Haarlemse auteur en psycholoog voor het Bijzondere Hof van het Kerstfeest SLEUTEL WEG? VToenscïag 21 December 1949 Haarlems Daglilad en Opreclite Haarlemse Courant Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam begon vanochtend de behandeling van de zaak tegen de 41-jarige Haarlemse psy choloog en auteur dr. J. van E. Hem was ten laste gelegd dat hij zich in de oorlog zou hebbiti -schuldig gemaakt aan het schrijven van artikelen voor ver schillende Duitse tijdschriften met een zeer beledigende strekking voor Koningin Wil- helmina en de Nederlandse regering in Londen. Hij zou voorts actieve propaganda heb ben gevoerd voor de N.S.N.A.P.-gedachte, die strekte tot inlijving van Nederland bij het Groot-Duitse rijk. De verdachte ontkende deze artikelen in deze vorm te hebben geschreven en hij beweerde dat zijn stukken van A tot Z ver minkt en verdraaid waren. Als eerste getuige werd de journalist G. J. Zwertbroek gehoord, die mededeelde dat hij de indruk had dat verdachte in nauw contact stond met Rauter en Seyss Inquart. Hij achtte hem overtuigd voorstander van de politiek der N.S.N.A.P. Vervolgens werd. gehoord de Duitser H. Proebsting, in de oorlog hoofd van het referaat III B van de S.D., die tot taak had om de collaborateurs- van het derde rijk onder toezicht te houden. Hij schetste de verdachte als een windvaan, die echter in de oorlog op politiek gebied niet gewan trouwd werd bij de S.D. Naar zijn mening behoorde Van E. tot.de groep annexionis- ten. Hij achtte het onmogelijk dat de om werkingen van Van E.'s artikelen van zo ingrijpende aard waren geweest. De president bracht vervolgens de z.g. Haagse brieven ter sprake, pamfletjes die verdachte zei te hebben verstuurd aan al lerlei Duitse functionarissen om een soort zenuwenoorlog te voeren. Proebsting achtte het hoogst onwaarschijnlijk dat deze brie ven inderdaad in de oorlog verstuurd zou den zijn omdat hij er dan zeker van zou hebben gehoord. Als getuigen a décharge traden op dr. W. E. de Mol, een wetenschappelijk onderzoe ker en de tandarts M. Heskes. Dl', de Mol zei dat verdachte een geniaal experimentator was, die met wurmen was begonnen en via duiven bij de mensen was aangeland. Hij was meestal bezeten van zijn object. De President achtte het echter onwaar- De Glans kunt U nog verhogen met Lincol Linoleum- en meubelwas. Vraagt Uw leverancier. (Adv.) Adres en protestvergadering der marktkooplieden Tegen voorgestelde verho ging der marktgelden Vanmiddag komt in de Haarlemse ge meenteraad een voorstel van B. en W. aan de orde om de jaarlijkse abonnementsgel- den,die verschuldigd zijn voor het innemen van een plaats op de markt, met circa 25 procent te verhogen. In een uitvoerig adres aan de Raad en in een gisteravond in hotel „De Leeuwerik" gehouden protestvergade ring heeft de plaatselijke afdeling van de Centrale Vereniging voor de Markt-, Straat- en Rivierhandel haar bezwaren tegen dit voorstel kenbaar gemaakt. In het adres wordt onder meer aangevoerd dat vele marktkooplui wegens de dalende koopkracht, de vele nieuwe lasten als de komende verhoging van omzetbelasting en benzine-accijns en de steeds scherper wor dende concurrentie nog maar nauwelijks het hoofd boven water kunnen houden. Moet alleen al om deze redenen volgens de adressanten een verhoging der markt gelden ontraden worden, ook anderszins schijnt er tot zulle een verhoging geen aan leiding te bestaan: in het voorstel aan de Raad wordt althans met geen woord ge rept vanaeen nadelig saldo bij het gemeen telijk marktwezen of van enige andere dwingende reden voor hogere „abonne mentstarieven". Ter motivering van het voorstel verwij zen B. en W. alleen naar de inderdaad vrij hoge marktgelden in Hilversum, maar over de talrijke gemeenten (van dezelfde grootte als Haarlem) waar veel lagere tarieven gelden, wordt niet gesproken. In de vergadering in „De Leeuwerik" lichtte de heer N. A. van der Hoven, lande lijk secretaris van de „Centrale Vereni ging", de bezwaren der markthandelaars nader toe, waarbij hij onder meer conclu deerde dat het gewraakte voorstel al heel slecht rijmt met het streven der landelijke overheden om de précaire positie der klei ne zelfstandigen te verlichten door hen te laten mee-delen in verschillende sociale voorzieningen als Kinderbijslag en derge lijke. Hij hoopte dan ook dat de Raad het voorstel verwerpen zou, omdat iedere nieu we last het bestaan van de marktkooplie den in gevaar brengt, hetgeen mede zeer tot schade zou zijn van het algemeen belang. Ernstige bezwaren had spreker ook tegen de manier waarop de directeur van het gemeentelijk marktwezen de geestelijke vader van het voorstel hem, zoals hij het uitdrukte, „voor de gek gehouden had" toen hij op 27 September met deze direc teur was komen praten over de bezwaren van de markthandel tegen een dergelijke verhoging. Tijdens dat onderhoud kreeg spreker de indruk, dat het voorstel nog door de directeur in portefeuille gehouden werd en door deze in het licht der ontwik kelde bezwaren opnieuw bekeken zou wor den. Later bleek echter dat het voorstel reeds twaalf dagen voor deze bespreking- formeel bij B. en W. was ingediend. Tegen deze wat hij noemde „ongepaste handel wijze" protesteerde de heer Van der Hoven met klem. Alle aanwezige marktkooplieden betuig den tenslotte hun instemming met het adres aan de Raad van Haarlem. Kerstmiddag der Huisvrouwen De afdeling Haarlem van de Nederlandse vereniging van Huisvrouwen hield gisteren in het gebouw van de Prostestantenbond haar jaarlijkse Kerstmiddag, die dit keer werd bijgewoond door de ere-presidente, mevr. Cremers—de Bruyn. De presidente, mevr. Wesstra, hield een korte rede over de betekenis van het Kerst feest. vooral in deze bewogen tijden. Het verdere programma werd verzorgd door het afdelingskoor onder leiding van mej. Cor Igesz en de declamatrice mevr. R, Bonset Horst. Het koor, dat ieder jaar vooruitgaat, bracht Kerstliederen en de Rey van Klaeris- sen ten gehore. Mevr. Bonset—Horst oogstte veel succes met haar voordracht uit het werk van K. v. d Woestijne. Hella Haasse, Willem de Mé- rode. Selma Lagerlöf en H. C. Andersen. Mevr. Wesstra bedankte na afloop dege nen die tot het slagen van deze stemmige middag hadden bijgedragen. schijnlijk dat de correspondentie van ver dachte met Schmidt en Rauter ook in de experimentele sfeer vielen. De heer Heskes zei in de oorlog met ver dachte te hebben samengewerkt in een po ging om Duitse instanties te infiltreren en een psychologische ondergraving van de Duitse zekei'heid te bewerkstelligen. (De zitting duurt voort.) Auto slipte en sloeg om; een inzittende overleden Op de rijksweg UtrechtDen Haag is bij Waddinxveen een auto, die met een snel heid van 80 km reed, geslipt en omgeslagen. De 65-jarige A. Boutens uit Den Haag, die naast de bestuurder zat, werd uit de auto geslingerd en zo ernstig gewond dat hij later is overleden. De Duitser E. May opnieuw - voor het Bijzonder Hof Voor het Amsterdams Bijzonder Ge rechtshof is Dinsdag de in November van gezet tegen de 43-jarige Duitser E. G. het vorig jaar aangehouden zaak voort- May, die als code-expert werkzaam is ge weest bij de contra-spionnagedienst van Schreieder. Verleden jaar had de procu reur-fiscaal mr. J. Besier tegen hem de doodstraf geëist. Aan verdachte was ten laste gelegd, dat hij in 1942 deel had genomen aan de exe cutie van een 70-tal Russische krijgsgevan genen uit het voormalige concentratiekamp te Amersfoort. De zaak was aangehouden, omdat het hof alsnog een ander lid van dat executie- peleton als getuige wenste te horen. Dat was de 38-jarige Duitser K. F. Titho, die tijdens zijn detentie in 1947 over deze zaak was verhoord, maar die daarna naar Duits land was teruggekeerd. De raadsvrouwe van verdachte, mej. mr. I. Boon, had een getuige a décharge opge roepen, de K.L.M.-stewardesse B. A. W. M. Terwindt uit Amsterdam, die gevangen gezeten heeft in het kamp te Haren. In dat kamp was May belast met het toezicht op haar en met de behartiging van haar belangen. Volgens de getuige trad verdachte uiterst correct op. Zij kreeg uit stekend eten en mocht van de eerste dag af op een radiotoestel ook naar Radio Oranje luisteren. Daarna hoorde het Hof getuige Titho, die verklaarde dat May deel had uitge maakt van een vuurpeleton, dat vier Rus sische gevangenen had doodgeschoten. May zeide, dat hij tevoren zijn pistool onklaar had gemaakt, zodat hij geen schot had kunnen lossen. Mr. Besier persisteerde bij zijn vorige eis. De verdedigster vroeg vrijspraak, aan gezien niet bewezen is dat May heeft ge schoten. Uitspraak op 31 December. Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Haagse Comedie Dr. James Simpson" Paul Steenbergen had gisteravond wel een zeer overheersende rol in een histo risch stuk, getiteld met de naam van en handelend over de uitvinder van chloro form, dr. James Simpson, waarvan de Haagse Comedie een abonnementsvoorstel ling in de Haarlemse Schouwburg gaf. „The Human Touch" zoals de oor spronkelijke titel van dit spel in zeven ta ferelen luidt geeft een nogal samenge drongen beeld van een critieke periode uit het leven van deze Schotse geneesheer die met inzet van al zijn krachten moet strijden tegen de vooroordelen van zijn collegae aangaande het nut van zijn mid del tot het opwekken van narcose. Idealis me enerzijds en een wat sombere levens houding anderzijds vormen de polen van deze geschiedenis. Met Ida Wasserman als mevrouw Jessie Simpson aan zijn zijde vecht de dokter voortdurend tegen de behoudzucht van acht andere medici, die in levende lijve ten tonele kwamen. Aangevoerd door Henri Eerens als professor Syme, versche nen Piet Bron, Anton Roemer, Bob van Leersum, Johan Valk, Charles Mögle en Wim Hoddes allen in de buitengemeen eerbiedwaardige zwarte jassen, die om streeks de helft van de vorige eeuw des dokters ledematen sierden. In de twee weken, waarin deze hele episode zich afspeelt, is een groot aantal dramatische gebeurtenissen samengepakt, die wij hier om de toekomstige bezoeker enigszins in het duister te laten, niet zul len vermelden. Het spel werd geschreven door J. Lee-Thompson en Dadley Leslie, vertaald door Cees Laseur en geregisseerd door Paul Steenbergen. De Haarlemse begroting In de loop van de volgende week ver schijnt de ontwerp-begroting van Haarlem voor 1950. Dus nog juist voor dit nieuwe jaar is aangebroken. De openbare behandeling in de raad begint in de regel zes weken na de ver schijning, omdat de begroting eerst in de afdelingen van de raad besproken wordt. Op de vragen die in 't verslag der afdelings vergaderingen gesteld worden, antwoorden B. en W. in een schriftelijke nota aan de raad. Kerstviering A. H. Gerhardschool Gisteren hield de A. H. Gerhai-dschool een zeer geslaagde Kerstviering in het Gemeen telijk Concertgebouw die met ouders en leerlingen geheel was gevuld. Het onderwijzend personeel had voor deze avond met een honderdtal meisjes liederen ingestudeerd, en enige scholieren uit de hoogste klasse declameerden. Een jongeman speelde verdienstelijk enige muziek van Bach. Het hoofd der school, de heer J. Koerts, hield een Kerstrede waarin hij op de Kerst boodschap „Vrede op Aarde" wees en hij bracht de jeugd onder de aandacht dat het hun toekomstige taak was hieraan ten volle mede te werken. De organist P. Halsema bespeelde het orgel en begeleidde de koorzang. Een collecte voor de Stille Armee bracht I ruim honderdtwintig gulden op, U kent ze ook wel U kent ze natuurlijk ook wel: die keu rige gezinnen, waarin het altijd goed ging totdat ze door ziekten werden getroffen. Dan wordt het vaak een toer om het hoofd boven water te houden en de prettige ge zinsverhoudingen te bewaren. Zo hoorden wij laatst van een huishou den. waarin de vader reeds lange tijd ziek is. Hij had een drukkerjjtje waarin hij met hard werken een redelijk bestaan vond. Nu ligt het bedrijfje stil, er wordt niets verdiend en de man krijgt geen zieken geld. Gelukkig leven de ouders, zowel van de man als van de vrouw nog en zo kan het gezin op een bijdrage van twintig gulden in de week rekenen. Maartwintig gulden per week is niet veel bij de huidige levensstandaard, vooral niet als drie gezonde kindermagen gevuld moeten worden. De vrouw gaat twee ochtenden uit werken, waardoor er nog twee rijksdaalders per week bij komen. Langer kan zij niet uit het gezin worden gemist, omdat zij haar man moet verzorgen. Het is dus niet moeilijk te begrijpen, dat er in dat gezin geen bijster overvloedig kerstmaal op de tafel komt en het zal zeker niet het enige zijn, waar dat door de om standigheden niet mogelijk is. Zij behoren tot die helaas zo grote groep van Stille Armen. Gij hebt nog enkele dagen gelegen heid Uw bijdrage voor de kerstinzameling voor deze minder bedeelde medeburgers bij te dragen. Zorgt ervoor, dat zij kunnen merken, dat er in Haarlem om hen ge dacht wordt. Expositie „Jonge Kunst 1949" in „Het Huis Van Looy" Opening door burgemeester Cremers Donderdagmiddag 22 December wordt in museum „Het Huis Van Looy" door de bur gemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, de Kersttentoonstelling „Jonge Kunst 1949" geopend. Deze expositie heeft ten doel het publiek vertrouwd te maken met de hedendaagse beeldende kunst uit Haarlem en omstreken en vooral de belangstelling der jongeren te bevorderen. Men heeft er dan ook naar gestreefd de expositie een zo ruim mogelijk beeld van de huidige stromingen te laten geven. Teneinde tegemoet te komen aan de wens van toenadering tussen publiek en kunstnaar is door de werk-organisatie der tentoonstelling samewerking gezocht en verkregen met twee het publiek vertegen woordigende leden. Tot directe en indirecte steun heeft zich een commissie van aanbe veling gevormd die bestaat uit mevrouw J. van Nispen van Wely en de heren D. J. A. Geluk, H. P. Baard, jhr. F. Teding van Berkhout, R. Peereboom, dr. L. M. van Dis en C. S. Th. van Gink. De tentoonstelling blijft geopend tot 19 Januari 1950. Frans-Duitse handels besprekingen opgeschort PARIJS, 20 December (Reuter). De Frans-Duitse handelsbesprekingen, die op 1 December begonnen waren, zijn opge schort en zullen niet hervat worden voor de volgende maand. Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Vrijdag voorbarig medegedeeld, dat die dag een overeenkomst ondertekend zou worden. De onderhandelingen strandden op twee punten. De Fransen weigerden het Duitse verzoek in te willigen om messen en scha ren ongehinderd te laten invoeren. Dit zou naar zij zeiden de Franse fabrikanten heb ben geruïneerd, daar hun prijzen vijftig procent hoger liggen dan de Duitse. Ander zijds weigerden de 'Duitsers voor een be drag van vijf millioen dollars aan Franse wijnen te kopen. Ook was men het niet eens over de invoer van Duitse electrische installaties. Op de achtergrond was er ver der nog de dubbele prijs voor Duitse kolen, die voor de Duitsers veel lager is dan voor de Franse verbruiker. Vandaag werd te Parijs gemeld, dat de Duitsers te Bonn aangeboden hadden de kolenprijs voor Frankrijk met 30 procent te verlagen, maar daardoor zouden de binnen- en buiten landse prijzen voor Duitse kolen nog steeds niet gelijk geworden zijn. Sovj'et-Unie eist onschendbaarheid voor als spion terechtstaande Rus De Sovjet-Russische regering heeft het Amerikaanse federale gerechtshof officieel verzocht diplomatieke onschendbaarheid toe te kennen aan Valentin Goebitsjef, een Russisch burger, die op beschuldiging van spionnage in de V. S. terecht staat. Een desbetreffende verklaring werd aan het hof voorgelezen door de eerste secretaris van de Sovjet-Russische ambassade te Washing ton. Zij was ondertekend door de Sovjet- Russische ambassadeur, Panjoesjkin. Rechter Ryan zeide, de verklaring „voor kennisgeving" aan te nemen. Hij noemde de verklaring iets, dat naar hij zich herin nerde, in de geschiedenis van de strafrecht spraak nog nooit was voorgekomen. De Haarlemse woonschepenbouwer J. v. Amerongen heeft een groot woonschip gebouivd. dat als drijvend studie-centrum van de werkgroep voor onderwijsvernieu wing zal fungeren. Het schip heeft een lengte van 25 meter en bevat onder andere een flink leslokaal. Overdag zullen er lessen aan leerlingen van gelijkgezinde scholen worden gegeven en 's avonds komen de leerkrachten aan de beurt. Met mooi weer kan in de open lucht les worden gegeven. WAAROM NOG LANGER aankijken tegen die houten suitedeuren, als wij ze vlug en billijk kunnen veranderen in glas en lood-deuren? ATELIER C. SCHMIT GASTHUIS VEST 13 - TELEFOON 16914 (Adv.) „Mgr. Aengenentstam" jubileert In 1939 was de St. Paulusgroep van de Rooms Katholieke Verkennersbeweging in Overveen niet voltallig; er was een wel- penhorde en een verkennerstroep, maar de voortrekkers misten een leider. Men be sloot echter toch ook weer een voortrek- kersstam op te richten en op 24 December 1939 kwam de „Mgr. Aengenentstam" tot stand. De heer F. van Amerongen werd als oübaas geïnstalleerd. Het is Zaterdag dus tien jaar geleden dat deze voortrekkersstam werd opgericht. Al heeft men dan in de bezettingstijd onder zeer moeilijke omstandigheden geleefd, niettemin heeft ook de verkennersbeweging in Overveen haar werkzaamheden niet volledig gestaakt. En na de oorlog keerde de voortrekkersstam weer in volle glorie in het openbare leven terug. Allen, zo constateert „Katholiek Over veen", dragen het verkennersideaal uit, ieder op zijn eigen wijze. Het Kerstfeest in de Haarlemse gevangenis De gevangenen in Haai'lem worden met Kerstmis niet vergeten. Allereerst wordt Kerstavond een concert gegeven, georganiseerd door de sociale amb tenaren. Zondagmiddag volgt de Kerstfeestviering waarbij de Protestants Christelijke reclas- seringsverenging de leiding heeft. Maandag sluit de rij met een Kerstfeest- viering van de R.K. reclasseringsverenigïng. Werkelijk iets aparts voor de fijnproevers SANCISSONS DE FOIE GRAS van Feyel, Strasbourgh TELEFOON 21750 (Adv.) Bennebroek Lezing over orchideeëncultuur Voor de afdeling Bennebroek en omge ving van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde hield Dinsdag avond de heer G Th. Odijk een interes sante lezing over de Orchideeëncultuur. Daaruit bleek dat deze zeldzame planten- familie zeer uitgebreid is, want er zijn niet minder dan 20.000 soorten over de gehele wereld verspreid en de planten worden zowel in het Noorden als in de tropische gebieden gevonden, deze laatste leveren de mooiste en kostbaarste soorten. De spre ker vertelde dat verscheidene varianten op bomen leven. Daarna schetste hij de moei lijkheden en problemen van deze cultuur en hoe ook in de kassen de planten worden belaagd door ziekten en insecten, die ech ter met de moderne bestrijdingsmiddelen met groot succes bestreden kunnen worden. Na een korte pauze werd een serie lan taarnplaatjes vertoond die het gesproken woord op voortreffelijke wijze illustreerde en de aanwezigen een goede indruk gaf van wat er aan deze cultuur vast zit. Na Engeland (met de Comet) heeft thans ook Canada zijn straalvliegtuig voor passagiersvervoer: de C-102 Jetlinerontworpen en gebouwd door de A. V. Roe Canada Ltd. te Malton bij Toronto. Het toestel is besteind voor binnenlandse lucht- lijnen met trajecten tot 800 km lengte in Canada-U.S.A. en wellicht Australië. Met 50 passagiers aan boord maakt het op 10 km hoogte een kruissnelheid ran 687 km per uur. Onlangs werd bij een proefvlucht gedurende enige tijd sneller dan 800 km per uur gevlogen. De fabrikant meent dat dit type nog eerder in geregeld gebruik zal zijn dan de „Cornet", Lisse KERSTTENTOONSTELLING PLUIMVEE. Vrijdagavond zal in gebouw H.B.G. de Kersttentoonstelling van Pluimvee en Ko nijnen geopend worden. Ruim duizend die ren worden ingezonden. H.B.G. A.s. Vrijdag wordt in de Veilingzaal een ledenvergadering gehouden door Hollands Bloembollen Genootschap. TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" (Adv.) Haarlemmermeer Van lijnzaad tot lijnwaad Ter gelegenheid van het uitreiken der diploma's aan de geslaagden van de Vlas- repelcursus werd door de Vereniging van Bedrijfsvoorlichtig „Haarlemmermeer" en de Vlascommissie „Haarlemmermeer" in theater Royal te Hoofddorp Dinsdagmiddag een gecombineerde vergadering gehouden. De heer P. Kistenmaker voorzitter van Bedrijfsvoorlichting sprak een woord van welkom tot de vertegenwoordigster van het Departement van Sociale Zaken, Me juffrouw van Olst en de Burgemeester van de Haarlemmermeer, mr. F. J. Jansonius. Hierna werd over gegaan tot het vertonen van de film „Van lijnzaad tot lijnwaad". Deze film, die ongeveer twee uur duurt, beschrijft, zonder in voor niet-ingewijden niet bijster boeiende bijzonderheden af te daeln, de teelt van het vlas en de verwer king van dit product. Ir. J. I. C. Butler heeft op zeer duidelijke wijze de film toegelicht. Aan de cursisten C. v. d. Stelt, J. H. v. d. Ham, G. J. Vlieger, J. J. de Vlieger, A. R. de Vlieger, C. Gulde- J. A. Touw, en N. J. van Staveren werd meester, A. Brander, J. H. Otten, F. Struik, het diploma vlasrepelen uitgereikt. Nadat nog een korte film over Pootaardappelen werd vertoond besloot voorzitter Kisten maker deze leerzame vergadering met een woord van dank aan lr. Butler en aan de heer Meeuwig secretaris van de Vlasrepel- cursus voor hun grote medewerking. „De rode Pimpernel" Op uitnodiging van de vereniging „Con cordia" gaf het amateurgezelschap „Rhe- torica" uit Zaandam gisteravond een op voering in hotel De Beurs te Hoofddorp van het toneelstuk „De rode Pimpernel'" naar het boek van bai-ones Orczy, die tus sen vele andere belangstellenden ook werd bijgewoond door burgemeester Jan sonius en diens echtgenote. Het was onder regie van G. Heystee een voor stelling die bewondering afdwong en de verwachtingen overtrof. De voorzitter van Concordia, de heer L. van Reeuwijk, sprak in zijn openingswoord de hoop uit dat men de inspanning van krachten zou verdubbelen om het ver enigingsleven in Hoofdorp op peil te hou den. De avond werd met een gezellig bal besloten. REPARATIE MATRASSEN s morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF Heemstede Stille Armen te Heemstede Het Comité voor Stille Armen te Heem stede heeft sedert de verantwoording op 16 dezer de volgende bijdragen ontvangen: Mevr. A. v. S. ƒ10,—; A. A. H. ƒ2,—; E. B. ƒ5,J. B. ƒ2.50; Bridgepotje ƒ5,Mej. P. C. C. ƒ5.—; Mevr. Wed. L. C. A, ƒ5,—; A. G. G. ƒ2,50; Mej. G. G. ƒ2,50; Mr. E. C. H. d. R. ƒ2,50; G. H. 10,—; Mevr. Wed. H. H. J. v. V. ƒ5,—; K. H. J. ƒ5,—; P. H. K. S. 50,—; Mevr. H, M. 2,—; P. R. H, R. 100,—; Mevr. A. S.—W. f5—', Ir. A. A. B. v. S. 10,A. E. V. ƒ5,Mevr. Wed. A. V.D. w. v. d. W. ƒ5,—; D. W, 2,50; T. N. N. ƒ2,50; Mevr. Wed. H. H.—R. ƒ10,—; Ir. E. C. L. 5,—; Mevr. Wed. H. G. R V. 2,50; P. H. F. v. d. S. ƒ10,Bruidspaar 25, Mevr. L. v. d. H. ƒ2,50; N. N. ƒ3,50; Mevr. V. B. d. 1. R. ƒ50,—: Sp. ƒ2.50; L. H. 25.—: J. v. H. f 25,—; J. C. D. 10,—; D. v. L. 2,50; Mej. C. H. M. ƒ2.—; A. J. C. J. C. ƒ5—; A. C. H. ƒ2.50; J. J. L. P. ƒ5,—; E. V. ƒ2,50; N. N. 10,50 en Dames H. en v. S. 5.te zamen ƒ451. In totaal ontvangen ƒ2461,40. Het comité is dankbaar voor deze bij dragen. Verleden jaar werd echter pl.m. ƒ2800. ontvangen! De penningmeester, de heer A. van V/inger- de wil, zowel th.uis Antonis Duycklaan 12 als ten Raadhuize, nog gaarne bijdragen in ontvangst nemen. Zijn gironummer is 15330S. ROMANTIEK OF TRAGIEK. Maandagmorgen, Tweede Kerstdag, wordt in de Gereformeerde kerk aan de Koediefslaan een bijeenkomst voor buiten kerkelijken gehouden, waarbij als spreker zal optreden mr H. Bijleveld uit Amster dam over „Romantiek en tragiek". QjCort en Bondig BINNENLAND Post bestemd voor naar Nederland terugkerende militairen aan boord van de „Groote Beer", welke in een der tussen havens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk morgen. 22 December in Nederland ter post worden bezorgd. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de vermelding te bevatten: a/b. troepenschip „Groote Beer", op thuisreis naar Nederland. Een gevangenisstraf van negen jaar is geëist tegen J. N. uit Apeldoorn, de vroegere hoofdredacteur van „De Misthoorn". De ver dachte was eigenaar van de drukkerij „De Vondelstad", waar drukwerk werd uitge voerd voor de nationaal socialistische uitge verijen „Westland" en „Roskam". Hij liet voorts „weekspreuken" drukken. die het nationaal socialisme onder de Nederlandse arbeiders moesten propageren. De minister van Oorlog heeft het ge meentebestuur van Brunssum verzocht de grond, waarop in deze gemeente een Brits militair kerkhof is gelegen te verkopen aan het rijk. De regering is namelijk voornemens dit kerkhof ten geschenke te geven aan de Engelse regering. De Nederlandse Bakkerijstichiing heeft zich namens de werkgevers- en werknemers organisaties in het bakkersbedrijf gewend tot de daartoe bevoegde instanties met het verzoek de prijzen voor volksbrood te her- zien. Er heerst de laatste dagen in de haven van Harlingen zo'n grote drukte, dat men zo nu en dan havenarbeiders te kort komt. Deze havc-n is ingeschakeld voor de export van fokvee en aardappelen naar Engeland. Maar er moet ook veel gelost worden, vooral veel kolen. Vijf coasters voerden dezer dagen kolen aan. Verder arriveerden twee coasters met hout. Aan het grenskantoor te Baarle Nassau is een Belg aangehouden, die diamanten naar ons land trachtte te smokkelen. Tc Deventer vond mevrouw H. haar baby van elf maanden gestikt in het wiegje. Het kind, dat enige dagen geleden de handjes aan een kachel verbrand had, heeft zich ver moedelijk in de wieg omgedraaid en kon met het hoofdje in het kussen geen lucht meer krijgen, omdat het de handjes niet kon gebruiken. Met het troepentransportschip „Groote Beer", dat op 17 December uit Tandjong Priok is vertrokken, repatrieëren onder meer het bataljon 3-11 R. I- alsmede militairen van de 3e Hulpverbandplaatsafdeling, voor zover deze niet reeds onderweg zijn naar Nederland per „Sibajak", welk schip om streeks 30 December te Rotterdam wordt verwacht. In totaal bevinden zich 955 man aan boord van de „Groote Beer". In dc Leidsestraat te Amsterdam is een 41-jarige man onder een vrachtauto gekomen en gedood. De man, die op een transport fiets een koffer vervoerde, raakte met zijn elleboog een naast hem rijdende fietser, ver loor de macht over zijn stuur en viel tegen de vrachtauto. Een 24-jarige lasser die bij de Rotter damse Droogdokmnatschappij werkte, is door een rijdende electrische kraan overreden zonder dat eimand het merkte. Hij is korte tijd later overleden. Een 17-jarige kantoorbediende te Berg- schehoek. viel van zijn fiets, toen hij hard reed om een tram voor te blijven. Hij sloeg met zijn hoofd op het trottoir en is tijdens het vervoer naar een ziekenhuis overleden. Bij Koninklijk Besluit zijn met ingang van 1 Januari 1950 benoemd: tot lid van de Centrale Beleggingsraad mr. H. F. van Leeuwen, directeur van de'Twentse Bank N.V. te Amsterdam, tot plaatsvervangend lid van de Centrale Beleggingsraad drs C-. A. Klaassc. directeur van de Amsterdamse Bank N.V., Incassobank N.V. te Amsterdam. Door gebrek aan opdrachten heeft de directie van de N.V. Arnhemse Sleephelling zich genoodzaakt gezien van de 300 man personeel er CO te ontslaan, Het Nederlandse bedrijfsleven zal met een veelzijdige inzonding deelnemen aan de Canadese internationale jaarbeurs, de To ronto Fair 1950, die van 29 Mei tot 9 Juni in Toronto wordt gehouden. Over enkele weken komen er in de Noord-Oostpolder drie scholen bij, namelijk een in Marknesse, een in Ens en een in Kreg- genburg. Tot dusverre waren er alleen in Emmeloord twee scholen. De plannen tot herbouw van het hotel „De Wereld" te Wageningen, waar in Mei 1945 de Duitse generaal Von Blaskowitz de capitulatie-voorwaarden ondertekende, zijn wegens financiële moeilijkheden vastgelopen. De Landbouwhogeschool wil thans het reste rende deel van het hótel kopen voor uitbrei ding van haar bibliotheek. Beide rijbanen van de nieuwe Rijnbrug te Arnhem zijn thans in gebruik genomen. De gemeenteraad van Arnhem heeft de rijkswaterstaat telegrafisch zijn dank be tuigd voor het spoedige herstel van de oever verbinding. De minister van Sociale Zaken heeft een wetsontwerp ingediend, waarin maatregelen worden voorgesteld ter bestrijding en voor koming van silicose en andere z.g. stof long ziekten. In Groningen zijn nachtelijke proef ritten gemaakt met trolleybussen, die detram zullen vervangen. De eerste rit eindigde on tijdig door technische moeilijkheden; de bus moest door een jeep weer naar de remise worden gesleept. Prof. ir. M. F. Visser, oud-hoogleraar aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, is in de ouderdom van 74 jaar overleden. Te Hardenberg is de nieuwe brug over de Vecht in dienst gesteld. Reeds van voor de oorlog dateren de pogingen om de oude Vec'ntbrug. die een grote hinderpaal voor het verkeer vormde, door een moderne oeververbinding te vervangen. In de oorlog werd de brug tot twee maal toe opgeblazen. In 1948 vernielde een zware ijsschots de onderbouw. De nieuwe brug is 54 meter lang en heeft een breedte van 5 meter met aan weerszijden een verhoogd voetpad. De concertzanger Louis van Tulder is de vorige week voor het ondergaan van een galblaas-operatie in het Rode Kruis zieken huis te 's Gravenhage opgenomen. De patiënt maakt het thans naar omstandigheden rede lijk goed. HAARLEM EN OMGEVING De Haagse Comedie geeft op Dinsdag 27 December in de Haarlemse Schouwburg een abonnementsvoorstelling van het blijspel „Hier sliep George Washington" van George Kaufmann en Moss Hart (de schrijvers van „Je kunt het toch niet meenemen") onder regie van Paul Steenbergen. In de voor naamste rollen ziet men Elisabeth Andersen, Coba Keiling, Theo Frenkel, Piet Bron en Anton Roemer. De classis Workum der Geref. kerken heeft geëxamineerd en toegelaten tot de dienst des Woords en der Sacramenten de heer J. M. W. Schalkwijk te Heemstede, be roepen predikant te Hemelum. Aan de Kerstuitvoering, welke op Vrij dagavond 23 dezer zal worden gegeven in de Remonstrantse Kerk door het gemengd koor ..Polyhymnia" zal muzikale medewerking worden verleend door mej. Dïdi Sanders, mezzo-sopraan en de heer J. D. Boeke, orga nist. Een inleidend woord zal worden uit gesproken door dr. W. R. M. Noordhoff. De Haarlemse Raad van Overleg tussen N.V.V.. K A B. en C.N.V. belegt op Maandag 23 Januari in gebouw „Sint Bavo" aan de Smedesiraat te Haarlem een bijeenkomst waarop de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem, de heer A. P. M. van Riel. zal spreken over ..Perspectieven van de werkgelegenheid in de toekomst". Op Woensdag 18 Januari spreekt de heer H. J. W. Koudijs, penningmeester van de Algemene Nederlandse Metaalbewerkers- bond, voor de Bestuurdersbond van het N, V. V. over de coöperatieve gedachte. De lezing wordt in „Brinkmann" gehouden.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7