Bij andere regeling zou het bouwvolume voor Noordholland groter zijn geweest Kerstverhalen Fris - Keiler Macdonald Van Dam versloeg Degouve door k.o. Sport in het kort De man Voensdag 21 DcccmKer 1949 Haarlems Dagblad en Öprëelïte Haarlemse Courant 3 GEDEPUTEERDE STATEN ANTWOORDDEN: In de Dinsdagmiddag voortgezette ver gadering van de Provinciale Staten van Noordholland zijn nog opmerkingen ge maakt over de plannen minder gelden be schikbaar te stellen voor de bestrijding van de tuberculose, over het verlenen van meer steun aan de kankerbestrijding, over het bouwen van woningen en over de salarissen en lonen van het provinciaal personeel. Het financiële beleid verdedigd De heer v. d. D o n k (K.V.P.) verdedigde namens Gedeputeerde Staten het financieel beleid van het college; hij zeide. dat Ge deputeerde Staten niet zo pessimistisch zijn als sommige Statenleden. Toch moet aan een zuinig beheer aandacht worden besteed. Post voor post is nagegaan en eerst na ern stig beraad is hier en daar verlaging toege past. Waarom Gedeputeerde Staten er toe zijn overgegaan voor te stellen geen subsi die aan het Medisch onderwijs in Amster dam te verstrekken, zette spreker nader uiteen. Wat de Nederlandse Opera betreft zei de heer v. d. Donk dat deze stichting het college zeer na aan het hart ligt. Daarom is in 1947 een subsidie van 15.000 ver leend. Dat thans voorgesteld wordt eerst een afwachtende houding aan te nemen, dient gezien te worden als een blijk van sympathie. Het vraagstuk van de financiële basis moet eerst onder ogen worden ge zien. Spreker heeft vernomen, dat een com missie is benoemd, om de aangelegenheid te onderzoeken, doch de provincie is daar bij niet ingeschakeld. Gedeputeerde Staten zijn bereid een pro memorie-post te stellen en zodra gebleken is, dat een gezondere financiële basis is verkregen, zullen zij voorstellen een subsidie met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1950 beschikbaar te stellen. Bestrijding der t.b.c. Mejuffrouw mr. Ribbius Peletier (Arbeid) merkte op, dat de zorg van de krankzinnigenverpleging bij de gemeenten rust de provincie heeft tot taak gelegenheid te bieden patiënten op te nemen. Wat de bijdragen in de kosten der tuberculosebe strijding betreft, zeide zij, dat de leden zich niet ongerust behoeven te maken, dat er van achteruitgang sprake is. Aan de Noord hollandse Vereniging wordt verstrekt 35.000, aan de provinciale verpleging 15.000, voor aankoop van een schermbeeld 10.000 en voor kosten uitzending van patiënten naar sanatoria 200.000. Volgens spreekster is het niet te verwachten, dat minder patiënten uitgezonden zullen wor den. Beschikbaarstellen van bouwvolume Mejuffrouw Ribbius Peletier besprak het beschikbaar stellen van het bouwvolume voor 1950. dat volgens spreekster te weinig is. omdat het niet in overeenstemming is met de dichtheid der provincie. De minister van Wederopbouw stelt het volume vast. na een commissie van deskundigen gehoord te hebben. Spreekster zal volgend jaar namens drie provinciën in deze commissie zitting hebben en zij zal zich verzetten tegen de methode, welke voor 1950 is toegepast. Er is gedacht aan de acute woningnood. Beter ware het geweest rekening te hou den met de ontwikkeling der dorpen en steden. Noordholland trekt nog steeds velen uit andere delen van het land en centra worden gevormd. Had men de methode van toekomstige vestigingen toegepast, dan zou Noordholland twee maal zoveel woningen toegewezen zijn. De verdeling geschiedt door Ge deputeerde Staten en zij laten bouwen, waar steden of dorpen zich ontwikkelen. Deze wijze van verdelen achtte spreekster juist en in het belang der provincie. Het is te begrijpen, dat gemeentebesturen, die denken aan acute woningnood, dit be leid teleurstellend vinden. Het Noorderveen bü Assendelft Enige leden hebben gesproken over het Noorderveen bij Assendelft. Hier botsten de belangen van landbouw en natuurbe scherming, zeide spreekster. De streek is Een oude traditie: ORIGINEEL KERSTBROOD en voortreffelijke BOTERKRANSEN bestellen bij Haarlem - Tel. 10435-11520 Bloemendaal - Tel. 22090 Heemstede - Tel. 28793 geplaatst op de voorlopige lijst van natuur wetenschappelijk belangrijke plaatsen van het Nationale Plan en in het uitbreidings plan van de Zaanstreek wordt het veen als recreatie beschouwd. De Vereniging van Natuurmonumenten heeft 17 ha gekocht en de grond als grasland aan de vorige eige naar verhuurd. Op het andere deel kon vuil gestort worden. Later zei de eigenaar weer, dat hij van de plannen afzag. Daarom heb ben Gedeputeerde Staten de opslagplaatsen verordening toegepast. Tunnel te Velsen De heer Prakken (Arbeid) zette uit een, wat Gedeputeerde Staten hebben ge daan ten aanzien van de bouw van een tunnel bij Velsen. Het antwoord van de minister van Waterstaat in de Tweede Kamer is niet bevredigend. Een rapport van de Economisch Technologische dienst is gereed en zal aan de minister worden aangeboden; reeds is sen audiëntie aange vraagd. Salarissen en lonen Provinciaal personeel De heer Bouwman (K.V.P.) besprak de salarispolitiek van het provinciaal per soneel. Alleen kan tot verbetering worden overgegaan, als de salarissen en lonen van het rijkspersoneel omhoog gaan. Mochten er met ingang van 1 Januari 1950 wijzigin gen komen, aan zullen Gedeputeerde Sta ten ze zo spoedig mogelijk invoeren. Voorts deelde de heer H a r m s e n (Comm.) mee, dat hij zich niet kan ver enigen met de voorstellen van de meerder heid van het college over de bestrijding der tuberculose. Zitting van Woensdag De zitting van Woensdagochtend was ge wijd aan de replieken op de algemene be schouwingen van de provinciale begroting. De leden van de Provinciale Staten, die Dinsdag aan het woord waren geweest, gingen in op de antwoorden van Gedepu teerde Staten. De heer Groen (KVP) gaf een andere lezing van het Noorderveen in Assendelft en was van mening, dat de be langen van de landbouw achtergesteld zijn bij die van de wetenschap. Mr. de Roos (Arbeid) deelde mee, dat de gemeenteraad van Amsterdam Dinsdagavond besloten heeft een subsidie aan de Nederlandse Ope ra te verlenen. Hij achtte het van belang dat de provincie niet achter blijft. De heer Hartog (Comm.) diende een motie in, waarin Gedeputeerde Staten wor den uitgenodigd bij de regering aan te dringen op verhoging van de salarissen van het provinciaal personeel met tien procent. Ook hebben de Gedeputeerden nog ge sproken. De heer VanüerDonk (KVP) handhaafde het standpunt ten aanzien van de Nederlandse Opera. Er moet een duide lijk inzicht van de financiën bestaan. Eer der kan geen subsidie verleend worden. NIEUWE BUNDELS met voor elke leeftijd. BOEKHANDEL I. M. DE WIT Bloemendaal BLOEMENDAALSEWEG 123 - TEL. 22874 (Adv.) J. Horsmeier Sr. overleden In zijn woning aan de Celebesstraat in Haarlem is Maandag overleden de heer J. Horsmeier Sr., die in het begin van deze eeuw aan Haarlems Dagblad verbonden is geweest. De heer Horsmeier, die bijna 77 jaar oud is geworden, begon zijn loopbaan ruim zestig jaar geleden als smoutzetter. In 1898 vertrok hij met enkele Haarlemse collega's naar Zuid-Afrika, waar hij een deel van de Boerenoorlog tegen de „rooineks" van zeer nabij meemaakte. De Boeren hadden namelijk een trein tot een rijdend dagblad bedrijf getransformeerd, om daarmee snel van de ene frontsector naar de andere veld slag te kunnen rijden en het oorlogsnieuws ter plaatse te redigeren, te zetten en te drukken. Enkele der toen pas uitgevonden Lynotype-zetmachines waren in die trein geïnstalleerd en aan een daarvan heeft de thans overledene vele maanden als „typo- graaf-te-velde" gewerkt. In 1900 keerde hij naar Holland terug, waar hij in dienst trad bij Haarlems Dag blad. Ook was hij enige tijd werkzaam bij de „Spaarnebode", welk blad oude Haar lemmers zich nog wel zullen herinneren. De heer Horsmeier was zeer actief in de vakbeweging en behoorde tot de oprichters van de eerste organisatie van machinezet- ters, die later overging naar de Algemene Nederlandse Typografenbond. C.P.N. zond een telegram aan Stalin Het pa r tij bes i uur van Ie Communistische Partij Nederland heeft een telegram ge zonden aan Stalin, waarin onder andere wordt gezegd: „In naam van de vooruitstrevende wer kers en de communistische partij van Ne derland brengen wij ter gelegenheid van uw zeventigste verjaardag onze eerbiedige hulde aan u. kameraad Stalin, de organi sator van de overwinningen van het soci alisme in de Sovjet-Unie, de verwezen- lijker van de idealen van de arbeiders aller landen, de bevrijder van de koloni ale volkeren, die uw volk naar de hoogsten van de communistische samenleving voert. In de meest verscheiden kringen van het Nederlandse volk denkt men vandaag met dankbaarheid aan de heldhaftige strijd van u en uw roemrijk Sovjet-leger voor de bevrijding van ons land van de Hitleriaanse bezetters. Steeds meer Nederlanders scharen zich in de rijen van de voorstanders van de zaak van een duurzame vrede, nationale zelfstandigheid en vriendschap tussen de volkeren, waarin gij aan het hoofd van het Sovjet-volk en de gehele beschaafde mens heid vastbesloten en succesvol vooraan- gaat. Uit uw glorierijke leven en strijd put ten wij de inspiratie om de partij van de Nederlandse arbeidersklasse te versterken, in onverzoenlijke strijd voor de theorie en de practijk van Lenin en Stalin, in uw geest van onwankelbare trouw aan het proletarische internationalisme, in vast besloten strijd tegen de verraders van de Tito-kliek en alle openlijke of verborgen agenten van de oorlogszuchtige imperia listen in de rijen van de arbeidersbewe ging. Wij wensen u nog velejaren van gezondheid, kracht en geluk voor u, voor uw bolsjewistische partij, voor de Sovjet-Unie en voor de mensheid". Salzburger Marionettentheater blijft tot eind Januari Het Salzburger Marionettentheater on der leiding van professor Herman Aicher, dat sedert begin November in ons land optreedt en reeds meer dan 75 voorstellin gen gaf, heeft wegens het grote succes zijn tournee wederom met enkele weken verlengd. Pas eind Januari, dat is zeven weken later dan aanvankelijk de bedoe ling was, gaat het theater naar België. De laatste week van het jaar worden vertoningen in de kleine zaal van het Con certgebouw te Amsterdam gegeven, des avonds van het bekende Mozart-program- ma en des middags afwisselend van het volksspel „Dokter Faust" en het sprookje „Sneeuwwitje". Van 1 tot 7 Januari is men wederom in de Kleine Comedie te 's-Gra- venhage, beurtelings met het romantische poppenspel „Don Juan" en het kinder sprookje „Repelsteeltje". Amsterdamse suDsidie-regeling voor de kunst in alt seizoen De gemeenteraad van Amsterdam heeft zich na uitvoerige discussie, doch zonder hoofdelijke stemming, aceoord verklaard met de voorstellen van B. en W. tot het verstrekken van geldelijke steun voor het seizoen 19491950 aan enige belangrijke kunstinstellingen. Aan de Nederlandse Opera is een subsidie verleend van (voor lopig f 424.200.—: aan het Amster dams Toneelgezelschap van 130,000, onder voorwaarde dat-deze subsidie'slechts tot een bedrag van 122.000,zal worden uitgekeerd, tenzij de steun van het rijk eveneens op 130.000,wordt vastgesteld. Voor het Nederlands Volkstoneel is 30.000,uitgetrokken; voor de Toneel groep Comedia ƒ20.000,—. Het totaal dei- subsidies bedraagt 657.000, De Uvee beroemde radio B.B.C.-orkesten komen op het L1" het Concertgebouw te Haarlem Introducties a f 2.50 (alles inbegrepen) dagelijks verkrijgbaar uitsluitend bij Dansschool KWEKKEBOOM, Nieuwe Gracht 98, Haarlem Onder geen voorwaarde worden introducties aan de zaal verstrekt. Fonds ter bevordering van de gezondheid Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot oprichting van een fonds voor maatregelen ter voorkoming van ziekte en ter bevordering van de gezond heid (Wet op het Preventiefonds). Het ontwerp beoogt de oprichting van een fonds, welke gelden, afkomstig uit het Vereveningsfonds, zullen worden bestemd tot het nemen of bevorderen van maatre gelen om ziekte te voorkomen of de ge zondheid te bevorderen. Bestel vroegtijdig Uw HORS D'OEUVRE. RUSSISCHE EIEREN - HUZARENSALADE TELEFOON 21750 (Adv.) In- en uitvoer in November Dekkingspercentage gestegen tot 88,3 Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voor lopige cijfers was de waarde van de uit voer in November 1949 wederom hoger: deze bedroeg 399,1 millioen tegen 377,5 millioen in October 1949. Het gewicht van de uitvoer daalde daarentegen van 1.218.000 ton tot 1.196.000 ton. Ook de invoerwaarde was hoger en steeg van 435 millioen in October 1949 tot ƒ452 millioen in November 1949. Het ge wicht van de invoer daalde van 1.743.000 ton tot 1.616.000 ton. Het dekkingspercentage, dat de vorige maand reeds hoog was, steeg van 86,8 pro cent tot 88,3 procent. De doodslag te Tilburg Omtrent de doodslag te Tilburg wordt nog gemeld dat de dader S. reeds enige tijd onenigheid had met het slachtoffer over een bedrag van 4000,dat hij in een schuurtje onder de grond had verstopt. Hij had zijn hospita van deze bergplaats op de hoogte gesteld en haar medegedeeld, dat, wanneer hem iets mocht overkomen, zij dit geld als haar eigendom kon be schouwen. In November bemerkte S., dat het geld verdwenen was. Hij verdacht daar van zijn hospita en er volgde een aangifte bij de recherche. De dader deelde Maandagavond aan een caféhouder mede, dat hij de vrouw ver moord had. De caféhouder deed hiervan mededeling aan de politie, die in de woning van de vrouw het stoffelijk overschot aantrof. S. werd in het café, waarheen hij zich na het misdrijf begaf, gearresteerd. De vrouw laat twee kinderen, meisjes van elf en veertien jaar achter. Zwemmen Schoolzwemwedstrijden voor katholieken Op verzoek van de Nederlandse Katholieke Sportbond, district Haarlem, hield de R.K. Zwemvereniging de Watertrappers vorig jaar in de Kerstvacantie zwemwedstrijden voor de Katholieke lagere- en middelbare scholen van Haarlem en omgeving. Dank zij veler medewerking slaagde dit evenement voor de schooljeugd bijzonder goed. Bij de meisjes scholen won de St. Theresia Muloschool van de Kiene Houtweg en bij de jongens bezet ten de leerlingen van het Triniteitslyceum de eerste plaats. Dit jaar zal de wedstrijd eveneens in de Kerstvacantie worden gehouden en wel op Donderdagmorgen 29 December in het Sport- fondsenbad. Om 9 uur beginnen de meisjes scholen, welke onderverdeeld zijn in drie groepen: groep A de leerlingen van de lagere scholen, groep B de leerlingen van 13 tot en met 15 jaar van de middelbare scholen en groep C de oudere leerlingen van de middel bare scholen. Na de meisjes komen om half elf de jongensscholen aan de beurt. Voor de beste schoolprestaties worden diploma's uit gereikt. Boksen TaxiBei 13 000 DAG EN NACHT Waterpolo „Haarlem" won het tournooi van D.W.R. In het Sportfondsenbad werd Dinsdagavond het waterpolotournooi gespeeld om de „In memoriam D. E. van Leersum"-wisselprijs. Door alle drie de wedstrijden te winnen is de zwemclub „Haarlem" voor een jaar in het bezit gekomen van de prijs. HPC won de tweede prijs. Door het zich terugtrekken van VZV namen aan het tournooi slechts deel Z.C. „Haarlem", HVGB, HPC en DWR. Er werd een halve competitie gespeeld. In de eerste wedstrijd boekte HVGB een over winning van 32 op DWR, Haarlem won met 2—0 van HPC. De wedstrijd HPC—HVGB wonnen de Heemstedenaren met 10. In de ontmoeting DWRHaarlem moest DWR het onderspit delven en verloor met 61. Met 31 won HPC van DWR en HVGBHaarlem had 13 tot uitslag. De wedstrijd, welke werd gesepeld tussen de dameszeventallen van DWR en HVGB, won DWR met 32. Na afloop heeft de voorzitter van DWR, de heer G. Voogd, de prijzen aan de winnaars uitgereikt. Hij bracht in herinnering hetgeen wijlen de heer D. E. van Leersum voor de zwemsport in Haarlem heeft gedaan. De eindstand van het tournooi is: gesp. gew. gel. verl. pnt. v.-t. Haarlem 3 3 - - 6 11— 2 H. P. C3 2 - 1 4 3—3 H. V. G. B3 1 - 2 2 46 D. W. R3 - - 3 - 4—12 IJSHOCKEYWEDSTRÏJD TILBURG— ANTWERPEN. Te Tilburg is een ijs- hockeywedstrijd gespeeld tussen Tilburg en Brabo (Antwerpen), welke met 75 door de gasten werd gewonnen; de tussenstanden waren 10, 22, 43. ELECTR1CITEIT RADIO GELUIDINSTALLATIES Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 20 December 1949 BEVALLEN van een zoon: 17 Dec., M. T. Scholten—Jansen Hendriks: G. Piers—Baty; Dec., H. H. S. Nagtegaalvan Zutphen; G. den Heijervan Riemsdijk; S. M. Pape- lardKolbitsch; 20 Dec., K. van der Meer Strandstra. BEVALLEN van een dochter: 16 Dec., J. van der WaagJeltes; 19 Dec., G. S. Olden- haveRichter; J. C. de BaasSenders; 20 Dec., M. B. G. SmitKeureustjes. OVERLEDEN: 17 Dec., H. van Marion, 71 Iordensstraat; M. WilhelmPronk, 78 j., kamperlaan; 18 Dec., H. Zuurendonk, 93 j., Oranjestraat; M. E. OverakkerCauchon, 74 Gasthuisvest; W. C. A. BeunKools. 50 j., Lorentzkade; 19 Dec., H. J. Feije, 74 j., Raamvest; A. C. Biesman, 3 j., Gasthuisvest; W. IJzermans. 83 j., Kamperlaan; J. Hors meier. 76 j., Celebesstraat. In Lisse is men druk bezig met de aanleg van de nationale bloemententoonstelling „Keukenhof', welke komend voorjaar aldaar geopend wordt. Dezer dagen is men begonnen met de bouw van het restaurant dat plaats zal bieden aan 250 personen, broken. Luc van Dam won Dinsdagavond ten aan- schouwe van 1G00 toeschouwers in dc zaal van de Dierentuin te Den Haag van de Franse middengewicht Gustave Degouve door knock out in de vijfde ronde. In de eerste ronde zette Van Dam de aan val in en nadat de Fransman een rechtse tegen de kaak had geïncasseerd volgde kort daarna weer zo'n flitsende directe, die ander maal de kaak raakte. Degouve viel op een knie. Eerst bij de negende tel kwam hij overeind. De Fransman herstelde zich even wel zeer snel en kon zich verder tot het eind van de ronde handhaven, ook al omdat Van Dam kennelijk geen enkel risico wilde nemen en niet doorzette. In de volgende ronden bleek dit de juiste tactiek te zijn. Het klasseverschil tussen de twee was zo groot dat een puntenzge de Nederlander niet kon ontgaan. Van Dam wilde een zege door een eindstoot en al wat hij deed was eigenlijk voorbereidend werk om een opening voor zijn rechtse te forceren. Daarbij moest hij oppassen voor het enige wapen van Degouve, een linkse hoek, die de Fransman met verrassende snelheid en kracht hanteerde. Vele miKen ving Van Dam deze gevaarlijke stoot op en even vaak dook of ontweek hij. Twee of drie keer kwam de klap door en wel zo hard, dat Van Dam echter voorzichtig werd. Het pleit werd beslecht in de vijfde ronde na een kalm begin. Van Dam bleef zich zorg vuldig dekken. Toen viel hij plotseling aan. Met een felle rechtse zond hij de Fransman in de touwen. Twee linksen volgden terwijl de Fransman ineenkromp, maar nog voordat zijn knieën de grond raakten, bombardeerde Van Dam hem van vlakbij met slagen van links en van rechts. Degouve viel neer en alhoewel hij uitriep ver onder de gordel te zijn getroffen, werd hij uitgeteld. De ri Maarts, die hem daarna onderzocht, verklaarde geen sporen te hebben gevonden, die op een te lage stoot wezen. Zeilen „Tornado" als klasse bij het zeilen aanvaard Onder voorzitterschap van de heer E. Crone werd in de „Industriële Club" te Amsterdam de jaarlijkse algemene verga dering gehouden van de Koninklijke Ver bonden Nederlandse Watersportverenigin gen. Medegedeeld werd, dat de International Yachti'acing Union een nieuw wedstrijd reglement heeft aangenomen, dat per 1 Fe bruari 1950 van kracht wordt. De secreta ris van het verbond, ir. J. Loeff zal voor een Nederlandse vertaling zorg dragen, welke voor de aanvang van het seizoen zal uitkomen. De K.V.N.M.V. zal op zeer eenvoudige wijze het zestigjarig bestaan herdenken. Op 22 Mei 1890 is het verbond opgericht en op de overeenkomstige dag van 1950 zal een speciaal nummer van het orgaan verschij nen, waarin de arbeid en de betekenis van het verbond in de afgelopen zestig jaar worden vastgesteld. Op de jaarvergadering in December 1950 zal de heer Crone de ontwikkeling van het scheepstype behan delen en een documentaire smalfilm zal worden samengesteld, welke uit de films van de leden wordt verzameld. Het type „Pluis" werd aangenomen als jeugdklasse. Het kenteken en de leeftijds grens der zeilers zullen nader door het be stuur worden vastgesteld. De nieuwe internationale klasse, de „Tor nado" is in vele landen met veel enthou siasme ontvangen. Op voorstel van het ver- bondsbestuur werd de „Tornado" ook in Nederland als klasse officieel aanvaard. De kampioenswedstrijden in 1950 zullen worden gehouden in de Olympiajollen, de draken-, de vrijheids- en de twaalf voets- jollenklasse. Als wedstrijdwater werd weer de Westeinder Plas aangewezen. Van be stuurszijde is medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt in 1951 kampioenschappen te organiseren in de olympiajollen, de regen boog-, de valken- en de 16 m2-klasse. De mogelijkheid bestaat deze kampioenschap pen dan te Sneek te doen houden, omdat deze klassen in Friesland zeer populair zijn. Als de „tornado" op het programma der Olympische Spelen van Helsinki wordt ge plaatst, zal in 1951 waarschijnlijk ook een kampioenschap in die klasse worden gezeild. C. KOSTER WON SCHAAKPARTIJ. In de schaakwedstrijd tussen spoorwegper soneel van Nederland en België heeft de Haarlemmer C. Koster niet verloren van J. v. d. Beken, zoals gemeld is, maar gewonnen. De Belg gaf na de vier en dertigste zet op. WERELDKAMPIOENSCHAP VOOR DA- MESSCHAKEN. De uitslagen van de par tijen in de eerste ronde van het tournooi om het wereldkampioenschap schaken voor dames, dat te Moskou wordt gehouden, lui den: Benini (Italië) verloor van Mora (Cuba); Belova (Rusland) versloeg Keiler (Oost-Duitsland). De andere partijen, o.a. die tussen Fenny Heemskerk (Nederland) en Karff (Verenigde Staten), werden afge- FEUILLETON die zijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 47) „O, ze heeft hem geheel en al onder de duim, dat is een feit. Maar ze kon hem er toch niet toe krijgen, dat hij zei, dat hij William niét herkende. Ze was woe dend daarover en is naar de stad geraced in haar nieuwe auto, ik vermoed een huwelijkscadeau." Ze spraken nog even samen, en ten slotte zei juffrouw Silver: „Ik zou u graag beiden even spreken. Zou dat vandaag op een of ander moment mogelijk zijn?" Katherine aarzelde, keek m Williams richting, die zijn hoofd schudde, en ant woordde „Ik weet 't niet, ik ben bang, dat 't niet gaan zal. We moeten eerst mei meneer Tattlecombe praten, en daarna naar onze advocaat, en.... William zal ook nog met zijn neven moeten praten. Misschien kan ik Juffrouw Silver zei ernstig: „Het is van groot belang, dal ik meneer William Evers- ley spreek" „Ik weet niet wanneer. Misschien van avond. „Ze keek weer naar William en ditmaal knikte hij bevestigend. „Ongeveer half acht. is dat goed? Onvoorziene om standigheden voorbehouden. Tot dan, en hartelij k bedankt William keek haar plagend aan. „Wat bedoel je met onvoorziene om standigheden voorbehouden?" Op dat moment wenste Katherine diep in haar hart, dat ze dit niét had gezegd. Ze hoorde de woorden weerklinken, als was 't een echo en er zat iets dreigends inZe zag bleek, toen ze antwoordde: „Ik weet 't niet". William merkte vrolijk op: „We moe ten voorzichtig zijn, dat we niet overreden worden", en ook deze opmerking bezorg de haar iets van een huivering. Hij kuste haar echter vol tederheid en drong op haast aan, daar ze anders te laat zouden komen. HOOFDSTUK XXXV. Het bleek inderdaad een grote slag voor meneer Tattlecombe te zijn. Nadat hij geconstateerd had dat het een slag was. maar dat het God's wil wel zou zijn, streek hij met beide handen door zijn dikke haar, vestigde zijn hel blauwe ogen op William en Katherine en merkte op, dat het er niet zo heel erg op aankwam, daar hij al over de zeventig was en het wel niet 'ang meer zou maken. De tijd, die hem nog van een eenzaam doodsbed, waar nie mand hem de ogen zou sluiten, scheidde, zou niet lang meer zijn. Op een gegeven moment kreeg Kathe rine de indruk, dat hij als 't ware genoot van z'n theatrale reactie op hun nieuws. Ze pakte zijn hand beet en zei: -„M'n beste meneer Tattlecombe, zo moet u niet spreken, anders ga ik huilen". Abel keek haar met een kennelijk voldaan gezicht aan. Hij zag er rose en blozend uit als een baby en zijn grijze haar zat enigszins in de war. Hij zei, dat niemand tranen om hem moest storten, dat ieder's tijd kwam, en dat hij niemand in rouw zou achter laten. William zei met nadruk: Dat is niet helemaal juist, meneer Tattlecombe. Er is mevrouw Salt, en ik ben er, er is juf frouw Bastable, en juffrouw Cole, en Katherine.u weet heel goed, dat we allemaal heel bedroefd zouden zijn. Maar nu zou ik graag willen, dat u luisterde naar wat ik u te zeggen heb. Er is een vriend van Ernie, Jim Fillisen Wil liam ontvouwde zijn plan, terwijl Abel wezenloos over zijn hoofd de kamer in- staarde. Toen hij zijn gehele plan uiteengezet had, heerste er een stilzwijgen, dat zó lang duurde, dat het benauwend begon te wor den. Meneer Tattlecombe maakte er ech ter een einde aan door met een diepe zucht te zeggen: „Het is erg aardig van je, William, en ik twijfel er niet aan, dat hij een goede, flinke jongeman is Ernie had altijd prima vrienden maar in mijn graf zal ik geen assistent nodig hebben". „Ik sprak niet over 't graf, ik sprak over de winkel, en daar zult u opnieuw iemand nodig hebben. Ik wil niet, dat u denkt, dat ik nu opeens geen belangstel ling meer heb en er zo tussen uit zal trekken, want daar denk ik natuurlijk niet aan. Maar u zult begrijpen, dat er heel wat voor me te doen zal zijn om de zaken bij de firma Eversley in orde te brengen, en dat ik dat persoonlijk zal moeten doen. j Daarom lijkt het me goed, dat u Jim zo spoedig mogelijk laat aantreden, zodat ik hem in kan werken". Toen ze hem tenslotte goedendag zeiden, j keek hij weer iets opgewekter. Hij sprak minder over het graf en de juiste leeftijd om te sterven. Hij toonde zelfs iets van j interesse in Jim Willis en herinnerde zich j vaag, dat deze wel eens met Ernie bij I hem thuis was geweest. De grootste de pressie was overwonnen. Vlak voordat ze weg gingen, merkte Katherine op, dat ze het zo aardig van mevrouw Salt vonden hun een pot bloe- l mentioning te zenden. Abel knikte. „Ze zei, dat ze dat van plan was. Mijn nicht Sara Hill geeft die altijd aan haar. Ik heb zelf ook een paar potten. Sara I zendt ze ons ieder jaar. Abby zei zo iets, I dat ze een pot hier wilde brengen voor jullie. Emily is weer beter en Abby komt bij me thee drinken vanmiddag. Ze zei, I dat ze een pet mee zou brengen en hier voor jullie achter laten. Jullie zult ze heer- j lijk vinden". „Ze is verrukkelijk", zei Katherine. „We hebben die honing geproefd, toen we bij haar thee dronken. Maar weet u, we heb ben die pot al gekregen; toen we gister avond thuis kwamen, lag er een pakje voor de deur op ons te wachten. Ik wilde mevrouw Salt opbellen om haar te be danken, maar William vond het beter, dat ik haar een briefje schreef, en dat ga ik nu doen, zodra ik thuis kom. Het is wer kelijk erg aardig van haar". Abel schudde zijn hoofd. „Ze moet 't zelf gebracht hebben", zei hij. „Maar Zon dagsavonds is ze altijd in de kerk, ze ontbreekt nooit, of het nu mooi of lelijk weer is, ze slaat niet over,Hij hield even op en vervolgde: „William heeft 't juist gezien, dat u beter niet kon opbellen. Ze houdt niet van een telefoon en 't heeft heel lang geduurd, voordat ze er een liet aanleggen; en ze had 't nooit gedaan, als ik haar niet gezegd had, dat één van ons wat zou kunnen overko men en dat het goed was, als ze dan tele fonisch bereikbaar was." Het was half een, toen William zijn wagen parkeerde voor het kantoor van de firma Eversley en het gebouw binnen liep. De fabriek stond ergens aan de rand van Londen. Er was geen bomschade ge weest, maar toch zag het geheel er ver waarloosd uit. De vorige keer, dat hij hier geweest was, was het donker. Hij nam thans de tijd om rustig om zich heen te kijken. De buurt was nogal veranderd. De grote Electriciteitswerken aan de over kant waren nieuw. De firma Marsdens, die iets verderop was geweest, was totaal verdwenen, en op die plaats begon men opnieuw te bouwen. Waarschijnlijk was daar een voltreffer terecht gekomen Nadat hij een en ander beltenken had, liep hij naar binnen. Dit keer zou hij geen genoegen nemen met alleen juffrouw Jo nes te spreken. Hij liep de trap op en de ingang van het kantoor binnen. Een typiste keek op van haar werk en hij vroeg: ,Is meneer Cyril Eversley aanwe zig?" Ze antwoordde: „Nee". „En meneer Brett?" „Ja, die is er wel". „Dan ga ik naar hém toe. U behoeft me niet aan te kondigen". Het meisje liep zenuwachtig achter hem I aan, toen hij het vertrek doorliep en door de andere deur in de gang kwam. Brett's kamer was vroeger altijd aan het eind van deze gang geweest. Hij vroeg zich af, of dit nog steeds zo was. Het bleek inderdaad het geval te zijn. Zijn naam stond nog op dezelfde deur, alleen zag alles er wat verwaarloosd en versle ten uit. Hij draaide de deurknop om en ging naar binnen. Dit keer zou de verras sing' niet groot zijn. Cyril had Brett na tuurlijk al op de hoogte gesteld per tele foon, en misschien ook Mavis.De vraag was nu alleen, hoé Brett 't opnam. Toen hij de deur achter zich sloot, ging er een enkele seconde voorbij, voordat een harte lijk „William, ouwe jongen!" hem tege moet klonk en zijn hand in die van Brett lag. Wel, dat liep alles dus heel prettig en William keek enigszins opgelucht. Hij vond Brett zwaarder geworden en ook iets ouder, maar in wezen volkomen de zelfde gebleven. Toen hij even met hem sprak, kon hij eigenlijk geen onderscheid meer ontdekken. Zijn hartelijkheid en grote charme overheersten alles. „M'n beste kerel, ik ben nog nooit ln m'n leven zó blij geweest! Cyril beide me ongeveer een uur geleden op hij zei, dat hij aldoor getracht had mij te pakken te krijgen, sinds jij gistermorgen daar ge weest was. Wel, hij lachte en leek wér kelijk blij „ik was de weekend weg en Maandagmorgen heeft niemand zin zich te haasten om terug te komen, ik tenminste zeker niet! Zóveel is er ook niet te doen. Ik wilde, dat er mèèr te doen was. Maar helaas loopt de zaak niet helemaal zoals toen jij wegging". (Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6