in de Tuchthuisstraat, waar vroe ger het Pesthuis was. De eerste tijd bleef toen ook nog de gevangenis onder het Stad huis in gebruik, want er was niet heel veel plaats in het tucht- en werkhuis voor ge vangenen, daar er ook een deel van het ge bouw gereserveerd was voor het opnemen van stads- en buitenarmen. Eerst in 1786 werden die verpleegden overgebracht naar het Diaconiehuis. Toen werden in de Tucht huisstraat alleen gevangenen en lieden van een openbaar zedeloos gedrag onder gebracht. In het gebouw werd een mooie regenten kamer met betimmering en schouw gevon den. Het was in deze kamer dat Frans Hal enige regentenstukken schilderde. De huis vesting der gedetineerden was minder weelderig. De mannen die aan het raspen werden gezet (het bewerken van verfhout moesten in een zaal werken en slapen! Er waren aparte zalen voor weven en ander werk. De vrouwelijke gedetineerden hadden in het gebouw een eigen afdeling, zelfs een eigen binnenplaats om gelucht te worden. De vrouwen hielden zich onledig met breien en naaien. Zedeloze vrouwen wer den in een kamer afgescheiden gehouden van de anderen. In het Tuchthuis werden op Zondag kerk diensten gehouden. Belangstellenden konden zomers de ge vangenen bezoeken. Het schijnt een soort „kijkspul" te zijn geweest, want er kwa men geen familieleden, maar alleen nieuws gierigen die er vermaak in schepten de ge straften in hun ellende te zien. Als de re genten vergaderden, werden geen kijkers toegelaten. Later werd alleen toegang ver leend als de regenten aan iemand een toe gangskaart gaven. De raspers mochten zo weinig mogelijk touw bij hun werk gebruiken, omdat de ervaring leerde dat dit meermalen gebruikt werd om zelfmoord te plegen. In de loop der jaren zijn reeds in het Tuchthuis grote veranderingen gekomen in de behandeling der gevangenen. In de ar chieven is daarover evenwel weinig te vin den, want het gehele Tuchthuis-archief is op onverklaarbare wijze verloren gegaan. In 1900 werd het Tuchthuis buiten ge bruik gesteld omdat toen de cellulaire ge vangenis aan de Harmenjansweg gebouwd werd. Dat betekende een grote verbetering in het lot der gevangenen, zowel wat huisves ting als verzorging betreft. Carmencita Franco, de enige dochter van de Spaanse dictator, zal, naar uit Madrid gemeld wordt, in Februari in het huwelijk treden met dr. Martinez Cristobal, een arts te Oviedo. Carmencita Franco in nationale klederdracht. Als er onder de zolen van uw schoenen een verbeten soort lijm gaat zitten en de meest normale stand van het lichaam de omgekeerde gaat lijken met het oog op de zwaarte onder het plafond, dan kunt ge met enige nauwkeurigheid uitrekenen dat de besmettingstijd gelukkig voorbij raakt en dat het ergste nu eindelijk gaat komen. Al dat gekwakkel met aspirine en menthol op de borst is Godlof ten einde. Ge hoeft niet meer 's avonds vroeg te bed, want ge blijft nu toch de hele dag plat zegt uw vrouw tenminste. En geen gemier meer met koudwater-verbanden om de kloppende en geschonden keel hoest vrij uit en schaam u niet binnen de muren van uw eigen slaapsalet. Vooral niet proberen te lezen in bibliotheekboeken, anders gaan de letters dansen en zo heeft die goede auteur het niet bedoeld. De baby hoeft nu evenmin langer op een afstand te worden gehouden vanwege het besmettingsgevaar, want ge zult uw nako melingschap de eerste veertien dagen niet onder ogen krijgen. Alleen maar hóren, op het moment dat na drie en een half uur hoesten een ha- zenslaap u overmant. Daarom kan ook de radio rustig uitblij ven ge hoort daar immers toch niets van met het kind dat huilt. Die cognacgroc kan u eveneens gestolen worden, nietwaar de poeders van de dokter die bedenkelijk op de thermometer heeft gekeken, zijn er thans voor in de plaats gekomen er. instede van die nare vochtige zakdoeken bezigt ge nu het reine papier, dat uw vrouw op haar tenen naast de sponde heeft gezet. Op haar tenen. Iedereen loopt in huis op zijn tenen. Het daverend gebonk van de huisgeno ten als zij zich in galop door het huis be wegen zodat met de vloer uw schedeldak dreunt is voorhij Sssstvader is ziek. Zelfs de kruik, welke in de eerste dagen uwer opkomende verkoudheid aan het voeteneind broeide, kan gemist worden het is ook zonder dat werktuig warm ge noeg om u heen. Ik wou maar zeggen, dat griep alleen maar voordelen met zich sleept. Ter op montering wou ik dat zeggen. Desondanks wens ik U van harte beterschap. J. F. Als de afgekoelde rol staalband is afgewikkeld, wordt een deel naar de vertinnerij doorgestuurd en een ander deel verdwijnt onvertind in de handel. Nederland vraagt steeds meer blik, maar over drie jaar hoeft het geen stukje meer te importeren. „Stalen band." en blikfabriek Een aantal Hoogoveningenieurs kijken thans de Amerikanen de kunst af om in eigen land de naderende uitbreiding van hun bedrijf naar de laatste ideeën te kunnen uitvoeren. Dat de nieuwe Hoogoven-complexen een aanzienlijk deel van het terrein tussen MEKOG en de zeereep verder zullen helpen opvul len, staat reeds vast en ook de manier, waarop op het 7 hectare grote nieuwe complex geproduceerd gaat worden, is geen geheim meer. Een kort overzicht van de nieuwe fabriekscomplexen laat het volgende zien: In de geprojecteerde blokwalserij worden de zware stalen blokken tot een gewicht van 15.000 kg in putovens verhit tot een temperatuur van 1200° C. Speciale wagens en tangkranen zijn nodig voor het transport en de behandeling van deze blokken. Na de verhitting vindt het uitwalsen plaats in de blokwals, die het hete blok op rollen aan gevoerd krijgt en het tussen twee zware stalen walsrollen in een aantal heen en teruggangen tot een steeds langer en dun ner wordende strook uitwalst. Het grote arbeidsvermogen, dat hiervoor benodigd is, wordt geleverd door een electromotor van 7000 pk. De strook, die de wals heeft ver laten, wordt in enkele stukken, z.g. plakken, geknipt, welke na afkoeling en inspectie naar de ovens van de breedband-walserij worden gebracht. De afmetingen van een dergelijke plak zijn, afhankelijk van het doel. tot 5.5 m lang, 1.35 m breed en 0.1 a 0.2 m dik. Stalen lint per rol In de breedband-walserij bevinden zich twee lange, met gas en olie gestookte door- schuifovens, waarin de plakken in een lange rij geschoven worden om op walstempera- GOUDA KAARSEN KOOP ZE Nü! Nu nog alle maten in voorraad. KERSTBOOM VERSIERING Onze collectie is gereed; zeer grote keuze en zeer mooi. Prijzen veel lager dan voorheen. ZIJLSTRAAT 24-30 I „Geen nationalisatie99 Ir. A. H. Ingen Housz heeft bij het be- kend maken van de uitbreidingsplannen j der IJmuidense Hoogovens onder meer meegedeeld, dat het niet de wens der regering is, de Hoogovens langzaam- i aan tot een staatsbedrijf te maken, ook niet nu een groot deel van het aan- delenkapitaal der nieuw op te richten maatschappij „Breedband" in handen van de staat komt. De particuliere kapitaalvoorraad is echter niet toerei- kend om een dergelijk project te finan- eieren, zodat de overheid wel moest. bijspringen, wat zij doen kan dank zij de Marshall-gelden en de ECA-missie S in Nederland. tuur te geraken voor het nu volgende uit walsen tot plaatband. In de nieuwe grote langwerpige hal zijn vier walstuigen achter elkaar opgesteld. In elk van deze machines krijgt de stalen plak een verdunning, zodat het materiaal er als een lange dunne band uitkomt. Daar deze band een lengte heeft van 200300 m, wordt ze tenslotte in warme toestand op gerold op een haspel tot een rol van 1 m dikte en tot 1.20 m breedte met een gewicht van 3000 tot 5000 kg. De dikte van de band varieert van 1.83 mm. In de koudwalserij vinden in tegenstel ling tot de hiervoor genoemde afdelingen alle bewerkingen, die de band nu nog moet ondergaan, behalve het uitgloeien, in koude toestand plaats. Deze verschillende bewer kingen zijn in hoofdzaak het beitsen, het koudwalsen, het gloeien, het gladwalsen, het knippen in bladen en het vertinnen. De blikafwerking geschiedt door de knip- machines, die het materiaal, dat nog steeds in de vorm van grote rollen de verschillende bewerkingen onderging, afwikkelen en in de vorm van vier kante of rechthoekige bladen knippen. Dan gaat het product naar de vertin nerij, waar in de dompelmachines in warme toestand een dun laagje tin op het blik wordt aangebracht. Niet alles blik wat er blinkt De verschillende bewerkingen geven het dunne vertinde blik. Het is echter niet nodig om al het door de breedbandwalserij geleverde staal deze bewerkingen te laten ondergaan; een deel wordt in ongebeitste toestand verkocht, of na de koudwalserij als koudgewalste plaat. Het is mogelijk in ver schillende stadia van bewerking produten, die dan voor een bepaald doel nodig zijn, De meeste gebouwen van het Graven steen waren van hout, maar de gevangenis was van steen opgetrokken, zodat ontvluch ten niet zo gemakkelijk was. Toen er in 1863 op die plaats graafwerken werden uit gevoerd, zijn nog de bakstenen gewelven van de oude gevangenis gevonden. De gevangenen zaten „op water en brood". Het is niet zeker of deze aanduiding let terlijk moet worden opgevat, maar wel is zeker dat de gekerkerden te veel kregen om te sterven en te weinig om te leven. In het handvest van Graaf Willem II van 1245 wordt er nog geen gewag van gemaakt dat misdadigers tot gevangenisstraf ver oordeeld konden worden. De straffen die opgelegd werden, bestonden in die tijd blijkbaar alleen uit pijniging, verminking of ter dood brenging. In keuren der stad die gemaakt zijn tus sen 1390 en 1413 wordt wel gesproken van het boeten in de gevangenis, maar het is wel waarschijnlijk dat dit toch uitzondering was en lijfstraffen regel waren. Als aan een veroordeelde een geldboete werd opgelegd werd hij een poos in de gevangenis gezet als hij onwillig of onmachtig was om die te betalen. Een systeem dat ook nu nog be staat. Later zijn gevangenissen gemaakt onder de St. Janspoort en onder het Stadhuis. Dit is vermoedelijk in de 15e eeuw geda want in de 16e eeuw was er van het Gra vensteen niet veel meer over. Er kwamen in die tijd meer gevangenen omdat allengs een deel der lijfstraffen vervangen werd door opsluiting. Dit betrof alleen de lichte vergrijpen. Iemand die een minderjarige tot dobbelspel overhaalde, kreeg drie dagen water en brood, plus geseling of verbanning uit de stad voor drie jaar. Wie zich aan her haalde bedelarij of straatschenderij schul dig maakte werd in de gevangenis gezet om dit kwaad af te leren. Ketters waarvan men verwachtte dat zij tot inkeer zouden komen werden ook op water en brood gezet. In 1525 werd geklaagd over plaatsgebrek in de gevangenissen te Haarlem. Een keur uit de 16e eeuw stelt het ver bod vast dat gevangenen niet buiten de ge vangenis mochten slapen, terwijl ook maat regelen bevolen werden om te verkomen dat zij hun vrouwen in de gevangenis lieten overnachten! Als een gevangene zich niet aan de regels van het huis wilde onderwer- pen, mocht de bewaarder hem in de boeien slaan, maar er was bij vermeld, dat dit geen blijvend letsel tengevolge mocht hebben, want de gevangene was er niet om hen te „tormenteren", maar om hem te bewaren. Als een gevangene overleed, moest de be waarder bewijzen, dat hij geen schuld aan zijn dood had. Indien de bewaarder een gevangene hielp met ontvluchting, ver beurde hij zijn leven. Gevangenbewaarder zijn was in die tijd geen sinecure! Criminele gevangenen kregen in die tijd alleen water en brood, maar twee keer per dag. Gegijzelden hadden het wat beter. Er werd op los stroo geslapen, maar dit werd twee keer in de week ververst. Gevangenen die het betalen konden mochten voedsel van buiten laten komen en konden bovendien vaker vers stro krijgen. Een poorter die een gevangene hielp bij ontvluchting werd zonder pardon gedood. Ook gevangenen die ontkomen waren, maar later weer gepakt werden, kregen zware straffen. Gevangenen die onderling vochten „zodat er bloed vloeide" verbeurden het lijf, dat wil dus zeggen .werd onthoofd of opgehangen, want zo werd er bij gezegd „in een gevangenis moet alles pais en vrede zijn!" Werd er alleen met de vuisten gewerkt, dan was de straf tien dagen water en brood. Een veroordeelde die zijn hand tegen een bewaarder ophief, werd als straf die hand afgehakt. Inwijding kerkgebouw

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7