Haarlems Dagblad Anderen N1. Bodet richt een tot alle volken Dr. Jaime Torres Unesco-boodschap Zaak tegen gewezen beheerder van de Beatrixkliniek voortgezet Boedapester ramt vrachtauto I Weerbericht Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 33082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaame 12, Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 10 Dccmfer j 919 Uitgave van de Grafische Bedrijven Drmiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en Oprctljtc tjaarlcmscöc «Courant (3üino 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom IEUVVE VERHOUDINGEN straks: nieuwe aaneensluiting tussen volken dringen tot een streven om elkaar beter te leren begrijpen. Ook de Engelsen beijveren zich daartoe. Het is jammer dat zij die ijver nog niet in Franse richting toespitsen, want beter wederzijds begrip tussen Engelsen en Fransen zou de (ongetwijfeld komende) Europese Unie sterk bevorderen. Maar dat zal ook wel eens beginnen. In eerste aanleg beijveren de Britten zich om de Amerika nen beter te leren verstaan. Hier zit de taai-moeilijkheid hen niet dwars, ten minste: zij hoeven er geen taal voor te leren en er alleen hun afkeer van het Amerikaanse accent en een aantal Ameri kaanse termen bij te overwinnen. Tot het leggen van persoonlijke contacten alleen bepalen zij hun pogingen niet. Dat is ook niet voldoende en men schiet er niet snel genoeg mee op. Het is vooral niet genoeg, omdat het de vooroordelen, die in ieder volk leven ten aanzien van die anderen, die vreemdelingen, niet uitroeit. Dus heb ben verscheidene begaafde Engelsen lang durige studiereizen door de Verenigde Staten ondernomen om het volk beter te leren kennen. Zij hebben de resultaten van die studies in boeken neergelegd; enige tijd geleden heb ik hier geschreven over „The Americans" door Geoffrey Gorer, dat ook voor ons Nederlanders veel wetenswaar digs bevat. De Engelse litteraire criticus en vroegere diplomaat Harold Nicolson heeft nu in The Observer geschreven over een nieuw werk van deze aard: „Travelling Tongues" door Kenneth Harris. Ik heb dit boek nog niet gelezen. Nicolson's beoorde ling spoort er toe aan. Maar ook zijn critiek op zichzelf is interessant en verdient aandacht. De jonge Harris heeft met twee andere studenten uit Oxford, gedrieën een ploeg vormend van het Oxford Debating Team, zestig Amerikaanse universiteiten in drie- en-veertig van de acht-en-veertig Verenig de Staten bezocht. Hij heeft op voet van gelijkheid verkeerd met Amerikaanse studenten van alle denkbare soort: van sterk-uiteenlopende afkomst, van verschil lende huidskleur, verschillend aantal stu diejaren en behorend tot beide seksen. Hij was te jong om het bij iedere Amerikaan sluimerende vermoeden te doen ontwaken, dat hij gekomen was om een beschermende of spottende houding aan te nemen. Aan gezien hij zelfs geen Sir voor zijn naam had werd de indruk die hij maakte niet geschaad door de veronderstelling dat hij een stiekum vertegenwoordiger zou zijn van „een weliswaar afgeleefde, maar nog immer wrede, feodale aristocratie". Hij had een heldere, schone lei, zegt Nicolson. Deze jongeman begreep van den beginne af dat algemeenheden misleidend zijn. Hij bleek te intelligent en te wakker om te kunnen geloven dat mensen, die anders denken en voelen dan Europeanen, bepaald komisch moeten wezen. En hij bezat zowel de bescheidenheid als de humor om te erkennen dat de Engelsman 111 de Ver enigde Staten altijd een ietwat ridicule verschijning is: stijf, teruggetrokken en steeds er op uit, een goede indruk te maken. Ofschopn Kenneth Harris in zijn boek geen onaardige grapjes over de Amerikanen maakt geeft hij heel wat- voortreffelijke spot over zichzelf ten beste. Dit is een nieuwe manier om de zaak aan te pakken, en een zeer geslaagde. De drie Engelse studenten beseften spoedig, dat Amerikanen een hekel aan toespelingen hebben en een voorkeur voor harde mannentaal. Zij ontdekten ook hoe licht gekwetst zij zijn bij al wat aan laat dunkendheid doet denken. Zij begrepen dat de Amerikanen bovenmate geërgerd worden door de Engelse gewoonte, zichzelf in gesprek te kleineren (de Engelse term is: under-statement), door Engelse terug houdendheid en ingetogenheid. Men kan zijn wat men wil in Amerika, als men maar niet keurig, fijn, deftig optreedt. Met deze drie woorden probeer ik het Engelse woord genteel" te omschrijven. Het drietal be sefte, tot zijn grote hilariteit, dat het in derdaad genteel" was. Tot zover deze citaten uit Harold Nicolson's artikel. Zij tonen opnieuw die onmiskenbaar grote gave van de Engelsen: dat zij om zichzelf kunnen lachen. Zij wekken ook wel de gedachte dat de ver wezenlijking van het „gentleman-ideaal", in Engeland in de negentiende eeuw zo naarstig en met succes nagestreefd zodat de wereld er een tijdlang sterk van onder de indruk is geweest een beetje ver ouderd raakt. Het schijnt enige herziening te behoeven, zoals alles op zijn tijd her ziening behoeft. Niet om de Amerikaanse stijl over te nemen, maar omdat het op heersen over anderen was gebaseerd en niet op de toenadering en het begrip, die de Britse cultuur van deze tijd zo kennelijk begint na te streven. Wij zouden dit streven ter harte kunnen nemen. Waar zijn de studies van Neder landers, die temidden van andere volken verkeren om de mensen te leren kennen en ons met de resultaten (niet in loodzware maar in geestige, levende trant) te ver blijden? Zo'n boek van een Hollander over Belgenwat zou het een heilzame invloed kunnen hebben. Vooral als het zich ook aan enige zelfspot dorst te wagen. Zo'n boek over de Fransen, over de Engel sen. Ja, waarom ook niet over de Ameri kanen? Er komt nog een andere gedachte op. Het is de gedachte aan onze nieuwe ver houding tot de Indonesiërs, die zoveel in zicht en waarlijk begrip zal eisen. Zouden jonge mensen, die in de komende jaren naar de Oost zullen gaan, niet prachtig gebaat worden met persoonlijke voorlich ting door iemand, die de nieuwe toestand zou begrijpen, er voorstander van zijn en een onbevangen weergave scheppen van zijn contact, door streven naar vriendschap en samenwerking beheerst? Ge moet niet denken dat die Engelse studiereizen en de boeken, die er uit ont staan. een soort braafheids-gedoe zonder blijvende betekenis zijn. Neen, het heeft in wezen meer practische waarde dan menige ingewikkelde conferentie en allerlei kun- stig-geformuleerde verdragen. En dat weten ze in Engeland waar hun Ge menebest met zijn „losse verbindingen" geschapen is, waar men nu alweer zeer goede betrekkingen met de nieuwe staten India en Pakistan heeft verwezenlijkt volkomen. Zodra zij erkennen zullen dat de tijd voor de Verenigde Staten van Europa is aangebroken zullen wij hen ook hier zien verschijnen. En in Frankrijk, in België, in Scandinavië. Zij zullen het be langrijker vinden dan papieren bepalingen. En zij zullen opnieuw gelijk hebben. R. P. Mensenrechten: woord en daad „Geen enkel land is onschuldig aan onderdrukking" Dr. Jaime Torres Bodet, directeur gene raal van de Unesco, heeft ter gelegenheid van de eerste verjaardag van de universele verklaring van de rechten van de mens een boodschap gericht tot alle volken der aarde. Dr. Bodet zegt daarin onder meer: Op 10 December 1948 kondigde de As semblee der UNO de universele verklaring van de rechten van de mens af. Het her denken van die verjaardag' zou een lege formaliteit zijn, wanneer wij ons niet diep bewust waren van cle grote betekenis van dergelijke herdenkingsdagen. Niemand kan met de benauwenissen van onze tijd voor ogen zich troosten met de overweging, dat de mensheid eeuwenlang heeft bestaan zonder de uiversele wet uit te vaardigen, die door de artikels van deze tekst wordt gevormd. De verklaring van 10 December is meer dan een mijlpaal in onze geschiedenis. Zij is een program. Geen enkel land is onschuldig- aan de on derdrukking, waaronder de mens nog steeds lijdt. Hoeveel staten zonden er zich op kun nen beroemen, dat zij op hun grondgebied alle vrijheden volledig handhaven? J. Torres Bodet De waarheid gedoogt afscheidingen noch grenzen. Wij allen zonder uitzonderingen delen in de gemeenschappelijke verant woordelijkheid voor het lot onzer mede mensen. Zolang er ongestraft inbreuk ge maakt kan worden op een recht van een enkel mens, zal de verklaring der Uno ons allen van lafheid en traagheid blijven be schuldigen en er ons aan herinneren, dat wij in menselijkheid te kort schieten. Zo lang het grootste deel van het mensdom in honger en onwetendheid leeft en sterft in ellende en onrecht, zal het document dat een jaar geleden in Parijs werd aangeno men, een vèrverwijderd doel voor ons blij ven. Documenten gelijk deze verklaring dei- mensenrechten schenken ons geen bevredi ging, doch zijn een aansporing tot held haftigheid. Het zijn niet enkel hoopvolle dromen, maar opwekkingen om de geweldi ge afstand die nog ligt tussen de belofte en haar inlossing, met onze beste la-achten te helpen overbruggen. Labour won in de laatste voor-ronde Tussentijdse verkiezing toonde echter teruggang van de Labour-aanhang (Van onze correspondent in Londen) Het resultaat van de laatste Engelse tus sentijdse verkiezing, die van Bradford-Zuid, wordt door de Labour-regering als een ver- Irouwens-votum beschouwd. Het was de vijf-en-dertigste maal, dat Labour succes behaalde in een tussentijdse verkiezing, waarin een door de socialisten in 1945 ge wonnen zetel werd betwist. Het record is ongebroken, hoewel ook nu weer de La- bour-meerderheid aanzienlijk inkromp. De uitslag was: Labour 23.335 (in 1945: 24.394). Conservatief (candidaat was ook door de liberalen aanbevolen): 19.313 (in 1945: 15.392). Onofficiële liberaal 2882 (officiële liberaal in 1945: 6707). Men kan aannemen, dat de meeste libe rale kiezers het advies van hun oorspron kelijke candidaat, die door het partijbestuur was afgewezen omdat hij kansloos -was en omdat de plaatselijke organisatie onvol doende werd geacht, heeft opgevolgd om conservatief te stemmen, hoewel het offi ciële standpunt der liberale partij fel anti- conservatief is. Het resultaat van de stem busstrijd in Zuid-Bradford heeft een nieuw element toegevoegd aan de speculatie over de datum der algemene verkiezingen. De voorstanders in de regering van vroege ver kiezingen zijn thans in hun overtuiging ge sterkt. dat Labour zo spoedig mogelijk haar slag dient te slaan, nu de publieke opinie de socialisten nog gunstig gezind is. Beweerd wordt, dat Ernest Bevin de ver kiezingen liefst in Juni zou houden, omdat hij een gunstige economische ontwikkeling verwacht. Dit zou dan een bekroning van zijn politiek betekenen. Mogelijk staat hij in deze opvatting alleen, doch zijn stem weegt zwaar in het kabinet. Tot dusver heeft Attlee nog geen besluit over het tijd stip der verkiezingen genomen. Hoe het ook zij, de regering schijnt thans geheel gereed voor de grote strijd, omdat het parlement het gehele programma heeft afgewerkt en de enkele nog hangende con troversen naar later zijn verschoven. Het feesteongres van de Labourpartij op 4 en 5 Februari zou de start van de verkiezings campagne kunnen betekenen. Velen gelo ven dan ook dat de algemene verkiezingen om en om 23 Februari zullen worden ge houden. Daaraan is de vurige ijver ontsproten waarmee de Unesco zich wijdt aan haar taak om cle verklaring van 10 December te verbreiden tot op de schoolbanken toe. Het alom verspreiden van kennis omtrent de verklaring van 10 December staat gelijk met overal de strijd aan te binden voor menswaardige levensvoorwaarden. Het is de taak der regeringen deze tot stand te brengen als een plechtige en daadwerke lijke erkenning van hun plichten ten aan zien van de sociale ontwikkeling der mens heid. Unesco's missie is het, de staten te helpen bij de vervulling van die plichten op de gebieden van onderwijs, wetenschap en cultuur. Op een dag als deze zien millioenen kin deren naar een verheven symbool: de waar digheid van de mens, die ieder kind ver vuld van vrees en hoop bezig is te wor den. Laten wij er naar streven om aan die talloze kinderen een minder smartelijke wereld na te laten dan de wrede werkelijk heid waarin wij nu leven. De volken zijn de vruchteloze oorlogen moe evenals het ho ren afkondigen van voorschriften die niet worden opgevolgd. Zij verlangen woorden, die worden gevolgd door daden. Zondagsrijverbod vervalt op 1 Januari De minister van Verkeer en Waterstaat heeft in antwoord op vragen van het Twee de Kamerlid de heer Posthumus medege deeld, dat het niet in de bedoeling ligt de wet tot tijdelijke regeling van het perso nenvervoer, welke op 31 December afloopt, te verlengen. Daar in deze wet de bepalin gen zijn opgenomen betreffende de rijver gunningen voor motorvoertuigen en het Zondagsrijverbod komen deze op 1 Januari dus te vervallen. De minister zal geen maatregelen nemen om het benzineverbruik op Zondag te be perken. Naar zijn mening zal de binnen kort te verwachten prijsverhoging voor benzine het onnodig autorijden voldoende remmen. Suiker wordt niet goedkoper DEN HAAG. 10 December. Naar de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening mededeelt, is het om techni sche redenen niet mogelijk over te gaan tot verlaging van de prijs van suiker. Bij de onderhandelingen, die thans wor den gevoerd met de Stichting van de Ar beid over lonen en prijzen zal ook cle prijs stijging van het varkensvlees en het feit, dat een gedeeltelijke compensatie door prijsverlaging van de suiker achterwege zal blijven, onderwerp van besprekingen uit maken. Engeland weet nu, hoe atoombommen te maken Engeland heeft nu cle technische en we tenschappelijke kennis om zelf atoombom men te maken, zo hebben deelnemers aan de Amerikaans-Brits-Canadese atoombe sprekingen tegenover Reuter verklaard. Zij voegden hieraan toe, dat Amerikaanse vertegenwoordigers bij de besprekingen hadden voorgesteld, dat Engeland niet zou overgaan tot het investeren van grote sommen in een eigen productieapparaat voor de bommen, er op zou vertrouwen, dat het de productiefaciliteiten in de Ver enigde Staten zou kunnen gebruiken. De zegslieden legden er de nadruk op, dat men niet heeft getracht op dit punt onmiddellijk tot overeenstemming te ko- Economische besprekingen te Parijs geëindigd West-Duitsland blijft er voorlopig nog buiten Onze Parijse correspondent telefoneerde ons hedenmorgen: De conferentie tussen de economische experts van Frankrijk, Italië en de Bene- lux-landen, welke 29 November op initia tief van de Franse regering te Parijs be gon, is Vrijdag besloten. Genoemde economen hebben een rap port met aanbevelingen opgesteld, dat aan de vijf ministers zal worden voorgelegd en hoewel dit rapport geheim is, werd gis teravond in politieke kringen toch alge meen verondersteld, dat ter bereiking van een gemeenschappelijk advies Frankrijk en Italië aanmerkelijk meer veren hebben moeten laten dan de landen van cle Bene lux, die zich, zoals men weet, met grote overtuiging voor zeer verre en zeer snelle verwezenlijking van de vrije handel heb ben uitgesproken. Wat Duitsland aangaat, gelooft men ech ter dat Frankrijk en Italië in zoverre ge noegdoening voor hun wensen hebben ge kregen, dat toelating van dit land voor lopig is uitgesteld. In principe is men er voor men kon trouwens moeilijk anders maar voor de practijk acht men een nauwkeurig onderzoek gewenst. Dat on- Canadese ambassadeur speelt Molière Een gezelschap jonge leden van het Corps Diplomatique geeft op Donderdag avond 15 December een opvoering van „Les Précieuses Ridicules" (De belache lijke hoofse juffers) van Molière op een „Franse Avond" in het Internationaal Cul tureel Centrum in het Vondelpark te Am sterdam. De mannelijke hoofdrol wordt hierin gespeeld door de heer P. Dupuy, ambassadeur van Canada. Koningin Juliana en prins Bernhard zijn voornemens deze uitvoering bij te wonen. Van dit programma. waaVaan ook Geor gette Hagedoorn en Pierre Verdonck me dewerking zullen verlenen, worden her halingen gegeven in Den Haag, Rotterdam, Utrecht en waarschijnlijk nog enkele an dere steden. derzoek, waaraan blijkbaar te veel scherpe politieke kanten zaten, lieten cle econo men echter liever aan hun ministers over. In een impasse is het overleg dus niet geraakt, doch niets wijst er op dat de toe komstige samenwerking der vijf landen op economisch gebied erg gesmeerd zal lopen. Tot dusver bleken de gedelegeerden het slechts ronduit eens over het punt, dat de naam Fritalux, die wat al te veel naar gebakken aardappelen of huishoudzeep ruikt, ten spoedigste uit het economisch vocabulaire geschrapt dient te worden. Acht maanden geëist tegen ieder der verdachten Het woord is aan Comtesse Diane: Soms sluipt het vermaak op de plaats van het geluk, maar die plaats is er te groot voor. Vanmorgen zette de Haarlemse Arrondis sementsrechtbank de behandeling van de zaak tegen de gewezen beheerders van de Beatrixkliniek, het echtpaar J. G. K. en T. G. K.-K., verdacht van verduistering, sub sidiair heling, voort. De Officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman deelde mede, dat hij drie nieuwe getuigen had opgeroepen. De verdediger, mr. J. Roggeveen, had hiertegen bezwaar, doch de president, mr. J. H. Hülsmann, verklaarde dat de recht bank deze bezwaren niet kon delen. De eerste, de Haarlemse arts J. M. Segaar, vertelde, dat reeds spoedig na zijn onder duiken het echtpaar Becker klachten had over de familie K. Deze zou trachtten cle hëer en mevrouw Becker uit de kliniek te houden. Aanvankelijk nam hij die klachten niet erg au sérieux, te meer daar de heer en mevrouw K. en hun assistent de B. op dat ogenblik aannemelijke argumenten daar voor aanvoerden. Na de bevrijding was de heer Segaar tussenbeide gekomen bij de arrestatie van de heer Becker door de B.S. De getuige had de overtuiging gekregen dat de heer K. hier de hand in had gehad; er waren omstan digheden die „te denken gaven". De tweede getuige, de heer H. van Breu- kelen, was tegenwoordig geweest bij de onderhandelingen tussen de eigenaars van de Beatrixkliniek en de verdachten over het door de laatsten voorgestelde pachtcontract van de kraaminrichting. Bij de discussies voerde vooral de assistent de B„ die, zoals men zich zal herinneren aan hel einde van de vorige zitting, onder verdenking van meineed werd aangehouden, het grote woord. De heer en mevrouw Becker gedroe- ;en zich alsof ze zich in een dwangpositie bevonden. De getuige verklaarde dat de houding dei- verdachten bij hem het gevoel opriep, dat ze wilden zeggen: „Een woord bij de Duitsers en hei is met jullie gedaan". De uitdrukking carte blanche" was in zijn bijzijn niet ge bruikt. „Het is dus niet aannemelijk, dat familie Becker aan de verdachte de Gistermiddag is bij de Liedebrug te Haar lem een met stenen geladen vrachtwagen door een tramtrein van de dienst Zand- voortAmsterdam gegrepen en totaal ver nield. De bestuurder van de auto had op weg van Haarlem naar Amsterdam aan eer. wachtmeester van de politie cie weg ge vraagd naar Haarlemmerliecle. Deze waar schuwde de chauffeur er nog voor dat hij de trambaan moest passeren. De vracht wagen liet vervolgens eerst nog een per sonen-auto, die ook uit de richting Haar lem kwam, passeren en stak daarna naar links de weg over. De chauffeur moet to taal niet uitgekeken hebben, want achter hem naderde met volle snelheid de tram van 14.25 uur uit Haarlem. Met een daverende slag ramde de zware Boedapester de vrachtwagen, die in vrij wel gedemonteerde staat uit de botsing te voorschijn kwam. De auto werd circa 30 meter meegesleept. De benzine in de tank van de vrachtwagen vloog in brand, maar iWlh—ow'irjjjgS De ravage na het ongeluk. gelukkig kon het vuur vrij snel geblust worden. De inzittenden van de auto, de 40-jarige K. Watz en de 49-jarige G. Dege- link uit Vlaardingen werden beiden zwaar gewond. Medisch hulp was echter spoedig ter plaatse en de mannen werden per am bulance naar de Maria-stichting gebracht. Hun toestand was vanochtend bevredigend. Van de inzittenden van de tram werd nie mand noemenswaardig gewond. De Boeda pester was aan de voorzijde enigszins be schadigd en aangezien de beide sporen wa ren versperd, ontstond er enige stagnatie in de dienst. Deze duurde ongeveer een uur. De vrachtauto was op weg naar Haarlem- merliede. De lading stenen was bestemd voor de herstelwerkzaamheden aan het kerkje aldaar. Een van de richting Amsterdam komen- vrije hand in het beheer van de kliniek heeft gegeven", vroeg de president. Getuige: „Inderdaad". Vei-dachte K.-K. kan zich van het ge sprek, althans van een eventuele toespeling op het gevaar dat de heer Becker liep. niets meer herinneren. Mevrouw Van de Putte, die eveneens bij de heftige woordenwisseling over het pacht contract was geweest, bevestigde de woor den van de vorige getuige. Een bepaalde afpraak werd niet gemaakt en zeker werd geen blanco volmacht gegeven. ..Wanneer iets anders wordt beweerd, is dat een leu gen" Volgens getuige De B. is mevrouw Van :1e Putte meer dan eens uit de kamer ge weest waardoor zij niet het gehele gesprek heeft kunnen volgen. Officier van Justitie: „Op de vorige zit ting is uitgekomen, dat u voor de behande ling contact heeft gezocht met de heer Van Breukelen en mevrouw Van de Putte. Heeft u dat in overleg' met de verdachten ge daan?" Getuige De B. (na lang er om heen draaien): „Ja". Mr. Roggeveen verzekert de rechtbank echter, dat op geen enkele wijze invloed op deze getuigen is uitgeoefend. Nadat mr. Van der Valk Bouman de ver dachten had duidelijk gemaakt, dat zelfs indien was overeengekomen, dat zij de kli niek voor eigen risico zouden drijven, dit toch niet inhield dat zij geen verantwoor ding schuldig zouden zijn aan de eigenaars. Bovendien waren de verdachten door gegaan met het uitoefenen van hun beheer tijdens de periode van 5 Mei tot 9 Augustus, terwijl zij wisten, dat de kliniek toen onder beheer van de Staat stond. Requisitoir „In deze zaak is weer eens duidelijk ge worden hoe weinig we hebben aan accoun tantsrapporten en dergelijke in strafzaken", begon mr. Van der Valk Bouman in zijn requisitoir. „Omtrent de werkelijkheid zeg gen ze niets: er wordt met ficties gewerkt" Daarom zou spreker zich van deze gegevens distantiëren. Het is nu wel duidelijk ge worden, dat de verdachten de gehele kas onder zich hadden; 't komt er nu maar op aan of zij zich dit goed hebben toegeëigend en of zij daar de opzet toe hebben gehad. De verdachten beroepen zich ter recht vaardiging van hun beheer op de „carte blanche". De Officier betwijfelde of deze woorden door een Duitser gebruikt zouden zijn en bovendien zijn er twee onbevoor oordeelde getuigen, die ontkennen dat dit het geval is. De „sinistere figuur van getuige De B." kon spreker niet los maken van de beide verdachten. Mr. Van der Valk Bouman erkende het recht der verdachten op een zekere risico-vergoeding, doch hij meende dat zij in de greep van de hebzucht zijn geraakt. Een tegen de verdachte pleitende omstandigheid vond de Officier ook in het verbreken van het contact met de familie Becker en haar accountant. Ze hebben dus wederrechtelijk beschikt als heer en meester over de kliniek en de Officier somde vervolgens de argumenten op die volgens hem tot opzet concludeerden: de toespeling op de gevaarlijke situatie van de heer Becker, het zwart maken van de eigenaars. Toen deze terugkwamen was de schutterij aanwezig in de vorm van de B. S„ aldus spreker, en het proces-verbaal van de politie duidt er op, dat de verdach ten de hand hebben gehad in hun arresta tie. Mr. Van der Valk Bouman vond dit een lage streek. Er is veel gelasterd over de heer en mevrouw Becker, maar deze hebben zich als Duitsers beter Nederlands getoond dan menige vaderlander, zo zei de Officier. Indien de verdachten ook maar enigs zins te goeder trouw waren geweest, dan hadden ze niet al die manipulaties behoe ven uit te voeren. De Officier wees voorts op de eigenaar dige indruk die de diefstal van 4900, had gemaakt en de inlevering van 73 bank biljetten van honderd gulden tegen de tijd, dat het beheer officieel aan de Staat werd overgedragen. Ook na de overdracht hier van zijn er dingen gebeurd die niet hele maal door de beugel konden, vooral veel niet-geboekte inkomsten, al meende spre ker daaruit geen bewijs voor 'n wederrech telijke toeëigening te kunnen putten. Het had spreker onaangenaam getroffen, dat een bekwaam verloskundige en een goed bekend staande bloemist hier uit hebzucht een Judasrol hebben gespeeld. Alle feiten en omstandigheden tegen Voor de Stille Armen 9e verantwoording B.—R. N. V. ƒ100,—; Fa. V. ƒ100.—: H. J. D.S, f75,—: A. G. M. S. 25,—; D. B. 10,—; It. H. 10.—. Mej. H. F. G. P. ƒ5,—: W. B. ƒ5.—: G. K. ƒ5.—.- J. F. K. ƒ5,—; W. C. K. ƒ5,—: T. S. ƒ5,—: Mevr. J. H. d. P.—R. ƒ5.—; R. f5,—; Mevr. E. J. C. d. V.—d. V. ƒ5,—: A, M. E. f2,50; H. T. ƒ2,50; Mej. A. M. T. 2,50; F. S, ƒ2,50; A. J. H. ƒ2,50; Mej. A. M. E. f 2,50: G. M. 2,—; P. v. T. 1,50; E. C. S.— 'v. d. W. ƒ1,50: S. A. W. ƒ1.-; G. B. ƒ2,50; Mevr. A. W. 2,-: W. C. B. 10,—: H. 10,—; N. N. f 1,—; Mej. W. A. II. 1,—: J. J. d. V. f 1 Mevr. B. G. 25,—; Personeel Publico V 120.55: J. B. ƒ2.50; P. V. 25,—; J. G. ƒ5.—; Dames A. H. ƒ5,—: L. E. K. 2,50; C. V. ƒ10.—; L. D. ƒ1.—; L. P. ƒ5.—: Een onbe kende ƒ2.50; Bridgeclub ..Hector Waeckt" ,-5_; N. N. ƒ2.50: A. E. v. T. ƒ5,—; A. V. te f 1.-: N. N. ƒ2.50: N. N. ƒ1,—; G. F. ƒ5,—; Fam. de J. ƒ3.—: P. M. J. ƒ2,—; A. T. ƒ2.50: G. ƒ1.—; I.—S. ƒ2,50; B. K. ƒ5.—; A. L. f 10.Opa ƒ2.50; Mevr. A. V.H. ƒ5, C. J. K. ƒ1.—; N. O. ƒ2,50; P. M. Z. ƒ1,50; Mej. M. V. ƒ10,J. van L. H. ƒ25,J. J. L.—F. HpfH. 10.—. Dagtotaal f 723,05. In het geheel is bij ons kantoor binnengekomen een bedrag van ƒ5410.19. Aan de bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 zal Haarlems Dagblad weer gaarne giften in ontvangst nemen. Ook kan men storten op onze Postgiro rekening 273107, de Twentse Bank, de Rotterdamse Bank en de Amsterdamse Bank, alle te Haarlem, met vermelding voor de Stille Armen. Alle giften worden in de courant ver antwoord. Bij het Comité voor de Stille Armen zijn de volgende giften binnengekomen: D. B. P. ƒ5.—; M. G. B. 1,50: C. H. B. 10.— Bij de Twentse Bank N.V.. bijkantoor Haarlem, zijn de navolgende bijdragen ge stort: Mevr. N. R. M.—R. P. ƒ2,50; P. P. v. B.—v. d. B. 10.—: Q- 10,—: C. V. V. ƒ5.—; E. A. G. de M.—de K. 5,—; R. D. 1,50; W. A. M. H. B. 5,—; N. N. 5,—; N. N. 10.—. Onthullingen te Sofia Sabotage en spionnage op grote schaal In het proces te Sofia zijn Vrijdag de verhoren van Kostof en zijn elf medebe- klaagden geëindigd met het voorkomen van twee Macedoniërs, Iwanofski en Bajaltselief, die beiden bekenden voor maarschalk Tito te hebben gespionneerd. Iwanofski, die onder-minister in Joego- slavisch Macedonië en later lid van de propaganda-afdeling van het centrale comité der Bulgaarse communistische partij geweest was, zeide, d£it Titö de leiders van de Macedonische communistische partij had vervangen door mannen, die hem trouw waren, doch in Macedonië geen be kendheid genoten. Hij zeide door Tito naar Bulgarije teruggezonden te zijn om Joego slavische propaganda onder Bulgaarse Macedoniërs te maken. Tevoren had de voormalige Bulgaarse rubberkoning Gevrenof, die na de bevrij ding lid van de communistische partij ge worden was „omdat ik dacht dat het wel ergens goed voor was", bekend, dat hij de staat benadeeld had voor een bedrag gelijk aan een zesde van de jaarlijkse be groting. In twee en een half jaar had hij 2.300.000 paar schoenen verloren doen gaan. Hij bekende machines van grote waarde uit moderne fabrieken ontmanteld te hebben en op open treinwagons te heb ben gezonden naar oude fabrieken, waar er geen plaats voor was, zodat de machines buiten in regen en sneeuw moesten ver roesten. De vroegere adviseur van de Joegoslavi sche legatie te Sofia Hadjïpananof, beken de voor Tito te hebben gespionneerd. Hij zeide, dat Tito en zijn Macedonische mede werkers in de oorlog volkomen onder Brits-Amerikaanse invloed stonden. „Toen het Russische leger Joegoslavië binnen trok", aldus de beklaagde, „heerste er op schudding bij Tito's staf". Amnestie voor onderduikers Voormalige nazi's, die zich sedert 1945 verborgen hebben gehouden, zal amnestie worden verleend, indien zij zich voor 31 Maart onder hun werkelijke naam laten inschrijven en indien zij geen grote mis daden hebben gepleegd. Dit is een der be palingen van een amnestie-wet. welke gisteren door de West-Duitse bondsdag is aangenomen. Alleen enige leden van de Beierse partij stemden tegen, daar zij meenden, dat de afzonderlijke staten zou den moeten beslissen over amnestie. de motor-driewieler werd door de mee- elkaar afwegende, kwam de Officier tot gesleepte brokstukken omvergeslagen; de een eis van acht maanden gevangenisstraf bestuurder bleef ongedeerd. 1 voor ieder der verdachten. KOUD WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater- dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselende bewolking met voorname- lijk in de Noordelijke helft van het land hier en daar enkele, regen- of sneeuwbuien. Geleidelijk naar Noor- delijke richting draaiende wind, aan- vankelijk zwak tot matig, later langs de Wadaenkust nu en dan vrij krach- tig. In de nacht en ochtend op de meeste plaatsen lichte tot matige vorst. Overdag temperatuur oplopend tot enkele graden boven het vries- i punt. 11 December: Zon op 8.33 uur, onder 16.28 uur Maan op 22.44 uur, onder 12.51 uur 12 December: Zon op 8.39 uur. onder 16.28 uur j Maan op uur. onder 13.04 uur Hoog eu laag water in IJmuideo Zaterdag 10 December: Hoog water: 6.33 en 18.52 uur. j Laag water: 2.07 en 14.29 uur. Zondag 11 December: Hoog water: 7.20.en 19.44 uur. Laag water: 2.50 en 15-12 uur. Maandag 12 December: Hoog water: 8.13 en 20.42 uur. j Laag water: 3.34 en 15.59 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1