Nederland economisch sterk vooruit gegaan Belgische oudstrijders van '14'18 zijn hecht georganiseerd Over gilden en gilden-maaltijden QKort en Bondig Vrijdag 23 December 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant Dekkingspercentage van de invoer steeg aanmerkelijk (Speciale berichtgeving) Het onlangs verschenen verslag van de Ne derlandse regering over de werking van het Europese herstel programma in de periode van Juli tot en met September 1949 maakt melding van een gestadige verbetering van onze betalingsbalans. Doordat ons in en na de oorlog vele be langrijke inkomstenbronnen zijn ontno men, ligt de situatie voor Nederland veel ongunstiger dan vroeger en zal het per centage van de invoer dat door uitvoer wordt gedekt, nu ook aanzienlijk hoger moeten zijn dan toen, om een evenwicht te bereiken. Wij gaan echter hard in de goede richting. In de eerste twee kwartalen van 1949 bedroeg het dekkingspercentage respec tievelijk 63 en 64, terwijl het in het derde kwartaal tot 74.4 is gestegen. Voor het eerst is het daarmede gekomen boven het voor-oorlogse jaargemiddelde. Belangrijke conferentie in Januari Hoe de toestand zich verder zal ontwik kelen, hangt voor een belangrijk deel af van de in Januari te Parijs te houden Fibenal-besprekingen, een conferentie op ministerieel niveau tussen Frankrijk, Ita lië en de Benelux. De in November gehouden bijeenkomst in feite geïnspireerd door Paul Hoff man, die regionale samenwerking van grote betekenis acht voor de vrijmaking van het inter-Europese handelsverkeer is hoofdzakelijk van voorbereidende aard geweest. Thans zal men trachten spijkers met koppen te slaan. Juist dezer dagen hebben de deelnemen de landen de beperking op tenminste vijf tig procent van hun afzonderlijke invoer uit de andere betrokken landen afgeschaft. Men zal nu proberen naar ons van zeer bevoegde zijde werd verzekerd het over een aanzienlijk hoger percentage eens te worden. Nederland zal daartoe gaarne meewerken mits de anderen bereid zijn om de vrijmaking niet alleen voor de indus trie, maar ook voor de landbouw te doen gelden. Met het in November vastgestelde en nu pas van kracht geworden percen tage van vijftig is dat inderdaad het geval (het geldt voor grondstoffen, landbouw producten en eindfabrikaten), doch de tegenstand is te dien aanzien heel groot. Daarnaast zal de douane-politiek onder de loupe worden genomen. De invoerta rieven der verschillende landen lopen zeer uiteen. Men heeft dus betrekkelijk weinig aan vrijmaking van het handels verkeer als het voordeel door hoge invoer tarieven weer wordt weggenomen. West-Duitsland West-Du itsland speelt hierbij een rol van betekenis. De Duitse invoertarieven zijn altijd zeer hoog geweest. Als West- Duitsland tot het groepsverband van de Fibenel zou worden toegelaten, zou er "an dergelijke protectionistische tarieven ech ter "geen sprake meer kunnen zijn. Over het „probleem-West-Duitsland" is men, volgens onze zegsman, inmiddels voorlopig nog niet uitgepraat. De zware industrie (ijzer en staal) heeft een moei lijkheid geschapen; zij bleek namelijk veel minder achterlijk te zijn dan men elders aanvankelijk wel heeft gemeend. Zij is, in tegendeel, efficiënt en op de doorsnee Europese industrie zelfs iets vooruit. Zij heeft bovendien, evenals de Engelse, het voordeel van de speciale prijzen voor industrie-steenkool. De situatie is zodanig dat men in het buitenland belangrijk meer voor die steenkool moet betalen dan in Duitsland en Engeland zelf. De Duitse en Engelse industrie kan dus ook goedkoper produceren dan de buitenlandse, die voor een belangrijk deel op de Duitse of En gelse brandstof is aangewezen. Het is niet gemakkelijk om daar, op Europees concur- rentie-niveau, een modus voor te vinden. Het is echter begrijpelijk, dat men zich bijvoorbeeld in Frankrijk en Italië zor gen maakt over die concurrentie en be vreesd is dat de zware industrieën van die landen de dupe zullen worden van een onbevredigende regeling. Met grote werk loosheid tot gevolg Naar wij nog vernamen zal te Parijs eveneens overwogen worden het betalings verkeer gemakkelijker te maken, onder meer door de invoer van het nationale bankpapier in ieder betrokken land vrij te geven. IJmuidense reders bij minister Mansholt Problemen der trawlvisserij besproken ICen dep italie van de IJmuidense reders werd dezer dagen door minister Mansholt in audiëntie ontvangen om nadere inlich tingen te geven op hel door bijna, alle IJmuidense iederijen genomen besluit tot stillegging hunner schepen. Vele vraag stukken die op dit moment de uitoefening ven het bedrijf bezwaarlijk maken, konden nauwkeurig worden bezien. De minister betreurde bet genomen besluit, doch hij toonde volledig begrip voor de moeilijk heden waarin het trawlvisserijbedrijf ver keert. Hij verklaarde zich bereid op korte termijn enige maatregelen te overwegen teneinde aar. die moeilijkheden tegemoet te komen, in het bijzonder is de vismeel- situatie ter sprake gebracht. Op grond van de bespreking met de minister bestaat bij de reders het vertrouwen, dat 'n oplossing voor de huidige moeilijkheden kan worden gevonden. Maar veteranen van 1940 houden zich afzijdig (Van onze correspondent in Brussel) De oudstrijders van de wereldoorlog 1914 -1918 nemen in de Belgische genieenschap een'vooraanstaande plaats in. Zij zijn ge groepeerd in zeer verschillende organisa ties. Eerst, en vooral, in de vereniging van hun regiment, waarin ze tijdens de eerste wereldoorlog tegen de Duitsers dienden. Daarnaast kunnen zij nog lid zijn'van de nationale bond der invaliden, de bond der zogenaamde ,;vuurkruiseii" (indien ze en kele jaren frontdienst in de eerste linies tellen) en op het plaatselijke plan zijn zij bovendien nog inter-regimentair georga niseerd. Het zijn de per regiment georganiseerde oudstrijdersverenigingen die elk jaar op 11 November voor de koning, thans de prins-regent, defileren. Op de borst 1 deze oudgedienden prijken dan de vele eretekenen, die ze wisten te verwerven. De organisaties zorgen er voor dat de wetgever aan de oudstrijders alle mogelijke voordelen toekent. Vooreerst een vijftig tot honderd procent reductie op het spoor wegtarief, kosteloos geneeskundig onder zoek, voorrang voor hun zonen in de ko ninklijke militaire school, studiebeurzen enzovoort. De oudstrijders, die voor ten minste dertig procent invalide werden ver klaard, genieten een staatspensioen dat voor deze minimum-categorie ongeveer driehonderd gulden per kwartaal bedraagt. Maar hoe gaat het met de oudgedienden van het leger van 1940-1945? Men stelt onder deze dertigers en veertigers veel minder animo vast voor alles wat aan de tweede wereldoorlog herinnert. De meesten hebben zich, pro forma, laten inschrijven als lid van de oudstrijders vereniging van hun regiment, maar zij voelen er weinig voor op vaderlandse plechtigheden te ver schijnen. Is deze generatie „pacifistischer" dan die van 1917? Waarschijnlijk is het feit dat het regimentsleven te velde slechts tien maanden (mobilisatie en drie weken oorlog) duurde, er mede de oorzaak van, dat geen hechte banden van vrienschap konden worden gesmeed. De oudstrijders verenigingen van 1940-1945 kunnen boven dien niet terugblikken op, een gewonnen oorlog. Naar onze mening is de meest logische verklaring echter te vinden in de grondige afkeer van alles wat aan oorlog, ellende, concentratiekampen en dergelijke herin nert. Deze generatie jonge Belgen is uiterst Overigens zijn militaire deskundigen van oordeel, dat de generatie jongeren, die in 1940 de West-Europese legers vormde, op het militaire plan relatief onbruikbaar is geworden. De nieuwe Britse „drill" welke thans in het Belgische leger wordt toege past, is physisch zo zwaar, dat vele van de soldaten na enkele dagen ziek zouden wor den of met verzwakt hart naar hulpeen- heden zouden moeten worden overge plaatst. Dit is namelijk gebleken uit de training van onderofficieren van het leger van 1940, die bij het nieuwe kader inge deeld wilden worden. Meer dan de helft der candidaten gaf de speciale training na enkele dagen op. Nochtans zijn daaronder infanteristen die in 1940 gedurende de Meidagen honderden kilometers te voet hebben afgelegd met dertig kilo op de rug, al vechtend tegen de zoveel beter getrain de „wehrmacht". UIT HAARLEMS VERLEDEN Taxi Bei 13000 DAG EN NACHT Politie-rechter Gelijk spel Voor de Haarlemse politie-rechter werd vanochtend de nasleep afgedaan van een burenruzie in Beverwijk, die ontstaan •was toen de ene buurman zijn schutting was gaan repareren tot grote woede van de ander, die zijn bramenstruik en daar mee zijn vitaminen-positie in gevaar ge bracht zag. Van het een was het ander ge komen en binnen geen tijd had men de artillerie in stelling gebracht en was men elkaar met schuimspanen, verfblikken, bloempotten en andere huishoudelijke artikelen gaan bekogelen. Met de pauze was de stand 10 voor de bramenliefheb- fcers door een scherpe worp van de echt genote die de timmerman een kleine snede boven het oog toebracht. Nadat men de inwendige mens versterkt had, traden bramenplukker en schutting maker weer in het strijdperk. De laatste, vastbesloten zich niet nog eens te laten verrassen, opende met, een stormloop en sloeg met een gordijnroe de verdediger van de boomgaard zo hard op het hoofd dat deze zich verplicht voelde in elkaar te zakken. Dat gaat natuurlijk niet aan en daarom eiste de Officier van Justitie dertig gulden boete legen de man die de klappen gaf. nadat de vrouw van de geslagene als ge tuige op verhitte toon het verloop van de fiontactiviteit had geschetst. De rechter maakte er vijfentwintig gulden van. - Vervolgens wisselden verdachte en ge-Zijn werkzaamheden bepaalden zich toen tnierp merelkaar van plaats, want vanwege I tot het houden van een bijeenkomst en een iuibe 1- ..„..„„jl,,„; nD 59 hmo. In oude Haarlemse Jaarboeken lezen wij bijzonderheden over enige gilden. Dit wa ren geen broederschappen van beoefenaars van een bepaald ambacht of bedrijf, maar organisaties die veelal weldadigheid na streefden. Wij treffen de gegevens nog aan in het Jaarboek voor 1921. H. Kerstmisgild Dit gild werd in het begin van de 14e eeuw gesticht tot viering van het Kerst feest. Tot de Hervorming had het een eigen kapel in de St. Bavokerk. Het be stond uit 54 leden, zowel geestelijken als leken, edellieden als burgers, mannen en vrouwen. De leden kwamen nog, zoveel mogelijk, het oorspronkelijk doel der in stelling na, door Missen te doen lezen en door, behalve het kerkelijk vieren van de Geboorte des Zaligmakers, de liefdadig heid te beoefenen en het gezellig verkeer te bevorderen. Het eerste geschiedde door jaarlijks 13 bejaarde, brave en behoeftige vrouwen van Haarlem een rijtoer te doen maken en haar, behalve presefitiegeld, een ontbijt, een middag- en een avondmaal- te geven, alsmede door jaarlijks, gedurende 12 weken, aan behoeftige doch geen armen- bedeling genietende vrouwen grutterswa ren uit te delen. Ter bevordering van het gezellig verkeer tussen de leden werden twee maaltijden, op twee achtereenvolgen de dagen, gehouden, eerst een in een her berg, daarna op het Stadhuis en nog later in de Cloveniersdoelen en het Prinsenhof. De maaltijden op twee achtereenvolgende dagen werden later vervangen door een dejeuner en een diner op één dag. Elk lid mocht een gast meenemen, maar alleen als het een naaste bloedverwant was. Het bestuur werd gevormd door een de ken en twee vinders. St. Jacobsgild Als stichtingsjaar van dit gild wordt op gegeven 1279 of 1290. Stichter is in elk ge val Floris V geweest. Het was aanvanke lijk een broederschap van personen die een bedetocht naar St. Jacob van Compos- tella gedaan hadden, doch later werden er ook anderen in opgenomen. De leden (25 in aantal) verzorgden de pelgrims bij hun overnachten in de stad en hielden eens in het jaar op een Zondag, na St. Jacob, een maaltijd. I-Iet gild had een altaar in de St. Bavo en liet elke Zondag een Mis lezen. De St. Jacobskapel in de Dijkslraat (nu Hoogstraat) was eigendom van het gild, alsook het St. Jacobs Gasthuis (later R.K. wees- en armenhuis). Na de Hervorming is het gild, doch in een andere vorm, blijven voortbestaan. het openen van de score had de justitie ook nog een appeltje met de echtgenote van het slachtoffer te schillen. Ook zij kreeg vijfentwintig gulden boete, zodat de stand gelijk bleef. Het valt slechts te hopen dat men deze wedstrijd nu niet met straf schoppen gaat beslissen. SCHEEPVAART Boissevain, 22 Dec. te Port Elizabeth Ceram. Karachi—R'dam 23 Dec. te Aden. Friesland. Java—R'dam pass. 22 Dec. Kaap Bon. Kota Inten. Batavia—R dam pass. 22 Dcc. Guernsey. Meliskerk. R'dam—Brisbane 22 Dec. van Colombo. Rijn. 22 Dec. van Kotka naar Rdam. Slamat, Batavia—New York pass. 22 Dec. Guardafui. Talisse, 22 Dec. van Batavia n. Singapore. Ternate, 22 Dec. van Colombo n. Batavia. Willem Ruvs, 23 Dec. van Batavia n. R'dam. Coote Beer. Batavia—A'dam 22 Dec. op 200 mijl Z.O. Minicoy. Cottica. 22 Dec. van Punta del Gada naar Plymouth. Oranje, Batavia—A'dam 22 Dec. 660 mijl O. Z. O. van Guardafui. Orpheus. 22 Dec. van Vlissingen n. A'dam. Tawali. Batavia—A'dam 23 Dec. te P. Said. ben zorgde behoefde geen contributie te betalen. St. Hubertusgild Ware liefhebbers van de jacht waren dë broeders van dit gild. De stichting dateert van de middeleeuwen, maar 't gild kwam In verval. In 1613 werd het opnieuw opge richt, maar nogmaals kwam er een in: king in de belangstelling. In 1768 is liét gild weer gaan werken. Van deze gilden blijkt thans niet veel meer over te zijn. In de achter ons liggende distributietijd zou het ook zeer bezwarend zijn geweest om zulke vleesschotels voor te zetten als de broeders van het Loffelijk Osseweydersgilde gewoon waren te ver orberen! Alleen het St. Hubertusgild is blijven voortbestaan. Nog elk jaar houden de jachtliefhebbers, die zich daarin verenigd hebben, een feestmaal. Beroep Haarlemse deurwaarder 30 December voor het Hof Het Gerechtshof te Amsterdam zal op 30 December de zaak tegen de Haarlemse gewezen deurwaarder D. G. van W. behan delen. De Haarlemse rechtbank veroordeelde Van W. Jr. op 12 Mei van dit jaar conform de eis tot drie jaar gevangenisstraf wegens verduistering van een bedrag van 34.000 gulden. Van dit vonnis is de verdachte in appel gegaan. Hij had steeds volgehouden, dat hij onschuldig was, doch in October heeft hij bij een nader verhoor door de Haarlemse politie, die nieuwe feiten had ontdekt, een volledige bekentenis afgelegd. Op dezelfde dag zal het Amsterdamse Hof het beroep behandelen van Van W,Sr., die wegens mededaderschap tot twee en een half jaar werd veroordeeld. De zoon wordt door mr. T. A. M. A. van Löben Seis, de vader door mr. J. G. Bet- tink verdedigd. Haarlemmermeer R.K. toneelvereniging „D.I.O." Maandag 26 December zal bovengenoem de toneelvereniging in Hotel De Beurs te Hoofddorp een voorstelling geven van het spel „De moordenaar en het meisje". JUBILEUMAVOND G.V. LIJNDEN. Ter gelegenheid van het vijf en dertig jarig bestaan van de Gymnastiekvereniging Lijnden werd gisteren in Gebouw „De Wa terwolf" te Badhoevedorp een iurnavond gegeven. Na de opmars van de deelnemers werd de avond geopend door de voorzitter de heer P. Bart. die er in zijn openings woord de aandacht op vestigde dat „Lijn den" gedurende haar bestaan zich steeds in grote belangstelling heeft mogen ver heugen. Van de vele nummers, welke deze avond gegeven werden viel vooral het hoogrek heren bijzonder op; ook het knotszwaaien door een aantal dames van „Turnlust" was uitstekend. Ringen voor meisjes en dames alsmede de oefening voor dames op en over het paard. Ook de overige oefeningen vol deden aan de gestelde eisen. De leider van de avond, de heer M. Verbeek uit Zaandam had voor zijn keurige prestaties dan ook een langdurig applaus in ontvangst te nemen. Namens de G.V. Lijnden werd hem door voorzitter Bart een taart overhandigd. De heer A. Rodenburg kwam onder grote sceptisch geworden en blijkbaar niet meer hilariteit van de aanwezigen op het toneel in staat warm te lopen voor elke, zij het met een levende gans, die hij de heer Ver- dan nog zo goed bedoelde actie om mili- beek aanbood namens een aantal gymnas- taire tradities in ere te houden. Men moet j ten. De gever maakte zijn verontschulcu- hopen, dat dit geen afwijzing inhoudt van gingen dat hij deze avond te laat op het appel was, maar de gans liet zich moeilijk vangen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Aide, z. van E. Versteeg en C. Weij; Geertruïda Bernardina Maria, d. van L. W. Thuis en K. F. Lamers; Jannigje Elisa beth, d. van J. Kaaijsteker en J. E. Houte kamer; Johannes, z. van H. Moolhuijssen en L. Korenstra; Cornelia, d. van C. v. Beem en E. C. Knoop; Elisabeth Maria, d. van J. F. v. Nieuwburg en P. H. Smorenburg; Tonnis Geert Jacob, z. van H. Walkier en W. Rol; Gerrit Pieter, z., van J, A. v. d. Zwaard er A. B. Rijnsburger; Nicolaas, z. van G. v Gammeren en J. P. A. v. Vuuren; Jan, z. var D. Meijer en A. J. Endepoel; Cornelis Hen drik, z. van G. Kroon en D. v. 't Oever; Cath'arina Suzanne Marianne, d. van G. de Jonge en T. Veenstra; Gijsbertus Maria, van F. H. M. Wijnands en G. J. Schroder; Christina Maria, d. van G. J. Verbruggen en J. C. v. Bodegraven; Marijke, d. van V. Deugd en A. Stolk; Jan Cornelis, z. van J. Slinger en K. Heeren. ONDERTROUWD: Cornelis Verzaal Alida Cornelia Dol; Cornelis Wilhelmus Jozef van der Klugt en Wilhelmina Maria Zwetsloot; Willem Spaargaren en Barendina Louise van der Burg; Pieter Marinus Spaar garen en Maaike Maria Saarloos; Dirlc Baart- man en Dirkje Colijn; Krijn van de Vreede en Maartje Johanna Bax; Jozephus Adrianus Bogaart en Alida Johanna Schreurs. GETROUWD: Nan Johannes Dol en Maria Margaretha Geutkens; Theodorus Hoogland en Anna Celie; Petrus Marcus Josef van den Berg en Martina Maria Meijer; Johannes Schoone en Eleonarda Maria Appelman; Jan Groeneweg en Adriana Vuijst; Pieter Corne lis Schalk en Wilhelmina Martina Vos; Daniël Kruithof en Wilhelmina Hendrika Visser; Cornelis Rebel en Aletta Cornelia Hoogvliet. OVERLEDEN: Ambrosius den Boer, 56 j., e. van M. v. Enkhuizen; Grietje Bakker, 72 j., wed. van D. J. Bierdrager. de weerbaarheidsidee. GEZELLIGE FEESTDAGEN met een goed RADIOTOESTEL j.G.Kaasenhrood-Technischgroot! GR. HOUTSTRAAT 131 - SMEDESTRAAT 7 Wij regelen desgewenst de betaling met U. (Adv.) De verzorging van het gebit Een waarschuwing van de Hoofdinspectie voor Volks gezondheid „Een groot gevaar voor de volksgezond heid, waartegen niet met genoeg klem kan worden gewaarschuwd", zo kenschetst de Hoofdinspectie voor de Volksgezondheid te Den Haag het optreden van de inrichtingen, die de laatste tijd druk reclame maken voor het pijnloos trekken van tanden en kiezen in Evipan-slaap en het vervolgens dezelfde dag nog plaatsen van een blijvend gebit van Amerikaans plastic. Niet alleen, dat vele mensen daardoor nodeloos geld uit de zak wordt geklopt, zo vervolgt de hoofd inspectie, raar zij lopen ook ite kans ernstig in hun gezondheid te worden ge schaad. Eén van de gevaren der Evipan-narcose is, dat vreemde elementen in de luchtpijp kunnen komen, waardoor de mogelijkheid van ernstige longaandoeningen ontstaat. Het voorspiegelen aan de mensen, dat zij de volgende dag nog een goed passend gebit kunnen krijgen, dat bovendien zou blijven passen, wordt door de hoofdinspectie laag bij de gronds bedrog genoemd. Men be hoeft geen medicus te zijn om te begrijpen, dat de vrij grote wond, die een getrokken kies of tand achterlaat, moet helen, tot be paalde vergroeiingen leidt en littekens ver oorzaakt. Een ander groot gevaar is, dat men door deze handelwijze roofbouw pleegt op het natuurlijke gebit van de mensen. Deze me thode sluit aan bij de tandheelkunde van vijftig jaar geleden, die in vele gevallen meer tand-rooi dan tand-verzorging was. De bedoelde tandheelkundige inrichtingen, aldus besluit de hoofdinspectie, planten met haar trek-maar-raak-methode een dolk in de rug van de moderne tandverzorging, die alles doet om de gebitten van ons volk, zo belangrijk voor de algehele gezondheid, op hoger peil te brengen. Loterij Politiesportvereniging Van de loterij der Politie Sportvereni ging Haarlem heeft de trekking plaats ge vonden. De eerste prijs (Solex) viel op nummer 6679, de tweede (stofzuiger) op 6196, de derde (haardstoeltje) op 8406. In November werd in Schoonebeek 56.406 ton ruwe aardolie geproduceerd tegen 53.875 ton in October. Hoofddorp vergadering in Juni. De helft der 32 broe ders bestond toen uit R.K.. verder waren het leden van Protestantse kerken. Ook dit gild had een deken en twee vin ders. Later ook een secretaris-penning- meester. Loffelijk Osseweydersgild Dit gild dateert uit de 17e eeuw; het moest, tengevolge van de moeilijke tijds omstandigheden, in 1831 met zijn werk ophouden, maar in 1871 is men daarmee weer voortgegaan. Het gild had ten doel de belangen van de vetweiderij te bevorderen. Het bestond uit hoogstens 35 leden of broeders, zoveel mogelijk grote grondeigenaars-veehouders. Jaarlijks vergaderden de broeders om de belangen van de vetweiderij te bespreken. Daarna verenigden zij zich aan een gezel lige dis. Bij loting werd het lid aangewezen dat het volgende jaar de hoofdschotels voor de maaltijd moest leveren: twee rib stukken, één warm en één koud, liefst afkomstig van zelf geweid vee. De broe ders moesten de koe eerst keuren. Oor spronkelijk moest het een magere Deense os zijn, in Jutland gekocht en in Neder land geweid. Wie in een. jaar voor de rib- Margaret Truman repeteerde. De dochter van dc president der Verenigde Staten zal in de Carnegie Hall te New York een zangrecital geven. Tijdens een repetitie met het Robert Shaic mannenkoor en een orkest onder leiding van dr. Frank Black (links). Een gedeelte van het concert zal per radio worden uitgezonden DAMMEN EN SCHAKEN. De Dam- en Schaakvereniging Hoofd dorp heeft de volgende partijen gespeeld: D a m m e n W. v. d. HeerA. Stenfoort 20; N. BroertjesC. van Wageningen 11; J. VerwoerdH. Veenstra 11; G. OskamC. J. v. d. Helm 02. Schaken: HoofddorpHeemstede voorlopige uitslag 23. Zandvoort Consumptielevering circuit Het dagelijks bestuur van de stichting „Touring Zandvoort" heeft een onderhoud gehad met vertegenwoordigers van de Zandvoortse Handelsvereniging en de R.K. Middenstandsvereniging „De Hanze", afd. Zandvoort over de regeling van de verkoop van consumpties op en nabij het circuit van Zandvoort. Tijdens dit onderhoud bleek enerzijds, dat de afgevaardigden erkennen dat de stichting „Touring Zandvoort" contractueel gebonden is aan de heer Westra, anderzijds dat het dagelijks bestuur reeds uitvoerig met de heer Westra over de belangen van de Zandvoortse middenstand heeft gespro ken en dat de heer Westra in beginsel be reid is, zoveel als mogelijk is de Zand voortse middenstand voor leveranties in te schakelen. Teneinde het dagelijks bestuur in de verdere onderhandelingen met de heer Westra zo volledig mogelijk ingelicht te doen zijn over de mogelijkheid om de Zandvoortse middenstand in te schakelen, zegen de vertegenwoordigers toe, een con creet plan met prijzen en hoeveelheden bij het bestuur in te dienen. Dit plan kan dan tevens benut worden als te zijner tijd het contract-Westra is afgelopen en het be stuur zich dan moet beraden omtrent de wijze waarop in de verdere toekomst de verpachting der consumptie zal kunnen plaats vinden. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Wilhelmina Maria, d. van G. W. van Gijzel en F. T. M. Schouten; Margriet, d. v. C. A. Allebes en S. A. de Bie; Edward z. van J. Geerts en G. A. van de Peppel. GETROUWD: H. Molenaar en A. J. Kerk- man; J. L. Mooij en G. II. Hendriks. OVERLEDEN: G. Jacobs, 77 jaar, echtge note van W. van Ekeren. BINNENLAND De vereniging „Nederlands Fabrikaat" heeft teneinde de „nijverheidsgezindheid" te bevorderen personen uit de industrie be reid gevonden op scholen lezingen te houden over de bedrijven waar zij werkzaam zijn. Op deze wijze zal de vereniging een nader contact pogen te leggen tussen de industrie en het onderwijs. Veertien dagen geleden is tegen het voormalig hoofd van het bureau intendance der koninklijke paleizen. J. J. W.. f500 boete geëist, omdat, het volgens de tenlastelegging aan zijn schuld te wijten was geweest, dat op 18 Mei 1948 brand uitbrak in het paleis Noordeinde te Den Haag. De rechtbank heeft deze schuld echter niet bewezen verklaard en W. vrijgesproken. Post, bestemd voor opvarenden van Hr. Ms. „Evertsen" dient voortaan te worden geadresseerd: Per adres Marine-postkantoor Amsterdam. Tot rechter in de rechtbank te Alkmaar is benoemd mr. P. M. J. Nolet, hoofd van de juridische afdeling van het Directoraat- generaal van de Prijzen, wonende Schiedam. Wegens de te verwachten Kerstdrukte zullen de Nederlandse Spoorwegen van Vrij dag tot en met Dinsdag een groot aantal extra treinen laten rijden. Zondagmorgen is het Noorse s.s. Ogna bij Breskens aan de grond gelopen. Vijf sleepboten hebben vergeefs getracht het schip vlot tc trekken. Zij zullen het opnieuw proberen als de lading van de „Ogna" lichters is overgeladen. Sinds enkele dagen rijden de treinen met zeer geringe snelheid over het viaduct bij het Beursstation te Rotterdam. Men heeft namelijk ontdekt dat de bovengedeelten van twaalf pijlers grote scheuren vertonen. Met het herstel is reeds begonnen. De landelijke organisatie „Voor onze militairen overzee" is een actie begonnen met het doel. de stoffelijke overschotten van in Indonesië gesneuvelde militairen naar het vaderland te doen overbrengen en te doen herbegraven op een erebegraafplaats. In November zijn 495 gevallen van mond- en klauwzeer bij runderen en varkens geconstateerd, waarvan 239 in Zuidholland, 48 in Noordholland, 126 in Utrecht en 44 in Gelderland. Te Rotterdam zijn gearresteerd J. P. S„ secretaris van een consulaat-generaal, en T. E., voormalig hoofd van de P.O.D. Zij wor den ervan verdacht na dc bevrijding geld en goederen ten waarde van f 100.000 tc hebben verduisterd van Joodse landgenoten en politieke delinquenten. Te Amsterdam is opgericht de „Vereni ging voor Bodemgezondheid". De vereniging beoogt het weer gezond maken van de cul tuurgronden in ons land volgens de theorie van ir. O. J. Cleveringa uit Zutfen. De afdeling Eindhoven van de E.V.C. die uit deze eenheidsvakcentrale is getreden, heeft zich thans aangesloten bij het Onaf hankelijk Verbond van Bedrijfsorganisaties (O. V. B.) te Rotterdam. De in Juni gehouden tentoonstelling Athil te Appingedam heeft een batig saldo van ruim f 6000 opgeleverd. Donderdag arriveerden op Schiphol de twaalf vakbondbestuurders (resp. drie leden van het C.N.V.. de K.A.B. en het N.V.V.). die onder auspiciën van de E.C.A.-missïe in ons land een studiereis van bijna zes weken door de Verenigde Staten hebben gemaakt. In Drachten is een duimstokkenfabriek in bedrijf gesteld. Er werken 40 personen. In liet gebouw van de Oorlogsgraven stichting in Den Haag is een gedenkplaat onthuld ter nagedachtenis va,n de oprichter der Oorlogsgravenstichting. de reserve luitenant-kolonel dr. A. van Anrooy, die op 24 December 1946 bij een auto-ongeval om het leven kwam. HAARLEM EN OMGEVING Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam is geslaagd voor het candidaats- examen economie de heer B. J. F. Talsma te rfeemrtedo. Bij de te 's Gravenliagc gehouden examens voer Maatschappelijk Werk, afge nomen door c:e Vereniging voor Gemeente belangen. behaalden het diploma met de aantekening Maatschappelijk werk: mejuf frouw C. W. don Hartog tc Haarlem, mejuf- Meertens te Vogelenzang ra 4TTii frouw E. Ph. en mejuffrouw J. G. Suerinlc te Heemstede (met de aantekening Arbeidsbemiddeling) en de heer G. M. Franken te Halfweg. n- De Unie-eoliccte voor de scholen met de Bijbel heeft te Santpoort £56,86 opgebracht. Tot jcugdpredikant bij de Nederlands Hervormde Gemeente van Haarlem is beroe pen ds. B. van Gelder, predikant te Win terswijk. .D?.^ee,r f. Sicpel te Haarlem, ambtenaar ^Rijksbelastingen, slaagde voor het Middenstandsdiploma Algemeen Handelsken nis. Omdat hij de oudste geslaagde is, ont ving hij van de Minister van Economisch# Zaken een boekwerk ter herinnering. Aan de Technische Hogeschool te Delft zijn geslaagd: voor het propaedeutisch examen electrolechnisch ingenieur de heer K. Kemper, Bloemendaal; voor het candi- daatsexamen scheepsbouwkundig ingenieur de heer J. F. Minnee, IJmuidcn. Een Kerstsamenkomst voor iedereen wordt gehouden op Zondag 25 December (Eerste Kerstdag) 's morgens heel vroeg in de Immaniiëlkerk aan de Van Egmondstraat Spiekers zijn: kapitein G. Knippenberg van j gcT -des Heils en dr- H- van dei' Loos. Medewerking verlenen mevrouw Gr. Schaap Mmdag. orgel: kapelmeester H. Drort trombone; muziekcorps van het Leger des Heils en het kerkkoor der Ned. Hervormde Gemeente. Zaterdagmorgen zal ten kantore van notaris Van Arkel te Haarlem de trekking worden gehouden van de loterij ten bate van de vereniging „Snelverband". TPe °ffic.ier van Justitie bij de Haarlemse i eentuank eiste gisteren wegens verduiste ring een jaar gevangenisstraf tegen de Haar lemse motorhandelaar A. J. Op juridische gronden bestreed dc verdediger, mr. dr F A. Bijvoet de juistheid van de beschuldiging van verduistering; pleiter vroeg vrijspraak. Over veertien dagen zal de rechtbank uit spraak doen. Zondagavond zullen de Radio Rhythm Club van Harry Parrv en het kwartet van Ray Ellington, twee Engelse gezelschappen, die een bezoek aan ons land brengen, in het Concertgebouw optreden, waar onder leidin^ van het dansinstituut H. Kwekkeboom een dans- en showavond wordt gehouden. In de Spaarnhovcnstraat in Haarlem- Noord werd gistermiddag een driejarig jongetje toen hij zonder op hét verkeer te letten achter een geparkeerde auto de rijweg overstak door een passerende vrachtauto aangereden. Het knaapje kreeg een grote buil op het voorhoofd en is voor onderzoek naar de Deo gebracht. Een 53-jarige fietser slipte gistermorgen op de Prins Hendrikbrug in Haarlem. °De man, die een houten linkerbeen heeft, is naar het ziekenhuis Joannes de Deo ge bracht, waar bleek, dat hij de kom van zijn rechterbeen had gebroken. Woensdagavond 28 December zal een luchtvaartavond worden georganiseerd door de „Vliegende Hollander" met medewerking van de Haagse Ballonclub in Café de Louw, Spekstraat, Haarlem. Ter gelegenheid van de herdenking van het dertigjarig beslaan der K.L.M. zullen vele luchtpost- en luchtvaart curiosa worden geëxposeerd. De ballonvaar der J. Boesman zal een causerie houden over het werk van de K.L.M. en over een wereld reis per luchtballon die binnenkort zal be ginnen. Een auto die door de gladheid gister morgen op de Haarlemse Dreef rondtolde, botste bij deze capriolen tegen een bakfiets op. De klap kwam zo hard aan. dat beide voertuigen verder onbruikbaar waren.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 8