c J Dr. Drees: „Laat ons niet kijken naar het eind van het oude, maar naar het begin van het nieuwe" .Sloutenbeek PANDA EN DE MEESTER-GIBS Wereldnieuws Woensdag 21 December 1949 2' Souvereiniteitsoverdracht in de Eerste Kamer Zes ministers beantwoordden de critiek van zes senatoren ("Van onze parlementaire redacteur) Bij de hervatting van de debatten over de souvereiniteits-overdracht in de Eerste Kamer verdedigde mr. Pollema (C.H.) de stelling, dat de Eerste Kamer ten opzichte van een reeds door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp, vol strekt onafhankelijk heeft na te gaan of het alsnog verworpen dient te worden. Hij betoogde dat in de Tweede Kamer ver schillende afgevaardigden zich bij de daar door hen genomen beslissing niet meer vrij bleken te voelen. „De Christelijk-Histori- schen in deze Kamer kennen geen fractie- dwang", aldus mr. Pollema, die verklaar de, dat wat hij verder zou zeggen wel de zienswijze zou weergeven van zijn gehele fractie, maar ieder vrij bleef tenslotte naar eigen geweten te stemmen.. Pas na de regering te hebben gehoord zal de fractie nagaan en zij hoopt daartoe voldoende tijd te krijgen of wegens een in het geding zijnd groot beginsel de fractie in haar ge heel dezelfde houding bij de stem ming zal aannemen. Volgens deze senator voelde mr. Oud's fractie zich minder vrij door de plaats die mr. Stikker in het kabinet inneemt. Voorts zeide mr. Pollema: „Er schijnt geen uit weg meer mogelijk, in deze positie dwingt ons de regering met een schier noodlottige haast voortjagend naar de dag der sou vereiniteitsoverdracht door de Koningin aan Hatta. Moeten wij Haar deze stap laten doen tengevolge van aanneming van het wetsontwerp? Mr. Pollema gewaagde van een vernedering, ons opgelegd door internationale machten. Na deze scherpe inleiding volgde een scherpe beoordeling van de grondwette lijke kwestie en tevens van de wijze waar op het kabinet te dien opzichte was op getreden. „Minister Van Maarseveen heeft die aangelegenheid niet als een staatsman maar als een advocaat voor een zwakke zaak behandeld." Het liet ook mr. Pollema vrij koud of het wetsvoorstel precies paste in het schema van onze Grondwet, zoals zij in 1948 herzien is. Hij schreef het ge beurde bovenal aan Amerika alsook aan andere mogendheden toe. Dit had de regering ronduit dienen te erkennen. Dat zij zulks heeft nagelaten was een der meest ernstige grieven van mr. Pollema tegen het kabinet. „In de uiterste nood van het vaderland, moet niet de letter, maar de geest van de Grondwet het enige richtsnoer zijn" heeft wijlen Lohman de Christelijk-Historischen steeds voorgehou den. Aldus mr. Pollema, die betoogde, dat het middelpunt van het Nederlandse con stitutionele bestel de Kroon is. „Wie de Kroon breekt, breekt het Koninkrijk." De enige vraag, waarom het ons gaat is of de Kroon al dan niet gebroken is. Blijft de Kroon onaangeroerd, dan nemen wij Christelijk-Historischen, die geen letter knechten zijn, enige andere grondwette lijke oneffenheden op de koop toe. Aldus gaf spr. uiting aan de door hem gekoes terde opvatting. Had het kabinet zich ge heel op volkenrechtelijk standpunt ge plaatst en een verdrag met Indonesië aan gegaan, dan zouden wij er beter aan toe zijn geweest, betoogde de heer Pollema. een uitlating, die achter de ministerstafel enige verbazing bleek te veroorzaken. De Staten-Generaal kunnen de Koningin niet onttronen ten aanzien van Indonesië: de Kroon staat boven de Grondwet. De erkenning van Indonesië als staat is een bevoegdheid van de Kroon alleen en de Staten-Generaal hebben hier geen be moeienis. Ter wille van een wrak Uniestatuut, dat eigenlijk niets waard is, heeft de regering veel te veel opgeofferd. Het dreigement van heengaan van het kabinet ingeval van verwerping, verachtte de Christelijk-His- torische fractie. Zij neemt het standpunt in, dat het kabinet met dit dreigement poogt het Parlement tot zijn gevangene te maken. Na deze oppositionele rede kreeg men iets geheel anders te horen, toen de heer Kerstens (KVP) er aan herinnerde hoe Een kegelaar die naam had gekregen, Kwam laatst niet op dreef, 't zat hem tegen 't Begin was heel slecht Maar toch kwam 't nog terecht, Na een BOOTZ' TIP was zijn worp „alle negen". Inz. Mevr. W. v. R. te R'dam ontv. 1 fL TIP (Adv.) Radio geeft Donderdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.30 Nieuws. 8.40 Ochtendblad. 9.00 Weerberichten. 9.03 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Populair concert. 10.50 Voor kinderen, 11.00 Orgel. 11.30 Platen. 11.45 „Dierenvervoer door de lucht". 12.00 Muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Zuid-Ameri kaans orkest. 13.45 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Piano. 15.00 Voor zieken. 16.00 Cabaret: 17.30 Kaleidoscoop. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Voor de strijdkrach ten. 19.00 Voor kinderen. 19,05 Volksmuziek- school. 19.35 Platen. 19.45 Regeringsuitzen- ding. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Radiophilharmonisch orkest en soliste. 21.15 „Paul Vlaanderen". 21.50 Orkest. 22.30 „Ik dacht zo....". 22.45 Zangdeclamatie, 23.00 Nieuws, 23.15 Reportage. 23.30 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 8.30 Nieuws. 8 40 Platen. 9.00 Weerberichten. 9.03 Platen. 9.35 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Orgel. 11.00 Voor zieken. 21.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.30 Weerbericht. 12.33 Dansorkest. 12.55 Zqpnewijzer. 13.00 Nieuws. 13,20 Zang en piano. 13.45 Platen. 14.00 Pro menade-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Kerstwijding. 17.30 Gewijde muziek. 17.50 Regeringsuitzending. 18.00 Platen. 18.15 Land- en luinbouwpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.55 „Een goed woord voor een goede zaak" 19.00 Nieuws. 19.15 Muziek voor de jeugd. 19.40 Radiokrant. 20,00 Nieuws. 20.05 Adventsmeeting van het Leger der Heils. 21.00 Familiecompetitie. 21.35 Kamerorkest. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. men te lang en in te brede kring blind is gebleven voor het nationalisme in Indo nesië. Na de R.T.C. Is er nieuwe vaart gekomen in de Indonesische opmars naar de vrijheid en die opmars kan men niet stuiten. Voor spreker was het resultaat dier conferentie in overeenstemming met de Grondwet, maar zelfs al ware het anders, dan zou hij onder de tegenwoordige omstandigheden toch voor het wetsontwerp stemmen. Niet de regering, maar juist de oppositie heeft gemaakt dat de boot telkens werd gemist. Zij is de laatste, die zich mag be klagen over het povere van de uiteindelijk bereikte resultaten, waarmee zij verkregen heeft, wat zij zelf wilde. Intussen verlangde de heer Kerstens, dat de regering alles zal doen, ook bij de Ver enigde Volken, om met het oog op het zelf beschikkingsrecht, te bereiken dat daar waar de bevolking zulks wil, volksstemmin gen zullen worden gehouden. Overigens gaf hij meteen te kennen, dat de Minahassa, Ambon en Timor in een economisch on houdbare positie zouden komen, indien die gebieden zich geheel van de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië zouden afscheiden. Met klem drong dit Kamerlid er op aan, dat het kabinet alsnog zal zor gen dat de ambtenaren in de garantie- wet ook volkomen materiële vrijheid zullen krijgen, al dan niet in Indonesische dienst te gaan of te blijven. De heer Kerstens was over de loop van zaken niet geheel tevreden, aangezien hij liever een hechtere lotsverbondenheid en een minder wilde souvereiniteitsoverdracht had gezien. Intussen was een van de goede dingen der R.T.C. geweest dat eindelijk de Indonesiërs wel vertrouwen hadden gekre gen in Nederland's oprechte wil om onvoor waardelijk de souvereiniteit over te dragen. Daardoor zou allicht de politieke koorts in het lichaam van Indonesië gaan verdwijnen. „Wij moeten dit wetsontwerp aannemen met een open oog voor de bestaande ge varen. in het geloof en vertrouwen dat wij de bereikte overeenstemming tot levende werkelijkheid zullen kunnen maken." Aldus vertolkte de heer Kerstens het standpunt van de fractie van de Katholieke Volks partij. Na de koffiepauze protesteerde de heer Al gr a (A.R.) tegen de voorstelling van zaken van mr. Pollema, als zou er wel in diens fractie, maar niet in die van de Anti- Revolutionnairen vrijheid bestaan. Tevens ging het niet aan te beweren, dat de op positie veroorzaakt zou hebben, dat wij in een slop terecht waren gekomen; tenslotte had de regering, vóór alles steunende op haar meerderheid, de verantwoordelijkheid te dragen voor datgene waarvoor zij zelf het initiatief had genomen. Wat nu de door minister van Maarseveen in de Tweede Kamer gehouden rede be treft, spreker had die bewonderd als de rede van een knap advocaat Het slot van dit betoog was gewijd aan. de- Nederlandse ambtenaren in Indd.nesië. Niet alleen om hun warme hulde te brengen voor de steeds ginds door hen in acht ge nomen bewonderenswaardige plichtsbe trachting, maar ook om kenbaar te maken, dat er in de garantie veel onbevredigends is. Mr. Wendelaar (V.V.Dfc) voelde zich genoopt te spreken, omdat hij nog een ander accent als dat van zijn fractiegenoot prof. Molenaar moest laten horen. Dit kwam in hoofdzaak neer op critiek aan het adres van de regering,die in een „montagne-russe" was gaan zitten en toen onderweg niet meer kon uitstappen, en die zich nooit voldoende schrap had gezet tegen de internationale druk. De organisatie van de Verenigde Volken mocht nu wel de resultaten van de R.T.C. hebben toegejuicht, maar daarom moest men zich nog niet voorstellen, dat de houding van de internationale samenleving verder vriendelijk tegenover ons zal zijn. De senator eindigde met te verklaren dat hij zich zijn stem voorbehoudt in afwach ting van het antwoord van de regering. Hierna verklaarde jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck (K.V.P.), dat hij voor stemmen geboden achtte. Maar dit weer hield hem niet allerlei principiële critiek te laten horen, vooral wegens hetgeen sinds 1945 en voor Linggadjati was gedaan en nagelaten. Tenslotte nog een verrassing. De voor zitter, juister gezegd, professor Kranenburg, voelde zich „uit zijn tent gelokt", door ver schillende sprekers. „Hieronder, mijnheer de voorzitter, bevond zich de geachte afge vaardigde Anema", zeide hij, toen laatst genoemde de voorzittershamer van hem had overgenomen. Allereerst roerde deze kenner van het staatsrecht de grondwettelijke kwestie aan. Hieromtrent onderstreepte hij nog eens, dat de uitleg van een Grondwetsartikel naar de opvatting van één persoon of één groep waardeloos is. Prof. Kranenburg betoogde, dat wie het wetsontwerp helpt verwerpen en het zodoende aan het kabinet onmogelijk maakt verder te regeren, daarna zelf bereid moet zijn in een nieuw kabinet te gaan zitten. Vervolgens bestreed spreker mr. Pollema's stelling, dat de Koning niet door de Grondwet gebonden zou zijn en dus de Kroon (Koning onder verantwoordelijkheid van het kabinet) maar een verdrag met Indonesië moest sluiten. Waarom doet mr. Pollema dit? Wel, omdat hij zelf voor de verantwoordelijkheid terugdeinst. Aldus de zienswijze van prof. Kranenburg, die er nog op wees, dat de door die afgevaardigde bepleite vrijheid, niet wil zeggen vrijheid van verantwoordelijkheid; integendeel, vrij heid betekent het dragen van verantwoor delijkheid. De regering antwoordt Na drie kwartier pauze kwam de regering aan het woord. Minister Van Maarseveen schetste eerst de tegenstelling tussen de voor- en tegenstanders van de souvereiniteitsover dracht. Met eerstgenoemden voelde hij voor aanvaarding van de resultaten der R.T.C., niet als een sluitstuk, maar als een begin van iets nieuws, waaraan ongetwijfeld ge varen verbonden zijn. De Anti-Revolution-' nairen hield hij voor, dat het allerminst zeker ware geweest, dat in de strijd tussen legaliteit en illegaliteit, de legaliteit het zou hebben gewonnen, nog daargelaten dat dan allicht toch souvereiniteitsoverdracht had moeten volgen, maar zulks dan ten koste van nog veel grotere offers en zo dat de nieuwe staat misschien radicaal anti-Wes ters zou blijken te zijn. Het huidige kabinet is niet de mening toegedaan geweest, dat een strijd tot het bittere einde de voorkeur had verdiend. Het heeft het beter geacht te streven naar bereiking van verzoening, naar beëindiging van een strijd zonder overwinnaars en over wonnenen, waarbij geen verbittering of haat meer blijft bestaan. Dit is bereikt en zulks blijkt ook onder meer uit de op 14 December door Soekarno uitgesproken rede. Het was de hoogste tijd geworden, juist omdat de barometer in Zuid-Oost-Azië op storm staat. Daarom was ook spoed nodig. „Men heeft mij verweten te veel advocaat te zijn geweest en dit gedaan blijkbaar om mijn menselijke zwakheid te beroeren! met een zee van juridische arugmenten." Aldus de minister, die met klem verzocht dit juridisch gedoe eens even te laten rus ten en oog te hebben voor het communis tisch gevaar ginds. Grote snelheid is nodig, juist als men oog heeft voor de politieke werkelijkheid. Verwerping van dit wetsontwerp, dat staat wel vast, zou onmiddellijk een toe stand veroorzaken, die voor Indonesië en Nederland rampzalig zou zijn. Daar de za ken zo staan, zal ieder naar eigen geweten zijn slem hebben te bepalen. Ten aarizien van het zelfbeschikkings recht is niet in strijd met de Grondwet gehandeld. De getroffen regeling klopt met wat hieromtrent in de overeenkomst van Linggadjati was bepaald. Wanneer een deelstaat de constitutie van de Verenigde Staten van Indonesië niet aanvaardt en in een'bijzondere verhouding tot het:Konink-£'. rijk wil komen, zulks kan gebeuren. Zonder allerlei juridische kramerij staat het onomstotelijk vast, dat Nieuw-Guinea thans onder Nederlandse souvereiniteit blijft, verklaarde de minister. Is de Kroon gebroken of intact gebleven?" Ten aanzien van het Koninkrijk nieuwe stijl is zij intact gebleven, met betrekking tot de Unie heeft zii een eigen, nieuw ka rakter gekregen. Aldus de minister, die verder zeide dat wij over de souvereinï- TWIN-SETS.... De ideale dracht voor de moderne vrouw Wij ontvingen zojuist de nieuwste bui tenlandse snufjes in diverse modellen! Hier is één voorbeeld: Een zuiver wollen TWIN-SET in grijs or casha PULLOVER 2.25 oud-rose zwart VEST. 15.50 Maten 40-46 V - - V -U f V:;i Op het strand van Bakkum is een grote lichtboei aangespoeld, de TK 4 die als baken van de mijnenvrijè zóne tussen IJmuxden en Texel dienst deed. Voor Laurens Zonne veld uit Bakkum was het een buitenkansje: hij haalde ongeveer 50 kilo levende mosselen van de boei af. teilsoverdracht niet hebben gemarchan deerd, dus geen kat in de zak hebben ge kocht. „Wij geven de souvereiniteit omdat de Indonesiërs er recht op hebben. Deze politiek was voor Indonesië en Ne derland noodzakelijk, zij was niet populair. Dit wist de regering tevoren, maar zij han delde uit liefde voor het vaderland! Wanneer men ook hier te lande na afloop van wat velen voelen als een pijnlijke operatie, bereid is tot medewerking ter bevordering van genezing zowel wat Ne derland als wat Indonesië aangaat, dan bestaat er geen reden om met mr. Pollema te zeggen „God zegen de greep", maar zegene zoveel goede wil, zoveel goede be doelingen en zoveel inspanningen". Na dit indrukwekkend slot van een in drukwekkende rede klonken van tal van banken de uitroep „bravo" en zelfs hand geklap, een zeldzaamheid in 's lands ver gaderzaal. Andere ministers aan het woord 's Avonds kreeg men eerst een korte uiteenzetting van minister Götzen over enige in het debat tot uiting gekomen misvattingen. Zijn ambtgenoot van Sociale Zaken, mr. J o e k e s, zette uiteen waar om ter Ronde Tafel-conferentie overeen gekomen was dat het in Indonesië werk zame Nederlandse ambtenarencorps in het algemeen in dienst van de nieuwe staat zou overgaan. Op die conferentie is zorg gedragen voor garanties ten behoeve van de ambtenaren, hetgeen insgelijks in de garantiewet zal geschieden. - Minister Schokking" herdacht-aller eerst namens de regering hen, die bij de vervulling van hun plicht grote offers had den gebracht; ook bracht hij hulde aan het doorzettingsvermogen van de planters. Hierop sprak staatssecretaris mr. FockemaAndreae over de ter R.T.C. getroffen regeling aangaande de positie van de Nederlandse strijdkrachten voor zij In donesië zullen verlaten: er bestond geen enkele reden voor beduchtheid dat aan het te dezen opzichte ^gesloten axscoord- getornd zou worden. Dr. Drees spreekt Tot besluit van de dag van gisteren sprak de minister-president. In de laatste ronde van de worsteling om de medewerking van de Statèn-GënèraaT' të"krijgen vóór het geen het kabinet de laatste maar tevens een goede kans acht. wenste dr. Drees nog eens te onderstrepen dat een stem voor dit wetsontwerp niet een stem voor de regering maar voor de zaak zelf betekent „De internationale druk heeft geen in vloed gehad op het beginsel door ons na gestreefd, wel echter op het tempo, de waarborgen en de vorm waarin we het beginsel vrijheid aan Indonesië wen sen te verwezenlijken. Overigens is er tegen de buitenlandse inmenging herhaaldelijk niet kracht opgetreden". Verkeerd noemde de minister-president verder de voorstel ling van zaken alsof Amerika en Engeland onze vijanden zijn en ons uit boos opzet nadeel willen berokkenen. Met prof. Kra nenburg was de premier het eens, dat mr. Pollema ten onrechte beweerd had, dat het kabinet de volksvertegenwoordiging in een dwangpositie zou hebben gebracht. Uitstel of nader overleg met de Indonesiërs is uitgesloten. In geval van verwerping doen zich drie mogelijkheden voor: Indo nesië te abandonneren, een plan, destijds door mr. Sassen gekoesterd. Dan zou er van de Nederlanders en van de bescher ming der minderheden niets terecht zijn gekomen. Een tweede mogelijkheid zou zijn geweest, met geweld op te treden, hetgeen de constructieve elementen in Indonesië in de armen der extremisten gedreven zou hebben. Wij hadden dan een strijd moeten voeren onder onmogelijke omstandigheden, met de internationale samenleving tegen ons. En als men er in geslaagd zou zijn met de wapenen te triomferen gesteld dat het Nederlandse xolk daartoe de bereidheid zou tonen welke constructieve ele- 62. Nadat Joris Goedbloed door de muur gedreven was, deed AU Ben Aaypous zijn mouwen weer neer, en hij keerde weer terug naar de dames Twee en Van Tutte- ren, zonder zelfs zoveel als een blik ach terom te werpen. „Dat was grapjas op neus", mompelde hij tevreden. Maar Panda en William T. Bobberbroek bleven ver baasd en verbluft achter en ook be zorgd.' „Waar zou Prins Ramses gebleven zijn?" vroeg Panda angstig. Misschien is hem wel iets overkomen!" Dat was juist opgemerkt. Maar William T. Bobberbroek zei twijfelend: Tóch hebben die honderd slaven geen best karwei afgeleverd, Jan sen! Bij mij thuis zou ik dat niet nemen! Een muur waar zomaar een gat invalt! Die oude Toeter Dinges heeft zich door de zwendelaars bij de neus laten nemen!" ..Laten we nu maar liever zien, ivaar mijn heer de Prins terecht is gekomen," sprak Panda ongeduldig, terwijl hij in de duis ternis achter het gat tuurde. Intussen kwam Gids AU Ben Aaypous terug bij de dames Twee en Van Tutteren. Hij voelde zich nu weer helemaal lekker. „Hij was vreemde ling!" vertelde hij grijnzend. „Ik grote hekel aan vreemdelingen! Kom mee ik zal u vijver vol krokodil laten zien, daarin gooiden oude Egyptenaren iedereen xoaar- an zij hekel!" De dames, die bedachten dat zij óók vreemdelingen waren, hadden héle maal geen zin meerMaar laat ons gaan zien, ivat Panda ontdekte toen hij door dat gat keek, dat in de muur geslagen was...,K menten in Indonesië zouden er dan nog voor samenwerking overblijven? Tenslotte bleef de raad van mr. Polle ma, na verwerping van het wetsontwerp de Kroon (Koningin en ministers), ge steund door de K.V.P. en de P.v.d.A. kalm haars weegs te laten gaan om buiten, ja tegen de Staten-Generaal, de souvereini teit over te dragen. Dat zou beschouwd worden als een revolutionnaire daad waar toe de ministers de Koningin zouden hebben gebracht En nu de resultaten van aanneming van het wetsontwerp: werkelijke samenwerking met federalisten en republikeinen is moge lijk gebleken. Men wil de souvereiniteit aanvaarden uit handen van de Koningin. Aanvaard is een Unie tot duurzame samen werking. Dit alles houdt beloften in, die niet te verwezenlijken zouden zijn bij ver werping. In dat geval zou toch een souve- rein Indonesië ontstaan, maar dan buiten Nederland om. „Laten we ons op dit mo ment niet defaitistisch tonen. Men neme het wetsontwerp aan. Het is niet een nood lottig, maar een aangrijpend uur. Laten we niet enkel denken aan het einde, maar ook denken aan het begin. Laten wij ons wen den naar de toekomst in de hoop dat er zal worden verwezenlijkt vrijheid, orde en wel vaart in geheel Indonesië." Na dit sluitstuk werd de vergadering tot heden verdaagd. De Christelijk-Historischen wensen namelijk ruime tijd voor beraad aleer de replieken zouden aanvangen. Treinverkeer Haarlem—Leiden was enige tijd gestremd Nachtposttrein ontspoorde tussen Leiden en Warmond Vanochtend omstreeks half vijf zijn de laatste drie wagens van een post- en goe derentrein uit Den Haag, die het station Leiden was gepasseerd,bij de Haarlem mer'trekvaart' tussen' Leiden en Warmond waarschijnlijk door het te vroeg overhalen van een wissel uit de rails gelopen. De trein reed nog enige honderden meters verder, waardoor de wissel werd bescha digd. Door de ontspoorde wagens, waar van er een kantelde, was het treinverkeer tussen Haarlem en Leiden aanvankelijk in beide richtingen gestremd. Om kwart voor tien kon het over enkel spoor worden her vat, om twaalf uur konden beide sporen weer in gebruik worden genomen. Het verkeer tussen Warmond en Leiden werd geruime tijd met bussen onderhouden. New York heelt jaarlijks duizenden vermisten NEW YORK (United Press). New York is een grote stad, maar toch is het er niet gemakkelijk om te verdwijnen en dan weg te blijven. Ongeveer 26.890 personen, genoeg om een stadje te bevolken, werden dit jaar korte tijd „vermist", doch de 47 deskundige poli tiemannen van het bureau van vermiste personen hebben er 96,2 procent van terug gevonden. Een bedroefde huisvrouw zit aan een tafel in het bureau voor vermiste personen. „Hij had bruin haar en hij droeg een grijs pak", vertelt ze. „Hebben jullie geen ruzie gehad of was er geen andere reden voor zijn wegblijven van huis?", wordt haar gevraagd. „Neen", antwoordt ze. „All right", zegt de ambtenaar, „we zul len naar hem uitkijken". De 26.890 gevallen die het bureau dit iaar in behandeling nam, betroffen alle „onvrijwillige verdwijningen". Er waren duizenden andere „vrijwillige verdwijningen", zoals echtelieden die na een huiselijke twist weglopen. Aan die ge vallen kan men geen tijd vermorsen. De maand dat de meeste personen ver dwijnen is Mei, wanneer de mensen ruste loos worden ,zegt John Cronin, hoofd van het bureau. De op een na drukste maand is September. „De reden dat mannen het huis verlaten betreft gewoonlijk geld of een andere vrouw", vertelt Cronin, „een vermiste vrouw is gewoonlijk weggelopen omdat de wederhelft dronk of gokte." „De drukste leeftijd voor jeugdige weg lopers is 15, wanneer zij van school moeten veranderen. Er lopen ongeveer 25 procent meer jongens dan meisjes weg". Van de 26.890 gevallen van dit jaar wer den 12.321 gevonden in ziekenhuizen of morgues, 4.820 „vermiste personen" bleken uit New York te komen en werden opge spoord, terwijl 8.276 „vermiste personen" uit andere steden waren die naar New York kwamen om „zoek te raken". Van de 26.890 heeft het bureau slechts 1.473 niet op kunnen sporen. Het totaal der vermisten neemt ieder jaar toe, verleden jaar waren het er 23.516. ~>e meesten van het personeel van het bureau zijn identificatie-deskundigen die iemand kunnen identificeren door een stuk verschroeide kleding of een enkele gouden tand. Van de Radio Technische School aan de Kleine Houtweg te Haarlem slaagden voor de examens radiotechnicus en -monteur van het Ned, Radio Genootschap onze plaats genoten de heren P. I. van Leeuwen, H. J. P. Schutter, M. J. Sistermans, J. C. van Weerlee, J. Bosman, H. Cool, G. A. van Hensbergen. J W. Brasser, G. A. Breems. P. M. P. Tromp en W. de Goede. De heren E. Beverwijk, A. Helmus, R. Gerz en J. Bosman behaalden het Rijkscertificaat radiotelegrafist. Zeepkisten. Al meer dan driehonderd Pa- rijse jongens hebben ingeschreven voor de eerste Franse zeepkisten-race, die in Juli te Parijs zal worden gehouden. Men hoopt dat enige duizenden jongens deel zullen nemen aan deze op Amerikaanse voet geschoeide race, die over een hel lend parcours van 30 meter zal gaan. De wagens moeten door de bestuurders zelf zijn gemaakt. De winnaar krijgt een Renault-auto (voor zijn vader) en 200.000 francs op de spaarbank. Meisjes mogen niet meedoen, maar ze mogen wel helpen de wagens in de verf te zet ten. Het organisatie-comité bestaat uit kinderen van nog geen vijftien jaar. Zeewesp. Bij Tully in Noord-Oost-Austra- lië, is een jongen die aan het poptje- baden was, door een grote vis aange vallen. Zijn vader snelde te hulp en kon de vis van hem af slaan. De jongen stierf echter op weg naar het ziekenhuis. De politie heeft verklaard, dat deskundi gen deze vissoort niet kunnen thuisbren gen. In de volksmond heet de vis „zee wesp" en het is de vierde maal sinds mensenheugenis dat zij een mens heeft aangevallen. Winter. In het plaatsje Saint-Jean-de-Daye irf Normandië staan de appelbomen in volle bloei en de aardbeien aan de plan ten krijgen al weer een blosje op de kaken, tengevolge van de zachte winter. Gevaar. Sinds de inwerkingtreding van de verordening dat naturellen Johannes burg niet meer binnen mogen komen, tenzij zij in de mijnen werken of op familie-bezoek komen, stijgt de werk loosheid onder de naturellen en vreest men dat zij tot criminaliteit zullen ver vallen. De inheemse bevolking rond Johannesburg wordt op 500.000 geschat. Pech. Het Grand Hotel te Charleroi is voor de tweede maal binnen twee jaar door brand verwoest. De vorige brand had op tweede Kerstdag in 1947 plaats. Het hotel was net hersteld en nog niet in gebruik genomen. Toch naar Moskou. Anna Pauker, de Roe meense vrouwelijke minister van Bui tenlandse Zaken is als lid van de Roe meense delegatie in Moskou aangekomen om Stalin's verjaardag te vieren. Kort geleden gingen er geruchten dat zij in ongenade zou zijn gevallen. Gevlucht. Dr. Psenicka, juridisch adviseur van de aartsbisschop van Praag, mgr. Beran, is uit Tsjechoslowakije gevlucht en in Beieren aangekomen, waar hij zich ter beschikking van de Amerikaanse autoriteiten heeft gesteld. Hij heeft meegedeeld dat het gehele personeel van de Pauselijke nuntius te Praag, Verolini, is gearresteerd. Mijnramp. Volgens het West-Berlijnse blad „Der Abend" zijn in de uranium-mijn Dietrich in Zuid-Saksen 18 Duitse mijn werkers om het leven gekomen, doordat een gang instortte. Onmiddellijk na het ongeluk werd het terrein afgezet door Russische soldaten en niemand mocht het betreden of verlaten. Onderbroken reis. Twee Alkmaarse jon gens, respectievelijk 17 en 15 jaar oud, zijn gisteren voor het Antwerpse station gearresteerd. Zij waren van huis weg gelopen om dienst te nemen bij het Vreemdelingenlegioen. Zij zijn ter be schikking gesteld van de procureur des Konings, die hen wel gauw naar huis zal sturen. Tragedie. De Britse leeuwentemster May Kovar, is in Thousandoaks (V. S.) voor de ogen van haar zoon en dochter door - een leeuw in zijn kooi gedood. Hoge borst. Russische bergbeklimmers hebben op 38 van de hoogste bergtoppen in Centraal-Azië borstbeelden van Sta lin geplaatst, zo meldt het Russische nieuwsbureau Tass. Vierde keer. De filmacteur Clark Gable is in het huwelijk getreden met Lady Ashley, de weduwe van Douglas Fair banks. Het is voor beiden het vierde huwelijk. Brand. In Covent Garden te Londen heeft een geweldige brand gewoed. De strijd tegen de vlammen, waarbij een brand weerman om het leven kwam, duurde zes uur. Toen de duisternis viel, ging men gebruik maken van schijnwerpers wier stralen echter nauwelijks de dichte rook konden doorboren. Men moest ge bruik maken van „walkie-talkies" en zuurstof-apparaten. Succes. Vertegenwoordigers van de Grote Vijf en Canada zijn gisteren te Lake Success in besloten vergadering bijeen geweest om te trachten tot een overeen komst te geraken over de internationale controle op de atoom-energie. Dit is de eerste bijeenkomst na het hiertoe strek kende verzoek van de Algemene Ver gadering. Jodenvervolgers uit 1938 in Duitsland veroordeeld Een Duitse rechtbank te Frankenthal heeft Dinsdag 6 voormalige leden van de SS veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van 10 maanden tot tien jaar dwangarbeid wegens het platbranden van een synagoge op 10 November 1938, de dag van de grote nazi-pogroms. Zeven andere beklaagden kregen 6 tot 20 maanden ge vangenisstraf. Drie beschuldigden werden vrijgesproken. Zij werden er allen van be schuldigd de synagoge en het Joodse tehuis voor ouden van dagen te Neustadt in de as gelegd te hebben. Twee Joden van meer dan 80 jaar zouden in de vlammen zijn omgekomen. Acht der ge vonnisten zullen op vrije voeten gesteld worden omdat van hun vonnis de tijd in voorarrest doorgebracht is afgetrokken. Het hof was van oordeel, dat „het Duitse volk, gezien de mening in het buitenland, een definitief standpunt tegen dergelijke acties, waarvan de beklaagden werden beschuldigd, moet innemen." Geheime zitting over Haagse deviezenzaak De economische politierechter in Den Haag heeft medegedeeld, dat op 29 en 30 December een geheime zitting zal worden gehouden, waarin de deviezen-zaak van de Haagse oud-burgemeester en diens voor malige secretaris zal worden behandeld. Deze behandeling houdt waarschijnlijk verband met de mededelingen van de ver dediger van drs. B. dat deze buitenlandse valuta nodig had voor zijn internationaal inlichtingenwerk en om zijn hulp aan po litieke vluchtelingen te financieren.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2