HET IN HET MAANLICHT Amsterdamse Beurs Verkiezingsstrijd, slecht bezocht bouwTLhfe'tvoegdheden Casino en Franse bemoeiingen Heilig Jaar inspireerde tot tal van vreemde uitvindingen en invallen Vrijdag 23 December 1949 Haarlems Dagblad en Oprechtfe Haarlemse Courant EEN KERSTVERHAAL (door Clare Lennart) Door een toeval kreeg ik de foto van het Oude Huis in handen. Het was een bijzon dere en mooie foto, opgenomen bij maan licht door mijn vader, die hield van derge lijke experimenten. De foto gaf zeer intens een indruk van zachtheid van onwereld se vrede. Ze deed mij denken aan een lied, zacht en ver, door Engelen gezongen. Was het de combinatie van sneeuw en maan licht? Of die typische, zo goed getroffen maannachtsfeer, een bijna tastbaar, zilver grijs, glanzend licht? Dit Oude Huis had geen enkele pretentie wat bouwstijl betrof. Het was een gewoon rechthoekig huis, twee rijen ramen boven elkaar, een spits dak. En op dat dak, met sneeuw bedekt op de foto, een bel, die hier het effect maakte van een luchtig, bijna doorschijnend ornament, een bel van glas. Tegen het huis aan lag, als een jong dier tegen de moeder aan gevleid, een soort boerderijtje, dat in onze tijd bewoond werd door een tuinman of meesterknecht. Zelfs onder de sneeuwlaag was aan de molliger contouren te zien dat dit lagere huisje een rieten dak had. Opzij kwam dit rieten dak zo laag bij de grond dat wij het als kinde ren met de hand konden bereiken. Ik herin ner me dat we er de ijspegels afplukten. Voor het huis was een flauw glooiend gazon van onbetreden sneeuw, er omheen enkele hoge bomen, die een netwerk van donkere takken spreidden tegen de, zacht licht uitstralende, zilvergrijze hemel. Een sfeer van onwezenlijke rust en vrede. Uit de voordeur met de glazen panelen scheen lamplicht naar buiten, dat geler leek, war mer, dan de maan-overschenen sneeuw. En ik denk dat het deze combinatie van bin- nenhuislicht en mat glanzende sneeuw was, die me plotseling deed denken aan Kerst mis. Kerstmis in dit huis, dat een mooie en statige naam droeg: „het Oude Huis" en dat we verlaten hebben, toen ik tien jaar oud was. Kerstmis.. Sneeuw en binnenhuislicht. En plotseling deze gedachtensprong: Tante Bouk! Tante Bouk.Hoe lang vergeten. Hoe lang geleden al gestorven. En toch nu opeens teruggekeerd, herleefd, als het ware de foto binnengetreden. Weer voelde ik de stemming van bange en toch blijde verwachting, waarin we ver keerden het jaar, dat tante Bouk met Kerst mis bij ons zou komen logeren. Misschien klopten onze harten met zo bange verwach ting bij de komst van tante Bouk, omdat we eenzelfde onrust voelden in onze moe der. Ook zij vreesde door tante Bouk ge wogen en te licht bevonden të worden Als huishoudster en als moeder, misschien ook als echtgenote. Ze bekeek haar huis, haar dienstboden en ons, haar kinderen, met kritische ogen en zei zulke dingen als: „Wat zal tante Bouk wel zeggen, als je dit niet doet of dat niet laat." Maar onze moe der was niet alleen maar bang voor tante Bouk. Dan zou het resultaat geweest zijn dat wij tante Bouk als een boeman waren gaan haten. We zouden dwars en tegen het heil in geworden zijn. Nu niet. Nu voelden we dat onze moeder tante Bouk niet alleen vreesde met diep ontzag, maar dat ze tege lijk verlangde naar haar komst, dat ze in haar geloofde, dat ze aan tante Bouk de macht toeschreef dingen in haar leven te ordenen, die ze zelf niet meer ordenen kon. Zo werden wij yan de weeromstuit braaf en gewillig. Misschien hebben we er nooit in ons leven meer zo ernstig naar gestreefd „goed" te zijn als in die dagen voor de komst van tante Bouk. Ik herinner me dat het rijtuig uitreed om tante Bouk te halen. Dat huis van ons lag heel afgelegen, meer dan anderhalf uur lopen van het naaste station. Vader ging tante Bouk halen met de tilbury van Van Loo. Wij mochten niet mee omdat er een sneeuwstorm woei. Nog zie ik dat rijtuig wegrijden, omdwarreld door sneeuwvlok ken. Wij keken het na en het was snel uit het gezicht verdwenen. Ik herinner me ook de aankomst van tante Bouk. Ze kwam door die deur met de glazen panelen en ze stond in de hall met sneeuwvlokken op haar hoed en mantel. Een kleine, dikke, kordate vrouw met ogen, Delegatie der R.I.S. voor de souvereiniteitsoverdracht De delegatie van de R.I.S., die in Neder land de sóuvereiniteitsoverdracht in ont vangst zal nemen, zal bestaan uit de vol gende personen: Drs. Moh. Hatta (minister-president), prof. dr. mr. Soepomo (minister van Jus titie), sultan Hamid II (minister zonder portefeuille), dr. Soeparmo (min. zonder portefeuille), mr. dr. Koesoema Atmadja (president van het Hoger Gerechtshof), mr. A. K. Pringgodigdo (eerste algemeen secretaris van het nationaal voorberei dingscomité), Moh. Jahja (tweede alge meen secretaris van het nationaal voorbe reidingscomité), mr. Soejono Hadinoto (voorzitter van de P.N.I.), dr. Soekiman (voorzitter van de Masjoemi), Arifin (ad judant van de minister-president), Batang- taris (adjudant van de minister-president), Joesoef Barnas (adjudant van sultan Ha mid II). Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie. Holl-Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij N.-I. Handelsbank Billiton Mij. II Slotkoers gisteren 294% 245% 234% 185 y2 138 286 291 115% 147% 161% 141J4 153 138X 158 103 279 Openings koersen 2971/2 247% 236% 187 14954 162% 144% 157% 141 die door je heen keken, die mis schien met één blik wel alles van je wisten. Een vrouw met de ogen van een goe dertieren despoot. Ik herinner me ook de hoed van tante Bouk. Een raar, hoog, tuite lig ding met een veer en grote strikken van groen fluweel, dat erg voor op haar hoofd stond en met een paar grote spelden was vastgepriemd. Door een ander gedragen zou deze hoed stellig onze spotlust hebben opgewekt, maar tante Bouk was een zo sterke per soonlijkheid dat ze bespottelijke din gen kon dragen, zonder daardoor zelf in het minst bespottelijk te worden. Mijn volgende herinnering is de morgen dat de We zorgden er voor die spot nooit uit te lokken en dus spraken we niet over wat we wisten of droomden of vreesden. We zeiden wat de grote mensen verwachtten dat we zouden zeggen en we vergisten ons maar zelden. We zullen onze blauwe duffels hebben aangehad en natuurlijk onze klompjes, om dat je op klompen geen natte voeten krijgt in de sneeuw. En ze zullen ons de wollen ijsmutsen wel diep over de oren hebben getrokken. Er is een andere foto bij uit die tijd, waar we opstaan in dat costuum. Het sneeuwen had opgehouden en als Joris, die de draak moest verslaan, zijn we uitgetrokken om de opdracht van tante Bouk te vervullen. Want zeggen dat we niet durfden, was onmogelijk tegenover de onvervaarde ogen van tante Bouk. Dus gingen we. En als zo vaak, wanneer een moeilijke taak volbracht moet worden, namen we niet de kortste» weg. We gingen niet naar Van Loo om hem een bosje haren uit de staart van zijn „zwart" te vragen. Het leek ons erger de spot van de boer en sneeuwstorm had uitgewoed. In de tuin lag de sneeuw heel dik en nog steeds bleef ze vallen in grote, trage vlokken nu. We mochten niet naar buiten en op deze morgen haalde tante Bouk uit een van de valiezen, die ze had meegebracht, de doos met kralen te voorschijn. Wat een verruk king! De glans, de schittering, de vele, vele kleuren! Op aanwijzing van tante Bouk regen we slingers van kralen, die dienen moesten ter versiering van de kerstboom. Er waren ook een paar kleinere doosjes met gouden en zilveren kraaltj es en toen we die aan wilden rijgen, bleek dat het oog van de kleinste naald, die in huis te vinden was, er niet door kon. Tante Bouk, almachtig en alwetend, wist dadelijk raad. Ze zei, alsof het de gewoon ste zaak van de wereld was: „Ga maar aan een boer een bosje haar uit de staart van een paard vragen." Maar wij, kinderen, met de volkomen andere waardeschatting van kinderen, wij vonden het iets ontzettends aan een boer te moeten vragen om haren uit de staart van zijn paard. Het was „gek". Er zou om ge lachen worden en we waren heel bang voor de spot van grote mensen, die je een gevoel gaf van diepe en hulpeloze verlatenheid. de knechts, die we kenden, te trotseren dan van een vreemde. We gingen aan de kant van de weg staan en wachten tot een boeren wagen voorbij zou komen. Dat gaf ons enig respijt, want er kwamen niet veel boeren wagens over de dikbesneeuwde weg. En toen er een verscheen, hoe hoog zat toen die boer op de bok, hoe hulpeloos klein voelden we ons zelf beneden op de weg staan. We lieten de wagen passeren zonder iets te zeggen. Het paard voor de vogende wagen had een af geknipte staart en dat gaf ons weer uit stel. Er kwamen diepe wagensporen in de sneeuw en als nergens een wagen te zien was, maakten wij glijbanen in die sporen. Maar toen er weer een wagen verscheen, stonden we op post aan de kant van de weg en prevelden onze litanie, zo zacht dat de boer op de bok er niets van hoorde. Ik weet niet hoeveel boerenwagens we zo voorbij hebben laten gaan. In ieder geval verscheidene. Ons staan daar op de weg kreeg de verschrikking van het eindeloze, Achter ons waren de ogen van tante Bouk, vóór ons de draak van onze angst. En toen, bij de zoveelste wagen, zei Elly, de jongste van ons beiden, maar de dap perste, luid genoeg om tot de boer door te dringen: „Mogen we een bosje haar uit de staart van het paard hebben?" „Om kraaltjes aan te rijgen", voegde ik er aan toe, in de hoop dat de boer het dan minder gek zou vinden. „Voor tante Bouk" zei Elly, als was dat een magische formule. „Hu!" zei de boer en boog zich tot ons voorover. Nog eens moesten we ons ver zoek herhalen. „Ik heb er nooit van 'eheurd", zei de boer bedenkelijk en toen: „Ben ielu de kinders van het huus?" We zeiden van ja en hij heeft zeker ge dacht dat het dan wel goed zou zijn. In ieder geval, hij kwam van de bok, zei nog eens „hu!" tegen zijn bles en toen, nee, hij knipte de haren niet af, hij sneed ze niet af. hij gaf gewoon een ruk aan de paarde- staart en hield een bosje haren in de hand. „Hu bles!" nog een ruk. „Is het zo genoeg?" Begaan met de bles zeiden we haastig van ja. Ik voel nog die paardeharen in mijn hand, scherp, hard, niet als haar. En de vreugde, pure vreugde, dat de moeilijke taak met succes was volbracht. Zoals later wel eens na een geslaagd examen en nu nog, als je een moeilijke brief, die je 's nachts uit de slaap hield, eindelijk geschreven hebt. Ik weet niet meer of tante Bouk ons bij zonder geprezen heeft. Ik denk haast van niet, maar ik herinner me de kerstboom met de kralenslingers en de kleine sterre tjes, die tante Bouk van de aangeregen zil veren en gouden kraaltjes maken kon en die glinsterden tussen de groene dennen naalden. En de zoete vreugde in ons hart. omdat we de draak van onze angst versla gen hadden Daarna is tante Bouk uit ons leven ver dwenen. Maar soms, plotseling, heb ik aan haar moeten denken. Als ik paardehaar voelde, als ik kraaltjes zag en als we op school zongen „rechtop van lijf, rechtop van ziel". Vooral bij dat „rechtop van ziel" zag ik dan tante Bouk met haar rare hoed op onze hall weer binnenstappen. En nu, na jaren, heeft het terugzien van die foto bij maanlicht haar doen herleven en heeft even weer het licht gestraald van een zeer zalig Kerstfeest. Kerkklok stortte neer Tijdens het ophijsen van een kerkklok, die geplaatst zou worden in de toren van de R.K. Lebuinuskerk te Deventer viel het gevaarte dat 700 kilogram weegt, uit een strop. Het stortte neer in de tuin der pastorie. Men heeft daar de klok uit de grond moeten graven. Men meent, dat zij niet beschadigd is. De klok wordt opnieuw naar boven gehesen. Hélène Ludolph maakt concertreis naar het buitenland De Haarlemse sopraan Hélène Ludolph vertrekt dezer dagen voor een concertreis naar het buitenland. Zy zal in Bern, Parijs en Brussel optreden met in hoofdzaak Ne derlandse liederen, onder meer van Willem Pijper, Wouter Paap, Jan Mul, Alexander Voormolen en Daniël Ruyneman. Haar begeleider, de pianist Richard Boei-, speelt bovendien Sonaten van Pijper en Voor molen. In het voorjaar van 1950 hoopt de zange res enige concerten in Oostenrijk en Duits land te geven. FRIES-GRONINGSE NEEMT DE ROTTERDAMSE HYPOTHEEKBANK OVER De directie van de N.V. Rotterdamse Hypotheekbank heeft aan de aandeelhou ders bericht, dat op den duur een voldoende rentabiliteit van liet bedrijf niet verzekerd kan worden geacht. De Fries-Groningse Hypotheekbank N.V. te Groningen heeft zich bereid verklaard de aandelen van de Rotterdamse Hypotheekbank over te ne men tegen de koers van 100 procent. De vrijwillig gestorte bedragen worden inte- graal terugbetaald. De directie acht door deze oplossing de belangen van aandeel houders en pandbriefhouders het beste ge diend. Luc van Dam bokst in Parijs De Nederlandse middengewichtkampioen Luc van Dam zal op Maandag 30 Januari te Parijs boksen tegen de Franse midden gewicht Claud Ritter. MONACO IN REP EN ROER Meer vrijheid voor de (Van onze correspondent in Parijs) Ofschoon er geen internationale belan gen bij op het spel staan, moet men toch niet te min denken over de moeilijkheden die momenteel Monaco belagen, want de hele staat staat er van op zijn kop. Het is een ernstige crisis. Het hele parlement 18 leden is vrijwillig afgetreden en de kiesgerechtigde bevolking van 923 kop pen zal dus binnenkort ter stembus worden geroepen. Volgens de regelen van het democratische spel zal die verkiezing door een campagne der politieke partijen de prinsgezinden en de republikeinen worden ingeleid. Een campagne, die fel beloofd te worden want de gemoederen in de staat Monaco zijn danig overstuur. Wat er dan allemaal aan de hand is? Het is in een paar woorden niet zo ge makkelijk uit te leggen, want de gecom pliceerde verhoudingen in deze politieke microcosmos zijn voor een buitenstaander niet zo eenvoudig te ontleden. Als altijd draaien de problemen, kan men zeggen, echter om twee assen: Het casino en de relaties met Frankrijk, 't Casino gaat de laatste jaren niet zo schitterend meer. De rijke mannen die hier vroeger hun fortuinen verspeelden, zijn wat schaars geworden en door de kleinere omzet van de speelbank is de staat in moeilijkheden komen te verkeren. Want men weet na tuurlijk, dat vanouds met de opbrengst van het casino het onderhoud van admi nistratie, leger een kleine honderd man en hofhouding werden bekostigd. Over het jaar 1949 heeft men een tekort van 115 millïoen francs ongeveer een en een derde millioen gulden en op het budget over 1950, dat circa een milliard zal be lopen, verwacht men ten minste een zelfde tekort. Dit is in de staat Monaco, waar nog nooit belasting is betaald, nog nimmer voorgekomen, en men begrijpt dus de ont steltenis onder autoriteiten en bevolking. Wat te doen? Het parlement heeft de re- Jonge Kunst in het Huis Van Looy Tentoonstelling door mr. Cremers geopend Met een korte toespraak heeft de burge meester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, gistermiddag in museum „Het Huis Van Looy" de tentoonstelling „Jonge Kunst 1949" in tegenwoordigheid van vele belangstellenden geopend. Spreker bracht de dank over van het gemeentebestuur aan de organisatie-commissie, die zo'n ondank bare en précaire taak tot zo'n bevredigend resultaat had gebracht en tevens aar. de medewerkende schilders. Voortgaande citeerde burgemeester Cre mers een uitspraak van Edmond de Gon- court: „Het leren zien is van alle kunsten die welke de meeste tijd en inspanning vergt" en voegde daaraan toe, dat ieder mens met enig smaakgevoei deze kunst kan beoefenen. Als men bereid is zich ge heel over te geven aan de kunstenaar, al dus spreker, dan kan men verre reizen ondernemen door het rijk der verbeelding en de geest verrijken en soepel maken. Hij hoopte dan ook dat honderden Haar lemmers de weg naar het 1-Iuis Van Looy zullen vinden om met eerbied en waardering van het ten toon gestelde te genieten. Namens de exposanten sprak de heer Ewoud de Kat, die vooral het initiatief prees van de heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum, om in deze chaotische tijd ordenend op te treden. De commissie heeft alle schilders uitgenodigd om te pogen door een gezamenlijke mani festatie een brug te slaan tussen de uit eenlopende groeperingen. Deze spreker betreurde het dat men niet iedereen had kunnen overtuigen van hetbelang om ge zamenlijk tegen één achtergrond de ver schillende facetten te laten uitkomen. Hij merkte met voldoening op dat de zalen van het Huis Van Looy eigenlijk beter ge schikt zijn dan de grote expositieruimte in het Frans Halsmuseum, omdat men door separatie een minder heterogene indruk kan wekken. Tenslotte dankte hij de leden van de werkcommissie, de heren Baard, Lammers, Rober en Hartman, voor hun ijverige inspanning. Voor het eerst hebben voorbereiding van een Kersttentoonstelling vertegenwoordigers van het publiek aan de meegewerkt. Het is jammer dat enkele vooraanstaan de schilders verstek hebben laten gaan, doordat zij zich niet konden verenigen met de samenstelling van de jury, die bestond uit mevrouw Sari Goth en de heren H. P. Baard, Ewoud de Kat, R. Rober en een vijfde lid, dat niet aan de beoordeling van de inzendingen heeft kunnen deelnemen. In totaal werken zes-en-dertig beelden de kunstenaars aan deze tentoonstelling mede. In de bovenzaal is het gipsbeeld opgesteld, waarmee mevrouw E. Draaisma -Haye de Prix de Rome verwierf. gering vaste beloften afgeperst op haar administratieve uitgaven te bezuinigen, maar niemand heeft overdreven verwach tingen over het resultaat. In elk geval komt ook hier het leger als bezuinigings object niet in aanmerking. De soldaten, tevens maréchaussées met hun imposante helmen en witte uniformen, zijn namelijk onontbeerlijke attributen als decorum der nationale waardigheid. Bij dat fiscale probleem voegen zich dan de moeilijkheden met Frankrijk. De Fran sen hebben momenteel in Monaco een slechte pers. Ze worden van heimelijke imperialistische neigingen beticht en het accoord, dat tussen beide staten in 1945 werd gesloten, wordt in politieke Mone gaskische kringen openlijk als een dictaat aan de kaak gesteld. Zo ver is het dus al gekomen. De Fransen hebben zich in dat verdrag namelijk het recht aangematigd een zekere controle op het binnenlands bestuur uit te oefenen en daarenboven mag de Franse politie thans misdadigers arreste ren op Monegaskisch grondgebied. Vroeger konden oplichters en struik rovers aanspraak maken op asylrecht. De heren voelden zich toen dus veilig, zo gauw ze de grens van het prinsdom over schreden hadden. Tot dusver heeft Frank rijk van dit recht weliswaar nog geen gebruik gemaakt, maar het gaat hier om principes en met de souvereiniteit van Monaco is deze aanmatiging van Frank rijk toch eigenlijk niet te rijmen. Maar de Franse controle op de staats financiën zit zo mogelijk de Monegasken nog hoger. „Heeft Parijs, zo vragen zij, werkelijk het morele recht verontwaardigd te zijn over een Monegaskische begroting, die voor het eerst sinds eeuwen, eens niet helemaal hermetisch gesloten kon worden? Meneer Petsche steke de hand eerst eens in de eigen boezem. Inplaats van raad te geven zou hij de minister van Financiën van Monaco beter om raad kunnen komen vragen. Dat vindt men. Wanneer het Frankrijk erom begonnen is, ons grond gebied te annexeren, roepen de Monegas ken, laat Parijs dat dan eerlijk erkennen. Dan staan we pal voor onze onafhankelijk heid". voor gemeentebesturen Van 1 Juli 1949 af was reeds een alge mene rijksgoedkeuring verleend voor bouwwerken tot een bedrag van ƒ500, Thans behoeft van 1 Januari af voor bouw werken, die minder dan ƒ2.000 kosten, geen rijksgoedkeuring meer te worden gegeven. Wel zal een gemeentelijke bouwvergunning moeten worden aangevraagd. Voorts behoeft geen rijksgoedkeuring meer te worden aangevraagd voor werken aan opstallen, waarvoor geen gemeente lijke vergunning nodig is, voor werken, welke komen ten laste van de gewone dienst van provincies, gemeenten en water schappen, voor werken van de rijkswater staat, de rijksgebouwendienst, de genie, de marine, de Noord-Oostpolderwerken en de domeinen. Goedkeurïngsbevoegdheid van gemeenten. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft voorts met ingang van 1 Januari aan alle gemeentebesturen de be voegdheid verleend om zelfstandig rijks goedkeuring at' te geven voor bouwwerken, die een bepaald bedrag per opzet niet te boven gaan. Gemeenten, die op 1 Juli 1949 nog geen 20.000 inwoners hadden, hebben goedkeuringsbevoegdheid tot een bedrag van ƒ10.000, Wanneer op 1 Juli 1949 het inwonertal groter was dan 20.000, maar kleiner dan 100.000 geldt de bevoegdheid tot een bedrag van ƒ50.000.Gemeenten boven 100.000 inwoners hebben goedkeuringsbevoegdheid tot ƒ150.000,Voor gemeenten met een gecombineerd bouw- en woningtoezicht kan het gezamenlijk aantal inwoners de grens van de goedkeuringsbevoegdheïd be palen. „Vrije" woningbouw. Verder heeft de minister voor 1950 een landelijk contingent van 3500 woningen be schikbaar gesteld voor de bouw van wo ningen waarvoor geen rijkssteun wordt verlangd. Deze woningen mogen een maxi mum classificatie-inhoud hebben van 500 kubieke meier. Alle gemeentebesturen zyn dig rijksgoedkeuring voor de bouw van van 1 Januari 1950 af gemachtigd zelfstan- deze woningen te verlenen, die bovendien niet ten laste van het reeds toegewezen wo ningcontingent zullen komen. De plannen dienen bij het gemeentebestuur te worden ingediend. (Van onze correspondent te Rome) Zoeven hebben wij bij de thee een „heilig jaar gebak" gegeten. Het was een soort tulband, die een verre gelijkenis vertoon de met de koepel van Sint Pieter. Andere banketbakkers leveren koepels in choco lade, suiker of marsepein en in de winkels, waar de toerist souvenirs koopt, kan hij glazen bollen vinden, waarin een wit poe per neerdaalt langs een monsterachtig gekleurd plaatje, dat de Sint Pieter moet voorstellen: „Rome in de sneeuw". Wij hebben voorts Pieterkoepels in krijtwit marmer, in rose, zeewiergroen of flets- paars albast. Pauselijke Zwitsers in lood of als poppen en nog heel veel meer „arti kelen voor vreemdelingen" zoals hoofd doeken, die „de zeven kerken van Rome" vertonen, „vredeslampen" uit porcelein, die de 'artistieke weergave zijn van de lampen uit aardewerk, die de eerste chris tenen op de graven der gestorvenen plaat sten in de catacomben, en allerlei ander woont; er zijn tx'ouwens geen banken. Nu duren die diensten, vooral in de St. Pieter, vaak uren lang. Uitgaande van het idee dat een pelgrim geen pelgrim is zonder staf, heeft iemand een pelgrimsstaf ont worpen, die met een paar handgrepen in een klapstoeltje wordt omgetoverd. „Breek een paar duizend woningen af" Een van de meest radicale voorstellen kwam echter uit Amerika. Een voortva rend Amerikaan was van mening dat het goed zou zijn, wanneer de pelgrim die per vliegtuig Rome nadert, reeds uit de lucht zou kunnen bemerken dat het doel der reis bereikt was. Hij stelde daarom voor, de eeuwige stad een nieuwe plattegrond te geven in de vorm van een reusachtig kruis. Hij zag wel in dat het afbreken van een paar duizend woonhuizen, zoals in zijn plan voorzien, bij de tegenwoordige woningschaarste bezwaren mee brengt, maar meende overigens, dat de twee- of Een unieke gelegenheid tot exposeren wordt de Haarlemse kunstenaars in „Het Huis Van Looy" geboden. De burgemeester van Haarlem mr. P. O. F. M. Cremers opende gisterenmiddag een tentoonstelling die ten doel heefthet publiek vertrouwd te maken met de hedendaagse beeldende kunst uit Haarlem en omstreken. André Volten (links) wijst de burgemeester (midden) en de heer H. P. Baard, directeur van het Fraits Halsmuseum, op enkele détails van zijn expressionistische werk „l'Amour", dat ook een plaatsje op deze tentoonstelling heeft gevonden. fraais. Ontbijtbordjes met de Paus, die op driehonderd historische paleizen en an- de heilige deur klopt of zijn apostolische 1 lieke ruines wel op een andere plaats zegen geeft, beloven een goed zaakje te I herbouwd konden worden. Dat de Tiber worden. verlegd zal moeten worden en niet langer Maar dit zijn slechts de kleine en reeds J do.or de stad zou mogen stromen, zag hij ook niet als een overwegend bezwaar, maar hij vroeg zich toch wel af of men in Europa zo veel minder voortvarend dan Amerika een en ander in een maand of vier, vijf, gereed zal kunnen krijgen. Verhoging van de gasprijs Ook van electrïciteit? Bij een beschouwing die wij enige we ken geleden aan de Haarlemse gemeente begroting voor 1950 (die de volgende week verschijnen zal) wijden, deelden wij mede, dat te verwachten is dat de prijzen van gas en electriciteii verhoogd zullen moeten worden als de kolenprijs belangrijk zal stijgen. Thans is van regeringswege medege deeld, dat de subsidie voor de kolen zal worden afgeschaft. Er wordt in het com muniqué aan toegevoegd: „hetgeen ge paard zal gaan met verhoogde kosten voor huisbrand en gas". Daarom zal voor het lo pende stookseizoen door de regering, op een nader aan te geven wijze, een com pensatie van f 1 per persoon worden uit gekeerd. Tot zover het communiqué. Het opmerkelijke is dat hierin niet ge sproken wordt over een verhoging van de prijs voor electriciteii. Indertijd werd bij de eerste verlaging van de subsidie op kolen alleen aan de gasbedrijven toestem ming gegeven om de prijzen te verhogen. Pas veel later kwam de machtiging af om dit ook te doen voor electriciteii. De ge meente Haarlem heeft toen evenwel met de verhoging van de gasprijs volstaan en alleen de prijs van electriciteii verhoogd voor zover er contracten waren gesloten die een kolenclausule hadden. (Grootver bruikers). Er is gemeld dat de kolenpryzen thans met gemiddeld 17 pet", zullen stijgen. Dit zou voor het Haarlemse Energiebedrijf een zeer belangrijke verhoging van de kosten tengevolge hebben. De uitgaven aan steenkolen werden voor 1949 door het bedrijf alsvolgt geraamd: gasfabriek f 2.226.000 en electrische centrale f 972.000. Een verhoging van 17 pet. od de basis van 1949 zou voor het gasbedrijf een ho gere uitgaaf geven van f 384.000 en voor Donderdagavond is op Donald M. Bran- ^e4, e'ectriciteitsbedrijf van f 165.000. der, de directeur van het Britse instituut l Lr zal nog moeten worden afgewacht of te Bratislava, in zijn woning een aanslag Pe, gemeente de nieuwe verhoging van de gepleegd door een nog onbekend persoon. oWfJ-vVS-t°,0 T d°ord^rek€;nen op Brander is met drie schotwonden naar het !!L"C'teit!bjdnjt\otdat vol5taan h»*1 ziekenhuis gebracht. De wonden - twee I .WOrd?n met d.e yart!°6»>S van de contrac- aan de dij en een aan de hand zouden verwezenlijkte bijproducten van het heilig jaar. Andere, die heel wat meer verbeel dingskracht hebben gevraagd, zyn ge doemd ontwerp te blijven. Niemand kan een ondernemend fabrikant beletten, een Baskische muts te vervaardigen in de Pau selijke kleuren, geel en wit, al of niet verlevendigd met een groene, blauwe of zwarte St. Pieterskoepel, maar wel kan het Vatikaan weigeren op het voorstel in te gaan om alle pelgrims van dit hoofd deksel te voorzien en natuurlijk heeft het dit ook geweigei-d. Zo heeft het Vaticaan, of juister het centraal comité voor het hei lig jaar, meer heilig-jaar-nouveautés afge wezen en er is zelfs een speciaal sub comité ingesteld dat de verschillende in vallen en uitvindingen onderzoekt. De nïet-aanvaarde zijn natuurlijk de meest vermakelijke. Zo werd het „impri matur" geweigerd voor een boekje, dat bestaan zou uit een paar honderd foto's, te vervaardigen tijdens de plechtige ope ning der heilige deur, een boekje, dat vol gens het systeem van de allereerste films een volledig en bewegelijk beeld zou heb ben gegeven van deze ceremonie. Ook wierookgeur verspreidende sigaretten, ver pakt in een doosje in de vorm van de St. Pieterskerk, werden ongewenst geacht. Sommige uitvinders werken meer in het groot. Het comité ontving bijvoorbeeld een ontwerp voor een soort V 1 projectiel. Als het plein voor de Sint Pieter gevuld is met pelgrims, behoefde men het projectiel slechts af te schieten, het zou dan ont ploffen met een knal op ongeveer honderd meter hoogte boven het plein en een regen van manifesten uitstrooien, met de gebeden en gezangen, die van de pelgrims verwacht worden. De paniek die dit grapje onder een duizendkoppige menigte van eenvou dige pelgrims zou veroorzaken had de uit vinder niet voorzien. Het Romeinse gebruik wil dat men in de grote basilica's de diensten staande bij- Aanslag op Engelsman in Bratislava niet van ernstige aard zijn. Twee van de drie kogels zijn verwijderd. Brander is directeur van het Britse in stituut te Bratislava een instelling van de Britisch Council sedert de zomer van 1946. Van de zijde van de Britse ambassade te Praag werd verklaard, dat er geen reden is om een ander motief dan roof achter de aanslag te zoeken. ten die een kolenclausule hebben. Hoeveel de gasprijs te Haarlem zal wor den verhoogd, is nog niet bekend. Aller eerst is nog niet zeker of ook de kolen voor het Energiebedrijf met 17 pet. zullen stijgen. Er is kans dat de verhoging iets lager wordt. De gemeente heeft bij de vorige prijs verhoging van kolen de gasprijs verhoogd met 2 cent per m3. De nu komende verho ging is voor de kolenprijs lager dan die van 1948.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7