De R.P.F. heeft niet aan haar voornaamste doel beantwoord Verliezen in Indonesië Israël „veroverde" de Negeb „De regering van het dure leven" Woensdag 21 December 1949 3 Crisis in de partij van De Gaulle Uit de gloriedagen van de Rassemblement du Peuple Frangais: Een massa-meeling in een der dorpen in de streek van Normandië, ivaar De Gaulle met veel vertoon een van zijn klinkende redevoeringen hield. cle conclusie zijn gekomen dat hij zijn krachten beter kan reserveren tot later tijden. De meeste Fransen zijn nog steeds van oordeel, dat De Gaulle de enige natio nale figuur is, die een meerderheid van het volk rond zich zou kunnen verenigen. Maar zekere methoden en verschillende leiders van de RPF hebben het crediet van de generaal niet verhoogd. Integen deel. Splijtzwam Bovendien heerst er sedert geruime tijd in de RPF zelf ook onenigheid. Onophou delijk heeft de generaal geschillen bij te leggen tussen de „activisten" en de „par lementairen". en van deze rol van scheids rechter heeft De Gaulle thans blijkbaar wat genoeg, waarbij komt. dat geen dei- beide stromingen tevreden is met de poli tieke leiding van de generaal. Nu de beweging dus tussen een staatsgreep of een democrati sche machtsoverneming geen keuze heeft kunnen doen, is in zekere zin het bestaans recht van de RPF verdwenen. Verschillende partijhuizen in het land moeten al te koop zijn aangeboden. Finan cieel schijnt de beweging namelijk ook met moeilijkheden te kampen te hebben. Automobilist overleden na botsing met onverlichte tram Te Leiden is de 69-jarige heer J. A. W. Aalbertsberg met zijn auto op de Rijnsbur- gerweg tegen een tram gereden, die als gevolg van kortsluiting niet verlicht was. De auto werd geheel vernield. De heer A. oud-directeur van de Amsterdamse Bank te Leiden en oud-directeur van de Noord hollandse Landbouwcredietbank, werd zo ernstig gewond, dat hij naderhand in het Academisch Ziekenhuis is overleden. (Van onze correspondent te Parijs) Er gaan weer eens geruchten in Parijs over een crisis in de RPF, de volksbewe ging van generaal De Gaulle. Volgens sommige-waarnemers zou de generaal zelfs van zins zijn, nu het perspectief van Ka merontbinding zich steeds verder schijnt te verwijderen, zijn eigen beweging maar te ontbinden. Iets moet er dan blijkbaar toch ontbonden worden. Tot zijn naaste medewerkers zou hij onlangs hebben ge zegd: Wanneer we uiterlijk binnen drie maanden er niet in zijn geslaagd de rege ring te noodzaken nieuwe verkiezingen uit te schrijven, dan gooi ik het bijltje er bij neer. Alle leden zouden dan het be richt thuis ontvangen dat hun beweging opgehouden heeft te bestaan. Dat wil zeg gen: Even autoritair ontbonden is als zij tot dusver werd geleid. Ofschoon De Gaulle, .die een opvliegend mens is, wel meer opwellingen heeft gehad die hij bij nader inzien moest betreuren Churchill heeft hem wegens die trek eens met een' balletdanseres vergeleken moet het in dit geval, ondanks officiële ontkenningen, toch niet uitgesloten wor den geacht dat de generaal inderdaad het voornemen heeft zich, na rijp beraad, weer uit de actieve politiek terug te trekken. Want reeds lang heeft men symptomen van een interne crisis in de RPF kunnen constateren en ieder die, als wij, gelegen heid heeft gehad recente vergaderingen met vroegere bijeenkomsten van de bewe ging te vergelijken, moet het enorme ver schil in enthousiasme en strijdlust wel zijn opgevallen. Het geloof in een spoedige overneming van de macht is uit de gele deren verdwenen. Nog steeds is de RPF, numeriek, waarschijnlijk de sterkste poli tieke machtsconcentratie van Frankrijk, maar de beweging die zich, tegen de oor spronkelijke wil van de stichter, tot een nieuwe partij ontwikkelde, heeft niettemin aan haar voornaamste doel niet beant woord: Het doel. de coalitiepartijen tot abdicatie te dwingen. Bij gebrek aan stem men in de Kamer die gekozen werd in een tijd toen De Gaulles beweging nog niet was geboren was de generaal ge doemd een oppositie te voeren die bij de dag minder vruchten af bleek ,te werpen. De Gaulle, wiens gewetensvolle ernst ook door zijn tegenstanders de communis ten daargelaten over het algemeen niet in twijfel wordt getrokken, zou thans tot Geschiktheid van juristen voor rechterlijke functies De minister van Justitie acht het wen selijk, dat jonge juristen, die voor een vaste betrekking bij de rechterlijke macht in aanmerking willen komen, aan bepaalde voorwaarden inzake geschikheid en be kwaamheid voldoen. Voorts acht hij het nodig dat, nu de werkzaamheden dei- rechterlijke macht steeds veelzijdiger wor den regelen vast te stellen omtrent de wijze waarop de betrokkenen zich voor hun toe komstige taak verder zullen kunnen be kwamen. De minister heeft daarom een vaste commissie ingesteld, die een oordeel zal kunnen geven omtrent de geschiktheid van gegadigden voor rechterlijke functies, nadat zij een korte proeftijd zullen hebben doorgemaakt, en voorts het departement van Justitie van advies zal kunnen dienen omtrent de wijze, waarop hun verdere op leiding kan geschieden. Tot voorzitter der commissie is benoemd mr. J. Verdam, president van het gerechts hof te Amsterdam. Welkom of niet welkom? Enquêtes hierover zijn niet nodig, want het is wel zeker, dat een goed boek altijd welkom is. Vele goede boeken voor mensen van de meest verschillende smaak vindt U bij Boekhandel H. de Vries Ged. Oude Gracht 27 - Jacobijnestraat 3 Haarlem Agenda voor Haarlem WOENSDAG 21 DECEMBER Stadsschouwburg: „Zwarte Crêpe de Chine" (A. T, G.). 8 uur. Concertgebouw: Ledenconcert. Jo Vincent, 8 uur. City: „Gij zult niet stelen", alle leeft., 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Vliegende vuisten" en „Spionnage in de jungle", 14 j„ 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ..Zoölogica". alle leeft.. 2,30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ninotchka". 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: ..Fregola", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De verstrooide professor", 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 22 DECEMBER Gemeentelijk Concertgebouw: Jeugdkoor „Inter Nos". Kerstconcert, 8 uur: Tuinzaal: piano-auo Ans Bouter en Miep van Luin, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoor stellingen. 's-GRAVENHAGE. 20 December De regering maakt bekend, dat tot haar leed wezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht Gesneuveld 13 Juli 1949. na vermissing: soldaat J. G. M. Wolfs, afkomstig uit Hil- varenbeek (N.B.). Gesneuveld 6 December 1949: res. Isle luit. F. W. M. Huynen, afkomstig uit Was senaar. Kon. Ned. Ind. Leger Gesneuveld 23 November 1949: Jav. sld. 2e kl. Inf. Kariosemito, afkomstig uit In donesië. Electricien uit Heemstede ter dood veroordeeld Twee „V-mannen" van de vroegere Duitse „Abwehrstelle", de 41-jarige electri- ciën P. R. uit Heemstede, en de Amster dammer G. C. van B., zijn door het Am sterdams Bijzonder Gerechtshof conform ie eis ter dood veroordeeld. Aan beiden was ten laste gelegd, dat dj spionnagediensten hadden verricht voor de „Abwehrstelle" door zich in te dringen in illegale organisaties. In het vonnis tegen R. werd overwogen, dat de verdachte in samenwerking met de Nederlandse SD-agent Van B. in Haarlem in 1944 talloze inlichtingen had ingewon nen over illegale activiteit. Het hof was niet van mening, dat de uiting van berouw van verdachte tijdens de terechtzitting ernstig was gemeend en noemde R. „een geslepen misdadiger, voor wie geen enkele verzachtende omstandig heid aanwezig is". Belangrijke doorgang naar de Rode Zee (door P. A. Colijn) De Negeb begint ten Noorden van Ber- seba en vormt dan een onafgebroken ge bied, dat met de Zuidelijkste punt van ongeveer twaalf kilometer breedte raakt aan de Oostelijke golf van de Rode Zee, waar 3000 jaar geleden de schepen van koning Salomo aan- en afvoeren en waar deze vorst zijn kopersmelterij had. Er is in de laatste jaren over dit dorre woestijngebied heel wat te doen geweest, want het was niet het minst om dat smalle kuststrookje, met het gehucht Elath. een voorwerp van verlangen van Egypte, Transjordanië en van Israël. Dat was reeds het geval voor de Negeb bij besluit van de UNO aan Israël werd toegewezen. Vermoedelijk heeft Israël aangevoeld, dat bij deze verdeling zou worden uitge gaan van het standpunt, dat gebieden met een in meerderheid Joodse bevolking aan Israël, met een in meerderheid Arabische bevolking ,aan de Arabische staat zouden worden toegewezen, een vermoeden, dat achteraf juist is gebleken. De Negeb evenwel had geen bevolking met uitzondering van een smalle kust strook, en droeg dus alle voorwaarden in zich om tot twistappel te worden tussen Israëliërs en Arabieren. De woestijn bezet Wat deed nu echter Israël nog juist bij tijds? In alle stilte slechts drie personen waren met het plan bekend werd het besluit genomen de Negeb te bezetten voor de UNO tot het formuleren van een ver delingsvoorstel zou zijn overgegaan. Eyskens krijgt het moeili|k (Van onze correspondent in Brussel) De regering-Eyskens krijgt het moeilijk, omdat de socialistische oppositie haar aanvalt op een uiterst gevoelig punt, name lijk de stijgende levensduurte. Toen België in September van dit jaar met 12,34 procent devalueerde, verklaarde de rege ring dat dit miniem percentage werd geko zen met de bedoeling het prijspeil stabiel te houden, omdat de duurder wordende invoer uit de dollarzöne zou worden ge compenseerd door de goedkopere invoer uit de landen die, zoals Nederland en Engeland, met dertig procent hadden ge devalueerd. Maar intussen heeft de regering nog subsidies afgeschaft, waardoor de spoor wegtarieven met tien procent stegen en de gas- en electriciteits-tarieven eveneens omhoog gingen. Ten gevolge van de Brazi liaanse speculaties op de slechte koffieoogst steeg de prijs per kilo koffie van dertig tot vijftig of tachtig francs; in een land, dat zoveel koffie verbruikt is dit erg. Daar bij kwam de financiële reorganisatie van de buurtspoorwegen met als gevolg tien procent hogere tarieven. De regering schaft de subsidies aan de kolenmijnen geleide lijk af, waardoor de veel gevraagde soorten anthraciet 20/30 en de 30/50 geslegen zijn tot 1790 francs of 137 gulden ter ton. De socialistische pers kraait victorie: Zie je wel hoe de liberalen en de katholieken de belastingen verminderen? Het is onbetwistbaar dat er een hausse psychose is ontstaan, maar of het leven werkelijk duurder is geworden, zouden wij niet durven zeggen. Het vlees is sedert een jaar-, toen het wat de prijs betreft helemaal werd vrijgelaten, belangrijk goedkoper geworden. Kalfsvlees is twintig procent lager in prijs dan een jaar geleden, de rundbiefstuk ook en zo is er een aantal artikelen van dagelijks gebruik, die lang zaam een dalende prijscurve vertonen. Maar.de huismoeder denkt alleen aan de koffie, het gas. de kolen en het week abonnement van haar man. Daartegenover staat dat de belastingen in 1950 aan de staat bijna anderhalf milliard francs min der zullen opbrengen en dat de lonen niet verminderd zijn. In theorie zouden de prijsstijgingen, geneutraliseerd door de belastingvermindering, een stabiel even wicht tot gevolg hebben, omdat anderzijds belangrijke grondstoffen als staal even eens in prijs zijn gedaald. De oppositiebladen voeren momenteel met de regering een polemiek over de kleinhandelsindex. Alles gaat de hoogte in, zeggen de socialisten, alleen de kleinhan delsprijzen-index blijft stabiel. Oud-illegale werker beboet Het Amsterdamse Gerechtshof heeft gisteren de heer H. O., lid van de Bond van Oud Illegale Werkers, wegens belediging van de ex-NSB-er J. H. H. uit Haarlem, die hij bij een onverwachte ontmoeting in een garage de woorden had toegevoegd: „Ik wist niet, dat hier ook vuile rot-NSB-ers waren", in hoger beroep conform de eis veroordeeld tot 25 boete, subsidiair 15 dagen gevangenisstraf. Men koos een dertiental punten van strategische waarde uit om nederzettingen te vestigen en liet de daarvoor benodigde gebouwen tot in onderdelen gereed maken. Toen het werk zover gevorderd was, werd het overgegeven aan een commandant van van de Haganah. Op zekere nacht vertrok ken dertien grote convooien met het ma teriaal voor de nederzettingen, Om één uur 's nachts werd met het opstellen begonnen j en toen de zon over de woestijn opging, was de Negeb op dertien plaatsen door de Israëliërs bezet. In hoeverre deze bezetting op de beslis- sing van de UNO van invloed is geweest, is natuurlijk onbekend, maar een feit is, dat de uiteindelijke beslissing een toewijzing van de Negeb aan Israël inhield. Wat is nu voor Israël de werkelijke be tekenis van deze woestijn? Zij strekt zich uit tot Elath aan de Rode Zee. Nu loopt in 1968 de door Egypte verleende conces sie aan de Suezkanaal-Maatschappij af en het laat zich aanzien, dat dan het beheer en toezicht uitsluitend aan Egypte zullen komen, hetgeen voor Israël vermoedelijk betekent dat het geen toegang zal verkrij gen tot de Indische Oceaan. Het bezit van dat uiterste puntje van de Negeb aan de Golf van Akaba, maakt in de toekomst Israël dus volkomen onafhan kelijk van het Suezkanaal. Het voornemen bestaat om in Elath een haven te maken en een spoorweg daar naar toe aan te leggen. Israël heeft dan een eigen, rechtstreekse verbinding met de Indische Oceaan. Maar dit is niet het enige belang, dat Israël bij het bezit van de Negeb heeft. Een buiten gewoon belangrijke potasfabriek bij Sodom krijgt hierdoor veel betere vervoersmoge lijkheden. Tenslotte is de Negeb voor Israël ook van belang als uitgestrekt terrein voor de vestiging van landbouw-nederzettingen. Water wordt aangevoerd Zonder water betekent de Negeb voor landbouwdoeleinden niets. De regenval is zeer gering. In Gaza, bij de kust: 30 mm per jaar in Berseba 18 mm en verder naar naar het Oosten niet meer dan 10 mm. Maar men is begonnen met de aanvoer van water. Als ge van Jeruzalem naar Berseba reist, ziet ge op het laatste ge deelte van de tocht over een enorme af stand buizen gereed liggen, welke nog slechts op de machines wachten, die hun een plaats in het woestijnzand zullen be zorgen. Deze watervoorziening is een on derdeel van een zeer groots plan van de Amerikaanse ingenieur Lowdermilk, naar wie het plan dan ook is genoemd. De bedoeling is het water van de boven- Jordaan af te voeren en door de vlakte van Jizreel en de kustvlakten naar het zuiden te brengen. Hiermede gecombineerd is een tweede plan om ter vervanging van het Jordaanwater, dat nu voor een deel niet in de Dode Zee vloeien zou, water uit de Middellandse Zee via de Jordaanvallei naar de Dode Zee te brengen. Koning Abdullah van Transjordanië heeft echter medezeggenschap over het Jordaanwater, zodat de uitvoering van dit grote plan nog wel even op zich zal laten wachten. Wat nu gedaan wordt, past echter als onderdeel in het grote geheel, met dit ver schil dat men, zo men niet over het Jordaanwater beschikt, water uit de bodem haalt in de vlakten van Galilea. Aan het hoofd van de irrigatiewerken staat de Hollandse ingenieur De Leeuw. Toujour s gesellig Wanneer gij over het Van Heutsz- monument kunt heen stappen, is Am sterdam-Zuid toch wel een plezante wijk. Nu menen wij dat natuurlijk in overdrachtelijke zin, want bij ons weten is er in de hele wereldgeschiede nis nog nooit voor zo'n kleine generaal zo'n groot monument gebouwd. Dat geldt zowel voor de breedte als voor de hoogte. Ook in overdrachtelijke zin zou het trouwens bezwaarlijk genoeg zijn, want hoewel wij nu eenmaal ge wend zijn over alles luchtig heen te huppelen, is het staketsel, dat het com plete jaarrantsoen bouwvolume voor een middelgrote gemeente vertegen woordigt, van een zo geweldige bak stenen narigheid, dat wij het zonder onheutsz te willen zijn of te generali seren, liever rechts zouden willen laten liggen. Boven op de top van het gevaarte verheft zich een soort spichtig vuurtje, dat naar wij aannemen de „koperen ploert" moet voorstellen. Deze onder voede brandhaard wordt gesteund door twee geweldige pilaren en daaronder slaat weer een beeld dat in voortdu rende angst schijnt te verkeren gloei ende kolen op het hoofd te krijgen. Aan de voet is een grote vijver, door metselwerk omgeven, waarin 's zomers de jongelieden uit Zuid met kleine scheepjes spelevaren. In de winter heeft de stenen generaal het echter zeer eenzaam, want dan wordt om vorstschade te voorkomen de watertoe voer afgesloten en blijft er niemand over om ook maar een ogenblik naar hem om te zien. Gelukkig bederft het monument slechts een klein gedeelte van het Zui derkwartier, want verderop kunt ge met enig gymnastisch hoofdbeweeg een blik op het kampvuur in de hemel wel ontwijken. En dan stemt zo'n wande lingetje door de glimmende dreven best tevi'eden. Niet voor niets zei Chateau- briant over het Hollandse leven dat het „toujours gesellig" was. De buurt is zo behaaglijk welgesteld, dat er gelukkig geen woorden voor te vinden zijn. De huurprijzen zijn er iets minder behaag lijk, want in ons gezegende Kennemer- land woont ge in even kapitale per celen de helft goedkoper. Dan kunt ge evenwel en wij zouden u daarvoor met klem willen waarschuwen niet zeggen: „Ik woon in Amsterdam-Zuid." Het waardevolle van de mogelijkheid om dit met trots te kunnen verklaren wordt echter topografisch begrensd binnen het blok Bernard Zweerskade - Minervalaan - Beethovenstraat - Apol- lolaan. Het karakter van deze buurt is het ontbreken daarvan. Daarmede bedoe len wij natuurlijk niets ten detrimente. Maar het is allemaal nog zo betrekke lijk nieuw, dat men geen enkele eigen aardigheid van de gevels kan aflezen, zoals in de binnenstad. Wanneer gij zo brutaal zijt om hier en daar door de vamen te gluren, ontwaart ge bijna overal dezelfde interieurs, die op niets zoveel lijken als op de décors voor mo derne toneelstukken, die daar ook zeker wel eens worden opgevoerd, dieper van binnen uit, maar minder overwogen dan in de schouwburgen geschiedt. Nu wij het toch over het toneel hebben: rechts van de brug, die de toegang tot de Amstellaan ontsluit, bevindt zich de Herman Heijermanslaan, die stijf staat van kostbaarheid een treffende hulde aan deze kampioen van het socialisme, deze dichter van het kleinburgerlijke levenslied! Voor het overige is er weinig bijzon ders te vertellen. Ge kunt er vrij adem halen en genieten van de keurig ge wreven raamkozijnen. Hier en daar schuift een kinderhand de vitrage op zij om iemand na te wuiven; de vader die zich op weg naar kantoor begeeft of de moeder die gaat bridgen of haar dage lijkse inkopen doen. Voor sommige deuren paVkeert een automobiel, gepro duceerd in 1947 of later. Wij zagen er 'n paar die onder een groen tentzeil slui merden, veilig beschermd tegen de koude van het seizoen. Verder verglijdt het leven er zo op het uiterlijk heel rus tig. Vooral de postbode en de melkboer hebben het er gemakkelijk, want de hoofdstedelijke bestelmethode „driehoog achter links de hoek om, vijf maal bon zen, tweemaal fluiten" wordt hier niet gehuldigd. Ook de slager behoeft zich niet in allerlei bochten te wringen om ergens een biefstuk tussen deur en drempel door te schuiven, zoals dat, naar men kwaadaardig zegt, bij tijd en wijle in Den Haag gebeurt. Maar dat het er toujours gezellig is zouden wij niet durven beweren. Het was er ook wel eens anders, toen de Gerrit van der Veenstraat nog de naam van een der muzen droeg. Maar daar wist Chateaubriant niets van. Vit Trinidad Wanneer wij u nu vertellen dat gij Sir Lancelot Calypso kunt horen zingen, dan hopen wij niet, dat gij zult zeggen: „CalypsoCalypsois dat niet die meneer, die.ehGut, is die nu in de adelstand verheven?". Want Sir Lancelot is eigenlijk helemaal niet zijn eigen naam en Calypso is niets anders dan een verzamelnaam voor de geïm proviseerde liedjes die de negers zingen in Trinidad, een Britse kolonie in West- Indië. Dat zijn gelukkige mensen, want zij zingen wanneer zij daar plezier in hebben over dingen die zij van voldoen de belang achten om er een klein refe raat op muziek aan te wijden. En wan neer gij wel eens een tafelrede hebt moe ten houden, dan zult ge beseffen hoe veel lastiger dat was geweest, wanneer ge dat voor de vuist weg op de wijs van „Toen onze Mops een Mopsje was" had moeten klaarspelen. Nu is er in Trinidad een aantal van die zangers die in deze dichtvorm zogezegd pikeur zijn en zij hebben zich allerlei pseudoniemen aan gemeten, die vrijwel zonder uitzonde ring aankondigen dat zij van zeer hoge adel zijn. Zij hebben voorts allen hun eigen supporters wier enthousiasme voor de prestaties hunner idolen alleen vergelijkbaar is met de liefde van de bewoners van Amsterdam-Noord voor de Volewijckers, die zo treffend tot uiting komt in de strijdkreet „Geif em een dreun. Aupoe swemt in 't manne- bad". Om op Sir Lancelot terug te komen, het blijkt al uit zijn titel dat hij van bescheiden aard is. Hij zingt nu in „La Cubana" in de Leidsestraat waar de heer Max Woiski zijn directeursfunctie verlevendigt door af en toe op een klein West-Indisch fluitje te snerpen. Wat wij zo leuk vinden is dat Sir Lancelot in de somtijds wat sombere Leidsestraat een scheutje zon en blauwe lucht meebrengt uit Trinidad waar het volgens het liedje: „In Trinidad daar is het zo goed daar hoef je niet te werreke, In Trinidad daar is het zo best daar hoef je niks te doen" een buitengemeen plezierige boel moet zijn. Blom-lezing Op het gedeelte van de Singel tussen de Vijzelstraat en het Koningsplein be vindt zich een menigte zonderlinge winkels, waarvan een gedeelte dei- étalages zich uitstrekt tot beneden de begane grond. Wij hebben hier niet het oog op de bekende bloemenhandel van vader Colijn of op de wijnkelders met roodgelakte vaten, maar vestigen uw zeer speciale aandacht op de onder grondse vitrine van antiquair Blom, een koopman die de min of meer onge bruikelijke gewoonte huldigt om zijn rommelwaren in een al even verroeste dichtvorm aan te prijzen. Hij gebruikt geen gewone slagzinnen, maar gehele reeksen sonnetten en bal laden. Bij een verschoten slerrekijker prijkt zelfs een zogenaamd macaronisch vers (de naam is verre van ons), waar van ieder regelpaar uit vier talen is samengesteld. Ergens achter een be nedenhoek van het vensterglas, zodat men diep moet bukken om het te kun nen lezen, leunt een vergeeld pamflet tegen een stapel speurdersverhalen. Wij hebben de inhoud niet volledig kunnen overschrijven omdat een agent, waar schijnlijk uit vrees voor concurrentie met zijn bedrijf, ons sommeerde om van het cabaretprogramma dat Mar- tie Verdenius al sinds enkele dagen in hel Theater de la Mar presen teert met medewerking van Fieri de la Mar, Tini Visser en Gerard Re- kers. In de Nieuwe Remonstrantse Kerk wordt vanavond de laatste uitvoe ring gegeven van het Kerstspel „De Ster van Bethlehem" van de dichter M. Nïjhoff door een groep leken onder leiding van Ben Albach. Donderdagavond gaat in de bioscoop Alhambra de gala-première van de (door Cor Ruys) in het Nederlands gesproken versie van de Franse film ..Les Casse-pieds" van Noël-Noël onder de titel „Zegluister eens even!" De pianiste Barbara Hesse-Bokuws- ka geeft Donderdagavond onder In de hoofdstad uit auspiciën van de Poolse gezant een recital ter herdenking van Frederic Chopin in de kleine zaal van het Concertgebouw. In de Bachzaal wordt dan de leerlingen-uitvoering van het Amsterdams Conservatorium gegeven. Vrijdagavond geeft het Concert gebouworkest met medewerking van solisten op het jubileumconcert van het Instituut voor Arbeidersontwik keling een uitvoering van het Weih- nachtsoratorium van Bach onder leiding van Hein Jordans. In Kunsthandel de Boer aan de Kei zersgracht is een ere-tentoonstelling ingericht van werken door de Vlaam se schilder Edgar Tytgat. In het In ternationaal Cultureel Centrum kan men zeventiende-eeuwse meester werken uit een particuliere verza meling bewonderen. De Moderne Boekhandel exposeert schilderijen van Jozef Rulof, kunsthandel Mi- chels en Martinet (op de O.Z. Voor burgwal) aardewerk van Nel Hout man. door te lopen, toen wij juist bezig wa ren onze aantekeningen in een klein zakboekje neer te krassen Dit echter onthielden wij: er bestaan twee soorten lezers van detective romans ministers of geleerden én mensen die met rasse schreden de seniele ouderdom tegemoet schrijden. En dan volgt de uitnodiging aan ver tegenwoordigers: beide categorieën .vordt verzocht naar binnen te komen >m hun keuze uit de grote voorraad te maken. Hierir. schuilt tevens de verklaring waarom men altijd heren op de drem pel ziet aarzelen, tot s.-hade van de klandizie. Want hoe moeten zij ooit uitmaken tot welke categorie zij nu precies behoren? BOEDA Anna van Gcgh-Kaulbach wordt gehuldigd Ter ere van haar tachtigste verjaardag Op ac laatste dag van dit jaar zal de be kende schrijfster, mevrouw Anna van Gogh-Kaulbach haar tachtigste verjaardag vieren. Voor belangstellenden bestaat er gelegenheid om haar geluk te wensen in hotel Lion d'Or te Haarlem op Vrijdag 30 December des middags half vier. Tevens zal haar dan een stoffelijk blijk van waar dering worden aangeboden. Anna van Gogh-Kaulbach behoort tot de (door Herman Robbers aldus gekarakteri- seerde)groep van realistisch-psvchologische schrijfsters wier werken in ons land een zeer wijde lezerskring vonden. Haar boe ken vertonen diezelfde zuiverheid en innig heid. die men ook aantreft in de romans van Top Naeff. Ina Boudier-Bakker en Margot Scharten-Antink. Zij debuteerde in 1905 met „Rika" en liet daar betrekkelijk spoedig het bijna symbolische „Moeder" op volgen. Zij toonde zich onuitputtelijk en gaf eerlijk en waarachtig in enkele tientallen boeken het leven weer in velerlei vorm, zich bedienend van een taal. die opbeurend en bemoedigend is als de woorden van een goede vriendin. Zij, die zelf vele zorgen kende, merkte ook de moeilijkheden van anderen op en getuigde van een door be grip gedragen medeleven. Haar omvangrijk en gevarieerd oeuvre draagt dan ook het kenmerk van haar sterke wil, haar mense lijk medegevoel en sociaal bewustzijn, haar offerbereidheid, haar grote eenvoud en warme blijmoedigheid. In 1927 verscheen haar 25ste boek: „Het brandende hart" en in 1939 ter gelegenheid van haar zeventigste verjaardag de zeven tiende druk van „Moeder". Andere bekend gebleven titels zijn onder meer: De hooge toren, Menschep, in het huwelijk, Schaduw- kinderen, Toon Dintel en Goddelijk Avon tuur. Tevens vertaalde zij (uit het Frans) de levensgeschiedenis van Neel Doff, onder de titel „Dagen van honger en ellende". Zij schreef ook boeken voor de jeugd (zoals de trilogie „Lenie ten Heuvel") en toneelstukken, die met succes werden op gevoerd. Haar eerste stuk was „Eigen haard" (1907). Zes jaar later speelde Jan Musch- de hoofdrol in haar „Fortuna". Op merkelijk was haar knap gebouwde drama over de gezinsproblemen „Durf te leven". Tijdens de eerste wexeldoorlog, toen de heer J. B. Schuil zijn militaire plicht ver vulde, werkte zij als toneelcritica aan dit blad mede. Mevrouw Anna van Gogh-Kaulbach woonde ruim twaalf jaar in Haarlem, waar zij als jong meisje haar vader was toen arts in Velsen de middelbare school be zocht. Een groot aantal letterkundigen en an dere kunstenaars heeft zitting genomen in het huldigingscomité, dat onder voorzitter schap staat van de dichter-criticus C. J. Kelk. Penningmeester is dr. P. H- Schroder te Haarlem. SANAPIRIN TAELETTEN keren een opkomende kou of griep. Koker 75 en 40 ct. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: J. Jansen, grossier in fruit, wonende te Badhoe.vedorp, gem. Haarlemmermeer, Sloterweg 67. Recliter-Commissaris: mr. J. H. H. Hülsmann. Curatrice: mevrouw mr. J. F. M. Scheltens-Charbo, advocate en procureur te Aalsmeer. N.V. Bouwbedrijf „HACU", gevestigd te Driehuis, gemeente Velsen, Jacob Catslaan 26, en haar directeur: M. de Haan, wonen de te Driehuis, gemeente Velsen, Jacob Catslaan 29; Recliter-Commissaris: mr. J. II. H. Hülsmann. Curator: mr. A. J. de Boer, advocaat en procureur te Zandvoort. De naamloze vennootschap Goezinne's Fabrieken N.V., gevestigd en kantoorhou- dende te Zaandam, Westzijde 238. Recliter- Commissaris: mr. J. H. H. Hülsmann. Cu ratrice: mevrouw mr. H. S. J. M. Felhoen Kraal-Otte, advocate en procureur te Wor- merveer. De naamloze vennootschap Bouw-, Han- del-en Exploitatiemaatschappij H. Mulder en D. van der Monde N.V., gevestigd te Haarlem en aldaar kantoorhoudende aan de Wagenweg 152. Rechter-Commissaris: mr. J. H. H. Hülsmann. Curator: mr. J. H. van Wijk, advocaat en procureur te Haar lem. M. van Soomeren, schilder, wonende te Haarlem, Radboutstraat 25. Rechter-Com missaris: mr. J. H. H. Hülsmann. Curator: mr. A. W. Luikinga, advocaat en procureur te Haarlem. A. J. Gerritsen, exploitant van een thee huis, wonende te Haarlem. Ant. van der Goesstraat 3. Rechter-Commissaris: mr. J. H. H. Hülsmman. Curator: mr. A. J Fibbe, H. H. Hülsmann. Curator: mr. A, J Fibbe, Bij arrest van het Gerechtshof te Am sterdam is, na gedaan hoger beroep, ver nietigd het vonnis der arrondissements rechtbank te Haarlem d.d. 9 Augustus 1949, waarbij Elisabertus Andries Groe- nink, vishandelaar, wonende te Heemslede, Zandvoortselaan 8a, in staat van faillisse ment werd verklaard, met benoeming van mr. S. Groen, advocaat en procureur te Haarlem, tot curator. Surséance van betaling Bij beschikking der arrondissements rechtbank te Haarlem d.d. 20 December 1949 is met ingang van 30 September 1949 voor de tijd van 6 maanden definitief sur séance van betaling verleend aan: Johan nes Franciscus Josephus Maria Erens, kwe ker, wonende te Zandvoort, Zandvoortse laan 315, met benoeming van mr. J. H. Ekering, advocaat en procureur te Haar lem, tot bewindvoerder. Bij de arrondissements-rechtbank te Haarlem is door Geert Schonewelle, han delaar in zaaizaad en pootgoed, wonende te Haarlem Frederikspark 4 en kantoor- houdende te Haarlem, Jansweg 52. een verzoek ingediend tot het bekomen van verlenging van de aan hem verleende sur séance van betaling. Het verhoor der cre diteuren hieromtrent is bepaald op Maan dag 6 Maart 1950 des namiddags te 2.15 uur. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. (De datums, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld). Naar Indonesië: m.s. „Wil lem Ruys" (4 Jan.); naar de Antillen: s.s. „Stuyvesant" (28 Dec.) en naar Suriname: s.s. „Cottica" (4 Jan.).

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5