Het wakend oog... Zandvoortse begroting werd in sneltrein-tempo afgewerkt Kerstetalages MUYS' Amsterdamse Beurs Rijwiel defect!! De kleine wereld öF>e €>oicüaat Donderdag 15 December 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant 3 Schoolgeld wordt gehalveerd en er komt een extra-leerkracht voor de ULO De Zandvoortse raad heeft zich gister middag in record-tempo door de gemeente begroting heengeslagen. Hoofdstuk na hoofdstuk cn punt na punt werden in snel trein-tempo gepasseerd en het pleit voor het zuinige programma van het college dat de raad zich eigenlijk nergens geroepen voelde om te beknibbelen. Integendeel, de enige wijzigingen van betekenis kwamen door besluiten die kosten met zich mee zul len brengen en deze vielen behalve twee subsidies, één voor de Noord-Zuid-IIolIand- se Redding Maatschappij en één voor de Stichting '40'45 aile op onderwijsge bied. De belangrijkst twee beslissingen hadden betrekking op de halvering van het schoolgeld cn het voteren van een bedrag van 5000.voor het aanstellen van een cxtra-lcerkracht op de U.L.O. Aleer de begroting zelf aan de orde kwam repliceerde burgemeester Van Fenema op de algemene beschouwingen der raads leden. Hij gaf mevr. Mol (P. v. d. A.) de verzekering, dat een nieuw tehuis voor ouden van dagen in studie is. De noodzaak van een kraamkliniek achtte hij minder groot en wat de aula op de begraafplaats aangaat, wees hij er op dat deze van het bouwvolume zal afgaan. Ook hij verklaarde zich een voorstander van doorlichting der gehele bevolking. Handschoenen tegen stekels Op de beschrijving door de heer Van der Werff van het „Zandvoortse stekelvarken" reageerde de burgemeester door te zeggen dat hij had ondervonden, dat dit diertje met handschoenen (hoewel niet altijd van fluweel) moet worden aangepakt. Hij zei wèl, dat hij bij de bevolking vaak een on- bevangener vertrouwen had ontmoet dan bij de raad. De heer Blom kreeg te horen dat de burgemeester al met de N. S. onder handelt over snellere, frequentere en goed kopere verbindingen. Hij wees er dit C.P.N.- De Bank van Lening en de Stille Armen Bij de Volkscredietbank merk ik zo zei de directeur de heer M. van Konings- brugge van de Stille Armen niet veel. Wel kan ik beginnen met de algemene op merking, dat uit de grote toeneming van het aantal credieten dat deze bank geeft, is op te maken, dat de financiële toestand van zeer velen in de laatste tijd is achteruit gegaan. Een algemene achteruitgang van de economische toestand brengt natuurlijk mede dat er meer Stille Armen komen. Stille Armen weten wel dat zij niet bij de bank kunnen aankloppen om hulp, want hier worden alleen mensen geholpen die in staat geacht worden het voorschot dat zij krijgen af te lossen. Iemand die geen of een klein inkomen heeft en dus niet in de ge legenheid is om het geleende op tijd terug te betalen en tot die catagorie behoren veelal de Stille Armen moeten wij af wijzen, ook al zijn wij overtuigd, dat hij ook behoefte heeft aan kleding, schoeisel of een warme deken. Daarentegen komen er wel vrij veel Stille Armen bij de Bank van Lening. Zij brengen gouden versierselen, zilveren lepels en vorken, alsmede juwelen. Overblijfselen uit de lijd dat zij in goede doen waren. Natuurlijk hebben zij de hoop op betere tijden, zodat zij in de gelegenheid komen om de panden weer in te lossen. Anders zouden zij ook verstandiger doen om de voorwerpen te verkopen, want de Bank van Lening geeft slechts een deel van de waar de als voorschot. Maar niet zelden komt het niet tot lossen, want menigeen die op dit hellende vlak gekomen is. zakt geregeld dieper in de moeilijkheden en zorgen. Het valt de Stille Armen dikwijls moeilijk om van de kostbare dingen afstand te doen, want vaak zijn er herinneringen aan ver bonden. Maar het moet, want dan kunnen zij weer enige weken het hoofd boven water houden. Ieder zal beseffen dat een Kerstgave in zulke gezinnen met blijdschap begroet wordt. Aan tic bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 zal Haarlems Dagblad weer gaarne giften in ontvangst nemen. Ook kan men storten op onze Postgiro rekening 273107, de Twentse Bank, de Rotterdamse Bank en de Amsterdamse Bank, alle te Haarlem, met vermelding voor de Stille Armen. Alle giften worden in de courant ver antwoord. wist u. dat U op onze speciale japonnen afdeling rustig keus kunt maken uit onze met zorg samengestelde collectie van de beste en nieuwste modellen. Ook voor grote maten kunt U bij ons slagen. IETS BETERS Gen. Cronjéstraat 62-64 hoek Kloosterstraat HAARLEM Agenda voor Haarlem DONDERDAG 15 DECEMBER Frans Halsmuseum: Haarlems Kunst Ge meenschap, duo Nap de Klijn (viool) en Alice Heksch (piano). Krelagehuis: Brils-Israël, afdeling Haaiiem, lezing ds. M. de Jong, 8 u. Luxor: „Met voorbedachte rade". 18 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Gij zult niet stelen", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Ver misten", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De geveltourist", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ninotchka", 18 j„ 2, 4.15 7 en 9.15 uur. Palace: „De zwarte pijl", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 16 DECEMBER Gem. Concertgebouw: grote zaai. concert HOV, 8 uur: tuinzaal: Vereniging Nederland- USSR, ..ïn naam van het leven", 8 uur Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen raadslid verder op dat werkloosheid door het opruimen van mensen in sommige lan den wel op een erg gemakkelijke wijze wordt bestreden. Wat betreft de opmerking van de heer Blom dat men liever geld moest besteden aan de t.b.c.-bestrijding dan aan „stenguns en karabijnen", verklaarde de burgemeester dat hij er voor zou zorgen dat er stenguns en karabijnen genoeg zouden wezen en dat er zo nodig een doodkalm maar doeltreffend gebruik van zou worden gemaakt. Bouwvolume De heer Weber (A.Z.B.) kreeg de ver zekering dat er in Januari een project tot restauratie van de kerk onder de loupe ge nomen zal worden. De heer Van Kuyk werd meegedeeld dat men het uiterste zal doen om het maximum-bouwvolume voor Zand- voort los te peuteren en dat er dezer dagen een vergadering van Noordhollandse bur gemeesters zal worden gehouden, die onte vreden zijn over de huidige verdeling. Hef R.K. Verzorgingshuis Bezwaren van Ged. Staten worden door Haarlem on dervangen Wij hebben medegedeeld op welke gi-on- den Gedeputeerde Staten het raadsbesluit van Haarlem, om mede te werken aan de stichting van een verzorgingshuis voor ouden van dagen van de R.K. Woning bouwvereniging „St. Bavo" in Haarlem- Noord, niet goedgekeurd hebben. Het ligt thans in het voornemen van B. en W. voor de raadszitting van a.s. Woens dag een voorstel in te dienen om het be sluit zo te wijzigen, dat die bezwaren wor den ondervangen. De bijdrage van Haar lem van 2200 per jaar in de exploitatiekosten komt te vervallen. Er wordt wel de mogelijkheid geopend dat de gemeente voor elk afzonderlijk geval dat een bewoner niet de gewone vergoe ding kan betalen, een bijdrage in de kos ten geeft. 'pme&n De scholen in de bloembollenstreek Schoolartsendienst is niet tevreden Het rapport van de Schoolartsendienst voor de Bloembollenstreek bevat belang wekkende gegevens, die een zeer beden kelijk licht werpen op de toestand van de scholen in de Bollenstreek. Uitgaande van de Inspectie van de Volksgezondheid is een enquête gehouden over de toestand van 41 schoolgebouwen, waarvan 12 ingericht zijn als kleuter school. Op slechts 14 scholen was een spreek kamer voor het hoofd der school aanwe zig, hetgeen onder andere ook nadelen op leverde voor het geneeskundig schooltoe zicht en het uiterst moeilijk maakt, de kinderen op de scholen te onderzoeken. In vele gevallen zat een te groot aantal kinderen in één lokaal, met name op de kleuterscholen. In elf gevallen waren er 45 tot 70 leerlingen per lokaal! Behoorlijke ventilatiemogelijkheid be stond slechts op 22 scholen, waarbij de vraag openbleef, of van die gelegenheid immer het juiste gebruik wordt gemaakt. Veeleer moest worden gewaarschuwd, niet altijd de ramen dicht te houden en de gordijnen voor ieder zonnestraaltje te sluiten. Ook de verlichting bleek meestentijds onvoldoende. Van slechts 16 scholen kon de dagverlichting, van slechts 9 scholen de kunstverlichting voldoende worden ge noemd. Ook de ligging der scholen is in verreweg de meeste gevallen niet ideaal. Slechts in 14 gevallen zaten de kinderen in doelmatige en goed passende banken. Ook hygiënisch blijft er veel te wensen. Op vele kleuterscholen begint men om kwart voor tien reeds een rij te vormen voor de tocht naar het toilet als de inrich ting tenminste met die naam mag worden betiteld. Immers was slechts op 14 scholen closetpapier aanwezig, en gelegenheid tot handenwassen bij het toilet op 19 scholen, maar slechts 14 waren een handdoek rijk en 11 veroorloofden zich de luxe van zeepwelke artikelen vaak nog door het onderwijzend personeel waren mee gebracht en slechts bij uitzondering door de kinderen mochten worden gebruikt. In het algemeen wordt de hygiëne ook niet bevorderd door de vloerbedekking. In slechts 4 scholen werd een meer hygiëni sche vloerbedekking aangetroffen, in alle andere bestond die uit een planken vloer, dikwijls met grote naden, ware stof- en bacterieënnesten! Slechts op 10 scholen was een voldoende grote speelplaats. Op vele scholen laat men het vrije kwartier maar vervallen, omdat de kinderen toch geen bewegingsruimte hebben. Van de 12 kleuterscholen waren er slechts 4 een speellokaal rijk! In Lisse bezit men twee gymnastieklokalen, een uitzondering. Deze toestand is waarschijnlijk niet be paald kenmerkend voor de Bloembollen streek, maar toont duidelijk aan welk een achterstand moet worden ingehaald. Se dert het verslag werd opgemaakt, is Hilïe- gom eer. moderne Lagere School rijker ge worden. Maar vele schoolgebouwen zijn nog uit de vorige eeuw, waarin men i andere maatstaven aanlegde dan thans! Wij hebben hiervoor grote keuze in alle soorten Gekleurd papier Celstofwatten Kerstklokken Crêpe papier Hulst, ook zilver Flitter in alle kleuren PAPIERHANDEL GED. OUDE GRACHT 103 - TEL. 11723 (Adv.) Haarlemse Rechtbank Twee verduisteringszaken en een diefstal Ruim zeventienhonderd gulden waren verdwenen van het geld dat de P.E.N.-me- teropnemer en incasseerder R. H. te Wor- merveer tijdelijk beheerde. Hij stond van ochtend terecht voor de Haarlemse recht bank, maar toen hem gevraegd werd hoe dat geeld verdwenen was kon hij geen ant woord geven. Hij begreep er niets van, zei hij. Gedurende de laatste drie jaren waren die tekorten, die tenslotte tezamen tot dat grote bedrag opliepen, telkens voorgeko men, doch lange tijd had H. ze weten ge heim te houden door geld te lenen van zijn vader. Twee getuigen, de chef van de Sociale Dienst van het P.E.N. en een drukker uit Wormerveer trachtten meer licht te werpen op deze verduisteringszaak. Doch de ver dachte bleef ontkennen het geld zelf te hebben verduisterd. De beide getuigen gaven een alleszins gunstig beeld van het verleden van H. De getuige Koenen verklaarde zelfs, dat hij H. na zijn vrijlating uit het Huis van be waring een belangrijke betrekking in zijn drukkersbedrijf zal geven. De Officier van Justitie, mr. Van den Burg, beschouwde déze zaak als een een voudige verduistering en constateerde bo vendien, dat de verdachte slechts weinig berouw toonde. De Officier eiste een ge vangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest. In zijn pleidooi wees mr. B. W. Stomps op de psychiatrische rapporten over deze ver dachte. die bij hem een sterk minderwaar digheidscomplex hadden vastgesteld. Plei ter vroeg geen vrijspraak, doch meende, dat de eis onevenredig groot was in verband met de ernst van het feit. Nog een verduistering Groter nog was het bedrag, dat de 28- jarige verzekeringsagent F. T. B. van zijn maatschappij ontvreemd zou hebben: 3100, B. had dit in twee bedragen van 1500 en 1600, die hij voor zijn maatschappij onder zijn beheer had, verduisterd. De voornaamste reden vaor deze grote behoefte aan extra financiën, werd ge vormd door zijn hevige hartstocht voor fruit-machines. Aan deze automaten spen deerde hij een groot deel van het oneerlijk verkregen geld. Mr. Van den Burg legde in zijn requisi toir de nadruk op de verderfelijke invloed van de fruitautomaten, die ook nu weer een slachtoffer hadden gemaakt. De Offi cier eiste een gevangenisstraf van een jaar, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De verdediger, mr. J. Verlooy, vi;oeg op grond van enige verzachtende omstandig heden een lichtere straf dan de geëiste. Fietsendief Een twintigjarige monteur uit IJmuiden had drie fietsen, een loonzakje met zeven en veertig gulden en een voorraad koper gestolen. Hij had dit gedaan, gedreven door zeer moeilijke huiselijke omstandigheden. De Officier eiste een gevangenisstraf van negen maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Pleiter, mr. W. Boers, vroeg, gezien ver- dachte's moeilijke omstandigheden thuis een lichte gecombineerde straf. Hoog aan de kerstboom. moet schitteren Uw artistiek portret ge maakt bij RICHE FOTO ART 169 GROTE HOUTSTRAAT - TEL. 13472 (Adv.) N.C.R.V.- en V.A.R.A.-ledental overschreden de 200.000 Het ledental van de Nederlandse Chris telijke Radio-vereniging is boven 200.000 gestegen. De naam van de 200.000ste zal vandaag tijdens een „steravond" in het Concertge bouw te Haarlem door de voorzitter van de NCRV mr. A. B. Roosjen, bekend ge maakt worden. De NCRV had een wedstrijd uitgeschre ven, waarbij de datum, waarop de 200.000 ste aanmelding zou binnenkomen, gera den moest worden. Er zijn 89 deelnemers, die goed geraden hebben. Zij krijgen een taart. Ook het aantal leden van de VARA heeft de 200.000 overschreden. Ter gelegenheid hiervan werd Woensdagavond een speciaal op dit feit betrekking hebbend programma uitgezonden.' Aan mr. dr. P. H. W. G. van den Helm is eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Pijnacker. Tot zijn opvolger is benoemd de heer H. Duiker, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burge meester der gemeente Hendrik Ido Ambacht. Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie HollAmerika Lijn Deli Maatschappij H V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. - N.-I. Handelsbank Billiton Mij. II Slotkoers gisteren 299% 243% 238 1841/2 136J4 283 299 120 1451/a 1601/2 133% 148'/, 1311/2 159% 100% 2701 - Drie milliard dollar voor volgend Marshall-jaar De administrateur van de Marshall ad ministratie Paul Hoffman, heeft medege deeld, dat het Congres om „iets meer dan 3 milliard dollar" zal worden gevraagd voor de uitvoering van het plan-Marshall in 1950/1951. Chinese nationalisten naar Vietnam uitgeweken Verscheidene duizenden Chinese natio nalisten van het Kwangsi-leger van gene raal Pai Tsjoeng-Si zijn Woensdag Viet namees gebied binnengekomen in de streek van Lang" Song. Zij werden ontwapend en geïnterneerd. Duitse nazislachtoffers bestormen parlementsgebouw Meer dan vijftienhonderd leden van de vereniging van nazislachtoffers in Hessen, velen in de kleding van concentratiekamp gevangene, hebben Woensdag het parle mentsgebouw te Wiesbaden bestormd uit protest tegen „de verwaarlozing* van de restitutiewet". Een dertigtal Duitse politie agenten poogde tevergeefs de demonstran ten tegen te houden, die de vergaderzaal binnendrongen terwijl een zitting aan de gang was. Een communistisch parlementslid, Emil Carlebach, deelde de demonstranten mede, dat juist een motie, waarin op spoedige aan vaarding van de restitutiewet werd aan gedrongen, naar een subcommissie was te rugverwezen. De restitutiewet zou moeten voorzien in vergoeding voor door het nazi regiem aan politieke tegenstanders berok kende schade. Nadat de demonstranten, die twee maal gepoogd hadden het parlementsgebouw te bestormen, door de Duitse politie waren teruggedreven, vormden zij arm in arm een cordon om het gebouw en verhinderden de 90 parlementsleden, onder wie kabinet ministers, dit te verlaten. Zij vielen Albert Wagner de sociaaldemocratische minister van Arbeid aan, toen deze het gebouw trachtte te verlaten. De zitting werd ver lengd met als resultaat, dat besloten werd de nazislachtoffers voor Kerstmis voor lopig ieder 500 Duitse marken uit te be talen in afwachting van de definitieve regeling. De menigte ging uileen, nadat een woordvoerder van de regering dit besluit had meegedeeld en er aan had toegevoegd, dat de regering een order zou Uitvaardigen, waarbij alle herstelbetalingseisen voor de schade, geleden door de gevangenneming tijdens het nazi-regiem, zouden worden ingewilligd Pleidooi voor Helgolanders in het Britse Lagerhuis Professor Douglas Savory (Conservatief) heeft in het Britse Lagerhuis de vraag ge steld of er geen regeling getroffen kon worden voor terugkeer van de oorspron kelijke bewoners van Helgoland naar hun eiland. Zij waren tot 9 Augustus 1890 Britse onderdanen, aldus Savory, en leiden thans een armoedig bestaan op het vaste land. Helgoland wordt thans als doelwit gebruikt bij oefeningen van de R.A.F. Onderminister Mayhew verklaarde, dat hij de aandacht van Bevin op deze kwestie had gevestigd. WIJ REPAREREN VAKKUNDIG EN DIRECT RIJWIELHUIS „WILHELMINA" Beëdiging als luitenant ter zee-arts Arts J. J. H. Vrijdaghs, chirurg uit Gro ningen, is Woensdagmiddag voor het ge bouw van het Marine Hospitaal te Over- veen 'beëdigd als luitenant ter zee-arts He klas Koninklijke Marine Reserve, door de commandant van het Marine Hospitaal ka pitein ter zee-arts A. W. Mellema. Nadat de heer Vrijdaghs de eed had af gelegd richtte de heer Mellema zich tot de nieuwe officier met een toespraak waarin hij de betekenis van de eed uitvoerig toe lichtte. De officier zweert trouw aan de Koningin, gehoorzaamheid aan de wetten en onderwerping aan de krijgstucht. Het laatste deel van deze belofte kan voor een officier-arts wel eens onverenigbaar zijn mei zijn verplichtingen uit hoofde van zijn ambseed als medicus, maar in de prac- tijk komt het, aldus de heer Mellema, ten deze vrijwel nooit tot conflicten. Mede namens de chef van de genees kundige dienst Zeemacht, schout bij nacht arts P. C. Broekhoff, die wegens ziekte verhinderd was de plechtigheid bij te wonen, wenste de heer Mellema de heer Vrijdaghs geluk en heette hem welkom in het corps van officieren. Een tamboer en een pijper van het Korps Mariniers openden en sloten de ban met het gebruikelijke ceremonieel. Een overzicht tijdens de toespraak van kapitein ter Zee-arts A. W. Mellema tot de beëdigde officier, luitenant ter Zee-arts J. J. H. Vrijdaghs. Franse socialisten blijven in het kabinet De Franse socialistische partij heeft be sloten deel te blijven nemen aan het hui dige coalitie-kabinet. Op het buitengewoon partijcongres, dat gisteren eindigde, werd met 1933 tegen 957 stemmen een desbe treffende resolutie aangenomen. Een motie, inhoudende de socialistische ministers onmiddellijk tot ontslag te nopen, werd met hetzelfde aantal stemmen ver worpen. Als voorwaarde is gesteld, dat de rege ring Bidault een aantal maatregelen ten uitvoer brengt. Indien in Januari niet aan deze voorwaarden is voldaan, zal het hoofdbestuur der partij het recht hebben ie besluiten, het deelnemen van de socia listen aan de regering te beëindigen, aldus de resolutie. Tot deze voorwaarden behoort verbete ring van de koopkracht, het aannemen van een anti-trustwet, het sanctioneren van nationalisaties en sociale veiligheid en een verhoging van het maandsalaris der laagst betaalde arbeiders met 3.000 francs, indien de vrije onderhandeling niet spoedig her steld wordt. Franse begroting eventueel vertrouwenskwestie De Franse ministerraad heeft de premier, Georges Bidault, gemachtigd de stemming over het begrotingsvoorstel van de regering voor 1950 indien nodig tijdens het debat in de Nationale Vergadering toi een kwestie van vertrouwen te maken. Verwerping van het voorstel zou dan automatisch het af treden van Bidault teweeg brengen. Men verwacht, dat het debat Donderdagna middag zal beginnen. De regering is het tot nog toe terzake van het budget niet met de financiële com missie van de Assemblée eens kunnen wor den. De commissie wil namelijk niet ac- coord gaan met nieuwe belastingheffing lot een bedrag van 921 milliard francs doch slechts tot een bedrag van ongeveer veertig milliard. De rest zou volgens de commissie gevonden moeten worden in bezuinigingen. van de vakman voorkomt hoge kosten en erger! Maak er een gewoonte van Uw wagen op gezette tijden te laten controleren bij Autogarages OLIESLAGERSLAAN 36 - 'FELEF. 10570 KONINGINNEWEG 112 - TELEF. 12403 (Adv.). Londense electriciteitsarbeiders worden tot werken aangespoord Na een gehele dag onderhandelen tussen leiders der 3.000 arbeiders in Londense electriciteitscentrales die in staking waren gegaan en vakverenigingsiunctionarissen, is naar men meent met algemene stemmen besloten, dat de arbeiders heden op massa bijeenkomsten zullen worden aangespoord onmiddellijk het werk te hervatten. Woensdagavond was er voor de tweede dag in Londen slechts een gedeeltelijke toe voer van electriciteit. De lichten bleven dit keer echter aan. Ontploffing in vleespakkerij Tengevolge van een ontploffing in de vleesverpakkerij van Swift te Sioux City (Iowa V.S.) zijn tientallen personen om het leven gekomen en 100 gewond. Besprekingen over Oostenrïj'ks verdrag opgeschort De besprekingen te New York van de plaatsvervangers der ministers van Bui tenlandse Zaken der vier grote mogend heden over een Oostenrijks staatsverdrag, zijn volkomen vastgelopen en zullen eerst 9 Januari te Londen hervat worden. Toen Ivo Mallet (Engeland) de Sovjet-Russi sche vertegenwoordiger vroeg, of de be sprekingen tussen Oostenrijk en de Sovjet- Unie te Wenen reeds enig resultaat hadden geboekt, antwoordde deze „neen". Na enige algemene discussie besloot men toen de besprekingen tot 9 Januari te staken. Taak van UNO-commissaris in Libië De heer A. Pelt, die, zoals bekend is, is benoemd tot commissaris der UNO in Libië, heeft in een persgesprek iets verteld over zijn taak. De heer Pelt krijgt geen bestuurs taak. Het bestuur is in handen van Britse en Franse militaire bezettingsautoriteiten. Volgens de resolutie van de assemblée blij ven deze in functie tot 1 Januari 1952, wanneer Libië onafhankelijk wordt. Dé taak van de heer Pelt is Libië te helpen, te adviseren bij het voorbereiden van de onafhankelijkheid, het opstellen van een constitutie: voorts zal een regeringsadmini stratie moeten worden voorbereid. De heer Pelt is van plan zo spoedig mogelijk een kort bezoek aan Libië te brengen. Eva's zuster Zelfs in Amerika moet het moeilijk voor een man zijn om uit alle schone vrouwen een keus te maken, ge zpudt dat niet zeg den als ge ze op de prenten ziet, maar het schijnt niet mee tc vallen als ge er midden tussen zit. Want er is een Amerikaanse jongeman naar hier gekomen om te zien of er in de oude wereld niet ergens een levensgezellin op hem zat te wachten. Hij is als een jonge vogel uit zijn nest ergens op een dertigste verdieping weg gevlogen om een vrouw te zoeken, hij is uit het bos van wolkenkrabbers naar de Europese vlakten gekomen om een beter gezicht op dc schone vrouwen te hebben. Dat is een man die voorzichtig is aangelegd. Als ik er een neem, dan moet het een goede zijn, zal hij gedacht heb ben. En het is moeilijk kiezen als er zo vele zijn. Ge kunt er niet zo maar een tegen uw zin nemen, ge moet er immers zo lang mee toe kunnen. En ge moet zoveel eisen stellen als ge het serieus wilt doen. Zij moet goed met uw kinderen kunnen opschieten, zij moet in uw huis kunnen rondgaan zoals ge dat zo gaarne hebt, zij moet uw wensen kunnen lezen en uw hebbelijkheden kunnen voorbijzien. Zij moet de kleur haar hebben waar ge altijd van gedroomd hebt, zij moet ogen hebben waarin ge oneindig ver kunt vvegturen zonder u te vervelen. Zij moet uw lieve- lingskost kunnen koken en met haar huis houdgeld kunnen rondkomen. Zij moet er nog wat van over houden om u nu en dan eens te verrassen. Ja, het is niet eenvoudig om een goede vrouw te vinden. Zij zijn zo dun gezaaid, als ze het ene hebben missen ze het andere. Zij moeten goed met uw vrienden en ken nissen kunnen omspringen, maar ge zult zien aai ze het veel te goed kunnen of helemaal niet. Als ge een blonde neemt omdat ge blond zo gaarne ziet, zal ze een wipneus hebben die ge niet kunt luchten. Het is niet meer zo eenvoudig als in de tijd van Adam. Die liep in de lente door zijn paradijs waar hij alles vond wat hij begeerde, hij liep daar plezierig en onbe zorgd handjes te geven aan knipogende leeuwen en glimlachende rhinoccrossen, maar toch keek hij gedurig lussen de bloeiende struiken en achter de ,/_-u rende jasmijn naar iets dat hij miste. Hij was de eerste, maar hij was een mens en weike mens mist niet iets, ik weet niet wat, als het lente wordt? Toen stapte Eva achter een lindeboom vandaan in een wolk van bloesemgeur, het schoonste bruidskleed in die zonnezuivere dagen. En Adam had het niet moeilijk. Zij is voor mij de allerenige, zei hij ver heugd. En hij droeg haar over de drempel van zijn eenzaam leven. Ja, dat kon hij zeggen, zij is voor mij de allerenige, hij zal er niet aan gedacht hebben om te vragen of zij nog een aar dige zuster had. Maar de millioenen zus teren van Eva geven de millioenen Adams zonen van vandaag kopzorgen genoeg. Waarom kunnen zij ook niet allemaal als Eva zijn? Toch heeft die Amerikaanse wolken krabbervogel gevonden wat hij zocht. Hij had een papier vol geschreven met verlan gens: Zo moet zij zijn en dat moet zy hebben en dit mag zij -niet hebben en zo mag zij zeker niet zijn. Hij heeft op zijn tocht van het ene Europese douanekantoor naar het andere de vrouwen goed bekeken en gekeurd. Hij heeft gedurig op zijn lijstje gezien om toch niets te vergeten. En daar ergens in Frankrijk, tussen de geringe bergen die er alleen maar liggen om de wijnranken op te houden tegen het zonlicht, heeft hij de vrouw gevonden als een Adam zijn Eva. Zij trad niet achter een lindeboom vandaan, er groeien daar zozeer geen lindebomen, en zij droeg geen bruidskleed van bloesemgeur vanwege de preutse dorpsgewoonten. Maar toen hij haar zag en zorgvuldig op zijn papiertje gekeken had kon hij alleen maar zeggen: Zij is voor mij de allerenige. Het kan zijn dat het een tegenvaller voor u is tc vernemen dat hij nog alleen is teruggevlogen naar zijn wolkenkrabber, maar dat komt omdat ge als man overal rekening mee houden moet. Zij was tóch weer niet helemaal als Eva. Want zij wilde hém niet. J. L. MAISON ÏRIENY maakt momenteel de ALLERNIEUWSTE PERMANENT zonder toestel voor f 8.compleet» Gem. in 2 uur gereed. Mislukking uitgesloten, geen warmte of elec triciteit op liet hoofd. Specialiteit in haarverven cn blonderen GROTE HOUTSTRAAT 26 rood boven Vogelzang t/o Anegang - Tel. 17856 (Adv.) Baby- en kleuterkleding WAGENWEG 9 bij het Houtplein (Adv.) 147 >/2 I6OV2 1371', 1501/z 133% Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 14 December 1949 ONDERTROUWD: 14 Dec., J. de Vries en H. Sipits; L. Leferink en H. Visser; H. J. C. Giebels en II. C. Bakker; A. Pijnaker cn J. M. Aardenburg; C. G. Goes en C. T. van de Water; G. van Bilderbeek en J. J. clc Looper; D. Koning cn A. C. van der Zwaan; J. M. Kales en D. Schmidt; S. H. Kamminga en F. van der Goot; C. J. M. Zuiderwijk en C. W. M. Willemsen; J. E. Zijlstra en J. van de Kooij; H. H. Nak en J. A. Binsbergcn; B. W, M. Blom en J. T. van der Klei; N. dc Vries en E. Walgien; H. Houtsma en T. Twijnstra; C. A. Schouten en W. van den Bel; A. Tur kenburg en E. M. Nimïs; J. J. M. Francken en S. J. M. Schretlen. GEHUWD: 14 Dec.. W. van Bohecmen cn G. S. Koster; C. Duijn en A. van der Wijk; J. C. Draijer en J. B. Kuiper; S. Burrij en E. van Heerden; H. de Hoop en \V. H. G. Rubcling; F, van Egmond en A. O. Lyklema; L. Komen en S. A. van Herwaarde; P. C. M. van de Vliet cn F. J, B. Aussum: J. A. van Viersen en A. van der Heijden; M. Fccke cn H. Roeland; J. van Es en C. P. van Dijk; S. A. Klaver en E. M. de Graaf; W. van Hengel en G. J. Kok; A. Koek en C, Hakkcnhaar; C. G. Bos en A. M. Admiraal. BEVALLEN van een zoon: 12 Dec., M. BiermanWinkel; M. M. van der Stoop Heerens; H. WiersmaHeyting; 13 Dec., E. T. J. Blommestijnvan Lunenburg; E. van BeekAbbinlc; T. Cornelissevan den Berg; 14 Dec., A. NijveldVeenkamp. BEVALLEN van een dochter: 11 Dec., J. Mi Kamervan Eekhout; 14 Dec., J. M. G. Hoekstra—Mulder; C. M. M. van Schie—van der Peet; M. F. van der Zwan—Glcerich. OVERLEDEN; 11 Dec. G. Hamming, 56 Hazepaterslaan; 12 Dec;, H. F. Patilen, 69 j., Koudenhorn: D Hubert. 57 j.. Zomerlust- i straat; 13 Dec,. G. P. var. der Laan, 5 j Gen. j de la Reijstraai; 14 Dec., J. John. 70 j., I Theemsplein.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5