Haarlems Dagblad Quigley Laatste ronde van de debatten over de souvereiniteitsoverdracht De Vrijdag is „waier-spaardag Weerbericht 6te Jaargang No. 19429 T. Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 33082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713. 10132. Dinsdag 20 December 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 4.75 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn <©prctl3tc TKiarlrmectje Courant (Kntto 165-6) Directie: P. NV. Peereboom en Robert Pecrebooni MET DE VERWONDERING, waartoe het leven op ieder gebied telkens aanlei ding geeft, heb ik gelezen dat een Engelse beroepsvoetballer voor 27.000 pond is ver kocht. Dat wil zeggen: hij is door zijn club (die eigenlijk geen club is, maar hetgeen wij een naamloze vennootschap noemen) aan een andere firma verkocht. En dit is het hoogste bedrag dat ooit in Groot-Brit- tannië voor een beroepsvoetballer is be taald. Aangezien het in onze guldens een kleine drie ton vertegenwoordigt moet er kend worden dat het niet gering is. In 1905 betaalden ze voor een beroemde voetballer nog maar duizend pond. Sindsdien zijn de „transfer fees", zoals deze bedragen heten, voor de beste spelers voortdurend gestegen en na de tweede wereldoorlog is een nieu we hausse ingetreden. Het is niet onaardig voor de betrokkenen, want zij krijgen een zeker percentage van hun koopsom. Het moet intussen zware lasten op voetbal- leverende firma's leggen. In dit geval was de aankopende firma al een paar weken bezig met haar elftal te vernieuwen, waarbij zij zich al vijf spelers heeft aangeschaft voor een totaal bedrag van om en bij een half millioen gulden. Zij heet Preston North End en is niet in een grote stad gevestigd. Preston telt hoogstens 150.000 inwoners. Hoe het bedrijf voldoende publieke belang stelling kan trekken om uit zijn inkomsten dergelijke bedragen te financieren is niet duidelijk. De reden waarom het een half nieuw elftal koopt is dat wel. Preston North End is aan het einde van het vorige seizoen (voor de zesde maal in zijn bestaan) naar de tweede divisie gedegradeerd. Nu het weer een half seizoen achter de rug heeft staat het daarin op de zevende plaats. Als het er nu maar in slaagt, minstens de twee de plaats te bereiken, zal het aan het einde van het seizoen weer naar de eerste divisie gaan. Daar zitten blijkbaar zo grote finan ciële mogelijkheden in dat commissarissen (gehoord de directie) er een half millioen „tegenaan gegooid hebben". Het lijkt nogal een gevaarlijk kansspelletjc en men vraagt zich af, welke waarborgen de geldschieters hebben voor het geval het mocht mislopen. Maar zulke zakelijke détails zijn er niet bij bekend gemaakt. De tegen record-prijs verkochte voetbal ler heet Eddie Quigley en is een voorhoede speler, 29 jaar oud. Voorhoedespelers zijn het hoogst genoteerd in de markt. Maar 29 is voor een voetballer niet jong meer; over een jaar of acht zal Eddie zijn uitgespeeld. En dan moet Preston North End nog maar hopen dat hij niet eerstdaags een been breekt of anderszins beschadigd wordt in een mate, die hem voorlopig naar het zie kenhuis doet verdwijnen. Er zitten nogal wat risico's aan die drie ton vast. Quigley heeft Zaterdag voor het eerst voor zijn nieuwe firma gewerkt en het be gin viel niet mee. De wedstrijd eindigde in een gelijk spel en hij bracht het niet verder dan een schot tegen de paal, hetgeen het publiek altijd aardig vindt, maar geen divi- .dend geeft. Misschien heeft de firma, die hem verkocht had, erom geglimlacht. Zij heet Sheffield Wednesday, is ook tweede klasser en in dezelfde promotie-strijd be trokken, staat zelfs boven Preston in de ranglijst, maar had blijkbaar haar zakelijke redenen om 27.000 pond boven Eddie te verkiezen. Sheffield (met een half millioen inwoners) is een aanmerkelijk grotere stad dan Preston. De voetbalfirma's hebben er evenwel kennelijk meer behoefte aan geld. Britse sportopvattingen verdienen in het algemeen erkenning en zelfs respect. Dat zij toelaten dat nevens het amateurisme zich een beroepssport heeft ontwikkeld is niet onbegrijpelijk, want het biedt de beste waarborg om het amateurisme zuiver te houden. Maar de omvang der speculaties is nu toch wel wat erg groot geworden. Er lijkt aanleiding tot vergelijking met een wonderlijke episode uit onze vaderlandse geschiedenis: de windhandel in bloembollen. Waar zal de Engelse windhandel in voet ballers mee eindigen? Met geruchtmakende faillissementen van voetbalfirma's? met directeuren die zich in wanhoop van Do ver's krijtrotsen in het Kanaal werpen (niet om het over te zwemmen) en met midden voors en stopper-spillen, die voor een krats aan de paal komen? Laat ons niet pogen ons in te denken in de gevoelens van een beroepsvoetballer, die voor 27.000 pond verkocht wordt. Deze Quigley is al eerder in de markt geweest en voor lagere prijzen verhandeld, ofschoon hij toen jonger was. Hij moet eraan gewend zijn verkocht te worden. Laat ons hopen dat dit bedrag hem niet naar het hoofd stijgt en hij door de straten van Preston gaat flaneren met een bordje aan een touw om zijn hals, waarop het kapitaal vermeld staat. Tot dusver is dat nog niet gebeurd, anders zouden de Engelse dagbladen het wel vermeld hebben. Mogen zowel zijn be roemde benen als zijn hoofd (vermaard door het koppen) de weelde kunnen dragen. Moge vooral in dat hoofd niet het denkbeeld postvatten, dat het zo'n peperdure bloembol uit onze geschiedenis is. Maar het zal daar wel niet van gehoord hebben; in overgrote meerderheden weten de volken weinig of niets van eikaars geschiedenissen en zonder onaardig te zijn geloof ik te mogen aanne men, dat beroepsvoetballers tot die grote meerderheden behoren. Het meest verwondert mij de gelatenheid van het publiek, dat voor de aanschaffing van Quigleys niet alleen zijn zuur-verdien- de duiten blijft opbrengen, maar hen boven dien geestdriftig toejuicht. De verknocht heid aan voetbalclubs is uit allerlei gemoe delijke redenen verklaarbaar; de liefde jegens voetbalfirma's minder. Welke snaar in de menselijke ziel wordt beroerd door een op de spelersmarkt aangekocht elftal? Hoe kan zo'n aankoop-van-elders de aan hangers van het bedrijf tot geestdrift, trouw en zelfs een soort vriendschap vervoeren? Welnu: het gebeurt toch maar. Zij zijn ver knocht aan een club-vlag, een veld, tribu nes, hun wekelijkse uitgangetje aan al wat ermee te maken heeft en zij juichen, ook al geldt het slechts een keiharde zake lijke transactie. Het is een wonderlijke zaak. E. P. „Europees economisch kabinet" Het „economische kabinet" van West- Europa, waarin acht landen vertegenwoor digd zijn, komt vandaag te Parijs bijeen. De mogelijkheid bestaat, dat het de benoe ming zal bespreken van een vooraanstaan de Europese staatsman waarnemers noemen de naam van de vroegere Belgische ministerpresident Paul Henri Spaak tot hoofd van de organisatie voor Europese •coaomische samenwerking. EERSTE KAMER Anti-Revolutionnairen tegenV. V.D. houdt nog een slag om de arm; C.H. U. heeft „bijna overwegende" bezwaren (Van onze parlementaire redacteur) Het gehele kabinet, uitgezonderd de minister van Justitie, die zijn begroting in de Tweede Kamer had af te doen, was gisterenavond aanwezig, toen de Eerste Kamer het debat over de souvereiniteits overdracht begon. Eerst moest dr. W i b a u t (Arbeid) ge ïnstalleerd worden, die juist op tijd ge kozen kon worden om zijn fractie weer volledig te maken; mr. Van Walsum, die ziek is, had namelijk met het oogmerk om niemand van zijn groep te doen ontbreken tijdig ontslag genomen. Intussen ver luidde Maandagavond dat één van de tegenstanders, mr. De Wilde (A.R.) door ziekte niet aan de stemming zal kunnen deelnemen, waardoor de kans op bereiking van een meerderheid van twee derde nog vergroot is. Dat de Anti-Revolutionnairen het tegen zullen laten horen en dit als één man, staat onomstotelijk vast. Hun woordvoerder, prof. A n e m a, gaf in een rede de reden van deze houding aan. In de eerste plaats hebben de Anti-Revolutionnairen het prin cipiële bezwaar, dat naar hun mening het geen ter Ronde Tafel-conferentie is over eengekomen, te beschouwen valt als een „wettigen" van de revolutiebeweging en dit als gevolg van een volkomen fout be leid der regering sinds 1945. Zodoende was het ter Ronde Tafel-con ferentie, waar van stonde af aan het kabinet een zwakke positie had ingenomen, op een nederlaag van Nederland en op een overwinning van de revolutie uitge lopen. Aldus deze spreker, die uitdrukke lijk had verklaard, dat de Anti-Revolution nairen tegen toekenning van zelfstandig heid aan Indonesië geen bezwaar koester den, omdat zij overtuigde voorstanders van het vrijheidsstreven van Indonesië zijn. Er diende echter aan twee voorwaar den te worden voldaan, te weten: een en ander moest gebeuren langs de weg hervorming van het bestaande Koninkrijk en voorts moest de rechtsorde behoorlijk gewaarborgd worden. De resultaten van de Ronde Tafel-conferentie lieten in beide opzichten een volkomen falen zien. Hierna zeide prof. Anema dat de ac- coorden van Den Haag misschien niet in druisen tegen de letterlijke, vage en slappe tekst van de Grondwet, maar wel tegen haar wezen. Zodoende had minister Van Maarseveen in de Tweede Kamer, toen hij de grondwettigheid had verdedigd, een „handig procéspleidooi" maar geen ronde staatsmantaai laten horen. Tenslotte gaf de Anti-Revolutionnaire woordvoerder kennen, dat er op grond van de hoogste beginselen, die hoog gehouden moeten worden, geen sprake van kon zijn om nu toch maar voor het ontwerp te stemmen op grond van utiliteitsoverwegingen. Na hem hield prof. Molenaar (VVD) een betoog. Hij voelde zich als een lid van een keuringscommissie, dat in de vorm van het boekje, dat de resultaten der R.T.C. bevat de tekst van een derde bedrijf van een sombere trilogie voor zich kreeg en zich voor een onbevredigende tekst geplaatst zag. „Maar ik", aldus spre ker, „die geen betere tekst in mijn zak heb, moet nu beslissen of de voorstelling door mag gaan." Ofschoon deze senator aan het slot van zijn rede verklaarde, dat zijn fractie haar houding pas zal bepalen na alles te hebben aangehoord wat de Kamerleden en de regeringstafel zal aanvoeren, kreeg men toch de indruk, dat de groep van de WD wel zal voorstem men. Zij het ook met zekere tegenzin, of, om het nog iets sterker te zeggen, tan denknarsend. Daaraan valt dan vermoe delijk toe te schrijven, dat de woordvoer der van de fractie der VVD, die enerzijds liet ontwerp wel grondwettig scheen te vinden, maar aan de andere kant toch de vraag opperde of de regering soms toch niet met één been was gestapt in de sloot langs het grondwettelijk terrein, allerlei venijnige opmerkingen tot het kabinet richtte. Zeer gegriefd bleek deze spreker er over te zijn, dat er niet of te weinig rekening gehouden was met de wensen van zijn partij. In menig opzicht had de regering, na eerst betere verwachtingen te hebben gewekt, geen rekening met de verlangens van de V. V. D. gehou den. Dit gold zowel met betrekking tot de kwestie van veiligheid en goed bestuur als ten aanzien van het zelfbeschikkingsrecht. „De minister heeft zich niet gehouden aan positieve verklaringen, in dat opzicht af gelegd, en daarom stel ik hem in gebreke", riep prof. Molenaar uit. Hij liet er iets later op volgen, dat een kabinet, dat zich niet aan zijn beloften kan houden, zijn mandaat ter beschikking moet stellen. „Veel is er voor ons moeilijk aanvaard baar. Het geheel maakt de indruk van kraakporcelein". Er vielen echter ook wel lichtpunten te ontdekken: de gelukkige vondst van het Unie-Hof van Arbitrage, het jaar respijt voor Nieuw Guinea, terwijl er tevens pleisters op de wonde met be trekking tot het zelfbeschikkingsrecht te bespeuren vielen, met name de over neming in de Tweede Kamer door de regering van het amendement-Oud en de daar ook inzake de Minahassa afgelegde verklaring. Van waarde kon het voor de fractie van deze senator zijn indien zij nu bovendien met betrekking tot Timor en Ambon eveneens dergelijke nadere ver klaringen te horen zou krijgen. Prof. Mo lenaar erkende, dat er sinds October ten aanzien van de veiligheid in Indonesië veel verbeterd is, in welk opzicht hij ook gewag maakte van de optimistische uit latingen van de ministers Stikker en Van Schaik alsmede van staatssecretaris Foc- kema Andreae. „Tegen onze wil en zonder dat de meeste Kamerleden er iets aan konden doen, zien wij ons nu voor deze beslissing geplaatst", zei prof. Molenaar, die tenslotte een pijnlijk lachsucces oogstte door zijn opmerking, dat de regering zorg had moeten dragen voor een dusdanige wettelijke regeling inzake de candidaatstelling voor de Provinciale Sta ten, dat de verkiezing daarvan eerder zou kunnen plaats vinden, wat nodig zou zijn in geval van verwerping van het aanhangige ontwerp door de dan te ontbinden Eerste Kamer. Vooral minister Van Maarseveen, maar ook andere ministers en heel wat Kamerleden moesten bij deze uitlating lachen. Minister Van Maarseveen maakte zich later op de avond enigszins boos. Met vuur interrumpeerde hij namelijk, toen mr. Kolff betoogde, dat uitlatingen van Hatta er op zouden wijzen, dat hij en zijn landgenoten de stelling aanhangen, dat de souvereiniteit over Nieuw Guinea nu meteen ook al aan de R.I.S. ovex-gaat en Nederland alleen na mens de Indonesiërs het beheer over dat gebied in het eerstkomende jaar blijft voe ren. „Waarom haalt u niet aan, wat Sultan Hamid hierover in de Centrale Commissie van de R.T.C. heeft verklaard, hetgeen u zelf hebt kunnen lezen"? „Omdat ik dat aan u wilde overlaten" luidde het antwoord. Beschamend noemde de woordvoerder van de C.H.-fractie het, dat de regering haar goedkeuring had gehecht aan de regeling inzake het zelfbeschikkingsrecht. Hij ver wachtte van de werking van het amende ment-Oud niets van waarde. Ook was vol gens deze senator de financieel-economi- sche hemel helemaal niet zo onbewolkt als sommigen het wel voorstellen. Hij en zijn vrienden hadden tegen de resultaten van de R.T.C. zeer ernstige, bijna overwegende bezwaren, aangezien het Ko ninkrijk uiteenvalt en er van de zo hoog geprezen vertrouwenssfeer geen verwach tingen van enige betekenis te koesteren vielen. Intussen bleek toch, dat er nog een mogelijkheid bestaat dat enkele Christelijk- Historischen vóór zullen stemmen, te weten als de regering er in slaagt door nadere op heldering sommige bezwaren weg te nemen. Mr. Jonkman (Arbeid) en zijn geest verwanten zullen van ganser harte voor de souvereiniteitsoverdracht stemmen, al heb ben zij ten opzichte van bepaalde onder delen van de in Den Haag gesloten accoor- den wel bezwaren. Deze spreker betoogde, hoe de ge schiedenis de afhandeling van het wets ontwerp in de Eerste Kamer reeds op alle fronten voorbij is gesneld: de Tweede Kamer heeft de machtigingswet inzake Nieuw Guinea al aangenomen, de Hoge Commissaris is al aangewezen, de organisatie van de Verenigde Volken heeft haar instemming met de Haagse overeen komsten kenbaar gemaakt, Soekarno is tot president van de R.I.S. gekozen en de ver tegenwoordigende lichamen van bijkans alle Indonesische deelstaten hebben de R.T.C.-resultaten goedgekeurd. Als men dan bedenkt, dat het nieuwe bestel in vrijwil lige samenwerking tot stand moet komen, kan de Eerste Kamer toch niet meer een zijdig door het „neen" te laten horen, zijn wil aan de rest opleggen. „De R.T.C. is geen capitulatie, maar een vergelijk. De band tussen Nederland en Indonesië is niet ver broken, doch wordt vernieuwd." Aldus mr. Jonkman. Tenslotte liet de heer Van Santen (C.P.N.) natuurlijk een volkomen ander geluid horen toen hij de bekende stelling ontwikkelde, dat de Haagse overeenkomsten de voortzetting van het koloniale stelsel betekenen. Chinese nationalisten waarschuwen blokkadebrekers Koenming ïn Doenan zou heroverd zijn WASHINGTON, 39 December (Reuter) De Chinese nationalistische regering heeft de V.S. heden gewaarschuwd, dat alle buitenlandse schepen zelf volledige verantwoordelijkheid moeten nemen voor schade door mijnen en andere „doeltref fende maatregelen", indien zij de blokkade van havens op het Chinese vasteland, welke in handen der communisten zijn, willen breken. De waarschuwing werd gegeven in een nota, gedateerd twaalf December, welke Washington thans heeft bereikt. Ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ver klaarden, dat de Chinese nota geen invloed zou hebben op de politiek van het minis terie, dat van mening is, dat de blokkade onwettig is. Men gelooft, dat er thans geen Amerikaanse koopvaardijschepen in Chi nese territoriale wateren zijn. Volgens het nationalistische nieuws bureau in China zouden de nationalistische troepen Koenming, de hoofdstad van Joenan, hebben heroverd. De stad, die in handen was van strijd krachten der „dissidenten", zou na een aanval van drie en een half uur, met steun van de luchtmacht, heroverd zijn. Het nationalistische nieuwsagentschap be richtte voorts, dat gouverneur Loe Han van Joenan van al zijn functies is ont heven door de nationalistische regering wegens zijn opstand „uit solidariteit met de vijanden van de staat" en dat een ar restatiebevel tegen hem is uitgevaardigd. Dr. G. O. J. Mettrop, geneeskundig in specteur van de volksgezondheid in algemene dienst, is benoemd tot adviseur voor moeder- schapszorg en kinderhygiëne bij de Wereld gezondheidsorganisatie. Overvallen op Javase planters Twee doden BUITENZORG, 19 December (Aneta) De heer C. Wassenaar, administrateur van de onderneming „Tjiloear" nabij Buiten zorg, en de heer T. van Broncknorst, voor malig administrateur van de onderneming „Tjioreg", die sedert korte tijd in dienst was van de cultuurmaatschappij „Tjiloear" zijn Zaterdag bij een overval op de af deling Goenoeng Geoelis van genoemde onderneming vermoord. De heer Wasse naar was gehuwd en had twee kinderen, de heer Van Bronckhorst was gehuwd doch laat geen kinderen na. Twee andere planters raakten ernstig gewond toen zij Zaterdag werden aange vallen op een buitenafdeling van de on derneming Permanangan in het Siantarse. Zij liepen slag- en steekwonden op doch zagen nog kans naar het hoofdemplace ment te vluchten van waar zij naar het hospitaal werden overgebracht. De employés waren op de buitenafde ling om arbeiders uit te betalen toen zij onverwacht werden aangevallen. Vermoe delijk is hier sprake van een roofoverval door enkele individuen, daar het vast staat dat het hier geen aanval door een bende betrof. De toestand van beide assistenten B. J. Emmerïca en H. A. Faubel is bevredigend en zij verkeren niet in levensgevaar. Het geld kon in veiligheid worden gebracht. Kostganger sloeg zijn hospita dood In Tilburg heeft de 49-jarige fabrieks arbeider J. S„ kostganger bij de 41-jarige mej. P. A. C. M. zijn hospita zodanig met een hamer op het hoofdg eslagen, dat zij is overleden. S. vermiste geld en verdacht mej. S. ervan het te hebben weggenomen. Het woord is aan B o i 1 e a u Hoeveel ijdele lauweren de oor log ook belooft, men kan een held zijn zonder de aarde te verwoes ten. New York verlangt naar wolkbreuken m1 De Vrijdag is in New York tot waterspaardag uitgeroepen en de Neio Yorkers zijn verwoed aan het bezuinigen geslagen. Zij scheren zich op Vrijdag zelfs niet meer om het vleugje water, iaat daar bij te pas zou komen, aan de gemeenschap te offeren. De grap wordt zelfs zo ver gedreven dat bij de militaire eenheden in de stad inspecties ivorden gehouden ter controle van de militaire ivangen, die op Vrijdag niet glad mogen zijn. De foto toont een der gladde misdadigers, die prompt een bon krijgt. (Van onze correspondent in Neio York). Als het in Amerika regent, dan stroomt het. Valt er sneeuw, dan is het een bliz zard en is het er droog, dan heerst ei meteen een soort Egyptische droogte. Een gulden middenweg is hier vaak niet aan wezig. De droge zomer en het droge najaar hebben een geweldige bres geslagen in de waterreservoiis, die de stad New York voorzien. Tegenover een capaciteit dei- reservoirs van 1.000.000.000.000 liters is er slechts een derde van die hoeveelheid be schikbaar, maar het is niet de droogte alleen, die het tekort veroorzaakte. De be staande reservoirs zijn te klein geworden voor de stad van 8 millioen mensen, die met 30.000 nieuwe bewoners per jaar groeit. Meer dan 15 jaar geleden werden grote uitbreidingen geprojecteerd, maar de bouw werd door de oorlog vertraagd en de uitbreidingen zullen pas in 1953 voor een deel en in 1956 geheel gereed komen. Eerste T.N.l.-divisie bestond een jaar BATAVIA, 19 December (Aneta) Te Madioen werd Zaterdag het éénjarig be staan van de eerste TNI-divisie herdacht. Generaal-majoor Scheffelaar en vele hoge officieren van de A-divisie waren daarbij aanwezig. De A-divisie won een voetbal wedstrijd van de TNI met 21. Aanvoer der Van Wijnen ontving van kolonel Soengkono een beker. Generaal-majoor Van Scheffelaar bood de TNI vijf voet ballen aan. De tamboers en pijpers van de A-divisie liepen mee in de grote parade van de TNI, hetgeen zeer op prijs werd 1 steld. Op een receptie te Kaboepaten werd door de tamboers en pijpers der A-divisie een Philipsgeluidsinstallatie aangeboden. Zondagavond is een Dakota van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabenamet vier passagiers en een uit vier koppen bestaande bemanning te Aulnay-sous-bois even buiten Parijs, tegen een huis gevlogen en verbrand. De leden der bemanning en de passagiers twee Belgen, een Amerikaan en een Egyptenaar kwamen om het leven. Het ongeluk gebeurde kort na de start van het vliegveld „le Bourget". De bewoners van het getroffen huis bleven ongedeerd. Brandweerlieden dreggen naar de stoffelijke resten der slachtoffers in een vijver, in de nabijheid waarvan het vliegtuig was neergevallen. New York is voor zijn watervoorziening aangewezen op het Catskill-merensysteem (dat per dag 2.560.000.000 liter kan leve ren), het Croton-merensysteem (per dag 1.360.000.000 liter) en verschillende kleine „bronnen" die in totaal per dag 260.000.000 liter kunnen leveren. Maar deze 4.180.000.000 liters, die dage lijks ter beschikking staan, zijn niet vol doende. New York gebruikt per dag 4.800.000.000 liters, ten eerste door de stadsuitbreiding en ten tweede omdat de New Yorkers hoe langer hoe royaler met water omspringen. In 10 jaar tijd is het verbruik gestegen van 500 tot 600 liter per hoofd per dag. De combinatie van bovengenoemde fac toren heeft nu veroorzaakt gelijk reeds werd gemeld dat er een noodtoestand in de stad heerst. Er is een dringend be roep op de bevolking gedaan om water te sparen en de Vrijdag is uitgeroepen tot water-spaardag. Normaliter zorgt de winter- en voor jaarsneerslag, dat de reservoirs op 1 Juni vol zijn, na welke datum de gebruikelijke daling van de reserves in de zomer volgt, tot de winterregens weer komen. Om op 1 Juni 1950 de reservoirs zoals gebruikelijk vol te hebben, zou er in de komende maanden ruim 20 centimeter meer neerslag moeten vallen dan het ge middelde der laatste 78 jaren Het is dus we) duidelijk, dat 1950 voort durend een krappe watervoorziening zal geven, tenzij de hemel ons te hulp komt met een serie wolkbreuken Ongeval op de Leidsevaart te Haarlem De chauffeur van een bestelauto poogde gistermiddag om drie uur in Haarlem op de Leidsevaart een ziekenauto uit Oudkarspel te passeren, doch werd verblind door de laagstaande zon. Hierdoor merkte hij een bakfiets, die van de Brouwersstraat linksaf de Leidsevaart op wilde draaien, niet op. Hij reed de bakfiets aan en de 27-jarige bestuurder daarvan werd tegen de grond gesmakt. Met inwendige kneuzingen en bloedingen en eer. ernstige hoofdwond moest het slachtoffer J. J. J. naar de Mariastichting worden vervoerd. Zijn toestand was van ochtend redelijk. Voor de Stille Armen 15e verantwoording R. K. ƒ2,93: F. S. H. ƒ2,50: Mevr. M. d. W. -R. ƒ25.—: B. A. C. ƒ2.50; N. N. 10,—D. N. f5.—: N. N. ƒ2,50; N. N. ƒ5.—: N. N. 1.—; N. N ƒ1,—: H. S. ƒ2.50: Fam. S. ƒ10— K. J. H. 10.—; N. L. 10.—: N. N. 10.—; Mevr. P. 1.—: Corianne en Ellen 10.—; Keesje f 1.—; Bert en Frans ƒ0.50: C. T. S. B. ƒ2,50; L. D f4.—; J. V. ƒ5.—: v. d. M. ƒ2,50. K. B. f5,—; D. E. ƒ10.—: Chr. v. L. ƒ1.—; Th. J. 2.—: „Prulletje" ƒ5.—: W. R. ƒ5.—; N. N. ƒ2,50: Collecte A. V. O. avond ƒ21,35; M. ƒ2.50; Mevr. B. ƒ2.50; Mevr. K—P. ƒ5.—; M. d. F. f2.50; J. M. 1.—; M. v. d. W. 1.—; R M. C. M. ƒ2,50; K. V. ƒ3,50: v. B. ƒ3.—; H. J. W. ƒ10,—: A. L. de J. ƒ30.—; A. v. D. 1.—C. B. ƒ25.—; J. W. B. ƒ2,50: ..Voetbal- Dotje" ƒ14,—; Zr. A. D. ƒ2,50; Mevr. de V. ƒ2,50. Dagtotaal 289,28. In het geheel is bij ons kantoor binnengekomen een bedrag van ƒ8188.24. (Na het afsluiten van deze lijst is nog door ons ontvangen ƒ243,24, het saldo van het Kerstbal dat door de amusementsvereniging „De Melodisten" is georganiseerd. Dit bedrag wordt dus morgen offcieel ver antwoord) Aan de bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 zal Haarlems Dagblad weer gaarne giften in ontvangst nemen. Ook kan men storten op onze Postgiro rekening 273107. de Twentse Bank. de Rotterdamse Bank en de Amsterdamse Bank, alle te Haarlem, met vermelding voor de Stille Armen. Alle giften worden in de courant ver antwoord. Het eerste kabinet der Verenigde Staten van Indonesië BATAVIA, 20 December, (Reuter). Volgens radio Djokjakarta is de samenstel ling van het eerste kabinet der republiek Indonesia Serikat als volgt: minister-pre sident en voorlopig minister van Buiten landse Zaken: drs. Mohammed Hatta Binnenlandse Zaken: Anak Agoeng. Defensie en Binnenlandse Veiligheid! Sultan van Djokja. Fianciën: Sjafroeddin Prawiranegara. Economische Zaken: ir. Djoeanda. Gezondheid: dr. Leimena. Verkeer en Waterstaat: ir. Laoh. Arbeid: Wilopo. Algemeen Welzijn en Sociale Aangele genheden: mr. Kosasih. Voorlichting: Mononoeto. Onderwijs: dr. Aboe Hanifa. Godsdienstzaken: Kiai Wachid Hasjim. Justitie: dr. Soepomo. Ministers zonder portefeuille: Sultan Harnid, dr. Mohammed Roem en Soepavmo. Het Kabinet is vanochtend beëdigd be halve minister Laoh, die nog niet in Djokja aanwezig was. liet kabinet telt 5 leden uit B.F.O.-kringen en elf uit republikeinse kringen. Het programma De eerste regering van de R.I.S. heeft onmiddellijk na haar vorming een pro gramma bekend gemaakt, dat uit zeven punten bestaat. Het omvat: 1. Een reorganisatie van het K.N.I.L. en de vorming ener federale strijdmacht: het bevorderen van een zo spoedig mogelijke terugkeer van de K. L.-troepen naar Neder land. Handhaving van orde en rust, opdat op de kortst mogelijke termijn de uitoefe- ning van democratische rechten mogelijk zal zijn. 3. Het op wettige wijze voorbereiden van de wijze en de middelen, waardoor het volk door middel van verkiezingen uiting zal kunnen geven aan zijn wensen, een en ander volgens de grondwet der R.I.S. 4. Met alle middelen te streven naar een verbetering van de economische toestand, de financiën, de verkeersmiddelen, de huis vesting, de gezondheid, sociale veiligheid, versteviging van de sociale structuur, uit vaardiging van wetten voor de vaststelling van een minimum salariëring voor de ar beiders, regeringscontróle op het economi sche leven uit een oogpunt van algemeen welzijn. 5. Het op hoger peil brengen van het onderwijs voor de massa, de stichting van een nationaal cultuurcentrum en een inten sivering van de strijd tegen het analfabe tisme. Het op vreedzame wijze regelen van de kwestie inzake Nieuw Guinea. Organisatie van de buitenlandse dienst op zodanige wijze, dat de positie van de R.I.S. in de familie der naties zal wor den verstevigd, het medewerken aan de idealen van de wereldvrede en de vriend schap tussen de volken, het versterken van de morele, economische en politieke betrek kingen tussen de landen van Zuid-Oost Azië, het verwerkelijken in het kader van de Nederlands-Indonesische Unie van een politiek ten gunste van de R.I.S. en het be vorderen van de toelating van de R.I.S. tot de organisatie der UNO. De handel in Amerikaanse effecten en certificaten op de Amsterdamse Effecten beurs wordt op 2 Januari opengesteld. In Doetincliem kreeg de 71-jarige Van L. twist met een petroleumventer. die met zijn paard en wagen over een pad langs het huis van Van L. wilde rijden. De venter gaf Van L. enkele klappen met zijn zweep. Kort daarna zakte Van L. in elkaar en overleed. De venter is gearresteerd. WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I, in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Wisselende bewolking met hier en daar enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen West en Zuid-West. Wei nig verandering in temperatuur. 21 December: Zon op 8.46 uur, onder 1C.30 uur Maan op 10.57 uur, onder 17.55 uur Hoog cn laag water in IJmuiden Dinsdag 20 December: Hoog water: 3.41 en 15-58 uur. Laag water: 11.39 en 00.00 uur. Woensdag 21 December: Hoog water: 4.31 en 16.47 uur. Laag water: 0.06 cn 12.31 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1