HOEST? Shoop Scnncnui Hoe het bouwvolume voor 1950 verdeeld is Verliezen in Indonesië Opnieuw te Veisen bouw van bepleit een tunnel Woensdag 7 ^^eember 1949 De „Wederopbouw" heeft getracht een basis te vinden voor het acuut woningtekort. Maar is zij daarin geslaagd? De colleges van Gedeputeerde Staten in de verschillende provincies hebben het bouwvolume voor 1950 verdeeld. In verschillende streken van ons land is men onvoldaan over de toewijzing. Dit geldt niet alleen het aantal woningen op- zichzelf, maar ook het systeem dat bij die verdeling 'is toegepast. Daarom zijn wij naar het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting gegaan om informaties. Wat thans bereikt is Allereerst hebben wij gegevens gevraagd over het aantal woningen dat'sinds de oor log gebouwd is. Deze opgaaf loopt tot 1 October 1949. Daarnaast hebben wij vermeld het aan tal woningen dat op die datum in uitvoe ring was. Tellen wij die beide cijfers op, dan krij gen wij dus het aantal woningen dat klaar is of klaar komt in de loop van het eerste half jaar van 1950, zonder dat rekening gehouden is met het bouwvolume voor 1950. 1 Oct. '49 In aan gereed bouw Totaal Noordholland (zonder Amsterdam) 6.120 3.800 Amsterdam 1.321 1.700 Zuidholland (zonder Den Haag en R'dam) 6.303 3.900 Den Haag 851 2.900 Rotterdam 3.956 4.400 Groningen3.251 800 Friesland 3.146 800 Drente 3.637 900 Overijsel 4.764 2.200 Gelderland 10.917 4.600 Utrecht 2.908 1.500 Noord-Brabant 15.346 4.400 Zeeland 4.903 1.700 Limburg 9.055 3.900 Daarop werd het acute woningtekort als volgt berekend: Percentage Aantal tekort woningen in 't land Noordholland (zonder Amsterdam) 20.759 8.33 Amsterdam 21.128 8.48 Zuidholland (zonder Den Haag en R'dam) 28.175 11.29 Den Haag 21.319 8.55 19.328 7.76 8.764 3.52 Friesland 6.273 2.52 Drente 7.501 3.01 Overijsel 16.339 6.55 29.476 11.83 Utrecht 14.997 6.02 Noord Brabant 26.535 10.65 Zeeland 3.888 1.56 Limburg 24.747 9.93 Totaal 249.229 100.— Het acute woningtekort Totaal 76.483 37.500 113.983 land wordt dus door de Wederopbouw op dit moment geraamd op 249.229. Op die basis werden de 32.000 woningen waarop voor lopig in 1950 gerekend kan worden ver deeld. De minister hoopt dat er zoveel nieuwe 9.920 woningen gebouwd kunnen worden dat 3.021 dit acute tekort in 9 jaar kan worden weg- I gewerkt. 10.2081 De vraag rijst of het nu aangenomen 3.751 I systeem van verdeling inderdaad een goe- 8.356de basis is. Het opmerkelijke is namelijk 4.2511 dat, toen men op het departement trachtte 4.537 I het zelfde systeem ook op de gemeenten 4.537 I toe te passen, bleek dat dit niet mogelijk 6.964 j was. Steekproeven wezen namelijk uit dat 15.517 j er dan gemeenten zouden zijn die zoveel 4.408 huizen toegewezen zouden krijgen dat er 19.746 een teveel zou komen, terwijl er ook ge- 6.603 1 meenten waren die vrijwel geen huizen 12.955 toegewezen zouden krijgen, hoewel er toch een tekort is. Op het departement wordt dit verklaard door de omstandigheid dat zulke bereke- Uit dit staatje blijkt dus dat op 1 October ningen wel kunnen toegepast worden voor 1949 sinds de oorlog 76.483 woningen ge bouwd zijn. Er zijn er thans 37.500 in aan bouw, zodat aangenomen kan worden dat midden 1950 het aantal voltooide woningen tot 113.983 geklommen zal zijn. De opgaven over de Noord-Oostpolder zijn hier niet onder. Nemen wij die er bij dan wordt het totaal 115.000. De verdeling van 32000 woningen voor 1950 Voor 1949 werd het bouwvolume door de minister zo verdeeld dat er naar gestreefd werd, dat na 9 jaar het woningtekort in de verwoeste gebieden op één peil zou staan met dat in de overige delen van het land. Die gedachte werd voor 1950 weer op gegeven. De minister heeft over de verde ling advies gevraagd van een der vele com missies die de Wederopbouw 'en Volkshuis vesting heeft. Die werd aangevuld met drie vertegenwoordigers van de Vereniging van Nederlandse gemeenten, namelijk uit de provincies Zeeland, Limburg en Groningen. Nu werd de verdeling gebaseerd op het acute woningtekort. Ter beoordeling daar van werd aangenomen de samenwoningen die moeilijkheden opleveren. Inwoning van afzonderlijke personen werd buiten be schouwing gelaten, evenzo samenwoningen van twee gezinnen zonder kinderen. Alleen dus als er gezinnen samenwonen waarvan één of beide kinderen hebben, werd van acuut gesproken. Die gegevens kon het Centraal Bu reau voor de Statistiek verstrekken op grond van de Volks- en Woningtelling die op 31 Mei 1947 gehouden is. Het was even wel nodig dat die gegevens, die al jaar oud waren, gecorrigeerd werden om te ko men tot de toestand zoals die nu moet zijn. Er werd daarom rekening gehouden met verhuizingen, geboorte en sterfte en ook met het aantal woningen dat sinds de oor log gebouwd is. Deze gegevens werden alleen vastgesteld voor de provincies en ook voor de grote steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, omdat die immers een afzonderlijk bouwvolume krijgen. provincies en grote steden, maar dat zij niet kunnen gelden voor minder grote ste den en dorpen. Daarom werden de colleges van Gede puteerde Staten van de provincies vrijge laten in de verdeling van het bouwvolume. Zou het evenwel niet beter zijn geweest zich af te vragen of nu gebleken was dat de toewijzing op grond van het gevonden acute woningtekort niet kon opgaan voor de gemeenten het toegepaste systeem wel juist is? Daarover volgt nog iets meer in een vol gend artikel. De „Doros" van de K.N.S.M. bij Florida's kusf vergaan Acht opvarenden gered i Het 921 ton metende Nederlandse mo torschip „Doros" van een rederij te Am sterdam zou Maandag ontploft, in brand gevlogen en gezonken zijn, volgens een radio-bericht van de 10.180 ton metend! Amerikaanse tankboot „Sparrows Point" dat door een radio-station in Baltimore i: opgevangen. De tankboot heeft acht ledei der bemanning, die in een reddingsboo bij de kust van Florida werden aangetrof fen, opgepikt. Naar een andere reddingsboot met zes man aan boord wordt gezocht, meldde de kapitein van de tankboot. Een van de ge redden had zware brandwonden opgelo pen. De „Doros" vertrok 8 December uit New York naar Port au Prince op Haïti. De „Doros" is eigendom van de Konink lijke Nederlandse Stoomvaart Maatschap pij en in 1939 gebouwd. Volgens de kustwacht te Miami telde de bemanning van de „Doros" 24 koppen, toen het schip op 8 December uit New York naar Haiti vertrok. Hef bestuur van Nieuw-Cuinea Er zal een gouverneur worden benoemd Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp-machtigingswet Nieuw Guinea. In de Memore van Toelichting verklaart de regering dat het overleg ter Ronde Tafel-conferentie er toe geleid heeft, dat bij de overdracht van de souvereiniteit over Indonesië het gebied van Nieuw Guinea daaronder niet begrepen zal zijn. Binnen een jaar na de overdracht van de souvereiniteit over Indonesië zal het vraagstuk van de staatkundige status van Nieuw Guinea worden bepaald door on derhandelingen tussen de Verenigde Staten van Indonesië en het Koninkrijk der Ne derlanden. Tot zolang dient te worden voorzien in een afzonderlijke bewindvoe ring in Nieuw Guinea waarbij kan worden afgeweken van de wet op de staatsinrich ting van Indonesië. Het is noodzakelijk op korte termijn aanvullende regelingen te geven, waar voor de normale parlementaire procedure in de uitzonderlijke omstandigheden, wel ke tot onverwijld handelen kunnen nopen, te tijdrovend moet worden geacht. Voorts dient te worden voorzien in de uitoefening van het algemeen bestuur. De Gi'ondwet voorziet niet in de uitoefening van het algemeen bestuur in een deel van Indonesië zodat aangenomen kan worden, dat de wetgever vrij is daarin te voorzien. Voorgesteld wordt het bestuur op te dra gen aan een door de Koningin te benoe men gouverneur. Veertien Joegoslavische militaire en consulaire ambtenaren met drie vrouwen en drie kinderen zijn na een blokkade van hun huis, die zestien uur duurde, door gewapende leden van de volkspoliticuit de Russische sector van Berlijn verdreven. Op een paar kledingstukken na moesten zij alles achterlaten. De vluchtelingen hebben een onderkomen gevonden op het Joegoslavische consulaat in de Britse sector van Berlijn. De Joegoslavische consul kapitein Mirko Pandurovic - hielp de slaapplaatsen voor de vrouwen en kinderen in orde maken. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indo nesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 2 December 1949: serg. H. J. F. Lyppens, Terneuzen. Kon. Ned. Ind. Leger: Gesneuveld 5 Augustus 1949, na vermis sing op 4 Augustus 1949: Soend. sold. 2e kl- inf. Oip; sold. Ie kl. infie H. L. Keygers. Gesneuveld 9 November 1949: Soend. sold. 2e kl. inf. Adjoe; sold. 2e kl. inf. F. H. Soekias. Gesneuveld 15 November 1949: Chin. sold. 2e kl. inf. Song Kiem Siok. Allen afkomstig uit Indonesië. Vragen over de suikerprijs Het Tweede Kamerlid de heer Stapel kamp (A.R.) heeft aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening gevraagd: „Is het juist, zoals is bekendgemaakt, dat de aangekondigde verlaging van de suikerprijs om „technische redenen", geen voortgang zal vinden? Wil de minister mededelen waar die „technische redenen" in bestaan? Moet uit.de bedoelde bekendmaking worden op gemaakt, dat de regering maatregelen in uitzicht stelt zonder zich vooraf te hebben vergewist of deze technisch uitvoerbaar zijn?" Aflossing schatkistpapier met vijftig millioen gulden De biljettencirculatie vertoont weer een inkrimping. Van 2996,4 millioen is dé om loop, blijkens de weekstaat van de Neder landse Bank per 12 December, gekomen op 2952,7 millioen gulden. De deviezen- positie is iets verbeterd: de totale vorde ringen óp het buitenland namen met 8 millioen toe tot 735,7 millioen. De Local Currency-rekening. die vier weken lang gehandhaafd bleef op 642,7 millioen, is aangegroeid tot 656,7 millioen gulden, waartegenover de andere vrije saldo's met 30 millioen gulden zijn ver minderd tot 361,3 millioen. Schatkistpapier is met 50 millioen gul den afgelost en daarmede verminderd tot 1.750.000.000 gulden. Psychologie voor ouders Het Centraal Instituut voor Psychologie- onderwijs heeft besloten met ingang van Januari 1950 een speciale cursus voor ouders te organiseren. Aan deze cursus over kind en gezin verlenen verschillende docenten in de kinderpsychologie hun medewerking. De cursus wordt te Amster dam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Haarlem gehouden. TWEEDE KAMER Minister Spitzen: „Problemen der vervoers- coördinatie zullen wel nooit op te lossen zijn" (Van onze parlementaire redacteur) De debatten in de Tweede Kamer waren Dinsdagmiddag weinig opwindend. De be groting van het Zuiderzeefonds ging er zonder hoofdelijke stemming door, nadat minister Spitzen onder meer kenbaar had gemaakt, evenzeer als de Kamer ver wonderd te zijn geweest over publicaties omtrent de plannen ten aanzien van de eerstvolgende inpoldering van het IJsel- meer. Veertien dagen geleden was het des betreffende rapport met advies van de Zuiderzeeraad bij hem binnengekomen. Hij had nog niet voldoende tijd gehad om zijn eind-oordeel te vormen. Bij de begroting van het staatsvissers- havenbedrijf te IJmuiden klaagde de heer DeHartog (V.V.D.) over een tekort aan geschoold personeel bij dat bedrijf, hetgeen volgens de minister onder meer een gevolg was van het feit, dat velen militaire dienst in Indonesië vervullen. Door de gewijzigde omstandigheden zal in dit opzicht de situa tie verbeteren. Het debat over Verkeer en Waterstaat verschafte de heer ZegeringHadders (V.V.D.) gelegenheid te protesteren tegen het feit, dat de particuliere ondernemers op het gebied van touring-auto's ten achter Een Republikeinse inspecteur van politie in de nieuwe uniform. Het gehele politie personeel zal een schild op de rechter arm dragen met de woorden: Polisi Negara Republik Indonesia. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 14 DECEMBER Gebouw St. Bavo: Dierenbescherming, filmvertoning, 8 uur. Ged. Oude Gracht 47: „De eeuw van Christus", 8 uur. Luxor: „Met voorbedachte rade", 18 j„ 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Gij zult niet stelen", alle leeft.. 2.15. 4.30. 7 en 9.1o uur. Spaarne: „Vermis ten", 14 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De geveltourist", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ninotc'nka", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De zwarte pijl 14 j„ 2 4.15, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 15 DECEMBER Frans Halsmuseum: Haarlems Kunst Ge meenschap. duo Nap de Klijn (viool) en Alicr Heksch (piano). Kreisgebuis: Brits-Israiv afdeling H-a 'cm i--ir,g ri?. .;<-rg. s Bioscopen: en a\ Kain en Abel In de Amsterdamse Diamant-beurs is in het afglopen week-end een Natio naal Vredescongres gehouden, waar onder meer een aantal sprekers uit hel voornamelijk Oostelijke buiten land enige edelstenen van hun betoog trant liet schitteren. Tot de gedelegeer den, die voor dit nationale congres waren uitgenodigd, behoorden ook vier Russen, die Zondag op Schiphol aan kwamen. Het hoofd van de delegatie, professor A. Palladin, bleek zelfs bereid een verklaring af te legen. „Wij be schouwen ons land, de Sovjet-Unie, als de machtigste vredesfaetor ter wereld", zo meldde deze Paladin op bescheiden toon. Om teleurstelling onder de andere deelnemers aan de competitie te voor komen voegde hij daar echter aan toe: „Wij weten dat wij in de strijd voor de vrede niet alleen staan. Het Nederlandse volk bevindt zich aan onze zijde". Nadat hij de opstelling aldus bepaald had, ver trok hij met medeneming van zijn mede-gedelegeerden, mevrouw Koez- netsowa, de heer Stjipatsow (winnaar van de Stalinprijs) en de heer Wolilkin in de richting van Amsterdam. Het was wél jammer voor hen, dat het Congres inmiddels al afgelopen was. Zij zijn nochtans van zins om veertien dagen in ons land te vertoeven en wij hopen nu maar dat er niemand zo is aangestoken door de algemene neiging tot critiek op de keuze-commissie van de KNVB, dat hij deze Rissische heer Herberts zijn mening gaat zeggen over zijn toekennen van de linksbuitenplaats aan Nederland, want dan kon het in- stede van een stopperspil-systeem wel eens tot de opstopper-pil-methode ko men. Deze Russische gasten zullen nochtans met vreugde hebben vastgesteld dat er hier te lande enige veelbelovende junio res zijn. Een viertal leerlingen van ULO en'andere inrichtingen van onderwijs kwam op het congres namelijk met ernstige feiten voor de draad. „Op slinkse wijze wordt er op de scholen fascistische propaganda gemaakt en op gehitst tegen de vredelievende volken. Mussolini en Franco heten fermè kerels en alle Russen barbaren". Dat zeiden zij. Het viel ons eerlijk gezegd wat tegen, dat deze jongelieden met hun scherp opmerkingsvermogen verzuim den het algemeen gebruik op de Neder landse scholen te signaleren om de leer krachten met het vertrouwde „Heil litler" te begroeten. Een uitei'st belangwekkende redevoe- ;ng werd voorts uitgesproken door .xevrouw Fuckikova, die helemaal uit 'sjechoslowakije was gekomen om te eggen: „Ik heb mij in Moskou kunnen vertuigen van het grootse vredes-of- msief dat Sovjet-Rusland de laatste iren voert. Zijn bondgenootschap en ijn vriendschap verzekeren ons de rede, verzekeren ons onbaatzuchtige ïulp en het is ons een groots voorbeeld :i de socialistische opbouw". En Bertus ;.and-"n. secretaris van de EVC. was ;p zijn best toen hij op verzoenende toon aan alle oorlogophitsers een „ge nadeloze en doeltreffende afrekening" beloofde. Daar hadden deze heren toch werkelijk niet op durven rekenen. De klap op de vuurpijl kwam echter van de afgevaardigde Claessens, die uit België was toegesneld om hem af te steken. Hij zei: „Houdt de oorlogsdrij vers in de gaten. Want als Kain geweten had, dat zijn broers en zijn zusters van zijn moordpogingen op de hoogte waren, dan had hij nooit Abel gedood". Ja als Kain en Abel broers en zus ters hadden gehad Paal boven water „De vondst van het zogenaamde nieuwe doek van Han van Meegeren in zijn villa te Nice is zuiver bedrog!" al dus verklaarde onlangs de Belgische kunstkenner Jean Decoen de geleer de, die hardnekkig vol blijft houden, dat de vroeger aan Vermeer toegeschre ven doeken inderdaad van Vermeer afkomstig zijn. „Reeds enkele maanden geleden heb ik in een artikel bekend gemaakt, dat het mij niet zou verwon deren indien professor Coremans op nieuw met een sensationele ontdekking kwam. Toen was het mij namelijk al bekend, dat mevrouw Van Meegeren samen met professor Coremans naar de villa te Nice zou vertrekken, waar zij tot 1939 met haar man heeft gewoond. Tevens werd mij bericht, dat de reis zou geschieden met een soort kampeerwa gen, waarin een geheime bergplaats was aangebracht. Het staat voor 'mij daarom als een paal boven water, dat het pas ontdekte doek van zeer recente datum is en in Nederland vervaardigd werd door een leerling van Han van Meegeren om vervolgens naar Nice te worden gesmokkeld". De heer Decoen herinnerde er aan dat tijdens het proces Van Meegeren door de Nederlandse recherche in de bewuste villa een zeer grondig onder- zoek is ingesteld en dat men nauwelijks mag aannemen, dat deze ex-varen speur ders een doek van enige vierkante meters over het hoofd hebben gezien. Berust de ontdekking van professor Coremans op werkelijkheid, aldus deze pleitbezorger van Vermeer, dan zou de politie een brevet van onbekwaamheid verdienen. Onmiddellijk togen wij op onderzoek uit, want wij vonden dit eerlijk gezegd een krasse beschuldiging vooral dat van die kampeerwagen, maar dergelij ke dingen zijn doorgaans lastig te ach terhalen. Nu kennen wij slechts één discipel van wijlen Han van Meegeren en dat is de schildei'-criticus Adrianus Interim, een zo bescheiden meixs dat hij al zijn publicaties met het verklein woord Ad ondex-tekent. Deze woont in één van die tweedimensionale gx-achten- huizen, die alleen uit een voorgevel schijnen te bestaan, omdat al hetgeen zich daarachter bevindt een meer of minder schuine hoek met de i-ooilijn vormt. Onze eex-ste indruk gaf Decoen gelijk, want er stond een paal boven water. Een gewone meerpaal. Want Vermeerpalen bestaan niet. Adje, zoals wij hem in de wandeling noemen, deed ons zelf open. De wind stoeide een beetje met zijn slordige wenkbrauwen. In de vestibule lag een enox-me puinhoop. „Kom binnen", zei hij zonder zich één ogenblik te bedenken in de gebiedende wijs enkelvoud, „maar pas op de stenen. Die zijn uitgelokt dooi de firma Holkema en Warendorf. Daar ga ik straks ruiten mee ingooien als mijn tegenstandex-s zeggen, dat ik met de pen niet meer genoeg kan stinken. Daar heb je het al, dachten wij met de ons eigen slagvaardigheid, want dat citaat heeft hij gestolen uit een gedicht van Vestdijk. In het atelier bleek ons op slag dat wij inderdaad het spoor van de mysti ficatie gevonden hadden. Een van de muurzijden werd geheel in beslag ge nomen door een „Laatste Avondmaal" en tegen de drie andere stond schots en scheef het emballage-materiaal: lang werpige platen triplex. „Voorlopig is dit de laatste vervalsing", vei'klaarde Ad Intei-im plechtig. „Die hou ik als reserve voor in geval van nood. Als er in de kunst met een gx-ote k geen eer is te behalen, dan moet je het in de kunst met een grote handigheid proberen". Met een verse kroontjespen veran- dei-de hij iets aan de craquelure en ver volgde toen op vertrouwelijke toon, terwijl hij zijn handen aan de grijze voorschoot reinigde. „Overigens wordt de operatie-Vermeer zo langzamerhand stopgezet. V/ij gaan nu met Van Gogh beginnen, al was het alleen maar om de heren deskundigen in Amerika, die het zo goed weten, wat meer sten-en en strepen van onzekerheid te laten zien. Waarom zouden we de kunstschatten daax-ginds niet wal verrijken, bijvoor beeld als dank voor de Marshall-hulp? Als ze die doeken van ons nou toch mooi vinden, wat zou het dan?" Hoewel wij tot dusver geen woord hadden kunnen uitbrengen, zwegen wij thans. Ad Interim voelde onze beduusd heid als het-ware met de klompen aan en begon onmiddellijk over koetjes en kalfjes te praten, hetgeen hem op de gedachte bx-acht of cr ook met de navol ging van Paulus Polier niet wat te ver dienen zou zijn. Geld of eer, dat bleek hem om het even. Wij hielden de adem in bij het ver nemen van zo'n vermetel plan en namen overhaast de vlucht naar de werkelijk heid. Per slot van rekening heeft nie mand iets aan een denkbeeldige ge tuige als er straks een tweede proces Van Meegeren' mocht losbarsten. Ook dat staal als een paal boven water. Hoge vazen Die oude stijve toren, hoog in de blauwe lucht, waar Louis Davids één van zijn populairste gezangen aan wijd de en die nu al drie eeuwen lang de keizerlijke kroon van Maximiliaan ten hemel heft, wordt sinds maanden door een houten halsband belet om neer te zien naar het menselijk gekrioel op de Wéstermarkt. De Jordaners vragen zich af waarom hun „lange Jan" aldus door stoirmrs Het Vrije Toneel begint Donderdag avond in het Centraal Theater een reeks vertoningen van het blijspel „Zomer in December" van James Liggat met in de voornaamste rollen Cor Ruys, Nel Koppen, Wim van den Brink en Gijsbert Tersteeg. In de kleine zaal van het Concert gebouw laat Juana op 15 December dansen zien van JavaKorea en de Philippijnen begeleid door op gra- viofopnplaten vastgelegde authen tieke muziek. De zanger Mack Harrell werkt mede aan het abonnementsconcert van hedenavond onder Eduard van Beinum. Hij brengt onder meer de Lieder eines fahrenden Geséllen" van Mahler ten gehore. Dit program ma wordt morgen herhaald. Vrijdag- In de hoofdstad uif avond bespelen Ethel Bartlctt en Rae Robertson twee vleugels in de grote zaal van het Concertgebouiv voor de kunstkring „Voor Allen". In de Bachzaal treedt Woensdag avond de pianist Sas Bunge op met werken van Fauré, Poulenc en Ravel. In het gebouw van de British Coun cil aan de Herengracht concerteren Vrijdagavond Eric Hope en het Röntgenkwartet. Zij vertolken onder meer composities van Arthur Bliss en B. van Dieren. In de Stadsschouwburg leidt de diri gent Charles Bruck op 16 December een uilvoering van de opera „Car men" van Bizet, waarin Lidy van Veen, Greet Koeman en Sternen Jongsma de belangrijkste rollen ver vullen, De Hollandse Aquarellistenkring ex poseert in het Stedelijk Museum tot 2 Januari werk van eigen leden en van de vooraanstaande Zwitserse schilder Ernst Morgenthaler. In het zelfde gebouio is ook een tentoon stelling van kunst uit Rotterdam. wordt bekneld en tot een „dooie Piet" gemaakt. Reparatie is best, zeggen ze in de Willemsti-aat, maar d'r zit geen voortgang in. Nu moet men tot goed begrip van de zaak weten dat er op do bovenste trans vier enorme vazen (van 3 m. 25 per stuk) als decoratie stonden te dienen. Deze waren echter totaal vermolmd en door de wormen aange- wreten. Slechts één exemplaar van dit edele kwartet heeft het transport naar het verbetex-huis overleefd. Dat zou allemaal nog tot daar aan toe zijn, als er maar voldoende oud-gx-enenhout en loodbedekking te vinden was om nieu we te fabriceren. Eilacie, hoe de ge meentelijke experts ook het land door kruisen, het is nergens te koop, zelfs niet tegen betaling van de twintigdui zend harde guldens, die de raad voor de •.anschaf van nieuwe vazen beschikbaar stelde. De moraal van deze geschiedenis luidt: hoge vazen doen veel stof op waaien. worden gesteld bij de spoorwegen, die door invoeging van extra-treinen gelegenheid krijgen hele ladingen passagiers te vervoe ren die bijvoorbeeld internationale wed strijden in het stadion willen bezoeken. 'sAvonds hield mr. Van der Feltz (C.H.) een warm pleidooi voor handhaving van het vrij vervoer over de Wester-Schel- de, waarbij de heer Cornelissen (V.V. D.) zich aansloot, die verder met klem aan drong op hervatting van de werkzaamheden aan de bouw van de tunnel bij Veisen. Uit breiding van de veerdienst met een ver bouwde Moerdijkpont was slechts een lap middel. Zij die ten Noorden van het Noord zeekanaal wonen bevinden zich bijkans op een eiland. Zowel voor Noord- als Zuidhol land is het, gezien het drukke verkeer door het kanaal, hai-d nodig dat de tunnel er ten spoedigste komt. Ir. Posthumus (Arbeid) meende, dat het tempo van de wetgevende arbeid bij het departement van minister Spitzen te langzaam was. Hij begreep wel, dat men te maken had met de moeilijkheid der tegen strijdige belangen van de verschillende verkeersgroepen, doch door te lang met deze te praten gebeui-t er niets. Intussen heeft ook de Kamer mede schuld, want vrees voor „koude nationalisatie" weerhoudt velen mee te werken aan een behoorlijke verkeersordening. Toen er zeventien sprekers het hunne hadden gezegd, rekende minister Spitzen hun voor-, dat indien hij alle geuite verlan- gens zou verwezenlijken dit zou neer komen op extra-uitgaven van 141 millioen gulden. Veel positiefs kreeg men niet te horen van de bewindsman, die verklaai-de dat alle moeilijkheden, welke de vervoers- coördinatie in de weg staan, wel nooit op losbaar zullen zijn. De ministei-, die zelf over eigen ai-beidspx-estaties niet tevreden was, gaf te kennen dat hetgeen hij bij zijn optreden als minister aan wetsontwerpen had gevonden, te schematisch was, te veel van bovenaf geregeld. Overigens wees mr. Spitzen er op dat men in Engeland, waar nationalisatie van het verkeerswezen be staat, met de coördinatie niet sneller of beter is opgeschoten dan hier. Woensdag zal de minister de verschil lende sprekers nader beantwoorden. Zodra de plannen tot drooglegging van het IJselmeer verwezenlijkt zullen zijn en dat duurt nog wel ettelijke jaren zal er een vijftal polders zijn, te weten de reeds in 1930 gereedgekomen Wieringer- meerpolder, de Noord-Oostpolder, die in 1942 gereedkwam en verder de Ooster polder, de Zuiderpolder en de Westerpoldex'. Waarschijnlijk zal het eerst worden begon nen mét de Oosterpolder, die 50.000 ha groot zal worden en omstreeks 1960 gereed zal zijn. Het kaartje laat de drie étappes zien. waarin de - totstandkoming onzer twaalfde provincie zich verder zal voltrek ken. Er worden plannen gemaakt voor grote verkeerswegen. Dwars door de nieuwe ge bieden zal er een korte verbinding komen tussen Amsterdam, Leeuwai-den en Gro ningen. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard: De vennootschap onder de firma „Werf Energie", gevestigd te Haarlem, kantoor- houdende aldaar aan de Spaarnwouder- straat 41. en ae vennoot: Casper Adrxaan Boon, wonende «e Haarlem. Rembangstraat 19. Rechter-commissaris: mr. -J. H. H. Hülsnxann. Curator: mr. A. A. Th. Boender, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van:Jan de Vries, expediteur, wonende te R°vorvi:x- Mor.v^ct°instraaf 28

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5