Butlinkamp Juli 1951 gedeeltelijk gereed? A.W.ICORSTJENS Soudsb kaas croquantjes Kort en Bondig Uw diner aan huis Amsterdamse Beurs Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant Capaciteit voorlopig gehalveerd Indien alle problemen waarvoor wij onsbuitenlanders, niet alleen Engelsen, maar gesteld zien tijdig Runnen worden opgelost, j ook bezoekers uit de Scandinavische lan- hopen wij dat in Juli 1951 het eerste ge- j den en de Amerikanen zullen zeker niet rieelte van het Butlinkamp gereed zal achterblijven. zijn", zo deelde Zanavoorts burgemeester Zelfs indien de Engelse geldschieters en voorzitter van de Commissie van voor bereiding voor een Butlinkamp in Neder land vanmorgen op een persconferentie mede. De moeilijkheden die nog overwonnen moeten worden zijn overwegend van financiële aard. Mr. Van Fenema vertrekt volgende week naar Engeland om met de lieer W. B. Butlin en diens adviseurs te overleggen of de Engelse Butlinmaat- schappij bij haar voornemen blijft zich financieel voor de Nederlandse N.V. te interesseren en of de Engelse Bank be reid is haar toezegging van een jaar ge leden 50.000 Pond Sterling (een half mil- lioen gulden) voor de investering in het Zandvoortse project vrij te geven, hand haaft. Het door de architecten Clim Meyer, van de Putten en ir. J. van der Steur ontwor pen vacantie-centrum is, wat de voor lopige capaciteit betreft, ongeveer de helft kleiner dan het oorspronkelijke plan. Het bevat 750 bedden waarvan de gemid delde investeringskosten vierduizend gul den per bed zullen bedragen. zich zouden terugtrekken, zou dit nog niet behoeven te betekenen, dat de Zandvoortse Butlin-plaunen van de baan zijn. „Wij laten het project niet los voordat onomstotelijk bewezen is, dat het onuit voerbaar is", zei i.;r. Van Fenema. Over plaats en algemene opzet van het vacantiecentrum, dat van de Engelse kampen aanzienlijk zal verschillen, schre ven wij reeds de vorige week. Morgen hopen wij bijzonderheden over het ont werp te kunnen meedelen. Kamermuziek in de sfeer van vervlogen tijden Zowel door de aanwijzingen van musico logen als door de practische pioniersarbeid _van figuren als Wanda Landowska en Er- win Bodky, ontmoet men thans weinig ver zet tegen de opvatting, dat oude muziek het zuiverst gediend kan worden met uitvoe ringen in de oorspronkelijk voor haar ge dachte klankkleuren. Maar terwijl men van de scheppingen van I de beeldende kunsten uit vroeger eeuwen looflijk mooi is onze sortering Kerstboomversiering. Door zelfstandige import uit Duitsland de mooiste artikelen voor de laagste prijzen. Zilveren ballen vaitaS 10 ct. Vogeltjes vanaS 40 et. Alle glazen Kerstversiering zoals U die van vroeger kent. Ook weer zilver-lametta-slingers. sterren enz. Kaarsjes voor de boom en voor tafelver siering. Alleen gevestigd: HOUTPLEIN 6, TEL. 18992 (Adv.) In totaal wordt dus voorlopig een ra- vrijwel onbeperkt kan genieten in musea, ming van drie millioen gulden voor de kosten van bouw en inrichting aangehou den. In Nederland hoopt men dat de Herstel- bank en de bedrijven die reeds bij het be kend worden van het oorspronkelijke pro ject hun medewerking hebben toegezegd, ook de tegenwoordige plannen blijven steunen. Onder meer wordt gedacht .aan deelneming in het kapitaal door die onder nemingen, waarvan het personeel even tueel tegen gereduceerde prijzen van dit unieke vacantiecentrum zou kunnen ge bruik maken. Tenslotte wordt de moge lijkheid niet uitgesloten geacht, dat de overheid, indien deze van mening mocht zijn dat de totstankoming van dit vacan- tieverblijf van groot sociaal belang is, de bouw subsidiëert. Het is niet de bedoeling, dat de Neder landse maatschappij grote winsten zal moeten afwerpen, men zal zich voorshands tevreden stellen met een redelijke rente vergoeding en afschrijvingspercentage. Wij vernamen, dat de Engelse Butlin- maatschappij zich garant heeft gesteld voor de kosten die tot nu toe werden ge maakt (terrein-opmetingen en architec ten-honoraria). De initiatiefnemers zijn ervan overtuigd dat hun ontwerp voor hei gehele West- Europëse continent een attractie zal vor men. Zij verwachten de komst van vele Uitvoering door leerlingen van Olga Ongena De zanglerares mevrouw Olga Ongena gaf Zondag-middag een auditie met haar leerlingen, waarbij de heer Jan Hoeben zich als pianist-begeleider verdienstelijk maakte. Een grote verscheidenheid kenmerkte het programma en ook de prestaties liepen ver uiteen. Zowel de bedenkelijke operette- deun els de Joodse synagogale zang en het grappige Jiddische volkslied bleken verte genwoordigd entussen die uitersten in was er een ruime selectie van oratorio- en opera-aria's, kunst- en volksliederen, zelfs een coloratuur-vocalise en een operette duet van waarde. Er waren onvolgroeide stemmen bij, maar ook organen die al een behoorlijke ontwikkeling doorgemaakt heb ben en iets ten gehore konden brengen waar men geboeid naar luisterde. Dit was vooral het geval bij de zuivere, goed ge- rythmeerde en aangenaam klinkende aria „Mein glaubiges Herze" uit de Pinkster cantate van Bach. De aria uit „Orfeo" van Haydn kunnen wij een belofte noemen; die uit „n Barbiero" van Kossini een te hoge greep; die uit Samson et Dalila" van Saint-Saëns tamelijk goed geslaagd en volumineus van klank; die uit „Lakmé" van Delibes, door het optrekken van de toon wel iets te operette-achtig, maar overigens technisch wel veelbelovend. Een vrij goed geslaagd nummer was het duet voor sopraan en tenor uit „Die Fleder- maus" van Jch. Strauss; wat minder porta mento van de sopraan en wat meer ryth- mische pittigheid hadden het voortreffelijk kunnen maken. Een reeks-Schubert-liederen werd ver dienstelijk gezongen, hoewel wat scherp en met te veel portamento. Sympathiek van geluid, maar wat vlak van voordracht bonken drie Franse Kerstliederen, be werkt door Willem Pijper. Over de aria's van Scarlatti en Pergaleri, de liederen van Brahms en de Joodse gezangen valt zang-technisch vooralsnog niet veel te zeg gen; alleen de voordracht van de Joodse nummers had opmerkelijke kwaliteiten. JOS. DE KLERK. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 10 December 1949 GEHUWD: 10 Dec., H. J. Memeijr en J. W. Kremcr. BEVALEN van een zoon: 7 Dec.. D Wester Elzinga: 8 Dec., A. J. G. van Laakvan Beek: 9 Dec., M. J. van den Berg—Rinsber- gen; J. TJetsingaSchoolderman; P..de Jong —van Wijngaarden; A. C. KaartHorsten. BEVALLEN van een dochter: 9 Dec., J. M. Dijt—Elzinga; J. G. M. Turkenburg—van der Linden; 10 Dec., E. Peper—Fieving; E. J. Ocinga—Bolkestein; H, Kroonstuiver—Kok. OVERLEDEN: 8 Dec., J. C. Korenstra— Terhorst, 47 j., Schoterveenstraat; L, C. G. Wenke, 66 j., Atjehstraat. van de MECOLA FABRIEK HAARLEM f 0.95 per blik Vroom Drcesmann, Afd. Levensmiddelen 't Kaaspaleis, Zijlstraat 84. Agenda voor Haarlem MAANDAG 12 DECEMBER Gem. Concertgebouw: Alfred Cortot (piano) 8 uur. Luxor: „Met voorbedachte rade", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Gij zult niet stelen", alle leeft.. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Vermisten". 14 j., 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ..De geveltourist". 14 j.. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ninotchka", 13 j.. 2.4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De zwarte pijl". 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 13 DECEMBER Lange Veerstraat 16: Openbare psycho metrische avond, 8 uur. Bioscopen: Middag- ia avondvoorstellingen. zijn de gelegenheden, waarbij men oude muziek in het haar passende klankenge waad kan beluisteren, zeldzaam. Van dit standpunt uit gezien kon men de uitvoering van oude muziek, die Zaterdag avond in het gebouw van de muziekschool van de Maatschappij tot bevordering der toonkunst door twee leraressen van de school, de zangeres Kitty Nederkoorn en de claveciniste Bets Nederkoorn, werd geven, een bijzondere gebeurtenis noemen. Doch ook om de artistieke samenstelling van het programma, dat door zijn rijke inhoud aanleiding gaf tot een overvloed van commentaar, te groot voor het bestek van een verslag, verdient het concert speciale vermelding. Het werd niet uitsluitend een aan de practijk getoetste muziekgeschiedenisles voor de leerlingen der school, die een deel van het grote auditorium vormden. Het werd wel vóór alles een avond die alk aanwezigen in contact bracht met voorname kunst, die een kamermuzieksfeer opriep uit vervlogen tijden. De illusie werd tot groter werkelijkheid door de stemmige ver lichting van de zaal door kaarsen. Kitty Nederkoorn begon haar aandeel in de avond met de voordracht van de ont roeren d-schone aria „When I am laid in earth" van H. Purcell (uit de opera „Dido and Aeneas"), die evenals de door de zan geres vertolkte aria's „From rosy bow'rs" en „Nymphs and shepherds" een geniale eenheid van muziek- en tekstgedachte de monstreert.Een rhythmiscli-pittige „Danza" van F. Durante en een geestdriftig-gebie- dende aria uit „La princesse de Navarre'" van J. Ph. Rameau gold een tweede optre den van Kitty Nederkoorn, die met enige Jiederen van G. Telemann en een Engels lied van Joh. Chr. Bach, Johann Sebastiaans zoon, die na een verblijf in Italië, in Enge land een derde vaderland vond, haar reeks vertolkingen beëindigde. Haar zin voor doorvoelde voordracht kon Kitty Nederkoorn bijzonder goed laten gel den met de liederen van Telemann, „Glück' (een welhaast „doo^geeómponeerd" lied) en „de vergeetachtige Phillis" moeten in dit verband genoemd worden. Ook van de an dere werken wist Kitty Nederkoorn de diepte te peilen, hetgeen voor „When I am laid in earth" bijvoorbeeld van aangrijpen de betekenis werd. De zangeres werd begeleid door Bets Nederkoorn, die hiervoor in het clavecim- bel een in dynamisch en colororistisch op zicht rijk geschakeerd klanken-palet vond. Als soliste kon Bets Nederkoorn gebruik maken van de hoedanigheden van het ela- vecimbel bij de uitvoering van Sonates van Domenico Scarlatti, clavecin-muziek van Fr. Couperin, Rameau, Loeillet, Telemann en Joh. Seb. Bach. Zij beschikt over een belangrijk ontwikkelde clavecimbel-teeh- niek en daarnaast heeft zij een uitstekend begrip voor registratie. De „Tricoteuses" van Fr. Coupérin profiteerden hiervan bij zonder en een stuk als Prélude en fuga vai J. S. Bach werd verrassend van klank. Er was terecht warme waardering voor wat de leraressen Nederkoorn op dez: avond konden schenken, een waardering, die door bloemen en een hartelijk dank woord van de directeur der muziekschool, de heer P. Vincent, werd geaccentueerd. P. ZWAANSWIJK. Engelse amusementsorkesten komen naar ons land Ook optreden te Haarlem Van 24 December tot 1 Januari zullen twee Engelse amusementsorkesten, namelijk de Radio Rhythm-club van Harry Parry en het kwartet van Roy Ellington uitvoeringen in Nederland komen geven. Het eerste en semble ressorteert onder de B.B.C. en het tweede treedt regelmatig voor deze omroep op. Deze Engelse gezelschappen zullen op treden voor de Nederlandse radio en boven dien in de steden Amsterdam, Rotterdam, Den Plaag, Utrecht en Haarlem. In ruil gaat het sextet van Johnny Meyer van 21 Januari tot 1 Februari in Engeland spelen, onder andere voor de B.B.C. en in het Lon- dense Palladium. Dit is de eerste uitwisse ling van amusementsorkesten sedert de oorlog tussen Nederland en Engeland. Meningen over wijkraden zijn in Bloemendaal verdeeld In December van het vorig jaar boden B. en W. van Bloemendaal de gemeente raad een voorstel aan, betreffende het in stellen van wijkraden. Besloten werd'het voorstel aan te houden en aan een com- mi^ie uit de raad wérd verzocht de aan gelegenheid nog eens te onderzoeken. Deze commissie heeft een i-apport samengesteld, dat aan de gemeenteraad is aangeboden en dat Donderdag aanstaande in de maan delijkse vergadering aan de orde zal ko men. De commissie is noch unaniem tegen het instellen van wijkraden, noch unaniem van oordeel, dat deze moeten worden in gesteld. Zij heeft gemeend van het uit brengen van een „doorslaggevend" advies aan de gemeenteraad te moeten afzien en zich beperkt tot het weergeven van de verschillende meningen, culminerende in de conclusie, dat één lid van de commis sie tot het instellen van wijkraden advi seert, doch de overige leden der commis sie van mening zijn, dat er geen wijkraden ingesteld moeten worden. Nieuw zangkoor stelde zich voor met populaire cantate Onder leiding i/an de heer E. H. Kerk hoven werd Zondagavond in het gebouw van de Haarlemse Jongemannen-vereni ging aan de Lange Margarethastraat de eerste uitvoering gegeven door het voor kort gestichte Oratorium- en Opera-koor „Haerlem", Het is een betrekkelijk klein ensemble van ongeveer dertig mensen maar van dóórgaans goed materiaal en in zijn samenstelling vrij evenwichtig. Er is wat mee te doen. De heer Kerkhoven liet openen met het „Ave verum" yan Mozart; dat was een veelbelovend begin voor het jonge koor; het klonk zeer beschaafd. In het eerste deel van de avond trad het koor nog op met het „Lauaate" uit de Vespers „de Con- fessore" van Mozart, waarbij mejuffrouw M. Jesse klankschoon en vlot de sopraan solopartij verVulde en het vocale ensemble zich door goede aanpassing onderscheidde. Ondertussen hadden de solisten van de avond hun kunnen getoond; de tenor H. Rijnders met „Les Rameaux" van Faure (niet Fauré zoals op 't programma ver keerd vermeld stond!), aan wie het gera den is zijn zin voor portamento te onder drukken; de reeds genoemde mejuffrouw Jesse met de grote sopraan-aria uit „Elias" van Mendelssohn, waarmee de zangeres veel eer inlegde: de bas G. Kruithof, die tezamen met de sopraan een goede beurt maakte in een duet van Campana, doch met „Es ist genug" uit „Elias" even boven zijn krachten greep. De hoofdschotel van hét concert was Twee Haarlemse padvinders onderscheiden Zaterdagmiddag is op het terrein van het district Haarlem van de Nederlandse Padvinders het Jan van Hoofkruis uitge reikt aan de padvinders Jan Bart en Henk Hack, die op 25 Augustus in België een echtpaar uit de Maas gered hebben. Een groot aantal verkenners, voortrek kers, leiders en belangstellenden stond in een carré bij de vlaggemast opgesteld toen de hoofdcommissaris van de Neder landse padvinders de heer W. C. Roest van Limburg de kruisen uitreikte. Na het hijsen van de Nederlandse vlag en het voorlezen van dc padvinderswet nam de heer Roest van Limburg het woord. Hij zeide dat het hem buitenge woon veel plezier deed dat de twee jeug dige leiders van de Prins Willemgroep uit Haarlem getoond hadden niet alleen in hun verbeelding, maar ook in werkelijk heid moedig te kunven optreden. Hij speldde vervolgens Henk Hack (links op de foto) en Jan Bart de kruisen op de borst en vroeg alle padvinders deze jongens als voorbeeld te nemen. De bijeenkomst werd besloten met een défilé van alle aanwezige padvinders- groepen langs de Prins Willemgroep. Prof. dr. J. H. Logemann over de Ronde Tafel-conferentie Op een door de Haarlemse Bestuurders- bond georganiseerde bijeenkomst in hotel de uitvoering van de populaire cantate I Li°n d'Or, waar het kader van de vakbe- „Das Lied von der Glocke" van A. Rom berg. Dit is een uitstekend stuk om mee van wal te steken; het is misschien van belang te weten, dat de Haarlemse zang afdeling van de „Maatschappij tot Bevor dering der Toonkunst" met hetzelfde werk in 1838 zijn eerste grote concert gaf. Het stuk is weliswaar zeer eenvoudig, soms bij het primitieve af, maar als men wat relief in de voordracht weet te leggen en de compositie dynamisch compleet weet uit te buiten, kan men er nog wel genoe gen mee verschaffen. Maar er moet span ning in gebracht" worden en die is aan de hand van de beroemde Schiller-tekst niet moeiijk te vinden. Er waren momenten in de uitvoering die uitmuntten door.een fraaie koorklank, bijvoorbeeld bij „doch furchtbar wird die Himmelskraft", alsook het slotkoor; maar ook andere die al leen maar muzikaal tekstgetrouw waren, zonder levend makende expressie of tref fende dynamiek. De heer Kerkhoven gaf als dirigent bewijzen te over dat hij in staat is muzikaal te laten zingen en het ensemble met duidelijke maatslag goed bij elkaar te houden. Tot lof van het koor en natuurlijk ook van de dirigent kan gezegd worden dat er doorlopend zui ver gezongen werd. De heer G. Kruithof deed veel, goede dingen in zijn uitgebreide solo-partij. Er zit een goede kern in zijn stem, maar de ruwe kantjes veelal een kwestie van uitspraak moeten er afgeslepen worden. De zanger is echter in het bezit van 'n paar zeer muzikale oren. Wat de tenor, de heer Rijnders betreft, deze zong wel eens met wat te veel portamento en met te weinig dekking in de hoogte, maar overigens toch zeer aannemelijk. De sopraan, mejuffrouw M. Jesse was uitstekend en de ongenoemde alt, die bij het „Holde Friede" kwam mee doen zong ook zeer betrouwbaar. Mevrouw Rie Servaas-Vring toonde zich het hele concert door een vaardige ei rhythmisch zekere pianiste. Alles bij el kaar was bet een uitvoering die er als debuut wezen mocht. JOS. DE KLERK. Boeken voor Kerstmis Kerstkaarten Kalenders In ruime en fraaie sortering bij LOOSJES Gr. Houtstr. 100 SCHEEPVAART Amstelland, Buenos AiresA'dam pass. 11 Dec. Lissabon. Annenkerk, FremantleR'dam 10 Dec. van Genua. Bloemfontein, A'damKaapstad pass. 11 Dec. Ouessant. Blommersdijk, A'damBeira 10 Dec. te Aden. Boissevain, HongkongBuenos Aires 11 Dec. van Mombassa. Groote Beer. 12 Dec. v. Batavia te Soerabaja. Hoogkerk, Tanger—A'dam pass. 11 Dec. Gibraltar. Kamerlingh Onnes. R'damJava pass. 10 Dec. Point de Galle. Kola Inten, BataviaR'dam 11 Dec. te Port Said. Leuvekerk, R'damCalcutta 11 Dec. te Port Said. Maashaven. MontevideoR'dam 11 Dec. te Las Palmas. Madoera, AmsterdamJava 11 Dec. van Southampton. Meerkerk, JapanR'dam 11 Dec. van Hong kong naar Manilla. Molenkerk. JapanR'dam 12 Dec. van Aden. Poeloe Laut, SingaporeA'dam 10 Dec. te Marseille. Rijnkerk, AmsterdamWalvisbaai 10 Dec. te Walvisbaai. Sarangan. JavaR'dam pass 11 Dec. Malta. Tarakan. JavaA'dam 11 Dec. van Makallah naar Djiboeti. Ternate, R'damJava pass. 11 Dec. Perim. Waterman, R'damBatavia pass. 12 Dec. Perim. Willem Ruys, Batavia—R'dam 11 Dec. Guar- dafui. weging, van de Partij van de Arbeid en van het Instituut voor Arbeidersontwikke ling was uitgenoodigd, heeft prof. dr. J. H. A. Logemann Zaterdagmiddag gesproken over de resultaten en de perspectieven van de Ronde Tafel-conferentie. Prof. Logemann schetste de ontwikke lingsgang van 't Indonesische probleem en behandelde de Linggadjati- en Renville- overeenkomsten en het plan-Beel. Wat de ter Ronde Tafel-conferentie bereikte resul taten betreft, achtte hij de onvoorwaarde lijke overdracht der souvereiniteit veruit het belangrijkste punt. Hij gaf de C.P.N., die eertijds juist dit wilde en thans tegen stemde een veeg uit de pan en wees er ver volgens met nadruk op, dat Nederland geen feitelijke macht meer zal uitoefenen in Indonesië, al, zal gezamenlijk overleg hopenlijk wèl een vruchtbare invloed uit oefenen. Beschuldigingen over een verkapt koloniaal stelsel zijn ten eenenmale onge fundeerd. Over de „zwaarte" van de geconstrueer de Unie zei prof. Logemann, dat men in hoofdzaak is uitgegan van de Indonesische voorstellen teneinde eventuele bezorgdheid voor een „super-staat" weg te nemen, De Unie in levende lijve beperkt zich thans tot een Unie-conferentie, een Unie- secretariaat en een Unie-Hof. De spreker stipte voorts de ter Ronde Tafel-conferen tie gesloten overeenkomsten op verschil lende gebieden aan. Professor Logemann verklaarde dat naar zijn mening Indonesië geen morele eisen ten aanzien van Nieuw-Guinea kan laten gelden. Als de factoren die in deze kwestie tellen noemde spreker de belangstelling voor dit gebied van buitenlandse zijde, de noodzakelijke zeer hoge kapitaalsinveste ringen en de wens van vele Indo-Europea nen om van dit gebied een nieuw vaderland te maken. De spreker uitte zijn tevredenheid over de redelijke wijze waarop één van de grootste struikelblokken, de kwestie van het zelfbeschikkingsrecht der verschillende volken uit de weg is geruimd. Wat betreft .de toekomst van de Nederlanders in Indo nesië was prof. Logemann allerminst pes simistisch: zowel in staatsdienst als op economisch» en cultureel gebied, zijn er voor de Nederlanders zeer behoorlijke perspectieven. Ook hij zag ten volle de moeilijkheden ten aanzien van de rechts positie der ambtenaren en meende dat het Nederlandse volk de plicht heeft om hen, wanneer zij terug komen, in de gelegen heid te stellen zich een nieuw bestaan te verwerven. Spreker besloot met zijn verwachting uit te spreken dat Indonesië een bron van materiële en geestelijk welvaart voor ons land zal blijven, Deze nieuwe banden, die wij kunnen en moeten aanknopen zijn voor ons land van het grootste belang. Dit alles is mógelijk gemaakt en ten uitvoer ge bracht door de progressieve politiek van de Partij van de Arbeid. Ir. H. van den Heuvel Rijnders ten grave gedragen Op de Algemene Begraafplaats is heden morgen onder grote belangstelling van leraren en oud-leraren der eerste H.B.S. b in Haarlem, het stoffelijk overschot van ir. H. van den Heuvel Rijnders, in leven oud-leraar dezer school, ter aarde besteld. Namens de schoolgemeenschap werd in de aula het woord gevoerd door de huidige directeur, de heer C. K. Gorter, die de grote verdiensten van de overledene voor de school schetste. Hij bracht zijn scherp intellect en zijn gevoelig karakter in her innering en wees op de grote bescheiden heid, die deze man zo sterk kenmerkte. Ds. J. M. Leendertz vertolkte de dank van (Je Doopsgezinde Gemeente voor het ontzaglijk vele werk dat ir. Van den Heu vel Rijnders voor haar en haar instellingen heeft verzet. Hij was misschien niet de spraakzaamste, maar wel één van de werkzaamste leden van de gemeente, die iedere dag weer zijn kruis op riam en Christus volgde. Aan de groeve dankte een zoon van de overledene voor de vele blijken van mede leven. Algemeen Verkooplokaal bestaat veertig jaar „Eenmaal, andermaal, ten derde male... Niemand meer....". De heer P. Hooge veen Lzn. kan onmogelijk vertellen hoe veel keer hij deze slagzin heelt uitgeroe pen op de meer dan 1200 veilingen die hij, sedert hij op 13 December 19Ö9 zijn „Al gemeen Verkooplokaal" in het statige patriciërshuis Nieuwe Gracht 13 in Haar lem opende, heeft gehouden. Haarlems Dagblad bracht van die gebeurtenis na tuurlijk een uitvoerig verslag, zoals dat in die dagen gebruikelijk was en de contro verse die er toentertijd bestond tussen dc makelaars en de notarissen over het recht als veilingmeester op te treden werd in den brede beschreven. Dat is intussen allemaal verleden tijd, want de verhouding tussen het „jubileren de „Algemeen Verkooplokaal" van de heer Hoogeveen en het Notarishuis" is zo best als ze maar zijn kan. Dat komt voor een niet gering deel om dat ze beide de stormen der tijden hebben overleefd, een prestatie waar niemand anders in Haarlem op kan bogen. ,Voor dit werk moet je nu een keer een speciale gave hebben", zegt de heer Hoo geveen Sr. die nog steeds een en al geest drift voor zijn vak is, ook al heeft zijn zoon een belangrijk deel van zijn taak overgenomen. En in het gesprek blijkt al spoedig welke gave de jubilaris bedoelt: die van het vertrouwen wekken en be houden, bij de principaal, bij dc kooplui, bij de particuliere kopers. Daar komt dan een stuk oud-Hollandse degelijkheid en koopmanseerlijkheid bij om de hoek kij ken. Overigens is de heer Hoogeveen tame lijk toevallig in de makelaardij geraakt. Hij was de zoon van een sloper en hij heeft talrijke bekende Haarlemse gebou wen helpen laten verdwijnen, zoals het klooster in Schoten, dat plaats heeft ge maakt voor de tramremise aan het Soen- daplein, de „Vereniging" in de Lange Be gijnestraat en de ..Kroon" op de Grote Markt. Maar tenslotte ging het niet zo best meer met de sloperij en zijn vader gaf hem de raad uit te kijken naar wat anders. Nu passeerde de jonge Hoogeveen bijna dage lijks de Nassaulaan met het bekende vei linglokaal van mejuffrouw Sarlet. Zo'n bedrijf trok hem wonderwel aan en met behulp van zijn vader opende hij dan ook weinige tijd later zijn eigen ver kooplokaal. Daar heeft hij veertig jaar lang van alles van eigenaar laten verwis selen, meubels en villa's, betonmolens en auto's, 'je wat niet al. Dat hij met zoveel succes zijn zaken heeft gedreven, dankt hij voor een niet gering deel aan zijn toe gewijd personeel, de heer Albert Hen driks, die al 34 jaar ïn dienst van de firma is, voorop, doch de .heren Heijne en Weijers komt zeker niet minder lof toe. En het is hier ook de plaats om deurwaarder A. van den Bosch, die al een kwart eeuw het toe zicht op de veilingen uitoefent. Ie noemen. Zij zullen dan ook zeker Dinsdag aan staande, wanneer in de grote zaal van het gebouw aan de Nieuwe Gracht de receptie wordt gehouden, in de hulde worden be trokken. Taxi Bei l j 0 0 0 DAG EN NACHT BINNENLAND De doorlaatpost aan de Nederlands- Duitse grens te KerkraóeHaanraae. die sinds het begin van de oorlog gesloten is ge weest, is thans opengesteld ten behoeve van bij de mijn Laura werkzame Duitse mijn werkers. Onlangs is opgericht de stichting Vrien den van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland". Het doe! van deze stichting is geestelijke en materiële steun te geven aan alle arbeid, die door de Oecumenische Raad ondernomen wordt. Voorzitter van het be stuur der stichting is dr. sr. Ch. Th. Groot hof!, president-directeur van de Staatsmij nen in Limburg. In het proefproces, dat werd uitgelokt door de Alkmaarse Slagersvereniging we gens de door het Bedrijfschap van Vee en Vlees opgelegde verplichte verzekering van het slachtvee bij het Centraal Bureau Slacht- verzekering heeft de tuchtrechter de voor zitter von de slagersvereniging veroordeeld tot f 1 met een waarborgsom van f 1. en een proeftijd van een jaar. De slagersvereniging gaat in hoger beroep. Oisterwyk, bekend om zijn bossen en vennen, heeft een beiaard gekregen, welke uit 42 klokken bestaat. Zaterdagmiddag ge schiedde de consecratie der klokken door do bisschop van 's Hertogenbosch, mgr. W. P. A. M. Mutsaerts. De veerboot „Frins Hendrik" der Pro vinciale Stoombootdiensten in Zeeland is Zaterdag in dienst gesteld, Tweemaal werd de „Prins Hendrik" tot zinken gebracht, eerst in 1940 door .de terugtrekkende Fransen en nadat hot schip weer hersteld was. in 1944, door de Duitsers om de haven van.Vlissingen te versperren. Op 15. 16 en 17 December zal op „Dra- kenburgh". bij Hilversum een congres worden gehouden over de invloed van pers, bioscoop en radio op de jeugd. Het is ge organiseerd door de Katholieke Jeugdraad en het Katholiek Verbond voor Kinderbe scherming. Vertegenwoordigers van 23 lan- dan zullen er aan deelnemen. Enkele dagen geleden werd de millioen- ste cent voor het Legermonument aan de Rhenense burgemeester overhandigd. Daar na kwamen er zoveel zendingen binnen, dat nu reeds de helft van het tweede millioen is overschreden. De Amsterdamse klaverjasclub .Presto" zal op 20 December radio-telegrafisch een wedstrijd spelen tegen een ploeg, die zich bevindt aan boord van de walvisvaarder „Willem Barendsz". Na enige jaren vruchteloos zoeken is het de recherche gelukt de hand te leggen op de ex-SD-agent P. C. D. uit Laren, die op Dolle Dinsdag de wijk ilam naar Duitsland. Als SD-agent zou hij onder meer Joodse landge noten acht millioen gulden aan diamanten en geld afhandig hebben gemaakt. HAARLEM EN OMGEVING Dc kinderkenner J. Vinkcnborg uit Bilt- hoven. zal spreken over psycho-diagnostïek" in dc Montessorischool Louise de Colignv- ïnnn op 15 December voor de Kennemer Studiekring voor Individual Psychologie. Dc Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" :s uitgenodigd heden, Maandag 12 December, te concerteren voor de radio. Uitgevoerd wordt een programma van inter nationale volksliederen. De uitzending vindt plaats over Hilversum II. golflengte 415 m. van 21.4022.10 uur. Het koor staat onder ieiding van Jack P. Loory. Op dc derde culturele avond voor jon geren van „Jeugd en Evangelie" in gebouw Domi te Overveen op Vrijdag 16 December wordt negermuziek uit Afrika en Amerika ten gehore gebracht, met een toelichting door Jan de Boer. Dr. W, H. C. Tenhaeff zal op Vrijdag 16 December in „Brinkmann" voor de afdeling Haarlem van de Vereniging van Afgestudeer den aan Middelbare Technische Scholen een inleiding houden ever .Parapsychologie", Mr. J. C. C. W. Hifszeier, wethouder van Sociale Zaken der gemeente Bloemendaal, zal Dinsdagavond geen spreekuur houden. Dc Dloemcndaalse politie heeft in Aer- denhout de drie en twintig jarige F. II. \V. uit Maastricht aangehouden, wiens opsporing was verzocht door enige politieinstanties uit Limburg. Daar heeft hij zich aan diefstallen schuldig gemaakt. De man ïs op transport naar Maastricht gesteld. Woensdag zal door de Stads Evangeli satie in het gebouw Lange Herenstraat 16 het Kerstverhaal verteld worden, verduidelijkt door lichtbeelden. „I NT IM A" Lampenspeciaalzaak „Nationaal Vredescongres" in Amsterdam In de Diamantbeurs te Amsterdam is dit weekend een nationaal vredescongres ge houden, dat was georganiseerd op initia tief van het Nederlands organisatïe-eom- mité van het wereld-vredescongres. Zaterdagavond werd hel congres ge opend door de voorzitter, de heer M. Bak ker, die speciaal de gezanten van Tsjecho- slowakïje, Hongarije, de vertegenwoordi ger van de Poolse gezant, de Roemeense zaakgelastigde en de buitenlandse gasten uit België, Frankrijk en Tsjechoslowakije begroette. De eerste spreker was de heer H. Sto- tijn, secretaris van het Nederlands organi satiecomité. Hij zeide onder andere: „Wij voelen ons een met het Indonesische volk en met al die volken, die voor hun vrijheid en onafhankelijkheid strijden. Wij staan BED- EN NACHTTAFELVERLICHTING ook aan de zijde van de militairen in UitnphrPÏH sortiment Schoonhoven. De kunstenaars moeten par- UligeDreia SOrtimeni tij kiezen voor de vrede en zich verzetten Kruisstraat 42 - Haarlem - Tel. 10311 tegen maatregelen en uitgaven, die een koloniale oorlog mogelijk maken". Zondag werd aan het slot van het con gres een ontwerp van een oproep aan het Nederlandse volk vastgesteld, waarin rie 'olgende wensen worden geuit: uittreden uit het Atlantisch Pact; vriendschappelijke betrekkingen met Oost-Europa en China; terugtrekken van alle Nederlandse strijd middelen uit Indonesië: onmiddellijke ver mindering van de oorlogsuitgaven. ten gunste van sociale en culturele doelein den en het steunen in de U.N.O.,van voor stellen tot het vernietigen en buiten de wet stellen van de atoombom en tot definitieve uitschakeling van de „fascistische en mi litaristische krachten" in Duitsland. Voorts nam het congres het voorstel aan een Nederlandse vredesraad te vormen. Wij bezorgen vanaf f 1.90 Hotel-Rest. „OUD ST. JAN" JANSWEG 20 TEL. 17G30 (Adv.) Twee vechtersbazen Het is nog maar enkele weken geleden, dat de jeugdige Amsterdammer Jean Marie A. uit de gevangenis werd ontslagen, waar hij vijf maanden had doorgebracht wegens mis handeling van een politieagent. Nu stond hij vanochtend weer terecht voor de Haarlemse politierechter omdat hij zijn misnoegen over het feit, dat een Haarlemse bioscoop was uit verkocht had geuit in een felle aanval op de directeur en de portier van die bioscoop. Jean Marie ontkende heftig, dat hij een van de beide heren maar zou hebben aangeraakt, maar beide verklaarden onder ede, dat hij niet alleen krachtige zeer krachtige taal tegen hen had gebruikt, maar ook geschopt had en geslagen. Hoewel het slaan meer tot het uitdrukkingsvermogen van de andere verdachte B. van G. had behoord. Die had een bril van de portier tot kleine splinter tjes verwerkt. Men had in ieder geval van zeer dik hout (Adv i De'Kerstpotten van het Leger des Heiis Opnieuw wordt voor de Kerstactie van het Leger des Heils de aandacht gevraagd. De lijstencollecte is achter de rug en thans staan de bekende Kerstpotten weer in de straten der stad. Helaas heeft de lijstencollecte minder opgebracht dan het vorig jaar en nu is dus de hoop van het Leger des Heils gevestigd op de Kerstpotten. De eerste dag was ech ter niet aanmoedigend. Zaterdag brachten ze ruim 300 op en dat, terwijl er zo ontzaggelijk veel nodig is. Vele armen kloppen thans bij het Leger aan om straks een Kerstpakket te mogen ontvangen. Ook Dinsdag staan de potten nog in de stad. Wij kunnen ze in Uw welwillende aandacht aanbevelen. Heemstede St. Nicolaas bij de Post Zaterdagmiddag kwam in „Het Wapen van Heemstede" St. Nicolaas met zijn knecht op bezoek bij de kinderen van het P.T.T. personeel te Heemstede, nadat de jeugd zich eerst had geamuseerd met een poppenkast. De 70 kinderen kregen ge schenken. Koninklijke Olie Unilever Philips A K U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel ov Berkei's Patent hele dikke planken gezaagd op die avond in j Scheepvaart-Unie de hal van de bioscoop. De officier eiste tegen i Holl Amerika Lijn de beide vcrdachlen een gevansenisstr.v i l)eii Maelschauun van twee maanden en van an G bovendien H V A nog een civiele vordering van i 64.20 voor de kapotte bril. Mr. Peetersen, de politierech ter maakte er voor beiden een maand van en legde Van G. de geëiste vordering op. A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Billiton Mij. II Slockoers Vrijdag 304 y, 246 239 184 y, 135 287 293 117 148]4 159% «09 148% 133% 157% 100'A 268 Openings koersen 304 246 J/2 18414 149 13014

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3