Haarlems Dagblad A Europese cultuur Aanbeveling tot spoedige toelating der V.S.I. als lid van de UNO Aero-Holland heft vliegbedrijf op Wapenlevering aan West-Europa zal begin Februari aanvangen 64e Jaargang No. 19435 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 23082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 28 December 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post f4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. cn «Dptcrtjtc Uaartcmsrtjc «Courant (Ttnno Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom HET IS GEMAKKELIJKER voor een Hollander, die in Frankrijk gaat wo nen, de Franse volksaard te verstaan en zich bij het Franse leven aan te passen dan het voor hem zal zijn, hetzelfde ten op zichte van de Engelse volksaard te berei ken. Dit moet mensen, die het een en an der niet ondervonden hebben, zonderling toeschijnen. De Engelsen lijken immers veel meer op ons dan die bewegelijke, ratelende, gesticulerende Latijnen. De En gelse taal is veel gemakkelijker dan de Franse. Haar beleefdheidsfrasen zijn een voudig gelijk de onze en niet tegelijk sier lijk en voor onze nuchterheid overdreven, zoals die vermoeiende Franse hoffelijk heid. De Franse spreekstijl nabootsen Rost zelfoverwinning, omdat hij ons het gevoel geeft dat wij ons aanstellen. Hij past niet bij het zware, trage Noordelijke tempo. De Engelse trant van conversatie doet dat daarentegen wel. Er zijn meer verschillen met de Fransen en meer overeenkomsten met de Engelsen op te noemen. Niettemin begrijpen wij de eersten gemakkelijker en passen ons veel sneller aan, als wij in hun land wonen en werken, dan het ons in Engeland gelukt. Schrijver dezes heeft het indertijd, in een verblijf van bijna twee jaar in Frankrijk en van een kleine zes jaar in Engeland, ondervonden. Maar hij zou aarzelen zich daarop te beroepen, omdat het een per soonlijke verklaring zou kunnen hebben, als niet zoveel anderen hetzelfde ervaren hadden. Het was maar goed dat ik zoveel langer in Engeland dan in Frankrijk woon de. Waar ligt de verklaring? Ongetwijfeld in een Britse traditie en levensopvattin gen, die men bepaald onderscheiden kan van die op het vasteland van Europa. Op het vasteland is veel „in elkaar overge gaan" door nauwe nabuurschap en over eenkomstige ervaringen. Op het eiland Groot-Brittannïë is men, gescheiden daar van door de zee, zijn eigen weg gegaan. Het is opvallend dat Robert Birley, de Engelsman wiens lezingen voor de B.B.C. hier gisteren al geciteerd werden en die zijn vergelijkingen voornamelijk grondt op langdurig verblijf in het na-oorlogse Duits land, deze mening bevestigt in de volgen de woorden: „Mijn ervaring heeft mij tot de overtuiging gebracht dat wij Engelsen veel verschillender zijn zowel van de Fransen als van de Duitsers dan wij soms denken en dat het heel wat gemakkei ij kei- voor hen is elkaar te begrijpen dan ons." Birley verwerpt hiermee de vaak in zijn land geuite mening dat de Engelsen ge schikt zouden zijn om de tegenstellingen tussen Fransen en Duitsers te overbrug gen. Hij zegt dat niettemin zowel de En gelse tradities als zelfs de taal van de beide landen zijn afgeleid. Hij acht het niet te loochenen dat de Britse denkwijze soms op de Franse, soms meer op de Duitse lijkt. Ér zijn perioden in de Britse litteratuur geschiedenis geweest, waarin zij voorna melijk streefde naar de klaarheid en nauw keurigheid, waarin de Franse litteratuur altijd het grote voorbeeld heeft gegeven. Er zijn andere tijden geweest waarin wij, zegt Birley, niet zozeer poogden uit te drukken wat wij gevoelden als wel het feit dat wij gevoelden, en dan was onze litteratuur meer aan de Duitse verwant. Maar als wij overdenken wat wij met die tweevoudige traditie kunnen beginnen lijkt zij niet veel te kunnen opleveren. Luchtig vat deze Engelsman de taak van een Europese culturele toenadering zeker niet op. En aan critiek op Engelse ge schiktheid laat hij het niet ontbreken. „Wij zullen moeten inzien dat, ofschoon onze geschiedenis toont dat wij kunnen bijdra gen tot de vorming van een gemeenschap pelijke beschaving in West-Europa, wij nu in menig opzicht daar niet toe in staat zijn. Eer wij over mogelijke bijdragen onzer zijds gaan denken moeten wij overwegen wat wij te leren hebben. En het eerste wat wij te leren hebben is: hoe te leren. Wij zullen opnieuw „de techniek van be grip van Europa" moeten ontdekken; dit zal onze methoden van opvoeding raken. Op dit punt legt hij er de nadruk op, dat de toestand in de laatste tijd slechter is geworden. Vijftien jaar geleden hief men in Engeland het lezen van een vreemde taal als vereist examenvak voor een „School Certificate" op. Tijdens de pas be ëindigde besprekingen van een nieuw plan voor eind-examens is (voorzover Birley bekend is) niemand op de gedachte ge komen, dit besluit te herzien. Hij bestrijdt ook de eigenaardige afkeer van twee-talig heid, die zich bij zoveel Engelsen voordoet en stelt hun daarbij een deel van hun eigen landgenoten vooral de Welshmen, die wel degelijk twee talen beheersen ten voorbeeld. Een zo bescheiden en tegelijk doordach te houding tegenover het Europese vraag- stuk als deze Engelsman aanneemt zal menigeen op het vasteland ten voorbeeld kunnen strekken. Kenmerkend voor een zaak, waarin het vasteland inderdaad veel Van de Engelsen kan leren, is zijn be schouwing over de democratie: „Niemand kan beweren dat de democratie een ge makkelijke regeringsvorm is; zij is veeleer de moeilijkste. Het argument dat er het sterkst voor pleit is, dat zij de verschil lende mogelijkheden in alle soorten man nen en vrouwen de kans geeft om tot het gemeenschappelijk welzijn bij te dragen. Zij vergt een heel moeilijke vorm van bescheidenheid: het besef dat men onge lijk zou kunnen hebben, terwijl men toch anderen poogt te overtuigen dat men ge lijk heeft. Dit is precies wat van de ver schillende volleen der Unie geëist zal wor den." Het is ook precies datgene waarin de Engelsman zich in zijn openbare leven on derscheidt en de West-Europeaan van hel vasteland, uitzonderingen niet te na ge sproken, niet. Birley heeft zijn beschouwingen beslo ten met een aansporing om niet ontmoe digd te raken omdat mensen, die andere levensbeschouwingen huldigen, meer zelf verzekerd schijnen. Hij zegt (niet zonder humor): „Een van de kenmerken van mo derne ideologen is, dat zij veel lawaai maken. Goedgeoefende menigten juichen hen toe, hun politieke afkeuring wordt op snerpende toon geuit, hun tegenstanders worden met scheldwoorden overstelpt. Dit is niet waarlijk een teken van kracht, maar integendeel een van zwakheid, veroor zaakt door gebrek aan zelfvertrouwen. De gemeenschappelijke cultuur van Europa moet meer diepte en meer rust hebben. Thomas Masaryk, die ik meer dan enige andere moderne staatsman bewonder, heeft gezegd: „Ware vaderlandsliefde is Na de souvereiniteit over Indonesië namens de regering van de Verenigde Staten van Indonesië te hebben aanvaardlegde de leider der Indonesische delegatie Mohammed Hatta een krans bij het Nationale Monument op de Dam. Mohammed Hatta en burgemeester mr. A. J. d'Ailly begeven zich van het paleis naar het monument. Nederlands communiqué aan de UNO Vele regeringen erkenden reeds de nieuwe staat LAKE SUCCESS, 27 December (A.N.P.- Aneta). De Nederlandse regering heeft in een officieel communiqué, dat heden ochtend aan de UNO werd aangeboden, een hartelijk welkom uitgesproken aan de repu bliek der Verenigde Staten van Indonesië en verzekerd, dat Nederland een spoedige toelating van Indonesië als volledig lid van de organisatie der UNO zal bevorderen. Het waarnemend hoofd van de Neder landse delegatie bij de UNO, dr. H. Riemens, heeft aan de secretaris-generaal Trygve Lie de brief overhandigd, waarin verklaard wordt, dat de ter Ronde Tafel-conferentie bereikte overeenkomsten door beide Ka mers der Staten-Generaal en door alle par lementen en vertegenwoordigende lichamen van de staten en gebieden, die zullen be horen tot de republiek der Verenigde Staten van Indonesië, zijn geratificeerd. Voorts werd verklaard, dat op basis van deze over eenkomsten en de mantelresolutie Koningin Juliana de volledige souvereiniteit heeft overgedragen, daarbij de republiek der V. S. I. erkennend als onafhankelijke en souvereine staat, waaraan werd toegevoegd, dat de Koningin op grondslag van genoem de overeenkomsten had verklaard, dat de Nederlands-Indonesische Unie, „die de samenwerking tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de republiek der Verenigde Staten van Indonesië zal belichamen op grondslag van vrijwilligheid, gelijkheid en volledige onafhankelijkheid der deelne mers" tot stand was gebracht. Deze brief werd als volgt besloten: „In de vaste over tuiging, dat de republiek der Verenigde Staten van Indonesië ernstig zal pogen vriendschappelijke betrekkingen met alle vredelievende landen te bevestigen, zal de Nederlandse regering een verzoek van de nieuwe staat om het lidmaatschap van de UNO oprecht steunen en drukt zij haar vertrouwen uit, dat deze staat spoedig zal worden toegelaten." Erkenningen Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft meegedeeld, dat de Verenigde Staten de V.S.I. zullen erken nen. Er moeten eerst nog bepaalde forma liteiten worden vervuld. De officiële erkenning wordt vertraagd doordat Truman met vacantie is. Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben verklaard dat de Verenigde Staten reeds nagaan op welke wijze Noord-Amerika Indonesië economisch zou kunnen helpen en in het algemeen bemoedigen, indien de V.S.I. om dergelijke hulp zouden ver zoeken. Zoals bekend heeft Indonesië tot nu toe, via Nederland een gedeelte van de Marshallhulp ontvangen Nu het een sou vereine staat is geworden, houdt deze hulpverlening op. Door Amerikaanse functionarissen werd verder nog verklaard dat mogelijk spoe dig stappen zullen worden gedaan, welke kunnen leiden tot het sluiten van een ver een zeer schone zaak. Voor een behoorlijk en eerlijk man is zij natuurlijk en daarom spreekt hij er niet veel over, evenmin als hij de liefdevoor zijn gezin uitbazuint. Werkelijke toewijding beschermt, brengt offers en vooral werkt." Robert Birley verwacht dat de Europea nen tenslotte van Europa zullen gaan hou den op dezelfde echte, onbewuste wijze als van hun eigen land. Hij ziet daarin geen tegenspraak: evenmin is onze liefde voor ons land onverenigbaar met die voor onze gezinnen. Ik geloof dat zijn woord aandacht ver dient. B. P- drag van vriendschap, handel en economi sche ontwikkeling tussen, de Verenigde Staten en Indonesië. De minister-president van Canada, Louis St. Laurent, heeft in boodschappen aan dr. Drees en drs. Hatta medegedeeld, dat Canada de republiek der Verenigde Staten van Indonesië tenvolle erkent. Engeland heeft de Verenigde' Staten van Indonesië erkend. Het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekendge maakt, dat Andrew Charles Stewart, con sul-generaal te Djokja, in afwachting van de benoeming van een ambassadeur in In donesië, voorlopig de functie van Engelse zaakgelastigde bij de Repoebliek Indonesia Serikat zal vervullen. Australië heeft besloten de Verenigde Staten van Indonesië volledig te erkennen, aldus heeft de Australische minister van Buitenlandse Zaken, P. C. Spender, heden bekendgemaakt. Pakistan heeft de Verenigde Staten van Indonesië erkend en medegedeeld, dat beide landen reeds maatregelen treffen tot het uitwisselen van ambassadeurs. De In donesische onafhankelijkheidsdag werd in Pakistan als een nationale feestdag ge vierd. De Indonesische vlag wapperde op alle regeringsgebouwen. Ceylon heeft officieel medegedeeld, dat het de Verenigde Staten van Indonesië erkent. De regering van Zuid-Afrika besloot tot een erkenning de jure van de regering en de republiek van de Verenigde Staten van Indonesië, met ingang van Dinsdag. Ook Birma heeft de Verenigde Staten van Indonesië erkend, aldus werd vandaag in Rangoon bekend gemaakt. De Delftse Hogescliooldagen, die op 6 en 7 Januari worden gehouden, vinden hun hoogtepunt in de samenkomst op Vrijdag middag 6 Januari in de Westerkerk. waarin zal worden gesproken door .dr. A. Plesman en prof. dr. J. M. Romein. Op 7 Januari wor den dë hogeschooldagen gesloten met een bijeenkomst in de Westerkerk waar prof. dr. O. Bottema, de secretaris van de senaat, de Diesrede zal uitspreken. „Beperkingen van commerciële en politieke aard, door de regering opgelegd, maken voortzetting onmogelijk" verklaart het bestuur Grootste deel van het personeel ontslagen Het bestuur van „Aero-Holland" heeft besloten zijn vliegbedrijf stop te zetten. De opheffing van het bedrijf zal geleidelijk geschieden, doch vermoedelijk reeds in Maart een feit zijn. Het bestuur van Aero- Holland is tot dit besluit gekomen, omdat naar zijn mening in ons land op het ogen blik de mogelijkheden ontbreken, voor de opbouw van een particulier vliegbedrijf naast de K.L.M. Het grootste deel van het 60 man om vattende personeel van „Aero-Holland" is ontslag aangezegd met een opzeggingster mijn van drie maanden. Een klein deel van het personeel zal in dienst blijven, omdat „Aero-Holland" zijn commerciële activiteit voorlopig denk voort te zetten en zijn relaties, zij het voorlopig niet meer met eigen vliegtuigen zal blijven bedienen. Er is nog geen beslissing genomen, wat zal geschieden met de luchtvloot van „Aero-Holland", die op het ogenblik be staat uit drie Dakota's, twee Beechcrafts, vijf Cessna's, zeven Koolhovens FK 43 en een Fokker S 9. Motivering van het bestuur Het bestuur van Aero-Holland deelt over de voorgenomen opheffing van zijn vlieg bedrijf het volgende mede: „Bij de oprichting van „Aero-Holland" eind 1947 werd aan de toenmalige minister van Verkeer en Energie gevraagd de con cessie, die met regeringstoestemming van Frits Diepen Vliegtuigen N.V. was overge gaan op „Aero-Holland", zodanig uit te breiden, dat ook vliegtuigen, zwaarder dan 5 ton zouden kunnen worden gebruikt. De minister heeft daarop, in overeenstemming met een interimrapport van de :n Novem ber 1947 ingestelde scheepvaart/lucht vaart-commissie, besloten „Aero-Holland" toe te staan te vliegen met toestellen tot maximum 20 ton totaal gewicht. „Aero- Holland" kreeg daardoor de gelegenheid een begin te maken met de opbouw van een ongeregeld luchtvaartbedrijf. Van het begin af aan stond echter vast, dat het be drijf alleen economisch verantwoord zou zijn, indien men ook grotere vliegtuigen zou kunnen gebruiken. De scheepvaart- luchtvaartcommissie is tot nu toe nog niet tot een nader rapport aan de minister ge komen. De periode van opbouw rnet gebruik van vliegtuigen van minder dan 20 ton heeft inmiddels geleerd welk een nuttige functie het bedrijf van „Aero-Holland" in de Ne derlandse samenleving zou kunnen vervul len, maar tevens, dat zulk een bedrijf alleen tot ontwikkeling is te brengen indien het zich in volle vrijheid kan ontplooien. Helaas is gebleken, dat dit niet zo is. Bij de uitoefening van zijn bedrijf is „Aero-Holland" gebleken hetgeen overigens bij de verkrijging van de con cessie niet kon worden overzien dat zij te maken heeft met beperkingen van commerciële en politieke aard, die haar door de regering worden opgelegd en die haar concurrenten in andere landen niet in die mate kennen. „Aero-Holland" boet daardoor ernstig aan slagvaardig heid in. Vele gelegenheden tot het boe ken van lading of passagiers zijn haar zodoende ontglipt. Ongetwijfeld is de ongunstige interna- Chinese communisten marcheren voort HONGKONG. De Chinese nationalis ten hebben hun laatste belangrijke lucht basis op het vasteland verloren door de bezetting van Kwang Nan ongeveer vijftig kilometer ten Noord-Oosten van Tsjengtoe door de communisten. Vol gens berichten van communistische zijde is Kwang Nan gevallen nadat „bijna zeven divisies" onder generaal Hoe Tsoen Nan waren overgelopen. Volgens deze berichten liepen de troepen over na een „psycholo gisch offensief van drie dagen", waarbij vooruitgeschoven communistische eenhe den de nationalisten door middel van luidsprekers toespraken en hen wezen op hun hopeloze positie. Naar verluidt, hebben de nationalisten een betrekkelijk grote vloot verzameld als onderdeel van voorbereidingen om de verwachte communistische aanval op het eiland Hainan tegen te houden. Er zouden mijnen gelegd zijn in de straat van Hainan. Zulk een fraai gezicht op New York kan alleen van een helicopter uit worden verkregen. In het midden bevindt zich het Welfare-eiland, waarover dc bekende Queensboroughbrug loopt. tionale positie van Nederland in de laatste jaren daar debet aan, maar de bemoeiingen van de Nederlandse i-egering worden ken nelijk mede ingegeven door de zorg om vóór alles de andere nationale luchtvaart maatschappij, de K.L.M., zoveel mogelijk te beschermen. Blijkens de Memorie van Antwoord van de minister van Verkeer en Waterstaat bij de behandeling van de begroting voor 1950 is geen vei-ruiming van deze politiek te verwachten. Men schijnt in „Aero-Hol land" een gevaar voor de aantasting van de positie van de K.L.M. als lijnluchtvaart- bedrijf te zien. Toen de regering indertijd de aanvrage voor een concessie voor een charterlueht- vaartbedrijf inwilligde, was bekend, dat de K.L.M.op dit gebied geen ambitie had. Nauwelijks was „Aero-Holland" echter opgericht of door de K.L.M. werd belang rijk meer activiteit op dit gebied ontplooid. „Aero-Holland" ondervindt thahs, dat de K.L.M. tracht, geheel door „Aero-Holland" ontwikkelde en op haar initiatief tot het luchtverkeer gebrachte relaties tot zich te trekken. Daar het zeker niet de bedoeling van „Aero-Holland" is een concurrentiestrijd aan te binden met een bedrijf, dat voor bijna 100 procent aan de staat behoort en daardoor over geheel andere middelen be schikt dan een particuliere onderneming, heeft „Aero-Holland" de i'egering mede gedeeld, dat zij besloten heeft haar vlieg bedrijf, na afwikkeling van reeds aange gane verplichtingen, geleidelijk stop te zet ten. Zij nieent, dat momenteel hier te lande de voorwaarden ontbreken, welke onont beerlijk zijn voor de opbouw van een par ticulier luchtvaartbedrijf naast de K.L.M Het bestuur van „Aero-Holland" hoopt echter, dat andere inzichten in ons land omtrent het wezenlijk belang van de Ne derlandse luchtvaart en een betere inter nationale positie van Nederland het „Aero- Holland" mogelijk zullen maken haar vol ledig bedrijf in grotere vrijheid te her vatten. Het bestuur betreurt het, dat een groot gedeelte van het personeel, dat zich vol enthousiasme aan de opbouw van dit jonge bedrijf heeft gewijd, genoodzaakt wordt een ander bestaan te zoeken". Het A.N.P. verneemt, dat de N.V. Avio- Diepen en de Frits Diepen Vliegtuigen N.V. hun werk normaal zullen voortzetten. Het woord is aan Anonymus: Mensen, die het initiatief nemen om iets grooïs tot stand te bren gen, weten bovendien dat zij op tegenslagen moeten rekenen en het zijn veelal juist de tegensla gen, die hen tot de grootste acti viteit brengen. Soekarno enthousiast in Batavia verwelkomd BATAVIA, 28 December (Aneta) De Indonesische bevolking heeft president Soekarno een stormachtige ontvangst be reid, toen hij met het eerste vliegtuig van de „Garuda Indonesian Airways" uit Djokja op Kemajoran arriveerde. Reeds uren tevoren hadden mensendrommen, tot vele tienduizenden, zich in de nabijheid van het vliegveld en langs de weg, waar de president en zijn stoet langs zouden komen, geconcentreerd. President Soekarno, die met luid Mer- deka-geroep begroet werd, inspecteerde, nadat het Indonesia Raya was gespeeld, een erecompagnïe van de TNI. Toen de stoet voor het paleis arriveerde, bleek dat de menigte de afzetting van de touwen en politie geheel doorbroken had. Tot aan de trappen van het bordes was de menigte doorgedrongen. Nadat de auto van de president voor het bordes was gearri- veerd en Soekarno was uitgestapt, werd pui en zijn gezin verwelkomd door het ontvangstcomité, dat onder leiding stond van de minister van Binnenlandse Zaken, Anak Agoeng Gde Agoeng, die een wel komstrede uitsprak. Soekarno hield daarna een toespraak tot de verzamelde menigte, die na vrijwel iedere zin door gejuich onderbroken werd. Hij verklaarde, dat voor het einde van 1951 Irian (Nieuw Guinea) deel zal uit maken van de R.I.S. „Daarvoor moeten wij werken, werken, werken en strijden, strij den, strijden en een nationale eenheid voiTnen". zo zeide Soekarno. vervolgens verzocht Soekarno de bevolking om de veiligheid te bewaren en rust en orde te handhaven. „De buitenlanders, ook de Ne derlanders, moeten wij op waaide schatten. Wij zijn nu in vrede met de Nederlanders. Zij zijn onze geëerde gasten en het is mijn wens, dat u allen nette gastheren zijt". Na nogmaals het volk te hebben opgewekt tot werken en strijden, besloot Soekarno „en houdt niet op, alvorens geheel Indonesië, Irian inbegrepen, zijn vrijheid heeft ver worven". Soepeler houding tegenover Britse bezwaren WASHINGTON, (Reuter). Naar de mening van Amerikaanse functionarissen zal omstreeks de eerste Februari begonnen worden met het verzenden van Ameri kaanse wapenen en militaire uitrusting naar West-Europa, dus ongeveer een maand later dan het oorspronkelijk plan. Dit betekent, dat de één milliard dollar, welke het Amerikaanse congres voor be wapening van de landen van het Atlantisch Pact toewees, in een periode van vijf maan den besteed moet worden. Er is namelijk bepaald, dat het niet voor 30 Juni bestede of voor een bepaald doel bestemde geld in de Amerikaanse schatkist teruggestort zal worden. De vertraging in de levering is voor een groot deel te wijten aan de onverwacht lange onderhandelingen met de Britse re gering over de voorwaarden, welke in de afzonderlijke overeenkomst van Engeland met de V.S. zouden moeten worden opge nomen. De zeven andere landen, die wa pens van de V.S. zullen krijgen, wachten nog, hangende de Brits-Amerikaanse on derhandelingen, met de ondertekening van hun afzonderlijke overeenkomsten met de V.S. Engeland heeft, zoals bekend, met name Joegoslavische betrekkingen met het buitenland BELGRADO, (Reuter). Eduard Kar- delj, minister van Euitenlandse Zaken van Joegoslavië, heeft in de nationale vergade ring meegedeeld, dat de betrekkingen met de V.S., Engeland en Frankrijk de laatste tijd beter zijn geworden. Er is echter niets in deze betrekkingen, dat de binnen- of buitenlandse politiek van Joegoslavië zou beïnvloeden, zei hij, maar de betere han delsbetrekkingen maken het land econo misch en politiek sterker. Over het geschil met de Cominform zei Kardelj, dat Joegoslavië bereid is tot een accoord te komen, maar dan alleen up basis van gelijkheid en wederzijds respect. De minister van Binnenlandse Zaken, Alexander Rankovic, verklaarde dat 297 voormalige Oetasjis (Kroatische fascisten) en Tsjetniks (Servische royalisten) zich in Joegoslavië verborgen houden en dat dit alles is wat de Cominform-propagan- disten er toe brengt van het bestaan van een verzetsbeweging in Joegoslavië te spreken. Rankovic zeide verder, dat Joe goslavië geen politiestaat is. De Joegosla vische politieke politie gaat volgens be ginselen van menselijkheid te werk. Er zouden 3.473 gevangenen, nog voordat hun straf was uitgediend, vrijgelaten zijn we gens goed gedrag. Bij kortgeleden gehou den plaatselijke verkiezingen in Servië stemde vijf en een half procent van de kiezers tegen de* regering, in Kroatië 5,21 procent, in Slovenië 6,94 en in Macedonië 5,64 procent. Luitenant-generaal Ivan Gosjnjak, onder minister van defensie verklaarde, dat de wapenproductie zal worden vergroot. De militaire uitgaven worden met twaalf pro cent verhoogd, niet om een leger van een millioen man op de been te houden zoals de Cominform beweerde, maar om een oorlogsindustrie op te bouwen en het land onafhankelijker te maken. Het leger blijft op vredessterkte, aldus Gosjnjak. bezwaar gemaakt tegen de bepaling, dat geen belangrijke verschepingen van mili taire goederen naar landen buiten het Noord-Atlantisch gebied zouden mogen plaats vinden zonder voorafgaand overleg met de V.S. De Amerikaanse regering heeft thans besloten deze bepaling te laten ver vallen, behalve wat betreft de van Amerika ontvangen militaire uitrusting. In andere gevallen kan nog altijd door middel van de Amerikaanse vertegenwoordiger bij de Noord-Atlantische raad bezwaar gemaakt worden tegen verschepingen waarvan men een verzwakking van de defensie in het Noord-Atlantisch gebied zelf zou vrezen. Nieuw Brits reuzenschip Volgens berichten in de „Daily Gra phic" cn de „Daily Telegraph" is de „Cu- nard White Star Shipping Company" voornemens een reuzenschip van bijna negentig duizend ton te bouwen, dat dienst zou moeten doen op de route over de Atlantische oceaan. De bouworder zou begin 1950 bij de bekende scheepsbou wersfirma van John Brown aan d- Clyde worden geplaatst. AAemorandum over de grenscorrecties OSNABRüCK (Reuter). De Duitse autoriteiten in de streek van Osnabriick verzamelen materiaal voor het samenstel len van een memorandum over de kwestie van de Nederlands-Duitse grenswijzigin gen. Dit memorandum zal worden voor gelegd aan het „Bureau voor Vredeskwes- ties" van de West-Duitse regering te Bonn. „Het bureau voor vredeskwesties" is oorspronkelijk in 1946 te Stuttgart door de regeringen van de staten van de Ame rikaanse zóne opgericht. Hei werd begin December bij overeenkomst tussen kan selier Adenauer en de regeringen der staten cïoor de West-Duitse bondsregering overgenomen. Het bureau wordt algemeen beschouwd als een voorloper van een departement van buitenlandse zaken. IETS MINDER ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I, in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met plaatselijk opkla ringen en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid- West en Zuid. Iefs minder zacht. 29 December: Zon op 8.48 uur. onder 16.36 uur Maan op 12.54 uur. onder 2.47 uur Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 28 December: Hoog water: 10.04 en 22.35 uur. Laag water: 5.17 en 17.45 uur. Donderdag 29 December: Hoog water: 11.05 en 23.43 uur. Laag water: 6.22 en 18.51 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1