Complimenten en wat wensen ALPINO'S SCHINDELER oor het college uit de raad SLEUTEL WEG 2 uoudsb kaas croquantjes Fris - Keiler Macdonald Een genot raor 't oog... Amsterdamse Beurs QKort en Bondig De man Wot;:, .a# i4 öei't'mht1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant 4 Zandvoortse begrotingszitting De leden van de Zandvoortse raad hebben gisteravond op de begrotingszitting: gelegen heid gekregen hun verlanglijstjes voor het komende jaar te presenteren en gelukkig is de vrees voor de omvang van hun betogen die dit college dezer dagen een vaderlijk vermaan van de burgemeester opleverde ditmaal ongegrond gebleken. Mogelijk was 't meeste kruit al verschoten op de agenda punten die aan de begroting voorafgingen, maar in ieder geval legden de raadsleden zich bjj hun algemene beschouwingen een prijzenswaardige beperking op, zodat alle sprekers om half twaalf hun beurt hadden gehad. Een woord van lof voor het college kon er bij iedereen echter royaal af. De zitting werd daarna verdaagd tot heden middag twee uur. De meeste desiderata kwam van de Partij van de Arbeid, die bij monde van mevr. Mol en de heer Sijtsma aandrong op de stich ting van een nieuwe kraamkliniek, een nieuwe kleuterschool in Noord, een wijk huis in Noord, nieuwe boeken voor de bi bliotheken der lagere scholen, een extra leerkracht voor de UX.O., een nieuw ver zorgingstehuis voor ouden van dagen en een aula op de begraafplaats. De „zekerheid van de wieg tot het graf" werd dus op de voet gevolgd. Het was mevr. Mol die op de kraamkliniek, het tehuis voor de oudjes en de aula aandrong. Zij completeerde haar wensen met het voorstel om de hele bevol king door te laten lichten. De wensen op onderwijs- en jeugdwerkgebied kwamen van de heer S ij t s m a. die voor het eerst in de raad sprak en aankondigde dat hij zijn aandacht voortaan voornamelijk op dit terrein wil richten. Lange tenen De heer Van der Werff, die namens de Protestants-Christelijke groep sprak, roemde de samenwerking in de raad. Vooral die met de Katholieke fractie laat niets te wensen over, zei hij (de heer Siegers (K.V.P.): „Nou, nou"). Hij wees burge meester Van Fenema op de lange tenen waarmee de Zandvoorters naar zijn zeggen zijn uitgerust en sprak de hoop uit dat de burgervader spoedig de zachte pit in de stekelige bolster zou weten te vinden. Als speciale wensen noemde hij het instellen van het ambtsgebed op de raadszittingen en de aanleg van de boulevard. De heer T a t e s (V.V.D.) maakte het kort. De samenwerking tussen college en raad achtte hij uitstekend. Ook hij stelde als dringende eis dat de boulevard vóór het komend seizoen gereed moet zijn. Hij op perde verder het voorstel om aan de Stich ting '40-'45 een jaarlijkse subsidie van 250.te verlenen. Minder vrolijk Somberder geluiden liet de heer Blom (C.P.N.) horen. Hij stelde de toestanden in de „socialistische landen" aan de badplaats ten voorbeeld en noemde ter staving van zijn adviezen de te hoge tarieven van de Spoorwegen, de toeneming van de t.b.c. en de stijgende werkloosheid. Wanneer er iets voor Dames, Heren en kinderen f 2.25 Voorradig in de kleuren: donkerbruin, geel, beige, groen, lichtgrijs, rood, licht blauw en marine blauw. GEN. CRONJéSTRAAT la-lb - TEL. 16045 (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 13 December 1949. ONDERTROUWD: 13 Dec., J. W. du Rieu en W. M. Schreuel. GEHUWD: 13 Dec. G. P. J. van de Wiel en A. C. T. Dolfing. BEVALLEN van een zoon: 10 Dec., A. M. J. DijkzeulKuijk; 12 Dec.. M. C. Marchand Uiterrr.ark; J. E. W. de Wildt—Kraan; J. H. van der HeijdeStaal; G. Hamar de la Bret- honièreKnopers. BEVALLEN van een dochter: 11 Dec., C. Krammer—van Bruggen; 12 Dec., A. Hen driksvan IJsselmuiden; J. M. Heiliegers Verhallen; M. de JagerElberse; A. G. Kui- kenga—de Lang; 13 Dec., C. E. C. Hooft— Habich. OVERLEDEN: 10 Dec., S, C. Blesgraaf— Junge, 89 j., Westerhoutpark; C, Driesten— van der Jagt, 60 j., Fuhropstraat; A. van der Meij, 73 j., van Zeggelenstraat; P. Tijdgaat. 78 j.. Zwaluwstraat: J. W. Stier, 84 j., Zomer- vaart; 11 Dec., E. C. P. de Meijere, 51 j., Raamvest; J. Kuvener, 71 j., Herensingel; G. Neuman, 91 j., De Costastraat; G. Troost—de Ruiter, 83 j., Meeuwenstraat; G. Verhoeven, 45 j.. Scheepmakersaijk; 12 Dec.. A. Helle- kamp. 74 j., Iordensstraat: W. J. A. Brons, 78 j., Westerhoutpark; J. M. Angenent—Ge'o- hardt, 88 j., Aelbertsbergstraat; T. Hoekstra, 72 j.. Kenaustraat. gedaan zou kunnen worden om op de door het aardappel-aaltje aangetaste percelen iets anders te verbouwen, aardbeien bij voorbeeld, zou hem dat dankbaar stemmen. De heer Web er (Algemeen Zandvoorts Belang) betreurde het dat hij in de lijst van de geprojecteerde objecten de restauratie van de kerktoren niet had aangetroffen. Hij vroeg voorts meer parkeerruimte. Een politiek referaat over de uitsluiting van communisten uit de raadscommissies kwam van ir. Van Kuyl (Arbeid). Hij meende dat de communisten door hun ge drag het recht op respect voor hun over tuiging hadden verloren. Van dit, van dat De heer Siegers (K.V.P.) kwam met een gevarieerde sortering opmerkingen. Hij haalde onaangenaamheden van de C.H.U. aan het adres van de K.VJP. tijdens de ver kiezingen up, zeide de kordate leiding van de burgemeester te waarderen' en vroeg hem aanbevelingen van de Katholieke Actie betreffende strandkleding in overweging te nemen. Ook verzocht hij om een parkeer terrein voor kampeerwagens. Zijn partijgenoot, de heer Lindeman, hield een somber betoog over de begroting. De raadsleden komen nu wel met allerlei kostbare wensen, zei hij, maar er moet rekening mee gehouden worden dat alleen rendabele objecten in deze tijd verantwoord zijn. De heer Koning (A.Z.B.) sloot de rij van sprekers met een klaagzang over de nog steeds niet gearriveerde zieken-auto en vroeg herkeuring van de „vermoeide" aardappel-percelen, omdat hij zich niet aan de indruk kon onttrekken, dat Wageningen hier en daar met de pet naar de eerste keu ring had geworpen. Burgemeester Van Fenema kondigde aan, dat hij hedenmiddag de raadsleden zou antwoorden. TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" (Adv.) Heemstede 25 Jaar in gemeentedienst Op 16 December hoopt de heer G. J. Krui- derink, ambtenaar ter secretarie, de dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar in dienst der gemeente Heemstede is getreden. Na aanvan kelijk bij Openbare Werken werkzaam te zijn geweest, werd hij met ingang van 1 Januari 1936 overgeplaatst naar de secretarie. Hoewel het de jubilaris wegens huiselijke omstandigheden niet mogelijk is te zijnen huize gelukwensen in ontvangst te nemen, zal het hem toch die dag, gezien zijn bekend heid in de gemeente, niet aan belangstelling ontbreken. De huldiging door zijn collega's geschiedt op 16 December des avonds in het Raadhuis. Velsense gemeenteraad had geringe resultaten De gemeenteraad van Velsen heeft Dins dagavond geruime tijd gediscussieerd over de verlaging van het schoolgeld voor ge woon lager, voortgezet lager en uitgebreid lager onderwijs, maar tenslotte werd het gehele voorstel naar de komende begro tingszitting verwezen. Hetzelfde lot trof de naamgeving van Velsens nieuwe hoofd straat, waarover de vroede vaderen het zo oneens waren, dat de stemmen staakten. Een communistische interpellatie over de moeilijkheden in het trawlvisserijbedrijf van IJmuiden werd in de kiem gesmoord omdat de raad haar niet toestond, zodat het enige concrete resultaat der vergadering behalve de diverse hamerstukken be stond uit de vaststelling der voorwaarden waaraan een woningvereniging moet vol doen om een voorschot uit de gemeentekas te ontvangen. Doortrekking Dompvloedslaon gaat nog niet door Gedeputeerde Staten hebben hun goed keuring onthouden aan wijziging van de gemeentebegroting van Bloemendaal 1949, betreffende het uittrekken van een bedrag van 31.500 voor kosten van doortrekking van de Dompvloedslaan. Het verdient naai de mening van B. en W. van Bloemendaal aanbeveling tegen het besluit van Gede puteerde Staten bij de Kroon in beroep te gaan, omdat van het goedkeuringsrecht een onjuist gebruik is gemaakt. Onthouding van goedkeuring aan een begrotingswijzi ging moet gegrond zijn op bezwaren tegen de begroting zelf. Bezwaren, welke be trekking hebben op het beleid van het ge meentebestuur buiten de begroting om, mogen volgens B. en W. niet leiden tot het onthouden van goedkeuring. Voorge steld wordt beroep in te stellen tegen de beschikking van Gedeputeerde Staten. van de MECOLA FABRIEK HAARLEM f 0.95 per blik bij Vroom Dreesmann, Afd. Levensmiddelen 't Kaaspaleis, Zijlstraat 84. (Adv.) Het werk der reclassering Mr. M. Stokvis, secretaris van de Reclas- seringsraad, heeft Dinsdagavond op een bij eenkomst van de sectie reclassering van „Humanitas" in het gebouw van de Maat schappij Tot Nut van 't Algemeen een in leiding gehouden over het werk der re classering. Hij herinnerde er aan dat de Reclasseringsraden in 1915 de werkzaam heden zijn begonnen, hoe er in de loop der jaren gewerkt is en welke reorganisaties tot stand gekomen zijn per 1 Januari 1948, toen de reclasseringsregeling van kracht werd. De werkzaamheden van de raad zijn thans zeer uitgebreid. Vroeger waren deze vrijwel beperkt tot het opstellen van de ad viezen wanneer over voorwaardelijke in- vryheidsstellingen moest worden beslist, benevens het indelen van het celbezoek. Na 1 Januari 1948 werd eerst de arbeid van de commissie van voorlichting uit de reclas- seringsinstellingen aan de raad overgedra gen en vervolgens kwamen er nog bij de nazorg voor alle gedetineerden met een straf van meer dan drie maanden, het toe zicht op het celbezoek en de controle op de kwartaalrapporten betreffende onder toe zicht staanden. Mr. Stokvis deelde mee, dat voor kantongerechtszaken ook het advies van de reclassering kan worden ingewon nen. Dat achtte hij een gelukkig verschijn sel. Vele gezinnen zijn reeds geholpen en in het bijzonder dacht spreker aan het uit brengen van advies na liet opmaken van proces-verbaal bij dronkenschap. Uitge bracht werden in 1948 565 rapporten tegen over 468 in het jaar 1947. Spreker zeide, dat het aantal in 1949 minder groot is. De 565 rapporten betreffen 583 strafbare fei ten, waarvan 510 misdrijven waren en 73 overtredingen (kantonrechter)67.2 procent betrof vermogensdelicten, 22 procent eco nomische overtredingen, 9 procent zeden delicten, 1,4 procent aggressieve delicten. De conclusies van de rapporten waren 304 (53,9 procent) voorwaardelijke straf, 34 (6 procent) gemengde straf, 25 (4,4 pro cent) jeugdgevangenis, 43 (7,6 procent) seponeren, 14 (2,5 procent) boete, 16 (2,9 procent) psychiatrisch onderzoek en 1 (0,2 procent) ter beschikkingstelling. In 127 ge vallen (22,5 procent) moest volstaan wor den met het geven van inlichtingen. Mr. Stokvis gaf over deze werkzaam heden nadere toelichting. Naar zijn mening moet de mogelijkheid voor oud-gedetineer den om bewijzen van goed zedelijk gedrag te verkrijgen, weldra in het hele land ko men open te staan. Dit mag niet, zoals nu het geval is, beperkt blijven tot enkele ge meenten. De burgemeester van Haarlem verleent ten deze medewerking, maar in de randgemeenten worden nog geen bewij zen van goed gedrag afgegeven. Na afloop dankte de heer F. S. Noordhoff, voorzitter van de sectie, mr. Stokvis voor zijn inleiding. Afdeling Chr. Grafische Bond bestaat vijf en dertig jaar Op 16 December komt cle afdeling Haar lem yan de Nederlandse- Christelijke .Gra fische'Bond in het gebouw St. Bavo in. vergadering bijeen ter herdenking van het vijf-en-dertigjarïg bestaan der afdeling. Na in 1910 te zijn opgericht werd de afde ling in 1912 weer opgeheven. In 1914 werd zij echter opnieuw opgericht met een ledental van acht. Voorzitter was de heer P. Jukes, die de functie bekleedde tot 1941. toen de bezetter het werk der Christelijke vakbeweging in handen wilde nemen en de vakbeweging zich ophief. Na de bevrij ding werd het werk voortgezet. De heer Jukes was inmiddels gepensionneerd en afgetreden als voorzitter. Een nieuw be stuur, onder voorzitterschap van de heer D. A. J. Spek trad op. Aan het werk van de N.C.G.B. heeft veel gedaan wijlen de heer J. Piso, die van 11 Mei 1920 - met een korte onderbreking - tot aan zijn overlijden op 13 April 1948 bestuurslid was, eerst als tweede, later als eerste secretaris. Het bestuur bestaat thans uit de heren D. A. J. Spek, voorzitter, J. C. Allard, secretaris, A. Brunekreef, penningmeester. J. Dam, G. H. N Gei-mans, H. de Jong en mejuffrouw L. de Graaf. Op de feestvergadering zullen het woord voeren de heren Joh. Con jong, bondsvoor zitter van de N.C.G.B. en P. Jukes, oud voorzitter der afdeling. HAARLEM - JANSWEG 43 Elektriciteit op elk gebied Centrale Verwarming en Oliestook Sanitair en loodgieterswerken (Adv.) Gysbert Japicx speelde „In Tizeboel" Als u niet weet wat ,,In Tizeboel" bete kent, dan mogen we u verklappen dat dit de Friese titel is van het welbekende blij spel ,,'n Wespennest" van Henk Bakker. De heer G. Burgy heeft er een Friese be werking van gemaakt en daarbij kans ge zien, deze van zoveel „locale kleur" te voorzien, dat men ook in dit opzicht tegen deze bewerking weinig bezwaren kan heb ben, al is het af en toe toch wel te merken, dat men niet met een oorspronkelijk Fries toneelstuk te maken heeft. De toneelgroep van de Friese Vereniging Gysbert Japicx in Haarlem, die Dinsdagavond „In Tize boel" in de Stadsschouwburg opvoerde, is er echter uitstekend in geslaagd op het toneel een typisch Friese sfeer te schep pen en dat is opzichzelf reeds een prestatie. Wij mogen ons ditmaal ontslagen ach ten van de gebruikelijke vermelding van de inhoud van dit blijspel, omdat de oor spronkelijke versie hier ter stede reeds talloze opvoeringen heeft beleefd. Trou wens, het zou onmogelijk zijn hier een op somming te geven van de vele vermakelij ke verwikkelingen, die zich drie bedrijven lang voordoen en die dan ook tot gevolg hadden dat er ,.tige lake" is. Aan deze vrolijkheid was vooral het echtpaar Sloep debet, dat kostelijk gespeeld werd door het echtpaar Van der Velde, wiens verdienste het was, dat het zich hoedde voor charge ring. Maar ook de overige medewerken den komt stuk voor stuk de eer toe, dat zij dit Friese wespennest volkomen aanneme lijk maakten. Gedegen rolkennïs maakte het mogelijk het voor dit stuk noodzake lijke vlotte tempo steeds vol te houden. „In moaie joun mei in fleurich stik", dat was de algemene opinie van de honder den Friezen en Friezinnen, die aan deze voorstelling veel genoegen hebben beleefd. Kersttentoonstelling geopend Ir. J. H. Kouwenhouven, directeur van het Gemeentelijk Energiebedrijf heeft Dinsdagmiddag in de toonkamers van het bedrijf aan de Gedempte Oudegracht de driedaagse Kersttentoonstelling van de af deling Haarlem van de Nederlandse Vrou wen Electriciteitsvereniging officieel ge opend, nadat de presidente der afdeling mevrouw R. van de Noord-Magré het doel van de tentoonstelling had uiteengezet. De heer Kouwenhoven zeide, dat de vereni ging een belangrijke taak heeft te vervul len, zowel ten aanzien van de „huishoud kunde" der leden, als voor de energiebe drijven. Hij wenste de dames veel succes toe. Bij de opening waren aanwezig ir. W. Snellen, directeur van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf Noordholland en afge vaardigden van vrouwenverenigingen. De tentoonstelling is vanmiddag en mor genmiddag nog te bezichtigen. Inwijding van een complex woningen De R.K. Coöperatieve Bouwvereniging St. Jozef zal haar nieuwe complex van 85 woningen aan en nabij de Vondelweg Zon dagmiddag 13 December inwijden. De officiële overdracht der woningen zal daarna geschieden in de woning Jeph- tastraat 38. In LauerdaleFlorida (Verenigde Staten), wilde men het Kerstmannetje voor de afwisseling dit jaar eens per parachute laten arriveren, met het resultaat dat men hierboven ziet. Vader Kerstmis" belandde in de hoogspanningsleidingen en moest daar blijven hangen, totdat het feest comité hem bevrijd had. Tot zijn gezag onder de jeugd had het avontuur niet veel bijgedragen, maar een succesnummer werd het wel. Als de storm voorbij is, gaan strandvon ders langs de zee in de kustplaatsen zoekqn naar geld en voorwerpen van waarde die tijdens het zomerseizoen in het zand ver loren zijn en die nu doof het woelige water wellicht weer naar de oppervlakte gebracht zijn. KI3K NIET LANGER tegen die dichte suitedeuren! Vraagt eens vrijblijvend prijsopgave voor glas in lood- deuren bij ATELIER C. SCHMIT GASTHUISYEST 13 - TELEFOON 16914 (Adv.) Een Kerstbal De amusementsvereniging „De Melodis- ten" organiseert op Zondagavond 18 De cember in het Concergebouw te Haarlem een Kerstbal met diverse attracties, waar van de opbrengst ten bate van de Stille Armen is. Medewerking verlenen: hét dansorkest „De Melodisten' in nieuwste bezetting onder Henk van Montfoort; de Zingende Dwazen Dip en Dop; het Ha- waiiangezelschap „De Miami's" en de con férencier Harry Moors. De leiding van het bal heeft de Amsterdammer C. G. Nibbe- link. DRIE CONCERTEN DOOR „HAARLEMS TRIO" Onder het motto „goede muziek in een stijlvolle omgeving" geeft Haarlems Trio (bestaande uit Jan Hoeben, viool, Onno van de Klashorst, cello en Fred Luyken, piano) drie concerten in de Renaissance- zaal van het Frans Halsmuseum. Het eer ste daarvan heeft plaats op Zaterdag 17 December. Het programma vermeldt be halve werken van Beethoven en Schubert ook het tweede trio van de te Aerdenhout woonachtige componist Hans Bunge. Aan het tweede concert (op 19 Januari) wordt evenals aan het derde op 30 Maart) medewerking verleend door Henk Koper, altviool en Ru Otto, klarinet. KERSTWIJDINGSAVOND. Op Zaterdag 17 December wordt een Kerstwijdingsavond gehouden in het ge bouw van de Evangelische Broederge meente aan de Parklaan,verzorgd door Overveens Dameskoor onder leiding van Cor Igesz met medewerking van de solis ten Kitty Nederkoorn (sopraan), Bets Nederkoorn (orgel), Henk de Graaf (fluit), H. van Huizen en J. P. J. Stenger (viool). Behalve oude Kerstliederen uit Nederland en Frankrijk worden er werken uitgevoerd van Bach, Lubeck, Locatelli en Flor Pee- ters. ADVERTENTIE wordt al Uw koperwerk, gepoetst met 1INCOL POETSEXTRACT Vraagt Uw leverancier. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 302% 300 245% 2441/2 239i/2 184'Z 1841/, 135 Nederlandse Ford 283 Nederlandse Kabel 298 v. Berkei's Patent 120 Scheepvaart-Unie. H7i/2 1451/2 Holl.Amerika Lijn 160 Deli Maatschappij 134% 133% H. V. A 147% 148^ A'dam Rubber 131 x 132 Ned. Handel Mij. 159 N.-I. Handelsbank 100 Billiton My. II 270 BINNENLAND Het gemeentebestuur van Gendringen heeft Gedeputeerde Staten van Gelderland bericht er niet mede accoord te kunnen gaan dat in de plaatselijke politieverordening een clausule wordt geschrapt, waarin met be trekking tot de eerbaarheid der kleding bij het zwemmen wordt gezegd dat de beoorde ling berust bij B. en W. Dat de rechter de beoordeling in handen zou hebben acht men in Gendringen niet juist. By Kaalte wordt Vrijdag een nieuw weggedeelte voor het verkeer opengesteld. Tot dusverre moest het doorgaande verkeer de nauwe kom van Raalte volgen, waarbij men twee overwegen moest passeren. Het provinciaal electriciteitsbedrijf „De IJsselcentrale" te Zwolle zal het Twents Cen traal Station voor Electrische Stroomleve- ring overnemen. Hierdoor komt de gehele elektriciteitsvoorziening in Overijssel in handen der overheid. B. en W. van Den Haag stellen cle raad voor met de Rijkspostspaarbank een geld lening van tien millioen gulden aan te gaan tegen een rente van 3'A pet. per jaar. De lening zal dienen voor consolidatie van vlot tende schuld. Indien men om gezondsheidsredenen naar het hooggebergte moet, zo deelt het ministerie van Sociale Zaken mede, is het raadzaam bij voorkeur een verblijfplaats in Oostenrijk of in Frankrijk te kiezen. Voor Zwitserland kunnen deviezenvergunningen voor dit doel slechts in zeer beperkte mate worden verleend. ïn de heden gehouden trekking der Staatsloterij is de prijs van f 25.000 gevallen op nummer 18420. Te 's Hertogenbosch is overleden notaris H. Worst, in de ouderdom van 79 jaar. De rechtbank te Arnhem heeft de bosbaas A. H. te Angerlo, die gepoogd heeft, zijn vrouw te vergiftigen, conform de eis tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Nederlandse Zionistenhond heeft telegrafisch bij de secretaris-generaal der Verenigde Volken geprotesteerd tegen het besluit. Jeruzalem te internationaliseren. In Arnhem is de 27-jarige monteur P. W. aangehouden die ervan wordt verdacht, begin December in Den Haag een moord aanslag gepleegd te hebben óp de 34-jarige koopman T. van R. De 27-jarige echtgenote van de koopman is eveneens aangehouden. Zij wordt verdacht van medeplichtigheid aan de poging tot moord. De Zeeuws-Vlaamse Tramweg Maat schappij heeft besloten na afloop van de suikerbietencampagne ook het goederenver voer per tram op te heffen. Het personen vervoer was reeds geëindigd. 'Er rijden nu autobussen. De ambassadeur van België, de heer E. Graeffe, heeft Belgische onderscheidingen uitgereikt aan enkele Nederlanders. De heer H. van Walsum, lid van de raad van bestuur der N.V. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven, werd benoemd tot officier in de Kroonorde van België, de heren F. A. Picard en J. C, Grootenhuis, respectievelijk direc teur van Ougree's Handelmaatschappij te 's Gravenhage en agent van de „Union Com- merciale de Metallurgie" werden benoemd tot ridder in de Kroonorde van België. HAARLEM EN OMGEVING Mr. P. H. F. Bijl de Vroe, die zoals ge meld is. Woensdag 21 December het feit hoopt te herdenken, dat hij vijftig jaar geleden promoveerde tot doctor in de rechtsweten schap te Leiden, verzoekt ons mee te delen, dat hij die dag niet thuis hoopt te zijn. Vanmiddag is voor het gebouw van het Marine Hospitaal te Overveen beëdigd als luitenant-ter-zee-arts lie klas koninklijke Marine reserve dr. J. J. H. Vrijdaghs. De Commissaris der Koningin in Noord holland zal Donderdag 22 December geen audiëntie verlenen. Zondagavond 18 December wordt in de Immanuelkerk Van Egmondstraat, Haarlem Noord, een Kerstwijding gehouden. Spreker is ds. G. Koch. Het kerkkoor der Ned. Herv. Gemeente „Schoten", onder leiding van de heer L. J. van Mëchelen, verleent medewer king. Organiste is mevrouw G. Schaap- Middag. Aan ir. G. Hofstede te 's Gravenhage, ïs op zijn verzoek wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd met ingang van 1 Januari 1950 eervol ontslag verleend als inspecteur-generaal van het Nijverheids onderwijs, met dankbetuiging voor de gedu rende een reeks van jaren aan den lande be wezen belangrijke diensten. Ir. Hofstede was voor zijn benoeming tot inspecteur-generaal directeur van de Middelbare Technische School te Haarlem. Een zevenjarig jongetje, dat gisteren plotseling en zonder uitkijken de Rijksstraat weg overstak, werd door een auto gegrepen en tegen de grond gesmakt. Met een hersen schudding en enige schaafwonden aan hoofd en benen moest hij naar het Joannes de Deo- zïekenhuis worden overgebracht. Ds. H. Pol, oud-miss. predikant van de Geref. zendingsbond ontving een beroep van de Ned. Herv. Gem. van Wilnïs. Ds. L. Blïjdorp, Geref. predikant te Hil- legersberg-Terbregge heeft voor het beroep naar Aalsmeer bedankt. De afdeling Haarlem en omstreken van het Algemeen Nederlands Verbond houdt Maandagavond in de voorzaal van restaurant Brinkmann een bijeenkomst, waarop de heer A. C. van der Sande Lacoste zal spreken over „De tocht van Willem Barendsz, Jacob van Heemskerck en Jan Corneliszoon Rijp naar de Noordelijke IJszee in 1596 en de over wintering op Nova-Zembla". De Bond van Oud Stoottroepen, afd. Haarlem, zal op Zaterdag 17 December zijn laatste contactavond van dit jaar houden in gebouw „Cultura". Aan de rijksuniversiteit te Groningen is geslaagd voor het candidaatsexamen genees kunde mej. J. van Dam te Aerdenhout. FEUILLETON die zijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels •tl) Haar stem onderbrak zijn gedachten. „Ik ben er werkelijk van overtuigd, dat het leven van meneer William Eversley ernstig gevaar loopt". Hij stond op en scheen plotseling grote haast te hebben. „Ik ben laat en moet voortmaken. Wel, ik geloof, dat het 't beste is. dat u uw zin krijgt. Als altijd. Zegt u Frank maar precies wat u wilt, dan wordt er wel voor gezorgd". Juffrouw Silver glimlachte hem toe. „U bent altijd zo vriendelijk voor me". Toen de deur, na een hartelijke hand druk, achter hem gesloten was, merkte Frank Abbott met een plagend lachje op: „U hebt hem zenuwachtig gemaakt. Hij vindt U een soori tovenares en kan uw methoden niet in overeenstemming bren gen met de officiële, waarbij men moor denaars liever vrij laat rondlopen dan ze op ongebruikelijke wijze in te pikken". Juffrouw Silver keek hem afkeurend aan. „M'n beste Frank, wat 'n onzin!" HOOFDSTUK XXX. Het was Zaterdagavond even na zessen toen de telefoon rinkelde in juffrouw Sil ver's zitkamer. Ze nam de hoorn op en hoorde een onbekende mannenstem met een spoor van landelijk accent zeggen: „Kan ik even met juffrouw Silver spre ken?" „Daar spreekt u mee". „Juffrouw Silver, de particuliere detec tive?" „Ja." „U spreekt met Tattlecombe, Abel Tatt- lecombe", vervolgde de stem. „Zegt u dat iets?" „Ja zeker, meneer Tattlecombe". Aan het andere eind van de lijn streek Abel een hand door zijn dikke grijze haar. Aangezien hij juffrouw Silver's adres niet wist, had hij haar uit moeten zoeken uit een hele rij Silver's in het telefoonboek, en er was dus de mogelijkheid geweest, dat hij de verkeerde had uitgezocht. Hij voelde zich opgelucht, dat hij het juiste nummer had gekozen en zijn toon werd iets vlotter. „Dan bent u dus degene, over wie me vrouw Smith me verteld heeft, mevrouw William Smith bedoel ik". Juffrouw Silver kuchte. „Heeft ze met u over mij gesproken?" „Ja, inderdaad. Ze werkt hier bij mij. Dat heeft ze u, denk ik, wel verteld. Ze kwam me vragen, of ze een vrije middag mocht hebben om naar u toe te gaan". „Ja, meneer Tattlecombe?" „Wel, ik vond dat goed. Ik mag mevrouw Smith graag. Ze maakt zich zorgen over haar man en dat doe ik ook. Ze vertelde me, dat ze al eerder bij u geweest was, maar weer met u wilde gaan praten. Ze noemde uw naam, maar geen adres, en ik moest dus in het telefoonboek zoeken om u te vinden. Het zit zo, dat ik een en ander te vertellen heb, waarin u, lijkt me, wel geïnteresseerd zult zijn". „Ja, meneer Tattlecombe?" Abel streek weer met zijn hand door zijn haar. Hij kon zich niet indenken, wat Abby ervan zeggen zou. Maar dat kwam er ook niet op aan. Er zijn dingen, die je voor je moet houden, en andere die je niet voor je mag houden. Daar had je Abby, die een en ander niet had kunnen ver zwijgen, en hem ermee opgeknapt had. Maar hij kon er ook niet mee blijven zit ten. Zijn geweten stond dat niet toe. Je kunt niet met mensenlevens spelen, en hij was niet van plan te zwijgen over wat Abby hem verteld had. Hij zei vastbera den: „Er zijn dingen, die u moet weten, maar ik ben momenteel niet in staat naar u toe te komen, omdat mijn been pas uit het gips is. Zou het u mogelijk zijn hier bij mij te komen?" Juffrouw Silver kuchte. „Natuurlijk is dat mogelijk, meneer Tattlecombe", ant woordde ze. vriendelijk. Abel hing de tele foon op en voelde, dat hij nu niet meer terug kon. Hij was naar beneden gegaan, om in de verlaten winkel te telefoneren. Hij kon de trap afkomen, als hij 't heel langzaam aan deecl, trede voor trede, en niemand hem haastte. Voordat hij begon te telefoneren, was hij de winkel en de werkplaats even rond gestrompeld. De dokter had gezegd, dat hij zijn been zoveel mogelijk moest ge bruiken en dit was een goede oefening. De nieuwe houten beesten vond hij prach tig. Hij keek juffrouw Cole's boeken in en was zeer tevreden. Toen juffrouw Silver klopte, zoals hij haar gevraagd had te doen, liep hij naai de deur, om deze te openen en hoewel hij nog stijf liep, hoefde hij toch niet meer als een invalide te hinken. Wat hij voor zich zag, maakte een zeer gunstige indruk op hem. Meneer Tattlecombe wist, wat een „dame" was. En juffrouw Silver was dat in zijn ogen. Ze kleedde zich precies zoals zijn zuster Abby. Haar kleren waren ouder en niet van zulk prima materiaal, maar toch waren ze van hetzelfde soort als Abby placht te dragen. Keurig netjes, was het woord ervoor. Precies zoals bij een oudere dame paste. Wat hij gedaan zou hebben, als de vrouwelijke detective die hij op goed geluk in het telefoonboek had uitgepikt, op hoge hakken, met korte rokken, poeder en lippenstift, en een ciga- ret in 't hoofd, bij hem binnen was komen wandelen, valt onmogelijk te zeggen. Ge lukkig werd hem echter zo iets bespaard. Toen ze boven kwamen, waren ze in staat elkaar in het lamplicht van de zit kamer nog beter op te nemen, en weder zijds was de indruk gunstig. Juffrouw Silver's oordeel was: Een aardige, keurige oude heer". Toen ze beiden in een stoel zaten en meneer Tattlecombe's been op de juiste wijze was geïnstalleerd, heerste er even stilte. Dan begon meneer Tattlecom be: „Het is erg vriendelijk, dat u hebt wil len komen". Juffrouw Silver lachte op charmante wijze en mompelde: „Niet in 't minst". Abel vervolgde: „Het zit zo, dat ik erg veel met William Smith op heb. Hij is zo goed als een kleinzoon voor me. Ik heb mijn eigen kleinzoon in een gevangen kamp in Duitsland verloren, en als één man de plaats van een ander heeft inge nomen, dan is dat William, en hij heeft zelfs méér dan dat gedaan. Zijn vrouw is bij u geweest. Ze heeft u waarschijnlijk al verteld, hoe ik werd neergeslagen en hoe dat William ook is gebeurd, terwijl hij naderhand ook nog bijna onder een voorbijrijdende bus geduwd werd, toen hij op een vluchtheuvel stond". „Ja, dat heeft ze me verteld". Opnieuw heerste er stilzwijgen. Het duurde nu langer voordat Abel vervolgde, terwijl hij met zijn ronde blauwe ogen in grote ernst Juffrouw Silver aankeek: „Mijn zuster heeft vanmiddag bij me thee gedronken". Juffrouw Silver boog haar hoofd en zei niets. „Ze heet mevrouw Salt, mevrouw Abby Salt, en woont Selby Street no. 176". Juffrouw Silver knikte. Abel vervolgde: „Daar logeerde ik, toen ik uit het ziekenhuis kwam, en daar maak te ik net testament, waarin ik de zaak aan William Smith vermaakte. En nadat hij me daar opgezocht had, werd hij neerge slagen". Hij hield even op en voegde eraan toe: „Tot tweemaal toe gebeurde dat". Juffrouw Silver kuchte. „Mevrouw Smith vertelde me een en ander". Abel keek opgelucht. Hij wreef langs zijn rechteroor en vroeg: „Heeft ze u sook verteld over Emily Salt". „Ja". Abel plantte zijn handen op zijn knieën en barstte uit: „Hoe m'n zuster Abby het al die jaren met haar heeft volgehouden, gaat m'n verstand te boven. Maar het gaat zo niet langer, en dat heb ik haar van middag gezegd. Ze kan veel beter in een inrichting opgeborgen worden zei ik dan vormt ze geen gevaar voor andere mensen. En Abby had dit keer, bij uitzondering, hierop niet veel in te bren gen, ze beweerde alleen dat Emily hoge koorts had gehad en niet precies wist wat ze zei". Met de haar aangeboren gave om on middellijk het belangrijkste uit een ver haal naar voren te brengen, vroeg juf frouw Silver: „Kwam uw zuster bij u om u iets te vertellen, dat juffrouw Salt tij dens haar ziekte had gezegd?" Abel knikte. „Ze had influenza en lag te ijlen", zei hij met een somber gezicht. Juffrouw Silver, die kaarsrecht op' de smalle ouderwetse' stoel zat, klemde haar handen in haar schoot ineen, terwijl ze vroeg: „Wat heeft ze gezegd." „Abby vertelde me, dat ze ongeveer 40 graden koorts had en lag te ijlen. Plotse ling stak ze een hand uit en greep Abby's hand vast. „Hij behoorde dood te zijn", begon ze te mompelen, op een manier, dat je er koud van werd, en daarna is ze gaan scheeuwen, alsmaar hetzelfde herhalend. Abby was bang, dat de buren zouden denken, dat er iemand in huis vermoord werd. Ze deed alles om Emily te kalmeren, en na een poosje hield deze op met gillen en begon op volkomen normale toon te zeggen: „Ik heb m'n best gedaan, beide keren. Hij moet nu toch langzamerhand wel dood zijn, nietwaar. „Abby zei haar dat ze zich rustig moest houden en gaan liggen, terwijl ze even wegging om wat drinken te halen. Toen ze terugkwam, lag Emily voor zich uit te staren en herhaalde alsmaar: „Hij heeft geen recht op dat geld. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6