„Cremer" speelde „De gevaarlijke bocht" GROENTJE QKort en Bondig Groentjes Meubel -- scneepS woning STOFFERING E. 1. v. d. Werff Zn De man Donderdag 15 December 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant 4 Uitzonderlijk goed amateurtoneel Het onmiskenbare doch moeilijk te her leiden verschil tussen de prestaties van de amateur-toneelspeler en de beroepsacteur berust grotendeels, de technische bedre venheid buiten beschouwing gelaten, op de onmogelijkheid tot onverdeelde instel ling waarin de eerstgenoemde verkeert. Het is dan ook voornamelijk een kwestie van benadering, men zou zelfs kunnen zeggen van onderwerping De amateur brengt het zelden verder dan tot een rede lijke vertolking van de beschikbare tekst, de beroepsacleur in het beste geval tot herschepping van het leven. De letterlie vende vereniging „J. J. Cremer" onder scheidt zich echter van de meeste dilet tanten door een gezonde, helaas te zelden aangetroffen ambitie, welke het natuur lijke gemis aan bezetenheid vergoedt en de verrichtingen naar een buitengewoon hoog niveau drijft. Daar komt nog bij dat het ensemble (ofschoon te klein van sa menstelling en daardoor aan ernstige be perkingen onderhevig) gekenmerkt wordt door een opbeurend evenwicht en door een niet geringe beheersing van de begin selen van het spel. De gisteravond onder regie van Wim Rijke in de Haarlemse Schouwburg gegeven opvoering van „De gevaarlijke bocht" van John Boynton Priestley bereikte doorgaans een finesse, die de bekende uitspraak rechtvaardigt: een goede voorstelling door amateurs is beter genietbaar dan 'n slechte of middel matige, althans oninteressante vertoning van het beroepstoneel. Dit houdt natuurlijk allerminst in dat deze opvoering beter zou zijn, dan die welke het Residentie-toneel (in welke be zetting dan ook) destijds van het zelfde stuk heeft gegeven. Verre van dat. Met de ogen dicht zou men nog kunnen be merken met amateurs van doen te hebben. Maar als men van het eerste bedrijf het slot en van het derde het begin uitzondert, dan dient toch gezegd te worden dat de spelers over het algemeen zeldzaam knap pe prestaties leverden en dat de regie van indringend begrip getuigde. Het is alleen te betreuren dat men het zo angstvallig binnen de reeds door de beroepsgezelschap pen afgegraasde terreinen blijft zoeken. Een vereniging als „Cremer" zou zich toch ten minste eens per seizoen aan een voor zichtig experiment moeten wagen. Het publiek gaat heus wel mee. „De gevaarlijke bocht" is het eerste stuk dat Priestley heeft geschreven. Het be helst een zeer geslaagde poging (later zou hij het nog wel beter doen) om het realis tische schema te doorbreken door de moge lijkheid te veronderstellen van een breuk in het tijdsproces. Tamelijk aggressief legt deze gemoedelijke en daardoor soms wat halfslachtige wereldhervormer de ondeug den, ziekelijke afwijkingen en bedorven toestanden bloot, die achter het respecta bele uiterlijk van een schijnbaar gelukkige familie heersen en woekeren. Geen ogen blik echter berooft hij de slachtoffers van deze diepborende ontleding van de sym pathie van het publiek en tenslotte bedekt hij schouderophalend de moeizaam ont hulde fouten met de mantel der verge vensgezindheid. Deze thriller boeit door lopend dank zij de geraffineerde construc tie. Nu zou men het ook eens met een dergelijk stuk van Pirandello moeten pro beren, waarin de relativiteit veel verder is doorgevoerd, zoals bijvoorbeeld diens merkwaardige „Wat is de waarheid?" Na het bovenstaande kan de bespreking van de opvoering kort zijn. Van de mede werkenden trok vooral Wim Rijke de aandacht, wiens stille spel een onafgebro ken en nooitverminderende concentratie te kennen gaf. Vooral in dit opzicht heeft de zeker over talent beschikkende Ans Drenth nog veel te leren. Eki Oostwald-Bouwer, dankbaar het volle profijt trekkend van de voortreffelijke mise-en-scène die in- Zoehl u een flink KINDERMEISJE? p/aals een derdaad prachtige kansen voor haar schiep, vertolkte met grote beheersing en zeer ad rem de moeilijke rol van de vrouw die haars ondanks het dodelijke schot loste. Anne de Wilde, nauwelijks haar mindere, dient er zich voor te hoeden niet in de toon van de vorige spreekster te verval len hetgeen haar nogal eens gebeurde. Agnes Korenblik speelde verdienstelijk de enige bijrol in het stuk. Van de heren Aad Stroman en Fons Cor net moet gezegd worden dat zij te veel en soms te nadrukkelijk poseerden, welke houding de laatste overigens met meer flair afging dan de eerste. Na de pauze bereikte de voorstelling niet de hoogte van het eerste gedeelte. De spanning was min der intens, waardoor het melodramatische element tezeer vrij werd gelaten. De totaal indruk is echter een gelukwens waard. DAVID KONING. Bij de 80ste verjaardag van Henriëtte Roland Holst „Bij de tachtigste verjaardag van Hen riëtte Roland HolstVan der Schalk" was het onderwerp van de voortreffelijke voor dracht van dr. Garmt Stuiveling op Woens dagavond in het Frans Halsmuseum voor de Volksuniversiteit. Hij noemde het bijzondere van het komende feest, dat de aanstaande jarige nog actief is. Vóór haar verjaardag op 24 December zal in de boekwinkels haar laatste bundel te lcoop zijn. Vijf en vijftig jaar van haar leven heeft zij geschreven. Op de voorgrond treden haar proza, haar drama tische kunst en haar politiek, doch vooral in lyrische vorm heeft zij zich in de loop dei- jaren uitgesproken. Dr. Stuiveling gaf een uitvoerige levens schets, eerst van de jonge Henriëtte van der Schalk, die in Noordwijk haar jeugd heeft doorgebracht, waar haar vader notaris was. Zij leerde Albert Verwev kennen en later Herman Gorter. De beweging van 1880 lag ten dele achter haar. Een slag trof haar. toen haar vader en haar zuster tijdens een rijtoer om het leven kwamen. In haar werk is waar te nemen, hoe zij er onder geleden heeft. Ook de periode van 1897 tot 1909, toen zij socia- liste was, werd door dr. Stuiveling bespro ken, Met Herman Gorter trok zij er op uit en schreef vele artikelen ter voorlichting van het kader. Haar sociografische studie van 1904 was een knap werk, vooral als men na gaat, dat zij slechts een eenvoudige opleiding had genoten. De spanning in 190-S was bij de SDAP zo groot, dat de zogenaamde links- Marxisten een jaar later de partij verlieten. Tot laatstgenoemde groep behoorde mevrouw Roland Holst. Volgens spreker is in haar werk van voor 1900 een gematigd optimisme te bespeuren, doch zijn de werken van na 1909 tragisch van toon. Spreker herinnerde aan haar vele werken, zoals „Thomas More" en „De vrouw in het woud", waaruit blijkt dat zij een innerlijke crisis heeft door gemaakt. In de oorlogsjaren van 1914 tot 1918 was zij anti-militairistisch en propageerde deze gezindheid op verscheidene wijzen. Wat zij in die jaren heeft beleefd is te vinden in een bundel, welke in 1918 is uitgekomen. In 1917 gaf zij haar hart aan de ideeën van de Rus sische revolutie en tot 1925 behoorde zij tot de leidende groep van de Communistische partij in Nederland. Zij schreef biografieën over Lenin en Trotsky en volgens spreker had zij behoefte helden te vereren. In 1925 meende zij, dat de tijd van de Russische revolutie was afgesloten. Dr. Stuiveling schetste vervolgens haal verdere levensloop. Omstreeks -1935 was zij ernstig ziek en vreesde men het ergste. Bijna verjongd keerde zij in 1938 terug. Kort daar op overleed haar echtgenoot in Bloemendaal, waar het echtpaar vele jaren, gewoond heeft. Mevrouw Roland Holst is blijven werken, ook in de laatste oorlog, toen zij de dingen van de dag beschreef en de werken aan haar vrienden toezond. Ook na de bevrijding bleef zij actief, zoals blijkt uit de bundei, welke thans ter perse is. Kerstviering Dinsdag 20 December zal in het gebouw St. Bavo, Smedestraat een Kerstviering ge houden worden voor de Kath. Arbeiders Be weging. Deze wordt verzorgd door de jonge Amsterdamse kunstenaars „Homo Ludens". Zij zullen geven zang, declamatie, toneel en dans. Do Vincent zingt Op Woensdag' 21 December zal Jo Vincent in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem een liederen-avond geven. Zij wordt aan de vleugel begeleid door Emmy van Eden. Het programma bestaat onder andere uit Advents- en oude Kerstliederen, Chopin, Schubert. Strauss en Mahler. Twaalf jaar geëist tegen dader van roofoverval te Hoofddorp Vanochtend behandelde de Haarlemse Rechtbank de zaak tegen de 28-jarige landarbeider T. G. uit de Haarlemmermeer, die op 5 September een roofoverval pleeg de op twee bejaarde mensen die aan de IJweg te Hoofddorp een café dreven. De 78-jarige P. Haan en zijn 81-jarige zuster werden hierbij levensgevaarlijk gewond. G. verdween met ruim 400. Juist voor het ter perse gaan van deze editie eiste de Officier van Justitie mr. B. van den Burg tegen G. twaalf jaar ge vangenisstraf. BINNENLAND De organisatie van kermisexploitanten, die vijftig jaar bestaat, heeft aan de burge meester van Amsterdam het ontwerp van een tegeltableau aangeboden. 1-Iet tableau, dat een plaatsje zal krijgen in het Amsterdamse stad huis, is een stoffelijke dankbetuiging voor het feit, dat Amsterdam na de bevrijding de kermisexploitanten op grote schaal in de gelegenheid heeft gesteld hun bedrijf weer uit te oefenen. Rhencn heeft 10.000 inwoners. De tien duizendste heet Janny Cornelia Berendina Cunera van Wijk. In de heden gehouden trekking der staatsloterij is op nummer 11613 f 10.000 ge vallen en op nummer 13086 f1000 met een premie van f 30.000. De Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart heeft haar gehele traanpvoductie 1949'50 aan de Nederlandse regering ver kocht voor 925 gulden per ton. HAARLEM EN OMGEVING Op de tweede discussie-avond van het „Inst ituut voor Arbeidersontwikkeling", a.s. Vrijdag, behandelt dr. J. H. de Jong uit Alphen a. d. Rijn „Het Atlanticpact" in het Nutsgebouw, L. Veerstraat. „De Natuurvrienden" van het „Instituut voor Arbeidersontwikkeling" organiseren a.s. Zaterdagmiddag een excursie naar het Palestinadiorama. Burgemeester mr. F. O. F. NL Creruers zal Vrijdagavond om zes uur in perceel Ge neraal Cronjéstraat 115 de Kerstverlichting ontsteken, welke in de Generaal Cronjéstraat is aangebracht. De Haarlemse rechtbank heeft de drie en veertigjarige Haarlemmer W. B., aan wie diefstal van een aantal verfkwasten in Zand- voort ten laste was gelegd, veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek van voor-arrest. De vijf en twintig jarige visser C. K. uit IJmuiden, verdacht van diefstal van een fiets, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek, waarvan vier maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De voetbalclub EDO houdt Vrijdagavond in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond haar jaarlijkse feestelijke bijeenkomst. Maandag 26 December viert de Zondags school „De Zaaier" in Haarlem-Noord haar Kerstfeest in de Immanuelkerk aan de Van Egmondstraat. Op Zaterdagavond 24 December zal in de Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal een wij- dingsdienst voor het Kerstfeest worden ge houden, in de eerste plaats voor buiten kerkelijken. Jan Smeterlin naar Haarlem Vrijdag 16 December zal de grote Poolse pianist Jan Smeterlin op Schiphol arriveren voor een tournée door ons land, gedurende welke hij ook een recital in Haarlem (in de grote zaal van het Gemeentelijk Concert gebouw) zal geven en wel op Vrijdagavond 23 December. Het programma vermeldt uitsluitend wer ken van Chopin, onder andere de Sonate met de Treurmars, enkele Mazurka's, Etudes, Nocturnes, de Berceuse en de Polonaise- Fantasie op. 61. „Ziekenverzorgster" wordt verdacht van oplichting De Haarlemse politie heeft een drie en zestigjarige vrouw die zich uitgeeft voor ziekenverzorgster aangehouden. Zij wordt ervan verdacht, dat zij de Nederlandse ge meenschap gedurende twaalf jaren heeft opgelicht. Hoewel zij als ziekenverzorgster in een rusthui te Haarlem werkte, zou zij ook van de gemeentelijke sociale dienst te Amsterdam hebben geprofiteerd. De aan gehoudene zou liet land geregeld hebben afgereisd voor het bezoeken van fabrikan ten. teneinde producten en geld voor tbc- patiënten los te krijgen. Een controlerend ambtenaar van de sociale dienst van Am sterdam stelde een onderzoek in en op zijn verzoek hield de Haarlemse politie haar aan. Ook in de Zaanstreek zou zij haar practijken hebben toegepast. Voor het in gezamelde geld heeft zij gedeeltelijk goe deren ten bate van de tbc-patiënten gekocht. De brieven, die deze patiënten de fabrikanten schreven, brachten hen in de veronderstelling, dat de ziekenverzorg ster haar werk goed had verricht. Heemstede Tentoonstelling der Pluimvee vereniging „De Eendracht" De pluimveevereniging „De Eendracht" opent Vrijdagavond de grootste tentoonstel ling in het R.K. Verenigingsgebouw te Heemstede, welke zij tot heden in de vele jaren van haar bestaan heeft voorbereid. Kon zij voorheen volstaan met de grote zaal, thans moest er een tweede worden bij ge huurd. In deze zaal zal een in werking zijnde broedmachine, welke geheel van plastic ver vaardigd is ten toon gesteld worden door het P. E. N. Een inzending sierduiven zal door allerlei kleurschakeringen de aandacht trek ken. Een andere attractie is de inzending kanaries door een Haarlemse vereniging. Verder zullen velen zich interesseren voor een inzending muizen in diverse kleuren. Verder zijn er verscheidene soorten kippen, konijnen en ook postduiven aanwezig. Zelfs uit Lochem werden inzendingen ontvangen Tegen Aus der Fuenien is de doodstraf geëist Dc procureur-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam heeft Woens dagavond de doodstraf geëist tegen de vroegere chef van de „Zentralstelle für Jü- dische Auswanderung" te Amsterdam, de ex-„Hauptsturmführer" Aus der Fünten, die op deze dag veertig jaar werd. Mr. Besier beschouwde Aus der Fünten als de leider van de „Dienststelle", die het mogelijk heeft gemaakt, dat de Duitse anti-Joodse maatregelen ten uitvoer kon den worden gelegd en als een der voor naamste organisatoren en leiders van de razzia's. Zijn optreden bij het ontruimen van het krankzinnigengesticht „Het Apel- doornse Bos" was onmenselijk en afgrijse lijk. Aus der Fünten heeft de dood van tien duizenden Joden op zijn geweten. Mr. Besier zei voorts, er van overtuigd te zijn, dat Aus der Fünten wist, welk lot de Joden te wachten stond. Hij beschouw de verdachte als een massamoordenaar, die de hoogste straf verdient. De verdediger mr. J. K. M. Mathuyzen, noemde de verdachte een „vleesgeworden potlood", een man met hersenen als een kaartsysteem. „Als men tegen deze man gezegd had, dat de schoorsteenvegers en de groente boeren in Europa een gevaar voor de Duit se oorlogvoering opleverden", aldus de verdediger, „dan had deze man zonder twijfel het vuur uit zijn schoenen gelopen om Europa van deze mensen te verlossen. Een Duits brein is anders ingericht dan het onze. Het loopt over rails. Men kan et- wissels en stopseinen in zetten. Een Duits hart klopt op de paragrafen van de wet boeken en als er geen paragrafen meer zijn, houdt het op te kloppen. Dit alles heeft het mogelijk gemaakt, dat deze win kelbediende uit Oberhausen geworden is tot de verdachte, die thans voor u staat. De mens Aus der Fünten is al dood sinds 1931, toen hij toetrad tot de nationaal so cialistische partij. Voor deze man, die oorlog voerde met 2ijn potlood, waren de militaire tucht en het militaire bevel het begin en het einde. Deze man dacht niet na over hetgeep hem- door zijn superieuren werd verteld. Wat Goebbeïs heeft gezegd geloofde Aus der Fünten onvoorwaardelijk", aldus mr. Mathuyzen. Op 27 December zal het Hof uitspraak doen. SCHEEPVAART Austrias (charter) vermoedelijk 21 Dec. van Batavia naar R'dam. Friesland. JavaR'dam 14 Dec. van Aden. Garoet. 14 Dec. van Cheribon te Semarang. Kamerling Onnes, R'damJava 15 Dec. te Belawan. Kota Baroe 14 Dec. van Makassar n. Dongala. Kota Gede, JavaR'dam 13 Dec. v. Penan g. Sarangan, JavaR'dam 14 Dec. pass. Gi braltar. Sloterdijk, JavaNew York 14 Dec. van Sin gapore naar Port Swettenham. Waterman, 22 Dec. te Eatavia verwacht. Zwemmen Kampioenschap voor H.V.G.B. in de zwemcompetitie De zwemcompetitie van de lering Haarlem van de KNZB werd Woensdagavond in Stoop's Bad voortgezet met de derde ont moeting. Op deze avond viel de beslissing voor het kampioenscshap in de afdeling heren-nieuwelingen. In deze afdeling werd gezwommen de 50 meter borstcrawl. Bij de zwemmers is dit nummer als steeds favoriet, waardoor een massale -inschrijving van 70 zwemmers werd genoteerd. De taak van de jury was dan ook geen gemakkelijke. Eerste werd F. Pieters in de goede tijd van 29 sec. Deze zwemmer heeft zich in korte tijd tot een goede kracht, zowel op de borstcrawl als op de rugslag ontwik keld. A. Bijkerk eveneens een coming-man werd tweede in 29.4 sec. Deze zwemmers werden op de voet gevolgd door een aantal zwemmers van gelijke krachten als G. Za delhof! C. Heerens, J. Hultzer, R. Andries- sen, M. van Stalen en F. van Doorenmalen. De 50 meter rugslag dames was ditmaal weinig interessant, daar Jopie Wisker ook nu onbetwist de sterkste was. Een verras sing was evenwel het goede zwemmen van Ria Nelissen, die haar zusje Beppie Nelissen passeerde. Bij de 3 x 50 meter wisselslag estafette heren nieuwelingen toonde HVGB zich verreweg de sterkste, DWR en HPC streden om de tweede plaats, welke met handslag verschil in het voordeel van eerstgenoemde vei-eniging eindigde. Als laatste nummer werd de 100 meter rugslag heren junioren verzwommen. Dit nummer is buitengewoon aantrekkelijk ge worden door het goede zwemmen van A. Bijkerk en F Pieters. Ook J. Overeem meng de zich aanvankelijk in dit duel. Beide zwemmers zetten een fel tempo in, met Bijkerk aan de leiding. Toen kwam Pie ters opzetten, zodat bij het ingaan van de laatste baan vrijwel gelijk werd gekeerd. Tegen het einde toonde Bijkerk zich echter de meerdere. Gezien het gemak, waarmede deze zwemmer het tempo verhoogde en zijn goede stijl, is zijn thans gemaakte tijd van 1 min. 14 sec. voor verbetering vatbaar. Nadat de officieuse puntentelling was op gemaakt. bleek dat HVGB 't zwemcompetitie kampioenschap in de afdeling heren nieu welingen had behaald. Lessen ENGELS door lerares M.O. Opleiding conversatie diploma's, clubles f a per m. Brieven G 9680. Huish. Pers. gevraagd Gevr. WERKSTER Dinsd. Vrijdagmorgen. Kessel, Ged. Oude Gracht 114 NET MEISJE v. d. e. n. of v. d. dag. Mevr. Kolk. Zand- voorterweg 65, Aerdenhout.. Flink net DAGMEISJE, v. g g. v. Aanm. liefst 's avonds 7 uur Mevr. Schroeder, Baan 35. Wedn. 50 jaar met zoon v. 14 jaar, vaste betr. N. S vr. nette HUISHOUDSTER.' Br. G 9700 FLINK MEISJE gevr. v. d. morgenuren, Aanm. tuss. 7-8 u. Westerhoutpark 9. NOODHULP v. d. gehele dag, vanaf 20 Dec v. pl.m. 14 dagen. Kunn. koken, v. g. g, v. Aanm'. Vrijdagavond Mevr. Beynes, Molenlaan 5, Heemstede.. Wegens ziekte gevr. NET MEISJE voor hele of halve dagen. Zomerlaan 22, H'stede bij Valkenb.plein Op goede condities wordt gevraagd een bekw. KEU KEN-WERKMEISJE, kl. ge zin. Verdere hulp aanwezig. Intern. Brieven G 9684. Bedrijjfspers. gevr. JONGEN bij Drukkerij G. Breemouer, Frankestr. 17 Gevr. COLPORTEUR stomen, verven, Heida, Beek- steeg 29. Gevr. Ie KAPSTER per 1 Jan. bij kapsalon Joop v d. Laan. Kenaupark 25. tel. no. 14084. Huish. Pers. aangeb. Juffrouw m. kind v. 3 j. zoekt betrekking als HUIS HOUDSTER. Brieven G 9738 B. z. a, WERKSTER. 4 da gen vrij. Brieven G 9719 B. z. a. JUFFROUW v. g. g. v. voor d. en n. bij fam. z. kind. Brieven G 9687 VERSTELWERK aan huis gevr. Ook hulp aangeb. voor lichte huish. bezigh. van 9-12 Brieven G 9688 Bedrijf spers. aangeb. Gep. Ind. schoolhfd., ta len. typen, enz. zoekt AD MINISTRATIEVE of andere bezigheid. Br. G 9720. Zelfst. BOEKHOUDSTER CORRESPONDENTE zoekt werkkring bij voorkeur kleine zaak. Brieven G 9702 Invalide zoekt KAN TOOR- of MAGAZ. ADM„ Brieven G 9703. Volslagen KAPSTER b. z. a. .voor noodhulp v. Kerst mis en Nieuwjaar. Adres te vernemen tel. K 25103477. Huizen gevraagd BELEGGINGSHUÏS te koop gevr Brieven G 9690. Huizen aangeboden Te koop: HUISJE voor geldbelegging, goed onder houden Koopsom f 3250. Br. G 9721. Kamers gevraagd WIE HELPT besch. rustig echtp. aan zit- en slaapka mer (tje) met vrije keuken of gebruik ervan, ongem. of gem. Brieven G 9742. GESTOFF. ZIT- en SLP.- KAMER gezocht door dame. Gasaansl. en str. water ge wenst Omg. den Houc, Groe- nendaal, A'hout of Bl'daal. Brieven no. 9741. Dame zoekt in rustige om geving ongem. KAMER al of niet gestoff. omg. Turfmarkt- Den Hout, b. b. h. h. Brie ven G 9739. Te Heemstede één of meer ongemeub. KAMERS met kookgelegenheid, voor keu rig, bejaard echtpaar Brie ven G 9740. NET KOSTHUIS gevr. in Chr. gez. Brieven G 9731. Wie kan aan heer en dame m. 1. een ongem. ETAGE met keuken of parterre met keuken of 3 kamers met keuken aanbieden? Genegen goede huurprijs te betalen. Brieven G 9722. Dame met 2 kind', zoekt in Haarlem, centrum, gez. ge- meubil. ZIT- en SLAAPK. z. pension, met gebruik van keuk., liefst centr. verw. Br. met prijsopg. G 7704. Echtp. m. 1. z. k. zoekt 2 GEST. KAMERS m. vrije keuken en zolderruimte bij besch. lib. gezin. Vergunning Haarlem. Brieven G 9704. Jongelui die wensen te trouwen z ongem. WOON- GEL. en/of gebr. van keu ken. Brieven G 9691. Gevr. voor 2 verpl. gr. ge stoff. KANIER m. stook- en kookgel. liefst met telef. Br. G 9692. Kamers aangeboden Ruime gem. Z1T-SLAAP- KAMER m. voll. pension, vaste wast. en. stookgel. v. 1 of 2 pers. Brouwerskade 23 rood Aangeb. goed gem. ZIT- SLAAPKAMER met voll. pension, in besch. omgeving. Centr. verw. en tel. Brieven G 9705 Gestoff. of gem. KAMER m. balcon v. w. tafel, k. en st. gelegenh., event, met kl. kamer op g. st. nabij den Hout voor een of twee da mes of heer b. b. h. h. Brie ven G 9706. Te huur te Heemstede bij trein en bus gem. KAMERS met pension v. 2 a 3 perso nen, centr. verw. badk., gar. tel, Brieven G 9693. GEM. KAMER met pen sion on centrale verwarming zeer gesch. voor 2 pers. Ju- lianalaan 106. Januari agb. gr. en kl. ge stoff. ZIT-SLAAPKAMER, c. v. str. w gel. bij trein en bus. voor heer of twee da mes, liefst b. b. h. h. Brie ven G 9694. NET KOSTHUIS m. h. v. voor heer. Brieven G 9695. In gezellig pleeggezin is plaats voor JONGEN en MEISJE of twee jongens. Brieven G 9696 Woningruil Aangeb. ruim BOVEN HUIS H.-O. bev. 5 kamers, zolder, met verplichte over name v. meubelen enz. Ge vraagd klein huis met tuin. Brieven G 9723. KL. VRIJE WONING a. d. Kleverlaan. wordt v. bin nen en buiten opgeknapt, huur f 37.50. kan 1 mnd. ont ruimd worden en dan geruild tegen woning ca. f 60 p. m., ook op g. st. Tel. 11125. Diversen Persoon die Dinsdagmor gen br. led. PORTEFEUILLE heeft gevonden wordt vr. verzocht deze teg. gr. bel. aan mijn adres te bez. Num mer bekend. Zeer gedupeerd Foto's en bescheiden herin neringen. HUWELIJK. Eenzame wedn. met flink pensioen wenst kennismaking met ge zellige vrouw of alleenst. wed. 46 lot 56 j. Br. G 9733 UW SPIEGEL BEDOR VEN? Laat hem bij ons be- zox-gen. als nieuw terug. Tra der, Badhuisstr. 32 R. Telef. no. 14228. Spoed. BLOEMENZAAK met bovenwoning op mooi punt te koop weg. emigratie. Brieven G 9709. SERVIESGOED, kop en schotels, borden, vorken, le pels, glaswerk, tafels, stoelen enz. te huur. Grote en kl. partijen. Henk Leising. Klop persingel 147. Tel. 18854. Ma gazijn Westergracht 69, tel. no. 10344. DAMES! Uw hoed ver vormen? Ook handwerk en iets aparts. Th, J. van Steijn Zocherstra'at 46 (bij Frans Halsplein)Haarlem. KERSTMIS. Onze leuke fotoseries aan huis, zijn een sprekend Kerstgeschenk. „Foto Paraat" v. Nesstr. 91 Tel. 24498. OP ELKE VAAS 'N KAP. Lasschuit. Kl. Houtstraat 46. Tel. 10651. Overtrek 1. kap. Te koop gevraagd LUXE AUTO, Chevrolet 1933 of iets derg. Br. m. prijs opg. G 9743. GASRADIATOREN en gashaarden W. Stoute, Hoog straat 8. Tel. 16004. LINGUAPHONE CUR SUS Franse reisplaten. Brie ven G 9734. GOEDKOPE AUTO niet ouder '36, liefst Chevrolet of Ford. Brieven G 9679 In goede st. z. HAND- of TRAPNAAIMACHINE Brie ven G 9714. PIANO te koop gevr. Al leen brieven met merk en naaste prijs G 9715. Fe koop aangeboden Pr. brocaat AVONDJA PON, pastelblauw-zilver m. 42-44 f 50. Wagnerkade 93, Heemstede. Mod. nw. crème KINDER WAGEN f 70, br. mantel, gr. maat f 20. Olieslagerslaan 12 x-ood, HERENFIETS geh. com pleet f 50. Kolkstr. 34 (2 x b.) DAMESRIJWIEL f 22.50. Drïlsmaplein 4 H.-O, RASKONIJNEN (gr. Chin chilla) en enige 2 delige hokken. Tel. 26566 AMERIK. DEKZEIL te koop f 5. Bakkerslr. 10. D. K. W. 1940 in goede st Bennebroekerdijk 3. Haarl.- meer. Tel. 331, Bennebroek.. Donkergr. WINTERJAS m. 50, donker bi winterman tel m. 42. Roskamstr. 8, H.N. Pr, eiken BOEKENKAST (160 x 150 x 37) met 3 gla zen deuren, old fin. Lanck- horstlaan 73, Hst. Tel. 28175. BIOSOL HOOGTEZON prijs f 200, z. g. a. n. Wagen weg 9. Witte AVONDJAPON, m. 38 f 25. L. Veerstr. 30. Prima gebruikte RIJWIE LEN, zeer voordelig vanaf f 55. Rijw. Mag. De Bata vier. Spaarnwouderstr. 71. PHILIPS RADIO r 65, vulkachel f 25. loper f 15, vloerkleedje f 20, Gr. Hout straat 11 Tel. 17707. D. RIJWIEL m. kinder mandje f 25. Iepenlaan 12, Bloemendaal. Wegens sterfgeval ter overname 2 HERENCOST. m. 52. zwart en fantasie, 1 winterjas (donker) m. 52. 1 p. hoge zw. h schoenen m. 42, z g. a. n. Marnixslr. 50. 2 PAKHUISDEUREN m. kozijn te koop h. 3.40 M. br. 2.96 M. Rozenstr. 3, Hrl. bij assistente Brieven no. 4544. VERKOPING WEGENS FAILLISSEMENT Deurwaarder H J. Tabbers Jr. te Hoofddorp, zal op Za terdag 17 December, des na middags om 2 uur in HoteL „De Landbouw" te Hoofd dorp. ten verzoeke van de Weled. Gestv. Heren Mr. J. E. Goudsmit als curator in het faillissement van H. J. Meijer en Mr. A. G. H. H. Roeffen als curator in het faillissement van J. E. Deyerkauf. publiek a contant verkópen Meubilaire goederen, als: huiskamerameublement, fauteuils, tafels, stoelen, kasten, lampen, radiotoe stel, kachels, boeken, ser viesgoed, ledikanten, naai machine, slaapk. ameu blement, vloerkleden en vloerzeil, potten, pannen en keukengerief, enz. enz. Te zien op de dag van de verkoop .van 11-2 uur. Ganzen, kippen, kanen en konijnen Alles eigen fok, dus 'n fijne bout en voordelig. Bestel vroegtijdig. Hoenderpark SCHALKWÏJKERWEG 130 WONINGRUIL. HENGELO (O.)-HAARLEM Te Hengelo agb. heel huis, bungalow type, best. uit: 4 kam., Bruynzeelk., bade., bergr., ook gesch als slaapk. schuur en gr. tuin pl.m. 250 M2„ gel. aan rand der stad in pr. omgev. Huurpr. f 25.10 p. m Gevr. te Hrl. (g. centr.) Hst., O'veen of Bid., een heel huis of vx\ ben.huis m. 5 k., k., badcel, tuin, schuur, liefst gar. tot f 50 p. m. Br. en inl. Rhoen, Weteringstr. '35 H.N. GESPECIALISEERD IN MEUBELBEKlEDiNG GIJSBRECIIT v. AEMSTELSTR. 11G HAARLEM-N. Tel. 24325 bij de Vergïerdeweg FEUILLETON die zijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 42) Het is erg gemeen van Abel". Abby trachtte haar weer te sussen en zei haar, zoals ze al eerder had gedaan, dat zij mijn geld niet nodig had, aangezien haar man haar goed bezorgd had achtergelaten en William het met liefde mocht hebben. Ze vertelde me, dat Emily haar aan bleef lig gen staren. Ze dronk wat van de drank, die Abby had meegebracht en boven de kop bleven haar ogen Abby aankijken. „Ik dacht, dat jij wilde, dat ik 't deed", zei ze, waarop Abby haar scherp vroeg: „Wat zou ik willen, dat je deed." Emily sloeg haar ogen echter opeens neer en zei: „O nee, jij was het niet, hè." Daarna dronk ze de kop leeg ên viel prompt in slaap. Abby verleide me, dat ze 's nachts nog wel een en ander in haar slaap mom pelde, maar er was geen touw aan vast te knopen geweest, en toen ze 's morgens wakker werd was de koorts aanmerkelijk gezakt. Wel, u zult zeggen, dat dit verhaal niet veel waarde heeft om op voort te bouwen, en dat die vrouw ijlde in hoge koorts. Maar ik voelde onmiddellijk, dat er méér achter stak. Ik ken Abby al tè lang om er niet ogenblikkelijk achter te komen, als ze me wat te zeggen heeft, en zo heeft ze me ook nu tenslotte alles verteld. Het blijkt, dat ze die avond, dat William werd neergeslagen, met hem naar beneden is gegaan. In de salon beneden hebben ze even samen zitten praten over mij. Toen ze hem uitgelaten had, merkte ze op, dat mijn regenjas van de kapstok in de gang verdwenen was. Ik had die jas aan, toen me dat ongeluk overkwam, en dus ging die ook mee naar het ziekenhuis in Selby Street. Er zat een scheur in, maar Abby had die keurig hersteld en de jas in de gang aan de kapstok gehangen. Toen ze zag, dat de jas weg was, kwam 't even in haar op, dat Emily 'm misschien aan geschoten had om naar de post te gaan, hetgeen haar niet aanstond en waarover ze Emily wilde onderhouden. Ze ging naar boven, maar vond geen Emily Salt. Even later hoorde ze de voordeur dichtslaan. Ze ging naar beneden en daar hing mijn regenjas kletsnat aan de kapstok. Emily wilde juist de keuken ingaan. Abby vroeg haar: „Waar ben jij geweest", en zij ant woordde: „Even naar de post". Abby stond op het punt over die regenjas een opmer king te maken, maar Emily verdween de bijkeuken in en ging onder de kraan staan drinken. Ze beweerde dat ze stierf van de dorst. Stelt u zich voor, koud leiding water, nadat je op een gure natte winter avond naar de post bent geweest! Wel, Abby zei niets, maar er kwam wel allerlei in haar hoofd op, toen ze later hoorde, dat William neergeslagen was." Hij hield even op. Juffrouw Silver zei: „Ja, meneer Tatt- lecombe?" Hij schudde zijn hoofd met een nadruk- gelijk gebaar. „Toen ze later naar beneden ging om het fornuis in de keuken op te porren, bleek de pook weg te zijn. Het is een kort handig pookje, dat ze altijd naast het foxmuis heeft liggen. Wel, die pook was er niet, en ze ging er ook niet serieus naar zoeken, maar de volgende morgen vond ze 't ding In de bijkeuken Weer hield meneer Tattlecombe even op om er dan aan toe te voegen: „De pook was roestig HOOFDSTUK XXXI. „En waar zullen we naar toe gaan," vroeg William.' Het was Zondagmorgen en ze hadden net ontbeten. De ganse dag lag voor hen. Katherine voelde het als een opluchting, dat zij niet meer de gang van zaken be hoefde te bepalen. Ze had dat in de afge lopen weken gedaan maar nu zou Wil liam 't zelf weer doen. Het gaf haar een gevoel van rust. Ze antwoordde: „Dat moet jij maar zeggen". Hy schoof z'n stoel achteruit. „Wel, ik geloof niet, dat we veel keuze hebben. Het lijkt me 't, beste, dat we meteen Cyril gaan opzoeken. Woont hij nog op Evendon?" „Ja, maar ik weet niet, of hij er zal zijn". „Hij ging er vroeger altijd de weekenden heen, hij vond het heerlijk zich met z'n verzamelingen bezig te houden. Maar je vertelde me, dat Maud gestorven is, dus misschien Ze knikte. „Ja, M^ud, is vijf jaar geleden gestorven". „En Sylvia is getrouwd. Gaat hij nu de weekenden niet meer naar Evendon?" „O ja, ik meen van wel". Ze aarzelde even, en zei dan met iets van ergernis in haar stem: „Ik geloof, dat er iets aan de hand is met Mavis Jones en hem". William floot. „Ik dacht, dat het Brett was". „Dat dacht ik ook. Maar ik geloof, dat dat over is. Misschien heb ik het mis, wat Cyril betreft, maar.weet je, als zij in de kamer is, dan kan hij haar op zo'n slaafse manier aankijken, voordat hij een antwoord geeft, en ook heeft zij me een beetje te veel een bezitters-air. William floot weer. „Arme Cyril. Hij is een hulpeloos soort man, hij kan niet goed nee zeggen. En Mavis.ze moet me her kend hebben, Katherine! Denk je, dat ze er met iemand over gesproken heeft". „Ik weet 't niet". „Met Cyril of Brett?" „Ik weet 't niet William". Hij stond op, liep naar het raam en keek naar buiten in de grauwe dorpsstraat en naar de grijze lucht. Daarna draaide hij zich om en fronste. „Het lijkt me niet waarschijnlijk, tenminste niet met Cyrl, en ik denk wel met geen van beiden. Waar om zou ze. Als ze zichzelf voor de gek heeft trachten te houden met te zeggen, dat het alleen maar een frappante gelijke nis was, dan heeft ze er natuurlijk niet over gepraat. Je weet, hoe mensen soms van iets onwaars pertinent overtuigd kun nen raken, als ze de waarheid niet willen aanvaarden. Misschien is dat bij haar ook 't geval of Hij hield op. „Óf wat?" Hij vervolgde: „Davies, meneer Tattle combe en ik, drie gevallenAls ze be sloten had er iets aan te doen, dan heeft ze er zéker niet met Cyril of Brett over gesproken". Opeens begon hij te lachen. „Wat een onzin, hè, zulke dingen te be weren. Waanzin! Weet je wat we gaan doen. Jij belt Evendon op vraagt of Cyril aanwezig is. Als hij er is, zeg dan, dat je het plan hebt naar hem toe te komen. Zeg niets over mij. Als hij er niet is, tracht dan te ontdekken, waar hij wel uithangt. Misschien is hij bij Sylvia". „Dat denk ik niet. Ze hebben nog geen eigen huis". Hij liep op haar toe en trok haar over eind. „Vooruit liefste, ga telefoneren. We kurmen niets ondernemen, voor we weten, waar hij zich bevindt". Ze kreeg de butler aan de telefoon, die keurig beleefd antwoordde. Meneer Evers- ley was inderdaad aanwezig, maar hij was even uitgegaan. Katherine voelde zich opgelucht en zei: „Je spreekt met Mevrouw William Evei-sley, Soames. Wil je meneer Eversley als hij thuis komt zeggen, dat ik hem dringend moet spreken en dat ik onderweg naar hem ben. Ik bel uit Cedar House en ik kan er over anderhalf uur ongeveer zijn. Wil je hem dat overbren gen". „Ja, mevrouw". „Meneer Brett is er zeker niet?" „Nee, mevrouw". „Wel, bedankt Soames", zei Katherine en hing de hoorn op. Ze draaide zich om. William stond met z'n handen in z'n zakken. Ze dacht: „Niemand, die hem als jongen gekend heeft, zou hem voor iemand an ders kunnen houden". Ze was hiervan overtuigd. William vroeg: „Is Soames daar nog altijd? Denk je dat hij de schok van mij terug te zien, zal overleven?" Ze liep naar hem toe en stak een arm door de zijne. „Vind je niet, dat we hen tevoren op de hoogte moeten stellen?" Hij keek haar ernstig aan. „Nee, dat lijkt me niet nodig. We zullen de schok riskeren". Het was ongeveer een half uur later, dat Sylvia opbelde. Ze had een stem, die even aardig klonk, als zij er zelf uitzag, maar ze leek vaag en onsamenhangend. „Ben jij daar, Kathe rine? Soames vertelde me, dat je uit Cedar House had opgebeld". „Tndei"daad liefje". „Ik ben niet op Evendon. Ik wilde er niet heen. Jocko en ik zijn op Huntinglea bij zijn familie. Soames belde op om te vertellen, dat jij kwam lunchen, en vroeg of wij ook kwamen. Natuurlijk heeft vader hem opdracht gegeven, dat te zeggen, en I ik wilde nu alleen maar even weten, of I het waarheid is. Ga je werkelijk daar lun chen? Of is het alleen een truc om j ons daar te krijgen", i Katherine wist niet goea hoe ze 't had. „Wel, ik weet niet, of ik zal blijven lun- chen. Er is iets gebeurd, waarover ik Cyril dringend moet spreken. Daarna zie ik wel of ik blijf, dat hangt er van af. Sylvia scheen nog vager te worden. „Je hebt 't dus gehoord? Vindt je 't niet af schuwelijk? Vader wilde, dat we de week end kwamen om haar te ontmoeten, maar ik heb botweg geweigerd". (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6