Haarlems Dagblad Australië en Engeland Lof over en gelukwens voor het Ronde Tafel-accoord Titoïstische splijtzwam ook in de Franse communistische partij Lading lijnzaad van de „Toornvliet" was door de storm gaan schuiven Weerbericht I Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054". Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713. 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 13 December 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate' Verschijnt dagelijks behalve Zou- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4.25. Franco per post 14.75 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. cn Oprechte tjaaclcmsrtjc «Courant (3nno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom ZOALS WAS VERWACHT is het in Australië bij de verkiezingen gegaan. Na acht jaar regering heeft de Labour Party de nederlaag geleden bij de verkiezingen voor het Federale Parlement en de coalitie van Liberalen en Bóeren-partij, die haar bestreed, heeft blijkbaar een zo flinke meer derheid behaald dat er tenvolle mee ge werkt kan worden. Het resultaat van Nieuw-Zeeland heelt zich dus prompt in Australië herhaald. Het zal ongetwijfeld de leider der, liberalen, die verreweg de grootste der verbonden partijen vormen, als premier aan het bewind brengen. Hij, R, G. Menzies, is dat al eerder geweest, namelijk van 1939 tot 1941, toen zijn poli tiek beleid geen succes werd. Hij kreeg ruzie met zijn eigen partij, trad af en spoe dig viel daarop ook de regering, waarna de lange bewindsperiode van Labour aanving. Verleden week werd hier geschreven dat Menzies die nu 52 jaar is en in de loop der jaren een bekwamer politicus geworden de verkiezingscampagne tegen de ideolo gie van hét socialisme gevoerd had. Dat wil in dit geval zeggen: vooral tegen te ver reikende staatsinmenging.Voornaamste oor zaak van Labour's nederlaag zal wel het prestige-verlies zijn geweest, dat iedere regering in een langdurige bewindsperiode ervaart. Grieven en teleurstellingen over „de toestand" hebben zich opgehoopt en de altijd-bewegelijke middengroep der kiezers wil een andere regering. Met dat ql is het „omgaan" van twee Dominions, nadat ook de liberalen in Canada al hun overwinning bij de ver kiezingen behaald hadden, voor de regeren de Britse Labour Party een kwaad teken. Haar invloed in het Gemenebest vermindert erdoor en haar kansen voor de komende Lagerhuis-verkiezingen worden benadeeld. Overigens heeft zij op de dag voor de Australische verkiezingen weer een over winning bij een tussentijdse verkiezing be haald en haar merkwaardige record ge handhaafd: sinds de Labour Party in Juli 1945 de regering aanvaardde is geen enkele zetel verloren gegaan. Wel is ook in dit geval, te South Bradford, haar meerderheid geslonken: van 9000 tot 4000 stemmen. Tal rijke andere zetels heeft zij in 1945 met veel kleiner verschillen veroverd, zodat als een dergelijke percentsgewijze achteruit gang zich bij de algemene verkiezingen al gemeen mocht voordoen, Labour vele zetels zou verliezen. Een Engels blad heeft uit gerekend dat een algemeen stemmen-ver- lies van 7 '/o de grote Labour-meerder- heid in het Lagerhuis in een kleine conser vatieve meerderheid zou doen verkeren. In South Bradford was het verlies iets min der, maar bij andere tussentijdse verkie zingen was het groter. Dit duidt al op de betrekkelijke waarde van zulke statistische becijferingen, maar de belangstelling is in Engeland zo sterk dat nog veel meer be rekeningen en natuurlijk velerlei voorspel lingen ongetwijfeld zullen volgen. Toch heeft de premier nog niet eens heslist of hij de verkiezingen in Maart of in Juli zal doen houden. Blaast in de kille Maart-maand 'de wind in Labour's zeilen is de economi sche loop van zaken gunstig dan zal hij wel tot de vroege datum besluiten. Tekenend voor de stemming in Engeland is, dat men het overlijden van de vrouw van de Labour-candidaat Craddock te South Bradford, juist op de avond voor de ver kiezingsdag, als een omstandigheid heeft aangemerkt die het aantal stemmen voor deze candidaat heeft doen stijgen: vanwege versterkte sympathie voor de beroofde echtgenoot. Dit heeft met politiek niets te maken en men kan zich zulk een invloed in ons land moeilijk voorstellen en in een land als Frankrijk nog veel minder. De Engelse volksaard toont zich vooral bij de middenstand en de arbeiders in niet geringe mate sentimenteel. De Franse volksaard is dat bepaald niet. Zolang de Brittén algemene vei'kiezingen boven het hoofd hangen, behoeven wij niet op veel opheldering van hun houding in zake de Europese ontwikkeling te rekenen. Verkiezingen zijn voor hen bij uitstek een huiselijke aangelegenheid Binnenlandse Zaken heet bij hen „Home Affairs" en het woord huiselijk is hier daarom des te meer op zijn plaats en het buitenland raakt daarbij verborgen in de Kanaalmist. Pas na vorming van de nieuwe regering zal het weer zijn normale aandacht krijgen. En het lijkt nog de vraag of die wel gemakkelijk te vormen zal zijn. Mocht hetzij Labour, hetzij de oppositie slechts een zo kleine meerderheid in het nieuwe Lagerhuis be halen, dat er pracüsch niet mee te werken valt, dan zou de mogelijkheid van een Na tionale regering, samengesteld uit drie par tijen zoals Groot-Brittannië dié tijdens de beide wereldoorlogen heeft gehad zich opnieuw voordoen. De gedachte aan deze mogelijkheid schijnt vrijwat Britten aanlokkelijk voor te komen, misschien om dat men in oorlogstijd ervaren heeft, dat onder zulk régime zo grote samenwerking en eenheid in den lande bereikt werden. Ongetwijfeld was dat aan de oorlogstoe stand en niet aan de coalitie toe te schrij ven. De coalitie was immers gevolg van de oorlogstoestand, die om een vermaard woord van Troelstra uit 1914 te citeren het besef deed ontwaken dat de nationale noden de nationale geschillen overheersten. Het blijft dan ook de vraag of een Britse Nationale regering ook in vredestijd wel tot krachtige samenwerking en eenheid zou komen. Mocht Labour een nietige meerder heid behalen dan zou het wellicht eerst nog beproeven, daarmee te regeren. Mocht zulk klein voordeel aan de kant der oppositie liggen, dan zou Labour wellicht een uit nodiging tot het vormen van een coalitie afslaan. Het baat niet, op de gebeurtenissen voor uit te lopen met veronderstellingen. De bedoeling is, de mogelijkheden aan te dui den, waarbij de liberale successen in andere democratische landen opnieuw cp kans in het licht stellen, dat na de verkiezingen in Groot-Brittannië de liberale partij in dat land ondanks haar organisatorische zwakte zoveel zou winnen dat zij „op de wip" terecht zou komen. R. P. Vier doden bij vliegtuigongeluk te Washington Maandagavond is een vliegtuig van de Pennsylvania Central Airlines, dat met radar binnengeloodst werd, bij het vlieg veld van Washington in de Potomac rivier gestort. Van de 23 inzittenden zijn 19 gered. Canadese resolutie in de Veiligheidsgraad Dr. Van Royen: „Ook zonder de Veiligheidsraad zou het tot een overeenkomst zijn gekomen" LAKE SUCCESS, 12 December (ANP- Aneta). Generaal A. G. L. McNaughton, de Canadese afgevaardigde in de Veilig heidsraad, heeft Maandag een ontwerpre solutie ingediend met betrekking tot de Indonesische kwestie, toen de Veiligheids raad deze aangelegenheid weer in behan deling nam. In de ontwerpresolutie wordt eerst met voldoening gewag gemaakt van het speci ale rapport van de UNO-commissie, waarin de uitslag van de Haagse conferentie wordt gemeld. Vervolgens stelt de resolutie voor, beide partijen geluk te wensen met het be reiken van deze overeenkomst en de UNO- commissie te prijzen om haar. aandeel hierin door de aan de partijen verleende hulp. De resolutie begroet met vreugde de toekomstige instelling van de Verenigde Staten van Indonesië als onafhankelijke souvereine staat en verzoekt de UNO-com missie zich verder te kwijten van haar taak, die haar door de Veiligheidsraad is opgelegd en in het bijzonder toe te zien op het nakomen van de bereikte overeenkomst. Andrei I. Galagan (Oekraine) diende een voorstel van vijf punten in: 1. Nederland moet zijn troepen terug trekken tot de positie, die voor het begin van de militaire actie in December 1948 werd ingenomen. 2. Nederland moet de Indonesische po litieke gevangenen vrij laten. 3. Benoeming van een nieuwe commissie, samengesteld uit leden van de Veiligheids raad, om toezicht te houden op het nakomen van het in sub 1 en 2 vermelde. 4. Verbzoek. aan deze nieuwe commissie, binnen drie maanden voorstellen in te die nen, gebaseerd op de souvereine rechten van de bevolking. 5. De bestaande UNO-commissie moet worden Opgeheven. De Nederlandse afgevaardigde dr. J. C. van Royen prees de oveeenkomst van Den Haag en verklaarde, dat zijn regering „aan zienlijke concessies had gedaan en zich zelfs opofferingen had getroost om een evenwichtige overeenkomst te bereiken". Dr. van Royen legde de nadruk op het be lang van de Nederlandse bereidheid, 't ver zoek om lidmaatschap van de republiek onmiddellijk na de overdracht van de sou- vereiniteit te steunen. „Mijn regering is er diep van overtuigd, dat ook zonder de hulp van de Veiligheids raad en de door hem ingestelde commissie voor Indonesië een rechtvaardige en be vredigende, hoewel vermoedelijk énigszins van de huidige afwijkende overeenkomst bereikt zou zijn. Mijn land heeft de ernstige taak, alles te doen wat in zijn vermogen ligt om na nauw overleg met de regering van Indonesië de verwerkelijking in de practiik van het beginsel van zelfbestem ming te verzekeren". Dr. van Royen sprak een speciaal woord van dank tot de ver tegenwoordiger van de Belgische regering „voor de vriendschap en het opbouwende begrip, dat België in de vele afgelopen maanden steeds mijn land betoond heeft". L. N. Palar, leider van de Indonesische delegatie, verklaarde, dat de overeenkomst van Den Haag een „succesvolle" was. E)eze houdt in, dat „twee souvereine staten vrij willig overeengekomen zijn, op basis van gelijkheid met elkaar samen te werken", Vermoedelijk 25 doden bij vliegramp in Pakistan Een Dakota van de Pakistanse lucht vaartmaatschappij is op ongeveer 60 km van Karatsji, de hoofdstad van Pakistan, neergestort. Er waren' 21 passagiers aan boord. Men vreest dat alle inzittenden, onder wie twee generaals om het leven zijn gekomen. Naar Reuter nader meldt bestond de be manning uit vier personen. De twee gene raals zijn generaal-majoor Iftichar Chan en brigade-generaal Sjer Chan. De laatste was op weg naar New York om de secre taris-generaal van het Pak'istaanse kabinet bij te staan bij de besprekingen in de Vei ligheidsraad over Kasjmir. De eerste zou een cursus van het de fensie-college van het imperium in Enge land volgen. Het toestel, dat op weg was van Lahore naar Karatsji, stortte bij Joenjshai neer. aldus Palar. De Indonesische afgevaardigde zei, dat zijn regering op de conferentie in Den Haag concessies had gedaan, doch „deze concessies betekenen geen beper kingen van onze souvereiniteit". Chinees standje Als laatste spreker trad de Chinese ge delegeerde dr. Tsiang op die de Canadese resolutie steunde en de Ooekraine „niet constructief doch kwaadaardig" noemde. Hij berispte de Nederlandse gedelegeerde voor zijn opmerking over het werk van de Veiligheidsraad met betrekking tot de In donesische kwestie. „Al maakte dr. Van Royen er een toe speling op, dat een accoord tussen Neder land en Indonesië zonder de Veiligheidsraad mogelijk zou zijn geweest", aldus dr. Tsiang, „zou toch de openbare mening over de ge hele wereld in dal geval critischer tegen over het accoord hebben gestaan". De zit ting werd hierop tot 23 uur (Ned. tijd) Dinsdag verdaagd. Onbekende Dakota wierp voorwerpen uit boven Java BATAVIA, 13 December (Reuter). Het republikeinse leger heeft heden aan de Nederlandse commandopost te Garoet en waarnemers van de UNO medegedeeld, dat een geheimzinnige zwarte Dakota vorige week cylinders, vermoedelijk met wapens en ammunitie voor de Daroel-Islam-ben- den, in de bergen nabij Tjiamis heeft uitgeworpen. Een officier verklaarde voorts, dat de Daroel-Islam-benderi, die onlangs hun aantal nachtelijke aanvallen op republi keinse legerposten in West-Java hadden opgevoerd, vorige maand uit onbekende bron nieuwe wapens, waaronder Ameri kaanse automatische geweren, hadden ont vangen. In West-Java gaan geruchten, volgens welke uit het geheimzinnige toestel para chutisten sprongen. Deze zouden zijn neer gekomen in de buurt van Tasikmalaja. Bandjar en aan de Zuidkust van Sumatra. Dit is echter niet officieel bevestigd: Volgens ingelichte politieke en militaire kringen alhier "bestaan er zekere aanwij zingen, dat communistische elementen erin zijn geslaagd in de Daroel Islam-organi- satie te infiltreren. Het is bekend, dat-'officieren van de veiligheidsdienst op Sumatra en Java zich enige tijd heb.ben bezig g.ehoudëii met het nagaan van berichten inzake het smokkelen van wapens door de lucht, mogelijk met- machines uit Siam of de Philippijnen. Aanslag op Brits opperrechter in Afrika LONDEN, 12 December (Reuter). Het Britse ministerie van Koloniën heeft mee gedeeld, dat een aantal gewapende mannen Zaterdagochtend vroeg een aanslag hebben gepleegd op sir John Lucie Smith, opper rechter van Sierra Leone (een Britse kolo nie in West-Afrika). Sir John, die zich nog te bed bevond, werd door schoten gewond. De toestand van de getroffene is bevre digend. Verschillende personen zijn door de politie gearresteerd. Doodstraf geëist voor vijf beklaagden te Sofia De openbare aanklager heeft Maandag in het proces tegen ex-vice-premier Kostof en diens medebeklaagden de doodstraf geëist tegen vijf van de beschuldigden, namelijk tegen Kostof, Stephanof.-Tavlof, Petkof en Gevrenof, zo meldt Reuter. „Er kan geen genade zijn voor verraders, saboteurs en spionnen", aldus de eerste openbare aanklager Dimiter Georgief. Hij zei dat de beschuldigden hadden samen gezworen om Bulgarije van het vreedzame pad van het socialisme en van de zijde van de Sovjet-Unie af te dringen, zulks .volgens de instructies van de geheime diensten van Engeland en Am.erika. De samenzwering, die thans berecht wordt, is er een van een lange keten van samen zweringen tegen de volksdemocratieën, begonnen gedurende de oorlog met het plan-Churchill voor een tweede front op de Balkan. Dit plan is alleen gelukt wat Griekenland betreft, een land dat zijn onafhankelijkheid verloren heeft. „Maar", zo verklaarde de openbare aanklager met luide stem, „de Britten en Amerikanen wilden ook andere landen op de Balkan bezetten, zoals Joegoslavië en Bulgarije. Dit werd hun door het Russische leger verhinderd. Daarom begonnen zij na de oorlog tegen deze landen te complotteren. Ik moet er op wijzen, dat het aantal per sonen in dienst van de legaties van Enge land en Amerika in Bulgarije buitenge woon groot is. Wij vragen ons af wat al deze mensen, hier doen". Hij vervolgde: ,Toen de samenzweringen onder leiding van reactionnairen mislukt waren, ge bruikten de Anglo-Amerikanen hun agen ten in de leiding van diverse communisti sche partijen, die zij al vele jaren tevoren hadden kunnen huren. In Bulgarije hadden zij al hun hoop gevestigd op de voornaam ste beschuldigde Kostof en zijn groep. Zij werden geholpen door de kliek van Tito, die bestaat uit spionnen voor de geheime diensten van Engeland en Amerika. Met Tito hebben zij succes gehad, maar met Kostof ging de vlieger niet op". Hatfa antwoordt het Republikeinse parlement „De toestand in vier jaar weer normaal", zegt de premier BATAVIA. Het voorlopige Republi keinse parlement is Maandag bijeengeko men om het regeringsantwoord op de al gemene beschouwingen te vernemen. On der de waarnemers bevond zich de sultan van Siak, die kortgeleden in Djokja arri veerde met het doel om aansluiting van Siak bij de Republiek te verzoeken. Hatta verklaarde in zijn antwoord, dat het betoog van vele leden de resultaten van de Ronde Tafelconferentie niet raakte. De resultaten van de Ronde Tafelconfe rentie dienden slechts om een einde te maken aan de Nederlandse eis, dat Neder land souvereiniteit over Indonesië bezit. De regering en de Indonesische delegatie verlieten nimmer de proclamatie van 17 Augustus als basis van de strijd, aldus Hatta. Ten aanzien van de kwestie Nieuw Guinea zeide hij, dat dit vraagstuk zou worden opgelost door onderhandelingen tussen twee vrije souvereine staten. Neder land zou Nieuw Guinea aa'n geen andere staat dan de Indonesische republiek over dragen. Hatta bevestigde, dat het unie-statuut gebruikt wojdt als basis voor samenwer king. Het statuut is volgens Hatta geen grondwet, daar de nationale grondwet geen bindmiddel is van een internationaal ver drag. Het hoofd van de unie bezit, zo zeide Hatta, geen enkel recht en heeft slechts een symbolische functie. Daarom heeft het hoofd van de unie geen vetorecht, zo ver volgde hij en voegde er aan toe. dat het unie-hoofd geen hoofd van de Republiek Indonesië is. De Republikeinse premier zei verder, dat men niet moest vergeten, dat de Hef woord is aan Een optimist Ik moet wel op een bed van rozen liggen, want ik voel doornen in mijn vlees. aanwezigheid van vreemd kapitaal en vreemde arbeidskrachten in Indonesië een realiteit is, welke men niet zo maar kan liquideren. De aanvaarding van de finan- cieel-econoinische overeenkomst moest niet gezien worden als handhaving van de economie in Indonesië op liberaal-kolo niale grondslag, zoals in het verleden het geval was, maar als een bewijs „dat wij in staat zijn om het economisch program uit te voeren op basis van de artikelen 27 en 33 van de Republikeinse constitutie". De schuldenlast van de Republiek Indone sië van 4.3 milliard was „hoewel zwaar, toch wel te dragen" (hilariteit). De pre mier zette uiteen, dat men jaarlijks zestig tot negentig millïoen zal aflossen, terwijl de nationale rijkdom drie milliard bedraagt cn dat dus de aflossing slechts twee tot drie procent betekent. Hatta deelde mede, dat de Javase bank als circulatiebank haar werkzaamheden zal blijven verrichten tot door de volksvertegenwoordiging een bankwet is ingesteld. In de Java-bank zullen vertegenwoordigers van de Repu bliek opgenomen worden. Hatta dacht dat door hard werken de Republiek binnen vier jaar de normale situatie zou kunnen herstellen. In de grondwet van de Repu bliek is geen rasdiscriminatie opgenomen, en er wordt geen onderscheid gemaakt tussen de verschillende staatsburgers. De enige uitzondering hierop is, dat de presi dent van de Republiek een Indonesiër moet zijn, omdat het Indonesische volk de meerderheid vormt. Resolutie na bijeenkomst van het centrale comité Twee duizend Franse veteranenallen oor logsinvaliden, Hebben op de grote boule vards van Parijs gedemonstreerd voor hogere pensioenen. De betogers hebben bekend gemaakt, dat zij iedere Zaterdag zullen demonstrerentotdat zij hogere uitkeringen zullen krijgen. Een groep demonstranten op een der boulevards. De drie geredden dreven bewusteloos in zee toen zij door de „Cimbria" werden gevonden Het Deense schip „Cimbria" is Maandag avond met de drie overlevenden van de Nederlandse kustvaarder „Toornvliet" de haven van Calais binnengevaren. De be manning van de „Cimbria" heeft zonder resultaat gezocht naar de zes vermisten van de „Toornvliet". De drie overlevenden, de 26-jarige J. M. Bal uit Schevcningen, de 20-jarige H. de Wilde uit Rotterdam en de 17-jarige A. Dijkhuizen uit Scheveningen, vertelden de Nederlandse consul te Calais hoe de „Toornvliet" in de nacht van Zaterdag op Zondag in een storm op de Noordzee ver ging. Zij wisten niet hoe zij gered waren, In een fabriek voor het verven van textiel te Palerson, New Jersey Verenigde Staten), wordt gebruik gemaakt van atoomenergie. Zover bekend, is dit de eerste vreedzame industrie die met succes met atoomenergie werkt. Door het gebruik van UA-1, een uraniummengselis het mogelijk de stof langs foto-chemische weg te verven. Het uraniummengsel wordt bij een verjoplossing gevoegd cn geeft zo aan de stof een hoge gevoeligheid voor het fotografisch gedeelte van het proces. Bij dit proces gaal de stof door een aluminium kamerwaarin onder sterke lichtbronnen de „belichting" van de stof plaats vindt. Slechts een zeer kleine hoeveelheid radio actief materiaal wordt gebruikt, zodat de stoffen volgens de nieuwe methode geverfd, geen gevaar kunnen opleveren. Een overzicht van de nieuwe „atoomververij". In de fabriek worden tevens proefnemingen gedaan met het verven van plastic en ander materiaal. daar zij alle drie bewusteloos waren toen zij door de „Cimbria" werden opgepikt. De drie mannen waren weer volkomen op hun verhaal gekomen. De „Toornvliet", die in 1949 gebouwd werd, verliet Zaterdag Rotterdam met een lading lijnzaad voor Dublin. „Om ongeveer half twee Zondagochtend", zo vertelde de jongste van de drie, „toen wij op de Noord zee waren, woei er een harde wind uit liet Noorden. De zee werd zeer onstuimig. De lading lijnzaad ging schuiven en al gauw maakte het schip zware slagzij.' Het water begon in het ruim te lopen. Schipper Tho massen gaf bevel de redding gordels om te doen. Wij konden de reddingboten niet strijken vanwege de slagzij en moésten met de reddinggordels om in het water springen. Wij verloren allengs door het koude water het bewustzijn." De kapitein van de „Cimbria" ving de S.O.S-.-seïnen van de ..Toornvliet" op en trof het schip nog drijvend, doch verlaten aan. Het .opsporingswerk werd bemoeilijkt doordat men niet de beschikking' had over een schijniyerpeiv rtiaar zich met electrische lantaarns moest behelpen. Door de sterke wind en de golven waren de opvarenden van de „Toornvliet" ver uit elkaar gedre ven. Bal werd opgepikt na een half uur in het water gelegen te hebben, De Wilde na anderhalf uur en Dijkhuizen na een uur en drie kwartier. De „Toornvliet" zonk om 5 uur des ochtends. De „Cimbria" kon dooi de hoge zee geen reddingboten neerlaten en bleef nog enige tijd zoeken toen cie „Toorn vliet" gezonken was. Communistische partij in Indonesië verheft haar stem DJOKJAKARTA, 12 December (AFP). Het politiek bureau van de Indonesische communistische partij heeft voor het eerst openlijk zijn stem verheven, sedert de onderdrukking van de communistische op stand door de republikeinse regering in September 1948, en tot het Indonesische volk een „oproep voor nationale eenheid tegen hei imperialisme en het semi-impe- rialisme" gericht. In deze oproep verklaart de communisti sche partij, dat het het accoord van Den Haag voor het volk een zware last is en de vooruitgang van het land zal verhinderen. PARIJS, 12 December (United Press). De Franse communistische partij ondergaat op het ogenblik een intensieve zuivering. De actie schijnt zich in hoofdzaak te rich ten op plaatselijke en departementale lei ders, van wie een aantal beschuldigd wordt van „afdwaling", „opportunisme", „Tito- isme" en „Trotzkiïsme". Aan deze interne crisis werd Maandag voor het eerst openbaarheid gegeven in een uitvoerige resolutie van het centrale comité der communistische partij, dat Vrij dag en Zaterdag bijeen is geweest in Saint Denis, een voorstadje van Parijs. Het comité verlangt de uitstoting der „Titoïsteh" en „Trotzkiïsten". Communis- I tische organisaties van enkele departemen- ten werdén met name genoemd wegens het j ingebi'eke blijven bij de vervulling van de i opgelegde taak. Zo worden bijvoorbeeld de communisti sche organisaties in de departementen Aisne en Marne beschuldigd van gebrek aan energie, waardoor in deze districten de „internationale dag van de vrede" op 2 October mislukt is. Andere beschuldi gingen omvatten het achterwege blijven van demonstraties tegen de onlangs in Parijs gehouden conferentie der Atlanti sche pactlanden, onvoldoende actie tegen de productie ea export van wapens voor de oorlog in Indo-China. het niet opvolgen van de stakingsoproep voor de 24 uur staking op 25 November door de commu nistische ambtenaren, het binnendringen van politiemannen, TitoTsten en Trotzki- isten in de partij-organisaties en het „af dwalen" van de communistische partij leiders in de departementen Gironde, Somme, Aisne en Isère. De resolutie vermeldt geen namen van Weigert Engeland Amerikaanse wapensteun? Voorwaarden „niet zo erg bevredigend" Volgens functionarissen te Washington zou Engeland kunnen besluiten om niet in te gaan op het aanbod der Verenigde Sta ten van militaire uitrusting en voorraden in het kader van president Trumans be- wapenïngsprogram voor het buitenland. Zij verklaarden, dat sommige der hieraan verbonden voorwaarden „niet zo erg bevre digend" waren van Brits standpunt bezien en dat Engeland derhalve nog niet besloten had of het wel hulp op deze voorwaarden wenste te ontvangen. Zij voegden er echter aan toe, dat een desbetreffend besluit van de Britse regering geen invloed zou hebben op de nakoming van Engelands verplich tingen krachtens het Noord-Atlantisch ver drag. Het zou eenvoudig betekenen, dat Engeland zich zijn eigen wapens en mili taire uitrusting zou verschaffen zonder Amerikaanse hulp. Ook zou het besluit geen invloed hebben op Engelands dollarpositie, omdat de militaire uitrusting rechtstreeks naar Engeland zou worden gezonden. „Europa vaderland" De katholieke afgevaardigden die op de Europese cultuurconferentie te Lausanne aamyézig zijn hebben aan hun geloofsgeno ten over de gehele wereld een boodschap gezonden, waarin wordt verklaard: „Aan gezien de eenheid onder de Europese vol ken van het grootste belang is voor de vrij waring van de christelijke beschaving, ver zoeken de katholieke afgevaardigden de katholieken tijdens het Heilige Jaar. zowel in het openbaar als in het privé-leven. al hun invloed aan te wenden om een nreuwe geest van vaderlandsliefde en verknocht heid aan de Europese gemeensofcap op te wekken. Zij hopen dat de christenen met n iet-katholieke overtuiging zullen hande len in dezelfde geest van verantwoordelijk heid en dat de christenen van Oost-Europa hun gebeden en inspanningen zuilen offe ren, opdat de Voorzienigheid het uur van de eenheid onder de volken van de Europese gemeenschap bespoedige". Blijkens een mededeling van de Rijks luchtvaartdienst is het vliegveld Eelde tot nader order voor het luchtvaartverkeer ge sloten. leiders, die uitgestoten of berispt zijn, maar het feit dat de partij het nodig heeft geoor deeld districten te noemen waar de leiders in hun plicht tekort zijn geschoten doet veronderstellen dat een dergelijke zuivering wel degelijk heeft plaats gehad of aan de gang is. De Franse communistische leider Maurice Thorez heeft bij de'sluiting van de zitting van het centrale comité der Franse com munistische partij een beroep op de leden gedaan om „zonder aarzeling te strijden voor de door de partij aangegeven politiek tegen iedere opportunistische of sectarische afwijking", aldus het Franse partijblad „l'Humanité". De publicatie van deze rede, die twee pagina's in „l'Humanité" beslaat, wordt in Franse politieke kringen beschouwd als een afdoende tegenspraak van de berichten gedeeltelijk veroorzaakt door zijn afwezig heid van de laatste vergadering der Comin- form dat Thorez niet langer het erkende hoofd van de Franse partij was. Het geld wordt duurder „Het geld wordt duurder". Dat zegt de winkelier en die kan het weten, want hy ziet hoe aan de andere kant van de toon bank de dubbeltjes weer een paar keer worden omgedraaid. „Het geld wordt duurder", zegt de ober wanneer de gasten zijn fooi weer haarfijn tot 10 procent gaan uitrekenen. „Het geld wordt duurder", zeggen de bioscoop-directeuren, de bloc-menkoopman en de melkboer. En gij zegt het hen na, want de waarheid, van dat gezegde voelt ge steeds klemmender in de pijnlijke plaats, die 's mensen portemonnaie nu eenmaal is. Maar er zijn duizenden mensen, voor wie het geld eenvoudig niet duurder kan worden. Mensen die al jaren met zorg vuldig beknibbelen op iedere cent die uit gegeven wordt zich net precies op dat hele smalle kantje langs de afgrond van het tekort in evenwicht moesten houden. En nu het geld steeds duurder wordt, zou den zij dat evenwicht wel eens kunnen ver liezen, tenzij Gij hen de helpende hand toesteekt. Zij zijn die duizenden naamlozen, die dag in dag uit met angst en vrezen naar de gesleten plekken in de kleren van hun kinderen kijken. Mensen die voortploete- ren in deze moeilijke tijden zonder ooit ook maar een één extra'tje, één meevaller tje te hebben. Zij zijn de Stille Armen. Wanneer gij uzelf eens -een extra'tje ontzegt en uw .Kerstgave voor deze mede burgers die achterop dreigen te raken, afzondert, dan is er ook voor hen in deze tijd een meevaller. Eigenlijk niet eens een extra'tje. want zij zullen uw gave be steden aan dingen, die gij misschien als normale levensbehoeften zoudt qualifice- ren. Wat kleren' om weer netjes voor den dag te kunnen.komen of wat kolen voor dc kachel. Wacht er niet te lang mee, want uw goede voorbeeld kan anderen stimuleren. ZACHTER WEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins- S dagavond tot Woensdagavond, opge- maakt te 10 uur: jj Meest zwaar- bewolkt met nu en dan enige regen of motregen. Matige, langs de kust af en toe vrij krachtige wind tussen Zuid en West. tijdelijk echter flink afnemend. Zachter vooral in de nacht en ochtend. 14 December: Zon op 8.40 uur. onder 16.28 uur Maan op 1.33 uur. onder 13.28 uur Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 13 December: Hoog water: 9.14 en 21.46 uur. Laag water: 4.27 en 16 56 uur. Woensdag 14 December: Hoog water: 10.19 en 22.55 uur. Laag water: 5.33 en 18.06 uur. L

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1